OOIZ •iebelnachten op de legende pausmobiel Toerisme m Orang Oetangs in Apenheul VIERDAAGSE ZATERDAG 7AUGUSTUS 1999 Informatie: Körperich-Seime- rich ligt bij Bitburg in de Duitse Eifel op minder dan 300 kilome ter van de Nederlands-Duitse grens. Een overnachting in het nooi kost 26 mark en voor kinde ren tot 12 jaar, 12 mark. Toer- operator Arke biedt een twee daags all-in arrangement in het hooihotel voor 192 gulden per persoon, op basis van eigen ver voer. Verdere inlichtingen in het ANVR-reisbureau. mche/poit was de hooizolder het romantisch domein van Afgelopen donderdag maaken ze hun opwachting in Apen- heul: zeven orang oetans die - verspreid over acht eilanden en vier binnenverblijven - de be schikking hebben over 175 klimstammen van elk twaalf meter hoog, vier kilometer touw, netten en een groot aan tal flexibele glasfiber-palen waaraan ze naar hartelust kun nen zwiepen. Het publiek kan de apen vanaf een paar ingeni euze bouwsel bijna aanraken; kinderen kunnen de dieren in een orang oetan-speeltuin pro beren te immiteren. Het Orangseum is een van de laatste grote zetten in de forse, vier jaar geleden ingezette uitbrei ding van het Apelsoomse die renpark. De restauratie (nieuwe entree, nieuw restaurant, de dajakfarm - kinderboerderij in een tropisch jasje - het bos voor de doodshoofdaapjes en het ei land voor de bonobo's) vergde in totaal 20 miljoen gulden. Ruim een kwart daarvan (6 mil joen) was bestemd voor het Orangseum. Alles aan het verblijf is rond en schuin. Het werd ontworpen door architect Anton van Es; het concept kwam van de di recteur van Apenheul. Die met veel rekening moest houden. De Boer: 'Orang oetans stellen heel eigen eisen. Gorilla's, chimpansees en bonobo's zijn vooral gronddieren en die doe je het meeste plezier met een q ymond Jacobs legt zijn Cessna 172 in een elegante bocht naar links I IWe mogen niet over Paleis Noordeinde vliegen. Vindt Alex niet Willem Alexander.' I je nog lang over twisten. Wat nou mooier is uit de lucht: Groot of Groot Rotterdam? De baas van Kroonduif Air kent geen ieen stad haalt het bij het aanzicht van Rotterdam', schrijft hij in 'Manhattan aan de Maas', inderdaad. En als je daar Den Haag en igen nog bij cadeau krijgt... iurtje vliegen boven het aandrijfwiel van Holland. Kroonduif Air s'nds 1978. Best spannend wel. Het enige grote aan deze pausmobiel met kenteken PH - JNA is de propeller. Daarachter is •r slechts drie passagiers. Exclusief de piloot. Die trekt het iltje naar zich toe, hoort het motortje toeren maken, luistert in naar het dieventaaltje over het boordradiootje en begint zijn dan e Dat schudt, dat zwiert, dat schommelt... Voor je't weet hang je A13. Wat grappig, achter Delft staat een file. mooi uit: er staat en noordenwind vandaag en dan is Nederland Doist. Vermeer, Weissenbruch, Mesdag; dat werk. Heldere kleuren, licht strooit confetti over de golfjes van de Noordzee en vlamt, gezeten door de schaduwen van jagende wolken over Kurhaus, Jinen. 'Naar alle zijden ligt nu als een tuin dit Holland...' (dat is er dgn Albert Verwey). land is één fel blikkerende rechthoek van zilverglas. Kassen tot aan >n. Er waren afwisselender vergezichten vandaag, maar kom, daar itte kreeftenpoten van de waterkering in de Nieuwe Waterweg al. 'k gesneden Europoort. En het silhouet van Rotterdam. Als ién metropool heeft... and werkende architecten riepen Rotterdam in 1997 uit tot de dg' 'tad van het land. Hadden zeker eerst een rondvluchtje gemaakt. )kt/n Jnd is nog zacht uitgedrukt. De Euromast, het kantoor van 3GRe Nederlanden, de Erasmusbrug, het potlood van Piet Blom, de 'ren... Een orkaan van staal, beton en spiegelend glas met daar als het stille oog - de Kralingse Plas. lie zeilbootjes. den Dobbelsteen Illusion Nog tot en met 28 augustus in het Zomertheater van attrac tiepark Duinrell in Wassenaar.