Anglicaan schokt gelovigen met 'dagboek Mar Kerk Samenleving t*e Geloof was in kamp steun én ergernis Kinderen van één Vader °il< WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1999 AG redactie aad rietv VANDAAG 11 Clara van Assisi is de vrouwelijke pendant van Fransiscus van Assisi. Net als hij stichtte ze een orde, bekend als de Clarissen, waarin strikte ar moede, kuisheid en gehoorzaamheid werden betracht. Ze leefde in de twaalfde en dertiende eeuw en heeft Fransiscus ook gekend. Op haar zeventiende hoorde Clara hem voor het eerst preken. Ze besloot hem te vol gen, waarbij ze de woede van haar rijke familie op de koop toe nam. Fransiscus knipte haar persoonlijk kaal en ver borg Clara in een klooster. Na ontvoeringspogingen van haar familie kreeg ze onder dak in een huis bij de kerk San-Damiano in Assisi. Daar legde ze de basis voor haar orde die in de loop der jaren zou uitgroeien tot één van de bekendste kloostergemeen schappen voor vrouwen. Clara overleefde Fransiscus meer dan 25 jaar en stierf in 1253 waarschijnlijk aan kanker. Een van de wonderen die aan haar wordt toegeschreven, is dat ze een roversbende wist te keren die op het punt stond haar klooster te plunderen. Met een monstrans in de hand, waarin de geconsacreerde hostie lag, stelde ze zich op in de kloosterpoort en 'keek den vijand weg, zo ras hij zich vertoonde', aldus Vondel. Macau wil paus snel uitnodigen hongkong Nu de Chinese regering geen toestemming wil ge ven voor een bezoek van paus Johannes Paulus II aan Hong kong, gaan in het naburige Macau stemmen op om de kerkvorst snel uit te nodigen. De Portugese enclave wordt op 20 decem ber overgedragen aan China. Voor die tijd is het aan de Portuge se regering om een pausbezoek al of niet toe te staan. Politici in Hongkong zijn teleurgesteld over de houding van Peking tegen over het bezoek van de paus. Ze wezen een toenemende in menging van China, dat de voormalige Britse kolonie bij de overdracht in 1997 een grote mate van autonomie beloofde. Bisschoppen voor aftreden Milosevic belgrado Een conferentie van Servisch-Orthodoxe bisschop pen in Belgrado heeft de Joegoslavische president Milosevic op geroepen af te treden. Al eerder vroeg de Heilige Synode van de invloedrijke Servisch-Orthodoxe Kerk Milosevic op te stappen. Het is echter voor het eerst dat alle bisschoppen, onder wie geestelijken die pro-Milosevic leken, zich zo duidelijk tegen het Joegoslavische staatshoofd uitspreken. In een verklaring die werd voorgelezen op de lokale televisie in het zuid-Servische Nis riep aartsbisschop Artemije van Kosovo de Joegoslavische en Servische regeringen op 'volk en natie niet langer meer te gij zelen'. Heilig water mee naar huis new delhi In rijk versierde waterzakken vol bloemen nemen hindoe-gelovigen in New Delhi water van de rivier de Ganges mee naar huis. Voor de hindoes is de Ganges een heilige rivier. Aan het water worden bijzondere krachten toegeschreven. fotoap Priester David Wilboume portretteert 'heilige moeder' als doodgewone puber im O londen rtr De anglicaanse priester David Wil boume stond een Maria van vlees en bloed voor ogen, toen hij zijn 'Dag boek van een maagd' schreef. Zijn Ma ria, de puberende dochter van een piz zabakker, roept bij traditionele gelovi gen echter geen herkenning op, maar weerzin. Het boek van de priester verschijnt pas de volgende maand, maar de strekking ervan is inmiddels wijd en zijd bekend. Ondanks de woedende reacties houdt Wilboume vol, dat hij met zijn uitgave een traditionele bood schap verkondigt. „Ik ben geen trendy priester. Ik ben juist een behoorlijk traditionele priester. Ik probeer het evangelie relevant en onderhoudend te maken en met een lichte toets spiri tuele diepte over te brengen." In Wilbournes versie van het verhaal van de de maagdelijke geboorte is Ma ria een doodgewone puber. Ze is, zoals hij haar zelf omschrijft: „oneerbiedig, kritisch, hartstochtelijk en enthousi ast". Dat haar vader en moeder een pizzeria uitbaten is een verwijzing naar de Romeinse bezetting van Pales tina ten tijde van de geboorte van Je