Asbest in Nederlands KFOR-kamp 'Wat nou Europese Unie, ik wil gewoon roken' Binnenland Vondelpark op wieltjes Jonge kinderen krijgen te vaak medicijnen voor volwassenen Bestuur Curasao legt beslag op roerend goed Van der Valk-hotel Leidse Zomerdag op 12 augustus TERDAG 7 AUGUSTUS 1999 'lotselinge hartdood is erfelijk Plotselinge hartstilstand is erfelijk. Als deze eigen- ..ap in de familie zit, kunnen redelijk jonge mensen een hart- lod sterven zonder dat ze tevoren enige klachten hadden. Dat ijkt uit een artikel in het Nederlands Tijdschrift voor Genees- N I mnde. Genetisch en cardiologisch onderzoek kan de erfelijke [ndoening aan het licht brengen. Volgens de schrijvers van het rtikel is er wel iets te doen aan de erfelijke risico's. Het gevaar 3, te verkleinen door leefregels, bijvoorbeeld om zonder pieken leven. Bepaalde medicijnen helpen eveneens, evenals im- lantatie van een pacemaker of defibrillator. ;n )pnieuw melasse gelekt |lft Er is gistermiddag opnieuw melasse van DSM Gist uit lelft in het oppervlaktewater gestroomd. De stroperige vloei- lof kwam door een lek in een leiding in het water terecht. De iilieuschade lijkt mee te vallen omdat de melasse met koelwa- en 1# was verdund, zodat niet nog meer problemen voor de vis- land in de sloten en grachten van Delft ontstaan. De wateren lurnbnd Delft raakten vorige week sterk verontreinigd met duizen- r dezfen liters melasse uit een gescheurde opslagtank op het terrein lijksean DSM Gist. Talloze vissen vonden de dood. Het vervuilde )D befater zorëde zelfs voor massale vissterfte in de Schie en de fieuwe Maas bij Schiedam en Rotterdam. Deze gemeenten ssenaan de schoonmaakkosten bij het bedrijf indienen. corf tainr,alm laat tempo banken onderzoeken a. a fnhaag De Nederlandsche Bank gaat de verwerkingsduur an overboekingen door banken onderzoeken. Minister Zalm "0,fen financiën heeft daartoe opdracht gegeven. In eerste instan- as R(e was Zalm tevreden over het voorlichtingsmateriaal dat de g optanken sinds april maken en waarin zij uitleggen hoe zij te werk t4' a#an' Maar uit een onderzoek van de Consumentenbond bleek (at overboekingen bij sommige banken enkele dagen langer au5uren dan de informatie in de folder aangeeft. Vooral de Post- - VS, jank werkt traag, overschrijvingen duren z'n vijf dagen. Hoewel I945jet Consumentenbond-onderzoek nog niet is afgerond, wil fljJalm nu duidelijkheid over de folders. (ïpas-dieven aangehouden De politie in Rotterdam heeft drie verdachten van iraffineerde pinpasdièfstallen aangehouden. De drie mannen, komstig uit Frankrijk, spraken bij pinautomaten mensen aan. Ie waren keurig gekleed en wisten met een beleefde babbel de idacht van hun slachtoffers af te leiden. Daarbij keken ze de jincode af en ontvreemdden ze de pas uit de automaat zonder t te st|at jlun slachtoffers dat in de gaten hadden. Die veronderstel- j^.ien dat hun pas door de automaat was ingeslikt. In een afleve- "u!4ng van Opsporing Verzocht kwam hun handelwijze aan de or- 81 lie. Die aflevering schoot een Rotterdammer te binnen toen hij C V?ïondte pinnen en benaderd werd door drie mannen. Hij gaf e, let kenteken van de auto door aan de politie, hele Irandweer vreest tekort bluswater la m* schede De brandweer vreest grote blusproblemen door de ieuwe waterleidingwet. Door de verplichte toepassing van I unnere leidingen komt minder water beschikbaar. De dunnere uschi gidüigen zijn nodig water sneller te laten stromen zodat bacte- of ni jën zich minder goed kunnen voortplanten. Een hogere druk tes ei 00r dunnere buizen leidt echter tot een kleinere hoeveelheid da*luswater. Een onderzoeksinstituut is ingeschakeld om te on- 11 vie erzoeken op welke plekken hoeveel water per uur uit de lei- me<^ ing moet stromen, wil de brandweer haar werk verantwoord laar uitvoeren. De nieuw ontworpen