Akzo verdubbelt diermedicij n-unit elevisiereclame eeds goedkoper Zorgverzekeraars fuseren Auto's bouwen wordt zaak van onderaannemers Lancering Net 5 duwt SBS in de rode cijfers Economie üi Miljoenste 'Knapzak' bij Plysu in Halfweg VE üegtuig boven zompig land ctoren kunnen na de hevige regenval de zompige akkers in loeksche Waard niet meer berijden. Boeren hebben daarom gtuigjes ingezet voor het sproeien van de aardappelplanten. foto anp rein celeijnse (odklok over papierprijs ifrdam Als de prijsstijging van de papier aanhoudt, loopt werkgelegenheid in de grafische branche groot gevaar. Dat brancheorganisatie Koninklijk Verbond Grafische Onder- ïingen (KVGO). De organisatie wijst de papierfabrikanten op potentieel gevaar: hogere papierprijzen versnellen de ver- ïging van papier door andere media. Dat is een tendens die lapierfabrikanten zich zouden moeten aantrekken, aldus de ÏO. De papierprijs is de afgelopen maanden flink gestegen, iet najaar stijgt die prijs volgens de organisatie verder. De lerlandse Vereniging van Papier en Kartonfabrieken zegt dat lapierprijs de laatste jaren juist aan de lage kant is geweest, was teveel capaciteit en dat herstelt zich nu", zegt voorzitter le Vries Lentsch. SM wil 'ramp-fabriek' snel opstarten Ti DSM Gist heeft goede hoop de fabrieken van waaruit vo- week duizenden liters van het stroperige melasse ontsnap- lit weekeinde weer te kunnen opstarten. De schoonmaak de riolering en de installaties op het fabrieksterrein verloopt ;ens de bedrijfsleiding zeer voorspoedig. „Maar het duurt nog enige dagen voor de productie daadwerkelijk een feit aldus een woordvoerder. Gist verwacht vandaag ook een vang te maken met de schoonmaak van de Kerstanje Wete- en de vijver en sloten in het Agnetapark. lilips wil Poolse fabriek verkopen terdam Philips Consumer Electronics in Polen wil een as- iblagefabriek voor printplaten in Kwidzyn verkopen. Het erikaanse Manufacturers Services is de beoogd koper. Dat akte Philips gisteren bekend. In oktober moet de verkoop d zijn. Bij de assemblagefabriek in Polen werken ongeveer ïonderd mensen. Philips zegt dat de verkoop past in het in- triële beleid van Philips Consumer Electronics. Wat de Ame- pen moeten betalen voor de fabriek is niet bekendgemaakt. ties leveren bonden leden op )RBURGDe CAO-acties in het onderwijs hebben de bonden dopen winter geen windeieren gelegd. De Algemene Onder - ibond AOb en de Onderwijsbonden CNV kregen er in het ite kwartaal van dit jaar duizenden nieuwe leden bij, zo (t uit het Webmagazine van het CBS. De AOb telde op 1 april 100 leden, 2.500 meer dan drie maanden eerder. Bij de On- b wijsbonden CNV kwam de oorlogswinst uit op 1.600 nieuwe tributanten. Het ledenaantal kwam hierdoor uit op 59.000. onderwijsbonden nemen grotendeels de ledenwinst van de centrales FNV en CNV voor hun rekening. De organisatie- ad in het onderwijs is hoog. Van alle werknemers in Neder- d was in 1997 28 procent lid van een vakbond. In het onder was dat 43 procent. oormalige topbankier op vrije voeten 'RipIn februari vorig jaar werd hij veroordeeld tot vier jaar wee maanden gevangenisstraf, maar dinsdag was hij dankzij ifvermindering alweer op vrije voeten. Het is echter nog niet maal voorbij voor Mario Condé, voormalig topbankier in inje. Hem wacht nog een tweede rechtszaak en die kan hem log jaren cel opleveren. Condé was zes jaar bestuursvoorzit- van de bank Banesto voordat de Spaanse centrale bank zich Iwongen zag zijn bank van de afgrond te redden, nadat er van acht miljard gulden in de boekhouding was aange- fen. Nader onderzoek wees uit dat Condé in eerste instantie ongeoorloofde betaling van acht miljoen gulden had ge in. Condé heeft in de nu lopende rechtszaak alle beschuldi gen over betrokkenheid bij het bankschandaal