Loesje groeit groot O M Ovalen ugusf <an 'Loesje International' spelen een rollenspel op hun zomerkamp in Tsjechië. FOTO GPD'MONIQUE BROESHART riesel Tim uys i van iv, n Hai ndaitij °"e rnaan. In de velden rond om het Tsjechische dorpje By- stré huilen wolven, dansen elf- jnen trollen en vliegen heksen. Het |en van Loesje, het Arnhemse initia- it posters verzint en plakt. Deze tijn ze zonder lijmkwast op stap. De Iners aan het Loesje zomerkamp e Polluien dertig dromen in opdracht 1 van wind, water, vuur en ^jTwee draken zijn er op uit de dro- HMné te pakken. De goede fee Vero deelt Hldaf dromen uit zolang de voorraad irv uren speelt het gezelschap dit ken- tingsspel keurig volgens de regels, iiteindelijk wint Joep, de god van de laven Hij stuurt, met zijn pilsje in de I tijn trollen af op de twee meter lan- Vladimir, om hem van zijn dromen pven. „Je lijkt onze president wel", adimir na afloop tegen Joep. yan de dauw keert de groep terug iet onderkomen in het dorpshuis 'Stré. Het verwaarloosde gebouw ieer aan een groot transformator- :nken dan aan een gemeenschaps- Het heet SOKOL, een overblijfsel communisme, en staat voor 'soci- llektief. Bij de ingang hangt een esje-affiche met in het Tsjechisch X: 'Hier worden gedachten gerecy- innen galmt de feestdrukte door de gen. Succes is zestien jaar geleden opgericht even Arnhemse studenten die zich inden vinden in de negatieve en igressieve demonstratiecultuur van Zij wilden op een frisse en positie- 'eilingiier mensen op nieuwe gedachten mijn n zonder kant en klare oplossingen Je is i dragen. Dat initiatief sloeg zo goed i, de p it Loesje inmiddels in Nederland er. Ne ïizend leden telt en ook in het bui- in var d actief is. Haar website behoort, ilgens intigduizend 'inbellers' per maand, versti best bezochte sites in Nederland. een bedrijf geworden dat zich draai- ïk da oudt met de verkoop van agenda's, een kalenders en andere producten. vierk< itaalde krachten en een 'flexo-team' prijs jwilligers zijn inzetbaar voor activi- bijn en workshops, lgens e weken in het jaar gunt Loesje zich et ver e om de commerciële activiteiten tuin< ich neer te leggen en tijdens een in- er te onaal zomerkamp nieuwe inspiratie ioen. Dit jaar komen uit drie Oost- verwe West-Europese landen dertig le- cun je jeen. „Zo zie je weer wie Loesje is.en e bet e voor staat", zegt Vero Crolla (27), uimti Amerika-deskundige en nu een van ralt m betaalde medewerkers van Loesje. inten emt het liever geen 'jaarvergade- al wo lat klinkt te formeel. Het is ook niet nt is loeling om doelstellingen te formu- ibaar Het vastleggen van doelen zou tar ik ine initiatieven kunnen belemme- het g het creatieve denkproces in de weg vooi ie sta >je stelt liever dingen ter discussie ar hifet zij oplossingen geeft. Zij zegt bij- ïeld niet dat je geen vreemdelingen aten, maar vraagt zich af hoe je ie- <e zal kunt haten die je niet kent. Als orga- kkele wil Loesje niet in de verleiding ko- ;terie e 'ultieme waarheid' te verkondigen por t denkvermogen van haar leden zou 't de n beperken. Loesje moet vrij zijn en eslan rijplaats voor dromen blijven. Zo alig li fden in Loesje het jonge meisje dat oen g lede jeugd heeft gekend en nu, wor- e dai d met haar identiteit, droomt van g naa 'en zo mooie toekomst. ojet an df ivinci nantische Loesje had voor haar zo als geen betere locatie dan het SO- oor e duinen vinden, al wist zij het zelf in tevoren. „Het pakt altijd beter uit 'e verwachten. Loesje heeft gewoon zegt Vero. Oorspronkelijk rekende ganisatie op dertigduizend gulden lie van de Europese Unie voor een 'kamp in Zweden. Toen dat werd af De expansiedrift van een 16-jarige Loesje is al lang niet meer het groepje studenten