Russische troepen in Kosovo naar Orahovac Boek maakt wereld weinig wijzer over 'Bill en Hill' Irritaties tussen moslims en christenen Suriname Buitenland President Nicaragua huwt ondanks ramp Milosevic noemt oppositie verlengde arm van NAVO TERDAG 7 AUGUSTUS 1999 ltsin vraagt afschaffing doodstraf iskou De Russische president Jeltsin heeft de Doema, het la- jrhuis van het parlement, gisteren formeel gevraagd de dood- raf af te schaffen. Dit heeft het Kremlin laten weten. Jeltsins zoek zal waarschijnlijk pas worden goedgekeurd na de parle- intsverkiezingen in december. De Russische publieke opinie terk voor het uitvoeren van de doodstraf. Volgens de Russen lie nodig om de hoge mate van criminaliteit tegen te gaan. ichaffing van de doodstraf is afgesproken binnen de Raad van ropa. Sinds 1996 geldt in Rusland een moratorium voor de moering van executies. De doodstraf wordt met een enkel lot door het achterhoofd uitgevoerd. In mei heeft de Russi- ie minister van justitie de straf van de 839 terdoodveroor- ilden omgezet in levenslang. Cameraman stierf aan gele koorts pLUNDe 40-jarige Duitse cameraman die gisteren in een Ber in onz^is ziekenhuis is overleden, leed aan gele koorts. Eerder was al nilie, \5men vast te staan dat hij niet het gevreesde ebolavirus bij zich citereifoe8' maar ^et was nog niet bekend welke ziekte hij wel had pgelopen bij een bezoek aan Ivoorkust in West-Afrika. Olaf llmann was zondag met zijn vrouw en een bioloog terugge- ;erd van het draaien van een natuurfilm. De bioloog is uit jorzorg ook opgenomen. Hij zou in goede gezondheid verke- >n. Ook bij Ullmanns vrouw zijn nog geen verschijnselen waar- ■■■inomen die op gele koorts duiden. UÏÏmann had bij zijn opna- verklaard dat hij tegen gele koorts was ingeënt, maar de art- |n hebben daarvoor geen bewijzen gevonden. Bill en Hillary Clinton. Volgens het boek van Andersen zijn ze als echtpaar hope loos. Ze verwaarlozen elkaar en hun dochter Chelsea. foto epa joyve na- haarlem maaike oppenkamp Wat is er, na de sensatie rond het Le- winskyschandaal, nog interessant ge noeg om te weten over het huwelijk tussen Hillary Rodham en Bill Clinton? „Voor ons is het belangrijkste dat we altijd hebben geprobeerd samen op lossingen te vinden. We zijn nooit bij elkaar of voor iets weggelopen." Het is de mening van Hillary over haar hu welijk met de huidige president van de Verenigde Staten. De president die bij na werd afgezet, omdat hij loog over zijn buitenechtelijke avontuurtjes. Hillary voert inmiddels campagne om Senator van New York te worden en ziet zich opnieuw geconfronteerd met het overspelige gedrag van haar echt genoot. Iedereen wil van haar weten wat zij nu werkelijk van haar man vindt en waarom zij bij hem is geble ven. Journalist Christopher Andersen poogt in zijn deze week verschenen nieuwe ltchayan boek Bill en Hillary. Hun huwelijk geen antwoord te geven op die vraag. Andersen, die eerder boeken over Jac- ky Kennedy en Prinses Diana schreef, vertelt hun levensverhaal aan de hand van verklaringen van goede vrienden en vage kennissen van het paar. Het boek brengt weinig nieuws. Hillary liet onlangs in een interview weten dat Bill vreemd ging vanwege zijn slechte jeugd. Dit wordt in het boek onder schreven. 