Resten van 250 mensen in massagraf Srebrenica Buitenland Surinaams protest komt niet echt van de grond 'Onze gevangenen worden als wisselgeld gebruikt' Dioxineschandaal in België breidt zich uit Omstreden memoires Eichmann waarschijnlijk gepubliceerd Vluchtelingen veijaagd in Dagestan ISDAG 11 AUGUSTUS 1999 jvende landingsbaan bij Japan ijks fami^jKADe kust van Japan wordt tegenwoordig opgesierd felicife werelds grootste drijvende landingsbaan. De duizend lange baan is een drie-jarig project en moet aantonen dat rijvend platform alle luchthavenfaciliteiten kan vervullen. foto epa umzelaars Sierra Leone vrijgelaten ,n-freetown Rebellen in het West-Afrikaanse Sierra Leone 00 uu ;n gisteren alle gijzelaars vrijgelaten, alsmede tweehon- ng or anderen die tijdens de burgeroorlog waren gevangen ge- en. Een groep VN-medewerkers, journalisten en hulpverle- gj]|i vas vorige week op zestig kilometer van Freetown gegijzeld :ij de tweehonderd kinderen wilde ophalen die tijdens de 82 roorlog gevangen waren genomen. De rebellen voelden jepasseerd bij een vredesovereenkomst die in juli in Sierra Dam werd gesloten door de regering en een andere groep op- elingen, het Revolutionair Verenigd Front (RUF). PA I =3uvve 'verspreking' prins Philip Prins Philip, de echtgenoot van de Britse koningin Eli- heeft het hem weer gelapt. De man die niet bepaald be- lat om zijn fijngevoeligheid, is er gisteren opnieuw in w 1 de gekleurde medemens te beledigen. Dit ofschoon hij linnen een paar uur openlijk verontschuldigde. De Flertog bracht in de Schotse hoofdstad een bezoek aan lektronicabedrijf, toen zijn oog plots viel op een verdeel- net losse bedrading. De prins merkte op: het lijkt wel of ng door een Indiër is gemaakt. In het verleden is Philip er 1 in geslaagd de Chinezen, Hongaren, Schotten en de do- beledigen. Jha mogelijk vervolgd om aanslag ép nesburg Oud-president van Zuid-Afrika P.W. Botha zal lijk worden vervolgd wegens een bomaanslag op het Ikantoor van de Zuid-Afrikaanse Raad van Kerken in 1988. eeft het bureau van de hoogste openbare aanklager giste- ekendgemaakt. Botha is door zijn vroegere minister van |^n orde Adriaan Vlok en de voormalige generaal van politie 1 |i van der Merwe met de aanslag in verband gebracht. Bo- itkent bij de aanslag betrokken te zijn geweest, m&ar heeft igerd voor de Waarheidscommissie te verschijnen. Bij de ag °P 31 augustus 1988 raakten 24 mensen gewond. n ontwaakt in Egyptisch lijkenhuis Een man die door artsen dood was verklaard nadat hij le kust van de Egyptische havenstad Alexandria was ver- een, is volgens het dagblad Al-Akhbcir ontwaakt na drie uur vrieskist van een plaatselijk lijkenhuis te hebben gelegen. - jarige onderwijzer Ali Abdel-Rahim Mohammed zei vol de Egyptische krant dat het laatste wat hij zich kon herin- een aanval van duizeligheid was. -~4jor: Thatcher was 'onverdraaglijk' N_i De voormalige Britse premier John Major heeft scher- itiek geuit op zijn voorgangster Margaret Thatcher. ,,Haar ik aan loyaliteit tijdens mijn ambtsperiodè was onver- mirglijk", zegt hij in een BBC-interview voor een documentaire rijn regeerperiode (1991-1997). Major laat zich met 'vemie- de openheid' uit over Thatcher en andere leden van de 1 w ervatieve Partij, zo deelden de makers van het programma r pt en mee. Thatcher nam herhaaldelijk openlijk afstand van eleid ten aanzien van Europa door haar opvolger. el mensen in toekomst zonder water jtholm Als geen daadkrachtige actie wordt ondernomen, en over dertig jaar tussen de twee en drie miljard mensen :hronisch tekort aan water. Die schokkende mededeling Ismail Serageldin, de vice-voorzitter van de Wereldbank, ren op een internationale conferentie over de waterproble- sk in het Zweedse Stockholm. Op dit moment hebben al r dan een miljard bewoners van de aardbol geen toegang en v (drink)water. ut blokkeren tegoeden Ariana ingtonDe Verenigde Staten hebben de tegoeden van de faanse nationale luchtvaartmaatschappij