ij ons is iedereen welkom' Regio n 'Zeventig procent huis, dertig procent gebakken lucht' dag van. Verken is hier als wandelen langs het strand' lzoekers onder dak in Jstgeestse Regenboogkerk RIANTE RAMEN? 13 AUGUSTUS 1999 chef erna straatsma, 071-5356437,plv -chef judy nihof, 071-5356416 eercontroles in Voorschoten ioten De politie gaat vanaf 13 september permanent ^ërTof automobilisten in en nabij het centrum van ioten volgens de regels parkeren, met name binnen de zones. Dit heeft de politie na overleg met het openbaar en winkeliers besloten. Overtredingen kosten 90 gul- 131 oktober treedt de politie nog waarschuwend op om ibilisten te laten wennen aan de nieuwe situatie. gïekers slaan toe in Oegstgeest ™ik SI- a Sc, 'ocai er hi Mud minpt Twee huizen in Oegstgeest waren gisteren het doel- Inbrekers. Overdag werd ingebroken in een woning aan tenbachweg. De achterdeur was vanwege een defect slot en met een noodslot, dat de inbrekers niet kon tegen- Uit het huis wordt een CD-speler vermist, 's Avonds nen uit een huis aan de Johan Wagenaarlaan geld en rten. De inbrekers kwamen binnen door een raam aan erkant te forceren. ing Persant Snoepweg Het werk aan de nieuwe rotonde op de Persant w in Leiderdorp is weer begonnen, zodat de weg tussen «lendaal en de N446 drie weken lang over maar één weg- gaanbaar is voor automobilisten. In de week van 23 tot 28 augustus is dit deel van de Persant Snoepweg heie gesloten voor het verkeer, omdat de weg dan wordt ge ld Stormloop op pand van ruim miljoen in Voorschoten voorschoten p van negen asielzoe- eerder al in kerken van Dten, Leiden en Leider- i opgevangen, worden itember voor een pe- zes tot acht weken iracht in de Regen- lielzoekers zijn zoge- |Dublinclaimanten, wat zij in een ander I moeten vragen om- Nederland vermoede- jdoorreis zijn. Zij zijn geen illegale vreemdelingen, maar hebben niet de beschik king over geld, onderdak, voed sel en medicijnen. De Algeme ne Kerkenraad en de Centrale Diaconie van de Verenigde Pro testante Gemeente van Oegst geest zoeken daarom vrijwilli gers die deze mensen willen be geleiden. Informatie hierover is op maandagavond 23 augustus vanaf 20.15 uur te verkrijgen in het Oegstgeestse Gemeentecen trum aan de Lijtweg 9. Voor meer informatie: L. Kooman 5155724 en N. Prinsen 5175099. jan preenen Makelaar R. van Keimpema dacht gistermiddag aan vijftig informatiemappen genoeg te hebben. Voor een open huis van een 'karakteristieke vrij staande woning' in Voorscho ten van meer dan een miljoen gulden zou het druk worden, maar niet stormlopen. Na drie kwartier was hij al door zijn voorraad heen en moest de 're giokenner' van Makelaarskan toor Rijnland zijn secretaresse opdracht geven om halsover kop nieuwe kopieën te laten maken. Dan had hij tenminste de laatste vijf kwartier ook nog wat gegevens in de aanbieding. „Sorry dat de foto's wat donker zijn, maar het moest haast-je- rep-je gebeuren", zo veront schuldigde hij zich keer op keer. Leidseweg 35 in Voorschoten is voller dan ooit. Met kijkers die in twee uur de prijs geza menlijk opdrijven. Zij willen wel eens zien wat een heren huis met woonkamer, zijkamer ensuite, woonkeuken, bijkeu ken, kelder, een eerste verdie ping met vijf slaapkamers en badkamer en een tuin van veer tig meter diep inhoudt. „Als je in die tuin een flat mag zetten of twee huizen, is het de moeite waard, maar ik weet niet of dat kan", merkt een kandidaat-ko per op. Of dat inderdaad is toege staan, weet een lid van het Het karakteristieke pand aan de Leidseweg in Voorschoten, vlak bij het gemeentehuis. kerkbestuur dat niet met name De villa was de dienstwoning genoemd wil worden, niet. Het van het hoofd van de Jozef gemeentelijk monument uit school die ernaast stond. Het 1910 is nu nog eigendom van laatste hoofd, meester Laron- de Heilige Laurentius-parochie delle, is een maand geleden en uiteindelijk moet het bisdom vertrokken naar