Stand up comedy in Leidse Burcht Salsafestival op Beestenmarkt Alfred Hitchcock: 100 op vrijdag de dertiende eldje ter e van Kiek instkistje ter afsluiting het Van der Lubbe-jaar :a Cultuur Kunst Star-Wars-offensief ook hier op komst Dus dit is abstracte kunst lAG 13 AUGUSTUS 1999 - isterdamse kunstprijzen toegekend rdam* Het Amsterdams Fonds voor de Kunst heeft lette- ijzen toegekend aan Marie Kessels, Ben Cami en H.L. Wes- Burgemeester Patijn reikt de prijzen, waaraan een be- van 15.000 gulden is verbonden, op 5 november uit. Marie Is kreeg de Multatuliprijs (proza) voor haar verhalenbun- )ngemakkelijke Portretten'. De Herman Gorterprijs (poë- toegekend aan Ben Cami voor zijn bundel 'Ten Westen m den'. De prijs voor essay/biografie, de Busken Huetprijs, is ir voor H.L. Wesseling voor zijn bundel 'Lopende Zaken'. noramahuis op de Dam Kunstenaar Michiel Voet heeft zijn nieuwe project 'Het ramahuis' geïnstalleerd op de Dam in Amsterdam. Een aluminiumhuis op vier wielen nodigt mensen uit om door wferote periscoop naar de wereld buiten te kijken met een ;vi ieuwde en onbevangen blik'. De bezoekers die op de uit- ;ing ingaan leren dat Michiel Voet zijn gasten op het ver- Ie been zet: zij zien de wereld op zijn kop. foto paul van weel lenluchttheater Leidse Hout Li Een romantisch sprookjesdrama speelt zich aanstaande ag af in het openluchttheater in de Leidse Hout. Stichting ketet speelt 'Urf, een sprookje van Retteketet', speciaal kinderen van 4 tot 10 jaar. Het verhaal gaat over prinses inda die oud genoeg is om te trouwen. En graaf Retteketet aar dolgraag als vrouw. Rosalinda is echter stiekem verliefd aar lakei Lodewijk. Maar een echte prinses mag natuurlijk rouwen met een 'gewone' lakei. De Graaf probeert met ei nagische toverkunsten Rosalinda voor zich te winnen. De .telling begint om 14.30 uur in het openluchttheater De e Hout, aan het Groene Maredijkje. De toegang is gratis. e Dubliners naar Nederland De Ierse folkgroep The Dubliners geeft van 25 septem- ot en met 9 oktober dertien concerten in Nederland. De nee voert de groep, die al ruim dertig jaar bestaat, onder langs Amsterdam, Utrecht en Rotterdam. Edu< ANp chting 'Een graf voor Ma- van der Lubbe' biedt ter ing van het herdenkings an de brandstichter van uitse Rijksdag tweehon- kistjes met kunstuitingen >p aan. De opbrengst van itjes is bestemd voor de ndkoming van het derde ikteken voor de Leidse Dngen. De eerste twee n dit jaar in Leipzig en geplaatst. De derde in Berlijn komen, kistje bevat een collectie unst waarmee schrijvers anstenaars de levensge- lenis van Van der Lubbe en. Naast proza en poëzie Nederlandse en Duitse irs vinden de belangstel- i in het kistje historische i Grui nenten, foto's, het proto- died chef jan rijsdam. 071 -5356444, plv chef annet van aarsen 071-5356443 Drie maanden lang internationale optredens leiden pablo cabenda Het Leidse Grand Café De Burcht wordt drie maanden lang het decor voor stand up comedians uit New York, Londen, Nieuw Zeeland, België en Nederland. Vanaf 1 september treedt elke woensdagavond in 'A Night of Co medy' een keur van grossiers in oneliners op. dam, Breda, Delft, Den Haag, Enschede, Haarlem, Maas tricht, Rotterdam, Utrecht, Til burg en Zaandam al deel uit maken. „Zo maak je het moge lijk voor jong talent, zowel na tionaal als internationaal, een toer door Nederland te maken, met een programma van een paar minuten, in een passender ambiance dan een schouw burg", aldus organisator Tijl Beckand. Hij hecht er aan dat nieuw ta lent in Nederland een goede kans krijgt. „Wat je ziet is dat jonge cabaretiers vaak binnen no time opbranden. Geen won der, er ligt tegenwoordig een geweldige druk op ze om elk seizoen met een nieuw avond vullend programma te komen. Je zag het bij Hans Teeuwen, en bij Theo Maassen. De een raakt overspannen en de ander had geen materiaal. Aan de andere Onno Innemee en Robert Spaapen spelen een thuiswed strijd voor het Leidse publiek. Uit Nederland komen ook Jim Speelmans (winnaar van de VSB Punchline-bokaal 1999), Arie Koomen (bekend van de Comedy Factory op Nederland 3), 'Hagenees' Sjaak Bral, en Ja- vier Guzman (winnaar van de VSB Punchline-bokaal 1998). Londen wordt een van de grootste leveranciers, uit de VS komen drie stand up come dians en uit België de winnaar van de Humo-prijs, de grootste humorprijs aldaar. 