eiden Regio ezwaren vaak te aag afgehandeld ferbouwd Catena precies op tijd klaar voor EL-CID Cursussen bij Volkshuis Weer bijzondere aronskelk in bloei Protesten tegen opslag groenafval Koningstraat 113 AUGUSTUS Jï€ y ie Leidse Toerfiets Vereniging Swifttoer houdt op zon- lugustus weer een paar lustrumtochten, met afstanden ,40 of 80 kilometer. Het gaat hier om recreatieve fiets- vanaf het clubhuis aan de Willem van der Madeweg. n starten tussen 09.00 en 14.00 uur. Het clubhuis blijft D uur open. De kosten bedragen 2 gulden 50 voor deel- van 16 jaar en ouder. Jongere deelnemers betalen 1,50. :ochten worden gehouden in het kader van het 80-jarig van ren- en toervereniging Swift, waar Swifttoer onder- i uitmaakt. Voor meer informatie: J. Hoogenboom, tele- 1-5892883. fietser rijdt door na ongeluk ten 24-jarige vrouw uit Leiden is gisteren rond het mid- tewond geraakt bij een ongeluk op de Breestraat. Zij par toen zij werd ingehaald door een bromfiets. Daarbij Je bromfiets de fietsster waardoor de vrouw ten val pj liep een hersenschudding en een hoofdwond op. De tser bekommerde zich niet om de vrouw maar reed inelheid te minderen door. feam Meldpunt is verhuisd Jet EcoTeam Meldpunt Leidse Regio is begin deze week I van de EWR aan de Langegracht 70 naar het Stads- is op nummer 72. Het EcoTeam Meldpunt coördineert teiten van de ruim 100 EcoTeams in deze regio. Daarin jloegen bestaande uit buren, collega's, vrienden of be namen op het gebied van besparing op gas, water, licht jeveelheid te produceren afval. Elk team bestaat uit 7 tot loudens. Deelname aan zo'n team kan een besparing tot 1000 gulden op jaarbasis opleveren. Het EcoTeam nt is telefonisch te bereiken op 5167591 of 5167593. tochten Swift Voor het komende seizoen biedt het Leidse Volkshuis een groot aantal cursussen voor kinderen van 3 tot en met 12 jaar. Zaterdag 4 september is van 12.00 tot 15.00 uur open huis. Alle cursussen beginnen in september. Het Volkshuis biedt onder meer aan: kleuter dans, kids-aerobics streetdan- ce, ontwerpen voor kinderen, tekenen en schilderen, tekenen met de computer, een home page maken, techniek, muziek jongleren, T'ai Chi, Engels, en gedichten schrijven. In verband met het 100- jarig bestaan van het Volkshuis staat een musi calproject met een uitvoering in maart gepland. Lessen hiervoor worden gegeven op woensdag van 15.30-17 uur. Een folder is gratis te verkrijgen bij het Leid se Volkshuis, tijdelijk adres Ga- renmarkt lb, telefoon 5149180. Informatie en inschrijving voor deze cursussen na 16 augustus op maandag 13.30-16.30 uur en 18.30-21.30 uur, dinsdag tot en met donderdag 9.30-16.30 uur, vrijdag 9.30-12.30 uur. pscommissie bezorgd 90 oc imissie voor beroep- en bezwaarschriften is nog se JJ liet tevreden over de behandelingsduur van be- 70.00 Die duurt in veel gevallen te lang, is één van de 7o°0° imste conclusies in het jaarverslag 1998. De com- 70 oo daagt in dit boekwerkje over zichzelf maar ook 50 oo die 'onderliggende stukken' te laat bij 33 oo issie inleveren en over burgemeester en wethou- 70 00 e soms te traag reageren. werden in totaal 962 en bezwaarschriften d en was er nog een van 399 uit 1997. De )5 °c4ie (onderverdeeld in i° oo lingen) deed vorig jaar oo 413 keer uitspraak. In j 01 llen trok de belangheb- jo ooijn bezwaarschrift in of bestreden beslissing behandeling van de ibtshalve herzien. Zo oo voorraad nog te behan- iken op 31 december