r Curieus architectonisch erfgoed ZATERDAG 7 AUGUSTI 4' Anderhalfjaar van zijn leven (maart 1926-september 1927) bracht de Haarlemse architect Han van Loghem door in Centraal Siberië om te helpen de communistische heilstaat op te bouwen. Hij zette er meer dan duizend woningen, fabrieken, scholen en andere gebouwen neer. Het is een weinig bekende episode uit het leven van de pionier van het 'Nieuwe Bouwen'. Onze medewerker Peter Bruyn bezocht dit curieuze architectonische erfgoed op 6.000 kilometer van Van Loghems geboorteplaats. Kemerovo. Rijtjeshuizen van Han van Loghem. FOTO'S'PETER BRUYN Kemerovo. Een half miljoen inwoners. Industriestad in hartje Siberië, te midden van andere industriesteden. Een paar honderd kilometer naar het westen ligt Novosibirsk met anderhalf miljoen. Een paar honderd kilometer noordwaarts 'atoomstacT Tomsk met een half miljoen mensen. Even ver naar het oosten Krasnojarsk met één miljoen. En ten zuiden Novokuzneck; ongeveer even groot als Kemerovo en bekend om z'n metaal-industrie. Een Russische variant op het Ruhrgebied, waar binnen Kemerovo een sleutelrol vervult. Daar be gon het, ruim driekwart eeuw geleden. Daar bouwden buitenlandse socialisten mee aan de re volutie. Letterlijk. Daar daclit Van Loghem ook vruchtbare grond te vinden voor zijn ideeën over het 'nieuwe bouwen'. Maar in de praktijk pakte dat toch wat anders uit. 'Kolbassa' noemden de Russen die er destijds, in 1926, in moesten wonen een serie rijtjeshuizen die de Haarlemse architect neerzette. 'Worsten'. Als een Siberiër begin deze eeuw een huis bouw de, dan was dat altijd een vrijstaande blokhut. En nu kwam daar zo'n rare Hollander die dunne ste nen muurtjes optrok en ook nog eens twaalf tot twintig huizen aaneen reeg. Dat hadden ze in Si berië nog nooit gezien. Wie zijn Nederlandse werk een beetje kent en beschikt over een gezonde dosis verbeeldings kracht, kan in het 'worsten'-complex zonder al te veel moeite overeenkomsten zien met de befaam de 'tuinwijken' die Van Loghem enkele jaren eer der in de Spaarnestad gebouwd had. Tussen de vier lange slierten, inmiddels dramatisch verkrot te huisjes, ligt een ruime strook land, waarbij de architect voor de toekomst ongetwijfeld smaak volle beplanting en een sfeervolle sociale ont moetingsplek voor ogen had. Ruim zeventig jaar na de bouw is de realiteit anders. Er wonen hier nog altijd mensen. Veel mensen. Maar wat 'tuin' had moeten zijn blijkt een combinatie van auto schroothoop en vuilstortplaats, met daartussen een handvol afzichtelijke houten hokjes, waar binnen een kuil in de grond en rondslingerende oude kranten verraden dat ze tot op de dag van vandaag als wc dienen. Bepaald geen hygiënisch sanitair bij 35 graden Celsius. De toiletten die Van Loghem in de huizen gepland had - want het aanleggen van een riolering was een van de rede nen om de 'rijtjesbouw' te introduceren - zijn er nooit gekomen. Twee vrouwen komen naar buiten, hoogst ver baasd dat iemand het nodig vindt hun bouwval te fotograferen.,.Het is een schande dat we zelfs nog een paar roebel huur moeten betalen ook", zeg gen ze. „We zouden eigenlijk geld toe moeten laijgen om hier te wonen." En een van hen wijst op een scheur in de zijmuur van het dak tot aan de grond, die provisorisch is weggepleisterd. „En dan hebben we het nog niet eens over de stank...." Slank? Ja, natuurlijk, de schijthokjes op het erf. Maar dat blijkt nog niet eens de voornaamste boosdoener. Joeri Zyuzkov, een Russische archi tect en Van Loghem-kenner geeft uitleg. Het zijn de vele verlaten mijnschachten onder de grond. Daar ontwikkelen zich tal van kwalijke gassen die langzaam door de bodem opstijgen, de huizen binnen. Aanleiding De kolenmijnen blijken de directe aanleiding voor de bouw-activiteiten die Van Loghem in Centraal Siberië ontplooide. Begin jaren twintig wilde een groep Europese en Amerikaanse socia listen onder leiding van de Nederlandse ingeni eur Sebald Rutgers een daadwerkelijke bijdrage leveren aan de toen nog prille Russische revolu tie. Tijdens een reis door Siberië had Rutgers al zijn oog laten vallen op de streek zo'n driedui zend kilometer ten Oosten van Moskou waar te genwoordig Kemerovo ligt. Het gebied aan weers zijden van de rivier de