leidingnetten worden ™eti ri eerste instantie alleen in nieuwe woonwijken of industriege- 'ieden toegepast. Verboden luchtdrukwapen uit Spanje reldi e] nny lelijk meeim teven tenw ïven deH is ietieCj edri j Vin -uvai umegen De Nijmeegse politie heeft gisteren bij drie jongens •n nieuw soort luchtdrukwapen gevonden dat in Nederland :rboden is. De jongens kochten het wapen op vakantie in panje, waar het volop vrij verkrijgbaar is, aldus de eigenaars, let is in allerlei kleuren te koop en er komen gekleurde plastic latronen uit. De jongens schoten eerder deze week met de wa gens op de openbare weg. Ze hadden elk zo'n tienduizend stuks lunitie. Besmette kazen niet in schappen >en haag Een partij Franse kazen die is besmet met de listeria- lacterie is vrijwel zeker niet terechtgekomen op de schappen in Ie Nederlandse winkels. Dat heeft het ministerie van volksge- :ondheid gisteren bekendgemaakt. De bacterie Listeria mono- ytogenes is vooral voor zwangere vrouwen gevaarlijk. In Frank- ijk zijn eerder dit jaar twee mensen aan de bacterie overleden, üelgië haalde de besmette kaas donderdag uit de handel. Het png om kaas van het type Petit Munster van het merk Les petits amis. Hij was geleverd aan zeker vier importeurs in Nederland. IjljZonder koffer na gaslek Schiphol iCHiPHOLVele honderden KLM-passagiers zijn gedupeerd aakt door een gaslek donderdagmiddag op Schiphol. Zij kwa- nen zonder koffers aan op hun bestemming omdat de bagage- [jyy celder onder de E-pier moest worden ontruimd. Werklieden laakten rond twee uur bij boorwerkzaamheden een gaspijp. Op ci ast van de brandweer werd de bagagekelder ontruimd. De af- ha ïandeling van koffers heeft volgens de KLM ongeveer een half jut stilgelegen. Honderden KLM-passagiers met diverse be- itemmingen vertrokken zonder hun bagage. De KLM weet nog iet of de schade zal worden verhaald op de veroorzakers. VQlkel Met een demonstratieve blokkade van de vliegbasis Volkel herdachten enkele vredes- en milieugroepen gistermid dag de atoombom op Hiroshima in 1945. Volkel was uitgekozen wegens de mogelijke aanwezigheid van atoomwapens op deze basis. Erg druk was het er niet. Met ruim twintig activisten lukte het maar net de poort van de vliegbasis te blokkeren. Spandoe- ves ken 0p het hgj,. moesten de actie kracht bijzetten. Het was een beetje preken voor eigen parochie. Een vergrijzende, maar nog immer radicale parochie. Dat wel. foto anp toussaint kluiters Vrees voor hogere premies ziektekosten utrecht Zorgverzekeraars denken dat ze de ziektekostenpre mies moeten verhogen als ze belasting moeten betalen over de vergrijzingsvoorziening'. Dat is de reserve die ze aanhouden voor de financiering van de kosten van de vergrijzing. De Hoge Raad besliste onlangs dat zorgverzekeraar Levob vennoot schapsbelasting moet betalen over dat reservepotje. luristen van Zorgverzekeraars Nederland onderzoeken nu of de uit spraak ook geldt voor andere particuliere zorgverzekeraars. ZN is verbolgen over de uitspraak van de Hoge Raad omdat verze keraars door de Verzekeringskamer zijn verplicht tot het heb ben van een vergrijzingsreservè. Als daarover belasting betaald moet worden, kost dat de verzekeraars veel geld. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Grote verwarring reizigers in tax-freewinkels haarlem karen bloemink De nieuwe regels voor het be lastingvrij winkelen veroorza ken grote verwarring in de See- BuyFly-winkels op Schiphol. Schiphol Group informeert haar klanten met de bemoedi gende tekst 'Er verandert niks op drank en sigaretten na'. Maar voor de reizigers met een bestemming binnen de Euro pese Unie is het tax-free winke len een lastige klus geworden. Informatiefolders en posters proberen de reiziger de tax freewinkel in te lokken: 'Vanaf nu verdwijnt tax-free, maar u merkt er bijna niks van'. Niet