'Geloof moet meer zijn dan een S Kerk Samenleving Hervormde Kerk in gevecht met opstandige gemeen d m i' VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1999 C13 ;eei VANDAAG 13 Op deze vrijdag de dertiende wordt een aantal heiligen vereerd. Hippolytus bijvoorbeeld. Hij was bisschop van Rome en speelde een be langrijke rol in de vroeg-christelijke discussies over de Drieëenheid. In het jaar 235 na Christus bezweek hij onder de zware dwangarbeid die hij moest verrichtten in de mijnen op Sardinië. Een andere heilige heette Radegundis (518-587). Zij werd in Thüringen op 13-jarige leeftijd uit de ouderlijke zorg weggekaapt door de Frankische vorst Chlotar. Die liet haar heropvoeden, dopen en nam haar vervolgens tot vrouw. Chlotar liet de enige broer van zijn nieuwe gemalin ver moorden. De ongelukkige Radegundis vluchtte en stuitte na veel omzwervingen op de heilige bisschop Medardus. Ze vroeg of hij haar niet in een klooster kon onderbrengen. Hij weigerde, omdat ze getrouwd was. Daarop bedreigde ze hem met hel en verdoemenis als ltij haar toewijding aan Christus nog langer dwarsboomde. Dat hielp. Uiteindelijk sticht Radegundis met hulp van haar dochter Agnes in het westen van Frankrijk, bij Poitiers, een eigen, en later be roemd geworden, klooster. Ze sterft op 13 augustus 587 Teleurstelling in Hong Kong ierde katholieke vrouwen bidden in de Sint Jozefkerk in Hong Kong tijdens de middagmis. Veel van de 370.000 kantholieken in de voormalige Engelse kroonkolonie zijn teleurgesteld door de weigering van de Chinese regering om een pausbezoek aan Hong Kong toe te staan. Vermoedelijk is die houding ingegeven door het feit, dat het Vaticaan diplo matieke betrekkingen onderhoudt met Taiwan. foto ap Abdij Berkel-Enschot op website berkel-enschot De trappisten van de abdij Onze Lieve Vrouwe van Koningshoeven in Berkel-Enschot hebben sinds kort een eigen website op internet. Daar is informatie over het klooster te vinden, maar ook geven de religieuzen antwoord op levens vragen. De Brabantse monniken willen met hun site (www.bart- .nl/khoeven) een beeld geven van hun dagelijks leven. Er zijn ook links met andere religieuze sites. Zo kan er digitaal een kaarsje opgestoken worden in het Grieks-orthodoxe klooster in Athos. Ook de complete bibliotheek van het klooster, meer dan 40.000 titels, wordt binnenkort op internet gezet. Abt Dom Cor- neel Vermeiren geeft in zijn eerste column aan, waarom de monniken een eigen website nodig vinden. „Onze aanwezig heid op internet is voor ons een middel om te laten zien dat in de wereld waarin er veel horizontale grenzen worden over schreden er ook iets is, namelijk het gebed, dat de verticale grens tussen God en de mens overschrijdt", schrijft hij. Monniken Patmos verdacht athene De monniken van het beroemde grieks-orthodoxe klooster op het eiland Patmos zijn door zakelijke transacties in opspraak geraakt. Ze zouden grond van het klooster aan parti culieren hebben verkocht en de opbrengst van omgerekend ruim 22 miljoen gulden in eigen zak hebben gestoken. Tegen de abt en enkele monniken loopt een gerechtelijk vooronderzoek. Patriarch Bartholomeos van Constantinopel, geestelijk hoofd van de orthodoxen, heeft de abt tijdelijk van diens functie ont heven. Het Johannesklooster op Patmos is een van de heiligste plaatsen van Griekenland. Het is genoemd naar de apostel Jo hannes, die op het eiland de goddelijke visioenen ontving die hij opschreef in het bijbelboek Openbaringen. Het leven van de duizend eilandbewoners is al eeuwenlang nauw met het kloos ter en zijn tachtig monniken verbonden. Het grondgebied van Patmos is grotendeels eigendom van het klooster. RÜSWUK ANP De Nederlandse Hervormde Kerk (NHK) maakt zich met tegenzin op voor een nieuw juridisch gevecht met 47 opstandige kerkelijke gemeenten. Die weigeren hun financieel beheer onder toezicht van de synode te stellen en wenden zich andermaal tot de bur gerlijke rechter. „Dat recht kunnen we hen niet ontzeggen", verzucht synode voorzitter dominee B. van Vreeswijk. Het besluit van de 47 onwillige ge meenten om naar de rechter te stap pen verbaast Vreeswijk niet. Het syno- debestuur had hen in mei drie maan den de tijd gegeven om te besluiten of ze de