Politie gaat bij geweld schadeclaims indienen Medici twijfelen over euthanasiewet kinderen m Binnenland Personeel Oininio vraagt faillissement aan Levend mozaïek Doodgeschoten hond herdacht in stille tocht Pro Auto boycot autoloze dag B lijdt drie miljoen schade :>r frauderende ambtenaren Vier jaar geëist voor misbruik straatkinderen OR Zuid-Holland wil snel herstelprogramma |3 AUGUSTUS 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dier )ij schietpartij in Dordrecht Bij een schietpartij in het centrum van Dordrecht is jen man om het leven gekomen. Het slachtoffer stond nensen te praten in het portiek van een café. Hij werd r genomen vanaf een bromscooter door degene die at. In totaal zijn zes schoten gelost. De beide mannen it slachtoffer praatte bleven ongedeerd. De identiteit ichtoffer is nog niet bekend. (look info ook op internet ;en enni /oor ageli jL en oj tenispl ïop datèn 0 jaj Tabakshandelaren moeten ook bij reclame op in- rschuwen voor de schadelijke gevolgen van roken, iet college van beroep van de Reclame Code Com- C) bepaald. In januari klaagde de Nederlandse Niet- niging CAN (Clear Air Now) bij de commissie over re- twee tabakszaken op internet. Zij gebruiken allebei van de vereniging Compaenen, waarin honderd ta- zijn vertegenwoordigd, om reclame te maken voor 1964,' na> nsmokkel in vrachtauto Een Haagse vrachtwagenchauffeur wordt verdacht •nsmokkel. De man werd vorige week op een parkeer- ^gehouden met zeven Kosovaren van Albanese af ijn laadruimte. De wagen was met papier op weg land. De Kosovaren verklaarden tegenover de politie se marken (6.670 gulden) per persoon aan twee be- s te hebben betaald om de oversteek naar Engeland Daar wilden zij aan het werk. Ze zijn naar het op- in Ter Apel gebracht waar ze op uitwijzing wach- :ur ontkent misleiding Faber Directeur R. Bogers van het rijkskwaliteitsinstituut ontkent dat staatssecretaris Faber (landbouw) eerder levervuiling had kunnen weten als ze bij het insti- rgevraagd. Dat stelde de directeur gisteren in een Eerder had Bogers in dagblad Trouw gezegd dat de taris geen navraag had gedaan na zijn waarschuwing I. De indruk was dat het ministerie eerder had kunnen ,s ze meer had gevraagd. Nu stelt de directeur dat het meer heeft kunnen en willen zeggen dan staatssecre- destijds aan de Tweede Kamer heeft laten weten. ers wegrestaurant vast ege olDe 50-jarige man uit Oss en zijn 31-jarige zoon, die 61 kckvond betrokken waren bij een schietpartij in een noplirant, zijn gisteren voor dertig dagen in bewaring ge- ilingejopenbaar ministerie legt hen moord dan wel dood- ite. Twee mannen schoten maandagavond in het s zoiirant op een 28-jarige man uit Utrecht en een 24-jarige voor an Nieuwegein. De man uit Utrecht kwam om het le- tvesti an uit Nieuwegein ligt nog zwaargewond in het zie- emdi fader en zoon meldden zich een uur na het incident ined] tie. Zij zeggen dat zij de schutters zijn geweest, maar 963) is daar nog steeds niet van overtuigd. ien\ de I» zck- ïrlijn dig verwoest. In totaal waren nog 25 werknemers van in een schoonmaakbedrijf in en rond het pand aan 5 l\) hebben veilig het pand kunnen verlaten, tl bond vraagt hepatitis-inenting °P; in KPN-gebouw Een grote brand gisteravond in een kantoorpand van 't Maanplein in Den Haag heeft voor twee miljoen iurfa iade aangericht. Twee beveiligingsbeambten zijn voor 10gel|erzoek naar het ziekenhuis gebracht. Hoe de brand in orruimte op de begane grond kon ontstaan, is ondui- stras ruimte, waarin veel computers stonden, is door het ade tien len ingti is he tse [gooi De Algemene Nederlandse Politie Vereniging 9?P' i de Nederlandse Politiebond (NPB) willen dat politie- e gelegenheid krijgen zich te laten inenten tegen de ijke infectieziekte aan de lever, hepatitis-B. Dit in na- n personeel in de gezondheidszorg. Volgens de ANVP k politieagenten geregeld met bloed in aanraking, bij- 3ed door drugsnaalden. Ook bij arrestaties van gewonde oetoi i0pen politiemensen risico's, aldus de vereniging. 