gehinderd door enige kennis van zaken stapt menig vakan tieganger gewapend met een goede fles drank, slof sigaretten en instapkaart naar de kassa. Vragende gezichten als de win kelbediende de vervelende boodschap brengt dat rookwaar niet meer belastingvrij kan wor den aangeschaft. Het personeel moet tot treurens toe uitleggen waarom de sigaretten niet mee mogen naar Spanje. Reizigers met een bestemming binnen de Europese Unie mogen geen rookwaar meer meenemen. Karin Scholtmeijer moet het voordeelpak shag dus weer te rugleggen in de schappen. De Groningse vliegt naar Finland en dat land hoort bij de Euro pese Unie: geen belastingvoor deel dus voor Scholtmeijer. De whisky mag wel mee, maar ze betaalt daarvoor dan wel de normale winkelprijs. ,,Dat ver haal van de Europese Unie zegt me niets. Ik wist niet dat Fin land daarbij hoort", zegt ze ge laten. Schiphol is uiteraard niet blij met de nieuwe regels. Marian ne de Bie van Schiphol baalt zichtbaar. Schiphol Group be haalde met de tax-free verkoop vorig jaar nog 204 miljoen gul den winst. De woordvoerster verwacht dit jaar tachtig mil joen gulden mis te lopen. De Bie: ,,Het winstverlies wordt opgevangen door de verkoop te stimuleren. Volgend jaar ope- Amsterdam De vaste wandelaars, fietsers en rustzoekers in het Amsterdamse Vondelpark klagen er al enige tijd over: de groene long van de hoofdstad heeft te maken met een ware invasie van skaters. Zij maken in steeds grotere aantallen gebruik van de prachtige asfaltpaden en het ontbreken van gemotoriseerd verkeer in het park. Sommige niet-skaters hebben de gemeente Amsterdam zelfs al gevraagd om de aanleg van schelpenpaden voor de wandelaars, omdat daarop in elk geval niet kan worden geracet. Om de menigte op wieltjes en de klagers enigzins ge scheiden te houden, is er al enige tijd in het park en daarbuiten de 'Friday Night Skate'. Het Vondelpark is dan het domein van de skaters, die daar massaal gebruik van maken. foto anp marco okhuizen Publiek schiet slachtoffers geweld te hulp amsterdam anp Niet alle passanten lopen door bij geweld en criminaliteit, zo bleek donderdagavond in het centrum van Amsterdam. Twee mannen op een scooter reden op het fietspad van het Rokin een Engelse toerist aan en schopten vervolgens op hem in. Zo'n vijftien omstanders grepen in. In de Paleisstraat klom een man over de toonbank van een tijdschriftenzaak. De eigenaar kreeg hulp van zijn klanten. Sa men slaagden ze erin de man te overmeesteren. den haag anp Jonge kinderen krijgen volgens de Consumentenbond te vaak medicijnen die eigenlijk voor volwassenen zijn en waarvan niet zeker is of ze veilig zijn voor kinderen. Ook worden ge neesmiddelen aan kinderen voorgeschreven die bedoeld zijn voor een andere kwaal. Vaak is toepassing bij kinde ren een gok, schrijft de Consu mentenbond. Artsen houden er te weinig rekening mee dat kin deren geen kleine volwassenen zijn en anders kunnen reageren op medicijnen. Ze geven medi cijnen voor volwassenen in aangepaste sterkte aan kinde ren „en nemen de risico's op de koop toe. Vaak is dat de enige mogelijkheid om een kwaal te bestrijden", aldus de Consu mentenbond. De bond roept artsen op om ervaringen met het toedienen van medicijnen bij jonge kinde ren uit te wisselen en ouders goed voor te lichten. Uit een nog niet gepubliceerd onder zoek van het Rotterdamse Sop- hia-ziekenhuis zou blijken dat negentig procent van de aan jonge kinderen voorgeschreven medicijnen anders wordt ge bruikt dan volgens de registra tie is toegestaan of die alleen voor volwassenen zijn bedoeld. Een studie in vijf Europese zie kenhuizen met kinderafdelin gen komt op ongeveer vijftig procent. Twee op de drie ge neesmiddelen die aan kinderen worden toegediend zijn alleen op volwassenen getest. nen we een nieuwe SeeBuyFly- lounge om meer te verkopen. Ontslagen