- The American Top Dog Illusion Show van Angela en Blake Walker. Mensen, duiven en hon den verdwijnen net zo raadselachtig als ze te voorschijn geko men en omgekeerd. Ook worden de dieren - lijkt het - uitge wrongen, doorgezaagd en met een kanon afgevuurd. Wie na afloop van de voorstelling in de veronderstelling leeft dat het toverende duo niet kijkt op een hondje of duifje minder kan worden gerust gesteld. De elf honden en vijfendertig duiven waarmee het duo Walker werkt, wordt geen haar of veer ge krenkt. Dresden Stichting Went organiseert van 2 tot en met 5 september een reis naar Dresden, tot aan het eind van dit jaar de culturele hoofdstad van Europa. Deelnemers brengen onder meer een bezoek aan de op één na grootste porseleinverzameling ter I wereld (in 'Das Grüne Gewölbe') en op de terugweg naar Ne derland wordt en passant een uitgebreide 'sight-seeing' ge maakt in Leipzig. Informatie: Stichting Went, telefoon (020).643.00.77. Indian Summer Tot en met zondag 5 september staat het Ecodrome aan de Willemsvaart 19 in Zwolle in het teken van de Indian Sum mer. Gedurende de zomer worden er talloze activiteiten geor ganiseerd, die allemaal iets te maken hebben met de Indi aanse cultuur. Zo is er een speciale schminkhoek en kan er worden geknutseld. Ook zijn er vertellers die uitleg geven aan indianenlegendes. In een wigwam is er voor de allerkleinsten een speelhoek ingericht. Informatie: Ecodrome, telefoon (0381.421.50.50. New York oereiimeid en -knecht. Nu slapen de gasten van lotel Hinkelshof in Körperich-Steimerich (Eifel) in et hooi. Eén van onze verslaggevers legde zich bij igjjj en te ruste en sliep een nachtje onder de krakende anenb alken. epg donker als ik uit een ze slaap wakker schrik .i rJcraaien van een haan; LJJS delijk en ongewoon Ik tast naar het licht- Vlaar het voelt onbe- vreemd. Heel anders yjtnaal. Dan, in een flits, O^ifiet weer: ik lig in het de grote, open zolder ansfeihotel Hinkelshof in het ande ifeldorpje Körperich- ich. Vlak bij me hoor ik mot ;e, gelijkmatige adem- op=o m de andere gasten. 2 ieters lager, op de olderruimte, ligt ie- iortdurend te woelen :aien. Een bange ïisschien? Of is het de ie omgeving die de sheid veroorzaakt? ktobejj js overal. Ondanks de itende slaapzak voel ik mijn hele lichaam. Het jd „in oren en in mijn 1 voel het op mijn rug ijn buik, het is zelfs - tot mijn verbazing - "Irongen tot in mijn on- x Het prikt, het kriebelt ukt. En de nadrukkelijk 2(ge geur, zwoel en heer- us uj| tig in het begin, wordt Bi'uur vermoeiend zwaar sen beetje irritant, ht in het hooi is voor ïsen een ervaring, waar vel even wat moeite St< ben', geeft hotelbaas Pfeil (55) volmondig een moderne slaapka- end is met geluidwe- en strakke witte la- voelt zich op onze Ier in het begin op zijn ig'. Maar dat gevoel is ;nel over, zo leert de Het hooi maakt men- ,t kelijk én het verbroe- moet ook wel, want de t van de eigen slaapka- ireekt volledig op de der. Als het vol is, de- dan vijftig mensen de ats in de metersdikke Modern comfort is ter te zoeken. Maar ge let wel. Wie toch nog je privacy wil en zich :t in het bijzijn van de 'asten van het hooiho- ftkleden, kan terecht in 534nenlijke douche- en 326pites beneden. de aardigste aspecten 2 w ooizolder is, dat de na- oorw iichtbij is. Op het pan- (I Ne is vanaf het lorieken van 0001 nafgebroken het haas- ippel te horen van tsjil- ogels; beneden wordt het gegak van de ganzen afge wisseld door het kraaien van de haan en op de hanenbalken in de nok van het zolderdak bou wen spinnen onverstoorbaar aan hun web. Herbergier Pfeil: "Vooral vrouwelijke gasten grie zelen in het begin nogal bij de gedachte, dat er op zolder aller lei beesten kunnen rondlopen. Maar erg is dat natuurlijk niet. Spinnen en muizen horen bij het leven op het land. Wie daar niet tegen kan moet hier niet in het hooi komen overnachten.' Het idee voor 'slapen in het hooi' werd drie jaar geleden een min of meer uit nood gebo ren. 