een serviceflat. Rotterdam toestemming geven. Een aantal mensen dat hier op Inde re scholen verbaasd over leerlingenselectie Poelgeest het bijzonder onderwijs in Oegstgeest vde basis- in de nieuwbouwwijk Poelgeest -had bestuurd, leerlingen uit alle wijken welkom geweest. Dat de bestuursvoorzitters van zowel de rooms-ka- Jenaplanschool De Kring, als de protestants- lijke Hofdijckschool. Deze scholen waren, naast ire basisschool Oudenhof-Bokkesprong, destijds ïce voor de nieuwe school in Poelgeest. leen leerlingen uit de wijk zelf toegelaten wegens ruimtege brek in het twee lokalen tellen- mdidaatstelling was de de noodgebouw. \de dat een bestuur „Dit is in tegenstelling met de ifzien van een leerlin- eigen principes van het open- Het verbaast de be- baar onderwijs. Dit klopt voor rs van de bijzondere geen meter, wat hier gebeurt", dat Oudenhof-Bokke- zegt M. Danhof, bestuursvoor- ïet komende schooljaar zitter van De Kring. „Bij ons is soort 'stop' hanteert: iedereen welkom, ongeacht van I schooljaar worden al- welke wijk iemand komt." Zowel Danhof als C. van Beu- ningen, bestuursvoorzitter van de Stichting Katholieke Scho len, hebben in 1997 bij de kan didaatstelling beloofd voor de school in Poelgeest geen leer lingenstop te hanteren. „Het is daarom gek dat het college van b en w (dat het dagelijks be stuur vormt van de openbare school red.) er nu zelf mee be gint", zegt Van Beuningen. Hij noemt het 'een beetje wrang' dat b en w hebben besloten om in het eerste jaar alleen leerlin gen uit de wijk zelf toe te laten. „Toen wij ons in '97 kandidaat stelden voor de nieuwe school, hebben wij gezegd dat iedereen die zich bij ons zou aanmelden een plek zou krijgen. Wij zijn een grote school met twee loka- ties en wat meer speelruimte voor veranderende leerlingen aantallen. Wij kunnen in Poel geest 2,5 tot 3 leerkrachten in zetten. Het is onverteerbaar dat ons bij de keuze voor de school tot op het laatste moment is verweten dat wij leerlingen stops kennen." Tijdens de raadscommissie op 1 april stel de wethouder H. Steens dat Van Beuningens bestuur het aan zichzelf te wijten had dat de rooms-katholieke Jenaplan school 'klein' bleef, omdat het een leerlingenstop hanteert. „Dit is paniekvoetbal. Waar om heeft de gemeente zolang gedraald met de schoolkeuze?", vraagt Danhof zich af. „Ik vind het een afspiegeling van het on vermogen van de gemeente. Zij heeft er jaren over gedaan om te beslissen. Wij zijn in '96 al over de school in Poelgeest be gonnen. Als de gemeente des tijds had besloten, dan was het adequaat voorbereid. Uiteinde lijk is de beslissing in april dit jaar genomen. Daarna moest er nog met ons worden overlegd. Dan kom je op een gegeven moment in een stadium dat het niet meer lukt om op tijd een school te bouwen. De gemeen te heeft het slecht gedaan." Danhof gaat binnenkort met zijn bestuur overleggen over de leeerlingenselectie in Poelgeest. „Ik sluit niet uit dat er actie komt van onze kant." Wethou der H. Steens is wegens vakan tie niet bereikbaar voor com mentaar. Bosbaas Niek van Bohemen ontbreken waarschijn- jin slingeren niet van lanpaar boom, maar voor zou 't het begin zijn van een avontuur- ht door de jungle. Niek lemen kapt met zijn een weg door en langs ïstruiken, grassen, Jetels, wilgenroosjes, zu- ■(varens. Elzen en essen een parasol tegen de it zompen herinnert er- de regen nog maar kort i ook dit stukje 'oer- s binnengevallen, weten hoe alles er hier Dat inspecteren doe ik atig. Of er nog wat moet gekapt en of bomen el- et verdringen", zo licht iot arige Van Bohemen zijn aniheden toe. De bomen en» an de Horst en Voorde- Voorschoten. Midden in en >dstad. Daar voelt hij zich er thuis als bijvoorbeeld rns, waaraan is gevraagd fch als konijnen willen ügvuldigen. „Er is pas ig Jartje naar de andere kant (landgoed gegaan. Ho- omen er meer. Het is al- >or'euk om ze hier te heb- (t 'e hebben ze een tijd