'Schilderen met Bob Ross verandert je leven' Het kunstwerk van Het kunstwerk van 134 nu ni vaanzinnige bli s van 'nieu we >or de nieu- wi nieuwe tak aa ier licht op- va ier dan die PETER STRUYCKEN, beeldend kunstenaar (ontwerper van de stippeltjes-postzegel van koningin Beatrix) laity's, laat ,Nee, geen „Als ik het binnen de beeldende kunst houd, kies ik voor een schilderij van Male- vich dat in het Stedelijk Museum in Am sterdam hangt en in 1917 is gemaakt. Male- vich was met Kandinsky en Mondriaan een van de pioniers van de belangrijkste wen ding in de beeldende kunst deze eeuw: de non-figuratieve kunst. Het doek waar het mij om gaat is een rechthoekig doek, van ongeveer een meter hoog en 70 centimeter breed. Op het schil derij is een donkergele wig te zien op een witte achtergrond. De linkerkant van de wig heeft een hele scherpe achtergrond en de andere kant wordt door menging met het wit op een onbestendige manier beëindigd. De linkerkant is met na druk vormgegeven en de rechterkant vaag. En dat is precies wat ik er zo bijzonder aan vind. Malevich is erin geslaagd om op een originele manier zoiets es sentieels als 'bepaald' en 'onbepaald' in beeld te brengen. Je kunt, als je wilt, de hele wereld in die twee op tieken indelen. Er zijn dan dingen die bepaald zijn, waartoe ik in de eerste plaats kunstzinnige 'uitspraken' over de wereld reken en waartoe dus ook het schilderij van Malevich behoort, en din gen die onbepaald zijn, waar je je geen voorstelling van kunt maken. Kunst, in woord, beeld of klank, doet de meest bepaalde uitspraken over de werkelijk heid. Elke goede kunstenaar geeft zijn eigen beeld van die werkelijkheid en zijn voorstelling daarvan in de vorm van een kunstwerk raakt nooit achterhaald, of het nu gaat om Vermeer of om Picasso. Dat is toch fantastisch! Als ik de kunst niet zou kennen, zou ik me minder kun nen oriënteren in de werkelijkheid." Het door Peter Struycken be wonderde werk van Malevi ch. FOTO'PR Kirsten Geisler: „Elke belangrijke kunststro ming is in gang gezet door technische voort gang." FOTO'PR andere. Met het gevolg dat andere discipli nes in de schaduw komen te staan. Maar he lemaal verdwijnen, daar geloof ik niet in." Kirsten Geisler heeft in ieder geval ideeën die wèl voorlopen op de techniek. Geef haar nog tien jaar en dan hebben we naast het aquari um en het terrarium, ook nog het virtuari- um. Een ruimte waarin gewone stervelingen kunnen lopen naast holografische projecties die er hun habitat hebben. Beauty mag er als eerste in. En daarna een virtuele vlieg. De oerbewoners van een verzonnen wereld. Beauty and the Beast als de Adam en Eva van een virtueel paradijs. De toekomst? Ze lacht. „Ach, iedereen vindt het fijn om een beetje God te spelen....!" PABLO CABENDA JAN WOLKERS, schrijver en beeldend kunstenaar „Een van de mooiste boeken vind ik Voyage au bout de Ia nuit ofwel Reis naar het einde van de nacht van Louis-Ferdinand Céline. Dat geeft een goede sfeer weer van een heel tijdperk en de zieleroerselen van de held. Als ik aan het schilderen ben, luister ik altijd naar de pianocon certen van Mozart, uitgevoerd door de Duitse pianist Brendel. Wat beel den betreft is De verwoeste stad van Zadkine, mijn oude leermeester, een van mijn favorieten. Wat schilderijen betreft, kies ik voor Rosy Sunrise van Willem de Kooning, die Amerikaanse kunstenaar die in Rotterdam op de boot is gegaan. Ik hoop altijd nog dat ik een opdracht krijg om een mo nument voor hem te maken. En de Guernica van Picasso natuur lijk, dat vind ik ook erg mooi. Oh, en dan hebben we de categorie De Guernica van Picasso. film nog niet gehad. We waren laatst in Dublin en daar ben ik met mijn zoons naar Citizen Cane geweest, die schitterende film van Orson Welles. Het was alweer de elfde keer dat ik die film zag. De jongens zagen hem voor het eerst. Ze waren ook erg onder de in druk." Bob Ross is alweer vier jaar dood. Zijn schilderlessen op televisie, waarin hij binnen het haljitur een smetteloos sneeuwlandschapje of bergmeertje op zijn doek aanlegde, gingen de hele wereld over. Hij mag misschien niet het grootste schildergenie zijn van deze eeuw (waar sommige van zijn volgelingen hem overigens wel voor houden), een fenomeen was hij wel. Op internet is een Bob Ross memorial