Provincie waarschuwt wel, geen zwemverbod Van Mil koestert het verleden Alphense partijen dringen aan op snip voor 'minima' Rijn Veenstreek pgere straf na ishandelen vrouw forpsUgezicht Bedrijfsongeval door 'onverantwoordelijkheid' Veense winkeliers zijn overlast hangjeugd zat DAG 7 AUGUSTUS 1999 chef tim brouwer de koning, 071-5356417. plv -chef marieta kroft, 071-5356411 Ge<antiekinderweek in Leimuiden 't Hoo RK L uwsch 1 [erwoude/leimuiden Strand is het centrale thema tijdens :antiekinderweek in Rijnsaterwoude en Leimuiden. Op ig 10 augustus om 10 uur is er een fotohoek met strand- in Het Spant in Leimuiden. Daar staan ook knutseltafels. terrein aan de Beukenlaan verrijst een huttendorp, dat dnderdag klaar voor inspectie moet zijn. Op woensdag Ilownie de Clown een voorstelling. Donderdagavond achten de liefhebbers na afloop van de sportieve hout- zeskamp in het houtdorp. Op vrijdag is er op het terrein ickers '69 in Leimuiden opnieuw een zeskamp, 's Middags uur verzorgt Lythemuten een theatervoorstelling, 's Is om 19.30 uur gaan er ter afsluiting bij het kampvuur nen de lucht in. De vakantiekinderweek staat open voor en van vier tot en met veertien jaar. Deelname kost in de ;rkoop, die op maandag 9 augustus om 16 uur sluit, vijf- ilden. Daarna is een passe-partout een rijksdaalder duur- erder zijn er dagelijks dagkaarten te koop. Inlichtingen bij ussen: 0172-507775. derspelen in Hazerswoude-Rijndijk wouDE-rundijkDe kinderspelen in Hazerswoude-Rijndijk rrspreid over drie dagen. Aanstaande maandag kan de van zes tot twaalf jaar 's avonds van 19-20.30 uur mee- lan een viswedstrijd in de Da Costastraat achter het ge- tehuis. Op donderdag zijn er van 11-13 uur spelletjes in uin De Rode Wip. De afsluiting van de vakantieweek is op 'avond in het JJB-genbouw met een playback- en disco- De inschrijving begint op maandagavond en kost 2,50 per onderdeel. alphen aan den rijn saskia buitelaar De Alphense minima moeten ook dit jaar een eindejaarsuitkering van honderd gulden krijgen. Net als in 1998 pleiten de fracties van GroenLinks en de Socialistische Partij daarvoor bij het ge meentebestuur. GroenLinks stelt voor om mini ma met een inkomen tot 110 procent van de bij standsnorm honderd gulden per huishouden te geven. De SP maakt zich vooral sterk voor de mi nima daarboven, die net niet in aanmerking ko men voor de gemeentelijke extra's. Voor de fi nanciering willen de partijen een gedeelte van de Zalmsnip inzetten. De discussie sleepte vorig jaar zo lang, dat Al phen de eindejaarsuitkering van 1998 uiteindelijk pas afgelopen voorjaar betaalde. De gereserveer de 100.000 gulden was namelijk eerder al opge gaan aan de stijgende aanvragen voor bijzondere bijstand. Alphen breidde vorig jaar het pakket ar- moedebestrijdende maatregelen verder uit en begon een grootscheepse campagne om die on der de aandacht te brengen. Het college meende daarom dat het geld hoe dan ook bij de doel groep terecht was gekomen. Verschillende frac ties drongen echter alsnog aan op een financieel steuntje voor de dure decembermaand. Toen uit een onderzoek bleek dat mensen met een uitkering op bijstandsniveau ondanks de fi nanciële extra's het minst te besteden hebben, ging het college om. In maart trokken burge meester en wethouders alsnog 100.000 gulden uit voor een verlate eindejaarsuitkering. Minima In de laatste raadsvergadering voor de zomerva kantie, waarbij het financiële beleid voor de ko mende jaren werd vastgesteld, redeneerde het gemeentebestuur daarentegen weer net als vorig jaar: er zijn voldoende maatregelen, zoals huur subsidie, het declaratiefonds en kwijtschelding van de gemeentelijke belastingen. De gemeente wil de Zalmsnip, bedoeld ter compensatie van de stijgende lokale lasten, dit jaar liever uitgeven aan de minima die iets meer verdienen, zoals de SP voorstelt. Want mensen die van een inkomen dat 125 procent van de bijstandsnorm bedraagt, naar 130 procent stijgen, gaan er flink op achter uit. Zij komen namelijk niet meer in aanmerking voor allerlei extra's die de gemeente biedt en ma ken een zogenoemde armoedeval. Datzelfde geldt voor mensen die hun uitkering verruilen voor een inkomen daar net boven. Het college komt binnenkort met een voorstel om dat tegen te gaan. Op het plan van GroenLinks om ook de groep daaronder wat extra's te geven, kan het college nog niet reageren. alphen aan den run ;?