m De wedergeboorte van Putt-Putt Moeizame start voor Outcast Multi Media n King's Quest gaat 3D Eclipsbril bij Kodak Steeds goedkoper -!DAG 7 AUGUSTUS 1999 samenstelling frank buurman en jan van der nat SPEL van de WEEK .jrikaanse Roberta Wil- iou je de moeder van alle itures' kunnen noemen, de periode dat de PC piepend kantoorma- d m/v je was met een erbarme- n. èld maakte zij al het Senspel King's Quest, ge poppetjes bewogen >r een hoekig getekende jswereld, maar de spe- ?gin jaren tachtig wist beter: hij of zij ver- zich kostelijk bij het op- an de raadsels in de ijke wereld van het ko- Daventry. :n later is King's Quest an zijn achtste deel toe: 'Mask of Eternity' en ;ls zijn de nu haar- ;etekende plaatjes drie- onaal geworden. Mu- aak en realistische ge- challen uit de luidspre- it gebleven is is de leuke enwereld die Roberta nog altijd met veel gde speler voorschotelt. t maar geen genoeg innen krijgen. In totaal an al die King's Quest - neer dein zeven miljoen fit. vinden het heiligschen- van het klassieke mensionale getekende lur uit deze reeks een nensionaal vechtspel te mgi. Maar wie aan de slag et deel acht zal merken \sl/i lelemaal niet zo heel veel mfxtinderd. Het avonturen- nu tevens rollenspel, de hoofdfiguur ervaring en steeds sterker wordt, de hoofdmoot is nog puzzelen, dus Roberta ns heeft haar afkomst niet 'Jj :hend. Het is bovendien -614f eer de vraag of het spel- iliek van nu op alweer eedimensionaal avon- j|f|( 't te wachten, dus het valt (st)f T eve*eer 0 per Steen Aan het begin van het spel is de bekende wereld van Daventry in steen veranderd. Alle inwo ners van het ooit zo vredige ko ninkrijk zijn beelden* geworden, behalve een zekere Connor die op zoek moet naar het masker van de eeuwigheid om deze zaak weer recht te trekken. Na tuurlijk is dat masker in vijf stukken uiteengespat die op enorme afstand van elkaar lig gen. Drie keer raden wie zich een ongeluk mag gaan zoeken naar al die stukjes masker, ter wijl allerlei monsters proberen je een kopje kleiner te maken. Connor wordt door de speler bestuurd in de stijl van Lara Croft uit Tomb Raider. Enige oefening is nodig om alle bew- gingen onder de knie te krijgen. De doorzetter wordt beloond met zeven uitgebreide en geva rieerde werelden die grondig moeten worden doorzocht. Niet iedereen die je tegenkomt valt je overigens aan, er lopens ook wezens rond die nuttige in formatie geven. King's Quest 8 heeft in deze ca tegorie veel concurrentie en er zijn mooiere spellen op de markt. Aan de andere kant blijft dit toch een spel uit een unieke reeks die nu op een hele andere manier is vormgegeven. Het lijkt er op dat Sierra en Roberta Williams op deze manier moei teloos door kunnen gaan naar deel tien en zo in de volgende eeuw hun tweede avonturenju- bileum kunnen vieren. Min. systeemeisen: Pentium 166, 32 Mb Ram, Windows 95/98. Adviesprijs: 99 gulden, maar ook goedkoper gezien in diverse win kels. Beschikbaar gesteld door Homesoft. je het maar één keer in n kunt meemaken, mag niet missen: de totale (in fuiitir land bijna totale) zons- r stering van komende QOP^ag ii augustus. Maar er groot probleem. Zuinig ,k derlanders spreekwoor- 50 13 zijn, hebben winkeliers te van die speciale brille- ;ekocht. Die dingen zijn gyfl oodzaak, wil je geen blij- oogbeschadiging oplo- Jimme bedrijven spelen IV6F rlijk onmiddellijk in op naarste. Wie toch net een fotorolletje nodig heeft kan nog even snel een Kodak Gold Ultra 400-fïlm halen. Speciaal met het oog op woensdag krijg je daar dan een speciale eclipsbril bij. Beetje eigen belang natuur lijk van Kodak, want de firma heeft tenslotte niets aan slecht ziende fotografen...Trouwens de Ultra 400-fïlm is zeer ge schikt om het unieke moment in uw leven vast te leggen en met het Kodak-brilletje kunt je uitstekend door de zoeker van het fototoestel kijken. Transposia komt met