dat zestien jaar geleden in Arnhem is begonnen met het stiekem plakken van teksten. Het is een internationaal opererend bedrijf geworden dat via de elektronische snelweg, diverse publicaties en workshops haar ideeën verspreid. Om ervaringen uit te wisselen komen de leden deze zomer voor twee weken bijeen in het Tsjechische dorpje Bystré. Zij zien in hun Loesje het jonge meisje dat een goede jeugd heeft gekend en nu, worstelend met haar identiteit, droomt van een even zo mooie toekomst. Loesje spreekt intussen vreemde talen. Tsjechisch bijvoorbeeld. Op de poster in het midden: 'Wat goed of slecht is hangt af van wie 't doet'. Rechts boven: 'Vergeet de verplichting geef me de verantwoordelijkheid'. FOTO'GPD gewezen leek het er even op dat het kamp niet door zou gaan en gingen velen op zoek naar een andere vakantiebestem ming. Heel toevallig ontmoette de organi satie in Nederland de burgemeester van Bystré, die Loesje spontaan het SOKOL- gebouw en de lagere school kosteloos ter beschikking stelde. Zo werd dit zomer kamp al snel het bewijs voor Loesje dat zij nog net als in haar beginperiode onafhan kelijk, eenvoudig en flexibel kan functio neren. „Wij hebben nu al bedacht dat we volgend jaar geen subsidie voor het zo merkamp willen aanvragen", zegt mede werker Maarten Hermse (30), die al der tien jaar actief meedraait bij Loesje. In drie dagen is de sfeer zo goed dat de leden er van overtuigd zijn dat Loesje de ideale maatschappij kan verwezenlijken. „Hier krijgen wij de kans om onze eigen democratische wetten in de praktijk om te zetten", zegt Mika uit Finland. Zo wordt de drank met SOKOLS betaald, de zelf be dachte munteenheid die volgens een aan gepaste wisselkoers ervoor zorgt dat de consumpties voor de Westerse leden even duur zijn als voor de Oost-Europese. „Dat zouden ze met de euro ook moeten doen", merkt iemand op. De workshops worden buiten op het voetbalveld gehouden of in de twee klaslo kalen, 'evolutie' en 'revolutie'. Ze zijn vro lijk, ongestructureerd en toch serieus van aard. „Ik wilde iets over te laat komen zeg-- gen maar daar is nu geen tijd meer voor", zegt Steffan Wunderink met gevoel voor zelfspot. Sommige Loesje-leden zijn hyperactief. Vero loopt haast nooit maar huppelt meestal door de straatjes van Bystré op weg naar de supermarkt. Zij heeft het ko ken op zich genomen en zingt liedjes van Boudewijn de Groot wanneer ze in de hit te boven de pannen staat. Tijdens de workshops luistert zij aandachtig en te kent bloemetjes op haar blote knieën. Een theoretische discussie over het dragen van verantwoordelijkheid weet zij, met haar tien jaar Loesje-ervaring, kort samen te vatten: „Het is net als met bier. De een wil er te veel van, de ander geeft er niets om. En de een kan er beter tegen dan de an der." Verantwoordelijkheid dragen is een steeds weer terugkerend onderwerp. Tij dens een workshop 'taboe-doorbreking' oppert de Finse Mika dat het plakken van affiches nogal vrijblijvend is. Daarmee raakt hij een gevoelige snaar. Sinds de mislukte poging in 1986 om deel te nemen aan de Tweede-Kamerverkiezingen, is het posterplakken het enige geoorloofde mid del in de strijd voor een betere maat schappij. Partijpolitiek als alternatief voor het plakken staat voor Loesje niet meer ter discussie. Daardoor is het plakken heilig. En als Loesje meer invloed wil hebben zal zij meer affiches moeten plakken. Die expansiedrift is Loesje niet vreemd. Komend jaar hoopt Loesje met een bus door Europa te toeren om potentiële plak kers te ondersteunen. Loesje-leden heb ben namelijk ontdekt dat het niet alleen een kick geeft om je eigen teksten op straat te zien hangen maar dat het ook leuk is om onverwachts een