'Bill Clintons verwrongen fa miliehistorie vol geweld, overspel, echtscheidingen, bigamie, armoede, onwettige kinderen en verslavingen' hebben er volgens psychiater Jerome Levin voor gezorgd dat Bill 'zowel li chamelijk als maatschappelijk vatbaar werd voor een verslaving: de versla ving aan seks'. Bill wordt in het boek neergezet als een onverbeterlijke Don Juan, die re gelmatig zijn politieke carrière op het spel zet met riskante uitjes naar zijn diverse vriendinnetjes. Hillary komt er al niet veel beter van af. Aan de ene kant krijgt ze een sterk karakter toebe- kant is ze ijzig, labiel en praat ze zelfs met de dode Eleanor Roosevelt en Jac- ky Kennedy. Als echtpaar zijn ze hele maal hopeioos. Ze verwaarlozen elkaar en hun dochter Chelsea. Het boek hangt aan elkaar van uitspra ken en gedachten van mensen uit de omgeving van het stel. Buitenstaan ders krijgen uitgebreid de gelegenheid om hun versie van het verhaal te ver tellen. Zij interpreteren de gedachten van het presidentiële paar. Om het geheel smeuïg te maken, be dient Anderson zich af en toe van tek sten die rechtstreeks aan een dokters romannetje zijn ontleend. 'Ze droeg een lange, strakke, zwarte avondjurk met een uitdagend, vleeskleurig lijfje. Haar lange, steile kastanjebruine haar golfde als een waterval over haar schouders', schrijft Andersen over een van Bill's vrouwelijke veroveringen. Verder beschikt de schrijver over een grote fantasie. Zo beschrijft hij gebeur tenissen tussen het echtpaar waarbij niemand aanwezig was. Zoals die keer toen Bill aan Hillary in haar slaapka mer opbiechtte dat hij inderdaad een 'ongepaste' relatie met Monica Le winsky had gehad. Terwijl de first lady sprakeloos van verbijstering op de rand van haar bed zat, knielde de pre sident van de Verenigde Staten aan haar voeten en smeekte haar huilend om vergiffenis'. Andersen slaagt er kortom niet in om een geloofwaardig beeld van het hu welijk tussen Bill en Hillary neer te zet ten. De hoofdpersonen blijven karika turen en het verhaal stijgt niet uit bo ven dat wat iedereen het afgelopen jaar al in de roddelbladen heeft kun nen lezen. Christopher Andersen: Bill en Hilla ry. Hun huwelijk Uitgeverij Luitingh-Sijthoff Toekomst Nederlandse KFOR-militairen nog onzeker pristina anp De Russische troepen in de Duitse sector in Kosovo zul len hun intrek nemen in Orahovac, waar nu het Neder landse contingent al is gelegerd. Dat betekent echter niet automatisch dat de Nederlandse KFOR-militairen hun kampement bij de stad moeten verlaten. verhuizen. Over de toekomst van het Ne derlandse contingent bestaat evenmin definitieve duidelijk heid. Het kan zijn dat de Neder landers gewoon in Orahovac blijven, en nauw gaan samen werken met de Russen. In Ma- lisevo hebben Nederlandse en Russische militairen al samen gepatrouilleerd. Het is evengoed mogelijk dat de Nederlandse Gele FÜjders en het genie-hulpbataljon een an der gebied krijgen toegewezen. „Het akkoord van Helsinki zal gewoon worden uitgevoerd", zei gisteren een goed geïnfor meerde bron bij KFOR, de NAVO-vredesmacht in Kosovo. In dat akkoord zijn Orahovac en omgeving aan de Russische KFOR-troepen toegewezen. De Russen zitten nu nog in Ma- lisevo, een dorp, zestien kilo meter ten noorden van het veel grotere Orahovac. Het is nog niet bekend wanneer de Russen Als daarover geen overeenstem ming kan worden bereikt, zou de Nederlandse regering in het uiterste geval kunnen besluiten de troepen terug te trekken uit Kosovo, maar die optie wordt in KFOR-kringen niet erg waar schijnlijk geacht. De ministeries van defensie en buitenlandse zaken staan nog altijd op het standpunt dat het de voorkeur heeft dat de Gele Rijders in Orahovac blij ven. „Maar wij hechten er aan dat ook de Russische militairen deelnemen aan KFOR. Als dat betekent dat de Gele Rijders moeten opschikken, dan moet dat gebeuren", aldus een rege ringswoordvoerder in Den Haag. De VN-gezant voor de men- managua efe-dpa senrechten in ex-Joegoslavië, Ji- ri Dienstbier, eist intussen dat er onmiddellijk een VN-politie- macht naar Kosovo wordt ge stuurd. „De regeringen die heb ben