klassiekers en boort nieuwe dolgroep aan RONALD HOOUENGA Het ene computerspelletje is het andere niet. De meeste pc- bezitters zullen daar door scha de en schande en flagrante mis kopen inmiddels wel achter zijn gekomen. Vooral op de markt van software voor kinderen be vindt zich zo veel kaf onder het koren dat een verantwoorde keuze maar moeilijk valt te ma ken. Eén bedrijf echter heeft zich de afgelopen vijfjaar her haaldelijk positief weten te on derscheiden. Transposia in het Belgische Gent brengt keer op keer weer toppers uit: perfect vertaalde en voor Nederland en Vlaanderen schitterend be werkte spellen waar ook vol wassenen zich uren in kunnen verliezen. Een blik in de keuken van een uiterst arbeidsintensief en creatief proces: zesduizend Engelse zinnetjes in sappig Vlaams uitspreken en er nog bij blijven lachen ook. Whoa! Het staat er echt in het script, maar spreek het maar eens uit. Wanda Joosten, de ac trice die het autootje Putt-Putt een stemmetje moet geven, ver slikt zich er tijdens de opnames eerst hevig in. „Who-a, wót een opluchting", klinkt het in de controlekamer, maar meteen daar achteraan, met haar gewo ne' stem: „Nee, dat ga ik anders doen hoor, dat was belachelijk hè? Dat was gewoon gelezen." Een tweede poging volgt: „Whaa! Nee dat was hem ook niet hè? Te winderig misschien? Whoeh! Zou dat misschien kunnen?" Transposia begon in 1994 als het geesteskind van de Vlamin gen Serge de Geyter en Geert van Boven, samen werkzaam voor computergigant Compaq, maar vast van plan met hun computerkennis eens iets crea tievers te gaan doen. Zij beslo ten een bedrijfje op te richten dat buitenlandse computer spellen zou bewerken voor de lokale markten van België en Nederland en later ook andere Europese landen. Vertalen, of 'hertalen' zeggen ze liever zelf. Want simpelweg een legertje vertalers loslaten op een door gaans super-Amerikaans pro duct, dat werkt niet. Het toeval wilde dat ze op een softwarebeurs terechtkwamen bij de stand van Microsoft, waar Bill Gates zijn destijds nieuwste besturingssysteem Windows 95 ten doop hield. Als prachtig voorbeeld van de nieu we functie Autoplay, waarmee een cd-rom meteen begint te spelen zodra je hem in de com puter stopt, had Microsoft het cd-spel Freddi Fish genomen, een interactieve tekenfilm van de Amerikaanse firma Humon- gous Entertainment. Meteen waren de twee Belgen verkocht: dit schitterende spel wilden ze niet alleen dolgraag bewerken, maar ook zelf op de markt brengen. In het Nederlands. Wim Govaerts van Transposia, projectleider bij het bewerken van het gros van de spellen die Transposia de afgelopen vijf jaar onder eigen naam heeft uitgebracht: „Die Amerikanen hadden destijds nog nooit van zo'n hertaalproject gehoord. Amerikanen hebben natuurlijk sowieso al niet veel op met an dere talen, laten we wel wezen. Met de Nederlandse versie van Freddi Fish hebben wij destijds de trend gezet. Zoiets was in Vlaanderen en Nederland nog nooit vertoond. En we zijn er nog steeds heel trots op. Er zijn er meer dan twintigduizend van verkocht en nog steeds staat-ie wel in de schappen, wat voor een computerspel van jaren oud toch heel bijzonder is." T oe valsgenerator Behalve drie delen van de inter actieve tekenfilms rond het vis je Freddi Fish, zag vanuit Gent nog veel meer moois het le venslicht. Nederlandstalige ver sies van de spelletjes rond het autootje Putt-Putt bijvoorbeeld, net als Freddi Fish van Humon- gous Entertainment. Schitte rend getekende avontuurlijke verhalen, waarbij door het aan klikken van honderden voor werpen allerlei animaties te voorschijn komen, puzzels kunnen worden opgelost, lied jes worden gezongen en spelle tjes worden gespeeld. Door een ingebouwde sterke 'toevalsge- nerator', de 'randomizer', is de verhaallijn telkens weer anders, reageren aangeklikte figuurtjes met andere zinnetjes en is een spel dus