Ariana gisteren ge keerd. Hiermee wil de VS het Afghaanse Taliban-regime fen voor het bieden van onderdak aan de islamitische ter- jt Osama bin Laden. „Deze sancties zijn een antwoord op feit dat de Taliban een thuishaven geeft aan Osama bin La- jen zijn terroristische netwerk", aldus David Leavy van de ikaanse nationale veiligheidsraad. In totaal worden voor K een miljoen gulden aan tegoeden van Ariana bevroren. ngersnood Noord-Korea dreigt Cy Er dreigt een nieuwe hongersnood te ontstaan in :d-Korea. Indien het land niet op grote schaal humanitaire i krijgt, zullen er massaal mensen sterven of ernstig ziek len. Dat heeft de directeur van het wereldvoedselprogram- ran de Verenigde Naties (WFP), Catherine Bertini, gezegd, ni bezocht recent het geïsoleerde land en mocht een kijkje en op plekken waar nooit eerder buitenlanders waren. In aantal ziekenhuizen trof zij tweederdp van de baby's onder aan. Om de voedselschaarste te bestrijden, komt de over- met surrogaatvoedsel op basis van pompoenbladeren en Dat is echter slecht verteerbaar en leidt tot ziektes. "afat doorbreekt impasse alem De Palestijnse leider Yasser Arafat is akkoord gegaan een latere datum voor de terugtrekking van Israëlische mi- en van de Westoever, maar houdt vast aan zijn eis dat de ring van Barak zich vervolgens strikt houdt aan het tijd- !ma dat is vastgelegd in het zogeheten Wye-akkoord. De Pa- jnse inschikkelijkheid lijkt een einde te maken aan een im- e. Vorige week oefenden de Palestijnen nog scherpe kritiek 3p Baraks verklaring dat pas in september wordt begonnen Ide voorbereidingen voor de terugtrekking. De feitelijke •teenterugtrekking van vijf procent van de Westoever zal niet F oktober beginnen. De Palestijnen hadden verwacht dat de jtairen al in september zouden worden teruggetrokken. lilenen op de vuist om Pinochet bago_ï Bij zware gevechten tussen aanhangers en tegenstan- 5 van de Chileense ex-dictator Pinochet zijn gisteren ver- jfidene mensen gewond geraakt. De politie greep in en ver te talloze arrestaties. Volgens diverse radiozenders hadden je groepen zich in en voor het paleis van justitie verzameld jde beslissende fase van twee belangrijke mensenrechten- fcessen mee te maken. Onder hen waren gepensioneerde of- jren en slachtoffers van de militaire junta die tussen 1973 en yin Chili heerste. De 83-jarige Pinochet staat nog steeds on- puisarrest in de buurt van Londen. De Madrileense onder- trechter Garzon wil Pinochet vervolgen voor marteling, (erenmoord en terrorisme tijdens de dictatuur. In een nieuw ondekt massagraf in Noordoost-Bosnië zijn de stoffelijke resten gevonden van 250 mensen die waarschijnlijk na de val van de moslimenclave Srebreni ca zijn gedood. „We hebben de resten gevonden van on geveer 250 mensen, sommigen met hun handen op de rug gebonden", aldus VN-woordvoerster Kelly Moore. Het is het grootste massagraf dat tot nu toe is gevonden in het onderzoek naar de mogelijke slachting van dui zenden moslims na de val van de enclave. Moore zei dat het graf, waarvan ze de lokatie niet wilde prijsge ven, geschonden was. Veel li chamen zijn eerder weggehaald in een poging bewijsmateriaal te verbergen, aldus Moore. Be halve de stoffelijke resten wer den in het massagraf ook veel kleding en persoonlijke eigen dommen gevonden. De moslimenclave Srebrenica viel tijdens de oorlog in Bosnië in juli 1995 in handen van de Serviërs. Srebrenica werd be schermd door Nederlandse blauwhelmen van Dutchbat. Er is van verschillende zijden kri tiek op de Dutchbatters die de moslimbevolking niet genoeg tegen de Serviërs zouden heb ben beschermd. Ondanks ver schillende onderzoeken naar de rol van Dutchbat in de enclave zijn er nog steeds veel onduide lijkheden over de gebeurtenis sen. Sinds 1996 zijn in meerdere massagraven stoffelijke resten gevonden van 1.650 vermoede lijke slachtoffers van de val van Srebrenica. Er is nog een aantal lokaties waar de aanwezigheid van een massagraf is vastge