>PORT De martelgang vans werelds beste zeilster Limburgse 'nobody' start vol vertrouwen bij 'the Reds' 'pDAG 7 AUGUSTUS 1999 3 VILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 De beste van de wereld zijn biedt geen garantie op succes. Zeker niet als je grootste concurrent Margriet Matthijsse heet. De zeilster troefde Carolijn Brouwer in de Europe-klasse af en ging met de enige olympische startplek aan de haal. „Wat er fout ging? Ik kan er wel een heel boek overschrijven." Zover gaat Brouwer nog net niet, maar tijdens de vijf dagen waarin ze zich bij zeiler Roy Heiner in Enkhuizen van de buitenwereld afzonderde, passeerde wel zo ongeveer alles de revue. „Ik heb daar mijn hele olympische campagne geëvalueerd. Alles schreef ik op: wat voor materiaal ik gebruikte, de omgang met coaches, enzovoort." De retraite, die ook antwoord moest geven op de vraag wat de Voorhoutse met haar toekomst wil, leidde tot innerlijke rust. In haar ambitie om van haar hobby een beroep te maken, paste de overstap naar de 470. Niet geheel toevallig een klasse waarin het NOS'NSF nog een olympisch ticket te verdelen heeft. door PETER VAN DER HULST Carolijn Brouwer„Op een paar kernzaken is het fout gegaan.' Gekscherend zei Carolijn Brouwer in het verleden wel eens dat de nummer één of twee van de wereld in de Europe klasse niet naar de Spelen mag om plaats te ma ken voor de van de Fiji Eilanden afkomsti ge nummer 117. Na drie kwalificatieraces bij Palma de Mallorca, Hyères en Medem- blik (Spa Regatta) werd Brouwer - vorig jaar nog als eerste Nederlander tot beste zeilster van de wereld gekozen - het slachtoffer van de olympische regel dat elk land maar één equipe per zeilklasse mag afvaardigen. En dat terwijl de Voor houtse voor de medailles had kunnen gaan. „Op een paar kernzaken is het fout ge gaan", gaat Brouwer in op de verloren kwalificatierace met Matthijsse. „Ik ben in het zeilen zover gekomen door altijd alles in mijn eentje te doen. Dat wilde ik in de olympische campagne zo houden, maar op driekwart van de race kwam ik tot de conclusie dat ik niet verder kwam zonder input van buitenaf. Ik ben op zoek gegaan naar coaches. In het najaar van '98 heb ik daar veel tijd aan besteed, want je vindt ze niet op elke hoek van de straat. Die speur tocht is ook min of meer mislukt; alle goe de coaches waren bezet. Ik ben in mijn eentje verder gegaan." Dat was wrang, omdat het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV) in de persoon van Rex Sly juist de experti se in huis had die Brouwer zocht. „Hij had de know-how die ik nodig had, maar die kon ik niet krijgèn omdat hij onder be paalde voorwaarden bij de bond in dienst is getreden." Zo bedong Sly, die voor zijn dienstverband al als privétrainer voor Matthijsse optrad, dat hij de Rotterdamse ook als bondstrainer exclusief zou kun nen blijven begeleiden. „Over afspraken in contracten hebben zeilers nooit zo veel te vertellen. Ik heb me ook afzijdig gehou den van de situatie." Brouwer had im mers aangegeven het allemaal zelf wel te rooien. „In feite heb ik niemand tot mijn eigen wereld laten doordringen. Het lag dus ook aan mij", ziet de Voorhoutse niet in wrok om. Want waarom zou je in je olympische campagne dingen veranderen als je vorig jaar de belangrijkse wedstrijden hebt ge wonnen en tot 'wercldzeilster' bent ver kozen? „Dat is eigenlijk het tweede wat mis ging", zegt Brouwer. „Het jaar 1998 had niet zo'n ontzettend goed jaar mogen zijn. Bij mij riep het een