elke keer dat je het speelt weer heel anders. In de laatste generatie spellen wisselt zelfs de manier waarop het spel eindigt en zijn er bijvoorbeeld zes verschillende oplossingen mogelijk. Moeilijk is het wel dergelijke spellen nog te vinden. Wim Go vaerts is het afgelopen voorjaar nog naar de grootste Ameri kaanse softwarebeurs getogen, op zoek naar nieuwe waar, maar hij vond niks wat zijn hart sneller deed kloppen. „Voetbal velden vol spellen hadden ze daar, maar niks voor ons. Niets nieuws dat wij zouden willen uitbrengen. Onze bedrijfsfiloso fie is dat een spel kindvriende lijk moet zijn. Wij houden ons verre van geweld en van 'adult games'. Ten tweede moet het redelijk vooruitstrevend en ver nieuwend zijn en bijvoorbeeld niet gebouwd met verouderde software." „Met Putt-Putt, Freddi Fish, maar bijvoorbeeld ook Pajama Sam, Skipper Skeeto, Blinky Bill, Lucky Ducky en Miel Mon teur hebben we ons tot nog toe gericht op kinderen tot een jaar of tien. Met onze nieuwste aan winsten, Het Geheim van Dra- cula (onlang^ al op deze pagina besproken, red.) en Spy Fox, gaan we wat verder: dat is voor de oudere jeugd tot twaalf jaar. We willen nu nog wat meer doen aan familie-entertain ment, omdat de pc toch steeds meer de huiskamer is binnen gedrongen. We zoeken dus naar cd-rom's om het familie gevoel te versterken: samen om de computer heen, spelletjes en quizzen doen. In september ko men we met twee heel leuke quizzen, hertaald uit het Scan dinavisch. Dat worden beslist voltreffers." Los Lekke Bandos Er is een lange weg te gaan voordat een spel, zoals Putt- Putt 3 dat er binnenkort aan komt, in Nederland en Vlaan deren in de schappen kan lig gen. „De eerste stap is de ver kenning van het oorspronkelij ke spel," legt Wim Govaerts uit. „Je speelt het enkele tientallen keren, zodat je het helemaal kent. Ja, best leuk hoor, in de baas z'n tijd, maar eigenlijk ben ik niet eens zo'n spelletjes mens..." „Uit Amerika krijgen we vervol gens al het materiaal. Op de cd- rom zijn alle bestanden gecom pileerd, maar wij krijgen alles ook in ruwe vorm: losse grafi sche bestanden, losse audiofiles en elke animatie apart. Zesdui zend zinnetjes als losse WAV-fi- les, kun je het je voorstellen? Of tekeningen met een wegwijzer naar het stadje Tire Flats. Ik heb daar maar 'Los Lekke Bandos' van gemaakt. Een briefje op de deur van een brandweerkazer ne met daarop 'Call 911' moest bij ons natuurlijk 'Bel 112' wor den, nietwaar? Maar zoiets is nog redelijk te doen met een grafisch programma als Photo shop. Moeilijker wordt het met Engelse teksten in de animaties, de bewegende filmpjes. In Paja ma Sam kwamen twee figuren voor, Thunder en Lightning, met elk een T en een L op hun T-shirts. Die moesten natuurlijk wel hernoemd worden in Don der en Bliksem, maar dan moet je dus ook frame voor frame aanpassen om de letters D en B daarop te krijgen. Zéér arbeids intensief!" Soms lukt het hertalen niet echt helemaal precies en moet er nog meer creativiteit uit de kast worden gehaald. „In het spel De Boerderij zit een soort ency clopedie van groente en fruit en daar zat een groot geel ding bij, dat daar squash werd genoemd. Ik zal je eerlijk bekennen: we zijn ervoor naar de bibliotheek gegaan... Bleek het een pom poenachtig iets te zijn wat hier niet eens te krijgen veilt. Toen hebben we er maar een gele pa prika van gemaakt." Een wekelijkse rubriek waarin een aantal websites wordt be licht dat nieuw of origineel is, dan wel inspeelt op de actuali teit. Je hebt automobilisten die bij hoog en bij laag beweren dat ze nooit harder rijden dan wette lijk is toegestaan. Geloof ze niet. Soms gebeurt het onbewust, maar vaker omdat we het niet zo nauw nemen met de regels. Te hard rijden dus. We doen het allemaal weieens. Het ver velende is echter dat het be hoorlijk wat poen kan kosten. Wil je de grootste risico's uit bannen, dan