z Lada gaat het weer proberen FO HYunDni Almera wordt spannender Hyundai Van replica tot streetmachine Klassiekers te koop in Autotron Concours d'élégance Het Loo Eerste 'Pinin' van de band HUISMAN De drummer en zijn passie voor snelheii Weg en wiel Minimaal fietspompje onder het zadel 7 VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1999 De mooiste en de lelijkste Het tijdschrift AutoWeek heeft haar lezers gevraagd wat zij de mooiste, lelijkste en middelmatigste auto van Nederland vinden. In num mer 33 van het blad staat de uitslag van deze enquête, die meer dan 500 reacties opleverde. Twee auto's scoorden hoog in eerstge noemde categorie. De Peu geot 406 coupé werd tot mooiste auto uitgekozen, op de voet gevolgd door de Au di TT. Derde werd de Alfa 156. De lelijkste auto werd op afstand de Fiat Multipla, die zelfs auto's als de Dai hatsu Move en de Smart ver achter zich liet. De bestver kochte auto van Nederland, de Opel Astra, werd door de AutoWeek-lezers tevens be oordeeld als de saaiste auto, maar ook de Nissan Almera en de Volkswagen Golf wer den niet bepaald spannend gevonden. In het weekeinde van 11 en 12 september vindt in het Auto- tron te Rosmalen het evene ment FunCar '99 plaats. Het is een beurs waar liefhebbers van custom cars/bikes, trikes, kit- cars, replica's, hotrods, vans, streetmachines, prostreets en andere (extreem) omgebouwde auto's en motoren hun hartje kunnen ophalen. Naast de beurs, waar ook onderdelen en aanverwante artikelen te koop worden aangeboden, vinden verschillende activiteiten plaats zoals een slalomwedstrijd en acceleratiesprints. Op genoemde dagen is de beurs geopend van tien tot vijf uur, de toegang tot het thema park Autotron kost 19,50 gul den voor volwassenen en kin deren vanaf 12 jaar. Jeugd van 4 tot 12 jaar betaalt 17,50 gulden. Voor meer informatie: tel. 073 5219 050. AUTO HEEMSKERK Tel 071-5310811 Over twee weken wordt in het Autotron de Zomer Oldtimer beurs gehouden. Op deze beurs zullen zo'n 250 onderdelen- stands het evenemententerrein van het Autotron vullen. Verder worden er rond 200 oldtimers verwacht, die te koop worden aangeboden. Naast auto's zijn er ook oude motoren en brom fietsen. Het evenement wordt omlijst door de bestaande attracties van het Autotron, dat recent uitbreiding kreeg met het Auto- dome. Daarin heeft de eigen collectie van het Autotron een plaatsje gekregen. Nieuw is ook het Speelodome, een overdekt speelpaleis voor kinderen tot 12 jaar. De Zomer Oldtimerbeurs is op beide dagen 28 en 29 augustus geopend van 10 tot 17 uur. Een kaartje kost 19,50 gulden. Kin deren van 4 tot 12 jaar betaalt 17,50 gulden. Voor meer infor matie: tel. 073 5219 050. Vanuit de hele wereld zullen op 5 september rond negentig klassieke automobielen naar Apeldoorn komen om deel te nemen aan het eerste Concours d'élégance Paleis Het Loo. Topstukken van merken als Au to Union, Hispano Suiza, Mer cedes-Benz, Ferrari en Alfa Ro meo zullen vanaf tien uur op het voorterrein van het paleis bewonderd kunnen worden. Speciale aandacht is er voor 'de Grand Prix-auto', waarvan er een aantal meedoet aan het concours, hetgeen vrij onge bruikelijk is. Tijdens het evenement worden in vijf categorieën prijzen toe gekend: pioniers, sportauto's, speciale carrosserieën, serie sportwagens en Grand Prix-au to's. De prijsuitreiking is rond drie uur, waarna een uur later een groots défilé door de lanen van Apeldoorn van start gaat. De toegangsprijs voor