steld, maar daar is nog niet aan opgravingen begonnen. Volgens cijfers van het Rode Kruis zijn na de val van de en clave 7.414 mensen door hun families als vermist opgegeven. Een woordvoerster van het Ro de Kruis meldde dat tot nog toe 82 van de vermissingen zijn op gelost. Tweeëntwintig mannen zijn levend teruggevonden. Van zestig anderen zijn de stoffelijke resten geïdentificeerd. De opgravingen in Bosnië worden uitgevoerd door experts van het Joegoslavië-Tribunaal. paramaribo armand snuders correspondent De bezetting van het parle mentsgebouw in de Surinaam se hoofdstad Paramaribo die de vakbonden hadden aangekon digd, is er gisteren niet van ge komen. Zoals ook de massale stakingen en demonstraties, waar al zo lang op wordt gezin speeld, niet echt van de grond komen. De hoop is nu geves tigd op onderwijskrachten en scholieren, die de acties in mei naar een ongekende climax op stuwden. Vandaag en morgen blijven de scholen uit protest tegen het regeringsbeleid geslo ten, zodat ook zij nu op straat op kunnen. De toezegging van de opposi tiepartijen, maandagavond, om de al twee weken durende ac ties van de vakbonden te zullen steunen, vertaalde zich gisteren nog niet in een forse aanwas van het aantal demonstranten. En dus stonden slechts 1.500 betogers voor de poorten van De Nationale Assemblee, het Surinaamse parlement, waar voor het eerst in weken weer eens werd vergaderd. Een groot deel van de tienduizenden ambtenaren heeft het werk neergelegd, maar voelt zich kennelijk niet geroepen om de groep betogers te doen aan zwellen. De verdeeldheid tussen de vakbonden, oppositie en be drijfsleven heeft de tegenstan ders van de regering van presi dent Jules Wijdenbosch ernstig verzwakt. Vakbondsleider Ro nald Hooghart verzekerde ech ter dat ondanks de tot op heden teleurstellende animo de beto gingen door zullen gaan. Kritiek ETA op strategie Spaanse regering Nieuwe vervuiling vastgesteld barcelona henk van den boom correspondent Over het overvolle strand van La Concha in de Baskische stad San Sebastian valt plotseling een donkere schaduw. Een spandoek van tientallen meters slingert zich als een slang tus sen de blote lijven door. De boodschap is niet erg verras send voor wie al langer in de opstandige deelstaat komt: 'Baskenland is een onafhanke lijke staat'. Elke zomer weten de aanhan gers van de Baskische afschei dingsbeweging ETA handig ge bruik te maken van het gratis medium 'toerisme'. De Span jaarden onder de badgasten gunnen de opstandelingen hun welwillende aandacht. Ze zijn al lang blij dat het tegenwoordig zo gaat. In voorgaande jaren werd hun vakantieplezier vaak vergald door bommen. Sinds de ETA .een wapenbestand afkon digde, is de angst voor de Bas kische terreur geleidelijk aan het wegebben. In de tweede helft van deze maand zal op een geheim ge houden plaats een vredesbe spreking worden gehouden tus sen de Spaanse regering en de leiding'van de ETA. Het wordt het tweede directe contact tus sen Madrid en de ETA sinds dé wapenstilstand vorig jaar sep tember van kracht werd. Wanneer deze bespreking positief verloopt, zal premier Aznar een belangrijke handrei king doen aan de gevangen ETA-leden, zo lekte een paar dagen geleden uit in de Spaan se krant La Vangaardia. Aznar zou de datum van 16 septem ber, de eerste verjaardag van het bestand, willen aangrijpen om honderd gevangenen over te plaatsen naar Baskenland en ze bovendien strafverlichting te schenken. Herri Batasuna (HB), de poli tieke vleugel van de ETA, rea geerde furieus. „Onze gevange nen worden gebruikt als wissel geld", luidde het strijdlustige commentaar van HB-woord- voerder Joseba Permach. Het punt van de Baskische gevangenen speelt een belang rijke en gevoelige rol in het Bas kische vredesproces. Hoewel al le politieke partijen in Spanje er bij herhaling hebben aange drongen om de gevangenen over te plaatsen, heeft de rege- ring-Aznar tot nu toe catego risch geweigerd aan dit verzoek te voldoen. Hij koestert