feyenoord eerlost van complex Heksentoer voor trainer Wouters Pennings springt stokoud record uit boeken Iet geheim an China is een geheim Maureen de Lange mist begin seizoen Mevrouw Woei laat Feyenoord en Ajax onder dak spelen AMSTERDAM GPP Dik twintig graden, de echte hitte uit de lucht en geen zuchtje wind. Ideaal voetbal- weer, toch? Feyenoord en Ajax speelden gisteren niette min onder het dak van de Arena om de Johan Cruijff- schaal. Dat kon Jan Wouters, trainer van het verliezende Ajax, naderhand wel uiüeg- gen. „Mevrouw Woei (weer vrouw op NOS-tv, red.) had regen en hagelstenen voor speld, vandaar." KNVB- woordvoerder De Leede haastte zich te zeggen dat beide partijen er vooraf mee hadden ingestemd dat het dak dicht zou blijven. „Ik weet nergens van", rea geerde Feyenoord-coach Leo Beenhakker. Hij was welis waar mild gestemd door de verovering van de schaal, maar de ervaren trainer liet toch even fijntjes blijken dat ook hij het vreemd vond: de officiële opening van het Ne derlandse voetbalseizoen in een groeiende wolk van rook en frituurlucht, dampend te gen het plafond van de be dompte Arena. jwD' ,NDAG 9 AUGUSTUS 1999 DIJK. 071-5356463 Gronkjaer breekt middenvoetsbeentje Bonaventura Kalou (rechts) scoort de 2-0 voor Feyenoord. Frank Verlaat (uiterst links) en Julio Cruz kijken toe. foto reuters (voordat hij naar het centrum verhuisde) aan Feyenoord-zij- de. De Deen en de Ivoriaan be haalden de hoogste cijfers. Ze brachten het publiek op de banken en Johan Cruijff zal nog spijt krijgen dat hij het partijtje aan zich voorbij liet gaan. Kalou kroonde zich bij Feyenoord tot de grote man, omdat hij bij alle doelpunten betrokken was. Binnen een kwartier leverde hij de voorzet waaruit Jon Dahl Tomasson de score opende. Twee minuten later kopte hij zelf raak uit een corner van Peter van Vossen en in de slotfase forceerde hij de vrije trap, die Patrick Paauwe als een projectiel in de boven hoek vuurde. Tussen de 2-0 en de 3-2 zat een sterke fase van Ajax. Kort voor rust had Feyenoord even geen vat meer op de tegenstan der en schoot Richard Knopper na een combinatie met Nikos Machlas door het centrum raak. Een bijna identieke goal leverde in deel twee de gelijk maker op, 2-2 van Gronkjaer. Maar die periode was niet zo verontrustend dat Beenhakker zich zorgen hoeft te maken over de fitheid of een gebrek aan or ganisatie bij Feyenoord. [ér een schaal erbij, drie ton rijker en een complex ar- |r. Voor Feyenoord kon het seizoen 1999-2000 niet be- beginnen. De 3-2 zege in de Arena had gisteren een 1 diepere betekenis dan alleen het ophalen van de Jo- b Cruijff-schaal. De landskampioen, met de hand op knip door de transferperiode heengewaggeld, presen- rde zich voor 50.000 man voortreffelijk tegen de be houder die zeventig miljoen uitgaf. ERDAM MARCEL VAN DER KRAAN zuinige Beenhakker 1, de jlustige Wouters 0. Welis- was de zuinigheid aan erdamse kant noodge- ingen, maar daardoor akte het zoet der overwin- de technische staf nog be- jnder frustraties dus in de tblokken voor een competi- die voor Feyenoord vrijdag ien Bosch begint en die over weken al weer langs Ajax t. Met vijf seizoenen dikke erlagen aan de broek leek erop dat de Rotterdammers spookbeeld van diepe ellen- ii de Arena nooit meer kwijt den raken. „Maar dat is dus rbij", trok Leo Beenhakker ifloop tevreden aan zijn si- ,Ook in dat opzicht is de- Dverwinning lekker. Anders je er inderdaad een Arena- iplex aan overhouden en je straks weer dat gezeik." de spelersgroep van noord was in de aanloop de confrontatie met de in voorbereiding kwakkelende terdammers al een zekere igheid te bespeuren ge- st. Jean-Paul van Gastel zei aanvoerder dat het tijd werd een 'ros' uit te delen. Al had Beenhakker het niet nodig mden om de 6-0 nederlaag, mei dit jaar, nog eens bij z'n volgelingen onder de neus te wrijven. „Nee, die stond he lemaal, los van alles. Toen wa ren we net kampioen geworden en vijf dagen met een paard door de gang gegaan." Met de belangrijke pionnen Kees van Wonderen, Jean-Paul van Gastel en Paul Bosvelt bui ten de basis, waren