111 hepatitis-besmetting voorkomt bij politiepersoneel is ve" nbekend. Volgens de ANPV zijn de meeste politie- ril rekenkamer provincies De statenfractie van D66 grijpt de Ceteco-affaire in and aan om opnieuw te pleiten voor de instelling van lankelijke rekenkamer voor de provincies. Een derge ut, zoals ook voor het rijk bestaat, moet voorkomen Q iciebesturen zich bedienen van financieel ontoelaat- tructies. D66-statenleden dienden eerder vragen in bij 1-Hollandse college van Gedeputeerde Staten over het reilen en zeilen van deze provincie. Deze vragen zijn leantwoord. Commissaris van de koningin J. van Ke et onlangs in een interview weten ook voor instelling ergelijk instituut te zijn. Werknemers wachten op salaris amsterdam gpd Het spiritueel centrum van Oininio in Amsterdam. foto cpd roland de bruin Een deel van het personeel van het in fi nanciële nood verkerende spiritueel cen trum Oininio gaat het faillissement van het bedrijf aanvragen. Dat hebben werknemers van de vestigingen in Nijmegen, Roer mond, Groningen en Amsterdam na over leg met de Horecabond FNV gisteren be sloten. Van de honderdzestig personeelsle den zijn er zestig lid van de bond. De werknemers van het spiritueel cen trum waar Ronald Jan Heijn de scepter zwaait, wachten op salaris van de maanden juni en juli. Volgens Frans Wendelgest, on derhandelaar van de Horecabond FNV, is de faillissementsaanvraag voor het perso neel 'een enorme grote stap'. ,,De meesten voelen zich zeer verwant met het New Age- bedrijf, maar op een gegeven moment houdt het op. Bij sommige werknemers staat het water tot aan de lippen: ze moe ten hun huur en andere vaste lasten beta len", aldus de FNV'er. De ondernemingsraad van Oininio dis tantieert zich van de faillissementsaan vraag. De raad heeft er vertrouwen in dat het spiritueel centrum met een nieuwe be drijfsvoering verder kan gaan. OR-secreta- ris Kees Nachtegaal: „Het evenwicht tussen het spirituele en het commerciële is zoek geraakt. Misschien moeten we veel efficiën ter gaan werken." Volgens HJ. Titema, vestigingsdirecteur van Oininio in Amsterdam, is de directie nog in gesprek met financiers over een 'doorstart'. „Voor personeelsleden in nood zijn er dagelijks voorschotten beschik baar", aldus Titema. Werknemers die ge woon hun voltallige salaris willen zien, zijn niet de enige schuldeisers. Gisteren diende voor de rechtbank in Amsterdam een kort geding waarin marketingbureau Ogilvy Mather bijna 250.000 gulden eist van Oini nio. Het bureau heeft onlangs de naams wijziging van Oibibio in Oiriinio verzorgd en plaatste daarvoor paginagrote adverten ties in een aantal landelijke dagbladen. Maat is vol voor Rotterdams korps Voor de Rotterdamse politie is de maat vol. Mensen die geweld plegen tegen agenten van het Rotterdamse korps kunnen voortaan naast strafvervolging rekenen op een civiele procedure. rotterdam anp Het idee, dat in Amsterdam reeds vorig jaar tot uitvoering werd gebracht, zat volgens een woordvoerder al langer in de pen. Recente geweldsinciden ten hebben het korps doen be sluiten niet langer te wachten. „Dit kan zo niet meer", zegt De Jong. Geweld kost geld. ,Als een agent veertien dagen thuis zit omdat hij klappen heeft ge kregen, is dat een kostenpost voor ons. Daarnaast is er sprake van immateriële schade. We gaan voortaan tot op het bot om verhaal te halen." Zaterdag keerde een aantal Rotterdammers zich bij een vechtpartij op gewelddadige wijze tegen de politie. Een paar dagen eerder raakten politie mensen gewond toen iemand met een auto op hen inreed. De Amsterdamse politie opende vorig jaar een 'loket' waar politiemensen zich kun nen melden nadat zij geweld van burgers te verduren heb ben gekregen. Het korps regelt juridische bijstand voor hen, al dus een