ontkend. [eer winst voor BP Amoco den. Oliemaatschappij BP Amoco heeft haar resultaat in het iede kwartaal zien stijgen. De stijging vaïi de olieprijzen rkte door, waardoor de winst voor bijzondere baten en lasten :g van 2,2 miljard gulden naar 2,5 miljard gulden. De stijging olgens de verwachtingen van de analisten. Bij de chemische echter blijven de marges onder druk staan, zo meldt BP loco dinsdag. Dat is het gevolg van de hogere olieprijzen, ho- e productie in branche en een zwakke euro. Eerder publi- irde Shell een hogere kwartaalwinst. Maar ook dit concern 1 last van tegenvallende resultaten in de chemische divisie. dere media verhoogden prijs TRDAM ANP ■visiereclame wordt goedko- Vorig jaar daalde de prijs vijf procent in vergelijking 1997. Een advertentie in üekstijdschriften, in de it en op de radio werden ectievelijk twaalf, zeven en procent duurder. Dat blijkt le Media Inflatie Barometer de Vereniging van Commu nie Adviesbureaus. daling van de mediakos- is het grootst bij de publie- omroepen. Maar ook de imerciële omroep RTL 4 de prijzen op de zender zakken. Bovendien zullen osten verder dalen door de lemende concurrentie en tomst van Net 5, zo is de Achting. e kosten voor tv-reclame ,en dan wel gedaald zijn, de edingen zijn fors toegeno- Marktonderzoeker Het ia Instituut becijferde twee £n geleden dat er de eerste biaanden bijna 950 miljoen 'en aan tv-reclame is uitge- -n, dertien procent meer een jaar eerder. Chemieconcern koopt Hoechst Roussel Vet ARNHEM ANP Chemieconcern Akzo Nobel neemt Hoechst Roussel Vet, de dierenmedicijnenpoot van het Duitse concern Hoechst, over. Akzo legt bijna 1,5 miljard gulden voor het onderdeel neer, heeft het concern vanochtend be kendgemaakt. Akzo verdubbelt met de overname de om vang van zijn eigen dierenmedicijnen-unit Intervet. derdeel vorig jaar in de verkoop omdat zij vooruiüopend op de fusie met het Franse concern Rhöne-Poulenc van haar indu- strieel-chemische activiteiten af wil. Beide bedrijven zijn boven dien actief in de dierenmedicij- nenhoek, waardoor een dou blure zou ontstaan. Akzo hoopt door de overna me tot de grootste bedrijven op de markt voor diergeneeskun dige preparaten te gaan beho ren. „We stijgen wereldwijd in een klap van de tiende naar de vierde plaats", meldt een woordvoerder van het Arnhem se bedrijf trots. Hoechst Rous sel Vet vormt een belangrijke aanvulling op de producten van De nieuwe aanwinst, die vee voedersupplementen, prepara ten tegen parasieten, infecties, vaccins en speciale producten voor huisdieren maakt, boekte vorig jaar een omzet van 990 miljoen gulden. Een jaar eerder was dat nog bijna drie procent meer. Ook de winstontwikke ling van het wereldwijd opere rende bedrijf laat een dalende lijn zien: het bedrijfsresultaat kwam in 1998 uit op 130 mil joen gulden, bijna vijf procent minder dan een jaar eerder. Er werken 2.400 mensen. Moederonderneming Hoechst deed het bedrijfson- het in Boxmeer gevestigde In tervet, dat vooral vaccins voor dieren maakt, aldus het con cern. Akzo wil op termijn minder afhankelijk worden van het economisch getij. De recente overname past in die strategie. De medicijnentak, met produc ten voor mens en dier, is nau welijks gevoelig voor de con junctuur. Afgelopen maandag maakte Akzo bekend de conjunctuur gevoelige vezeldivisie Acordis af te stoten. Dat onderdeel, jaren lang het zorgenkindje van het concern, werd voor 1,84 miljard gulden verkocht aan de Britse investeringsmaatschappij CVC. Met het bod op Hoechst Roussel Vet troefde Akzo Nobel onder meer Novartis af. De aangekondigde overname moet nog worden goedgekeurd door de mededingingsautoriteiten in de Verenigde Staten en Europa. GRONINGEN GPD RZG in Groningen en Geové in Velp gaan het nieuwe millenni um gezamenlijk in. Een fusie tussen