Tom was zeer rijk aan steenkool en andere delfstoffen. In juni 1921 deed hij zijn voorstel aan Lenin persoonlijk, die hij kende uit de Internationale communistische beweging. Tien dagen later gaf de Russische leider zijn fiat aan de stichting van de 'Autonome Industriële Kolonie Koezbas'. Kort daarop vertrok de eerste delegatie idealistische ingenieurs en arbeiders naar het dorpje Sjteg- lovsk dat binnen enkele decennia zou uitgroeien Het werk van architect Han van Loghem in Sibei Het haaks geplaatste voormalige schoolgebouw, met in het midden een opbouw (oorspronke lijk hoger) die ooit als watertoren diende. Het door Van Loghem gebouwde badhuis, althans: het restant van wat ooit badhuis was. tot het een half miljoen inwoners tellende Kemer ovo. Het was een bont gezelschap van duizenden kolonisten. Zo'n vijfhonderd van hen waren niet- Russen, onder wie een vijfentwintigtal Nederlan ders. Het plan was om binnen een tiental jaren een handvol steden en industriële centra uit de grond te stampen. In 1925 had Rutgers - die het Koezbas-project leidde - behoefte aan een archi tect die het gigantisch omvangrijke bouwpro gramma coördineerde. Hij benaderde Han van Loghem, een man met vooruitstrevende ideeën over bouwen. Van Loghem stemde toe. Uit idealisme, ver mengd met enkele wat opportunistischer motie ven. Het in 1922 opgeleverde Tuinwijk Zuid in Haarlem, Van Loghems meest ambitieuze project tot dan toe, begon wat onvolkomenheden te ver tonen. Architect en uitvoerend bouwbedrijf we zen beschuldigend naar elkaar. Het leverde Van Loghem een schadeclaim en een deukje in zijn reputatie op, zodat een klus 'van buiten' zeer wel kom was. En de uitdaging in Siberië bleek - al thans op papier - nog een goed betaalde klus ook. In februari 1926 vertrok hij naar Rusland. In de anderhalf jaar dat hij er in totaal bleef, bouwde hij meer dan in zijn hele drie decennia omvatten de Nederlandse bouwcarrière bij elkaar. 'De Rode Heuvel', wordt de plaats pp de hoge Oostelijke oever van de Tom genoemd waar het eerste steenkool gevonden werd. Daar bevond zich oorspronkelijk het centrum van Kemerovo, voordat Stalin het stadshart na de Tweede We reldoorlog naar de andere, lage oever van de hon derden meters brede rivier liet verplaatsen. Boven op de Rode Heuvel bouwde Van Loghem na aan komst in Siberië zijn eerste werk. Een groot zwart houten huis, bedoeld als woning voor technici die net als hijzelf uit Europa gekomen waren. Verkrotting Honderd meter verder een rijtje van vier stenen huizen in een verregaande staat van bouwval. Achter de tuinhekken vervaarlijk blaffende hon den aan de ketting. De huidige bewoners zijn vluchtelingen uit Kazachstan. Ze konden er te recht omdat Russen hun neus optrokken voor het pand. De gemeente wilde niks aan renovatie doen en dus hebben ze zelf maar wat geklust. Een Kazachstaan wijst op de vermolmde kozijnen, het lekkende dak. In sommige scheuren zijn kranten gepropt. Het zal ooit ongetwijfeld een goed huis geweest zijn, zegt hij. Maar zeventig jaar zonder enig onderhoud in de Siberische hitte van plus vijfendertig en Siberische kou van min veertig, daar is geen enkel huis tegen bestand. De buurt op de hoge oever, waar de meeste huizen van Van Loghem staan, heeft zich nadat het stadscentrum van Kemerovo na de Tweede Wereldoorlog naar de lage oever van de Tom ver plaatst werd, ontwikkeld tot achterstandsgebied. Een verpauperde wijk. Een toevluchtsoord voor junkies, alcoholisten, allochtonen en andere kanslozen in het nieuwe kapitalistische Rusland waar het recht van de sterkste regeert. De over heid steekt geen kopeke in de renovatie van dit deel van de stad waar een asfaltweg even zeld zaam is als een struisvogel op een Nederlands strand. Dit is het andere Kemerovo, waar het fat soenlijke deel van de bevolking zich liever niet vertoont. Pas nu ook bij de Russen zelf de aan dacht voor de Koezbas-geschiedenis groeit, be treden de historici en cultuurbewakers, weliswaar met enige gêne - deze verwaarloosde bakermat van de stad. Joeri Zyuzkov heeft het nog resterende werk van Van Loghem in Kemerovo in kaart gebracht. Veel hout, soms steen. En hier en daar een onver valste Nederlandse erker. In een groot houten huis zou binnen nog een stoel