woordvoerder van het korps. Voorheen stonden agen ten als slachtoffer nogal eens in de kou. In Amsterdam is inmiddels een aantal procedures gevoerd en er is smartengeld uitgekeerd. Het korps procedeert zonodig zelf ook als het meent schade te hebben geleden. Geen astrono mische bedragen, want dat is geen gebruik in Nederland. Maar het systeem werkt. „Wij zijn er uitermate gelukkig mee", aldus de woordvoerder. Onlangs lekte een rapport uit van de Vrije Universiteit over het toenemend geweld tegen de politie. De onderzoekers con stateerden onder meer dat agenten vaak onvoldoende zijn voorbereid op gevaarsituaties en dat het schort aan leiding en training. drachten gpd De hond Boris die twee we ken geleden in Drachten is doodgeschoten door een agent, wordt maandagavond herdacht tijdens een stille tocht door het dorp. „Ook dieren worden steeds vaker het slachtoffer van zinloos geweld. Dat kan niet", zegt organisatrice Kitty van der Terp van de Stichting Huis dier Westerkwartier uit Pie terzijl. Boris werd eind juli met twee kogels omgebracht in een vijver in Drachten. Vol gens Henk Rink uit Drachten, eigenaar van de hond, was het dier ontsnapt toen het uitgelaten werd. Boris sprong de vijver in en zwom achter eenden aan. De politie zegt dat de hond, een kruising tussen een Staffordshire en een stabij, zich agressief ge droeg. Agenten konden hem niet vangen. Ze besloten hem neer te schieten omdat er geen eigenaar in de buurt was en de hond geen hals band droeg. De stille tocht volgt Boris' laatste wandeling vanaf het huis van Rink naar de vijver in het park. Daar zal een mi nuut stilte worden gehouden. Bloemisten uit de regio stel len bloemen beschikbaar. Rink zal samen met zijn fa milie meelopen in de stille tocht. Hij wordt overstelpt met reacties op de dood van Boris. Op de brug over de vij ver hebben voorbijgangers kaarten en bloemen neerge legd. Rink is woedend over het optreden van de politie en heeft een klacht inge diend. De politie in Drachten heeft een onderzoek inge steld naar het doodschieten van de hond. den haag anp De stichting Pro Auto roept au tomobilisten op om tijdens de autoloze zondag op 19 septem ber „gewoon te gaan rijden". De organisatie wil zo de autolo ze zondag boycotten. Bijna 45 gemeenten in Ne derland, waaronder Den Haag, Goes, Groningen, Tilburg, Delft, Haarlem, Zutphen, Heerlen, Hengelo en Amsterdam doen mee aan het evenement, geor ganiseerd door het Landelijk Overleg Autovrije Zondag (LOAZ). De deelnemende ge meenten sluiten die dag een of meer straten af. Zo'n zeventig gemeenten denken nog na over de vraag of ze aan het initiatief deelnemen. LOAZ wil met de actie onder andere de drukte van het autoverkeer aan de kaak stellen. H. Grashoff van Pro Auto vindt het te dol, „dat een rela tief kleine groep geiten-wollen sokken-ridders grote groepen automobilisten en middenstan ders dupeert met hun idealen Het bestuur van Pro Auto zal in het maandblad van september haar achterban oproepen om 19 september demonstratief auto te rijden als protest tegen deze zinloze autoloze zondag. Grashoff vindt dat automobi listen zelf wel uitmaken wan neer ze alternatief vervoer ne men. „Daar hebben zij geen dwang van links-groene ge meentebestuurders voor nodig. Voor je het weet mag je straks een hele maand niet autorijden in Nederland." den haag gpd-anp utrecht Ruim duizend Utrechtse studenten vormen samen een levend mozaïek. De 1.089 mannen en vrouwen beelden het UIT-logo (Utrechtse Introductie Tijd) uit Met het mozaïek vestigden zij tevens een nieuw Guinness-record. foto wfa cuido benschop rotterdam* anp iend -ANP nus ek e neentevervoerbedrijf eeri i (GVB) heeft zeker Igt n gulden schade ge- - frauderende ambte- e afdeling metro. Dat onderzoek van het ygj ninisterie in Amster- voormalige GVB'ers, erancier en een tus- j i staan hiervoor erecht voor de recht- ïsterdam. voor grote jjjg, ien