site opgezet. Tal van mensen die hun leven zagen opvrolijken door de 'goeroe' spreken er hun afschuw uit over het feit dat juist déze man te jong moest sterven aan kanker. Vier jaar na zijn dood worden de videobanden met televisieuit zendingen door hen nog altijd uit de kast gehaald. Zijn speciale tubes en 'natuurlijke' penselen blijven aftrek vinden en de cur sussen waar je leert hoe ermee om te gaan, draaien almaar door. Vergeten is de man met het affokapsel dus nog lang niet; in het najaar komt hij mogelijk weer terug op de Nederlandse televisie. De Bob Ross stichting Ne derland verwacht dan weer een nieu we piek in de popu lariteit van de goed moedige schilder. De Haarlemmers Kees eh Evelien Zon neveld zijn beiden Certified Ross In structor. Hoewel de grootste hype rond Bob Ross alweer een jaar of twee achter haar ligt, draaien Evelien Zonneveld's cursussen nog altijd goed. Zit het succes van Bob Ross' The Joy of Pain ting volgens haar in de schilder techniek of in de uitstraling van de man zelf? „De techniek, het nat-in-nat schilderen, is al heel oud. Bob Ross heeft hem vereen voudigd. "Iedereen die wel eens Bob Ross. Een van zijn uitgangspunten: 'Tijdens het schilde ren kun je geen fou ten maken. Er zijn hooguit 'Happy little incidents'. FOTO'ARCHIEF Painting heeft gezien, zal zich de beroemde fluffy little clouds her inneren en de happy little trees. Op zachte, bijna hypnotiserende toon becommentarieerde Ross zijn graspolletjes en rietstengel tjes terwijl hij ze een plaats gaf op het doek. Alleen die stem al deed mensen elke week inscha kelen op zijn schilderlessen. Ook beroemd is zijn vaste uitspraak dat je tijdens het schilderen geen fouten kan maken, maar dat er hooguit happy little incidents zijn." Schilderen met Bob Ross speelt zich af op het snijvlak van positief denken, spiritualiteit en zelftherapie. Zoals zoveel trends van de jaren negentig. De na druk ligt op zelf-doen, how-to in three simple steps, direct resul taat, zin in het leven krijgen. Ie dereen kan het. De Bob Ross-si- te: „Schilderen verandert je le ven. Je ontdekt een zelfvertrou wen waarvan je niet wist dat je het had. Schilderen is een uitstekende bron van persoonlij ke ontspanning en lichamelijke thera pie. Door te schilde ren kan je creativiteit combineren met elk aspect van je leven, niet alleen op het doek." Evelien Zonne veld: „Het is zeker iets spiritueels, zoals trouwens elke kunst vorm. Je bent hele maal alleen met je zelf, en stil van bin nen. Dat mag ook wel in deze tijd, want het wordt er allemaal niet leuker op hoor." 1944. Piet Mondriaan overlijdt in New York. Vlak voor zijn dood werkt hij hard aan de Victory Boogie Woogie, die echter niet af komt. Een paar maanden na zijn dood wordt het onvoltooide doek voor 8000 dol lar verkocht. 1948. George Orwell, pseudoniem van schrijver/journalist Eric Blair, publiceert de roman 'Nineteen Eighty Four'. Het is een af schrikwekkende toekomstroman over een totalitaire samenleving. Onder het motto: big brother is watching you. Deense, Belgische en Nederlandse kun stenaars besluiten op 8 november in een Parijs café tot de oprichting van de kunstgroep Cobra (samenstelling van Copenhagen, Brussel en Amsterdam). De groep, waartoe Karei Appel, Comeille en Constant behoren, zet zich af tegen de rationele westerse cultuur en zoekt inspi ratie in fantasie en oerbeelden. 1954. Elvis Presley (1935-1977) zorgt voor een revolutie in de lichte muziek. Om te be ginnen met een nieuwe versie van de oude bluesclassic van Arthur Crudup, That's all right Mama. De rockabilly is geboren. Pres ley was bij leven al een legende, met een totale verkoop van meer dan een miljard platen. Op 16 augustus 1977 overlijdt de zanger op 42-jarige leeftijd onverwacht in Memphis. FOTO'ARCHIEF 1962. Andy Warhol is succesvol met over drukken van Elvis op de blikken van Camp bell's Soup. Hij is een van bekendste vertol kers van de pop-art, een kunstvorm die het oppervlakkige aspecten van de moderne maatschappij benadrukt. Hij maakt ook Marilyn's Lips, met een reeks afbeeldingen van Monroe's lippen. De actrice wordt op 5 augustus dood aangetroffen in haar slaap kamer. Evelien Zonneveld: „Als een schilderij na een dag af is, geeft dat een kick." FOTO UNITED PHOTOS DE BOER'CYNTHIA VAN DUKE