moeten staan die destijds, vijfenzeventig jaar geleden, door kolo nisten uit Amerika mee naar Siberië genomen is. Die moet uiteraard bekeken worden. De huidige bewoners blijken gastvrij. Het interieur is Spar taans. Geen behang, geen vloerbedekking en eten van drie dagen op het houtgestookte fornuis. De bewoonster heeft snel een aftandse badjas over haar ondergoed aangetrokken en klaagt aan één stuk over de kakkerlakken. De 'kolonistenstoel' is nergens te bekennen. Misschien gewoon het for nuis ingegaan op een koude Siberische winter- dag. Tegenwerking De 'kolbassa', of 'worsthuizen', werden destijds bij oplevering in 1926 door de Russen al evenzeer verafschuwd als door de huidige bewoners. Van Loghem. voelde zich in Siberië van begin af aan tegengewerkt. Onbegrepen en tegengewerkt. Goed, hij was zich er terdege van bewust dat hij zich in Rusland bevond en trachtte zich zoveel mogelijk aan te passen aan de Russische bouw- stijl. Maar tegelijk was hij een man met hang naar vernieuwing en ideeën. En die ideeën wilde hij toepassen. Dat hij bijvoorbeeld rijtjeshuizen bouwde was niet uit 'Hollandse' gewoonte, maar omdat dat het funderen vergemakkelijkte en om dat dat de mogelijkheid bood om riolering en wa ter- en elektriciteitsleidingen aan te leggen; zaken waar men in het Siherië van de jaren twintig nog nooit van gehoord had. Van Loghem berekende ook al snel dat de in Siberië gebruikelijke muren van zeventig centimeter dikte of meer, helemaal niet noodzakelijk waren. Tot ontzetting van de Russen liet hij spouwmuren bouwen van twee maal vijftien centimeter dik, waarbij hij de tus senruimte opvulde met steenkoolslakken uit de mijn. De verbazing van de Russen sloeg al snel om in argwaan en wantrouwen. Tegelijk leidde de introductie van de twintigste eeuw in Siberië - want dat was het in feite - ook tot komische situaties. Journalist Vladimir Suchatsky vertelt graag het verhaal van de Russi sche kolonisten die in een huis van Van Loghem kwamen wonen waar elektrisch licht was. De ar chitect legde de nieuwbakken bewoners uit hoe het knopje werkte: Aan. Uit. Aan. Uit. Toen hij een week later nog eens terug kwam om te vragen hoe het huis beviel, bleken alle lampen continu gebrand te hebben. Men had niet gedurfd aan het lichtknopje te komen, bang dat het dan wellicht niet meer zou werken. Uit brieven en historische documenten blijkt dat Van Loghem bij zijn werk in Kemerovo rond uit gedwarsboomd werd. Dat had niet alleen met de bouwkundige nieuwlichterij van de architect te maken. Toen de Haarlemmer in maart 1926 in Koezbas arriveerde, was het idealistische hoogte punt van de kolonie eigenlijk al verleden tijd. In januari 1924 overleed Lenin. Hij had de sturende rol van de Westeuropese en Amerikaanse idealis ten in de kolonie altijd gesteund. Na zijn dood trok Stalin langzaam maar zeker een grauwe po- tentatische machtssluier over de Sovjetrepubliek. Buitenlanders waren nu potentiële spionnen. Se bald Rutgers en andere West-Europese en Ameri kaanse pioniers werden van hun sleutelposities ontheven en vervangen door Russen. De kolonis ten van het eerste uur verlieten in steeds grotere getale de Koezbas. Na 1928 waren zij die uit pure liefde voor het communistische ideaal naar Sibe rië gingen, hun leven in Rusland niet meer zeker. Han Van Loghem bleef nog tot september 1927 in Kemerovo doorbouwen, al liet Rutgers' Russi sche opvolger Korobkin duidelijk blijken weinig vertouwen te hebben in de Nederlandse architect die hij niet kundig en ongedisciplineerd zei te vinden. Toch hadden de Russen vooralsnog te weinig vertrouwen in hun eigen bouwmeester schap om de Haarlemmer een enkele reis Neder land aan te bieden. Toen dat er in september 1927 toch van kwam, liet de gedesillusioneerde Van Loghem in Kemerovo een kleine duizend woningen en enkele tientallen andere gebouwen als scholen, theaters, winkels en fabrieken na. Daarvan staan er nu nog enkele tientallen over eind. Maar vraag niet hoe. Bekendheid Soms valt het echter mee. Het haaks gebouwde voormalige schoolgebouw met in het midden een opbouw die ooit als watertoren diende, is nog al tijd in gebruik. Tegenwoordig als clubhuis en au torijschool. Het pand is vooral bekend omdat het gedurende de Koude