'Wij wilden de voormalige boerderij verbouwen tot hotel, maar hadden niet genoeg geld om het hele gebouw met ka mers in te richten. Dan maken we een hooizolder om op te overnachten, riep mijn zuster.' Twee dagen later ontvouwde Pfeil zijn plannen aan de Stadt- verwaltung, maar daar verklaar den ze hem voor gek. En toen hij uiteindelijk toch toestem ming kreeg, werden aan brand veiligheid en aanwezigheid van goede vluchtwegen extreem ho ge eisen gesteld. Maar Pfeil zette door en nu - bijna twee jaar later - staat zijn hooi-tel hoog genoteerd op de hitlijsten van toeristen uit bin nen- en buitenland die wel eens 'iets anders' willen. Zestig procent van de gasten komt uit Duitsland, de rest uit het bui tenland, voornamelijk Neder land, België en Luxemburg. En ook de eerste Japanners heb ben zich inmiddels gemeld voor de onvergetelijke ervaring van een aantal nachten onder de hanenbalken. Pfeil: 'En er zijn maar weinig mensen die 't achteraf niét leuk vinden. Voor al voor kinderen is het werkelijk 't einde.' De belangstelling wordt trou wens danig gestimuleerd door de 'deftige Eifeler boerenkeu- ken', die in het naastgelegen restaurant wordt geserveerd. Het menu biedt een uitgelezen keuze uit een groot aantal typi sche streekgerechten die in wij de omgeving vrijwel nergens anders verkrijgbaar zijn. Bijzon der gewild zijn de zogenaamde Eifelfladen, krokant gebakken pizza-achtige bodems van boekweit- of roggenmeel, ge vuld met een rijke variatie van allerlei groenten en ambachte lijk gemaakte worstsoorten. En steevast elk diner wordt beslo ten met Viez, een verrukkelijk dessert naar oud recept, ge maakt van appelwijn met slag- Sinds kort kan er niet alleen met een helikopter boven New York worden gevlogen, maar ook met een watervliegtuig. Al leen al het opstijgen en landen tussen de wolkenkrabbers van Manhattan - zo beloven de initiatiefnemers - is een regel rechte sensatie. De vlucht duurt ongeveer 30 minuten en kost 129 dollar. Wie liever niet in de rij wil staan, kan al in Neder land een reservering maken bij Jan Doets America Tours in Heerhugowaard. Bij deze reisorganisatie kwam onlangs ook het speciale aanbiedingen-gidsje New York Express uit met reizen van 3 tot 6 dagen naar de Big Apple. Prijzen vanaf cir ca 800 gulden, inclusief vlucht. Informatie; Jan Doets, telefoon (072).575.33.33. Krijgertjes Hooitel-eigenaar Christian Pfeil: 'In het begin is het voor de slapers hier wel even wennen.' foto gpd/jan bartelds room, kruiden en verse appe len. Het ontbijt is 's ochtends van dezelfde robuuste boe- renkwaliteit: versgebakken brood, zelfgemaakte boter en kaas, groene eieren en heerlijke vruchtenmarmelade. Hooihotel Hinkelshof vormt ook een prima uitgangspunt voor tochtjes in de omgeving. Het dorp Körperich-Seimerich ligt midden in het 'Naturpark Südeifel' in het heuvelachtige, groene Duits-Luxemburgse grensgebied. Wie liever de stad opzoekt kan terecht in Luxem burg of, ietsje dichterbij, in Trier, de oudste stad van Duits land, waarin de vermaarde Por ta Nigra niet voor niets een toe ristentrekker van jewelste is. La ter, na een bezoek aan de ba rokke paleistuin en de gezellig drukte van de hoofdmarkt in het stadscentrum, fietsen we op ons gemak langs de oever van de Moezel. Aan de overkant ontplooien de wijngaarden hun ranken in de warme voorjaars zon. Verderop zien we een boer alweer bezig het gras te maaien. Als het droog blijft, kan het hooi over een paar dagen worden binnengehaald. Het ontbreekt Hinkelshof niet aan goede grondstof. Wie heeft ze niet gespaard: de Kwatta-soldaatjes, Arretje Nof, Flipje uit Tiel, Piet Pelle... In het Museum van de Twin tigste Eeuw aan de Bierkade 4 in Hoorn worden ze aan de ver getelheid ontrukt in de tentoonstelling 'Krijgertjes, van Flipje tot Flippo'. De expositie die toten met 31 oktober duurt, toont overigens niet alleen nostalgie, maar ook moderne weg gevertjes als Flippo's, McDonalds figuurtjes en Kmder-Ei-suprises. Informatie: Museum van de Twintigste Eeuw, telefoon (0229J.214.001. Dat moet iemand me toch eens uitleggen. Waarom het zo leuk is om metz'n duizenden tegelijk vierdagen achtereen te wande len. Of- nog