Douane werkt in gatenkaas ZATERDAG 7 AUGUST Containeropslag in het Rotterdamse havengebied. Jaarlijks passeren hier miljoenen (in 1998 zes miljoen) containers. Over de controle daarop is nogal wat te doen. foto's gpd»cees zorn Stevige kritiek op controle in de havens De parlementaire commissie- Kalsbeek noteerde dat minstens 15.000 kilo cocaïne met medeweten van politie en douane Nederland zijn ingevoerd. De Directie Douane, onderdeel van de Belastingdienst, hult zich daarover in diep stilzwijgen. Op de werkvloer heerst frustratie. De kust is een gatenkaas waar uit angst voor 'represailles van hogerhand' douaniers alleen anoniem over spreken. Complete schepen worden ongemoeid gelaten. ,,Het bed moet nodig worden opgeschud", vindt Tweede Kamerlid L. van Dijke (RPF). „De douane is te gesloten, hiërarchisch en bureaucratisch. moet nu drie kwartier voor het binnenvaren ge beuren middels een fax naar een kantoor in Rijs wijk. Pas als er een verdachte lading van achter het bureau wordt ontdekt, gaat de douane af op de ha ven waar jaarlijks zo'n 200.000 containers worden overgeslagen. G. de Ruiter, eigenaar van een gelijknamig scheepsagentuur in Scheveningen, begrijpt er niets meer van. „Dit is nota bene een buitengrens van het Schengengebied zonder douanepost. En in het weekeinde is zelfs het kantoor in Rijswijk gesloten zodat schepen nu wellicht helemaal niet meer in klaren en gewoon in- en uitvaren. De douane zegt nu met mobiele teams te werken, maar ik heb ze hier sinds 1 juli nog maar één keer gezien." Buiten deze klachten wijzen douaniers aan de kust er nog op dat de controles en expertise op het vangen van verdovende middelen slechts in Rot terdam echt aanwezig is. Een niet onaanzienlijke haven als Vlissingen ontbeert die kennis echter. Terwijl er maandelijks toch al snel tien schepen uit Suriname aanmeren. Van Dijke: „Dat verschil kan schrijnend zijn. In Vlissingen werd op verzoek ma teriaal geleverd vanuit een Rotterdams visitatie team waar de scheepsladingen mee kunnen wor den gecontroleerd. Maar als zo'n douanier in Vlis singen dan bij een spiegeltje al zegt: 'wat moet ik met dat spiegeltje?' tja, dan houdt het natuurlijk op." Van Dijke wil de douane niet te hard aanpakken. „Heus, het is een organisatie die wel degelijk ge motiveerd is om het goed te doen." Hij wijst erop dat de keuze om met mobiele teams te werken voortkomt uit bezuinigingen en ad hoe genomen politieke beslissingen.„Het probleem is dat de po litiek de douane niet goed, of eigenlijk helemaal niet aanstuurt. Het ene moment zijn niet-fiscale aspecten als verdovende middelen een prioriteit, maar sinds 1998 kwamen er veel nieuwe taken bij en werden de controles op accijnzen verscherpt. Er wordt nu weer meer gekeken naar de smokkel van alcohol en tabak." Daar tegenover staat geen extra budget voor de douane. Met als gevolg dat het personeel vaak moet verhuizen en er expertise verloren gaat. Een 42-jarige douanier uit de Waalhaven bevestigt dat er tussen 'hoog en laag' een enorme kloof gaapt. „Ik werk hier nu al 13 jaar, maar heb nog nooit wat gemerkt van corruptie. Die mensen ver trekken, denk ik, met stille trom. Zoiets wordt toch het liefst binnenskamers gehouden. De douane is nog geen open organisatie. Zelf zou ik ook niet naar hogerhand gaan. Ik zou op zo iemand afstap pen en zeggen, joh, weet je wel waar je mee bezig bent?" Ook de klacht dat accijnzen als tabak en alcohol beter scoren, wordt door hem bevestigd. „Als er op papier water staat en je vindt illegale rum of wod ka, dan heb je een lekkere klapper. Maar verdoven de middelen leveren niets op. Die worden naar de vuilverbranding gebracht en dat was het." Ouderwetse situatie De Utrechtse advocaat P.Doedens smaalt zelfs om de douane. En dat er een aantal 'plat' zijn, be schouwt hij als een feit. „Hier", zegt hij, en legt een papier op tafel waaruit iemand zijn cliënt in een drugszaak probeert vrij te pleiten als hoofdver dachte. „Die man stuurt een fax vanuit de Domini caanse Republiek en zegt dat mijn cliënt nooit de hoofdverdachte kan zijn. Hij noemt zelfs drie douaniers bij naam, inclusief de auto waar ze in rijden en hun telefoonnummer." Op de fax staan inderdaad Rotterdamse nummers. Ook de hoegenaamde risicoanalyse noemt Doe- dens een flop. „Terwijl ze met z'n allen