burgerlijke of de kerkelijke rech ter zouden inschakelen. Van Vreeswijk herhaalde nog eens het standpunt van de NHK, dat de juridische procedure geen opschortende werking heeft. De gemeenten moeten dus intussen ge woon aan de bepalingen van de kerk orde voldoen. De '47' weigeren zich neer te leggen bij de kerkordewijziging van 1991, die bepaalt dat alle gemeenten uiterlijk in 1996 onder een vorm van beheer moe ten vallen waarbij de hoogste kerkver gadering (de synode) het laatste woord heeft. De opstandige gemeenten houden vast aan de zelfstandigheid van hun kerkvoogdijen, die verantwoordelijk zijn voor het financieel beheer. Ze vin den dat de synode de kerkorde van 1991 onrechtmatig heeft vastgesteld. De juridische strijd sleept al jaren. In 1996 oordeelde de Haagse rechtbank, dat de toen nog 73 gemeenten zich in de kerkordewijziging moesten schik ken. Een jaar later vernietigde het ge rechtshof in Den Haag dat vonnis en bepaalde, dat de eisers eerst de kerke lijke rechtsgang hadden moeten door lopen. Bij de kerkelijke rechter vingen de gemeenten, toen nog 62, in 1998 opnieuw bot. Van hen volharden 47 in hun verzet. De kerk heeft de tegenspartelende ge meenten beperkingen opgelegd. Zo krijgen ze geen toestemminj ioten val van een vacature een pi zone beroepen. en w Eind 1997 klaagde de toen t31 c nodevoorzitter dominee W. dat de procedures van de s de NHK al ruim 850.000 gj den gekost. Van Vreeswijk zijn vakantieadres niet z< r^r hoog de kosten van advocai mT! kelijk medewerkers, die er h; en c re tijd aan moeten bestedi dels zijn opgelopen. bilist erkai Voorgan gers ken nen de ba- ha'ls niet. De gelovi gen komen bijeen in lokale, na tionale en internatio nale 'raden', waarin iedereen gelijk is. Ge lijkheid is één van de kernpunten van de Baha'i. Wereldwijd zijn er ongeveer drie miljoen aanhangers. De baha'is worden sinds hun ontstaan, in de vorige eeuw, ver volgd in Iran, het land waar de stichter Ba- ha'u'llah (1817-1892) vandaan komt. Offici ële zondagsdiensten kennen de ba ha'is ook niet. Men komt bij elkaar als het uit komt, meestal in het huis van een gelovige. Eén van die geïmpro viseerde gebedshuizen is te vinden in Voor schoten. Gastheer is de in Iran geboren Masoud Mazgani (1935) en zijn vrouw Annemarie. Mazgani is sinds drie jaar met de VUT, maar hij werkte het grootste deel van zijn leven als taaldocent voor de universiteit in Leiden. ONNO VAN 'T KLOOSTER - Hoe staat de ziel in verbinding met het lichaam? De filosoof Descartes plaatste Tesprit' in een appelklier. Waar die zit weet ik nog steeds niet. Sommige mensen zien de ziel als 'fij ne energie' die per traditie van bene den naar boven stroomt. Volgens mij staat het li chaam ten opzichte van de ziel als een spiegel ten opzichte van de zon. De zon reflecteert in de spiegel. Voor ons de taak de spiegel schoon en zuiver te houden. Er geen krassen of barsten in te laten komen, zodat de zon er onbelemmerd in kan reflecteren. Dat doe je door bijvoorbeeld eer lijk te zijn, oprecht en rechtvaardig. Met een der gelijke levenshouding zuiver je de spiegel. Zo luidt in elke wereldreligie de opdracht aan de mens: zuiver je ziel. Christus zei: zalig zijn de rei- nen van hart, want zij zullen God zien. Dat is het hoogste wat een mens kan bereiken: God aan schouwen. Als Christus zegt 'zalig is de vrede stichter', is dat een aanmoediging voor de mens om vrede te stichten. Als Bahé'fs nemen wij dat serieus. Ook de raadgevingen in de islam en het boeddhisme. Wij zien alle grote wereldreligies als onderdelen van elkaar, die in één ononderbroken proces voortdurend proberen de mens bewust te maken van zijn geestelijke en morele mogelijkheden. Hierdoor schrijdt op progressieve wijze een be- Masoud Mazgani: „Ik was vroeger nogal opstandig. Koos mijn eigen weg en trok mij van God noch gebod iets aan. schaving voört. Ik heb mij persoonlijk lange tijd bezig gehouden met de verschillende wereldreli gies. In de jaren tachtig werd ik als erkenning voor deze zelfstudie tot hoogleraar benoemd bij de faculteit vergelijkende godsdienstwetenschap pen in Antwerpen. Het zoroastrisme, de sji'at is lam en het baha'i geloof heb ik daar gedoceerd. De bahé'is geloven dat de mensheid in een tijd van adolescentie