reactie op van 'ik moet niet veel wijzigen en op deze manier verder gaan'. Daardoor ben ik te conser vatief in mijn beslissingen en veranderin gen geweest. De manier waarop ik het in '98 aanpakte, bleek voor de olympische selectie niet genoeg te zijn. Dat besef je pas achteraf. Dan heb je een coach nodig die je op dingen wijst die je niet goed doet." De ontspannen toon waarop de zeilster haar verhaal doet, staat in schril contrast met de teleurstelling vlak voor de Spa Re gatta. Brouwer besefte toen maar al te goed dat ze tijdens de dramatisch verlo pen olympische week van Hyères haar kansen voor Sydney had vergooid. Ze wil de de kwalificatiestrijd voortijdig staken, maar een telefoontje met soling-zeiler Roy Heiner bracht daar verandering in. „In het gesprek met hem zei ik, dat als ik eerlijk tegen mezelf zou zijn, ik moest stoppen. Ik had er gewoon geen lol meer in en ik vind altijd dat ik dat wel moet hebben. Er waren momenten tijdens de selectie dat het helemaal niet liep, maar aan de andere kant: wat zijn nou drie maanden waarin het niet lekker gaat op een heel mensenleven. Het is dan maar een kleine momentopname." Een momentopname waarvan Brouwer veel zegt te hebben geleerd. „Door be paalde fouten te maken leer je heel goed hoe je het de volgende keer wel moet doen. Voor mijn overstap naar de 470 het ik twee hele grote voorwaarden gesteld. Ik wilde het juiste maatje vinden, omdat je met zo iemand toch een speciale relatie moet opbouwen. Niet alleen in de boot, maar ook op de kant moet je met haar kunnen leven. En, vanaf dag één wilde ik begeleiding hebben, anders was het ge woon een 'no-go'." Aan beide 'eisen' werd voldaan. Na en kele testraces met drie vrouwen vond Brouwer in Marleen Cleyndert een part ner. Bovendien kon ze zich ditmaal wel van de bijstand van Rex Sly verzekeren. Begin deze week ging de kogel door de kerk. „Ik had 31 juli voor mezelf als 'dead line' gesteld. Je moet toch ergens naartoe werken", aldus Brouwer, die in de vooraf gaande weken met leuke zeilprojecten (EK J22 en de Tour de France a Voile) eni ge afstand probeerde te nemen. „Ik heb dat altijd al leuk gevonden. Ik zeg al jaren dat ik me meer wil gaan richten op de grote jachten. Daarin zie ik ook mijn toe komst." En in dat toekomstbeeld past perfect de 470. Daarin moet Brouwer bij voorbeeld met een spinaker omgaan, en krijgt ze met bemanning (al is het er in dit geval maar één) te maken. De Voorhoutse nam maar met moeite afscheid van de Colors of Group 4, de boot waarmee een Nederlandse equipe deelnam aan die Ronde van Frankrijk voor zeejachten. „Toch moest ik naar huis om het 470-project voor te bereiden. Ze hebben me bijkans vast moeten binden, want ik had ook aanbiedingen om het WK X99 en het EK IMX38 te zeilen. Ontzet tend leuke dingen. Ik heb die races, en ook de EK Europe, afgezegd om met de 470 aan de slag te gaan, want anders blijf je een beslissing maar uitstellen." Nadat Brouwer de knoop had doorge hakt, was haar agenda meteen volge boekt. Afgelopen dinsdag ging ze even op en neer naar Engeland om een nieuwe, door KNWV en NOC*NSF bekostigde, boot op te halen. Een dag later moest ze die alweer in de haven van Rotterdam af leveren, daarvandaan wordt de boot per vrachtschip naar Sydney vervoerd. Omdat Cleyndert nog verplichtingen in Engeland heeft, is Brouwer vervolgens zonder part ner naar het EK 470 in Kroatië vertrokken. Onder begeleiding van bondscoach Jaap Zielhuis gaat ze daar ervaring opdoen. „Fototoestel