Tl ken op 610, een forse De achterstand is pgelopen bij afdeling 2 zekerheid) van de com- voor beroep- en be- ïriften. »riode tussen het mo- indiening van een be- uift en de te houden tig duurt vaak nog te ijkt de commissie naar „En als deze periode luurt dan vier weken, ig niet in alle gevalen een voortgangsbericht verzon den." Soms ligt de oorzaak bui ten de commissie, meestal bij zaken die na de hoorzitting zijn aangehouden omdat het colle ge er nog eens naar moet of wil kijken. „Het is geen uitzonde ring dat in die gevallen de pro cedure aanzienlijk wordt ver traagd, zonder dat de belang hebbenden daarmee uitdrukke lijk hebben ingestemd", schrijft de commissie voor beroep- en bezwaarschriften in haar jaar verslag. Ze wijst er fijntjes op dat in dergelijke gevallen het college regelmatig de termijn heeft overschreden, zonder daarvoor de commissie of de belanghebbenden waarschu wen. Volgens de commissie zijn er zeker mogelijkheden om de vertragingen aan te pakken. .Ambtenaren maar ook be zwaarmakers leveren de stuk ken, die bij een zaak horen, vaak niet even snel aan", zegt M. Waaning, juridisch mede werker. „De commissie zou daar wat actiever achteraan kunnen gaan. Verder heeft de commissie een beperkt aantal vergaderingen. Als het aantal bezwaarschriften oploopt, zou de commissie wat vaker kun nen vergaderen. Soms liggen de oorzaken buiten de commissie. Het komt voor dat er al maan den een advies ligt, terwijl het college nog geen beslissing heeft genomen. In die gevallen verwijzen we de bezwaarma kers altijd door naar het colle ge" Opvallend is het toegenomen aantal bezwaarschiften, dat so ciale zekerheid onder ogen kreeg: 565 in 1998 tegen 447 in het jaar ervoor. De stijging is voor een groot deel terug te voeren op het feit dat mensen vanaf 1 juli 1997 ook bezwaar kunnen maken tegen terugvor- deringsbesluiten. Daaryoor was dat niet mogelijk. De stapels bezwaarschriften tegen maatre gelen van de sociale dienst, groeien de commissie zo lang zamerhand boven het hoofd. Inmiddels heeft het secretariaat van de beroepscommissie uit breiding gekregen maar ge- zocht wordt nog naar manieren om de oplopende hoeveelheid zaken terug te dringen. Zo be kijkt de sociale dienst of ze door middel van 'ambtshalve her overweging' van eerder geno men beslissingen het groeiend aantal bezwaarschriften kan te rugdringen. Kaschef Art Vogel kijkt op naar de bloeiende Amorphophallus maxwellii in zij tropische kas. De plant krijgt dit weekeinde een speciaal plaatsje in de Leidse hortus. Naar verwachting opent de bloem zich morgen of zondag. foto dick hogewoning leiden In het midden van de bloem heeft zich een for se stengel gevormd, die warm wordt en als een soort lichtbaken fungeert. In combinatie met de aasgeur trekt dat baken insecten aan, die in de tropen voor de bestuiving moeten zorgen. De amorphophallus vormt eerst vrouwelijke bloe men, die na enkele uren al afsterven, waarna de mannelijke meeldraden zich openbaren. In de vrije natuur is het dus zaak dat de insec ten zo snel mogelijk van een bloem in de manne lijke fase naar een bloem in de vrouwelijke vorm overspringen. In de kas is dat onmogelijk, maar hier krijgen de planten een beetje hulp. Door het stuifmeel van de nu bloeiende maxwellii te be waren, hoopt Vogel bij een nieuwe bloei te zor gen voor zaadvorming. De rest van de bloem gaat direct na de bloeipe riode (twee of drie dagen) in de alcohol ten bate