zit. Een tijdperk met veel pro blemen op mondiaal niveau. Maar het feit dat de hele wereld erbij betrokken is, brengt ook oplos singen in zicht op wereldniveau. De wereldvrede bijvoorbeeld. De leringen van de stichter van het bahóT geloof, Bahé'u'llah, zeggen ons dergelijke idealen na te streven, omdat ze steeds dichterbij komen voor de mensheid, die na de fase van adolescentie volwassen moet worden. Zo'n honderdvijftig jaar geleden voorspelde Ba- ha'u'llóh al dat er - en ik citeer: 'een 'mechanis me van wereldintercommunicatie zal worden uitgedacht, dat de hele aarde omvat en bevrijd van nationale hinderpalen en beperkingen, en dat met wonderbaarlijke snelheid en volmaakte regelmaat zal functioneren.' Kent u een betere besclirijving van internet? Word je baha'i dan moet je persoonlijk de waar heid onderzoeken. Je kunt niet zomaar iets over nemen omdat je ouders toevallig van dat bepaal de geloof zijn. Want dan is geloof niet veel meer dan een identiteit, en geen overtuiging. Hoe ik tot mijn huidige overtuiging kwam, is moeilijk uit te leggen. Het is als water dat tot een kookpunt wordt gebracht. Sinds wanneer staat het vuur onder de ketel aan? Ik was vroeger nogal opstandig, koos mijn eigen weg en trok mij van God noch gebod iets aan. Hoewel ik in een Ba ha'i gezin ben opgevoed, voelde ik in mijn jeugd weinig voor geloof en godsdienst. Volgens onze gewoonte kiest iemand zo rond z'n vijftiende jaar voor een bepaalde religie. Pas nadat ik zes jaar in Europa was - eerst in Frankrijk voor een studie medicijnen, later in Duitsland - werd ik Baha'i. Vlak voordat ik naar Nederland kwam, in 1961, zag ik het leven nog als zinloos. Op een dag in Duitsland ben ik boodschappen aan het doen in de supermarkt. Voor mij loopt een oude vrouw. Ik zie haar nog zo voor mij. Ze zag er netjes uit en had lange witte haren. Toevallig zie ik dat ze iets uit schappen haalt en vlug wegstopt. Blijkbaar zag ik dat niet als enige, want al snel kwam men sen van de winkel om de vrouw vast te nemen. Ik vond het rampzalig dat zo'n vrouw zich zo kon vernederen. Dat hele voorval was voor mij een 'eyeopener':de mens heeft een hoge rang, mits ze zich aan be paalde waarden houdt en zich richt naar waar heid en rechtvaardigheid. Ik zag vanaf dat mo ment hoe de wetten van de godsdienst betrokken zijn bij mijn eigen waardigheid. Om mijn trekken te kunnen komen, was een meester geweest in het bedenken jes ten aanzien van die waarden. Gelo in, geeft je de vrijheid en kracht om je lijke instincten en lusten te overheersen Laat ik het illustreren met een oud Pen je dat verhaalt hoe een geestelijke elke zijn buurman een paar schapen steelt de beesten en geeft het vlees aan de ai vriend spreekt zijn verontwaardiging u nachtelijke rooftochten van de geestf antwoordt dan: 'ik weet dat het een zo te stelen. Maar die zonde hef ik op dooi aan de armen te geven. En dan is overblijft alleen maar mooi meegeno werkt het dus niet. Daar werd ik mij moment in die supermarkt bewust daarna ontmoette ik mijn vrouw Anni geschiedenis studeerde in Leiden. Voo dat het einde van mijn nomadenleven. Ik ben inmiddels al vele jaren genaturai woon en werk met veel plezier in Neder geleken met andere landen is Nederlan a; gelooflijk tolerant land. En door die zelfde tolerantie uit te dragen, mede door mijn religie, probeer ik mijn 1]^ dankbaarheid voor het leven hier in Nederland ook te tonen. L« 'ndi iet 1 SOi scl y )0 WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In het noorden overgang naar zonnig weer. In het zuiden juist toenemende bewolking en in de loop van zaterdag regen. Toene mende wind. Maxima van 11 gra den in het noorden tot 20 plaat selijk in het zuiden. Zaterdag in het noorden hogere temperatu ren. Zweden: In het uiterste noorden en zuiden eerst nog veel wolken en plaatse lijk regen. Verder vrijwel overal droog en zonnige perioden. Mid- dagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. Denemarken: Vrijdag droog en vooral in de mid dag zonnige perioden. Zaterdag toenemende bewolking en later op de dag regen. Toenemende wind. Middagtemperatuur om streeks 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Wisselvallig weer met van tijd tot tijd regen of enkele buien. Zater