zus. Pas wanneer Maria zwanger blijkt te zijn zonder zich ooit met seks te heb ben beziggehouden, neemt haar leven een ongewone wending. Haar ouders zijn weinig enthousiast als de eerste verschijnselen van misselijkheid zich op een ochtend in de pizzeria aandie nen. Moeder smijt met pannen en va der heeft een 'verrassende besnijdenis' in petto voor de soldaat, die hij verant woordelijk acht voor het onteren van zijn dochter. Maria zelf maakt zich er niet druk om. Het kan haar allemaal niets schelen. „Het idee was om Maria te introdu ceren bij een publiek dat voorheen hoogstens zijdelings van hoord, en ik heb geprobi^V haar een wezen van vleei maken", aldus Wilbournt ik een risico neem en da heden liggen", erkende d Yorkshire. De kritiek op jongensbenadering' vat ^ats compliment op. „Mari schoolmeisje toen ze een dus als er een schooljo aan zit, zit ik er niet ver nap hamburg dpa De Nederlandse joodse schrijf ster Clara Asscher (1896-1984) las in het concentratiekamp Bergen-Belsen elke sabbat haar bijbelteksten. „Met een hard nekkigheid die ik in de wereld van de vrijheid nooit had kun nen opbrengen." Het lezen van de bijbel verbond haar met jo den overal ter wereld. Maar lang niet alle joden in de vernietigingskampen klamp ten zich vast aan hun gods dienst, constateert de Duitse historicus Thomas Rahe in zijn boek Hoor, Israël. Slechts een minderheid was religieus actief. De rol van religie in de concen tratiekampen is volgens Rahe, wetenschappelijk hoofd van het herinneringscentrum Bergen- Belsen, nog nauwelijks onder zocht. De betekenis van het ge loof voor de gevangenen liep sterk uiteen, concludeert hij. Joodse dwangarbeiders in een wapenfabriek drukten schroeven achterover en maak ten daarvan sabbatskaarsen. Toen in Auschwitz een jongen enkele gebedsriemen had be machtigd waren die in zijn ba rak van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in gebruik. Op Gro te Verzoendag 1943 hielden veertig leden van de brigade, die in kamp Janowska de licha men van vermoorde joden moest verwijderen, zich on danks alles aan de vasten. Maar er zijn ook voorbeelden van totale afwijzing van religie. Veel gevangenen vonden het gebed in hun omstandigheden een mensonterend gebruik. De Italiaanse schrijver Primo Levi, die Auschwitz overleefde, schreef over een biddende me degevangene: „Als ik God was, zou ik op zijn gebed spugen." Rahe constateert dat gods dienst voor Oost-Europese jo den belangrijker was dan voor West-Europese. Bij sommigen nam het nationaal-joods be wustzijn de plaats van religiosi teit in. „We vergaten geen mi nuut dal we joden waren. We hadden de godsdienst niet no- dig." De titel van het boek zijn de eerste woorden van het voor jo den belangrijke gebed Sjema (Hoor). Uit Auschwitz is het verhaal overgeleverd, dat een gevangene elke avond voortdu rend de woorden Sjema Israël herhaalde. Toen hij werd ver gast waren die woorden als een schreeuw tot buiten de gaska mers te horen. Mijn ouders hebben me altijd joods opgevoed. Daar kun je niet voor kiezen. Bij je geboorte kun je moeilijk zeggen: ik word moslim. Je ouders maken je zoals je bent - bij mij is dat joods. Mijn moeder zegt altijd: „Van mij hoef je er niet veel aan te doen, maar als mensen aan je vragen of je joods bent, draai er dan niet omheen." Het is een deel van mijn leven. Zondag ga ik naar joodse les, ik ga naar de sjoel en ik vier joodse feestdagen. Thuis wordt er. veel over gepraat. Ik heb andere gebruiken dan de meeste men sen. De meesten weten er weinig van. Maar als iemand erom vraagt, wil ik er best iets over vertellen. In oktober word ik Bar Mitswah. Volgens het joodse geloof word ik dan volwassen. In de sjoel zing ik dan mijn parasha in het Ivriet. Dat is een ander woord voor Hebreeuws. Andere mensen doen ook een deel van mijn parasha. Onder of boven de letters van de tekst staan zangtekens, zodat je weet hoe je het ongeveer moet zingen. Ik zing zoals mijn opa het mij leen. Het komt bijna niet voor dat het van grootva der op kleinzoon gaat. De meeste jongens moeten helemaal naar Den Haag of Am sterdam om het te