Vijftig mensen weg bij Hewlett Packard Economie I richters Metro slepen enaar voor rechtbank Topdrukte bij Kodak Onenigheid over werktijd bemanning havenslepers Hang naar lekker geurende oksels goed voor Unilever Jntal nieuwe banen vs Bint nog steeds fors toe Meeste kleinere bedrijven straks op internet Werkloze ouderen in trek bij bedrijven Dromen van vliegen 7 AUGUSTUS 1999 Zichtgter in het kuilgras "sen 0.80 ton en wind maken het gemaaide gras, dat boeren in- 1.so Cr de winter, dezer dagen wat schraal. Daardoor laat 0;45 istiger op een berg brengen. Voor een veehouder in 4,70 htse Zegveld (in korte broek) en een medewerker was J'gQ pitte een moeizaam geploeter om het kuilgras daar te 1070 i te houden, waar ze het graag hebben wilden. 6,70 1 foto anp ton borsboom i|g imentenprijzen in juli stabiel 13,00 U De consumentenprijzen zijn in juli gemiddeld niet 28ioo i Toch waren er behoorlijke schommelingen. Benzine j-7® ties stegen in prijs. De jaarlijkse huuraanpassing kostte ïo^o i 3,1 procent extra huur. Daar tegenover staan forse i4.oo t(gen van onder meer schoenen, kleding, verse groen- 1o 20 trappelen, meldt het Centraal Bureau voor de Statis- 5,30 aflatie is ten opzichte van een jaar geleden iets gedaald rocent. Vorige maand stond de inflatie nog op 2,3 appels maar minder peren De oogst van appels in Nederland verloopt zeer voor- Het aantal kilo's valt dit jaar dertien procent hoger uit. i rassen Jonagold en Boskoop zijn deze zomer om- 1 meldt de Nederlandse Fruittelers Organisatie. Door de ajis de bloeitijd is meer bloesem tot een vrucht gegroeid, rwachten bovendien dat het zonnige weer een betere oplevert dan in de natte zomer van 1998. Overigens zal oogst dit jaar opnieuw lager uitvallen dan het jaar er- telersorganisatie verwacht elf procent minder. Veel pe- jn zijn nog niet hersteld van de regenschade vorig na- 0 (che Telekom in Groot-Brittannië 5 Nadat expansieplannen in Italië waren mislukt, heeft k Telekom zijn heil gezocht in Groot-Brittannië. Het 3 ilecombedrijf neemt voor 6,7 miljard pond sterling jard gulden) het Britse mobiele telecombedrijf One20- Het Britse Cable Wireless en het Amerikaanse Me- ïadden One20ne eind maart al in de etalage gezet. Bei- J |n voor vijftig procent eigenaar. Onder de geïnteres- bevonden zich ook het Duitse Manriesmann en de 1 anse telecombedrijven Bell Atlantic en SBC Communi- es Cardio Control door software Het Rijswijkse hightech-bedrijf Cardio Control heeft a tapen halfjaar een negatief bedrijfsresultaat van 396.500 jeboekt, een verlies van ruim acht ton ten opzichte van a i periode vorig jaar. Vooral extra uitgaven voor onder- a pntwikkeling van medische software drukten de cijfers, ide lijn kwam ook tot uitdrukking in een kleinere netto- Se viel terug van 207.000 naar een verlies van 317.000 a jCardio Control is wel tevreden over de omzet 3,7 mil- den). Vergeleken met het eerste semester 1998 beteken- b en stijging van 48 procent. role tussenpersonen onvoldoende *m« Het toezicht op assurantietussenpersonen is vol- j Nederlandsche Bank onvoldoende. Ondanks de begin ~nand aangescherpte regels kunnen malafide tussenper- bwoon hun werk blijven doen, stelt de centrale bank. De adt dat de vorige maand ingestelde Raad van Financiële (thouders de controle op de intermediairs tot toppriori- ?t verheffen. Bij gesignaleerde misstanden zouden mala- zekeringsagenten dan geweerd kunnen worden. De Nederlandse tussenpersonen staan geregistreerd bij de [Economische Raad. Probleem is dat de SER niet contro- p de aandeelhouders van een intermediair zijn. Malafide tn kunnen zich hierdoor makkelijk verschuilen achter kschappen en stromannen. Computergigant stopt met printerassemblage in Enschede geding over aandelenpakket ichters van het twee Jp oude gratis dagblad illepen eigenaar Metro lonal voor de rechter, jhaar zou financiële af- niet zijn nagekomen, rt geding eisen de op- IB. Lubbers, F. Madeja (tgens tegen het symbo- iedrag van vierduizend een aandeel van tien in het gratis dagblad, "onze beloning voor de r dat we bezig zijn ge- j m de krant in Neder- .introduceren", zegt Jur- e afspraak zou zwart op vastgelegd. 