mee, afkijken, en veel vragen stellen." Bij terugkomst gaat het duo daadwerkelijk aan de slag. „In een geleen de boot gaan we een maand lang werken om het vaartuig onder de knie te krijgen. En op 8 september vliegen we naar Syd ney. Daar blijven we dan tot eind januari. Daarna gaan we nog een maand naar Nieuw-Zeeland." Dan zal ook duidelijk zijn of deze twee de olympische campagne van Brouwer wel tot succes kan leiden. „Tot januari trainen we vol door. We zullen dan bekij ken hoe we bezig zijn; of het zin heeft om verder te gaan, of dat we de boel stopzet ten." Gaan de twee ervoor, dan moeten ze voor een plek bij de Olympische Spelen in enkele kwalificatieraces af zien te rekenen met Lisa Westerhof en Alexandra Verbeek. „De uitgangspositie is goed. Voor mezelf heb ik op papier gezet hoe ik het de ko mende tijd zo ideaal mogelijk kan aan pakken." Het idee om in de 470 als be manningslid aan de slag te gaan heeft ze daarbij snel laten varen. „Ik heb er wel de FOTO HENK BOUWMAN goede bouw voor, maar mijn capaciteiten liggen toch bij het sturen. Als ik beman ningslid zou worden dan moet ik op nul beginnen. Nu beginnen Marleen en ik toch op zo'n 60 tot 70 procent van onze capaciteiten." Beiden hebben namelijk in het verleden al enige tijd in de 470 geva ren. Brouwer geeft toe dat er een last van haar schouders is gevallen nu ze weer een uitdaging heeft. „Ik ben echt een heel doelgericht mens. Heb ik geen doel, dan ben ik niet te houden. Dan knaagt de on zekerheid, heb ik geen rust. Het klinkt te genstrijdig, maar toen ik de tijd had om na te denken, was ik onrustig. Nu de agenda overvol is, heb ik weer rust. Ik kan niet zonder een druk bestaan." En druk krijgt ze het, de komende maanden. Ze moet samen met Marleen Cleyndert iets presteren dat nog nooit ie mand is gelukt: binnen een jaar de top halen in een andere zeilklasse. „Het is niet zo van: ze stapt over, we geven haar een pak geld mee, en dan doet ze het wel. Mensen die dat denken, hebben geen ver stand van zeilen. Natalia Via Dufresne stapte na haar zilveren WK-medaille van de Europe over op de 470. Zij begint nu door te breken. In de Europe zou ik tij dens de Spelen absoluut een medaille kandidaat zijn geweest. In de 470 doe ik een stapje terug, daar moet ik me wel bij neerleggen." Aan de juiste mentaliteit ontbreekt het in ieder geval niet. Vlak na haar verloren kwalificatierace met Margriet Matthijsse was het opmerkelijk genoeg Brouwer zelf die haar vrienden, kennissen en suppor ters een hart onder de riem stak in de nieuwsbrief die ze van tijd tot tijd schrijft. „Jullie hebben het laatste nog niet van me gehoord. Dit is pas het begin." door ROEL WICHE Uitgerekend in het jaar waarin de Engel se recordkampioen een slordige veer tig miljoen gulden pompte in de prestigi euze 'Liverpool Academy', een restauratie van de eens zo vermaarde jeugdopleiding, spendeerde manager Gerard Houllier een kapitaal aan buitenlandse legionairs. In korte tijd trok de eigenzinnige Fransman zeven gastarbeiders aan, onder wie doel man Sander Westerveld (Vitesse) en de stoere Finse verdediger Sami Hyypia (Wil lem II). De enige aanwinst waarbij de knip op de beurs kon blijven heet Erik Meijer, transfervrij weggekaapt bij Bayer Leverku- sen en voor veel supporters de grote on bekende. „In Engeland ben ik nog een nobody," geeft de 29-jarige spits grif toe, nadat hij uitgebreid behandeld is aan een geïrri teerde achillespees. „Maar dat ben ik wel gewend. In Duitsland