onbekende tekst van een andere groep tegen te ko men. En dat gevoel is nog sterker bij de teksten in het buitenland. Internationaal „De initiatiefnemers van Loesje gaven zichzelf dertig jaar de tijd om internatio naal door te breken. Maar ergens is het fout gegaan, want al na zes jaar was Loesje in het buitenland bekend", zegt Vero trots. Twee jaar geleden beleefde de organisa tie een hoogtepunt met 110 deelnemers aan het zomerkamp in Slowakije. In dat land wilde Loesje een hoofdkantoor voor haar internationale activiteiten beginnen. Maar de bureaucratie en het gebrek aan infrastructuur vielen tegen. Het kantoortje verhuisde naar Zweden en komt dit najaar naar Nederland waar de capaciteiten het grootst zijn. Zo blijft Nederland een lei dinggevende rol spelen. „Daar heb ik mij bij neergelegd", zegt Vero. „Ik eigenlijk niet", zegt Maarten. „Maar buiten Neder land ligt vrijwilligerswerk wat moeilijker." Daarbij is er bij Loesje eerder sprake van verjonging dan vergrijzing. De meeste le den zijn jonger dan 25 en nemen hooguit vier jaar actief deel aan Loesje. „De conti nuïteit is wel iets dat ons bezig houdt maar wij maken ons er verder niet druk om", zegt Maarten. De buitenlandse Loesjes worden niet spontaan geboren. Leden spreken van het 'veroveren' van landen door buiten de ei gen grenzen affiches te plakken. Zo is Loesje na de val van de Muur met een bus door Oost-Europa getrokken. En omdat Loesje-leden graag reizen en 'wereldbur gers' zijn, is het mogelijk hun teksten ook in Afrika, Zuid-Amerika, Azië en in de VS aan te treffen. Steffan heeft een jaar voor Loesje International in Zweden gewerkt om de buitenlandse leden te ondersteu nen. „Het zijn lang niet allemaal ontwik kelingswerkers. In Namibië hebben wij echte negers die plakken", zegt hij la chend. Loesje laat zich echter niet zo eenvoudig exporteren als Nederlandse kaas. Een tekst over de integratie van moslims wordt in Slovenië, waar al eeuwen moslims wonen, anders geïnterpreteerd dan in Nederland. Maarten denkt dat Loesje in Duitsland, Frankrijk en Engeland minder goed aan slaat omdat de demonstratiecultuur daar beter werkt. Jongeren die het initiatief van Loesje willen overnemen moeten zich niet alleen in de teksten maar ook in haar levenswijze kunnen herkennen. De radicale anarchis ten, drugsverslaafden of getrouwde stelle tjes met kinderen, voelen zich bijvoor beeld niet thuis bij Loesje. „Ik ben Loesje", zegt de 23 jaar oude Finse Virva. Met een beker witte wijn in haar hand discussieert de dierenactiviste de hele nacht door. „Loesje en ik hebben hetzelfde sterrenbeeld. En het klopt pre cies." Loesje is in de maand november op gericht. Virva laat de horoscoop voor boogschutters zien: 'energiek, jeugdige verschijning, eerlijk, alert, ongeduldig, reist graag en houdt van openheid." De Sloveense Bernarda luistert aandachtig, is weegschaal, heeft roodgeverfd haar en lijkt absoluut niet op Virva. „Ik hou van seks", zegt ze provocerend met een gulle lach. Zij voelt zich ook een Loesje. En omdat er geen enige echte Loesje bestaat kan ieder een een eigen invulling aan de organisatie geven. „Bij het Rode Kruis kreeg ik het ge voel dat ik aan een bepaald beeld moest voldoen. Roken werd bijvoorbeeld niet ge waardeerd en ofschoon ik zelf niet rook stoorde mij dat toch. Bij Loesje voel ik mij vrij." De cultuurverschillen binnen Loesje vormen geen barrière voor vriendschap pen en relaties en er wordt dan ook heel wat geflirt. De verschillen zorgen wel voor verscheidenheid in de teksten. Zo zijn de Nederlandse teksten vaak op de actualiteit gericht en de Zweedse uitspraken alge meen filosofisch van aard. Steffan draagt een Loesje T-shirt met in het Zweeds: 'Ik vlucht