Transport op sabbat zet Israël onder 'spanning' Rusland dreigt opnieuw Kaukasusrepubliek te verspelen Rust keert terug in 'asbestkamp Buitenland Kroaat ontkent voor Haags tribunaal alles Geweld op Ambon kost zeker 24 mensenlevens AG 13 AUGUSTUS 1999 verpselen in Frans veevoer De Franse regering test de productiemethoden van ze- e Franse veevoederfabrikanten die in februari het nieuws :n door het toevoegen van uitwerpselen aan veevoeder, litse tv-zender ARD besteedde gisteravond in het pro- na Monitor aandacht aan die bedrijven. Zij zouden gedu- verschillende jaren uitwerpselen hebben toegevoegd aan ermeel voor varkens en gevogelte. De afdeling consumen- scherming van het Franse ministerie van economische za- jvestigde gisteren dat de bedrijven wegens 'zware afwij 1' van de voorschriften voor veevoederfabrikanten sinds jaar worden onderzocht. Een proces tegen de bedrijven niet aangespannen. Monitor beklemtoonde de ernstige dheidsrisico's. Volgens een deskundige zijn de uitwerpse- staat alle organische systemen, van de hersenen tot het van de spieren tot de zenuwen, te beschadigen. Een an de besmette varkens en gevogelte werd naar Duitsland isporteerd en kwam in supermarkten en restaurants te- fa 0 Rabanne onvindbaar na eclips De Parijzenaars vragen zich af waar onheilsvoorspeller labanne zich na de zonsverduistering van woensdag be- De mode-ontwerper heeft zich ook gisteren niet ver- nadat zijn pessimistische profetie niet doorging. Raban- gezegd dat Parijs een uur na de eclips zou worden ver- d door het neerstortende ruimtestation Mir. De krant Le 1 (wijdde een halve pagina aan de zoektocht naar Rabanne. ng isien citeerde een van de Fransen die woensdag bij een ek van Rabanne vierde dat de eclips zonder rampen was „Hij is zeker uit schaamte gestorven", aldus een van Telnemers van het 'feest van de overlevenden'. Aan de deur lt jboetiek hing de mededeling dat de modewinkel op 24 tus weer open is. ^jrren Beatty wil naar Witte Huis Acteur Warren Beatty overweegt bij de verkiezingen ilgend jaar een gooi te doen naar het Amerikaanse presi- :hap. De 62-jarige acteur is ontevreden met de huidige laten van de Democratische Partij, Al Gore en Bill Brad- it schrijft de New York Times. Beatty, die al jaren actief is lemocraten, zegt in de krant dat hij vooral problemen _^met de financiering van verkiezingscampagnes. Diverse ^dalen op dat punt overschaduwen volgens Beatty alle an- irkiezingspunten. Beatty behoort tot de liberale vleugel partij van president Clinton. De acteur benadrukt dat hij niet als meest geschikte kandidaat ziet. „Er moet zeker tter iemand zijn." Ihtpartij onder Hutu's Burundi I JeInwoners van twee dorpen in het Afrikaanse Burundi In het leger ervan beschuldigd 147 burgers te hebben af- I.iht. Het leger wordt gedomineerd door Tutsi's. De slacht- Mzouden allen Hutu's zijn. De massamoord zou een |f jiactie zijn voor de Hutu-aanval van dinsdag op een markt -^hoofdstad Bujumbara. Daarbij kwam ten minste één mili- n het leven. Soldaten kwamen toen te laat om de opstan- ;en te arresteren en zouden hun woede hebben gekoeld dorpsbewoners. Het ministerie vari defensie gaf een an- szing. De militairen zouden in gevecht zijn geraakt met de -rebellen. Die zouden tijdens hun vlucht vele onschuldige a/drs hebben omgebracht. Zfkije en Iran samen tegen de PKK Turkije en Iran willen in het grensgebied samen optre- Igen de Koerdische arbeiderspartij PIGC Dat besluit is gis- |nd gevallen na drie dagen van gesprekken tussen beide in Ankara. Dat meldde het semi-officiële Turkse