is een regelmatig bezoekje aan de site van Jordi aan te bevelen. De vaste came ra's staan keurig op een rijtje, maar ook de vliegende contro les. Zo moet je op de Al ter hoogte van Diemen uitkijken voor een bordeauxrode Opel Vectra, model 96. Niet te her kennen als politiewagen. De mannen erin niet als agenten, maar toch... hUp//www.angelfire.com/hi2/jordi Nog niet zo lang geleden ver scheen hij hoogstpersoonlijk in de talkshow van Jay 'de klus' Leno: Kermit de Kilcker. Hij kwam even reclame maken voor zijn nieuwste film. Mup- pets from Space heet-ie en is uiteraard een must voor de lief hebbers van Kermit, Miss Piggy, Gonzo en al die andere prachti ge figuren uit de Muppet Show. Muppet World heeft er een spe ciale site van gemaakt. Idle en John Cleese voor mis schien weer een nieuwe kijkers- groep welke unieke producten ze hebben gemaakt. Ze ziin er straks ook Slemaal op viaeo. Wie een voorproefje wil zien kan uitstekend terecht op de mooie site van de speciale win- http//w v.muppetsfromspace.c Een ander stuk onverslijtbare humor wordt al vele jaren gele verd door de mannen van Monty Python. Regelmatig wor den de tijdloze sketches uit de kast gehaald en bewijzen Eric http://\vww.pythonshop.com De humor van nu wordt - zo schijnt het - geleverd door de getekende figuren van South Park, waarmee de betaalzender Canal+ goede sier maakt en kort geleden een hele dag lang alle afleveringen uitzond. Te bekijken toen, ter promotie, voor iedereen. Vooral tieners zijn gek op Kyle, Wendy, Cart- man, Stax, Kenny, Chef en Mr. Garrison, die scheldend en tie- rend probleemloos 25 minuten volmaken. Vooral het befaamde f...woord ligt ze voor in de mond. Van de speelfilm (bigger, longer and uncut) is een site gemaakt. http://www.southparkmovic.com Wie in de Verenigde Staten de nationale parken bezoekt wordt, behalve voor beren, ge- waarschuuwd voor ratelslagen. Als je ze hoort is het meestal te laat. De ene ratelslag blijkt de andere niet te zijn. Er zijn zelfs zó veel soorjen, dat er een spe ciaal museum voor is neerge zet. Beetje ver weg, in Albu querque in de staat New Mexi co. Maar de ratelaars zijn ook op het net te bekijken. http://www.rattlesnakcs.com Omdat de markt voor reguliere beeldbuizen nog steeds niet is verzadigd, blijven fabrikanten monitoren in dat segment verbeteren, Het Amerikaanse ViewSonic brengt in zijn lijn conventionele beeldbuizen een nieuw 17 inch-model met een totaal vlak scherm. Reguliere buizen zijn enigszins gebogen om de vacuum- kracht die daarin hpist weerstand te kunnen bieden. Dank zij een nieuwe techniek om de voorkant van de buis in laag jes op te bouwen, is het gelukt een scherm te maken dat ge heel vlak is en toch sterk genoeg om niet naar binnen te klappen. Het voordeel van zo'n plat scherm is dat het beeld nauwe lijks meer vervormd en er amper meer sprake is van hinder lijke schitteringen of reflecties in het scherm. Volgens de fa brikant is de monitor daarom bij uitstek geschikt voor grafi sche toepassingen. De GF775 is zoals van een modern scherm mag worden verwacht, zo aan te sluiten op elke pc of Mac. De instellingen zijn via het beeldschermmenu aan te passen. Met een adviesprijs van rond 1500 gulden is het apparaat zeker niet de goedkoopste monitor op de markt. Maar afgewogen tegen de even platte lcd-schermen scheelt het echter aanmerkelijk. Maar dan heb je natuurlijk ook een monitor die slechts vuistdik is. En dat voordeel heeft de ViewSonic weer niet. WILL DE RAAFF Het met veel tamtam aange kondigde spel Outcast, waar het Belgische Appeal vier jaar ont wikkelingswerk in hèeft gestopt en dat door Infogrammes op de (Nederlandse) markt wordt ge bracht, kent een moeizame start. Met name voor de bezit ters van een pc die draait onder Windows 98 Second Edition of Windows 2000. Door een fout in het program ma zijn zij genoodzaakt een patch van het internet te down loaden voor het spel überhaupt geïnstalleerd kan worden. Out cast wil namelijk zijn eigen ver sie van DirectX installeren en de betreffende Windows-ver- sies, waar een nieuwere versie ingebakken zit, accepteren dat niet en maken de installatie on gedaan. En dat terwijl het nor maal is dat een installatiepro gramma pas de meegeleverde versie van DirectX op de harde schijf gaat zetten als deze een oudere versie bevat. Bij het aantreffen van een nieuwere versie hoort het programma (onhoorbaar) juist 'joepie' te roepen. 