moest ik tegen klin kende namen opboksen, hier kan ik me opnieuw bewijzen. Vind ik wel prettig, die luwte. Ik moet er niet aan denken dat je als miljoenenaankoop door de mand valt." Adoratie Hoe relatief die luwte is voor een speler van het grote Liverpool onder vond hij reeds aan den lijve. Letterlijk. Na een vriendschappelijke wedstrijd uit te gen Wolverhampton Wanderers (0-2 winst) werd Meijer, toch geen vliegge- wicht, bijna platgewalst door overenthou siaste handtekeningenjagers. De eenmalig international, die lichtgeblesseerd aan de kant bleef, inhaleerde de adoratie als opium. Zoals hij eerder al met volle teu gen de typisch Britse voetbalsfeer opge snoven had. „Zomaar een oefenwedstrijd en dan zitten er 25.000 man in het stadi on. Vijf-en-twintig-duizend! Een entoura ge a la Heerenveen, maar dan in het kwa draat. Hele gezinnen op de tribunes, wer kelijk alles ademt hier voetbal. Kan Ne derland nog een puntje aan zuigen." Wat een ticket ook in Engeland kost, veel 'Liverpudlians' moeten krom liggen om zich te kunnen vergapen aan hun fa- 25SSS iwiwiiiiip i w. Erik Meijer: „Ik moet er niet aan denken dat je als miljoenenaankoop di vorieten. De Merseyside, ooit de belang rijkste voorpost van de handelsroute naar Amerika, worstelt zich al jaren van de ene naar de andere economische crisis. Ner gens springt het verval stuitender op het netvlies dan in wijken als Anfield, waar povere arbeidershuisjes het Liverpool-sta- dion in een houdgreep omklemmen. Af gebladderde verf, perfect weerspiegeld in de asgrauwe tinten waarop het Britse he melgewelf patent lijkt te hebben. Toch be zitten de bewoners een wonderlijke veer kracht, heeft Meijer al rap ontdekt. „Je verwacht dat de mensen gebukt gaan on der een ontstellende werkloosheid, maar iedereen is ontzettend vriendelijk. Positief ingesteld ook. Veel delen van de stad zijn oud en vies, maar dat zijn ze langzaam FOTO UPPA maar zeker aan het wegpoetsen. Hoewel zeker niet alles gerenoveerd wordt. Het klassieke erfgoed wordt gekoesterd, dat siert de Engelse stijl." Hoezeer de Britten aan hun spreek woordelijke traditie hangen, blijkt tijdens de fotosessie op Anfield Road, de fascine rende voetbaltempel van Liverpool Foot ball Club. De lambrizering stamt uit ver vlogen glorietijden, evenals het befaamde bord boven de spelerstunnel met de sim pele woorden 'This is Anfield'. Ooit ter motivatie opgehangen door Bill Shankly, de legendarische manager die de club uit de volkswijk katapulteerde naar de we reldtop. Realist Meijer beseft dat het een hele toer wordt om de slogan te mogen aantikken, een goed gebruik van het ba sisteam voor een thuiswedstrijd. De con currentie in de frontlinie is enorm. Behal ve de gouden tandem Michael Owen/Robbie Fowler, gezamenlijke trans- ferwaarde geschat op honderd miljoen, moet Meijer ook nog opboksen tegen de Duitse veteraan Riedle, de Tsjechische in ternational Smicer en de Franse dribbelk ont Camara. 'A hell of a job'. „Owen en Fowler zijn meesters over de bal. Vooral van Robbie kan ik genieten, die scoort uit alle standen. Maar in de En gelse competitie is meer nodig dan goed voetenwerk. Body, fysieke power. En vooral kopkracht. Ze missen lengte en dat is knap lastig, zeker als het over de grond niet loopt. Daar moet ik verandering in brengen." Eén Nederlander lijkt in ieder geval ver zekerd van een vaste stek. Sander Wester veld, reservekeeper van Oranje, werd voor een recordbedrag uit Arnhem weggeplukt om Liverpool na