kunnen zo worden vermeden. Het belastingver schil van alle produkten behal ve alcohol en rookwaren van gen wij op, samen met de win keiiers." De winstmarge word zo wel kleiner voor de luchtha vijf jaar verwacht Schiphol Group weer op het oude winst niveau te zijn. Gerard van de Bos zit achter de kassa in de drank-en rook- warenwinkel. Volgens de win kelbediende hebben de meeste Nederlanders wel van de rege ling gehoord. „Die komen dus netjes naar ons informatiepunt om te vragen wat ze wel of niet mee mogen nemen. Maar voor de meeste buitenlanders zijn de regels heel verwarrend. Vooral voor de Engelsen is het rottig, want daar kost een pakje siga retten rond de negen gulden. Zij willen sowieso sigaretten meenemen, belastingvrij of niet. Dat kan niet meer." Kensena Samuels uit Londen heeft binnen een minuut haar keuze gemaakt. Met twee dub- belverpakkingen Dunhill staat ze voor de kassa. Van de Bos moet opnieuw uitleggen dat je met een bestemming binnen de Europese Unie geen rookwaar meer mag meenemen. „Oh De regels voor belastingvrij winkelen binnen de Europe se Unie zijn sinds 1 juli ge wijzigd. Drank kan alleen nog tegen winkelprijzen worden gekocht en sigaret ten zijn helemaal niet meer te koop in de SeeBuyFly- winkels voor reizigers die binnen de Europese Unie reizen. Alle andere artikelen zijn wel belastingvrij ver krijgbaar omdat Schiphol en de winkeliers die belasting voor hun rekening nemen. Lidstaten van de Europese Unie zijn: België. Denemar ken, Duitsland, Finland, Frankrijk, Griekenland, Groot-Brittannië (behalve de Kanaaleilanden), Ierland, Italië, Luxemburg, Neder land, Oostenrijk, Portugal, Spanje (behalve de Canari- sche eilanden) en Zweden. Voor reizen met een bestem ming buiten de Europese Unie is er niets veranderd. really?", roept de Londense uit, „waarom mag ik geen sigaret ten kopen?" Ze legt de sloffen weer terug. „Belachelijk. Wat nou Europese Unie, ik wil ge woon roken. Kan ik hier über haupt nog sigaretten kopen?" Van de Bos verwijst haar naar de sigarettenautomaat waar ze enkele pakjes kan uittrekken. Geïrriteerd beent ze naar de parfumafdeling. Dan maar een lekker geurtje: „Of is dat ook een probleem voor de Europese Unie?" Optreden Defensie 'klungelig en naïef Op het kamp van het Nederlands geniehulpbataljon in Prizren ligt asbest. Twee officieren van de landmacht en een externe asbestdeskundige hebben eerder deze week waarden gemeten die de in Nederland geldende normen aanzienlijk overschrijden. Op de locatie zijn bescher mende maatregelen genomen, zo heeft het ministerie van defensie gisteravond bekendgemaakt. den haag anp Voorzitter Gooijers van de CNV-bond van militairen ACOM noemt het bericht zeer verontrustend en de aanvanke lijke opstelling van de land macht naïef. „Na de berichten over asbest op het kamp in Prizren, nu ruim een week gele den, heeft Defensie metingen verricht en ons verzekerd dat de hoeveelheid asbest ver onder de Nederlandse normen lag. En nu blijkt dat er vreselijk veel aan de hand is en dat er hoge waarden asbest zijn gemeten. Het gaat om de gezondheid van duizend man genie. PvdA-Kamerlid Zijlstra noemt het optreden van de landmacht „eerlijk gezegd nogal klunge lig". Zijlstra verwijst naar het asbest in het NAVO-comman- docentrum de Cannerberg. „Als je denkt aan de Cannerberg en het onderzoek van de Kamer daarnaar, dan mag je toch ver wachten dat de landmacht op zijn tellen past. Het verbaast me dat het toch weer gebeurt. Maatregelen zijn mosterd na de maaltijd, het is allemaal buiten gewoon triest." Over de eventuele politieke verantwoordelijkheid van staatssecretaris Van Hoof wil Zijlstra nog niets zeggen. „We moeten eerst maar eens op pa pier zien wat het ministerie hierover te melden heeft." D66'er Van 't Riet noemt het heel vervelend dat de eerdere metingen niet