-33ramp D ds Hf idam.ï "jarige Alphenaar die ir.kerijintig jaar oudere vrien- iodskq haar hond met een ''can iierpe bijl naar het leven °DeGr^en 8estaan- 's gisteren ts, l(r beroep door het Haag rechtshof tot achttien gn gevangenisstraf ver- Id. De man was in be- 3 r?w egaan tegen een eerder 3S er van de Haagse recht- jie hem tot 15 maanden d veroordeeld. De ver- ds Sjvond de straf te hoog, zo lleiswLvee weken geleden we- pf wér31 ^et vond de straf Den fjlaag, zo bleek gisteren, dessialphenaar had zich toen m. Vrjzaterdagavond 17 okto- [kdanft twaalf flesjes bier op ommtr soundmixshow keek, ng; wld aan het geblaf van de >ede Hvan zijn vriendin, boven 1.15 Slaapkamer. De vriendin er bij de politie verklaren Ie beroepsslachter de Tatuimer instormde en met ilten,ij' de hond aanvloog, i zou hij met de bijl op ik naast haar hoofd heb- slagen, het kastje boven Haitt'ofd lag volledig aan gru- Berg, Inten. De vrouw dacht .30 d dat haar laatste uur had gesla gen. Zeker toen ze ook nog half gekeeld werd. Gisteren kwam aan de orde dat de vriend haar al eens eerder een pistool in haar mond had geduwd. En ook was de vriend vorig jaar al eens veroordeeld omdat hij haar had mishandeld. De Alphenaar, wiens straf blad tien pagina's telt, zit voor de mishandeling in de gevange nis en zijn vriendin komt hem elke week trouw opzoeken. Twee weken geleden kwam ze zelfs naar de zitting om haar vriend als getuige-vrij te pleiten. Nee hoor, ik voelde me hele maal niet Bedreigd, hij is mijn vriend", hoorden de verbouwe reerde rechters van het hof haar toen opeens zeggen. Hofpresi- dent mr. J. van Schellen kon zijn oren niet geloven toen hij dat allemaal hoorde. Hofaan- klaagster A. Kapitein evenmin en eiste twee jaar gevangenis straf. Het hof werd door de ver dediging gevraagd de persoon lijke omstandigheden in deze zaak de doorslag te laten geven in het voordeel van de verdach te. Het hof voelde daar, gezien de ernst van het misdrijf, niets Botulisme treft Nieuwkoopse Plassen Steeds meer watervogels in de Nieuwkoopse Plassen sterven door botulisme. Een maand na de eerste mel ding door jachtopzichter Jaap Wansinck staat de teller op zestig. Voor de provincie Zuid-Holland is dat nog geen reden om een zwemverbod uit te vaardigen. Een waarschuwing volstaat vooralsnog. nieuwkoop tim brouwer de koning Wansinck betreurt het dat de reactie op de sterfte zo lauw is. „Zestig dode eenden, kap- meeuwen, aalscholvers en zoet watermosselen zijn meer dan ik gehoopt had", zegt hij somber. „Dat is behoorlijk veel, al komt het nog niet in de buurt van de 4000 dode watervogels in 1976, toen hier voor het eerst botulis me voorkwam. Er is nog geen reden voor paniek, maar ik moet er wel wat aan doen. Met mijn vrouw en enige anderen ruim ik dagelijks vijf a zes kada vers op. Het is geen prettig werk en het stinkt de pot uit. Maar als er niets gebeurt, gaan ande re dieren snoepen van de ma den van hun dode voorgangers. Dan heb je binnen de kortste keren een olievlekwerking." Tot nu toe, zegt de jachtop zichter, vindt hij de dode bees ten alleen nog in het ondiepe water aan de rand van de Nieuwkoopse Plassen. „In die stille kreekjes zwemt niemand, dus hoeft er nog geen zwem verbod te komen. Bovendien gaat het om een klein deel van de plassen, die bijna 2000 hec tare groot zijn. Toch vind ik dat veel mensen de problemen ne geren. Die denken dat de na tuur haar loop moet hebben. Maar botulisme moet je in de kiem smoren door adequaat te reageren. Ik wacht niet tot het meer gaat waaien of de tempe ratuur van het water door re- Jaap Wansinck: „Er is nog geen reden voor paniek, maar ik moet er wel wat aan doen." genbuien omlaag gaat." schiet. Maar dat is een ander Wansinck, tevens