circusartiést Bruce Grob- belaar en de stuntelende David James eindelijk van een stabiele sluitpost te voorzien. De doelman kan op de morele steun van zijn Limburgse ploeggenoot re kenen. „We zijn samen begonnen aan dit avontuur en dat schept een enorme band. Slapies op trainingskamp, een apparte ment gedeeld. Die jongen is zo ongeloof lijk zelfverzekerd. Hij wordt de absolute nummer één hier." Zo voorbeeldig als het voetballeven van Westerveld tot nog toe verloopt, zo grillig is de loopbaan die Meijer achter de kiezen heeft. Fortuna, een rampjaar bij Antwerp FC, Eindhoven weer Fortuna. Topjaren bij MW, verloren illusies in het PSV-shirt. Opkrabbelen in de Duitse competitie, ge volgd door een droomtransfer naar Liver pool. Toch was het geen gemakkelijke be slissing om de plas over te steken, ver klapt hij als we slenteren door de Albert Docks, een fraai gerestaureerd stukje ha ven waar de pubs en restaurants welig tie ren. Niet een ultiem bod van Dortmund - 'een fantastisch contract, maar ik wilde nog één keer iets heel anders' - bracht hem aan het twijfelen, wel het carrièrepad van levensgezel Sandra (30). „Net als ik stond ze op het punt een mooie klapper te maken. De gemeente Eindhoven bood haar promotie aan op de afdeling proces- beheer. Vijfentwintig werknemers zou ze onder haar hoede krijgen. Het deed pijn om die kans te laten lopen, ja. Maar San dra weet dat ik al die jaren rekening met haar heb gehouden. Nu was het mijn beurt." Vier dagen voor de eerste training in Li verpool stapte het duo in het huwelijks bootje. De wittebroodsweken brachten ze gedwongen aan weerszijden van de Noordzee door, maar zodra geschikte huisvesting is gevonden neemt Sandra Meijer een enkeltje Liverpool. Geen luxe appartement met een verzameling badka mers, zoals de club heeft aangeboden, maar gewoon een 'leuk huisje met een tuin'. Als het even kan met een ruime lo geerkamer. Want 'Erik the Red', zoals hij al door hel plaatselijke journaille gedoopt is, wil heel veel vrienden laten meegenie ten van het grote avontuur waaraan hij is begonnen. „Straks houd ik hier een spet terende millenniumparty," fonkelen de pretoogjes. „Huur ik een bus af om het thuisfront te laten overkomen. Rond kerst en nieuwjaar spelen we drie wedstrijden, dat wordt smullen voor die gasten." Wellicht zit ook Arno van Zwam in de touringcar, Fortuna-keeper en vriend voor het leven. En misschien ook wel Sef Vergoossen, ook al prominent gast op de bruiloft. De oefenmeester plunderde ooit de krappe MW-kas om Meijer te verlos sen uit de anonimiteit. Meijer is hem er nog steeds dankbaar om. „Veel mensen hadden nooit gedacht dat ik het zover zou schoppen. En om eerlijk te zijn, ikzelf ook niet. Ik heb de mazzel gehad dat ik op de juiste momenten een ploeg trof waar het klikte. Met talent alleen red je het niet." De ontboezeming verwaait langzaam in de zilte bries die de eindeloze kade ver koelt. Uit een pub schallen de onsterfelij ke klanken van John, Paul, George en Rin- go. Liverpool wacht ongeduldig op de Meijerbeat. Bar und böse Amerika - Duitsland 2-0. Je leest het regeltje en waar je aan denkt is de Fed Cup. Het is een uitslag die kan, 2-0 voor Amerika. (De beide singles gewonnen door Amerika, waar door het dubbelspel overbodig was geworden). Waarschijnlijk speelde Duitsland zonder Steffi Graf. Goed mogelijk. Had die niet onlangs op Wimbledon haar nakend afscheid aange kondigd? Maar je leest nog een regel en nog een regel en je oog valt op Matthaus. Voetbal? Heeft Die Mannschaft verloren? Van Amerika? Zijn er deze rijd van het jaar dan interlands? Dat vrouwen-WK is toch klaar en trouwens, wat heeft Lothar daarmee van doen? Zou het om een andere Mat thaus gaan? Een korfballer. Siegfried Matthaus. Vaag staat ons een korfbal-WK bij, dat aan de gang was. Was dit nog de wedstrijd om de zevende plaats? 