persbu- adolu. Het akkoord zou vandaag worden ondertekend, irontrust Turkije vooral dat guerrillastrijders van de PKK linnen gebruiken als uitvalsbasis voor aanvallen in Tur- 3tan heeft het verzoek van Ankara afgewezen om hen tot in kunnen achtervolgen. SJtest tegen 'diktetoeslag' Air France Jean-Paul Touze, een Fransman met een gewicht van lo, is in het geweer gekomen tegen een 'diktetoeslag' die itvaartmaatschappij Air France van hem eiste. Volgens nee was de man te groot voor één stoel en moest hij er j^Hwee betalen. „Dat zijn regelingen die alle maatschappijen :en", zei een woordvoerster. Touze weigerde te betalen, ste daardoor zijn vlucht naar China, waar hij als scheids- Ir voor een schaakwedstrijd moest fungeren. Hij heeft zijn gedaan bij de Mensenrechtenliga in Parijs. Hij beschul- maatschappij van 'racisme' en overweegt Air France een izaak aan te doen. >uw aangeklaagd voor verkrachting irkj; Voor het eerst in de geschiedenis is voor een VN-hof k ouw aangeklaagd wegens verkrachting als misdaad tegen I inselijkheid. Het gaat om de voormalige Rwandese minis- W i gezins- en vrouwenzaken, Pauline Nyiramasuhuko. De icht is ingediend bij het Rwanda-tribunaal. De minister door het hof als eerste vrouw ooit beschuldigd van vol- oord, wegens haar rol in de moordpartijen in 1994 op Tut- gematigde Hutu's in Rwanda. De aanklager van het tri ll in Tanzania mocht echter verkrachting toevoegen aan ïklacht, omdat de minister volgens de beschuldiging wist lar ondergeschikten zich schuldig maakten aan verlaach- fan Tutsi-vrouwen en zij daar niets tegen deed. ib n in lagere school Noord-Ierland Lï Werklieden hebben gisteren in het verwarmingshok en doopsgezinde lagere school in West-Belfast een bom den. Het explosief zat in een sporttas en was verstopt in ïermoskan. De tas bevatte ook een geweer en munitie. De 1-Ierse politie weet niet of het de bedoeling was de bom in ïool of elders tot ontploffing te brengen. Hoewel de grote ïilitaire groepen een wapenstilstand hebben afgekondigd, le situatie in Noord-Ierland gespannen. Morgen is op- r een belangrijke dag in het protestantse marsseizoen. In stelling tot de omstreden marsen van begin vorige maand, n twee optochten door en langs katholieke wijken in Bel- Londonderry wel doorgaan. De bewoners hebben aan- de marsen te zullen protesteren. -test voor zwangere Britse vrouw Alle zwangere Britse vrouwen krijgen het dringende voortaan een hiv-test te ondergaan. De maatregel maakt lit van een regeringsinitiatief orri het aantal kinderen dat ids wordt geboren te verminderen. Hiv is het virus dat aids eroorzaken. Uit cijfers blijkt dat het in Groot-Brittanië op- id vaak voorkomt dat moeders hun baby's besmetten, rel minister Jowell van volksgezondheid benadrukt dat de iet verplicht zal zijn, kan zij zich niet voorstellen dat een - Ier die twijfelt of zij besmet is een dergelijk onderzoek zal •ren. Volgens deskundigen reduceert een combinatie van tijnen, geboorte per keizersnee en flesvoeding de kans op etting met hiv van baby's van een op zes naar een op hon- f John Kennedy jr. overleden SRK_ï Nog geen maand na de dood door een vliegongeluk >hn F. Kennedy junior, zijn vrouw Carolyn en haar zus m Bessette, is de Kennedy-familie door een nieuwe trage- rervallen. Vandaag werd bekend dat dinsdag Anthony Sta- Radziwill, een neef van John junior, op veertigjarige leef- kanker is overleden. Volgens diverse Amerikaanse me- as Radziwill, die al lange tijd aan kanker leed, helemaal ka an het ongeluk van 'John John'. Beide waren als broers en getuigen bij eikaars huwelijken. Radziwill was de zoon le zus van Jacqueline Kennedy Onassis, Lee Bouvier, en Stanislas Radziwill. Hij groeide op in Groot-Brittanië, stu- e in Boston en was een vermaard televisieproducent. 