het con cours op ?ondag 5 september bedraagt 12,50 gulden. Voor een bezoek aan het concours én Paleis Het Loo Nationaal Museum kost een kaartje 15 gulden. Een luxe programma boek is tijdens het evenement te koop voor 25 gulden. GEENIAARLEIDEN Hallenweg 2, tel. 071 - 5225575 (naast hoofdingang Groenoord Hallen) Internet: www.aotonf.com/geenjaar. Autotest: pag. 200. Onze occasions op internet Citroen in 'autofotografisch' werk In het nieuwe AutoDome van het themapark Autotron te Ros malen exposeert kunstenaar Huub Smits tot oktober 'auto- fotografisch' werk waarin oude Citroëns het uitgangspunt vor men. Smits is gefascineerd door de levenscyclus van de auto. Na de 'geboorte' de glanzende consumptiefase en daarna het eind waarin de 'huid' door roest, stof en vuil weer mat wordt, net als bij het vroegste kleimodel. Ontdaan van spie gels, spoilers en andere aan hangsels wordt vervolgens de oervorm weer zichtbaar. De kunstenaar heeft doelbe wust voor het Franse merk ge kozen: 'Het monumentale ka rakter van de ruimtelijke vorm van een auto komt het best tot uitdrukking in de ontwerpfase. Het eerste kleimodel is letterlijk een sculptuur. Als het ontwerp eenmaal in productie is geno men, blijkt in 95 procent van de gevallen maar heel weinig te zijn overgebleven van de oor spronkelijke oervorm. Eén van de weinige automerken die be wezen heeft dat het beter kan, is Citroën. Deze fabrikant liet echte beeldhouwers zijn pro ducten vormgeven'. Recent liep in de fabriek van Pininfarina in het Italiaanse plaatsje Bairo Canavese de eer ste Mitsubishi Pajero Pinin van de band. Het model is het vier de voertuig van het Japanse merk dat in Europa wordt ge bouwd. In Portugal worden trucks van het type Canter ge bouwd en in ons land lopen de Space Star en de Carisma van de band. Pininfarina is begonnen met de productie van de 3-deurs Paje ro Pinin, later volgt ook een 5- deurs model. Beide auto's zijn uitgerust met een 1.8 liter GDi- motor. Dit jaar zullen er nog 11.000 exemplaren worden ge bouwd, volgend jaar zal de pro ductie zo'n 35.000 stuks bedra gen. In ons land is de introduc tie van de compacte terreinauto voor het najaar voorzien. Gazelle Yamaha-pas Batavus Batavus elektra Tomos MM Vespa Loekie 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Levendaal 76 Leiden Tel.: 071 -5131515 Sumatrastraat/hoek Willem de Zwijgertaan Leiden Tel.: 071 -568 06 80 Hij is beroemd geworden als drummer van de legendarische popgroep Pink Floyd en hij is autogek. Zijn naam: Nick Ma son. Het allermooist vindt hij de racewagens uit vervlogen tij den, toen namen als Enzo Fer rari, Stirling Moss, Jacky Ickx en Mario Andretti op de lippen la gen van iedere autosportlief hebber. Tot zijn dierbaarste jeugdherinneringen behoren de lucht van leer, hete olie en race- benzine, alsmede het geluid van draaiende motoren. Zijn Pink Floyd-verleden heeft hem de nodige middelen opge leverd om auto's te kunnen ver zamelen en niet zomaar auto's. Zoals een ander flippo's of postzegels spaart, verzamelt Mason racewagens en liefst he le bijzondere. Hij laat zijn au to's echter in hun waarde en zet ze niet weg als museumstukken achter glas. Racewagens zijn gemaakt om mee te racen en dus doet hij dat ook. Samen met testrijder Mark Ha- les heeft Nick Mason 21 van zijn racewagens op het Britse circuit van Silverstone dagen lang aan de tand gevoeld en de ervaringen nauwgezet opge schreven. Het resultaat is een prachtig boek, genaamd Passie