lichtkappen een bedrag dan de in- De GVB-ambtenaar die de goederen bestelde zou twintig procent van de winst die het bedrijf hierop maakte hebben gekregen. In zijn wo ning in Egmond aan Zee werd voor tienduizenden guldens aap geluidsapparatuur en meu bels in beslag genomen die de toeleverancier betaald zou heb ben. De directeur van een elektro technisch bedrijf betaalde dure etentjes, hotelarrangementen en bezoekjes aan een seksclub voor GVB'ers om zijn opdrach ten niet kwijt te raken. Ook knapte zijn personeel in GVB- tijd woningen op van werkne mers van het vervoerbedrijf. Met werkbriefjes van het perso neel werd systematisch ge knoeid. Gemiddeld werkten de werknemers van het elektro technisch bedrijf 28 uur per week voor het GVB, maar op de werkbriefjes stond steevast 40 uur. De wantoestanden binnen het GVB deden zich voor tussen 1990 en 1997. De zaak kwam aan het licht na een belasting- onderzoek bij de toeleveran ciers. Aanvankelijk waren er meer verdachten, maar het openbaar ministerie sloot met enkelen van hen een schikking. „Hij is afgereisd naar een ver land om seksuele contacten met kinderen te kunnen heb ben. Ethiopische straatkinde ren, een zeer kwetsbare groep." Dat zei de officier van justitie gisteren voor de rechtbank in Rotterdam. Ze eiste vier jaar cel tegen de 47-jarige Rotterdam mer wegens misbruik van min derjarige meisjes. De man zit nog in de proef tijd van een eerdere veroorde ling uit 1995. Toen was hij schuldig bevonden aan mis bruik van slapende kleine meis jes. Die fotografeerde hij nadat hij voorwerpen in hun anus of vagina had gestopt. Ook van de meisjes in Ethio pië maakte hij foto's. En zo liep hij tegen de lamp. Want de fo to-ontwikkelcentrale waar schuwde de politie. Volgens deskundigen die de foto's heb ben bestudeerd waren de kin deren tussen de tien en veertien jaar oud. De man wordt ook verdacht van het maken en in bezit hebben van kinderporno en van steunffaude. Zijn zeven reizen in twee jaar naar Ethio pië betaalde hij van een uitke ring en, volgens de officier, van het innen van huurpenningen die hij niet opgaf aan de sociale dienst. Er hangt de man overigens al een volgende strafzaak boven het hoofd. Juist gisteren zijn bij het ministerie van justitie de stukken uit Ethiopië binnenge komen over een klacht van mis bruik van een 13-jarig Ethio- pisch meisje. Die zaak wordt in Nederland vervolgd. De man heeft daarvoor al enige weken vastgezeten in Ethiopië. De ondernemingsraad zegt nooit te zijn ingelicht over de aard en omvang van de nu aan het licht gekomen bankiers- praktijken, waarmee in 1995 is begonnen. De raad spreekt geen oordeel uit over de han delwijze van Zuid-Holland. Vol gens de OR is dat een zaak van de onderzoekscommissie onder leiding van oud-minister Van Dijk. Uiterlijk 1 oktober moeten ze hun bevindingen rapporte ren aan Gedeputeerde- en Pro vinciale Staten van Zuid-Hol land. De bankiersrol van Zuid-Hol land kwam aan het licht toen het handelshuis Ceteco financi ële problemen kreeg. De pro vincie heeft voor 47,5 miljoen gulden aan leningen uitstaan bij het bedrijf. Vervolgens bleek Zuid-Holland op grotere schaal te bankieren, waarmee voor on geveer twee miljard gulden is gemoeid. Verantwoordelijk ge deputeerde A. de Jong van fi nanciën stapte als gevolg van de affaire op. De ondernemingsraad (OR) van de provincie Zuid-Holland wil dat er snel een 'herstelpro gramma' komt, na de vertrou- wensdeuk die is opgelopen door de Ceteco-affaire en de onthullingen over geheim ban kieren. Dat stelt de OR in een gister middag uitgegeven verklaring. De ondernemingsraad, verte genwoordiger van ruim 1.800 ambtenaren, constateert dat het provinciebestuur de afgelo pen weken voortdurend in ver legenheid is gebracht door tel kens nieuwe berichten in de pers. Er is onvoldoende regie geweest om het heft in eigen handen te nemen, vindt de OR. De raad zegt