niet voor de werkelijkheid, ik zoek hem'. „Typisch Zweeds", zegt hij. „Derge lijke teksten spreken ook ons aan", zegt Olga uit St.Petersburg. „Wij Russen zijn de politiek beu. Straks zijn er weer presi dentsverkiezingen en komen er genoeg leuzen." Politieke teksten liggen gevoelig, weet Martin uit Slowakije. „Toen wij op de tele visie hoorden dat de politie op zoek is naar de onbekende plakkers hebben wij het even wat rustiger aan gedaan." Die dreiging is er in Slovenië niet. Zij kunnen gewoon overdag plakken. „Wij reageren niet zo op de politiek maar op de Sloveen se volksaard", zegt Krizo. „Slovenen willen altijd hun armoede verbergen. Daarom hebben wij bijvoorbeeld een tekst ge maakt over de Sloveen die met een nieuwe videocamera zijn lege ijskast kan filmen. Gezien de vele reacties sloeg die goed aan." Bedrijf Loesjes horoscoop voorspelt dat zij door een huwelijk op late leeftijd rijk zal wor den. „Wij gaan het Loesje-logo aan Coca Cola verkopen voor de Loesje-drink", grapt Steffan en voegt er snel aan toe dat hij dat liever niet ziet gebeuren. „Als Loes je dood gaat, gaat ze ook goed dood. Dan verzinnen wij wel wat bijzonders." Van doodgaan is echter nog geen spra ke. Inmiddels draait het Loesje bedrijf 24 uur per dag op een begroting van drie ton per jaar. Steeds vaker wordt zij gevraagd om workshops te geven aan gevestigde in stanties. Loesje kent sinds kort een eigen uitgeverij voor haar publicaties. Alleen In- temet vormt nu een concurrentie omdat het gratis is. Ter compensatie zegt pen ningmeester Rudi Klumpkens graag voor een structurele subsidie in aanmerking te willen komen. Maar Vero en Maarten we ten uit ervaring dat zij niet afhankelijk wil len zijn van subsidiegevers, om te voorko men dat de organisatie in elkaar zakt zo dra de kraan dicht gaat. Maarten draagt een Loesje T-shirt met de tekst: 'Sode- sponsor op'. Het zomerkamp in Bystré be wijst dat het ook op eigen kracht kan. De ongeduldige Loesje kan niet stil zit ten. Volgend jaar wil zij langs verschillen de jongerenorganisaties in Europa toeren. De EU ziet in Loesje een partner die zij kan inschakelen bij nieuwe jongerenpro jecten in toekomstige lidstaten. Dat voor uitzicht ziet Maarten wel zitten. „Wij heb ben weliswaar kritiek op de EU maar wij kunnen met goed fatsoen hun geld aanne men omdat wij het beter gebruiken dan zijzelf', vindt hij. De 19-jarige Annie uit Zweden zou het leuk vinden als er in de toekomst meer ge zamenlijke acties komen. Met zijn allen heel Berlijn in één nacht vol plakken, bij voorbeeld. Maar zij hoopt ook dat de uit breiding niet ten koste zal gaan van het geheimzinnige karakter van de Loesje pos ters. „Het is zo leuk als men niet weet wie Loesje is. Dat maakt haar zo aantrekkelijk. In Nederland is dat aspect door het succes helaas verloren gegaan MONIQUE BROESHART ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1999 Onze Taal Sommige mensen denken dat het 'de waas' is, maar zij vergissen zich. Het is 'het waas'. Wie me niet ge looft, moet het maar eens nakijken. Dat is trouwens in geval van twijfel altijd een goed advies. Maar niet ie dereen is zo verstandig om het te doen. Bijvoorbeeld niet P.H. Otten- hof, die de vertaler is van Dick Francis, 'Testrit in Moskou'. Aangename vakantielectuur. Ik zit in de tuin van een niet onverdienstelijk hotel nabij Tours, en lees een spannende Dick Francis. Daar zie ik ineens de volgende zin op bladzijde 153: 'Ik zag zijn gezicht en die van de overige aanwezigen nog slechts in een vertekende waas'. Drie keer mis in één zin, roep ik uit. Maar mijn vrouw zegt: Hou op, we zijn nu met vakantie. Het valt niet te ontkennen, want er is geen Van Dale in de buurt. Maar ook zonder