1 keer ontving hij de prestigieuze Emmy Award. Shas-partij dreigt met crisis DEN HAAG GPD Het voorgenomen transport van een reusachtige elektri citeitsgenerator op de sabbat, de joodse rustdag, zorgt voor hoogspanning in het Israëlische coalitie-kabinet. „Ministers die keppeltjes dragen, blijven niet zitten in een regering die de sabbat schendt", heeft minister van infrastructuur Eli Suissa gewaarschuwd. Suissa is een prominent lid van ultra-orthodoxe partij Shas. schiedt. Het elektriciteitsbedrijf besloot onmiddellijk de onder neming uit te stellen en alsnog te bekijken of uitwijken naar een doordeweekse dag mogelijk TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De politie, openbare werken en het betrokken transportbedrijf hadden het karwei in de ko mende nacht willen klaren. Maar gisteravond sprak de machtige rabbijn Ovadia Josef, geestelijk leider van Shas, offici eel zijn veto uit. Hij gaf de Shas- ministers opdracht er desnoods ten koste van een kabinetscrisis voor te zorgen dat het transport niet op de 'dag des Heren' ge- Het 250 ton zware turbine onderdeel moet over de weg worden vervoerd van Ramat Hasharon, een noordelijke voorstad van Tel Aviv, naar een elektriciteitscentrale in Ashke- lon, een afstand van ongeveer 70 kilometer. Het transport zal ongeveer twaalf uur duren. Omdat het gevaarte drie rijba nen in beslag neemt, is een vol komen ontwrichting van het verkeer op Israëls drukste hoofdweg onvermijdelijk. Daar om was de betrekkelijk rustige nacht van vrijdag op zaterdag uitgekozen. Vorige maand is het eerste deel van de turbine op de sab bat naar Ashkelon overge bracht. Daarover ontstonden toen geen problemen, omdat de religieuze partijen in de Knesset van niets wisten. Maar nu ze er lucht van hebben ge kregen, is de boot aan. Het transport van de generator is een fel strijdpunt geworden tussen de seculiere en de religi euze vleugel in de regering van Ehud Barak. Van beide kanten zijn de af gelopen dagen meer en minder ter zake doende argumenten aangevoerd. Onder de laatste groep is de stelling van sommi ge seculieren dat de ortho doxen blij moeten zijn omdat door een transport op de sab bat minder joden zullen zondi gen. In de uren waarin het een chaos is op de weg, zullen ze immers niet snel geneigd zijn de dag des Heren te ontheiligen door in de auto te stappen. Het is een argument dat niet is be steed aan de orthodoxe fracties. De minister van arbeid, Eli Yis- hai van Shas, wil de transport maatschappij aanklagen omdat voor het vervoer van het eerste deel van de turbine geen ont heffing was aangevraagd. Wie in Israël joden op de sabbat wil laten werken, heeft daarvoor een speciale vergunning nodig. De Kroatische militieleider Vin- ko Martinovic acht zich 'niet schuldig' aan de moorden en martelingen waarvan het Joego- slavië-tribunaal in Den Haag hem beschuldigt. Martinovic, bijgenaamd 'Stela', zei dat gis teren bij zijn eerste voorgelei ding voor het tribunaal, nadat alle oorlogsmisdaden waren voorgelezen die hij volgens de aanklagers heeft gepleegd tij dens de etnische zuiveringen van 1993 en 1994 in de Bosni sche stad Mostar en omstreken. Martinovic werd in Bosnië geboren, maar werd later Kroa- tisch staatsburger. Volgens het tribunaal was hij commandant van een van de paramilitaire eenheden van het Kaznjenicka Bojna (KB, Veroordeelden Ba taljon), dat