voor snelheid, dat oude tijden doet herleven en de lezer goed inzicht geeft hoe het zo'n klassieke bolide te b den. Naast deze rij-impn beschrijven de auteurs ot geschiedenis van iedere i de technische gegevens e de aankoop in zijn werkj Verzorgde, soms behoorli kunstzinnige fotografie v gen het sfeerbeeld. Om het allemaal nog ech maken heeft Mason de sp ke motorgeluiden van de te wagens vastgelegd op I die bij het boek wordt gel Het is een aparte sensatie het schijfje flink hard op I ten en vervolgens een ou< knetterende Maserati dooi kamer te horen denderen Passie voor stielheid; ui tg Elmar te Rijswijk; uitgevofo op grootformaat met har V( kaft; 176 blz; prijs 79,5G kr Nissan wil begeerd automerk worden Nissan doet in ons land in een sterk groeiende automarkt niet zulke goede zaken. Dat heeft al les te maken met het modellen- gamma, dat enigszins bedaagd overkomt. De komende tijd wil het Japanse merk daar met gro te daadkracht iets aan doen, daarin aangemoedigd door de nieuwe eigenaar Renault. Nis san wil zich ontwikkelen tot 'een begeerd automerk'. Kort geleden werd reeds een grondig vernieuwde Primera gepresenteerd en op de auto tentoonstelling van Frankfurt in september laat Nissan de nieu we Almera debuteren. Deze op volger lijkt te breken met de weinig aansprekende vormge ving van het huidige model. Nissan zegt de Almera speciaal voor de Europese markt te heb ben ontwikkeld, na uitgebreid consumentenonderzoek. De auto zal ook in Europa worden gebouwd, in het Britse Sunder land om precies te zijn. De Al mera wordt daarmee naast de Micra en de Primera de derde Nissan die in Groot-Brittannië wordt geproduceerd. De Almera maakt gebruik van het zogenaamde MS-platform, waarop wereldwijd meerdere auto's zullen ontstaan. Voor de aandrijving zet Nissan een nieuwe reeks motoren in. Deze hebben een inhoud, uiteenlo pend van 1.5 tot 2.2 liter en al- Weg en Wiel gaat er even tussenuit. De komende vier weken zal er geen pagina verschijnen, waarna we op 17 september de draad weer oppakken. We wensen ieder een een aangename en voor al veilige vakantie toe. lemaal meer kleppen per cilin der. Nieuw is ook een 16-kleps dieselmotor met directe inspui ting. Naar verwachting zal een kwart van de Almera-kopers hiervoor kiezen. Later wordt deze motor ook in andere Nis- san-modellen leverbaar. Het exterieur van de nieuwe Al mera is het werk van de Britse en Duitse designstudio's en heeft volgens de fabrikant een sterke eigen identiteit met spor tieve lijnen. In het interieur wordt de nadruk gelegd op kwaliteit, functionaliteit en stijl. De nieuwe Almera komt er als 3-, 4- en 5-deurs model en zal vanaf maart volgend jaar te koop zijn. In de zomer van 2000 komt er op basis van de nieuwe Almera een ruimtewagen die de naam Tino krijgt. Nissan Motor Ibérica in Barcelona zal de pro ductie verzorgen. Het studie model van de Tino staat even eens op de IAA in Frankfurt. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BOEKEN BLIK IN HET VERLEDEN Tien jaar geleden werd de Lada Aleko met veel tamtam aangekondigd, maar hij kwam nooit op de markt in Nederland. foto archief Gremi Auto-Import in Groningen gaat proberen het Rus sische automerk Lada in Nederland nieuw leven in te blazen. Na het faillissement van Eurolada in Duitsland begin dit jaar viel ook het doek voor het merk in Neder land. Gremi ontsloeg alle acht medewerkers en directeur R. Noordman bleef als enige over met als taak de belan gen van de 95 