'A Night of comedy' is een rondtrekkend stand up comedy evenement dat in '97 werd op gericht om Nederland een ei gen stand up circuit te geven. Leiden wordt dit jaar onderdeel van het circuit waarvan Amster- Arie Koomen. foto pr Sjaak Bral. kant heb je ook heel jong talent. Als je twintig bent, en weet dat je vreselijk geestig bent, dan kun je nog niet avond aan avond een schouwburg vullen. Dit evenement kun je een beet je zien als een afstapje voor ca baretiers die het leuk vinden met een kleiner programma te komen èn een opstapje voor de coming comedian/cabaretier. Wie wil kan meteen in het diepe. Iedereen met genoeg lef, en die overtuigd is van zijn ei gen gevoel voor humor, krijgt een 'open mike', als hij zich maar voor de voorstelling op geeft. De eerste vijf minuten na de pauze 'het meest luwe ge deelte van de avond' is volledig voor de waaghals die eigen ma teriaal voor het voetlicht durft te brengen. De beste deelne mers worden uitgenodigd voor een workshop door stand up- comedians van 'A Night of Co medy'. „Onderschat het niet", waar schuwt Beckand. „Stand up is meer dan: 'Ik kwam laatst bij de slager' of 'Er lopen twee rabbi's door de Kalverstraat'. Binnen een paar minuten moet je het maken, anders ben je gebroken. Het publiek in de schouwburg zegt misschien pas wat ze ervan vinden als ze bij de garderobe hun jas halen. Bij stand up co medy laten ze je het ter plekke weten. Vraag maar aan Freek de Jonge. Toen hij zijn debuut maakte in de Londense Come- dystore, werd hem luid en dui delijk te kennen gegeven dat hij niet grappig was. Ik weet niet hoe dat kwam. Misschien dacht hij dat hij met dezelfde égards behandeld zou worden als hier in Nederland en gedroeg hij er zich naar." Toen Beckand met zijn boe kingsbureau kort daarop een andere Nederlander aan de En gelsen probeerde te verkopen kreeg hij te horen 'We already AMSTERDAM TOM V col van de terechtstelling en en kele cartoons uit de tijd van het proces. Verder zijn er reproduc ties van schilderijen met en over Van der Lubbe. Het kistje is vernoemd naar de eerste regel van het beroem de gedicht dat Willem Elsschot in 1934 aan de terechtstelling van de jonge Leidenaar wijdde: 'Jongen, met je wankel hoofd.' Een kopie van de onlangs ont dekte oerversie van Elsschots gedicht is uiteraard ook in de collectie opgenomen. De Marinus-kistjes, naar een ontwerp van de Amsterdammer Willem Morelis, worden op de slotmanifestatie 'Schoonheid, Schoonheid, wat ooit was' aan de kopers uitgereikt. De mani festatie is op zondag 26 sep tember in het Stedelijk Muse um De Lakenhal in Leiden. Met zijn macabere gevoel voor humor zou Alfred Hitchcock het hebben gewaardeerd dat uitgerekend zijn honderdste ge boortedag op vrijdag de der tiende valt. Vandaag herdenkt de wereld een man die door zijn films en zijn unieke ver schijning (hij kwam altijd wel even in beeld) de meest her kenbare regisseur van de twin tigste eeuw is geworden. Alfred Hitchcock heeft in het oog van het publiek verschillen de stadia doorlopen. Eerst en vooral vanwege zijn handels merk in films, de suspense (spanning). Niet voor niets droeg hij de bijnaam 'Master of Suspense'. Het verschil tussen spanning en verrassing legde hij ooit als volgt uit: „Jij en ik zitten te praten en er is een bom in de kamer. We hebben een onschuldig gesprek, over niets. Vervelend, het gaat ner gens over. Plotseling: boem! De bom gaat af en het publiek is geschokt. Gedurende vijftien seconden. Nu doe je het an ders. Speel dezelfde scène maar nu met een bom. Laat weten dat de bom over tien minuten afgaat. Laat een klok zien. Nu is ons gesptek heel belangrijk, juist vanwege de onzin ervan. Het publiek begint zich ermee te bemoeien. 