erger - te fietsen. Over één en hetzelfde parkoers door de mooiste delen van Nederland. Het nieuwe onderkomen van de orang oetans in de Apenheul in Apel doorn. In het midden de tribune' waarvan de toeschouwers de caprio len van de apen van zeer nabij kunnen volgen. foto gpd/tom van duke groot, heuvelachtig eiland dat is volgeplant met bomen voor de schaduw. Maar Orang oetans hebben daar weinig aan. Die le ven voor een groot deel in boomkruinen. Zij voelen zich met die lange armen van ze, pas echt op hun gemak als zij op twintig, dertig meter hoogte tussen de takken zitten.' Vanaf een afstandje oogt het nieuwe complex als een klein vissersdorpje waar bootjes in de haven de zeilen hebben gestre ken en lange masten de skyline bepalen. Ook de binnenverblij ven zijn hoog: op het laagste punt zes meter. Orang oetans houden er een losse sociale structuur op na. Als onverza digbare vruchteneters zijn ze al snel concurrenten van elkaar. Dat verdraagt zich niet met groepsleven. Maar in dierentui nen is dat vaak anders. Daar krijgen ze eten en drinken. Voedselconcurrentie zoals in het oerwoud bestaat er niet. Daardoor zal die hang - zo is de verwachting - naar eenzaam heid zich in de Apenheul wat minder nadrukkelijk uiten. Toch bieden de vier binnen- en acht buitenverblijven voor de orang oetans die mogelijkheid wel. Ze kunnen op talloze ver schillende manieren met elkaar worden verbonden of van el kaar worden gescheiden. De orang oetans zullen zich niet - zoals veel andere apen op Apenheul - vrij tussen de men sen bewegen. Woordvoerster Caroline Berhof: 'Het zijn bij zonder vriendelijke apen. Maar ze zijn ook verschikkelijk sterk en kennen hun eigen kracht niet. Een enkele armbeweging - liefkozend, speels of boos - kan daarom voldoende zijn om ons behoorlijk te kwesten. Dus blij ven ze in hun Orangeseum' Apenheul ligt in het natuurpark Berg en Bos in Apeldoorn (volg ae borden vanaf de snelweg) en is tot eind au gustus dagelijks geopend van 9.30 tot 18.00 en daarna van 09.30 tot 17.00 uur (kassa twee uur voor sluitingstijd gesloten). Volwassenen betalen 19; Kinderen (3 t/m 9 jaar) 14 en 65+-ers 16 gulden. Informatie: telefoon (055). 357.57.57. Openbaar vervoer buslij nen 2,3 en 6 vanaf het NS-station in Apeldoorn (elk kwartier). Laatst reden we over het smalle rijwielpad dat een jaar of wat terug werd uitgerold door het dal van de Linde in Friesland. We komen daar graag. Het is er heel erg mooi dus kan je er - omdat het er altijd heel erg stil is - ook heel erg mooi naar kijken. We beleefden een prachtige ochtend. Schuchter licht en net ge noeg wind om het water te doen beven. Er groeit en bloeit van alles in die Lindevallei. Wateraardbei, krabbescheer, water violier, grote pimpernel, moerasviooltje, grote ratelaar... En daarboven - scherend over de rietvelden - vliegt op geruisloze vleugels altijd wel een bruine kiekendief Het werd warmer. De aanvankelijk paarsblauwe lucht ver schoot schoorvoetend van kleur en het landschap begon te tril len. Voorbij de vogelhut - het liep al tegen de middag en we hadden net onze boterhammetjes opgegeten - roken we voor het eerst onraad. Die vier tegenliggers van toen straks, ach, dat kon nog. Maar tien, twintig, honderd... Een slingerende fietsster mopperde in accentloos Amsterdams waarom we als 'idioten' te gen de 'draad' inreden. Tegen de draad? Kilometers lang stootten we vervolgens op een eindeloze armada van rebbelende, bellende en remmende fietsers. Hier woedde zonneklaar een vierdaagse. Die van Wolvega bleek uit vrolijke, aan de rijwielen vastgeknoopte vlaggetjes. Spatbord achter spat bord, stuur na stuur, trapper naast trapper. En ontzettend goed op de strapatsen van je voorganger letten na tuurlijk, want voordat je het weet, lig je op de grond. Rust verstoord, landschap verstoord, idylle verstoord. We sloegen vlug af. Want er valt nog veel te genieten in ons land, maar niet tijdens een vierdaagse.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27