Leidsch Dagblad yindmolens por kust oordwijk 'Pinochet kan overlijden als gevolg van spanning' GELD 5 )ns verduistering at bedrijven koud Politie gaat optreden tegen 'rivierzwemmers' Strijd om de macht in Rusland in nieuwe fase Noodweer teistert Rotterdam :liietpartij in wegrestaurant De Lucht Prijs benzine naar recordhoogte HET WOORD IS AAN VANDAAG 20 PAGINA'S ernemingen in regio gaan niet plat '0 de <f<ruiff onno havermans Net ven en instellingen in e pa lin- en Bollenstreek en Ne 'idse regio doen niet •toj. ian de eclipsgekte. In oelp Pe werkt iedereen tij de zonsverduistering torgen gewoon door, al 1. L tiet met het licht aan. l rtl kan in de meeste ge- wel even naar buiten, nergens wordt de io- ine band stilgezet of het anl leel het plein op Leidse vestiging van V altijd al aangewezen op icht en is gewoon Het personeel en even- aanwezige klanten zul- is nauwelijks iets van de meemaken, de rijexamens gaan gewoon door. :ee, om niet?", vraagt een 'ent 'voerder van het CBR ei d ïsd- Het gebeurt im- wel vaker dat de lucht sj ag een beetje betrekt en tomobilist zijn koplam- ■oat aoet ontsteken. Kan de ■an pat meteen laten zien of zij in staat is in het cl te rijden. n j\ ft meeste werk bij ons is ied df één al gebeurd", zegt ke alt var bloemenveiling in Rijnsburg. „Maar als ,fo|°g zouden veilen, dan dat waarschijnlijk ge- I door. Ik ben zelf in ie-" L der geval van plan om ge woon door te werken en niet naar buiten te kijken. Dat is nog het beste voor je ogen ook. Want die zonsverduiste ring duurt maar drie minu ten, last van je ogen heb je de rest van je leven." 'Echt weer zo'n hype', noemt Kralt de discussie over de eclips. „Vol gens mii zijn er wel meer zonsverduisteringen geweest in mijn leven, maar ze zijn steeds beter in staat om er een hype van te maken." Ook bij zorgcentrum Wil lem van den Bergh in Noord- wijk wordt het werk niet mas saal neergelegd. „Dit is 24- uurszorg, dus dat kan niet", zegt woordvoerder C. Ham burger. „Maar iedereen die het leuk vindt wordt wel ge pord om even te gaan kijken. Ik ga zelf ook kijken, door een cd-tje." Het Leids Universitair Me disch Centrum draait even eens gewoon door. Dat mid den op de dag opeens de avond invalt is voor het werk- ritme niet anders dan een ge wone avond. „Het valt toeval lig een beetje in de middag- pauze. Wie pauze heeft kan naar buiten", stelt woord voerder D. Ketting laconiek vast. Om nog aandacht te kunnen besteden aan de zonsver duistering verschijnt deze krant morgen later. LEIDEN TIM BROUWER DE KONING Bij een volgende hittegolf slin gert de politie Hollands Midden roekeloze zwemmers in rivieren als de Rijn en de Gouwe op de bon. De politie is de afgelopen vier weken bedolven onder klachten van brugwachters en schippers, die doodsangsten uitstonden door het gedrag van vooral tie ners bij bruggen. Vooral de hef- bruggen bij Boskoop en Wad- dinxveen waren populair bij waaghalzen, die in de buurt zwommen van schepen met grote schroeven die een enor me zuiging veroorzaken. De po litie liet het tot nu toe bij waar schuwingen. De aankondiging van stren gere straffen is vooral bedoeld om zwemmers af te schrikken, verklaart politiewoordvoerder C. van Egmond. De maatrege len dateren uit de afgelopen wanne periode, toen het aantal klachten groot was. „Er is zelfs overwogen om verbodsborden te plaatsen", aldus Van Eg- mond. „De hoogte van de boete ken ik overigens niet. Die kan per gemeente verschillen." De politie houdt er overigens rekening mee dat het probleem zich vanzelf oplost. Door de omslag van het weer verwacht hij veel minder zwemmers in de rivieren. Mocht het opnieuw zwemweer worden, dan zijn de schoolvakanties waarschijnlijk voorbij. Elke dag pagina betaald voetbal Donderdagavond begint