'Kijk onder de ta fel, idioot!'. Nu heb je tien mi nuten spanning in plaats van een verrassing van vijftien se conden." De meeste van zijn 53 films zijn volgens dat principe gemaakt. Het publiek hield de adem in en genoot van elke mi nuut. Hitchcock, de man die met de perfecte mix van spanning en humor van bijna elke film een kassucces wist te maken, was volgens collega-regisseurs van de Franse Nouvelle Vague niet de simpele commerciële regisseur zoals iedereen die kende. Naar hun mening was Hitchcock een groot cinemato grafisch kunstenaar. Een man die veel meer in zijn films te vertellen had dan aanvankelijk werd verondersteld. Zijn films werden beeld voor beeld, scène voor scène beke ken, bestudeerd en geanaly seerd, er verschenen boeken, essays, verhandelingen. Biblio theken werden volgeschreven. Tegen de achtergrond van zijn Een foto van Hitchcock uit 1963 tijdens het maken van 'The Birds'. katholieke opvoeding werd de psychologie erbij gehaald. Freud leverde een heel woor denboek aan begrippen die van toepassing zouden zijn op Hitchcock. Overheersende vrouwen, verlatingsangst, on derdrukte seksgevoelens, Oedi puscomplex, het waren slechts enkele voorbeelden die in zijn werk zouden zijn terug te vin den. Hitchcock vond het alle maal onzin. „Het zijn maar films", was zijn nuchtere com mentaar. Alfred Hitchcock overleed in 1980. Vierenvijftig jaar was hij getrouwd geweest, met een en dezelfde vrouw, Alma Reville, met wie hij één dochter had. Zijn laatste films waren niet erg succesvol (met uitzondering van 'Frenzy' hield het eigenlijk bij 'Mamie' in 1964 op). In 1983 verscheen het boek 'Hitchcock: de donkere kant van een genie' van Donald Spo- to. De schrijver suggereerde dat de gevierde regisseur een man was in de greep van oncontro leerbare lusten. Van het beeld van de brave huisvader dat Hitchcock zelf zo graag in stand hield, bleef weinig over. Hij zou toenaderingspogingen hebben gedaan om zijn hoofdrolspeel sters ('koel en blond, maar on der de oppervlakte een vulkaan van sensualiteit') te veroveren. Dat zou vooral hebben gegol den voor Tippi Hedren, die in 'The Birds' en 'Mamie' had ge speeld. Volgens zijn dochter Pa tricia, nu 71, is dat complete onzin. „Hij was veel te bang om zijn sterren te benaderen. Mijn moeder zou hem vermoord hebben. Hij was zeer gelukkig getrouwd." Voor het boek van Spoto heeft ze geen goed woord over. „Al die verhalen die sug gereren dat mijn vader een ge obsedeerde vrouwengek was, zijn gelogen. Hij deed niets waarvan mijn moeder niet op de hoogte was. Het is godge klaagd dat een dode zo wordt belasterd. Hij is nu echt wel ge noeg besmeurd." Het is logisch dat een dochter haar vader verdedigt. Maar Spoto lijkt toch gelijk te krijgen. Voor het eerst na 35 jaar heeft Tippi Hedren in een interview toegêgeven dat „Hitchcock haar voor zichzelf wilde heb ben." Hij zag in haar de opvolg ster van Grace Kelly, op wie hij verliefd was geweest, maar die uiteindelijk koos voor een rol als echte prinses in plaats van die van een godin van het witte doek. Hedren: „Hij was zeer bezit terig en wilde me veranderen. Maar ik had m'n eigen leven en ik ben geen vrouw die zich laat overheersen. Ik was een jonge vrouw en niet getrouwd. Hij wilde me helemaal voor zich om een ster van me te maken. Ja, hij was seksueel bezeten van mij. Het was vreselijk, maar wat kon ik doen?" De spanningen tussen de re gisseur en zijn hoofdrolspeel ster groeiden met de dag en kwamen tot uitbarsting, twee weken voor de laatste opname van 'Marnie'. Hitchcock deed er niet veel aan om zijn film te promoten en als Tippi Hedren ter sprake kwam sprak hij nog uitsluitend over 'die vrouw'. 