beide zorgverzekeraars leidt per 1 januari aanstaande tot de Geové RZG Groep. De combinatie wordt, met 640.000 verzekerden en een gezamenlij ke omzet van 1,4 miljard gul den, de op zes na grootste zorg verzekeraar van Nederland. De fusie geeft RZG de moge lijkheid landelijk te gaan opere ren. RZG's werkgebied beperkte zich tot nu toe vooral tot de drie noordelijke provincies. De nieuwe combinatie heeft straks 400.000 ziekenfondsverzeker den en 245.000 particulieren in beheer. De totale markt be draagt 14,6 miljoen verzeker den. Bij de Arbo-dienst Arbo- Noord, onderdeel van de RZG- groep, zijn 90.000 werknemers via hun werkgever aangesloten. Er zullen in totaal 840 (660 van RZG en 180 van Geové) mensen komen te werken bij de nieuwe zorgverzekeraar die zich statutair in Groningen zal vestigen, maar zijn kantoren in Velp en Groningen handhaaft. Er zullen geen ontslagen vallen, zo stelt RZG's bestuursvoorzit ter H. Schildkamp die ook in de nieuwe organisatie roerganger wordt. RZG is de grootste partij in het geheel met een omzet van 1,2 miljard gulden. Geové heeft een omzet van 190 mil joen gulden. „Er hoeven geen ontslagen te vallen omdat er werk zat is voor iedereen", voorspelt Schild- kamp. „We weten dat Geové al op de rem heeft moeten trap pen om de groei op een verant woorde manier te realiseren. We rekenen zelfs op een fikse groei al hebben we geen prog noses gemaakt." Aanleiding voor de fusie is vooral de schaalvergroting die nodig is om de landelijke markt aan te boren. RZG zocht daar voor bewust contact met een regionale partner. RZG brengt in de nieuwe samenwerking vooral ziekenfondsverzekerden in. Geové heeft overwegend particulier verzekerden. Beide verzekeraars hebben zich de af gelopen jaren gericht op ver nieuwing van de zorg. Geové probeerde een postorderapo theek op te zetten. RZG ontwik kelde initiatieven om de wacht lijsten aan te pakken. Landelijk is Achmea verreweg de grootste ziektenkostenverze- keraar. Onderdeel van Achmea zijn onder andere Avéro en Groene Land. Achmea telt 2,7 miljoen verzekerden. Andere grote partijen zijn CZ (1,7 mil joen), VGZ (1,7 miljoen) en Amicon (1,1 miljoen). Oprichters Metro in de clinch met moederbedrijf AMSTERDAM ANP De sfeer tussen de oprichters van de Nederlandse editie van het gratis dagblad Metro en het Zweedse moederbe drijf Metro International is grondig verpest. Volgens het Zweedse Metro is de relatie op een absoluut nulpunt be land. Oprichters Bart Lub bers, Tiago Jurgens en Falk Madeja zouden de Zweden zelfs chanteren. Gisteren stonden de twee partijen voor de Amsterdam se rechtbank tegenover el kaar. De drie initiatiefnemers eisten in kort geding in ruil voor een bedrag van vierdui zend gulden een aandeel van tien procent in het Neder landse Metro-bedrijf, als be loning voor de energie die zij in de introductie van de krant hebben gestoken. Volgens hen is een dergelijke afspraak zelfs zwart op wit vastgelegd. Metro ontkende dat echter in alle toonaarden. Alle af spraken moesten worden goedgekeurd door het be stuur van de Modern Times Group, de eigenaar van Me tro International, en dat is nooit gebeurd, stelde de ad vocaat van het Zweedse be drijf. Er is dan ook geen aan deelhoudersovereenkomst, aldus Metro. Nog afgezien van de vraag of er een overeenkomst is, slaat het bedrag van vierdui zend gulden nergens op, vindt Metro: „Dat bedrag is gebaseerd op een aandelen kapitaal van 40.000 gulden. Met het ontwikkelen van een krant is een groot bedrag ge moeid. Banken financieren niet als het geplaatste kapi taal slechts symbolisch is." Met de Nederlandse onder neming is dan ook een hon derd keer zo groot bedrag ge moeid, waardoor het belang Lubbers, Jurgens en Madeja uiteindelijk 440.000 gulden zou kosten. Metro zegt er alles aan ge daan te hebben