zij aan zij streed met het Bosnisch-Kroatische en het Kroatische leger. Voornaamste taken van het KB bij de inname van Mostar waren 'missies aan het front, verdrijvingen en aanvallen op moslimburgers'. Doel was de moslimbevolking van Martino vic' geboorteplaats 'substanti eel te reduceren en te onder werpen'. Tienduizenden mos lims werden tijdens de terreur- campagne verdreven. Moorden en marteling waren aan de orde van de dag. Martinovic zou zelf bij herhaling moslimgevange nen hebben mishandeld en zijn ondergeschikten opdracht heb ben gegeven tot marteling. 'Stela' werd afgelopen maan dag na lang verzet van de Kroa tische autoriteiten overgedra gen. Hij was in 1997 in Zagreb gearresteerd en werd vorig jaar december door een Kroatisch gerechtshof tot acht jaar cel veroordeeld wegens moord. Het tribunaal kwam daarop met zijn aanklacht tegen Marti novic. Kroatië redeneerde ech ter dat 'Stela' pas kon worden uitgeleverd als hij zijn straf in eigen land had uitgezeten. Na hevige internationale druk ging Zagreb echter overstag. Dagestan tweede Tsjetsjenië? MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Vlak voor zijn ontslag als minis ter-president waarschuwde Sergej Stepasjin: „De situatie in Dagestan is buitengewoon moeilijk. Ik denk dat we Dage stan werkelijk kwijt kunnen ra ken". Ook generaal Lebed, die in 1996 een einde maakte aan de oorlog tussen Rusland en het Dagestaanse buurland Tsje tsjenië, sprak de vrees uit voor een ongecontroleerde oorlog in de hele Kaukasus. Sindsdien is de toestand in de ze zuidelijke Russische deelre publiek alleen maar geësca leerd. Fanatieke moslims heb ben de Islamitische Republiek Dagestan uitgeroepen. Ze wil len in eerste instantie samen gaan met Tsjetsjenië. „Uitein delijk moeten alle islamitische volkeren in de Noord-Kaukasus verenigd worden", zei één van hun leiders. Troepen van Moskou zijn in een regelrechte oorlog verwik keld met hoofdzakelijk uit Tsje tsjenië afkomstige fundamenta listische moslims. De berichten uit het gebied zijn zeer schaars en tegenstrijdig. Wel staat vast dat de beruchte Tsjetsjeense veldcommandant Sjamil Basa- jev de acties van opstandige eenheden coördineert. Sinds hij in 1995 in het zuiden van Rusland een hele stad gij zelde, waarbij honderd burgers om het leven kwamen, is Basa- jev een nationale held. Basajev is vernoemd naar iman Sjamil, de legendarische Dagestaanse leider die in de vorige eeuw het verzet van de woeste bergvolke ren tegen de troepen van de Russische tsaar aanvoerde. Het duurde 37 jaar voordat hij werd verslagen. Meer dan honderd jaar na zijn dood is hij nog al tijd het symbool van de Kauk- asische vrijheidsstrijd. Een strijd die in 1832 begon in Da- gestan. In Dagestan proberen een klei ne twee miljoen mensen te overleven in de woeste bergen en op de veelal onvruchtbare steppen. Dagestan ligt inge klemd tussen Rusland, Kalmuk- kië, Tsjetsjenië, Azerbeidzjan en Georgië. Dertig volkjes en etni sche groeperingen met eigen talen en meer dan zeventig dia lecten op een gebied ter grootte van België. In de geschiedenis waren de bergen van Dagestan altijd een toevluchtsoord voor de vele volkjes als de regionale groot machten Turkije en Iran weer eens met elkaar overhoop lagen over de zeggenschap in de Kau kasus. Turken, Iraniërs en later Russen probeerden regelmatig Jonge Russische soldaten arriveren in Dagestan. Er wacht hen een harde strijd tegen de moslimstrijders die zich al eeuwenlang verzetten tegen hun overheersers. Russische politici zijn bang dat de opgelaaide oorlog in Dagestan weieens