ge- Niek van Bohemen: „Werken op landgoed Duivenvoorde is ontspannend." hemen is sinds tien jaar 55f svan het landgoed Dui- n,s 3fde, dat 270 hectare om- k* arvan dertig hectare bos. lór was hij 'medewerker, la 131 jongste bediende', rlangt hij terug naar die schoffelen, spitten, zagen, maaien, harken, verven, plantjes poten en al die andere klusjes. „Toen ik daar mee begon, vond ik dat schof felen naar. Nu vind ik het heer lijk." Als hij bij wijze van uitzonde ring even met de rug naar het kasteel met de zeis aan de slag gaat, voelt hij zich dan ook in zijn element. Totdat hij merkt dat de onkruidbestrijder bot is. Dan is hij opeens toch weer de bosbaas, de 'ogen en oren van de rentmeester' en vooral de man die in dienst van de Stich ting Duivenvoorde leiding geeft. Aan banenpoolers van de PHB (Particulieren Historische Buitenplaatsen), aan medewer kers van Landschapsbeheer en aan een grote groep vrijwilli gers. „Ja, dat krijg je met die vrijwilligers. Goede mensen hoor, geen kwaad woord, maar ze zetten die spullen zo weg. Slijpen van een zeis vereist ook een speciale techniek. Dat is men verleerd. Alleen ouderen kunnen het nog. Toen ik jong was, moest ik het ook leren. Ik ben hier op een boerderij opge groeid en dacht, als ik ooit op Duivenvoorde mag werken, dan weet ik er wel het nodige van. Nou, vergeet het maar. Het is net als met het omzagen van een boom. Dat doe je niet zo maar. Kijkje niet uit, dan krijg je 'm op je." Leiding geven, instrueren, het gereedschap in de gaten hou den, toezicht houden op de zes boerderijen en vijf tuinderijen op het complex, de administra tie bijhouden, af en toe mensen rondleiden of bezoekers te woord staan. Van Bohemen kan zo nog wel even doorgaan. „Ik voel me net een huisvrouw of een conciërge. Wat variatie be treft dan. Negentig procent van het werk gaat daar inzitten. Aan handwerk kom ik nauwelijks toe." Hij voegt eraan toe dat het niet als klagen moet worden opge vat. Daar heeft hij bij wijze van spreken geen tijd meer voor. Hij is daar ook te opgewekt en te humoristisch voor. Dat blijkt bijvoorbeeld als een oud-vrij williger binnenkomt. „Die komt FOTO DICK HOGEWONING alleen nog vrijwillig koffiedrin ken." En als iemand wat hout uit een van de hakhoutbosjes komt ophalen, is het: „Ah, daar is meneer Mijnheer." Van Bo hemen houdt van woordgrap jes. Ze passen bij de natuur die. zeker in zijn geval, zorgeloos maakt. „Een grapje is toch nooit weg. Als mensen wel eens bij waterlelies staan te kijken, waarschuw ik ze. Ze zijn ge vaarlijk, zeg ik dan. Dan zie je ze denken: gevaarlijk, wat is daar nou gevaarlijk aan? D,an zeg ik: ga er maar eens vijf mi nuten onder zitten." Hij maakt ook grapjes met een serieuze ondertoon. Als iemand een papiertje op de grond gooit, grijpt Van Bohemen in: „Wat erin heeft gezeten, is nu op, dus is het nu lichter. Nou, als u het vol heeft meegebracht, dan kunt u het toch ook leeg weer meenemen." De betrapte reageert schichtig, als een eek hoorn die plotseling wegschiet. Maar dan wel mèt papiertje. „Er liggen hier heel weinig prul len op de grond. Als ik er op Kom snel naar onze nieuwe showroom en kies uit een keur van kwaliteitsramen. Gemaakt van hoogwaardig aluminium of kunststof. Voorzien van KOMO-keur. Mooier kunnen ramen niet zijn. Tot ziens. school heeft gezeten, lijkt het open huis als een reünie te be schouwen. „Leuk je hier weer te zien. Wat hadden we een mooie tijd. Zonde dat die school plat is gegaan. Dat was toch ook een gemeentelijk monument met FOTO HIELCO KUIPERS beeldbepalende voorgevel." In grote advertenties staat het pand aangeprijsd als een he renhuis, 'nagenoeg in oor spronkelijke staat'. Dat moet vooral letterlijk worden gelezen. „Je kunt er gerust een miljoen bij doen om het op te knap pen", constateert een vrouw die ook al anoniem wenst te blijven. Van Keimpema vindt zo'n bedrag wel erg overdreven. „Ik denk dat je met een ton of drie