de vooruit zichten voor Feyenoord overi gens niet zo rooskleurig. Maar in Ierland (tegen Liverpool) en in De Kuip (tegen Aston Villa) werd al geconstateerd dat er nog steeds progressie zit in de kampioen, dat Patrick Paauwe een voorbeeldige centrumver dediger kan zijn, dat Bonaven- ture Kalou levensgevaarlijk is achter in plaats van naast Julio Cruz en dat Bert Konterman als aanvoerder Feyenoord ook kan Al die ontwikkelingen kwa men gistermiddag in de Arena tot bloei. Feyenoord durfde voor het eerst sinds jaren te voetballen tegen de grote rivaal. Geen staart tussen de benen, niet eindeloos meer achteruit maar recht op het doel van Fred Grim af. De ouverture van het seizoen 1999-2000 was daardoor een fris en spranke lend schouwspel, waarbij pure reclame werd gemaakt voor het voetbal met vleugelspelers. Gronkjaer en Laudrup aan Ajax-zijde, Van Vossen en Kalou iHOVEN KOEN DE VRIES jwaren al verzekerd van vier de vijf gouden medailles, ondanks toonden de altijd stoïcijnse Chinezen gister- tend enige tekenen van on- Die vier hoofdprijzen wa- zekerheidjes. In feite telde het WK-tafeltennis in Eind en alleen de eindzege in het menenkelspel. En Jan Ove dner kon nog roet in het gooien. De Aziaten waren de dood voor de titelverde- ;r, maar de 33-jarige Zweed te in de halve eindstrijd te- Ma Lin een grote kans op finaleplaats. Na een 2-0 rsprong in games verloor hij i nog met 2-3 en kon heel iltennissend China opge- ït ademhalen. Ook de be- 1 grijkste eindstrijd van het I rnooi werd nu een Chinees leronsje, zodat alle gouden .Ikken mee naar huis konden Jrden genomen. Voor de Eu- eanen restten slechts krui- I Is in de vorm van drie bron- II plakken. jrloewel Jan Ove' Waldner in 1 lange carrière nagenoeg al- heeft gewonnen, zal hij zich J WK in Eindhoven nog lang 'Mgen. De routenier, die be- Ind staat als 'Chinezendoder', tegen de nog maar 19-jarige Lin in de vijfde set een 16- I voorsprong schieten en ver- r uiteindelijk met 21-18, 21- 19-21,19-21, 16-21. Waldner agde na afloop over het feit I hij nog niet helemaal was rsteld van zijn zware mara- |j>npartij van vrijdag tegen een jdere Chinees, Kong Linghu. Zweed, die zich elke dag ig :e of drie keer naar Mc Do- w ds liet rijden en ook in de c/H lelzaal grote glazen cola lonk. voelde naarmate het el tegen Ma Lin vorderde de j ergie uit zijn lichaam vloeien. Waldner was na de voortijdi- uitschakeling van de Wit-Rus dimir Samsonov nog de eni- I die de Chinese furie kon Ippen. Van de verrassende [stenrijker Werner Schlager P) kon in de andere halve fi le tegen Liu Guoliang geen knt worden verwacht. Schla- F - vroeger type flapdrol, de Itste jaren uitgegroeid tot een per fanatieke tafeltennisser - Floor inderdaad (3-1). Liu Guoliang reageerde, tegen de Chinese tradities in, zeer emotioneel op het behalen van de wereldtitel. foto ap Liu Guoliang, verliezend fina list op het WK van 1995, werd uiteindelijk wereldkampioen. De tweevoudig olympisch kam pioen van Atlanta versloeg in de finale, waarin het betere soort mitrailleur-tafeltennis werd ge speeld, zijn clubgenoot Ma Lin met twee punten verschil in de vijfde game: 21-16, 19-21, 19- 21,21-16, 25-23. Daarmee kreeg de erelijst van het WK alleen namen die de ge middelde Europese tafletennis- liefhebber morgen al weer is vergeten. Want wie onthoudt namen als die van Liu Guoli ang, Lin Ma en Zhang Yingying (mixeddubbel), Kong Linhui en Liu Guoliang (mannendubbel), Wang Nan en Li Ju (vrouwen- dubbel) en Wang Nan (vrou wenenkel)? Over het 'geheim' van het Chinese tafeltennis praten met deze 'naamlozen' is onbegon nen werk. Zij geven niet thuis. Het is echter sowieso de vraag of de Chinezen wel een geheim hebben. Ze profiteren in de eer ste plaats van de macht van het getal. China heeft veel meer ta feltennissers dan Nederland in woners. Verder is de tafelten- nis-infrastructuur ideaal en de know-how enorm groot. Topta lenten krijgen hun opleiding van toptrainers. Vanaf hun zes de trainen ze dagelijks 6 tot 8 uur. Op zestienjarige leeftijd worden de besten eruit gepikt, en die mogen China internatio naal gaan