met de wedstrijd Sparta - Willem II het nieuwe be taald-voetbalseizoen. Vanaf vandaag blikt deze krant dagelijks vooruit. Dat beurt aan de hand van In terviews met onder ande ren Aron Winter (Ajax), Ma rio Been (assistent-trainei Feyenoord) en Jan Heintze (PSV). Alle spelersselecties van de eredivisieclubs staan in de krant van vrij dag; die van de eerste divi sie volgen een dag later. Pagina 18; Aron Winter wijs en gelouterd terug bij Ajax londen anp-afp-efe De Chileense ex-dictator Pino chet zou kunnen overlijden als zijn huisarrest in Engeland voortduurt. Dit schrijven zijn artsen in een vertrouwelijk rap port, waarop de Daily Tele graph de hand heeft weten te leggen. Volgens de lijfarts van de 83- jarige Pinochet en een Britse huisarts kampt de ex-dictator met twaalf aandoeningen, waaronder suikerziekte, hart klachten, prostaatproblemen, artritis en astma. Daardoor zou hij niet tegen de stress van voortdurend huisarrest of een langdurig proces kunnen. correspondent Sergej Stepasjin had de bui al zien aanko men. Met het oog op de parlementsverkie zingen van december en de presidentiële verkiezingen van juli volgend jaar, waar schuwde hij vrijdag dat het voortbestaan van Rusland op het spel kon komen te staan. Drie dagen later ontsloeg president Jeltsin hem. Vladimir Poetin, een ex-spion, werd gisteren door Jeltsin niet alleen aan gewezen als kandidaat-premier, maar ook als zijn potentiële troonopvolger. Met die mededeling van de 67-jarige Kremlinleider is de strijd om de macht in de volgende fase beland. Stepasjins dagen als premier waren eigenlijk al geteld op het moment dat de machtige Moskouse burge meester Loezjkov een strategische alliantie van zijn partij 'Vaderland' sloot met de be weging 'Heel Rusland' van een aantal toon aangevende regionale leiders. De eerste plaats op de kandidatenlijst van 'Vader land-Heel Rusland' wordt vrijgehouden voor oud-premier Primakov. Als hij dit aan bod aanneemt, dan is volgens opiniepeilers 'Vaderland-Heel Rusland' onverslaanbaar bij de parlementsverkiezingen. Dat is voor het Kremlin nog niet bedrei gend. Wel alarmerend is dat zo'n succes een perfecte springplank vormt om Prima kov of Loezjkov volgend jaar juli in het Kremlin te brengen. Dat zou Jeltsin en de 'familie' (zoals de dubieuze entourage van het staatshoofd wordt genoemd) in een zeer lastig parket brengen. Hun zakkenvul- lende praktijken komen dan aan het licht. Nu het Kremlin er zelf niet in is geslaagd een 'partij van de macht' te vormen om de opvolging te regelen, wordt naar andere middelen gegrepen. Er is bijvoorbeeld een De Chileense ambassade in Londen heeft het rapport aan het Britse ministerie van bin nenlandse zaken gestuurd. San tiago wil dat Londen Pinochet laat vertrekken. Volgens het mi nisterie gaat de rechtszaak te gen de generaal echter gewoon door. Op 27 september begin nen hoorzittingen over de vraag of Pinochet aan Spanje moet worden uitgeleverd. De zoon van de ex-dictator zei gisteren in een interview met CNN dat zijn vader moge lijk vrijwillig naar Spanje zal vertrekken. Eerder had de Chi leense televisie gemeld dat het Chileense leger een woning voor Pinochet in Madrid aan het zoeken is. Met een vrijwilli ge overgave aan de Spaanse justitie zou een slepende uitle veringsprocedure kunnen wor den voorkomen. Bovendien zouden voor Pinochet in Spanje betere mo gelijkheden bestaan om via on derhandelingen vrij te komen. De Spaanse regering wil name lijk van de kwestie-Pinochet af, tot grote woede van de rechters die zijn uitlevering eisen. nieuw ministerie voor voorlichting ge vormd, dat als een muilkorf voor de pers kan werken. De miljarden dollars opleve rende gas- en olie-industrie is grotendeels onder controle gebracht en dat geldt ook