'The Birds' was zijn laatste gro te film. ceesvan hoore het Kiekpad nabij het d :afé Van der Werff in Lei- omt een beeld dat herin de Leidse fotograaf Ja- n Kiek. Aan Kiek, die voor- civii l>jk boemelende studen- p de gevoelige plaat vast en daarvoor bij nacht en uit zijn bed werd gebeld, •n we het woord 'kiekje' te Koets ;n. Het kunstwerk, een in kani tl uitgevoerde camera op Daar lriepoot, is een ontwerp et Leidse kunstenaarsduo lan Beierle en Hester Keij- ^JTR Iet is het vierde ontwerp in •oi eeks. De eerder gemaakte el -rpen waren volgens de n sp«jente Leiden te duur. Het eeld zal ongeveer 7.500 n kosten. Het gaat om een rSTl beeldje om deze kleurrij- idenaar te eren. Net als bij :nvk '^ers 'n somm'ge ge_ pad, i 'ten staan, kun je ook bij camera een paar plaatjes lek op een dia bekijken. Leo Martina en Monique Struch: Leiden is een salsastad. Leiden Sleutelstad? Salsastad zul je bedoelen, aldus Leo Mar tina die samen met Monique Struch dansschool Dos Bailadores bestiert. Van de drie vestigingsplaatsen - de andere twee zijn in Den Haag en Am sterdam - loopt Leiden het bes te, zegt hij. Om het salsavirus verder te verspreiden, houdt de dansschool komende zondag een Salsafestival op de Leidse Beestenmarkt met gratis ken nismakingsworkshops Caribi sche dansen, livemuziek van Palante en dansdemonstraties door Dos Bailadores en Claudio Gomes, een pionier voor de spectaculaire freestyle salsa en een autoriteit op het gebied van de Braziliaanse dansen. Vorige jaren trok het festival zo'n 4.000 bezoekers, memo reert Martina. Dat voor de zon dagmatinees van de Leidse dansschool Dos Bailadores mensen uit Friesland en andere noordelijke provincies een rit naar de Middelstegracht over hebben, is volgens hem een an der teken aan de wand: salsa en Leiden vormen een twee-een heid. „Onze promotie slaat hier het meest aan. Dat heeft te maken met de grootte van Leiden: het is geen dorp en het is geen stad en daarom zeer goed te behap pen. Het Leidse publiek is ook zeer gemengd. Alles loopt hier door elkaar heen, echte schei dingen zijn er niet waardoor je alle groeperingen kunt berei ken." Martina en Struch verzorgen de workshop op de Beesten markt zelf. Het festival duurt zondag van 15.00 tot 19.00 uur. AMSTERDAM ANP Nu in Amerika de gekte weer wat is afgenomen, staat in Ne derland het Star-Warsoffensief op het punt van losbarsten. Eind september gaat The Phantom Menace' in ruim honderd bioscopen in pre mière. In de weken ervoor krijgt Nederland alvast een voorproefje met poppen, t- shirts, cd's, ruimteschepen en zelfs snoepgoed in de vorm van de befaamde laserzwaar den van de Jedi's. Duidelijk is dat het recla meoffensief rond de kaskraker grote vormen aanneemt. Ver wacht wordt dat de merchan dising in Nederland tientallen miljoenen guldens oplevert. Voor de promotie van de film zijn in Nederland licenties uit gegeven aan onder meer Lego, Hasbro en Unilever. Zij mo gen vanaf 10 september hun producten aan de Star-Wars- lievende man brengen. 'The Phantom Menace' is de eerste film in de tweede se rie van drie. In Amerika gooi de de film hoge ogen. Op de eerste dag bracht de film ruim 57 miljoen gulden op. Volgens distributeur 20th Century Fox was het het hoogste bedrag ooit in de filmgeschiedenis. Vele duizenden fans stonden soms dagen in de rij om een bioscoopkaartje te bemachti gen. De ruim twee uur durende film bedient oog en oor, zo bleek tijdens een perspresen tatie. Ontelbare special effects, schitterende kostuums, verge zichten en ruimteschepen ge tuigen van de 230 miljoen gul den die de producüe heeft ge kost. De authentieke Star- Warssoundtrack ontbreekt niet. John Williams, die voor de eerste trilogie de