de onafhankelijkheid van deze republiek tot gevolg kan hebben. foto ap dmitry ast'akhov de vorstendommetjes met hun feodale heersers tegen elkaar uit te spelen. Aan het einde van de achttien de eeuw was het imperialisti sche Russische rijk begonnen zich naar het zuiden uit te brei den. Maar de bergvolkeren wensten zich niet zonder meer neer te leggen bij deze Russi sche invasie. Toen de Russen halverwege de negentiende eeuw steeds machtiger werden, kwamen de Awaren onder iman Sjamil in opstand. Hij leidde de strijd van alle Kaukasiërs tegen de imperialisten uit het noor den. Van 1832 tot 1859 streed deze briljante legerleider tegen de troepen van de tsaar. De Russische schrijvers Poesj- kin, Lermontov, Tolstoj schre ven vol extase over deze strijd. Maar in 1859 gaf iman Sjanul zich over aan prins Barjatinski, de onderkoning van de tsaar in de Kaukasus. Sjamil werd met militaire eer ontvangen. En in het verre Sint Petersburg wilde zelfs tsaar Nicolaas wel eens met eigen ogen zien wie zijn keizerlijke hoogheid zo lang zo dwars had gezeten. Na de capitulatie van Sjamil, keerde de rust ogenschijnlijk te rug in dit voor Rusland strate gisch belangrijke gebied. Maar toen al tekende zich af dat dit de weke onderbuik van het rijk zou worden. Veldmaarschalk prins Barjatinski stuurde de tsaar een profetische waarschu wing. Hij zei dat er natuurlijk Russische troepen in de Kauka sus moesten blijven, maar dat de tsaar in de eerste plaats de oorspronkelijke bewoners moest helpen hun land weer op te bouwen. Verder wilde hij dat er Russische bestuurders kwa men die alle traditionele ge bruiken kenden om niet tegen, maar met de bewoners te rege ren. De tsaar moet van verba zing zo ongeveer van zijn troon zijn gerold. Wat had hij aan ver overde gebieden als hij er geld in moest pompen in plaats van het eruit te halen? Niets hebben de Russen sinds dien nagelaten om de bewoners definitief tot hun vijanden te maken. En dat is, zoals in Tsje tsjenië is gebleken en nu in Da- gestan opnieuw dreigt te ge beuren, letterlijk levensgevaar lijk in een gebied waar de bloedwraak een normaal ver schijnsel is. De Kaukasische stammen zijn alles behalve makke schapen. Als ze zich werkelijk bedreigd voelen, zijn ze bereid uit naam van Allah tegen de ongelovigen te strijden. De Bolsjewieken le ken begin deze eeuw, tijdens de burgeroorlog, de les te hebben geleerd. Ze paaiden de Kauk asiërs met beloften over zelf standigheid. De waarschuwing van iman Sjamil was vergeten. Hij had eens gezegd: „Vertrouw de Russen nooit en gehoor zaam ze evenmin. Het is altijd beter om in de strijd met de Russen te sterven dan onder het christelijk-orthodoxe juk te leven". De christenen hadden plaatsge maakt voor de communisten, maar het waren en bleven Rus sen. Dagestaanse geestelijken riepen de heilige oorlog uit te gen het Rode Leger. Zo'n 10.000 gelovigen streden enkele jaren tegen een Sovjet-Russische overmacht. Ze verloren en be taalden een hoge prijs: hun land werd geplunderd, tiendui zenden kwamen om iri de straf kampen. De Georgiër Stalin liet tijdens de Tweede Wereldoorlog alle Tsjetsjenen deporteren. Ruim 21 jaar duurde hun balling schap. Stalin had met dit beest achtige besluit de basis gelegd voor de oorlog die in 1994 uit brak tussen de Russen en de Tsjetsjenen nadat die zich zelf standig hadden verklaard. Twee jaar bloedige strijd, waarbij tienduizenden burgers stierven, leverde echter in feite een onaf hankelijk Tsjetsjenië op, waar de sharia, de islamitische wet, heerst. Nu dreigt in Dagestan een her haling. „De