op een container duiken op een Surinaams schip en daar in inderdaad een kleine partij cocaïne aantreffen, laten ze de andere containers op datzelfde schip ongemoeid. Als je de officier van justitie dan om uitleg vraagt, antwoordt hij dat er voor die andere containers 'geen aanwijzingen' bestonden. Tja, dat is dan toch gewoon de ouderwetse botersmokkel. Je tipt een partij door, laat daar de douane en poli tie op afduiken, terwijl je aan de andere kant van het schip hele scheepsladingen aan wal zet. Zo ging het toen, en zo gaat het nog." Volgens een Rotterdamse drugsagent zijn voor smokkel helemaal geen corrupte douaniers nodig. Dat kost criminele organisaties alleen maar meer geld. „De Nederlandse kust is een gatenkaas. Ze zoeken gewoon de zwakke plekken zoals Vlissin gen. „Wie controleert een schip dat op Ameland vaart? Ik mag het niet hardop zeggen, maar het is niet moeilijk Nederland in te komen." MARCEL VAN SILFH0UT Hoofdschuddend bekijkt Ton Groe nendijk een laadmanifest in de con- troleloods. Het met de hand inge vulde formulier vormt de aangifte van een ver dachte lading. „Dit bedoel ik nou. Waarom werken met zo'n papiertje? Dat kost weer enkele minuten heen en weer lopen, terwijl alles vanaf het beeld scherm zou kunnen. Er moet nog veel worden ge automatiseerd." Het hoofd van het douanedistrict Rotterdam legt uit waarom de lading verdacht is. Hij wijst op de container met daarin een gloednieuwe wagen. De bestemming is de Verenigde Arabische Emiraten. Maar, en daar gaat het nu om, in de auto staan vol gens het papiertje ook enkele dozen met 'gebruiks goederen'. Groenendijk: „Een hele rare dus. En daér gaat het bij ons om. Zodra er een 'verwonder- moment' is, gaat de alarmbel. Dan pakken we hem eruit." Al geeft dat op de kade gemor. Elke controle betekent immers oponthoud. De douane, kort ge zegd, kost het bedrijfsleven geld. Teveel douane controle leidt er zelfs toe dat het bedrijfsleven naar andere havens uitwijkt. In 1998 kwamen er zes miljoen containers door de Rotterdamse haven. En in 2010 is dit waar schijnlijk al verdubbeld tot twaalf miljoen. Onvoor stelbare aantallen, die nopen tot een snellere, effi ciëntere controle. Groenendijk: „Toen die Ameri kaanse 'drugsgeneraal' McGaffrey hier op bezoek was, legde ik hem uit dat zes miljoen containers gelijk is aan een zesbaansweg van de oost- naar de westkust van de Verenigde Staten. En dan ook echt helemaal vol met containers. Nou, dan begrijp je wel dat we dat onmogelijk allemaal kunnen con troleren." Over één ding willen Groenendijk en anderen van de douane per se niet praten: het verwijt van de commissie-Kalsbeek dat er in de jaren 1991- 1994 liefst 15.000 kilo cocaïne of zelfs het dubbele daarvan op de Nederlandse markt is gebracht met medeweten van politie en douane. Die zaak is nog in onderzoek. Intussen blijkt de lading uit de luxewagen er op de scanner wat vreemd uit te zien. Het is duidelijk zichtbaar dat er een soort bokaal in de doos zit. „Dat kan wel eens cultuurgoed zijn. Uitpakken", zegt Groenendijk. Maar dan blijkt het te gaan om een kitscherig stuk porselein. Hilariteit alom. „Dit is het leuke van ons vak. Je weet meestal niet wat je zult tegenkomen." Dat gold ook voor de vangst van vierduizend kilo cocaïne die op 10 mei in Rotterdam werd gedaan. „Die lading was niet getipt. Het is puur onze eigen risicoanalyse geweest", zegt Groenendijk beslist. Risicoanalyse Het woord 'risicoanalyse' valt vaak in de Rotter damse douanepost. Voor een deel, legt het hoofd van het douanedistrict uit, gaat het daarbij nog steeds om 'boerenverstand'. Maar belangrijker is dat de dienst over centra beschikt die van achter een bureau 'publieke en niet-publieke informatie' over de aanvoerroutes van de schepen verzamelen. Sommige landen, zoals Suriname en Colombia, maar ook bepaalde aanvoerroutes via ogenschijn lijk koosjere landen, kunnen een risico vormen. Zulke boten hebben niet alleen controle van de lading te verwachten, maar ook een bezoek van de zogeheten 'Zwarte Bende', oftewel: het visitatie team van de douane. Uitgerust met honden en professionele apparatuur kammen deze beambten alle hoeken en gaten van een schip uit. Vies werk waar je speurkarakter voor nodig hebt. Juist bij deze dienst blijkt veel frustratie te leven over de