oogsten niet alleen maar ap plaus. Op de memorial site is een reactie te lezen van Gretchen El- aflevering van The Joy of liott: „Bob was een aanfluiting voor kunstenaars over de hele wereld. Hij keek niet, maar had een recept voor elk kunstwerk dat hij maakte. Dat is niet zoals een echte kunstenaar dat doet. Little happy trees en happy mountains bestaan niet!" Is Bob Ross nou kunst of kitsch? Of is die vraag niet belangrijk meer aan het eind van het millenni um? Want het werd al zo vaak vastgesteld: het onderscheid tus sen 'hoge' en 'lage' kunst is ver vaagd in het postmoderne tijd perk. Kunst voor het volk vindt zijn weg naar avantgardistische galeries. De trendy zender MTV, altijd aan het front van hippe vormgeving, contracteerde Ross voor een promo-filmpje. Toch blijven er genoeg men sen over die walgen van Ross' zoete uitkijkjes. Evelien Zonne veld: „Ik denk dat dat gewoon ja loezie is. En ach, het is maar een techniek. Je bent niet verplicht om precies te schilderen zoals Bob Ross dat deed; als ik schilder ben ik ook niet met een Bob Ross bezig hoor. Veel cursisten schilderen in hun eigen stijl en combineren dat met bepaalde technische trucs van Bob. Som mige dingen gaan gewoon lekker snel in deze techniek: luchten, en wolken." Eén van de mooie dingen er van is volgens haar dat een schil derij binnen een dag klaar is. Door de nat-in-nat techniek hoef je niet te wachten tot de ene laag droog is voor de volgende kan worden aangebracht. „Als een schilderij na een dag af is geeft dat een kick. Cursisten gaan vol daan met hun werk naar huis. Ze ontdekken: ik kan best wel schil deren, het is niet alleen wegge legd voor een bepaalde groep." Ross' feeërieke landschapjes SILVAN SCHOONHOVEN 1970. Op 10 april kondigt Paul McCartney aan de The Beatles te verlaten. De be roemdste Britse popgroep houdt op te be staan. Collega John Lennon geeft er ook de brui aan: 'The dream is over'. 1984. 'Thriller' is het zesde album van Mi chael Jackson en scoort als de best verkoch te elpee aller tijden. De plaat, met hits als Billy Jean en Beat it, verschijnt in 1982. 1989. Salvador Dali sterft aan een hartstil stand. Hij wordt op zijn verzoek bijgezet in de crypte van zijn Theatermuseum in Fi- gueras. Hij laat zijn gehele vermogen en werk na aan de Spaanse staat. 1998. De film Titanic verslaat Jurassic Park als film met de hoogste opbrengst in de ge schiedenis van Hollywood. Al na een maand is de duurste film aller tijden (198 miljoen dollar) uit de kosten. Nog een maand later bedraagt de opbrengst 914 miljoen dollar. 2010. De Rolling Stones beginnen aan een nieuwe tournee. De 67-jarige Mick Jagger doet het nog goed in een uitverkochte Am sterdamse ArenA. 2025. De Nederlandse Bank verkoopt Vic tory Boogie Woogie voor 160 miljoen gul den aan museum Boymans van Beuningen. 2075. Het laatste museum wordt gesloten wegens gebrek aan belangstelling. Nieuwe media hebben toonzalen voor kunst over bodig gemaakt. iw, gj lOCI hal *gj enk gji nd I iet ir si 1 1 ge I 01 ogs i aa jaai *3 at erlandse cultuurpolitiek. Maar wat moet een beschaafde overheid an doen? Het kan toch niet zo zijn dat ze, i nog een keer met André van der Louw spreken, jaarlijks honderden miljoenen emeenschapsgeld uitdeelt aan 'vrijbuiten- e kunstenaars'? Natuurlijk wel. De over paid doet niet anders. Ze geeft ook honder- 10 en miljoenen uit aan vrijbuitende onder- )et® emers, die daar welvaart mee brengen. Ze 'eft eeft honderden miljoenen uit aan dokters, m ie daar zieke mensen mee helpen. En ze eeft honderden miljoenen uit om kinde- j nl en te leren rekenen en schrijven. 1 n >e overheid moet de hoeder zijn van een limaat waarin kunstenaars, ondernemers, okters en leraren in vrijheid met elkaar in debat zijn over de manier waarop zij dat het beste kunnen doen. Ze moet daar thea ters, industrieterreinen, ziekenhuizen en scholen voor bouwen en ze moet geld ge ven om de mensen daar hun werk te laten doen. Hoedt u voor een overheid die bedisselt welke kunst je moet maken, hoe je een on derneming moet leiden, hoe je een patiënt van een blindedarmontsteking moet afhel pen of hoe je een kind een opstel moet la ten schrijven! TON VAN BRUSSEL De auteur is lid van de hoofdredactie van deze krant.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 37