5 q optal nieuwe banen in de j egde Staten is harder ge- jjdan verwacht. Volgens het n gepubliceerde cijfers Amerikaanse ministerie centvOeid zijn er in juli 310.000 'et ojb'jgekomen. Er was ge- ent vil op een groei van 0. Dat kan ertoe leiden I Amerikaanse rente bin- ft omhooggaat. [juni werd de banengroei rsdagP'd tot 273.000, van 0 De Amerikaanse werk- id blijft ondanks de vele B banen staan op 4,3 pro- sio-jpe arbeidskosten zijn wel Jggegaan. In juli werd per ,00-® procent meer aan loon 4ti dan het jaar ervoor. In Computergigant Hewlett Packard (HP) stopt met de pro ductie van printers in Enschede. De vijftig werknemers hebben te horen gekregen dat er na 1 oktober geen werk meer voor hen is. De productie stopt al eerder. Op 10 september wordt de laatste printer in elkaar gezet. ENSCHEDE» GPD De fabriek heeft een jaar en vijf maanden bestaan. Vorig jaar is een assemblagelijn opgezet om aan de Europese vraag naar printers te kunnen voldoen. In vier weken tijd is toen op het industrieterrein De Marssteden een fabriek voor de eindmonta ge van printers in elkaar gesleu teld. Rond 10 april ging de pro ductie van start. Nu heeft HP besloten om de werkzaamheden te concentre ren in Heerenveen, waar een computerfabriek komt, in Nun- speet (assemblage cd-writers) en in Amersfoort (assemblage printers). Dat is efficiënter. „Dan hebben we minder inter ne distributie", meldt woord voerder M. de Graaf. Aanvankelijk was er in En schede werk voor zeventig per sonen. Maar in augustus telde het bedrijf nog maar dertig werknemers. Een tijdelijk terug val van de afeet was daarvan de oorzaak. Later nam het aantal werknemers weer toe tot veer tig. Inmiddels werken er vijftig. Het zijn uitzendkrachten en de tacheringskrachten uit met na me Enschede. Vlak na de in gebruikname kon F. de Vries van IJssel Tech nologie in Zwolle, die de fabriek voor HP opzette en beheert, al niet zeggen of de assemblagefa briek een blijvertje zou zijn. ,Als de markt goed blijft, kan dat best zo zijn. Dan is het zelfs niet uitgesloten dat we een tweede lijn openen. Maar komt er een terugval, dan heeft HP in principe aan de vestiging in Amersfoort voldoende", gaf hij De laatste weken is sprake van topdrukte in de ontwikkelcentrale van Kodak in het Zuid-Hollandse Waddinxveen. Per dag worden rond de 120.000 volle rolletjes a 24 tot 36 opnamen aangeleverd. En het wordt nog drukker, verwacht men bij Kodak. Dan zullen naast de 120 vaste krachten nog eens zeventig mensen worden ingehuurd om de miljoenen vakantiekiekjes weer op tijd bij de opdrachtge vers af te kunnen leveren. foto anp koen verheyden ROTTERDAM GPD FNV Bondgenoten is in conflict met de werkgevers van haven sleepboten over de werktijden van de opvarenden. De vak bond vindt dat het personeel onder de nieuwe algemene ar beidstijdenwet valt en dat bete kent dat er diensten van acht uur gedraaid moeten worden. In het uiterste geval wil de bond nog instemmen met twaalf uursdiensten zoals die bijvoor beeld ook gelden voor de bag geraars. De werkgevers willen een arbeidstijdenbesluit waar werktijden van zestien uur mo gelijk zijn. Deze werktijden gelden ook voor de binnenvaart. FNV Bondgenoten vindt dit onver antwoord. Protestbrieven van de bond zijn onderweg naar de ministeries van verkeer en wa terstaat en naar sociale zaken en werkgelegenheid. Er werken in Nederland circa duizend mensen op sleepboten in de havens. FNV-bestuurder J. van den Brink: „Binnenvaart is heel an ders dan werken op een sleep boot. In de binnenvaart kun je werken in ploegen: zoveel uur op en zoveel uur af. De beman ning van een sleepdienst moet gelijktijdig in touw zijn gezien de aard van het werk. Vaak wordt een schip gesleept, maar vaart het zelf ook. Dat