lering uit het recen te verleden is niet getrokken. Het is weer de arrogantie van de macht", schreef een voor aanstaande Russische com mentator dezer dagen. Manschappen werken bij 40 graden met stofmasker LELYSTAD GPD Na voorlichting door onafhankelijke, ci viele asbestdeskundigen is de rust enigs zins teruggekeerd in het met asbest ver ontreinigde Nederlandse legerkamp bij Prizren in Kosovo. De manschappen heb ben hun werk hervat, nadat de werk zaamheden eerder deze week op een laag pitje kwamen te staan. Dat zegt militair Ben Boske (23) uit Lelystad vanuit het kamp. De manschappen ter plekke hadden in eerste instantie moeite met de manier waarop defensie omging met de asbest- affaire. „Nadat de leiding hier op de hoogte is gebracht van de aanwezigheid van hoge concentraties asbest, zijn we vo rige week vrijdag gelijk ingelicht. Daarna hebben we ook de kans gehad om indivi dueel ons verhaal te doen en zijn we in de gelegenheid gesteld naar huis te bellen. Prima. Er zijn maatregelen getroffen om verspreiding van het asbest tegen te gaan - we dragen stofmaskers, de kampemen ten worden natgehouden. Maar daarmee word je nog niet gerustgesteld. Wij wilden voorlichting van een onafhankelijke des kundige over het gevaar dat we hebben gelopen hebben en nog lopen", aldus Boske. Boske doelt daarmee op de scepsis die, na eerdere affaires waarhij defensie be trokken was, bij het legerpersoneel be staat over de defensie-voorlichting. „Dat neem je mee. En er zijn meer dingen ge beurd. Een collega werd een psycholoog ter beschikking gesteld, die achteraf geen psycholoog bleek te zijn. Dat soort zaken. Bovendien bleek dat het thuisfront slecht werd voorgelicht en ook in onzekerheid zat." Werk verrichten in het kamp is er overi gens niet makkelijker op geworden na de ontdekking van het asbest. De manschap pen worden, bij een temperatuur van 40 graden Celsius, geacht met een stofmas ker rond te lopen. De militairen ter plekke lijken weinig moeite te hebben met het vooruitzicht dat ze nog enige tijd in het verontreinigde kamp moeten blijven. Boske: „Ik wil het nuchter bekijken. Als we weg kurmen vind ik het prima. Maar het schijnt dat de risico's hier door het asbest vooralsnog niet groter zijn dan in bijvoorbeeld de binnenstad van Amsterdam." elitetroepen de aanval uit. De politie op Ambon heeft tegen gesproken dat het bloedbad plaatshad. Gisteren openden veilig heidstroepen in Ambon-Stad het vuur om een menigte van ongeveer 2.000 personen uiteen te drijven. Bij de schietpartij kwamen drie mensen om het leven. De soldaten vuurden vanuit een auto. Honderden Indonesische sol daten arriveerden gisteren op Ambon. Het hoofdeiland van de Molukken wordt sinds begin dit jaar geteisterd door explo sies van geweld tussen christe nen en moslims. Daarbij vielen meer dan vierhonderd doden. Tienduizenden bewoners zijn gevlucht naar veiligere delen van Indonesië. Op het Indonesische eiland Ambon zijn gisteren en woens dag in totaal zeker 24 doden ge vallen. Gisteren kwamen drie mensen om. De overige slacht offers vielen toen veiligheids troepen woensdag het vuur openden op een kerk, waarin ongeveer vijftig christenen schuilden. Dominee Andreas Lopulalan van de kerk in Galala, het stadje waar de moordpartij plaatshad, zei dat hij de slachtoffers achter de kerk heeft begraven. Galala ligt net buiten Ambon-Stad. De troepen hadden eerst een kerk van de pinkstergemeente, die tegenover de protestantse kerk ligt, in brand gestoken. Volgens de dominee voerden

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5