van de wetenschap. De Leidse vestiging van het Rijksherbarium doet onderzoek naar de amorp- hophallusfamilie en daarvoor is een bloem op sterk water een buitenkansje. De hortus, waar dit jaar ook de reuzenwaterle- lie (Victoria amazonica) volop bloeit, is morgen en zondag van 9.00 tot 17.00 uur geopend. onno havermans De Hortus Botanicus Leiden timmert aan de weg. De ene bijzondere plant na de andere staat in de knop. Nu weer is het de beurt aan de Amorphop hallus maxwellii, een van de pakweg 140 aron skelken uit de amorphofamilie. Kaschef Art Vogel verwacht dat de bloem dit weekeinde volledig open zal gaan. De maxwellii werd pas begin jaren negentig in Thailand ontdekt. Met zijn maximale hoogte van ongeveer 1.60 meter is hij meteen de grootste amorphophallus in Thailand. Nooit eerder kwam deze soort 'in gevangenschap' (dus in een bota nische tuin) tot bloei. Welke geur de bloem zal verspreiden is nog niet bekend, maar Vogel verwacht dat het ook nu een aasgeur zal zijn. De bladeren zijn immers bruin gevlekt, net als die van de amorphophallus titanum, die in voorgaande jaren diverse keren tot bloei kwam in de tropische kassen van Leiden en die dit jaar voor het eerst zaden heeft ge vormd nadat Vogel de plant vorig jaar een handje hielp bij de bevruchting. COMMENTAAR Onverschilligheid Het moet een moedeloosmakende ervaring zijn geweest voor de leden van de Adviesraad voor het Openbaar Ónderwijs. Boos dienden ze hun ontslag in omdat wethouder Hans Baaijens de adviesraad stelselmatig vergat te raadplegen. Maar zelfs op die ontslagbrief kwam anderhalf jaar lang geen enkele officiële reac tie. Erger kun je bijna niet genegeerd worden. De wethouder betuigde, toen de kwestie eenmaal naar buiten was gekomen, onmiddellijk zijn spijt. Hij had de adviesraad in derdaad te vaak over het hoofd gezien en hij had de ontslagbrief inderdaad niet goed afgehandeld. Die schuldbekentenis is te prijzen - eindelijk eens een bestuurder die de verantwoordelijk heid neemt voor fouten en niet met de beschuldigende vinger naar anderen wijst. Overigens getuigt de houding van de adviesraad (laten wij die beschuldigende vinger dan maar even tevoorschijn halen) ook niet van erg veel daadkracht. Het kwam kennelijk niet bij hen op om de wethouder nog eens aan zijn jasje te trekken toen hij maar niet reageerde op hun ontslagbrief. Maar goed, de verantwoordelijkheid ligt bij Baaijens. Ondanks de excuses van de wethouder, blijft er toch het beeld hangen van een onverschillige overheid die zelfs haar zelfbenoemde ad viesorganen totaal negeert. En de zoveelste bevestiging, lijkt het, van de door onderzoeksbureau Bakkenist vastgesteld chaos en venwarring bij de dienst Cultuur en Educatie. Knutselmiddag in buurthuis Matilo ren kunnen onder meer knutse len. Het buurthuis is aan de Zaanstraat 126. De knutselmiddag duurt van 14.00 tot 15.30 uur. Buurthuis Matilo houdt woens dag 25 augustus een intercultu rele middag voor kinderen van vier tot en met acht jaar. Kinde- persbureau cerberus Een aantal omwonenden is bang voor overlast van het nieuwe wijkonderkomen van de gemeentelijke dienst Milieu en Beheer aan de Koningstraat. Dat bleek uit het bezwaarschrift van bewoner P. de Bekker, dat gisteren voor de Raad van State werd behandeld. De Bekker zegt namens dertig buurtgeno ten te spreken. In het wijkonderkomen zal de gemeente snoeiafval en afval uit de groenperken opslaan. De angst bij De Bekker