ingestemd met de bombar dementen op Joegoslavië, zijn nu verplicht agenten ter be schikking te stellen", aldus de voormalige Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse za ken in de krant Pravo. „Hoe moet de Franse sector in Koso vo worden bewaakt, als er maar één Bulgaarse en één Portugese agent dienst doen", aldus Dienstbier. Van de toegezegde 3.100 agenten zijn er slechts 200 a 300 gearriveerd. De Nicaraguaanse president Arnoldo Aleman heeft giste ren in een luxueus hotel in Miami zijn huwelijk met een dertigjarige landgenote aan gekondigd, terwijl zijn land in rep en roer is na een enor me vulkaanuitbarsting. De president dekte zich vast in tegen kritiek op deze gang van zaken, door bij voorbaat aan de nationale pers te vragen van het feest geen schandaal te maken. Aleman, een 53-jarige we duwnaar, zei dat hij ook maar een mens is en dat de ramp niet te voorzien was geweest. Daarom wilde hij zijn hu welijksaankondiging niet uit stellen, temeer omdat vol gens hem de situatie bij de vulkaan onder controle is. Alle noodzakelijke maatrege len zijn volgens hem geno men voor een goed verloop van de evacuatie. Deskundigen zijn het ech ter niet met hem eens. Het seismologisch instituut in Managua zegt te vrezen dat het niet bij deze uitbarsting van de Cerro Negro blijft, en dat er de komende dagen waarschijnlijk meer volgen. Deze vulkaan in het noordwesten van het land werd donderdag actief na een slaap van vier jaar. Enkele duizenden mensen zijn inmiddels geëvacueerd. Reddingswerkers meldden dat negen dorpen zijn ont ruimd. De Cerro Negro geldt als een van de gevaarlijkste vulkanen van Nicaragua. Hij is sinds 1850 al vijftien keer uitgebarsten. ïrote branden teisteren Nevada Washington Grote branden hebben al meer dan 800 vierkante II ISlometer van de staat Nevada in het westen van de Verenigde I £|taten verwoest. De branden braken woensdag uit door duizen- "~len blikseminslagen in een periode van twaalf tiur. Het Ameri- yKKaanse televisiestation CBS meldde gisteren dat het in de mees- ^Dr gevallen om 'droge bliksem' ging. De inslagen gaan niet ge- gn, fjaard met de gebruikelijke hoeveelheid regen. Met de huidige ttu Iroogte ontstaan snel om zich heen grijpende branden. In het w- ioordoosten van de VS zorgt de droogte ook voor grote proble- ^Jhen. Het gebrek aan regenwater is deze eeuw nog nooit zo IHQroot geweest. De Amerikaanse landbouwminister Glickman ■"«lep het Congres op akkoord te gaan met de verstrekking van fxtra noodgelden voor getroffen akkerbouwers en veetelers. icht doden bij moorddrama's Rusland Bqskou Op twee militiare bases in Rusland hebben soldaten fcsteren het vuur op elkaar geopend, waarbij in totaal acht lachtoffers zijn gevallen. Bij het eerste incident vielen twee ma- Bozen op een basis voor nucleaire onderzeeërs op het schierei- fend Kola een wacht aan met een bijl. De twee lieten het slacht offer in leven, maar stalen zijn geweer. Vervolgens schoten ze Jen officier en twee andere collega's dood, alvorens ze omsin geld werden en zelf dodelijk door kogels werden getroffen. De potieven van de daders zijn onduidelijk. In een andere uitbar- Jting van geweld schoot een dienstplichtige in de Siberische Stad Kolpasjevo vrijdag twee andere soldaten dood. Vervolgens lloeg de jongeman de hand aan zichzelf. Ook hier zijn de be weegredenen onbekend. Het armlastige en gedemoraliseerde Russische leger wordt de laatste tijd geplaagd door een serie van poordpartijen en zelfmoorden. ïiJraniumhandel onderschept in Brussel irussel De rijkswacht heeft in Brussel drie mannen aangehou- len die in een café probeerden een staaf van vijf kilo uranium e verkopen. De nucleaire brandstof