de ge detineerden als een kostbaar kleinood, waarmee hij een krachtig wapen heeft in de on derhandelingen met de ETA. Mondjesmaat laat hij af en toe een gevangene overplaatsen. Wanneer Aznar dit keer tot dit grootse gebaar zou beslui ten, zou het wel eens zo kun nen zijn dat hij daarvoor in ruil een belangrijke tegemoetko ming van de ETA eist. Zo heeft de afscheidingsbeweging het bestand nog steeds niet defini tief gemaakt. Ook zijn de wa pens nog altijd niet ingeleverd en het straatgeweld in de Baski sche steden door aan de ETA gelieerde jongeren gaat nog vrijwel onverminderd voort. brussel'anp In België is gisteren een nieuwe dioxinevervuiling bij een vëe- voederfabrikant aan het licht gekomen. Het gaat om een dochterbedrijf van de firma Versele-Laga, waar de eerste vervuiling is geconstateerd. Ook het dochterbedrijf heeft vet in gekocht bij de smelterij Verkest, die de oorzaak is van het dioxi neschandaal. Oorspronkelijk maakten de Belgische ministeries van volks gezondheid en landbouw be kend dat negen veevoederfabri kanten, onder wie de Neder landse producent Hendriks, bij de besmetting waren betrok ken. Nu blijkt dat in juni ook te hoge pcb-concentraties zijn ge meten bij de firma Dossche, met bedrijven in het Belgische Zolder en Deinze. In de laatste plaats is ook smelterij Verkest gevestigd. Hoge pcb-concentra ties kunnen wijzen op dioxine vergiftiging. De vorige Belgische minister van volksgezondheid, Van den Bossche, ontkent dat hij de on derzoeksresultaten heeft gene geerd. Hij zegt dat het ministe rie van landbouw onder leiding van de inmiddels naar de oppo sitie verdwenen christen-demo craat Van Rompuy, toen verant woordelijk was. tel aviv ad bloemendaal correspondent Israël wil dat Duitse historici de memoires van de oorlogsmis dadiger uit de Tweede Werdel- doorlog Adolf Eichmann publi ceren, voorzien van een toe lichting en verklarend materi aal. Het betekent dat het ruim 1.200 pagina's tellende manu script na bijna veertig jaar de gesloten archieven zal verlaten. Procureur-generaal Elyakim Rubinstein hoopt snel een op lossing te vinden voor de juridi sche problemen. Het manu script wordt opgeëist door zo wel Eichmanns nabestaanden als door de Israëlische staat. Adolf Eichmann is in 1960 door de Israëlische geheime dienst vanuit Argentinië ontvoerd. Een jaar later volgde zijn berechting en terdoodveroordeling in Jeru zalem, wegens misdaden tegen het joodse volk en de mensheid in het algemeen. In de nacht van 31 mei op 1 juni 1962 is hij in de gevangenis van Ramle op gehangen. In de paar maanden voor zijn executie kreeg Eichmann toe stemming zijn memoires te schrijven. Hij deed dat in hahd- schrift en met dezelfde ambte lijke nauwgezetheid waarmee hij als de administratieve kracht achter de holocaust miljoenen joden de dood heeft inge stuurd. Premier David Ben-Gurion kreeg destijds van aanklager Gi deon Hausner het advies de memoires niet uit handen te geven. Hausner was bang dat Eichmanns geschriften - waarin hij, net als tijdens zijn proces, geen berouw toonde - een on gewenste discussie zouden los- dracht het manuscript vijftien jaar op te bergen. Robert Serva- i tius, een Duitse verdediger van Eichmann, deed nog een ver geefse poging het los te krijgen, maar daarna bleef het vrijwel vergeten in de archieven liggen. Eichmanns zonen, Ricardo en Dieter, hebben een paar keer geprobeerd de geschriften van hun vader te bemachtigen. Ze hebben nu een advocaat inge schakeld. De memoires zijn net zozeer deel van de nalaten schap van hun vader, zeggen ze, als diens kleren en andere persoonlijke bezittingen die ze destijds wel hebben gekregen, j De Israëlische overheid lijkt geen zin te hebben in een juri- I disch gevecht met Ricardo en Dieter. Ze kan tegen hun argu menten weinig anders inbren- gen dan dat de erven Eichmann door geld te slaan uit het ma nuscript 'de vruchten zouden kunnen plukken van volkeren moord'. Ook historici proberen inzage te krijgen in