om tot een oplossing te komen, maar de oprichters willen geld zien. „De verhouding is door hun opstelling ernstig bekoeld. Ze deinzen er zelfs niet voor te rug Metro met negatieve pu bliciteit te bedreigen." En dat is chantage, vindt Metro. De president van de recht bank doet op 19 augustus uit spraak. A. Scholten van de stichting Knapzak loopt met de miljoenste 'Knap zak' over de schouder bij vatenfabrikant Plysu in Halfweg. foto anp hans steinmeier HALFWEG THEO VAN DER KAAIJ De inzameling van plastic ver pakkingsfolie bij Nederlandse bedrijven is een groot succes. Gisteren is de producent van kunststofvaten Plysu in Halfweg binnengehaald als éénmiljoen ste klant van de stichting Knap zak. Deze organisatie plaatste met feestvertoon de voor inza meling bestemde plastic zak van vierhonderd liter inhoud in de bijbehorende stalen houder. De opgehaalde folie wordt op nieuw verwerkt tot plastic ver pakkingsmateriaal. Voor de deelnemende bedrijven zijn aan de inzameling uitsluitend de kosten verbonden van een zak (vijf gulden) en een houder (150 gulden). Steeds meer bedrijven gaan over tot het scheiden van folie, Voor een radioadvertentie moest in 1998 acht procent meer worden betaald in verge lijking met een jaar eerder. Vooral Veronica en Radio 10 Gold schroefden hun prijzen volgens de Media Inflatie Baro meter flink op. De publieke omroepen verlaagden de prij zen daarentegen licht. Bij de dagbladen valt de prijs stijging van NRC Handelsblad volgens het onderzoek op. Sinds 1991 is adverteren in dat medium veertig procent in prijs gestegen terwijl het gemiddelde op veertien procent lag. Een krantenadvertentie kostte in 1998 zeven procent meer dan een jaar eerder, maar het bereik bleef gelijk. De verwachting is dat de tarieven dit jaar iets ver der klimmen. Bij publiekstijdschriften wa ren de verschillen groot. Zo voerde het muziekblad Oor een prijsstijging van 36 procent door terwijl een advertentie in HP/De Tijd slechts twee pro cent duurder was. Bijna alle bladen verhoogden de tarieven, maar niet de oplage. LEUVEN TON VAN LIEROP ANP De autoverkopen breken re cord na record. Tegelijkertijd kampen de fabrikanten met een enorme overcapaciteit. Ford kondigde onlangs aan een Europese fabriek te zullen sluiten. De industrie verkeert in een overgangsfase. De auto bouwers van nu leggen zich straks nog uitsluitend toe op het ontwerpen en verkopen van auto's. De productie be steden ze uit. De Belgische analist V. Heylen is de laatste dagen overspoeld met vragen over de aanhou dende recordverkopen van au to's in West-Europa. De kenner bij uitstek van de Europese au to-industrie, verbonden aan het onderzoeksinstituut IMO van de universiteit van Leuven, noemt de verkooprecords zelf ook enigszins onverwacht. „Maar tegelijkertijd zie je dat de industrie zich nog steeds her stelt van de klap van 1993, toen de crisis hard toesloeg." De Europese autowereld heeft volgens Heylen sinds be gin jaren negentig een cyclisch karakter. „Iedereen die een au to wil kopen, kan zich er nu een veroorloven. Er is daardoor sprake van een vervangings- markt, zoals in de VS. De grote groei is eruit. Nu het goed gaat, vinden veel vervangingen plaats, die eerder zijn uitge steld." Tegelijkertijd erkent Heylen dat sommige fabrikanten het water aan de lippen staat. „In goede jaren zijn de marges ook vaak niet beter dan drie tot vier procent. Daarin moeten wel de afschrijvingen betaald worden van de enorme opbouw van productiecapaciteit, eind jaren tachtig, toen de industrie dacht dat de groei maar door zou Autoproductie bij Nedcar in Bom. Analyst Heylen plaats vraagtekens bij de toekomst van de fabriek. Ford zou het aandeel van Volvo in de productie gemakkelijk naar Amerika kunnen verplaatsen. foto archief gaan." Op jaarbasis kan de in