was via de haven van Ant werpen illegaal vanuit de Democratische Republiek Congo Bel- ;ië binnengekomen. Het drietal, twee Belgen en een Congolees, iskeert gevangenisstraffen van vijf tot tien jaar. De aanhoudin- ;en hadden donderdagavond al plaats, maar werden gisteren )as bekendgemaakt. Het drietal ging volgens de rijkswacht bij le poging uiterst amateuristisch te werk. Daardoor waren zij nakkelijk aan te houden. Van de potentiële kopers ontbreekt :lk spoor. De drie aangehouden mannen-wilden het uranium verkopen voor zo'n 2,5 miljoen gulden. Vrouw drugsbestrijder handelde zelf jEw york De echtgenote van de Amerikaan die verantwoorde lijk is voor het opsporen van drugslijnen in Colombia heeft zichzelf donderdag bij de autoriteiten aangegeven. Zij zou heb ben meegeholpen met de distributie van cocaïne. Tegen Laurie Anne Hiett, de vrouw van een Amerikaanse legerkolonel, was eind juni een arrestatiebevel uitgevaardigd, nadat een pakketje Van 1,2 kilogram cocaïne met haar naam erop was onderschept. mm Hiett heeft verklaard dat zij 'zes pakketjes namens de chauffeur m van haar echtgenoot' met de post naar New York had verstuurd. zou niet geweten hebben wat de inhoud was. Het leger heeft ^Kna de vondst van het pakketje ook een onderzoek naar haar echtgenoot ingesteld. De kolonel bleek niets met de zendingen te maken te hebben. "fVeto Clinton treft belastingverlaging Washington President Clinton zal zijn veto uitspreken over de 'belastingverlagingen waarover het Amerikaanse Congres het elk|eerder deze week eens is geworden. „Of het voorstel nu van- eaidaag, morgen of volgende week op mijn bureau ligt, ik heb geen jandere keus dan het af te wijzen", zo luidde gisteren een verkla ring van het Witte Huis. Donderdag stemde de Senaat in met de belastingmaatregelen, nadat het Huis van Afgevaardigden eer der al zijn fiat had gegeven. Het gaat om een totaal aan verlagin gen van 1.600 miljard gulden over een periode van tien jaar. De [maatregel wordt betaald uit de overschotten op de begroting. Clinton wil dat geld de komende jaren gebruiken voor de sane ring van de sociale voorzieningen en de- gezondheidszorg. paramaribo armand snuders correspondent Moslims en christenen in Suriname liggen flink met elkaar overhoop. Tij dens een gebedsdienst in Paramaribo uitte de christelijke organisatie Djeme Fes Gado felle kritiek op het lidmaat schap van Suriname van de Organisa tie voor Islamitische Conferenties (OIC). Volgens de christenen is met dit lidmaatschap 'een'vloek over Surina me gehaald'. De islamitische gemeenschap noemt de beweringen 'absurd' en waarschuwt dat hierdoor het funda ment van de multiculturele samenle ving ernstig wordt ondermijnd, wat tot bloedvergieten zou kunnen leiden. Moslims zijn in Suriname verreweg in de minderheid, maar hun aantal komt nog altijd in de buurt van 15 procent van de totale bevolking van 400.000 mensen. En de belangstelling groeit, getuige ook het grote aantal moskeeën dat de laatste jaren is gebouwd. Negentig procent van het Javaanse deel van het Surinaamse volk, zo'n 60.000 mensen, staat te boek als belijder van de islam. De meeste andere Javanen zijn chris ten. Ook onder de hindoestaanse Suri- namers bevinden zich vele duizenden moslims. Ondanks de numerieke minderheid van de moslims besloot het Surinaam se parlement twee jaar geleden aan sluiting te zoeken bij de OIC. Er leken vooral economische belangen achter te schuilen, want de kwakkelende re gering van president Jules Wijden- bosch hoopte op die manier goodwill te kweken bij de islamitische landen en geld los te krijgen van buitenlandse gulle gevers. Maar tot op heden heeft dat lid maatschap weinig opgeleverd. De