onaangenaam te zijn getroffen door de manier waarop in de media een 'on heus beeld' is geschetst over ambtenaren bij de provincie. Daar moet voortaan actiever op worden gereageerd, vindt de OR. TREKKING 17 AUGUSTUS den haag nico hylkema «HM Jackpot op ruim 6 miljoen gulden! ier kans, meer geld, in de Staatsloterij. De opwinding over het wetsvoorstel waarin kinderen vanaf twaalf jaar zelf mogen beslissen over euthanasie vindt geen weerslag in de medische wereld. Daar be staat geen dringende behoefte aan een wet. In de prak tijk zijn er geen conflicten tussen ouder en kind als het einde onontkoombaar is. „Het is alleen maar het vervolgstuk op bestaande wetgeving", meent hoogleraar en ldnderarts Tom Voü- te van het AMC in Amsterdam. Voüte heeft wel begrip voor de wetgever. Hij haalt het voorbeeld aan van een Engels kind dat gedwongen werd een harttransplanta tie te ondergaan. „Bij ons is dat ondenkbaar. In feite is zo'n weigering een vorm van euthanasie. Het is dan ook niet meer dan logisch dat je ook euthanasie bij de ze groep in de wet wilt vastleggen." Zijn collega Han van der Laag van het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht twijfelt aan die logica: „Van mij mag het, maar ik zit er niet op te wachten." Hij heeft niet meegemaakt dat er twist ontstond over de vraag van kinderen om hun lijden te bekorten. Hij is gespecialiseerd in taaislijmziekte en herinnert zich een geval van een meisje van vijftien. Zij gaf zelf aan dat een longtransplantatie te veel voor haar was. „Ze zei: 'Als het zover is, dan moet het maar zo'. Als arts heb je de taak een kind beter te maken, maar als dat niet lukt heb je ook de taak begeleiding te geven bij de stervensfase. Je wilt een kind zo lang mogelijk een goed gevoel geven. Bij taaislij mziekte weten ouders al heel lang dat hun kind op jonge leeftijd kan sterven. Dat wordt voor kinderen op een gegeven moment ook duidelijk, al vechten ze er heel lang tegen. Ze gaan naar school en doen heel lang hun best. Maar er komt een moment dat het niet meer wil." Ouders vragen aan Van der Laag in zo'n geval soms of ze een beslissing moeten nemen. „Dan zeg ik: nee, dat is de taak van de arts. Jullie geven wel het signaal waar het einde ligt. Maar het moment komt vanzelf. Bij dit meisje was duidelijk dat ze eraan toe was." Voüte heeft evenmin meegemaakt dat ouders en kind onenigheid hadden over euthanasie. „Een kind vecht voor zijn leven. Misschien nog wel meer dan een volwassene. Als dan de vraag komt om een einde aan het leven te maken, komt die niet zo maar. Vaak is er al met de ouders overlegd. Anders komt die vraag op in een gezamenlijk gesprek met ouders en arts." Van der Laag weigert soms bepaalde handelingen uit te voeren die ouders voorstellen: „Ik moet dan zeggen dat sommige dingen echt onmogelijk zijn. 'Kan het aan de beademing als het dreigt te stikken?' Dan zeg ik meestal nee, zeker als er geen kans is op genezing. Dat is een lijdensweg. Ik vind overlijden aan een beade mingsapparaat medisch-ethisch gezien niet verant woord. wanneer je tevoren weet dat het chronisch zie ke kind met luchtwegproblemen er nooit meer vanaf komt." „Dan volgt er een andere medicatie, die de kinderen slaperig maakt met het risico dat ze niet meer wakker worden. Daar moet je heel open in zijn. Maar is dat eu thanasie? In de praktijk zijn we al zo lang zodanig be zig, dat ik geen behoefte voel dit vast te leggen in een wet." Voüte houdt vast aan het wetsvoorstel als logisch sluitstuk van de wetgeving rondom euthanasie: „Kin deren verschillen niet zoveel van volwassenen. Sommi gen zijn na een lange strijd klaar voor de dood. Ande ren zijn daar nooit Idaar voor. Dat is volstrekt individu eel. Van bang tot nieuwsgierig komt het hele scala aan emoties voor. Daarom heb ik er ook begrip voor dat de wetgever dit wil vastleggen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3