dealers bij de fabrikant te verdedigen, zo meldt de Bovag Krant. Ooit was Lada in Nederland een bloeiend merk, dat meer auto's verkocht dan bijvoor beeld Alfa Romeo. Maar door de aanscherping van de Euro pese milieu- en veiligheidsei sen, alsmede de concurrentie van goedkope aanbieders uit vooral Korea, ging het almaar slechter met Lada. Het imago van het Russische merk zakte tot onder het nulpunt. Nieuwe W elfs de beste fiets- W j banden kunnen lek raken bij het rijden door spijkers, scherven of stuk ken metaal. Bij reparatie onder weg zijn dan plakspullen en een fietspomp onontbeerlijk. Vaak is de fietspomp die bij een fiets ge leverd wordt van goedkoop ma teriaal en daardoor niet goed bruikbaar. Het is raadzaam deze te vervangen door een hogedrukpomp van betere kwaliteit. Ze zijn lang, dun en klemmen tussen de ff a- mebuizen. Een heel ander type fiets pomp is de 'Bikers Dream', een kort dikker- tje dat niet bestemd is om tussen de frame- buizen op te bergen. Het is een voetpompje van stevige kunststof dat slechts 200 gram weegt. De afmetingen zijn 8x13x6 centimeter. Het pompje past in een bijgeleverd nylon tasje, dat met klittenband onder het zadel is te bevesti gen. De bijbehorende verloopnippels maken het mogelijk om met het pompje ook luchtbedden, motor- en autobanden op te pompen. 'Bikers Dream' is voor 59,95 gulden te koop in de win kels van Bever Zwerfsport. Gel in binnenband Goede buitenbanden zijn voorzien van een bre- kerlaag van kunststof om lekke banden tegen te gaan. Volgens de fabrikanten kan de fietser met zo'n band rekenen op 80 tot 90 procent minder lekke banden. Ook aan de binnenbanden valt iets te doen om lekrijden te voorkomen. Er zijn al langer binnenbanden van latex te koop. Dat ma teriaal is veel soepeler dan een gewoon exem plaar, waardoor het meegeeft met het scherpe voorwerp dat de buitenband binnen dringt. Nadeel van latex is dat het veel duurder is en bovendien loopt de band langzaam leeg, omdat het materiaal poreus is. Een nieuwe oplossing is een binnenband met een vulling van gel. In opgepompte toestand vormt de gel een be schermend laagje op het inwendige van de band. Bij een lekke band stroomt de gel mét de lucht mee door het gat en verhardt on middellijk, waardoor het lekken stopt. De fietser zou niet eens in de gaten hebben dat de band lek raakt. Aangeraden wordt de buitenband regelma tig te ontdoen van glas, spijkers of steentjes. De gel-binnenband is in diverse maten verkrijgbaar voor 14,95 gulden. gram. foto bever zwerfsport Ooit kon men kiezen voor een Chrysler Voyager, Renault Es pace of een Mitsubishi Space Wagon. Meer ruimtewagens waren er gewoon niet. Inmiddels hebben ook veel an dere autofabrikanten deze groeimarkt ontdekt en zijn er al meer dan dertig MPV's te koop, in de meest uiteenlopende soorten en maten. De middenmaat, de zogeheten midi-MPV, is momenteel het populairst en daarvan komen er in snel tempo interessante nieuwe modellen bij. Maar ook in het segment van 'de grote jongens' is af en toe nog wel iets nieuws te melden. Hyundai bijvoorbeeld komt eind dit jaar met een strakke, Europees gelijnde 7-zitter die nu nog de codenaam FO draagt. De Koreaanse ruimte wagen meet 4,71 meter in de lengte en is in twee kleuren uit gevoerd om het totaal minder massief te laten lijken. Opval lend zijn de grote, heldere kop lampen, die meebewegen met de richting van de voorwielen, zodat het licht daar schijnt waar de auto naartoe rijdt. In de