met veel bombarie aangekondigde levering van rijst aan Iran is nooit in de praktijk uitgevoerd, en projecten die op voor spraak van de OIC in Suriname zou den worden uitgevoerd, zijn nimmer goed van de grond gekomen. Volgens Djeme Fes Gado verkeert in 'diepe geestelijke nood', doordat de leiders van het land 'een verbond heb ben gesloten met de vijanden van de staat Israël'. „Ieder die voor het volk Israëls is, zal gezegend zijn. Iedereen die tegen is, zal vervloekt wordenal dus de organisatie. Djeme Fes Gado leidt daaruit af dat het lidmaatschap van de OIC, die volgens de christelijke organisatie uit is op de vernietiging van Israël, een vloek over het land heeft gebracht. Het beste bewijs hiervan vindt één van de predikers het feit dat er een breuk in de regeringscoalitie ontstond nadat Suriname een conferentie had bijgewoond waarop Israël flink werd veroordeeld. „Sindsdien hebben de problemen in het land elkaar in korte tijd opgevolgd, en zijn we beland in de diepe crisis waarin we nu verkeren." Suriname had zich in die bewuste conferentie moeten distantiëren van de verklaring over Israël. „Door de geestelijke nood die is ontstaan en de vloek die op het land rust, is de rege ring niet in staat het land te besturen. Om een ommekeer te brengen in de situatie zouden de leiders van dit land zich moeten verootmoedigen voor de Allerhoogste en om vergeving moeten vragen." De uitlatingen zijn de moslims in het verkeerde keelgat geschoten. Zij ei sen een publieke rectificatie en veront schuldigingen. De Madjlies Moeslie- mien Suriname (MMS), het samen werkingsverband van alle moslimorga nisaties in het land, spreekt van 'een verderfelijke wijze van handelen' en 'een grove aanzet tot onverdraagzaam heid'. „Als Djeme Fes Gado een heksen jacht op de islam en moslims wil uit lokken, dan zijn zij gewaarschuwd. Wij zullen niet over ons heen laten lopen; die tijd is voorbij. Het bevreemdt ons dat mensen die beweren Gods woord te prediken, op zulke grove wijze aan zetten tot haat en stigmatisering van een vredelievende geloofsgemeen schap", aldus de MMS. Volgens de moslims is vernietiging van Israël niet het doel van de OIC. „Men streeft daar naar samenwerking op politiek, economisch en sociaal ge bied binnen het raamwerk van de isla mitische solidariteit. De moslims heb ben dit land mede helpen opbouwen. In Suriname is geen enkele godsdienst in de meerderheid." De Interreligieuze Raad in Suriname tilt zwaar aan het conflict, en heeft ver bijsterd gereageerd. „De uitspraken zijn gebaseerd op een foutieve bijbelse interpretatie over de positie van het joodse volk in de religieuze geschiede nis. De uitspraken halen godsdienst en politiek door elkaar, zijn simplistisch van aard en rieken naar boze opzet om verdeeldheid te zaaien. In onze sa menleving is juist een oprecht streven aanwezig naar eenheid, onderling res pect en verdraagzaamheid." Del Ponte volgt Arbour op new york-den haag afp-dpa-anp VN-secretaris-generaal Kofi An nan heeft de Zwitserse Carla del Ponte voorgedragen aan de VN- Veiligheidsraad als opvolgster van Louise Arbour, de hoofd aanklaagster van het Joegosla vië- en het Rwanda-tribunaal. Zij is de enige kandidaat. Bij de VN in New York wordt verwacht dat de Veiligheidsraad uiterlijk komende week met de benoeming instemt. De 52-jarige Del Ponte be kleedt momenteel nog de func tie van hoogste openbare aan klager van Zwitserland. Zij heeft een jarenlange ervaring in mis daadbestrijding in internatio naal verband. Zij trad op tegen het wiswassen van geld, de Ita liaanse en de Russische mafia, drugs- en wapenhandel. De hoge VN-post werd va cant door de benoeming van Arbour als rechter bij het Hoog