brengt dus veel meer risico's met zich mee. De mensen werken vaak in een klein gebied zoals de ha ven en een karwei duurt meest- Omzet Sunsilk in India groeit 22 procent Metro International trekt zich volgens het drietal echter niets aan van de overeenkomst. De eigenaar zal daarom dinsdag voor de rechtbank nakoming eisen van de aandeelhouders overeenkomst. Metro wil volgens Jurgens 440.000 gulden hebben voor het belang. Bovendien vindt de Modern Times Group (eigenaar van Metro International) dat de oprichters voor tien procent in de aanloop- en exploitatiekos ten moeten bijdragen, zegt Jur gens. Metro-eigenaar Modern Ti mes Group in Stockholm wil geen commentaar geven op de zaak. ROTTERDAM ANP juni was dat nog 3,7 procent. De nieuwe cijfers tonen aan dat de economie in de VS nog steeds op volle toeren draait. Beleggers vrezen dan ook dat het Amerikaanse centraleban- kenstelsel (de 'Fed') binnenkort de rente omhoog gaat schroe ven. Daarmee kan de economie wat getemperd worden. Een hogere rente leidt doorgaans tot dalende aandelenkoersen. Opvallend aan de banencij- fers is dat er zelfs meer banen in de fabrieken (31.000) zijn bij gekomen. Dat is voor het eerst in elf maanden. Restaurants (61.000), de detailhandel (91.000) en de zakelijke dienst verlening (66.000) droegen ech ter vooral aan de banengroei bij. Frisse mond, glanzend haar, lekker geurende oksels en scho ne handen: de mens wil er goed verzorgd bijlopen. Het Unile- ver-concern profiteert daarvan. De deodoranten, zeepjes, shampoos en tandpasta's vin den wereldwijd grif aftrek; de winst stijgt. Zoals gisteren ge meld steeg de nettowinst over de eerste helft van dit jaar ne gen procent naar 3,1 miljard gulden ten opzichte van dezelf de periode vorig jaar. Het is niet alleen de rijke wes terse consument die geld uit geeft aan persoonlijke verzor ging. De omzet van Sunsilk shampoo in India ging met 22 procent omhoog. De Chinezen ontdekten het genot van Haze- line huidverzorging. In volwas sen markten als West-Europa en Noord-Amerika is de hang naar luxe een ontwikkeling waar Unilever op inspeelt. De omzet bij de productgroep per soonlijke verzorging steeg ne gen procent. Omdat de marges goed zijn, ging de bedrijfswinst hier het tweede kwartaal met 59 procent omhoog. Aan het con cernresultaat droegen de geur tjes en smeerseltjes dertig pro cent bij, waar hun aandeel in de omzet zo'n 25 procent is. Deodorant vormt één van de succesnummers. De okselver- frisser Dove doet het erg goed. Unilever zette het product in de markt in het verlengde van zeep en doucheschuim die al onder deze naam worden verkocht. „De deodorant heeft daarmee profijt van een al bestaand merk", aldus een woordvoer der. Hij verklaart het succes mede uit de keus van Unilever zich te concenteren op sterke merken en die steeds verder uit te bouwen. Diezelfde keuze was er mede oorzaak van dat de ijsomzet te rugviel, maar de winst toch steeg. In Nederland verdwenen bijvoorbeeld de merken Caraco en Davino uit het ijspalet. Daar naast werd de productie effici ënter gemaakt. Het derde kwar taal moet voor het noordelijk halfrond de piek in de ijsver- kooop leveren. MAASTRICHT ANP Eind dit jaar zal bijna zeventig procent van de kleine bedrijven in Nederland ge bruik njaken van internet. Ongeveer der tig procent heeft aan het begin van het nieuwe millennium een eigen website. Dat blijkt uit een onderzoek van de Uni versiteit van Maastricht Volgens de faculteit economische we tenschappen en bedrijfskunde gebruiken de meeste bedrijven het world wide web om toegang te krijgen tot een wereldwijde afzetmarkt en als marketinginstrument. De bedrijven die nog geen eigen site heb ben, wijten dat aan tijdgebrek. De ondervraagde bedrijven (met min der dan vijftig werknemers) noemen twee zaken waarover ze zich zorgen maken; veiligheid op het net en eventuele juridi sche implicaties. Volgens de onderzoekers bestaat er een grote behoefte aan