Eichmanns manu script, maar Israël toont zich niet toeschietelijk. Eén van de weinigen die minstens een deel van de omstreden geschriften hebben gelezen, is Yehuda Bau er, een bekende Israëlische ho locaust-deskundige. In zijn ei gen memoires geeft hij een paar citaten uit Eichmanns werk, om te laten zien hoe onverbeterlijk de oorlogsmisdadiger was. Ook staatsarchivaris Eviyatar Friesel heeft het manuscript gelezen. Hij zegt dat het weinig meer is dan een nadere uitwerking van de stellingen die Eichmann al tijdens zijn proces verkondigde, en dat het geen nieuwe histori sche gezichtspunten bevat. De oorlogsmisdadiger doet ge detailleerd verslag van de'natio- naal-socialistische politiek te genover de joden, in chronolo gische volgorde en gerangschikt volgens land. In de laatste jaren van de oorlog organiseerde Eichmann de holocaust in alle bezette delen van Europa. Friesel zegt wel de indruk te hebben dat Eichmanns hou ding tegenover de joden in zijn memoires iets minder negatief is dan voor die tijd. De argumenten waarmee het Eichmann-manuscript bijna veertig jaar op de plank is ge houden, maken weinig indruk j op het toonaangevende Israëli sche dagblad Ha'aretz. De krant pleit deze week in een hoofdar- I tikel voor onmiddellijke open- 1 baarmaking. Natuurlijk is het mogelijk dat holocaust-ontken- l ners publicatie van het manu script zullen aangrijpen voor een nieuwe campagne. Maar, zegt Ha'aretz, 'wie materiaal over de holocaust verbergt, ver leent de revisionisten een nog veel grotere dienst'. Eichmanns memoires zijn belangrijk omdat ze inzicht kunnen geven in diens motieven en zo kunnen bijdragen aan verder onderzoek naar de achtergrond van oor logsmisdaden. Er is nog een ander argument, meent Ha'aretz: „De Israëlische regering verlangt terecht dat al le archieven ter wereld, met in begrip van die van banken, ver zekeringsinstellingen en inlich tingendiensten, opengaan als de holocaust in het geding is. Daarom is het onaanvaardbaar dat Israël materiaal daarover achterhoudt." YS opgeschrikt door schietpartij in joods centrum Makhachkala Een groepje vluchtelingen arriveert in Makhachkala, de hoofdstad van Dagestan. Ze werden gisteren door een groepje Russische soldaten uit hun dorpjes verjaagd. Islamitische guerillastrijders vielen afgelopen weekend Dagestan binnen. Zij willen van de republiek een onafhankelijke islamitsche staat maken, foto ap konstantin zavrazhin De politie van de Amerikaanse stad Los Angeles maakt jacht op de 37-jarige Buford O. Furrow jr., die gisteren vermoedelijk vijf mensen in een joods centrum met een mitrailleur heeft ver wond. De toestand van één van de slachtoffers, een vijfjarige jongen, was kritiek, maar is na een spoedoperatie verbeterd. De politie omsingelde van morgen het Seven Stars hotel in de Californische stad, nadat de groene auto die Furrow tijdens zijn vlucht had buitgemaakt, op het parkeerterrein van het ge bouw was aangetroffen. Maar een zoekactie in het hotel lever de niets op. De schutter liep gisteren een joods centrum in Granada Hills, een voorstad van Los An geles, binnen en schoot zonder iets te zeggen de 68-jarige re ceptioniste neer. Vervolgens raakte hij een zestienjarig meis je, twee zesjarige jongetjes en een vijfjarige jongetje. Het cen trum huisvest een dagopvang en een crèche voor ongeveer driehonderd kinderen. Het vijf jarig jongetje werd in zijn lin kervoet en het rechterdeel van zijn buik geraakt. Na zijn daad sloeg Furrow op de vlucht. Hij dwong een vrouw haar auto af te staan en liet zijn rode bestelwagen staan. De po litie weigert in te gaan op het motief voor de schietpartij. Het Simon Wiesenthal Centrum in Los Angeles berichtte dat in de bestelwagen die Furrow nog maar kort in bezit had, teksten van een lid van de Amerikaanse nazipartij zijn aangetroffen. De jongste gewelddaad lokte felle reacties uit. President Clin ton gebruikte de term 'zinloos geweld'.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5