dustrie in Europa achttien mil joen auto's produceren. Er is echter een gemiddelde markt voor slechts vijftien miljoen voertuigen, bedrijfswagens meegerekend. Heylen: „Fabri kanten benutten die overcapa citeit door in goede tijden mas saal met kortingen en bijzonde re aanbiedingen te schermen. Dat jaagt de verkoop tijdelijk op." Op de langere termijn voor spelt Heylen weinig goeds voor de Europese producenten. „Je zult een paar grote spelers en enkele ldeinere producenten overhouden voor de exclusieve niches. Om echt mee te tellen, moet je toch wel minstens vijf miljoen eenheden produceren. Daarvoor dien je in alle grote markten, zoals Europa, de VS, Zuidoost-Azië en Latijns-Ame- rika aanwezig te zijn. Dat lukt bijvoorbeeld Fiat of Peugeot niet echt. Ik zie het somber voor hen in, althans op eigen benen." Heylen verwacht daarom nog enkele grote allianties, zoals die van Volvo en Ford, Nissan en Renault. „Hoewel de grote fu siegolf niet kan blijven door gaan. Het geld is er bij de grote concerns wel. Vraag is hoe ze de aangekochte ondernemin gen efficiënt op het moeder concern afstemmen." Om rendabel te blijven, wil len producenten zo weinig mo gelijk afschrijven. Daarvoor zul len zij nog meer hun toevlucht nemen tot toeleveranciers. Ford gaat nu zover dat het concern fabrieken wil sluiten. De pro ductie zal Ford dan overlaten aan aparte assemblagebedrij- ven, die toeleveranciers groepe- Heylen: „Die assemblagebe- drijven zullen de risico's moe ten nemen; bij voorbeeld de dure spüitinstallaties aanschaf fen. Zie het als een soort onder aannemers. De concerns blij ven dan over als marketingon- dernemingen, die nieuwe mo dellen bedenken en de verkoop organiseren." Toeleveranciers kunnen goedkoper werken. Een stoe- lenfabrikant valt in België bij voorbeeld onder de voordeliger textiel-CAO. „Zij kunnen ook makkelijker bij nul beginnen met nieuwe bedrijven. Daar voor huren ze jong, verande ringsgezind en gemotiveerd personeel in. Vergelijk dat eens met bijvoorbeeld Renault, waar de gemiddelde leeftijd van het productiepersoneel nu al 45 jaar is. Die mensen kunnen dat zware ritme in de auto-indu strie over vijf jaar niet meer aan." „Ondanks de grote overcapa- cititeit moet je niet denken dat er grootschalige fabriekssluitin- gen komen. Wel zullen andere bedrijven in opdracht van de grote merken de productie met minder mensen voortzetten. Dat er in totaal banen bijkomen in de autoproductie is natuur lijk uitgesloten." In Nederland was de toeleve ringsindustrie vorig jaar goed voor een omzet van 5,7 miljard gulden en zeker 15.000 arbeids plaatsen. Daarbij is de toeleve ring aan de vrachtauto- en bus productie rond Eindhoven meegerekend. Heylen verwacht in die laat ste sector weinig klappen. „Maar je kunt je afvragen of er begin volgende eeuw nog spra ke is van de productie van per sonenauto's in Nederland of de nabije omgeving, hoewel fabri kanten dichtbij de markt blij ven. NedCar in Born, Neder lands enige autoproducent werkt voor Volvo en Mitsubishi. Na de overname van Volvo door Ford zal een deel van de productie echter naar de VS- verschuiven, verwacht Heylen. „Ford heeft daar voldoende capaciteit en wil dicht bij de consument zitten. Transport en distributiekosten maken ge middeld dertig procent van de totaalprijs van een auto uit. Al les wat je daarop kunt bespa ren, is meegenomen." LUXEMBURG ANP De lancering van Net 5 heeft het Scandinavische moederbe drijf SBS Broadcasting in de ro de cijfers gedrukt. Tegenover een winst van ruim twee mil joen gulden in het tweede kwartaal van 1998, stelt het be drijf nu een verlies van zo'n 170.000 gulden dollar. Het nieuwe net heeft wel de inkomsten van SBS opgekrikt. In het tweede kwartaal van dit jaar haalde het concern een omzet van 220 miljoen gulden. Dat is een