een dienst die bedrijven helpt bij het opzetten van een eigen site die vervolgens met wei nig moeite kan worden onderhouden. In februari had twintig procent van de onderzochte bedrijven een eigen website. In februari 2000 zal dat naar verwachting 32 procent zijn, een stijging van zestig procent in een jaar. Bij één op de drie be- drijvensites is al het mogelijk bestellingen te doen en bij zeven procent is het moge lijk producten via het net te betalen. vorig jaar aan. HP stelt echter dat de vraag naar printers niet van invloed is geweest op de beslissing om te stoppen. IJssel Technologie sloot een contract af met Start in Hengelo voor de levering van personeel. Dat uitzendbureau doet nu zijn uiterste best de vijftig perso neelsleden aan ander werk te helpen. Een aantal heeft inmid dels een andere baan gevon den. De personeelsleden zijn zeer teleurgesteld. „Het is on begrijpelijk", reageert één van hen. „We hebben in het begin vaak overgewerkt, we draaiden goed, hadden een hoge produc tie en maakten heel weinig fou ten." De printerfabriek was vorig jaar 'een troostprijs' voor de ge meente Enschede. De stad greep naast de nieuwe compu terfabriek van Hewlett Packard, de inspanningen van de Over ijsselse Onwikkelingsmaat- schappij (OOM) en de gemeen te ten spijt. De Amerikaanse multinational koos voor de bouw van een nieuwe fabriek in Heerenveen. Reservoir van jonge afgestudeerden uitgeput DEN HAAG SYLVIA MARMELSTEIN Werkloze ouderen vinden steeds makkelijker een baan. In het tweede kwartaal van dit jaar hebben de arbeidsbureaus 19.000 40-plussers aan het werk geholpen. Dat zijn er tweedui zend meer dan in dezelfde pe riode vorig jaar. Dat blijkt uit cijfers van de Arbeidsvoorzie ning Nederland. De Arbeidsvoorziening heeft nog niet onderzocht hoe het komt dat 'ouderen' meer in trek raken bij het bedrijfsleven. „Maar het kan zijn dat de nieu we maatregel voor 57,5-plus- sers vruchten begint af te wer pen", zegt woordvoerster J. Mulder. Volgens die wet moe ten alle werklozen die na mei dit jaar de leeftijd van 57,5 jaar hebben bereikt zich als werk zoekende in laten schrijven bij het arbeidsbureau. Tot die da tum hadden ouderen vrijstel ling van die regel. De strengere regels gelden zowel voor mensen met een WW- als een bijstandsuitkering. Als de arbeidsbureaus passend werk vinden, is de uitkerings trekker verplicht om de baan te accepteren. Anders wordt de uitkering stopgezet. De arbeids voorziening kan het effect van die maatregel echter nog niet nauwkeurig meten omdat de arbeidsbureaus mensen van 57,5 jaar niet apart meenemen in de statistieken. „Wij tellen al leen hoeveel 40-plussers aan de slag zijn gegaan", zegt Mulder. Door de enorme personeels tekorten op de arbeidsmarkt vinden ouderen ook sneller een baan. Bijna alle bedrijven heb ben de grootste moeite om hun vacatures te vervullen. Het re servoir van jonge, net afgestu deerde mensen is uitgeput. Ook werknemers met veel werkerva ring zijn moeilijk binnen te ha len. Daardoor werven de werk gevers sinds een paar jaar ook onder groepen die ze normaal gesproken niet aanboren. ECONOMIE WIJZER al twee tot zes uur. Een dienst van acht uur kan dus prima." Behalve de onenigheid over de vaartijden zijn werkgevers en vakbond het evenmin eens over het aantal bemanningsle den per sleepboot. De bond vindt dat er minstens drie per soneelsleden aanwezig moeten zijn uit oogpunt van de veilig heid. Zoals het er nu naar uit ziet zouden op een grote boot slechts twee bemanningsleden aanwezig zijn. Dat is volgens de vakbond niet verantwoord. De Raket is een van de populairste ijsjes van Unilever-dochter IgloMo- ra (Ola) en bestaat al sinds 1960. De foto is genomen op een produc tie-afdeling in Hellendoom waar per jaar ongeveer 45 miljoen Raketten van de band rollen. foto anp Zo midden in de vakantie is vliegen een schoon onder werp. Niet dat wij gaan vlie gen, wij zullen ons over spoorstaven en bielzen 'door