leren. In de sjoel mag er pas een dienst worden gehouden als je minjan bent. Dat betekent dat er minimaal tien mannen moeten zijn die al Bar Mitswah zijn geweest. Ze heb ben hier een gebrek aan mensen. Daarom zijn ze altijd heel blij als mijn vader er is, en het is daarom ook goed dat ik binnenkort Bar Mitswah word. Ik vind het trouwens moeilijk om te verstaan wat er in de sjoel gelezen wordt. Het gaat veel te snel om te kunnen vertalen. Tij dens de dienst mag ik wel de sjoel uitlopen om een praatje te maken. Maar er is niemand van mijn leeftijd, alleen een paar kleine kinderen. Musici ve in Jeruz doemsce «ei Nostradrd< jeruzalem anp Tientallen music iras' schillende religi >op tergronden ondeiuns vandaag in Jen /erh zonsverduisterinj 'lichtconcert'. Heen van de New Yo al bi saxofonist Arnie was een opwarn en, 31 december. Op er" van die dag wil V op verschillende® h< in Israël en in de lor se gebieden de naar het nieuwe um muzikaal late n den door honder itwil ci uit de hele weri vere Vandaag hoopt e: musici met een dans- en jams doemscenario va damus te verjageir sommige inte t voorzag de eeuwse Franse en ziener, dat van de wereld z< op 11 augustus li minuten over eljer Pi moment dat eclips delen van iieve in duisternis hultlde Ko DE" Organisatrice Rosner-Eshel no^k w zonneconcert ecln d( een symbolische een bijzondere een serieuze p een vermeend n boni keren. „We hopeirop bundeling van energie en creatifesen boodschap van vrede en verdreft ai heid uitdraagt", a ner-Eshel. Bijgestaan dooi kleurige bevolkii ruzalem leidden christelijke en isl musici de laatste $f" het millennium tend in met eei van-de-Wereldcoi met de heuvels \fcen als panoramisch! grond. Na de zonsverd die in Israël wen tussen een en di|rdlo middags, vierde schap met een 'Vernieuwingsevei :rek al jammend hel begin van de weri tussenliggende tv lichtten de aanwf duisternis op dot kaarsen te ontstek ip zc icidde /elzt WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met donderdag. Finland: Overwegend bewolkt en perioden met regen. Donderdag vanuit het zuidwes ten droger Maxima van 15 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. Noorwegen: Kans op een bui maar vooral in het zuidwesten ook zonnige perioden. In het zuidoosten overwegend bewolkt en af en toe regen. Maxima van 12 gra den in het noorden tot 20 plaatselijk in het zuiden. Zweden: In het noorden en zuiden veel wolken en nu en dan regen. In het midden van het land vrijwel overal droog en af en toe zon. Middagtemperatuur van 16 graden in het noorden tot ongeveer 20 in het zuiden. Oenemarken: Half tot zwaar bewolkt en kans op een enkele bui. Woensdag een stevige westenwind. Middagtemperatuur om streeks 19 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Hier en daar zon, ook uitgestrekte wol kenvelden en vooral in Ierland plaat- sélijk wat regen. Maxima van een graad of 16 in het noorden tot 21 in het zuiden. België en Luxemburg: Woensdag wolkenvelden en in de Ar dennen eerst nog kans op wat lichte regen. Verder vanuit het westen gelei delijk wat meer zon. Middagtempera tuur omstreeks 19 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Woensdag in het oosten wolkenvelden en vooral in de heuvels en bergen eerst nog wat regen. Verder naar het westen wat meer zon en vrijwel overal droog, maar in Bretagne toenemende bewolking gevolgd door regen. Woens dag breiden - deze wolken en regen zich naar het oosten uit. Middagtem peratuur tussen 20 en 24 graden. Portugal: Zonnig, maar in het noordwesten ook nu en dan wolkenvelden. Maxima van 23 graden bij Porto tot 33 in het zuid oosten. Madeira: Zonnige perioden en droog. Maxima ongeveer 27 graden. Spanje: Droog en flink wat zon, maar langs de Golf van Biskaje meer wolkenvelden en mogelijk wat regen. Donderdag ook elders in het noorden kans op een bui. Maxima aan de stranden rond 30 gra den, landinwaarts iets hoger. Langs de Golf van Biskaje maxima rond 22 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, maar aan de noordkant van de eilanden ook enkele wolkenvelden. Plaatselijk veel wind. Middagtempera