muziek schreef, vult ook nu de vele spannende scènes aan. had a Dutch guy.' „Maar het is uiteindelijk wel gelukt met Mar- tijn Oosterhuis en Raoul Heer tje. Martijn buitte zijn taaihan dicap ook mooi uit door een zwaar Duits accent te adopte ren." Beiden zijn later goed terecht gekomen. Oosterhuis won in 1997 het Camerettenfestival. Raoul Heertje, initiator van stand up comedy in Nederland, beheert de populaire club Co medy Train in Amsterdam en is panellid bij het satirische tv- programma 'Dit was het Het begrip stand up comedy heeft in Nederland een enorme vlucht genomen. Niet in de laatste plaats door het succces- volle tv-programma de 'Come dy Factory', gepresenteerd door de charismatische Jörgen Ray- mann die ook een eigen thea tershow heeft. Maar het is Be ckand nog niet genoeg. „In Amerika heeft elke goede stand up comedian zijn eigen tv- show. Wat hebben wij? 'Oppas sen'? Zeg nou zelf..." t/m 28/8, do. t/m zo. 10.30-17.30 uur, Bleijenberg Galerie, Touwbaan 1, Leiderdorp. Titels als 'De zon op tafel' en 'Onder een lage horizon' passe ren het oog. Veel verf en veel kleur. Vegen en streken, spet ters en druipers. De vormen zijn niet herkenbaar (ondanks de titels). Dus dit is abstracte kunst. Het probleem met abstractie, is dat het voor veel kunstenaars moeilijk lijkt om hierin een ori ginele vorm te vinden. Het rea listische portret van Tante Miep uit Harlingen is uniek, hoe on geïnspireerd de portrettist ook was. Tante Miep blijft enig. Ve gen en streken zijn vegen en streken; daar moet je als kun stenaar enige eigenheid aan zien te geven. Robbert Fortgens (Utrecht, 1960) beheerst de schilderkunst, want, vergis je niet, zo'n doek vol kleurvlakken lijkt misschien voor jan-en-alleman maakbaar, maar dat valt in de praktijk bit ter tegen. De kleuren zijn prachtig: zee blauw, bahamamabeige, ko raalrood, limoengroen, inkt zwart, purperpaars, te veel om op te noemen. Maar dan stokt het beoordelingsvermogen van de kijker. Wat is er nog meer te zien? De compositie; de verde ling van vlakken en strepen over het doek. De voorstelling, die je gezien de titels probeert te ontdekken. Het kost wat moeite. In 'Het is de wind bo ven zee' is weer een explosie van verf centraal in het doek. Dat zal die wind zijn. Zo werkt dat met abstracte kunst; je ziet het of je ziet het niet. Dat geldt ook voor de schilderijen van Fortgens. Je vindt ze geweldig, of je loopt ze ongemerkt voor bij, als waren het lappen gor dijnstof. Wie op zoek is naar een kunstwerk (van enig for maat) met krachtige kwastbe wegingen in intens spetterende kleuren, die komt hier aan zijn trekken; wie meer 'verhaal' wil zien kan beter thuis blijven. Robbert Fortgens wil schilde ren. Licht en kleur spelen daar bij een hoofdrol. De onderwei pen zijn geen doel op zich; ze inspireren hem. De doeken vor men zijn reactie op het bestaan. De werkelijkheid zet hij daarbij letterlijk naar zijn hand; de kwastvoering is zijn werkelijk heid. Hij schildert, veegt een deel van de verf weer weg, en schildert opnieuw. Tót het schilderij het goede gevoel (weer) geeft. Dan is het af. Fortgens wijdde zich geheel aan de abstractie na een Reiki -weekeinde in 1993. 'Reiki' is Japans voor levensenergie en een vorm van therapie. Energie is inderdaad een van de kern woorden in de beschrijving van zijn werk. De doeken zijn dyna misch. In abstracte termen zou je kunnen spreken van 'gecon troleerde energie'. Jammer, dat zij uiteindelijk zo weinig origi neel zijn. Ze beklijven niet, om dat we dit soort werk al zo vaak hebben gezien. Een werk hoeft niet altijd ver nieuwend te zijn, dat is inmid dels een bijna onmogelijke op gave, maar een iets persoonlij ker of authentiekere uitstraling geeft een kunstwerk nou net die meerwaarde vergeleken bij een poster of een mooie lap gor dijnstof.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17