stijging van twaalf procent ten opzichte van de zelfde periode vorig jaar. Het in maart geïntroduceerde Net 5 le verde ruim vijftien miljoen gul den op. De omzet uit Europese televi sieactiviteiten van het interna tionale bedrijf (dat ook klein in radio zit) steeg in totaal met vijftien procent. Het overgrote deel daarvan vloeide binnen via de Nederlandse zenders SBS6 en Net 5. Samen hebben Net 5 en SBS 6 inmiddels op de Nederlandse televisiemarkt een aandeel van iets meer dan achttien procent. Binnen afzienbare tijd moet dat twintig procent zijn, denkt SBS. Het sinds 1996 bestaande SBS 6 boekte vorig jaar al een lichte winst. SBS geeft verder geen ver wachtingen voor de nabije toe komst. Topman H. Sloan ziet die zonnig tegemoet: „Het sa menwerkingsverband met UPC, de lancering van een nieuwe zender in Zwitserland en een aantal andere aangekondigde initiatieven plaatsen ons in een zeer goede positie." Vorige week woensdag kreeg SBS een notering aan de Am sterdamse effectenbeurs. Het bedrijf was al genoteerd aan de Amerikaanse schermenbeurs Nasdaq. dat een kwart van de totale af valstroom vormt. Zij worden daartoe aangespoord door de vier jaar geleden opgerichte stichting Knapzak in 's-Herto- genbosch. Door het folie apart te houden besparen bedrijven tien procent op de kosten van afvalverwerking. Papier en kar ton worden al door bedrijven apart gehouden en er zijn plan nen voor het recyclen van piep schuim. Kras Recycling, Thans Plas tics en Van Gansewinkel, de participanten in de stichting Knapzak, denken dit jaar totaal 650.000 zakken vol folie bij be drijven in te zamelen en te re cyclen. Na aanvankelijke tegen werking krijgen de firma's steeds meer medewerking van afvaltransporteurs, omdat het wettelijk verplicht wordt folie te scheiden van het gewone be drijfsafval. Zowel zeer grote bedrijven als kleine winkels kunnen zich aanmelden bij de stichting Knapzak, die de zakken en hou ders in achttien formaten le vert. De stichting heeft haar ac tiviteiten inmiddels uitgebreid naar België en Duitsland. OESO: Zweedse economie gaat sneller groeien De economische situatie in Zweden is de afgelopen tien jaar niet zo evenwichtig ge weest als op het ogenblik. Dit schrijft de OESO, de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling, in zijn gisteren vrijgegeven jaarrapport over de Zweedse economie. Uit dat rapport blijkt dat de ko mende paar jaar de groei van de economie zal toenemen. Dit jaar was de groei met 2,4 procent wel kleiner dan de 2,8 procent van 1998, maar in 2000 ligt het percentage weer op 2,8. Dat komt doordat de volkshuis houding van het Scandinavi sche land kan profiteren van het wegebben van de financiële crises in Azië. Volgens de OESO is de Zweedse regering er goed in ge slaagd de overheidsfinanciën op orde te krijgen. De econo mie, die tot 1997 werd gedragen door de export en de groei van de productiviteit, drijft nu op de toeneming van de binnen landse vraag. Al met al neemt de werkloos heid af. Van acht procent in 1997 en 6,5 procent in 1998 zakt de werkloosheid dit jaar tot 5,6 procent en volgend jaar tot 5,3 procent van de beroepsbevol king. Dat percentage is verte kend, want mensen die mee doen aan scholingsprogram ma's zijn daarin niet meegere kend. Worden die wel meege teld, dan komt het werkloos heidpercentage al gauw op twaalf. Zoals gebruikelijk acht de OESO extra maatregelen nood zakelijk. In het geval van Zwe den komen die erop meer dat het land zijn bruto binnenlands product per hoofd van de be volking moet vergroten. De levensstandaard van de Zweden is vergeleken met die van de andere OESO-landen gedaald. wDe prikkels om te werken, te studeren en de in vesteren dienen te worden ver sterkt, beveelt de OESO aan.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7