douanetop. Arbeidsonvrede die onder meer voortkomt uit de grote gaten die er in de controle vallen. Met name de kust is op dit mo ment 'een en al gatenkaas' vanwege te weinig mankracht. „Daadwerkelijke controleteams of sur veillerende douaneambtenaren zijn er in het dis trict Rotterdam 's avonds en 's nachts nauwelijks en dat geldt ook voor de weekends en feestdagen", staat in een anonieme brief die Kamerlid Van Dijke (RPF) ontving nadat hij in maart dit jaar Kamervra gen stelde over de douane. „In heel Rotterdam rijdt dan maar één surveillanceauto, volstrekt bela chelijk voor zo'n gebied." Ook zou de douane vaak niet in staat zijn om te reageren op bijstandsverzoeken van de politie of portiers in de haven. „Het resultaat is dat deze in stanties niets meer melden en er ook nauwelijks contact meer is met die diensten." De brief is een litanie van klachten over de douanetop. „Eigen inzicht en kennis, ervaring en initiatief worden terzijde geschoven. Een compu teruitdraai is heilig." Als voorbeeld geven de brief schrijvers aan dat Duitse schepen de zaken wel in orde hebben en derhalve nooit sco ren in de risicoanalyse. „De beman ning van de schepen weet dit ook want die zien nooit douane aan boord en kunnen dus van alles het land binnenbrengen, en doen dit dan ook." Onvrede De teamleiders moeten het even eens ontgelden. „We hebben liever dat je een partij sigaretten vindt dan verdovende middelen, want sigaret ten leveren nog geld op. Verdoven de middelen kosten ons alleen geld en leveren niets op", zou een team leider ooit hebben gezegd. Plezier en motivatie, aldus de 'verschillen de douaneambtenaren uit het dis trict Rotterdam' is inmiddels verdwenen en 'het ziekteverzuim is ongeveer tien procent'. Gezien het hoge aantal mannelijke werknemers (weinig zwan gerschapsverlof) is dat veel. Ook twee andere ano nieme brieven geven een soortgelijk beeld. Een ci taat: „Bij bezoek aan de douanepost door derden worden nooit kritische geluiden vernomen. De be zoekers krijgen alleen mooie verhalen te horen. Gebakken lucht." Van Dijke heeft zojuist enkele dagen poolshoog te genomen bij de douane. Rotterdam is efficiënter en beter georganiseerd dan Vlissingen, constateer de hij. Maar ook hier trof Van Dijke voldoende za ken aan waarover hij op 30 september aanstaande staatssecretaris Vermeend van financiën pittige vragen zal stellen. Munitie genoeg. Een recente personeelsmonitor in het douanedistrict Roosendaal (met onder meer ook de post Vlissingen) leert dat zeventig procent geen vertrouwen heeft in de beslissingen van het management. Dit voorjaar bracht de Algemene Rekenkamer een rap port genaamd 'Douane en Doua- nita' uit. De risicoanalyse waar de douane zo trots is, kreeg de kritiek dat er 'op dit punt landelijke infor matie ontbreekt', terwijl ministe ries veel informatie die zij hebben, niet aan de douane verstrekken. Bezwaren Van Dijke kent en deelt inmiddels veel van de kritiek van de werk vloer. Sterker nog, hij is er kwaad over dat ook hij tijdens een eerder werkbezoek in februari met de commissie van financiën in Vlis singen vernacheld is. Toevallig was er toen net een container bin nen gekomen met een 'verhoogd risico' en vond er plots een controle plaats op de loswal naast de douanepost. Later kreeg hij echter van douaniers te horen dat het in feite de eerste keer in de ge schiedenis van de haven was dat op deze plek zo werd gecontroleerd. Inmiddels kent Van Dijke de organisatie beter. Hij typeert het als een goed bedoelende, maar sterk hiërarchische, bureaucratische en naar bin nen gerichte, gesloten overheidsdienst. Van Dijke: „Die risicoanalyse is natuurlijk mooi, maar het mag daar niet bij blijven. De douane moet ook in de havens zichtbaar blijven. Daar gaat een preven tieve werking vanuit. De politie doet zijn werk ook niet alleen vanachter het bureau." Het dossier van het Kamerlid bevat nog twee verontrustende brieven van twee firma's uit de ha ven van Scheveningen. Sinds 1 juni is daar in na volging van meerdere kleinere zeehavens de doua nepost opgedoekt. Het inklaren van de lading Het hoofd van het douanedistrict Rot terdam, Ton Groe nendijk: „Er moet nog veel worden geautomatiseerd." Een auto in een container wordt onderworpen aan een onderzoek.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 40