een eind komt." Volgens een collega-make laar, A. Losecaat van Van Wei zen Losecaat in Oegstgeest, is dat een wat reëlere benadering. „Ik schat het opknappen op vier ton." Hij heeft een zoekop dracht voor een vrouw die in Oegstgeest woonde, verhuisd is naar een appartement in Am sterdam en nu terug wil naar haar oude omgeving. „Vóór dit open huis is er al geboden op dit pand. Ik zag dat in de com puter. Of het duur is? Als je het nuchter bekijkt en je praat over een miljoen dan is het huis ze ven ton waard. De resterende drie ton is gebakken lucht. Je zit hier langs een drukke weg en kijk eens hoe het er uitziet. Alles moet worden aangepakt." Een jong stel is inmiddels tot de conclusie gekomen dat die prijs te hoog gegrepen is. „Het is leuk om een illusie te heb ben." Het kerkbestuurslid hoort het en loopt naar de man en vrouw. „Deze droom kan wel degelijk werkelijkheid worden", zegt hij wervend alsof geen nieuwe informatiemappen zijn aangevoerd. „Volgende week dinsdag is er weer open huis. Ik ben benieuwd waar we op uit komen. Belangstelling is er in elk geval genoeg. Ook de ge meente wil dit graag kopen. Deskundigen verdeeld over selectieve toelating OEGSTGEEST CONNIE VAN UFFELEN Deskundigen zijn erover oneens of de - voorlo pige - selectieve toelating op een openbare school in Oegstgeest wel door dé beugel kan. Openbare scnolen hebben immers niet het recht om leerlingen te weigeren. De landelijke Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) zet er vraagtekens bij, maar volgens het ministerie van onderwijs en het Bureau Openbaar Onder wijs in Leiden kan de maatregel wél. Directeur G. Doeswijk van het Bureau Open baar Onderwijs meent dat de selectieve toela ting wel kan, omdat in de wijk Poelgeest sprake is van een dependance van een andere school. Scholen met dependances mogen zelf uitmaken op welke lokatie zij hun leerlingen plaatsen, al dus Doeswijk. „Een bestuur kan bijvoorbeeld niet zeggen: We willen geen Leidse leerlingen op onze school. Wel kan zij zeggen: we willen geen Leidse leerlingen op de dependance." Het wordt een heel ander verhaal als leerlingen noch in de dependance, noch in het hoofdge bouw terecht kunnen. „Ouders mogen niet worden gedwarsboomd in hun vrije schoolkeu ze. Op het moment dat je een kritische ouder hebt die daar werk van gaat maken, heeft de school een probleem." Oudenhof-Bokkesprong-directeur H. Wegter benadrukt dat ouders van leerlingen die niet in Poelgeest wonen en zich aanmelden voor de school, wel degelijk terecht kunnen in het hoofdgebouw aan de Frans Halslaan. „Maar voor die ouders dat vaak niet aan de orde, om dat ze dichtbij Poelgeest wonen." Het college van ben w mag volgens het mi nisterie van onderwijs zelf beslissen over de toelating en verwijdering van leerlingen. Hoe dat besluit tot stand komt, is niet in de wet vast gelegd. „De gemeente is er wel voor verant woordelijk dat leerlingen dan elders in de ge meente onderwijs kunnen genieten", zegt voor lichtster M. Borman. De landelijke Vereniging voor Openbaar On derwijs laat een heel ander geluid horen. Vol gens woordvoerder L. van Zijl heeft een bijzon dere school het recht om aangemelde leerlin gen op welke grond dan ook te weigeren, maar net openbaar onderwijs niet. „Openbaar onder wijs moet altijd leerlingen toelaten. Al zouden ze uit Warmond of Sassenheim komen. De ge meente heeft geen poot om op te staan." een dag vijf vind, is het veel. Het klinkt gek, maar omdat er geen prullenbakken staan is het schoner dan wanneer ze er wel zouden staan. Het heeft er ook mee te maken dat we entree vragen. 