is dat er ook stinkend materiaal zal worden opgeslagen. Volgens hem is de vergunning daar niet duidelijk over. Bovendien heeft het per ceel aan de Koningstraat een woonbestemming en De Bek ker vindt het wijkonderkomen eerder een soort van bedrijvig heid. Gemeentewoordvoerder N. Kettenis noemt dat laatste be zwaar planologisch en dus hoort die klacht niet thuis in deze procedure over de milieu vergunning. Die vergunning zit volgens het gemeentebestuur, dat behalve vergunningverlener ook vergunninghouder is, goed in elkaar. Bij geen van de ande re vier wijkonderkomens in Lei den zijn ooit klachten. Mochten er rond het onderkomen aan de Koningstraat wel gegronde klachten naar voren komen dan kan de gemeente de vergun ning op eenvoudige wijze aan scherpen. Kettenis verzocht rechter Berg het schorsingsver- zoek van De Bekker te verwer pen. Berg hield de omwonende van het nieuwe wijkonderko men voor dat hij 'weinig pro blemen' ziet in de vergunning. Hij gaf De Bekker dan ook na drukkelijk in overweging zijn schorsingsverzoek in te trekken. De Bekker gaf aan eerst met zijn achterban te willen over leggen. Hij heeft daar een week de tijd voor. Bijeenkomst 'Ouders overleden kind' leren leven', houdt dan een spreekbeurt over haar ervarin gen. Heieen Schoots heeft een zoon verloren bij een verkeers ongeval. De contactmiddag is bedoeld voor ouders, maar ook naaste familieleden en vrienden, die een kind hebben verloren zijn welkom. De zelfhulporganisatie 'Ouders van een overleden kind' houdt zaterdag 4 september een con tactmiddag in beroepencollege Het Gilde, Boerhaavelaan 44 in Leiden. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Heieen Schoots, auteur van het boek 'Opnieuw Interculturele markt Leiden-Noord leiden In het Kooipark is zondag 5 september een interculturele markt. Op het programma staan onder meer een rommel markt, een informatiemarkt met tal van organisaties en in stellingen uit Leiden-Noord, demonstraties van judoka's, majorettes en een kinderkoor, optredens van verschillende groepen en artiesten, waaron der een dansgroep uit Turkije en Azerbeidjan en een voorstel ling van kindercircus Atleta. Verder zijn er verschillende sportactiviteiten en kunnen be zoekers zich uitleven op een klimmuur. De markt, die is georgani seerd door de werkgroep Kleur rijk Leiden-Noord, is van 10.00 tot 16.00 uur. Apothekersdijk tijdelijk afgesloten Op de Apothekersdijk worden vanaf maandag 16 augustus gedurende drie weken werkzaamheden verricht aan het Leids Volkshuis. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van een grote kraan die op het wegdek van de Apothekersdijk wordt geplaatst. Dit heeft tot gevolg dat op de Apothekersdijk overdag van 06.30 tot 16.30 uur geen doorgaand verkeer mogelijk is. Het verkeer wordt omgeleid via de Boommarkt, die tijdelijk wordt opengesteld voor tweerichtingsverkeer. Nadere informatie bij de afdeling Verkeer en Vervoer, de heer M.V. van den Hout, tel.: 5165846. Dienst Bouwen en Wonen Leiden allemaal kantje boord. Ie natte winter deed de in studentenvereniging peentjes zweten, maar mieuwde verenigings- erd precies op de dead- ileverd, drie dagen voor JDweek. Vanmiddag is ciële opening verricht voor anderhalf miljoen opgeknapte gebouw, ïonumentale voorgevel nige deel dat bij de ver- 5 in de oorspronkelijke gebleven. Waarbij één hec !jing het meest in het ingt: waar de bezoeker in de soos door het lage het idee had een