dromenland naar vakantie land' begeven, zoals de ver lokkende aanprijzing van de NS luidt. Voor je bankreke ning is deze manier van rei zen overigens niet zozeer een zachte droom als wel een harde landing. Misschien kan minister Pronk er milieusub sidie voor geven. Vliegen is twee keer zo vies en de helft goedkoper. De markt voor kleine vliegtui gen groeit trouwens als kool. De wereld heeft nog maar twee vliegende walvissen, Boeing en Airbus, en overal schieten kleintjes uit de grond. De groei zit vooral in toe stellen van twee tot honderd pas sagiers. Zelfs als je veel mensen over een korte afstand moet vervoeren, schijnt het goed koper te zijn daarvoor meer dere kleine toe stellen in te zet ten dan één gro te. Dat heeft de maken met het gewicht van de brandstof. Kerosine staat qua smerig heid op de tweede plaats meteen na ruwe stookolie. Kleine toestellen zijn dus schoner. Ze maken ook min der lawaai en dat wordt snel belangrijk. Op het graf van Fokker is het bal. Nog zie ik de laatste van achtduizend ontslagen werk- PAULINE VAN DE VEN Econome en publiciste kei (van de weegschalen). Dat waren nog toestellen met houten vleugels en linnen be spanning. Na de oorlog resteerde alleen Fokker, heb ik van docent vliegtuigbouw ir. JA. Melkert van de Technische Universi teit Delft. Hij zei me dat Ne derland nu toch weer een echt vliegtuigfabriekje heeft. Het is 'Euro-Enaer' in Den Helder. Het Chileense bedrijf 'Enaer' ontwikkelde in de ja ren tachtig een klein toestel, maar kon er niet de vereiste certificaten voor krijgen. In 1997 stond het toestel op de luchtvaartshow op Le Bourget in Parijs. Een handel sagent werd er verliefd op en bracht het hier; de 'eaglet' of wel kleine adelaar, helemaal van kunststof en met een span wijdte van 8,5 meter. In Den Helder werd er een be drijfje voor opge richt met tien werknemers. De aandelen zijn grotendeels van de Chilenen, de TU Delft, en de genoemde han delsagent. Mel kert begeleidt als 'flight-test engineer' nu de vliegproeven. Als alles goed gaat is het adelaartje begin volgend jaar officieel lucht waardig en vliegt het uit naar de internationale markt voor kleine vliegtuigen. De ver wachtingen zijn hoog ge spannen. Het ultra-kleine toestel heeft vrijwel geen concurrentie en wat er rondvliegt is onder nemers daar huilend de poort hand aan vervanging toe. uit lopen, een ijzeren model van de F-27 als een baby op de arm. Het is dom van minister Weijers geweest dat hij Fok ker uit de lucht liet vallen. Dat is geen wijsheid achteraf; ik schreef het toen ook. De huidige markthausse was al begonnen, ze was bovendien voorspeld. We hadden zoveel geld. Fokker was geen bo demloze put, het kreeg geen giften maar kredieten en be taalde die terug. Sommige ja ren ging dat moeizaam, an dere heeft de overheid er goed aan verdiend. Met de sluiting van Fokker lijkt een eind gekomen aan een dierbaar stuk bedrijfsge schiedenis. Ooit was het één van minstens zeven Neder landse vliegtuigbouwers. Koolhoven in Rotterdam heeft enkele tientallen vlieg tuigen gebouwd, naast be drijven als Lambach, De Schelde, Pander en Van Ber- Door diverse innovaties be looft het tot de stilste te ho ren. Het heeft een extra dem pende uiüaat en het toerental van de propeller is verlaagd. Liefhebbers kunnen hem eind juli zien en horen op de luchtshow in Den Helder. Zo verrijst er uit de as van de grote zilveren vogels dan toch weer een kuiken. In één ding heb ik me drie jaar geleden toch vergist. Ik had gedacht dat, met Fokker, het hele netwerk van kennis en toelevering zou verdwij nen. Dat is niet gebeurd. Ne derland is een aanzienlijke le verancier voor Airbus en Boeing gebleven, we doen veel onderzoek en de oplei ding loopt goed. In septem ber zal de TU Delft 350 eer stejaars vliegtuigbouw in schrijven, twee keer zoveel als drie jaar geleden. Alleen de werkgelegenheid heeft gele den, en de trots.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7