voor de opbrengsten uit de opbloeiende wapenexport. Kortom, de oorlogskas is goed gevuld. Alleen ontbrak het nog aan een opvolger, die de belangen van de 'fami lie' goed zou dienen. Jeltsins vrouw Naina en Pavel Borodin, de manager van al het presidentiële bezit, zouden de benoeming van Poetin hebben doorgedrukt. Volgens hen is hij besluitvaar diger dan Stepasjin. Maar het zal nog een hele kluif worden om Poetin, die de uitstra ling heeft van een natte krant, te 'verkopen' als de redder van Rusland. Pagina 2: Commentaar Pagina 5: Veel kritiek op besluit Kremlin Adres: icode Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Quitornaiisch (f. 9G.DH) i automatisch (f. 33.70) Oacceptgiro (f. 97.90i I I Nr. bank/giro: Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijpu een 1/5 staatslot met jackpol cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28030 18° 111- FIETSEND VERDIENEN Rotterdam Kelders, platte daken, viaducten en straten. Alles liep vanmorgen onder in Rotterdam. Vooral Rotterdam-Noord werd getroffen. De brandweer had vanochtend ongeveer driehonderd meldingen van wateroverlast binnen. Tussen twee uur vannacht en zeven uur vanochtend viel 55 millimeter regen. Dat kon de droge grond niet aan. Na de eerste hoosbui, om vijf uur vannacht, zette de brandweer extra capaciteit in. Materi eel en vrijwilligers uit de omliggende gemeenten Schiedam en Capelle en uit Rotter dam-Zuid kwamen naar Noord. De politie zette wegen af, en stelde op de snelwegen rond Rotterdam een snelheidsbeperking in. Even na negen uur werd die gedeeltelijk op geheven, maar er werd nog wel gewaarschuwd voor veel water op de op- en afritten. In de stad werden lagergelegen wegen afgezet. De boekencollectie van museum Boij- mans Van Beuningen in Rotterdam heeft door het noodweer ernstige waterschade op gelopen. De boeken worden bewaard in de kelders die zijn ondergelopen. Een aantal van de soms kostbare kunstboeken raakte totaal verweekt. FOTO CPD ROEL DIJKSTRA 10 AUGUSTUS 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42075 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 iv"yi n voor honderdduizend huizen en zl ij- ji talA voetli t talel aan vergevorderde plannen om al dit najaar voor l bij Noordwijk te beginnen met de voorbereidin- eal itqy de aanleg van een energiepark met vijftig wind- van zestig meter hoog. Het park moet tachtig- tot j dduizend huishoudens van stroom gaan voor- jvan egmond Imolenpark is een pro- let consortium Noord dat wordt gevormd I energiebedrijf Nuo- ING Bank, Stork en [rgie ontwikkelings- ppij Weom. Noord- wil het experimentele leggen op zo'n tien ki lt de kust tussen en Zandvoort. Een lalbaarheidsstudie van iterie van economische 1997 nog uit op van het park van 100 .'jtt voor de kust van Woordvoerder pan: „We beginnembe- Vergelijkbare projec- jwindmolens op zee zijn u eidwijd niet. Het is voor Ier van het ministerie Tbnomische zaken ver bat het kabinet binnen •^Vjmaanden een besluit 'pver de aanleg van een ilenpark in zee. „De leiding duurde wat lan- gedacht. We moeten tmHlig de procedures door- kil ter optimistisch gestemd over de komst van het windmolenpark. De inspraak op de milieu-effectenrapporta ge leverde het afgelopen jaar zo'n veertig reacties op. „Ik heb geen enkele aanwijzing dat het park er niet zou komen", aldus Bitter. „Er doen zich geen ma jeure obstakels voor." Economische Zaken ver wacht dat de bouw in 2001 kan beginnen en dat eind 2002 het windmolenpark in bedrijf is. De overheid steekt zestig miljoen in het project, waar in totaal zo'n 450 miljoen gulden mee is gemoeid. Kooman onderstreept dat Nederland op het gebied van de offshore windenergie een koppositie bezet als de re gering dit najaar tot de aanleg besluit. „In