tuur tussen 27 en 32 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig maar plaatselijk ook hardnekkige wolkenvelden. Maxi ma aan zee tussen 24 en 30 graden. Tunesië: Veel zon. Bijzonder warm met maxima van 35 graden aan de stranden in het noorden tot bijna 50 in het binnen land. Donderdag iets minder heet. Zuid-Frankrijk: Vooral in de bergen nog enkele wol kenvelden, maar vrijwel overal droog. Verder zonnige perioden, de meeste langs de Middellandse Zeekust en in het zuidelijk Rhonedal. Donderdag meer bewolking en toenemende kans op een regen- of onweersbui. Maxima van 22 graden op het Centraal Mas sief tot 28 in het zuidoosten. Mallorca en Ibiza: Woensdag veel zon. Donderdag meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 30 graden. Italië: In het noorden perioden met zon en enkele regen- of onweersbuien bij maxima van ongeveer 28 graden. In het zuiden vooral woensdag veel zon. Middagtemperatuur woensdag van 30 graden bij Rome tot 40 op Sicilië. Donderdag iets minder heet. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en donder dagavond vooral op Corsica kans op een regen- of onweersbui. Middag temperatuur tussen 27 en 32 graden. Malta: Zonnig en vooral woensdag zeer warm DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06.19 Zon onder 21.10 Maan op 07.15 Maan onder21.51 3 33 23 0.0 1 30 15 5.0 21 15 0.4 10 28 24 0.0 era bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw V koufront sL opklaringen hagel L lagedruk E=E= mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal met maxima rond 40 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig en zeer warm. Op de meeste stranden maxima tussen 30 en 35 graden, landinwaarts 40. Donderdag iets minder heet. Turkije en Cyprus: Zonnig maar woensdag in het binnen land ook enkele stapelwolken en kans op een onweersbui. Maxima langs de kust rond 34 graden. Duitsland: Woensdag veel wolkenvelden en voor al in het zuidoosten van tijd tot tijd re gen. Donderdag wat zon en bijna over al droog, maar tegen de Alpen aan houdende kans op regen, mogelijk ook onweer. Maxima rond 20 graden. Zwitserland: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen, vooral donderdag ook kans op onweer. Woensdag aan de zuid- Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck flank van het Alpenmassief droog en zonngie perioden. Middagtemperatuur rond 21 graden, in het zuiden maxima ongeveer 26 graden. Oostenrijk: Woensdag in het algemeen veel be wolking en af en toe regen. Donderdag wat meer zon, maar ook nog kans op een bui, mogelijk met onweer. Maxi ma tussen 20 en 25 graden. Polen: Wisselvallig met wat zon en enkele re- gen- en onweersbuien. Donderdag in L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Stockholm Warschau Wenen Gangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg Los Angeles licht bew. New Orleans New York Tel Aviv half bew. Tokyo licht bew. Toronto zwaar bew het zuiden droger en meer zon. Mid dagtemperatuur verder dalend naar ongeveer 21 graden. Tsjechië en Slowakije: Afwisselend wat zon en regen- of on weersbuien. Donderdag bijna overal droog en meer zon. Middagtempera tuur van 22 graden in Tsjechie tot 26 in Slowakije. Hongarije: Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Maxima verder dalend naar on geveer 26 graden. KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 Familieberichten: 023- 53 023- 5320216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 ADVERTENTIE Maandag t/m vrijdag 071-5356 230 RUBRIEKSADVERT1 Maandag t/m vrijdag 071- 5143 545 ABONNEMENT bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigii het automatisch afschrijven abonnements- geld, ontvangen betaling. VERZENDING PER I Voor abonnementen die per pos worden verzonden geldt aan portokosten per verschijnda LEIDSCH DAGBLAD OP CAI Voor mensen die moeilijk leze hebben of blind zijn (of een ai leeshandicap hebben), is eens van het regionale nieu1 Dagblad op geluidscassette be informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Led K E N H U I MT Zfise ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12