vertegenwoordigen. Pas als ze 22 zijn is verkering toegestaan. Volgens Jan Ove Waldner is de achterstand van Europa op China niet onoverbrugbaar, al thans niet bij de mannen. Hij is ervan overtuigd dat de Zweden de Chinezen in maart in Malei sië kunnen verslaan, op het WK voor landenteams. Verontrus tend is wel dat er niet veel op volgers voor Waldner klaar staan. Terwijl in Europa alleen toppers de Wit-Rus Vladimir Samsonov en de Duitser Timo Boll de twintig nog maar net gepasseerd zijn, trekt China re gelmatig een blik nieuw talent open. De finalisten Ma Lin en Liu zijn respectievelijk 19 en 23. Wang Nan en Yining Zhang, de beste wouwen op het WK, zijn 20 en 16. Dus voorlopig zijn de Europese tafeltennissers nog niet van deze namen af. Jan Wouters wil nuances aan brengen in het zogenaamde Ajax-systeem. Dat is het goed recht van een trainer die kijkt naar de kwaliteiten van zijn spelers. Eenvoudig is het geens zins; het is misschien wel een heksentoer voor iemand die, als Wouters, aan de vooravond staat van zijn eerste volledige seizoen als hoofdverantwoor delijke. En gesterkt door resul taten wordt hij voorlopig niet. Zonder ook maar één aan sprekende zege in de aanloop fase begint Ajax komende zon dag aan de competitie. Door de 3-2 nederlaag tegen Feyenoord, gisteren in de strijd om de Jo han Cruijff-schaal, liep het aan tal tegentreffers in de vijf seri euze voorbereidingsduels op tot vijftien. Tot overmaat van ramp is vleugelaanvaller Gronk jaer zes weken uitgeschakeld. Hij brak een middenvoetsbeen tje in zijn linkervoet. Ook Laud rup viel uit, met een gekneusde onderarm, maar hij is waar schijnlijk voor de competitie start hersteld. Het mag geen verbazing wek ken dat de bouw van een nieuw Ajax, hoe gerenommeerd enke le aankopen ook zijn, een moei zaam en tijdrovend proces be looft te worden. Wouters zou gebaat zijn bij een cijfermatige weerslag van enige vooruitgang, waarvan bijvoorbeeld gisteren in offensief opzicht wel degelijk sprake was. Zorgwekkend was ook giste ren weer het spel van Ajax' nieuwe centrale verdedigings duo. Vorige week, tijdens het Amsterdam-toernooi, voelden Van Halst en Verlaat elkaar niet goed aan in een verdediging op één lijn. Gisteren verlangde Wouters van Van Halst, gezien de ruimte die Feyenoord bood, een aanvallender speelwijze, veelal vóór zijn defensie. Wou ters was ontevreden over de aarzelende uitvoering van zijn vrije man, en wisselde hem hal verwege. Van Halst krijgt noch tans de tijd van Wouters, die zich zijn eigen moeilijke eerste schreden als Ajacied herinnert. Verlaat is, volgens zijn eerlijke trainer, 'positioneel niet goed in één-tegen-één-duels' en 'op snelheid kwetsbaar'. Naast al het werk aan de ver dediging - waarvan de flanken deels noodgedwongen worden bezet door middenvelders, gis teren Nieuwenburg en Piqu - puzzelt Wouters aan een inge nieuze bezetting van zijn mid denveld, zónder Laudrup. De Deen begon tegen Feyenoord, zoals vaker dit seizoen, als rechtervleugelspits. Veelzeg gend voor Laudrup was Wou ters' kwalificatie van het mid denveld achter hem: 'vrij aardig in balans'. Maar wie wordt dan de nieu we 'nummer tien' van Ajax? Of heeft het nieuwe Ajax geen spe cifieke 'nummer tien' meer? In die richting lijken nu de laatste gedachten van Wouters te gaan. Gisteren begon aanvoerder Winter centraal op het midden veld, met Knopper rechts naast zich. Winter moest in het hart van de ploeg als extra zekerheid voor Ajax' verdedigingsduo fungeren. Daar kwam weinig van terecht. lin balbezit had Wouters een complexe rolver deling voor zijn middenveld be dacht. Knopper zou vanaf rechts in de nabijheid van spits Machlas moeten komen, Win ter zou wat pasjes naar rechts moeten zetten en Van Halst zou moeten doorschuiven. Alleen de eerste opzet slaagde: als één van de weinige Ajacieden legde Knopper geregeld contact met Machlas, die in zijn nieuwe ploeg nog vaak verloren rond loopt. Wouters is moedig ge weest door het, hier en daar bij kans heilig verklaarde, systeem van Ajax ter discussie te stellen. Dat systeem zal (en kan) Ajax niet meer