'Foutje' dus. De patch zelf levert nog een ex tra hindemisje op voor hen die meer dan één cd-romdrive in hun machine hebben, bijvoor beeld een cd-writer. Tip: de patch gaat ervan uit dat de laatst gebruikte drive-letter de standaard cd-rom-speler is. En dat is in de meeste gevallen niet de gewone cd-romspeler, maar de (later toegevoegde) cd-wri ter. Het is maar even een weet. Flinke kluif Wie het spel aan het draaien heeft gekregen wacht vervol gens opnieuw een flinke kluif. Outcast speelt zich af op een andere wereld, met zijn eigen 'mensen', landschap, flora en fauna. Bovendien is het er niet allemaal koek en ei. Ideaal na tuurlijk voor een intrigerend spel, maar voordat je echt kunt gaan spelen, moet je wel een enorme dosis informatie zien te verstouwen. Waarbij als extra handicap geldt, dat alles in het Engels wordt gesproken, en dat de plaatselijke bevolking stem men heeft gekregen die niet al lemaal even gemakkelijk te vol gen zijn. Een beetje begrip van de plaatselijke gang van zaken, de machtsverhoudingen en wat je nu zelf precies moet doen is echter essentieel om van het spel in al zijn finesses te genie ten. Een tamelijk hoge drempel dus. Maar het is een fraai spel dat zich afspeelt in een wereld die grafisch perfect voor elkaar is door middel van een engine, waarin voxel- en polygoon-ren- dering is gecombineerd. Je kunt 360 graden om je heen kijken, zonder snelheidsverlies, en je hebt er niet eens een speciale 3D-kaart voor nodig. En dat is een ander sterk punt van dit spel. Er is nog zo'n sterk punt dat niet onvermeld mag blijven: de muziek. Werkelijk een streling voor het oor, ingespeeld door het 81 mem sterke Moskouse symfonieorkest, aangevuld met 24 zangers. Terwijl je door het spel gaat heb je geen moment het idee dat je eigenlijk steeds naar dezelfde muziek luistert. Dat is knap en mooi gedaan: een ruimschootse verbetering van de vele eentonige compu terdeuntjes die onder veel spel len staan. Toegegeven: de eerste uren gaan eigenlijk verloren aan in stallatie, vertrouwd raken met de besturing (muis gecombi neerd met toetsenbord) en ken nismaking met de wereld Adel- pha, maar daarna wordt het puur genieten. Min. systeemeisen: Pentium 200 met MMX (300 aanbevolen), 32MB RAM (64 aanbevolen), 500MB vrije ruimte op harddisk, 4x cd-romspeler (8x aanbevolen), videokaart met 1MB (2MB aan bevolen), geluidskaart, Windows 95. Het spel herkent ook de P-lll, de AMD-processor K6 3Dnow en een 3D geluidskaart. Prijs: 104,95 gulden. 'ordraadsel ONTAAL: 5 uitroep; 7. durfniet; 10. voertuig; 12. bladgroente, 14. familielid; 15. zeeroof; Teenkomst; 19 familielid; 20. uitroep, 21. wissel borgtocht; 23. venster; •rzetsel; 26 huisdier, 28. muzieknoot; 31snipperdag die men kan opnemen als heeft om te werken; 33. beroep; 34. vogel. AAL: oord. 3. gedwee, 4 verschoten, 5. lichaamsdeel; 6. compactdisc, 8. nok, 'etspeler. 11. rondhout; 12. houtje gebruikt bij beenbreuk; 13. afzonderlijk, rsonal computer; 16. Japanse parelduikster; 18. uitroep, 22 familielid, 24. gereed, v.e. kolenkachel; 29. deel ve. huis; 30. jonge stier; 31. uitroep van afkeer; Sing van vrijdag: ïntaal: 1 Zwijn; 4. bijtje, 7. kerkrat; 8. mis, 9 pin; 10. eenmaal, 12. rapport. |al: 2. Waar; 3. nesten, 4. brombeer; 5. taks; 6. Europa, 9. plat; 11. nop.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9