hulpmiddelen kan ik zien dat 'die van de overige aanwezigen' eigenlijk moet zijn: 'dat van de overige aanwezigen'. En dat 'vertekende' moet zijn: 'vertekenende'. En dat 'waas' een het-woord is, dus 'verteken de' zou minstens 'vertekend' moeten zijn. Weetje wel zeker dat 'waas' alleen maar een het-woord is, vraagt ze. Misschien wordt het ook wel als de-woord gebruikt? Nee, antwoord ik, ik weet het zeker, ik heb het al eens eerder opgezocht. Want Her man Franke, die wel prijzen krijgt voor zijn boeken maar daarom nog niet perfect schrijft, Herman Franke denkt ook dat het 'de waas' is. Thuis zoek ik het nog eens op en jawel, in 'De verbeelding' bladzijde 11 lezen we: 'Voor zijn ogen, die eens helder en doordringend waren, hangt een weke waas van nostalgie'. Ik spreek nu van het Algemene Neder lands. Ik sluit niet uit dat men in Veume, Bierbeek of Bennekom 'de waas' zegt. Mis schien zijn Ottenhof en Franke wel van Veurne, Bierbeek of Bennekom. En dat er dan iets Veurnes, Bierbeeks of Bennekoms in hun werk binnensluipt. Dat heb je wel eens. Ik heb daar minder moeite mee dan met de volgende zinnen van Franke: 'Inmiddels had Tom zijn kleine aluminium ladder uit de cabine genomen en op het plateau te gen het voetstuk geplaatst. Uitgeschoven reikte het tot Nelsons voeten'. Dat staat op bladzijde 203. Het? Reikte HET tot Nelsons voeten? Het ladder? Misschien ook wel Bierbeeks of Bennekoms. maar ik weet ze ker dat het ook buiten Bierbeek en Benne kom gehoord wordt, en dat Franke er beter aan gedaan had zijn zin een beetje anders te formuleren. Zeker niet regionaal maar gewoon ver keerd, is de volgende zin: 'Ik vreesde er iets door mis te lopen, iets onbestendigs, iets dat op straat of in een café zo maar kon gebeuren, iets groots.' (blz. 94). Iets onbe stendigs is een mooi woord, maar de schrij ver bedoelt blijkbaar: 'iets onbestemds'. Maar dan Frankes 'ovalen spiegel' (blz. 153). Een van ovaal gemaakte spiegel? Vol gens de officiële spelling is het 'de ovale spiegel', al meer dan honderd jaar. Ach meneer, een toevallige -n- te veel; er staan in ieder boek wel eens een paar druk fouten. Dat geef ik gaarne toe. Maar je moet lang zoeken in een modern boek naar bijvoorbeeld 'een groten spiegel', of 'een ronden spiegel', terwijl 'ovalen' geregeld te vinden is. Te vaak om aan een drukfout te kunnen denken. Vorige week nog gezien in bijvoorbeeld Flauberts 'Bouvard en Pcu- chet' (prachtige vertaling door Edu Borger, 2e druk, Amsterdam 1988, bladzijde 360). Is Herman Franke een knöeier? Geenszins. Bij iedere schrijver vind je wel wat. Een vol gende keer nemen we Kristien Hemme- rechts of Tom Lanoye of Nelleke Noorder- vliet. Zijn het dan allemaal knoeiers? Drie werf neen! Bedenk, gij die dit stukje onder uitgezakt in uw luie stoel te lezen zit. be denk dat u zelf waarschijnlijk niet eens één enkele bladzijde schrijven kunt zonder de vreselijkste vergissingen en misslagen. Maar wat ik eigenlijk zeggen wil, is dit: doen de tegenwoordige uitgevers nog wel eens wat? Ik bedoel, iets anders dan la ten drukken en verkopen? Een schrijver moet schrijven, en hoeft zich niet al te zeer te bekommeren om het waas, het ladder, iets onbestendigs en een ovalen spiegel. Daar is een uitgever voor. Als die er niet op toeziet, ja, dan blijft dat allemaal in het boek staan. Ik kan me namelijk nauwelijks voorstellen dat Frankes uitgever, met Van Dale en het Groene Boekje in de hand, hem gewezen heeft op de noodzaak van 'het waas' en 'de ovale spiegel', en dat Franke koppig volhield dat hij toch 'de waas' wilde, en 'de ovalen spiegel'. Maar 't kan natuur lijk, dat ik de verkeerde persoon verdenk.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 39