2-0. Twee korven maar. Geen wat je noemt korfbaluitslag. Maar wie weet behoren Amerika en Duitsland wel tot de zwakste broeders (en zustersen mogen we al blij zijn dat er, weken na de thuiskomst van wereldkam pioen Nederland, in de sudden death toch nog een paar ballen door de mand vielen. Sudden death? Dan kan het nooit 2-0 zijn geweest. Wel 2-1, 1-0 of26-25, maar nooit 2-0. Toch voetbal dus. Welt am Son tag: „Hele wereld lacht ons uit. Andere krant: Bar und böse. Udo Lattek in zijn column: „Dit moet consequenties hebben. Franz Beckenbauer: (Helaas heeft Der Kaiser' nog niet gereageerd. Of van zijn troon gevallen van verbazing en lelijk terecht gekomen of chique een balletje aan het golfen in de Algarve, het Azorengebied of Hawaii). (U moet weten. Alle uitgeran geerde Duitse trainers en alle ex- vedetten die geen trainer zijn ge worden maar dat wel hadden willen worden, zijn columnist van Bildzeitung geworden en nemen het altijd en eeuwig op tegen de Bundestrainer. Ook als daar aanleiding toe bestaat). Amerika - Duitsland 2-0. Bij Team USA deed Stewart mee. Earnest. Van NAC Breda, Totodivisie. Gregg Berhalter van SC Cambuur (viel helaas niet in) was reserve. De Totodivisie! SC Cambuur! En daar verloor 'Die Mannschaft' van. Het had ook 5-0 kunnen zijn. Het betrof een nikszeggend (maar door sponsors en televi sie, alle wedstrijden live op de Duitse w, belangrijk gemaakt) toernooi. Duitsland verloor met 4-0 van Brazilië, wat bijtende kritiek tot gevolg had. Daarna sloeg de sfeer om tot een lichte euforie na een nipte triomf op Nieuw-Zeeland en vervolgens viel de hemel op Duitsland na de knock-out tegen Amerika. Goed beschouwd was de Duitse hoerastemrning om het over- winninkje op Nieuw-Zeeland genanter dan verliezen van Amerika. Nieuw-Zeeland, dat is Far 0er, maar dan zwakker. Je zou als Duitsers natuurlijk je schouders op kunnen halen en denken: de Confederations Cup, in de hitte van Mexico, in de heetste maand van het jaar, in een periode dat Matthaus lekker met Bayern Miinchen wat hoort te pielen tegen amateurclubs, met bovendien verre van het sterkst denkbare elftal, wat doen we hier? Dat het 2-0 wordt tegen een stel Totodivisiespelers, nou en? De poen pakken en wegwe zen. Maar clat lukt Duitsers niet. Je hoeft de Duitse kranten niet te lezen om ze toch gelezen te heb ben. Lacherlich„Ribbeek rauss!"Skandal in Mexico!" Wer folgt: Liechtenstein?" Ge weldig toneelspel is dat. Dat overdreven gehuil als Duitsland een wedstrijdje verliest, alsof de wereld zojuist is vergaan. Op het moment dat ik dit schrijf is de Duitse bondscoach nog in fucntie. Nog! Maar de dagen van Erich Ribbeek zijn geteld. De Duitse pers is het kanon aan het laden en als al het kruit is. samengeperst, dan - en niet eer der, het wachten is nog op de bijdrage van Beckenbauer, die zal salpeter spuwen, maar pas nadat hij is uitgegolfcl - wordt Ribbeek met een luide knal uit zijn lijden verlost. Eén troost, na zijn ontslag kan ook Erich Rib beek altijd nog Bild-columnist worden. Frank Snoeks is verslaggever van Studio Sport

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21