don- mker binnen te lopen, het oog op de nieuwe De Viede, zoals de vlie- rdt genoemd, ademt de e sfeer van een klein ca ll urant uit en is toch ty- ateneaans. innenkomst stralen de ie felle oranje, gele en kleuren de bezoeker te- Deze kleuren worden seld met muurschilde- die het verleden van Ca- V ïed weergeven. Zo valt ingang je oog direct op gantische communisti- 'cfli uurschildering. eger stond Catena be ls een rode vereniging", Jaap van Rijn, het be- J extern. „Maar Catena zo rood niet meer. Des- )RS id ondanks verloochenen we onze afkomst niet. Gelijkheid staat bij ons hoog in het vaandel." Van Rijn had in het begin zijn twijfels over de verbouwing: „We waren eerst bang dat de sfeer van dat gezellige donkere hol een beetje verloren zou gaan. Maar de sfeer zit hem toch grotendeels in de leden. Dat bleek ook al in het Kamer- lingh Onnes Laboratorium, ons tijdelijk onderkomen. Nu denk ik dat de uitstraling van De Viede Catena tijdens de EL- CIDweek zelfs nog wat extra le den zal opleveren." Het leeuwendeel van de an derhalf miljoen gulden kosten de operatie heeft de studenten- evereniging zelf voor haar reke ning genomen. Spaargeld en de verkoop van een deel van het pand alsmede een lening bij bierbrouwer Bavaria stelden het budget voor de grote ver bouwing veilig. Op de subsidie van het Leidse Universiteits fonds (LUF) na heeft Catena al les zelf betaald. „Al met al valt die anderhalf miljoen best mee", aldus Catenavoorzitster Anne van der Geest. „Het lus- Bestuurslid Jaap van Rijn van Catena, met op de achtergrond 'de laatste lood jes' van de ver bouwing: „We waren eerst bang dat de sfeer van dat gezellige don kere hol een beetje verloren zou gaan. Maar de sfeer zit hem toch groten deels in de le den." foto taco van der eb trumfeest dat Minerva recente lijk in het Kamerlingh Onnes Laboratorium heeft gehouden duurde 10 dagen en kostte ook anderhalf miljoen." Van der Geest is erg trots op de prestatie van haar leden. Hoewel de feestelijke opening anders deed vermoeden, heb ben de laatste loodjes van de afronding van het verbou wingsproject pas donderdag nacht plaatsgevonden. Wie op maandag een kijkje was komen nemen had wellicht de indruk kunnen krijgen dat de lijfspreuk van Catena 'En het dak lekt nog steeds' nog steeds van toepas sing was. Er was namelijk iets misgegaan met de verwarming en dat zorgde voor flink wat wateroverlast. „Vervelend als je bedenkt dat water, het lekkende dak, de reden was voor de grootscheepse verbouwing", al dus Van Rijn. Door de natte winter kwam de opleveringsda tum Vein het Catena-gebouw flink in het gedrang. Zo moest van de week de verhuizing van de inboedel van het Kamer lingh Onnes Lab naar de Kolf- makerssteeg plaatsvinden ter wijl er nog volop werd ver bouwd. „De aannemer was nog bezig met de vloeren. We moes ten de weinige vrije hoekjes to aan het plafond opstapelen me verhuisdozen." De dagen daar na kenmerkten zich door chao tisch door elkaar lopende werk lui en doe-het-zelvende studen ten. De voorzitster is tevereden „We hebben zelf een verbou wings-commissie opgericht en die heeft erg veel gedaan om de kosten van de verbouwing te drukken en de deadline koste wat het kost te halen. Zo was de elektra in eigen beheer, hebben we ondertussen zelf leren stu- cen en alles nog op tijd afgekre gen ook. Ja, het nieuwe Catena gaat met goede moed de EL- CIDweekin."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11