dag tamelijk winderig, in Oost- Engeland bijna overal droog en zonnige perioden. Maxima van 17 graden in het noordwesten tot 22 bij Londen. België en Luxemburg: Vrijdag rustig en droog weer met zonnige perioden. Zaterdag meer wind en bewolking en enige tijd regen. Maxima rond 21 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrijdag zonnige perioden en droog. Zaterdag vooral in het wes ten en noorden meer bewolking en plaatselijk regen. Middagtem peratuur van 20 graden langs de Kanaalkust tot 24 in het zuiden, zaterdag iets warmer. Portugal: Droog en veel zon. Maxima oplo pend naar 28 graden aan zee en 37 in het zuidoosten. Spanje: Veel zon maar langs de Golf van Biskaje ook enkele wolkenvelden. Maxima aan de stranden rond 30 graden, landinwaarts 34 tot 40. Langs de Golf van Biskaje mid dagtemperatuur rond 24 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, maar aan de noordkant van de eilanden ook enkele wol kenvelden. Tamelijk veel wind. Middagtemperatuur tussen 27 en 32 graden. Tunesië: Veel zon. Wat minder heet met op zaterdag maxima van 32 graden aan de stranden in het noorden tot 44 in het uiterste zuiden. Zuid-Frankrijk: Vrijdag droog en flink wat zon. Zaterdag in het westen en noor den wat meer bewolking en op het Centraal Massief kans op wat regen. Maxima van 22 graden op het Centraal Massief tot 29 in het zuidoosten. Mallorca en Ibiza: Veel zon bij maxima van ongeveer 30 graden. Italië: Flink wat zon maar vooral vrijdag ook nog kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur van 26 graden in het noorden tot ruim 30 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Veel zon bij maxima van 26 tot 31 graden. Malta: Veel zon. Maxima verder dalend naar ongeveer 33 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon, maar in de bergen in het noorden kans op een regen- of onweersbui. Maxima op de meeste eilanden rond 30 graden, LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen Afe - hagel lagedruk mist windrichting ft hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden een iteli TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 531? 023- 5320 216 Redactie. 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315' ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.301 Wg< 071-5356230 RUBRIEKSADVERTENl^ Maandag t/m vrijdag 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigingvfartje het automatisch afschrijver abonnements- geld, ontvangen I VERZENDING PER POT j Voor abonnementen die per post (N 'eh( worden verzonden geldt aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASïfc Voor mensen die moeilijk lezen.! hebben of blind zijn (of een and! arv; leeshandicap hebben), is een san» jór n het regionale nieuws uit het. lar; Dagblad op geluidscassette besch informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuufl scl landinwaarts vrijdag tussen 34 en 40, zaterdag rond 33 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig maar zaterdag in het ui terste noordwesten van Turkije meer wolken en mogelijk een re gen- of onweersbui. Maxima aan zee meest tussen 32 en 38 gra den. Duitsland: Vrijdag nu en dan zon en vrijwel overal droog. Zaterdag meer zon, maar in het noordwesten juist toenemende bewolking gevolgd door regen. Maxima rond 20 gra den, zaterdag ongeveer 23. Zwitserland: Afwisselend zon en wolken en vooral vrijdag kans op een bui. Maxima vrijdag van 20 graden in het noorden tot 25 in het zuiden. Zaterdag in het noorden wat war mer. Oostenrijk: Geregeld zon maar vooral in het westen ook kans op een bui. Maxima van 20 graden in Vorarl- berg tot 23 bij Wenen, zaterdag iets hoger. Polen: Vancouver regenbui In het noorden wolkenvelden en enkele buien. In het zuiden op veel plaatsen droog en meer zon. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Tsjechië en Slowakije: Geregeld zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur tus sen 21 en 24 rgaden. Hongarije: Perioden met zon en droog. Maxi ma rond 24 graden. N H U I Z ONGEVAUENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonden I0t feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. Zijl) Lge' lar. omi leu ehe iher is vc Drde erla

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12