gerechtshof van Canada. Er werd al wekenlang'op gespecu leerd dat een kandidaat uit een neutraal land een goede kans zou maken voor de opvolging, nadat de Veiligheidsraad door de NAVO-bombardementen op Joegoslavië verdeeld was ge raakt. Dat Arbours opvolger op nieuw een burger van een NAVO-land zou zijn, geldt daar om als uitgesloten. De in Lugano geboren Del Ponte studeerde rechten in Bern, Genève en Groot-Brittan- nië. Naast de twee werktalen van de VN-tribunalen - Engels en Frans - spreekt zij Duits en Italiaans. De Joegoslavische president Milosevic heeft de Servische oppositie gisteren op de staats televisie veroordeeld. Volgens Milosevic zijn zijn tegenstan ders niet meer dan 'een ver lengde arm van het NAVO- kwaad'. Hij wil niet toegeven aan de druk van 'comtpte poli tici en partijen die de stabiliteit van staat van binnenuit onder mijnen'. De Servische president zei dat de NAVO de oppositie ge bruikt om te bereiken 'wat de alliantie niet met 22.000 ton bommen is gelukt'. In de tv-uit zending verweet Milosevic de missie van de Verenigde Naties en de internationale vredes macht KFOR dat zij de Servi sche en Joegoslavische soeve reiniteit en integriteit in Kosovo niet beschermen. Belgrado zal geen misbruik of politieke en andere veranderingen van de status van de Servische provin cie toestaan, aldus Milosevic. De Joegoslavische oppositie leider Zoran Djindjic verwacht op zijn beurt dat het bewind van Milosevic geen lang leven meer beschoren is. „De druk op hem neemt van maand tot maand toe en zijn machtsbasis wordt almaar kleiner. De erosie is groot. Het zal niet lang meer duren", zei Djindjic gisteren in een gesprek met het persbu reau Associated Press. Milosevic zal nog wel een tijdje de macht blijven uitoefe nen. „Maar op zekere dag zal een legergeneraal op de televi sieschermen verschijnen en Milosevic (twee van rechts op de voorste rij) proostte gisteren bij zijn hoofdkwartier in Belgrado met een groep bezoekende aanhangers uit het buitenland. Deze geëmigreerde Joegoslaven nemen deel aan een conferentie over de toekomst van het land. foto ap hem verzoeken af te treden." zullen zich mogelijk al in de looft Djindjic. „Het beste wat ven bij het Joegoslavië-tribu- De aanhangers van Milosevic herfst tegen hem keren, zo ge- hij kan doen is zichzelf aange- naai in Den Haag." 3m "Situatie op Oost-Timor niet veiliger' ;wuk De beloftes die Indonesië heeft gedaan om de veilig- •idssituatie op Oost-Timor te verbeteren, zijn volgens Amnes- International een aanfluiting. In een scherp communiqué be- 'ïuldigt de organisatie Jakarta ervan de voorstanders van inte- itie van Oost-Timor in Indonesië te steunen. „De Indonesi- 1e autoriteiten hebben al him beloftes gebroken om de pro- egratiegroeperingen strak aan de teugels te houden", aldus nesty. „In plaats daarvan biedt Indonesië hen steun en be- erming." Gisterochtend moest een bureau van de Verenigde ties in Same tijdelijk worden gesloten na een aanval van mili- leden. Een dag eerder vonden er ook al twee aanvallen plaats. oreanen ruimen modder op •oel Zuid-Koreaanse militairen ruimen langs de rivier Han in ,alMje hoofdstad Seoel de blubber op die is achtergebleven na het joodweer dat grote delen van Azië de afgelopen week trof. In iuid-Korea is de situatie weer enigzins genormaliseerd, maar Je schade is enorm. Er vielen tientallen doden, tienduizenden lijmensen raakten dakloos, en wegen en spoorlijnen spoelden Jweg. Het gevaar is bovendien nog niet geweken. Meteorologen j^jraarschuwen voor orkaan Paul, die volgens hun berekeningen Rechtstreeks op het Koreaanse schiereiland afstevent. foto afp

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5