Oorlogsjaren - die tot de glasnost van het vorige decennium duurden - vrijwel het enige Russische bouwwerk van de Haarlemmer was waarvan een goede foto circu leerde. Die ene foto vatte daarom in tal van publi caties de heel wat omvangrijker 'Siberische perio de' van de architect samen. Opvallend aan het gebouw zijn de uit kleine ruiten opgebouwde ra men. De verklaring daarvoor is van een weldadige simpelheid. Toen van Loghem het bouwde kon men in de Koezbas geen grotere ruiten produce ren dan 61 bij 61 centimeter. Niet ver van de school is het door Van Loghem gebouwde badhuis. Althans, het restant van wat ooit het badhuis was. Alleen het karkas van het oorspronkelijke pand is nog over. Het doet nu dienst als garagebedrijf. Binnen valt weinig meer te zien dan drie met olie besmeurde Russen die onder een Lada liggen te sleutelen. Het weer houdt Joeri Zyuzkov niet om bijna in vervoering naar het gewelfde dak te wijzen, dat achter de be groeiing nog amper te zien is. Waardering Zeventig jaar na dato wordt de naam van de Haarlemse architect in Kemerovo door een aantal mensen met eerbied uitgesproken; Joeri Zyuzkov voorop. Hij hoopt binnenkort te promoveren op een dissertatie over Van Loghem. En de journalist Vladimir Suchatsky, die aan zijn speurwerk naar de historie van de kolonie een warme belangstel ling voor Nederland heeft overgehouden. En niet te vergeten Ludmila Platonova en Zinora Volkova, respectievelijk directrice en conservatrice van het Koezbas-museum ('Van kolonie naar industrie stad') in aanbouw. Voor Zyuzkov is het voormalige badhuis het meest unieke Van Loghem-pand dat nog in Ke merovo staat. Hardop dagdromend ziet hij het uitgroeien tot een Russisch Van Loghem-muse- um. Waarschijnlijk zal het voorlopig ook wel bij dagdromen blijven, want een museum open je niet met goede bedoelingen alleen. En Rusland balanceert voortdurend op de rand van bankroet. Geldgebrek is ook de reden dat de opening van het Koezbas-museum (in Rutgers' voormalige woning) voortdurend uitgesteld wordt. Nu hoopt men op het najaar, maar dat kan even goed vol gende zomer worden, zegt directrice Platonova op een toon die laat blijken dat ze zich nergens meer illusies over maakt. Olga Ivanova, hoofd culturele zaken van de stad Kemerovo, lijkt iets optimistischer. Neder land heeft er volgens haar alle belang bij om het behoud van de Koezbas-erfenis financieel te steu nen. Het museum dat binnenkort geopend wordt heeft immers niet alleen een lokale waarde, maar kan de Siberische stad een wereldwijde uitstraling geven. Het zou de band met Nederland kunnen versterken. Cultureel, maar vooral ook econo misch. Eigenlijk moet het museum, benadrukt Ivanova, een internationale ontmoetingsplaats voor zakenlieden worden. Kortom, een financiële injectie vanuit Nederland zou ook de gulle gever op termijn geen windeieren leggen. Ivanova baseert haar vertrouwen vooral op een initiatief van van de Nederlandse architectuur publicist Jan Molema. Hij heeft met zijn Stichting Analyse Van Gebouwen enkele tonnen bij de Ne derlandse overheid losgekregen voor behoud en restauratie van het curieuze stukje Nederlandse architectuurgeschiedenis in Siberië. Al benadrukt Molema wel dat er - in tegenstelling tot wat de Russen graag willen - geen gulden naar een bank rekening in Kemerovo zal worden overgemaakt, maar de subsidie gebruikt gaat worden voor het zenden van deskundigen en wellicht ook bouw materiaal naar Rusland. Toch is niet iedereen in Kemerovo zo in de ban van het eigen verleden en die merkwaardige bouwkundige band met het verre Nederland. Op het terras van het splinternieuwe 'Fried Chicken'- restaurant zitten zes jonge Russen aan een tafel tje, ze schreeuwen om bier en bellen elkaar op de mobile telefoons. Mijn notitieblok wekt hun be langstelling. Ze willen weten waar ik vandaan kom, wat ik in Siberië doe. Het verhaal over die Nederlandse architect die zeventig jaar geleden bij hen om de hoek bouwde, wekt nauwelijks meer interesse dan een betoog over Tirools bor duurwerk had kunnen losmaken. Terwijl een van hen de serveerster commandeert meer bier te brengen, roept een ander: 'Holland yes! Cocaïne! XTC!'Ik zucht. PETER BRUYN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 34