spelen. Maar welk systeem dan wel, dat is een week voor de competitiestart nog in nevelen gehuld. Brabander over 2 meter 30 Shorttrackster Maureen de Lange is voor lan gere tijd uitgeschakeld. De Leiderdorpse heeft tijdens een training haar kuitbeen gebroken. De Lange is inmiddels geopereerd en mag de komende weken niet op haar gekwetste been staan. „Ik moest naar een balk springen, maar greep mis. Ik viel vervolgens achterover en brak mijn kuitbeen", aldus de rijdster, die de openingswedstrijden van het seizoen - begin oktober in Montreal en Salt Lake City - moet missen. „Er is een stukje van het kuitbeen afgebro ken. Met een plaatje en schroeven is het weer vastgezet", zegt De Lange. Voordat ze de trai ning weer volop kan hervatten moet dat plaatje eerst worden verwijderd. .Anders kan ik niet optimaal mijn enkel bewegen. Op 31 augustus worden er opnieuw foto's gemaakt en weet ik of het snel geneest." De Lange, vorig jaar in Oberstdorf nog derde tijdens de Europese kampioenschappen, wil proberen of zij met krachttraining het verlies aan spierkracht in haar been kan beperken. Ook denkt ze aan aquajoggen. „Maar dan moet eerst de operatiewond zijn genezen. Eind oktober kan ik misschien weer rustig aan met de normale training beginnen." Of dat op tijd is voor de belangrijkste wedstrijden van het seizoen - in januari, februari en maart - is nog de vraag. „Ik stel het als doel, maar ga het niet forceren." Het gebeurde in Eberstadt. Terwijl vele Nederlandse atleten zaterdag naar het Belgische Hechtel waren afgereisd met de hoop op een laatste uitschieter die goed zou zijn voor een WK-ticket, ging Wilbert Pennings in het Duitse plaatsje door het plafond. Daar waar de pols stokhoogspringers, de sprinters en Stella Jongmans het lelijk lieten afweten, be dwong de Brabander een hoogte van 2.30 meter. Goed voor de WK in Sevilla, een (eerste) kwalificatie voor Sydney en bovenal een nationaal record. Twintig jaar geleden sprong Ruud Wielart in Leiden over 2.28 meter. „Het werd wel eens tijd dat dat record uit de boeken ging", zegt Pennings, de 24-jari- ge atleet die in Delft lucht- en ruimte vaarttechniek studeert. Anderhalf jaar geleden had hij het al even bejaarde in- doorrecord van Wielart verbeterd tot 2.26 meter. „Eindelijk, dit begint ergens op te lij ken", voegt hij er lachend aan toe. „Zo'n hoogte moet je echt achter je naam heb ben staan wil je internationaal meetellen en voor de grote wedstrijden worden uitgenodigd." Pennings trof zaterdag zo'n wedstrijd. „Drieduizend man publiek, een perfecte sfeer." En toppers genoeg tijdens het hoogspringgala van Eberstadt. Alleen wereldrecordhouder Javier Sotomayor - vorige week betrapt op het gebruik van cocaïne - ontbrak. Pennings: „Hij zou komen, maar had last van z'n rug. Nee, geschorst is hij nog niet. De contra-ex pertise moet nog plaatshebben." Twee weken geleden sprong Pennings in Barcelona al over 2.27 meter, een nieuw persoonlijk record. Daags daarna belde hij technisch directeur Bert Paauw van de atletiekunie met de vraag of het Pennings in ac tie in Duits land, waar hij over 2.30 me ter sprong. foto'anp genoeg was voor Sevilla, hoewel de richtpreslatie 2.28 meter was. Pennings was een 'bespreekgeval', luidde het ant woord. „Oh, fijn," zou hij hebben geant woord. Nu heeft hij zekerheid. „Nu ben ik tenminste van dat gezeur af." Afgelopen winter kwakkelde Pennings met de nodige blessures, pas in april be gon hij weer met springen. „Het werd wel elke wedstrijd wat beter." Maar de tijd was gaan dringen. Het evenement in Eberstadt was zijn laatste kans om zich voor Sevilla te plaatsen. „Ik heb 2.27 me ter overgeslagen, want daar had ik toch niks aan." Bij de derde en geslaagde sprong over 2.30 bewezen de tv-beelden van de camera 'op' de lat dat er nog zat ruimte was. „Misschien was het wel een sprong over 2.33." Maar toen de lat ver volgens op die hoogte werd gelegd, faal de Pennings drie keer. „Ik stond nog zo te trillen van die 2.30. Het was heel moeilijk alles weer snel op een rij te zet ten."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17