2.25 gulden. Het stelt niet veel voor, maar je weert er wel de mensen mee die voor rotzooi zorgen. Nu komen voornamelijk natuurliefheb bers." Het geld moet worden betaald bij de bosbaaswoning. De bos- bazin opent na het 'a.u.b. hard kloppen op de deur' een luik en voorziet de bezoeker van een kaartje. Van Bohemen: „Toeval lig kreeg ik pas te horen dat er een kaartjesautomaat komt voor de dagbezoekers. M'n vrouw verkoopt dan alleen nog jaarkaarten en geeft informa tie." Ze wonen er nu een half jaar, sinds het vertrek van de vorige jachtopziener. Zijn op volger werkt parttime op Dui venvoorde en woont elders. Van Bohemen heeft daarnaast een werkplaats waar het toilet gashok heet, ook wel Kasteel genoemd, compleet met ope ningstijden. „Humor en natuur. Ik kan niet zonder. Als je hier werkt, is het net of je een strandwandeling maakt. Zo ontspannend werkt het." voorschoten jan preenen tdeLeidsch Dagblad/4RC HIEVEIV ANNO 1899 Zaterdag 12 Augustus LEIDEN - Indien er in de laatste jaren een straat al hier een ander aanzien heeft verkregen, dan is het zeker wel de Stationsweg, welke bij den vroegeren toestand moeilijk te herkennen is. Oude, bijna ver vallen woningen zijn dpor flinke heerenhuizen of door kostbare villa's vervangen; vroegere bijna on ooglijke herbergen hebben plaats moeten maken voor nieuwe inrichtingen op dit gebeid, welker ge vels van degelijker bouwstijl getuigen, terwijl andere geheel zijn verdwenen, zoodat hun aantal er belang- rijk minder geworden is. In den jongsten tijd is nu ook op de plaats, waar zich tot kort geleden een leelijke vuilgrijze, vervallen muur bevond, een per ceel verrezen, dat den weg eveneens tot sieraad ver strekt. Wij bedoelen het sedert kort geopende 'Hotel du Commerce' van den heer M. De Grauw, die voor dezen op de Steenstraat het 'Hotel de Landbouw' exploiteerde, dat echter wegens zijn zich uitbreiden de cliënteele te klein was geworden. In zijn nieuwe inrichting beschikt hij over niet minder dan 28 kamers, alle van electrische schellen en verder van al datgene voorzien, wat men in een reizigershotel ten gerieve der loge's verwachten mag. ANNO 1974 Dinsdag 13 augustus LEIDEN - Deze foto gunt ons een blik op de renovatiewerkzaamheden in de Driftstraat (De Kooi), waar evenals In het Noorderkwartier de eerste renovatieplannen in Lelden langzaam maar zeker worden uitge voerd. Langzaam maar zeker. Want het is niet eenvoudig om voor de bewoners wier huis 'aan de beurt Is' tijdelijk een passende huisvesting te vinden. AARLANDERVEEN - De Nederlandse Aardolie Maatschappij gaat in Aarlanderveen naar gas zoe ken. Als boorplek is gekozen een stuk land aan het eind van de Achttienkavelsweg, op de grens met Nieuwkoop. De NAM geeft zichzelf een kans van 1 op 8 om wat te vinden. Het onderzoek zal ongeveer een jaar vergen. De Alphense raadscommissie voor ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling ging gis teravond in principe akkoord met het probeersel van de NAM. De zaak moet nu nog in de gemeenteraad worden behandeld. In de raad zal ook het PvdA- raadslid v.d. Vlies gedetailleerder dan gisteren ant woord krijgen op zijn vragen over wat er gebeurt met 't bij het boren benodigde koelwater (10 kubieke meter per uur). FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft gisteravond twee jongens uit Lisse (16 en 20 jaar) kamperend aangetroffen in de berm van de Kalk- ovenweg. De jongens, die een trektocht door Neder land maakten, hadden om in hun eigen melkbehoef- te te kunnen voorzien, twee geiten bij zich, die zij in een karretje achter de fiets vervoerden. Ruim een week waren zij al onderweg. De verontruste ouders dachten dat hun kinderen maar een weekend zou den wegblijven. Toen zij na enkele dagen niet kwa men opdagen, deden zij aangifte van vermissing. De politie vond vannacht ook vijf slapende Franse pad vinders in de parkeerruimte onder het winkelcen trum Ridderhof. Zij waren op weg naar Leiden maar verdwaalden in de nieuwbouwwijk. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op ie sturen naar het Leidsch b Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB lelden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveitstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13