auto zijn drie zitrijen ge plaatst. Twee keer twee stoelen en een 3-zitsbank. De stoelen zijn makkelijk uitneemba; ,-p, multifunctioneel: door de tte leuning naar voren te klaj je zijn ze om te toveren tot e feitje. Ook zal de FO gelev worden op een grijs kente met twee zitplaatsen en enorme laadvloer. Vanvvej AN/ bedieningsgemak zitten a geen schuifdeuren, maari woon scharnierende portFs j De voorwielaangedrevenl nS( worden voorzien van een ter 16-kleps benzinemoto! r|0 de loop van volgend jaarv he( de keuze uitgebreid met e liter V6 benzinemotor em 2.0 Tdi dieselmotor. Hoei ruimtewagen van Hyunda heten en wat hij gaat kos nog niet bekend. Nadat de gerenommeerde Britse firma Aston Mar tin in 1947 eigendom was geworden van de auto- gekke industrieel David Brown, kreeg elk model de initialen mee van de nieuwe eigenaar. Het begon dus met de DB1 en daarna volgde logischerwijze de DB2. Deze laatste bood oorspronkelijk plaats aan twee personen, maar omdat beter verkochten, maakte Aston Martin er in een 4-zitter van en noemde hem DB 2/4. In fraaie wagen zijn al enigszins de lijnen te nen van de latere James Bond-auto DB5. 1 z foto hans va»f^1 De Lada 2110 werd al in 1994 gepresenteerd, maar heeft nooit zijn introductie mogen beleven. Nu gaat het er modellen kwamen er niet, hoe wel ze wel op autotentoonstel lingen stonden. De jaren geleden met veel tam tam aangekondigde Lada Aleko bijvoorbeeld haalde de wettelij ke norm niet en werd met stille trom afgevoerd. Ook de 'nieu we' Lada 2110, al in 1994 gepre senteerd, heeft nooit zijn intro ductie mogen beleven. De laat ste jaren worden er in Neder land slechts enkele tientallen Lada's verkocht. Gremi was ooit een dochteron derneming van ARM-Stokvis, waarvan ook Kia Motors Neder land in Vianen deel uitmaakt. In 1971 werd begonnen met de import van Lada. Fabrikant Av- tovaz, die onder meer een fa briek heeft in Togliattigrad, liet zijn Europese belangen regelen .door een vestiging in Duitsland, Eurolada geheten. Deze onder neming kocht in 1995 de helft van de aandelen van Gremi en een jaar later de andere helft. De Europese eisen die 1 januari 1998 van kracht werden, waren echter te hoog gegrepen voor de fabrikant. Er waren onder meer problemen met de beves tigingspunten van de veilig heidsgordels. De Lada's, die van gedateerde motoren waren voorzien, konden ook niet schoon genoeg worden ge maakt. Gremi liet er in Duits land katalysatoren onder mon teren. Zo haalde Lada steeds met kunst- en vliegwerk de norm, zij het met de hakken over de sloot. Directeur Noordman is nu be zig een doorstart te organise ren. Hij voert daarover overleg met de Russen. Noordman denkt met de Lada 2110 een sterke troef in handen te krij gen. Het is een redelijk modern ogende auto, die al een tijd in Rusland rondrijdt, maar zeker kansen heeft op de Nederland se markt. Als Noordman erin slaagt het instapmodel voor rond 20.000 gulden op de markt toch van komen. ;eda te brengen, denkt hij jaarl der tussen de 400 en 800 2110's te kunnen verkope JUl september of oktober mo Russische sedan bij de de staan. Er komt ook een stiam wagon, de Lada 2111. naast zal volgend jaar we Lada Niva, de terrein\|mSl op de markt komen. Sinds kort heeft Noordma twee exemplaren van de 2 in huis om de dealers, die eind 1997 geen nieuwe La en 1 meer rechtstreeks uit def;een mochten ontvangen, wan maken voor de doorstart! *3 het Russische merk.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18