klopten. Zij wil van Defensie snel en duidelijk horen waarom het asbest niet eerder is ontdekt en waarom de Nederlandse militairen zolang aan de risico's van asbest zijn blootgesteld. De maatregelen die de Ko ninklijke Landmacht nu in Priz ren genomen heeft bestaan uit het nathouden van de airstrip waar het kampement is. Ook gelden er restricties voor het verplaatsen van voertuigen en moeten de militairen continu stofmaskers dragen. De leiding van het bataljon, dat uit onge veer 850 militairen bestaat, is inmiddels op zoek naar een nieuwe locatie. Zaterdag ver trekt een hulp- en meetteam, met onder anderen een externe deskundige, naar Kosovo. Het team neemt een laboratorium mee. Eind vorige maand beschul digde een vader van een KFOR- mUitair uit Assen Defensie er van militairen in Prizren bloot te stellen aan asbest. Defensie zou de betrokken militairen slechts een mondkapje ter be scherming bieden. De militai ren zouden kapotgeschoten ge bouwen moeten opruimen waarin asbest zou zitten. PvdA- Kamerlid Zijlstra stelde daarop Kamervragen. Schuld van bijna 10 miljoen aan belasting WILLEMSTAD ANP Het eilandsbestuur van Curasao heeft beslag la ten leggen op de roerende goederen van vier grote hotels, waaronder het Van der Valkhotel. De hotels staan voor enorme bedragen in het krijt bij dé Cura^aose overheid. Gedeputeerde R. Chong (toerisme) wil met de beslaglegging de hotels dwingen tot een struc tureel betere belastingafdracht. Ook andere schuldeisers, onder wie het water- en elektrici teitsbedrijf Kodela, moeten volgens hem hun geld krijgen. Hij laakt het 'Latijns-Amerikaanse gedrag' van het niet volledig en tijdig afdragen van belastingen door onder meer Van der Valk. De Toekan vestiging moet nog bijna tien mil joen gulden toeristenbelasting afdragen. Ande re hotèls zijn tussen de dertig en veertig miljoen gulden aan achterstallige belastingen verschul digd. .Alle hotels waarop nu beslag is gelegd beroepen zich op een vrijstelling die mijn voor ganger hun gegeven zou hebben, maar daar heb ik absoluut niets mee te maken", zegt Chong, die medio juli is aangetreden als gede puteerde. „Toerisme is een zeer belangrijke pijler voor onze economie en daarom sta ik voor een ver zakelijking van het toerismebeleid." Dat houdt volgens Chong in dat ook hotels gewoon moe ten voldoen aan hun betalingsverplichtingen. De verhoudingen tussen Van der Valk en het Cura^aose eilandsbestuur zijn al langere tijd niet zo goed. Medio juni moest de vestiging op Curasao zijn eigen waterproductie staken om dat die niet voldeed aan de voorwaarden van de GGD. Het eilandsbestuur dreigde toen met in trekking van de hotelvergunning. Ook ruziën de twee over het al dan niet aanleggen van twee pieren en een strand bij het hotel. In verband met di£ vertraagde aanleg eist Van der Valk geld van de overheid. Het hotel verloor een kort ge ding daarover. Last minute Leiden Het is nog niet te laat om in september met een studie aan ^1 de Universiteit Leiden te beginnen. Kies je nu voor Leiden dan is het zelfs nog mogelijk om aan de introductiedagen voor nieuwe studenten deel te nemen. Kom naar de Leidse Zomerdag op donderdag 12 augustus: Maak kennis met de Leidse opleidingen en het Leidse studiesysteem Doe een gratis studie- en beroepskeuzetest Studenten vertellen over het Leidse studentenleven, op kamers gaan en Leiden als studentenstad Interresant voor uitgelote studenten geneeskunde Meld je op donderdag 12 augustus tussen 10 en 10.45 uur op station Leiden Centraal. Meer informatie Bel de Studielijn 071 527 1111 of kijk op Internet: www.leidenumv.nl/studiesite/zomerdagen Universiteit Leiden Een klant van de SeeBuyFly-winkel op Schiphol krijgt informatie over nieuwe belastingregels. foto united photos de boer cynthia van duke

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3