Denemarken heb ben ze een paar windparken in de binnenzeeën die allemaal zo'n vijf megawatt vermogen hebben. Er liggen plannen voor de opwekking van 750 mega watt op zee. We moeten haast maken. We mikken op vele dui zenden megawatts. Noordzee wind heeft grote ambities." Het Noordwijkse college van B en W kent de plannen niet en wilde daarom vanmorgen niet reageren. Calvin Coolidge Welvaart kan niet worden gescheiden van menselijk heid. Een gewoon aandeel Hoog ovens is 29,18 aandelen 'BSKH' waard, zodra Koninklijke Hoog ovens fuseert met British Steel. Beide staalbedrijven zijn gister avond overeengekomen dit bod uit te brengen op alle certifica ten van gewone aandelen Hoogovens. Dit aandeel heeft een nominale waarde van twin tig gulden, het bedrag waarvoor het ooit op de beurs is ge bracht. Inmiddels is de koers van het aandeel Hoogovens ge stegen tot 54 euro. De op han den zijnde fusie heeft het aan deel Hoogovens de afgelopen maanden fors in waarde ver meerderd. Volgens financiële deskundigen is het opnieuw bepalen van de waarde van het gewone aandeel Hoogovens een puur juridische kwestie die past in het fusieproces. my zijn Leeds Madt graaf oen di "j geg '.en we rd veit Maai flinenland Buitenland Toch asielzoeker verdacht in zaak Marianne Vaatstra Palestijnen kondigen boycot hamburger af Kerk en Samenleving Rotterdamse kerken breiden hulp uit Cultuur en Kunst Landschapsarchitect Museumplein heeft iedereen overleefd Limel i igerd. m elen, stuur J rober\ Oven imannen hebben gisteravond n in Jjeschoten op enkele mensen in weg- ant De Lucht aan de A2 bij Zalt- ik nu el. Degenen op wie zij het vuur 'olle'.en, schoten terug. Twee mensen i zwaargewond. wee schutters kwamen rond tien cht het wegrestaurant binnen, dat moment vrij vol zat. Algemeen di recteur-eigenaar M. Boot schat dat er een kleine vijfhonderd gasten aanwezig wa ren. Tot schrik van de bezoekers begon het duo te schieten. Bezoekers sloegen in paniek op de vlucht. De ongeveer veertig personeelsleden zochten dekking door plat op de grond te gaan liggen. De ravage van omgegooid meubilair en kapot ser viesgoed was groot. Volgens Boot zijn er bij de schietpartij over en weer enkele tientallen kogels afge vuurd. „Ik heb later de inslagen en andere kogelsporen gezien. Het mag een wonder heten dat er verder niemand is getroffen." Na de schietpartij maakten de indrin gers zich uit de voeten. Later meldden twee mannen zich bij de politie in Oss met de mededeling dat zij iets met de schietpartij te maken hadden. Of zij de schutters zijn, kon de politie nog niet ver tellen. De toedracht en de reden van de schietpartij zijn nog onduidelijk. De prijs voor een liter benzine heeft een historisch hoogtepunt bereikt. Gisteren sneuvelde het record van 8 augustus 1997. Een liter euro ongelood kost nu 2,29 gulden, één cent meer dan twee jaar geleden. Het record wordt morgen nog verder over troffen. Dan gaan de benzine prijzen met drie cent per liter omhoog. Diesel stijgt één cent. De oorzaak van de verhoging ligt aan de hoge dollarkoers en de stijgende olieprijzen. Vrijdag kwam de prijs voor ruwe olie voor het eerst in ruim zeventien maanden boven de twintig dol lar per vat (159 liter) uit. De prijs is ook afhankelijk van vraag en aanbod en de capaci teit van raffinaderijen. Vanaf morgen moet de auto mobilist voor een liter super met loodvervanger 2,44 gulden, voor euro ongelood 2,32 en su per plus ongelood 2,38 neertel len. De prijs voor diesel komt uit op 1,562 gulden per liter. Binnenland3 Buitenland5 Cultuur16 Economie7 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17 RTV/programma's11 Sport18,19 Trends/Strips10 Uitgaan9 Akkoord over bod Hoogovens

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1