voorzitter verhaal, omdat er dan geen van de vissersvereniging sprake is van een dreigende Nieuwkoop/Noorden, maakt epidemie. Bovendien ruim ik in zich sterk voor schone plassen, alle gevallen dode dieren op, „Als jachtopzichter krijg ik vaak net zo goed als ik rommel uit de het verwijt dat ik dieren dood- plassen vis." Provincie-woordvoerster Marjet Korf acht het nog te vroeg voor een 'zwemontra- ding'. Wel vaardigt de provincie een waarschuwing uit. „Maar daarmee houdt onze taak op", zegt Korf. „Het is een gemeen- FOTO HIELCO KUIPERS telijke taak om dode dieren voor onderzoek op te sturen naar Lelystad." De gemeente Nieuwkoop was gistermiddag niet bereikbaar voor commentaar. mm dorpsgezicht is een zomerserie over kleurrijke jners uit de Rijn- en Veenstreek. Zij kennen hun woonplaats, in veel gevallen tevens hun Scho|)oorteplaats, als hun broekzak. Elke aflevering /lermfeen andere plaats aan bod. In deel acht: Aad van rit Ofwegen, het breukvlak tussen Hoogmade en ie wijl Woubrugge. )ogmi rongen 30 H den haag/alphen urtschap Ofwegen ligt Woubrugge en Hoogma- I van Mil woont al bijna en lang in de lange ussen beide dorpen. De ;e gewezen huisschilder, eerste twee levensjaren island doorbracht, weet leis alles van Hoogmade. el behoort het buurt- :ot Woubrugge, maar 1 heeft zijn hart verpand rooms - kathol ieke iade. Daar is hij al een ;euw onbezoldigd koster, guide haantje van de i een beeld van Maria lo- n al eens in de dijkwo- in Van Mil, die het liefst in het dorp in zijn oude :ou herstellen, jaren zestig is er veel ver- zegt Van Mil en zijn betrekt. Toch oordeelt il mild over de door hem rde vernieuwingen. Hij zich er bijna voor dat verleden koestert. „Ik eenmaal een romanti- idealiseer het verleden, weet ik dat er toen veel de heerste. Wij hebben in log ook nog wel bieten n. Natuurlijk kan niet al- het oude blijven. Maar r nou deze foto..." il. tevens amateur-foto- Jladert door één van zijn toalbums. In sommige ten was het oude Hoog- inderdaad mooier dan is. Met name hotel Van >eg, voorloper van het in- 's failliete hotel Rijnland, dorpshart een prettiger in. Daar staat tegenover rest van de Kerkstraat er een stuk rustiger en netter op geworden is sinds de omlei- dingsweg er ligt. En wie weet hoe gunstig het nieuwe cen trumplan om en nabij het dichtgespijkerde hotel Rijnland voor het dorp uitpakt. Maar hoe wild de toekomst plannen ook zijn, Van Mil mij mert liever boven zijn albums. Daarbij komt dat de gewezen huteschilder de handigheid be zit om gouden haantjes, Maria beelden en woningen in hun oude staat te brengen. In die hoedanigheid kwam hij ook in 1974 in beeld als koster, toen hij voorzichtig opperde of de kerk niet aan een opknapbeurt toe- was. Van het één kwam het an der. Sinds zijn vroegste jeugd liep hij de kerk al plat, maar nu bleef hij er ook nog eens han gen voor opknapwerkzaamhe- den. En om te fotograferen. Want met kiekjes van voor en na de restauratie kan hij blijven genieten van zijn inspannin gen. Desondanks constateert Van Mil dat ook hij de (kerk)klok niet kan terugdraaien. Hij be treurt de teloorgang van het kerklatijn, maar ook van het on vervalste 'Hoogma's' dat hij zo zelden meer op straat hoort. „De dialecten en accenten ver wateren." Ook de geliefde dorpswinkeltjes sloten één voor één hun deuren. „Zonde, maar ook ik koop wel eens buiten het dorp. De rijdende melkwinkel van Kees van Klaveren uit Wou brugge komt geloof ik speciaal voor mij deze kant op." Op zijn beurt kijkt Van Mil ook wel eens naar de Woubrugse in Alphen. Maar het toekomsti ge slachtoffer dat voor de rit werd aangewezen werkte nog maar net bij De Bruin, wist maar half wat hij moest doen en sprak nauwelijks Neder lands. Bovendien had de werk nemer geen enkel vermoeden dat de lading in zijn vrachtwa gen niet was vastgezet. De spankabels lagen wel in het laadruim van de vrachtwa gen, maar er was niets mee ge daan. Tijdens -de tocht van Bel gië naar Nederland was de la ding daardoor zo gaan schui ven dat het lossen in Alphen een levensgevaarlijk karwei werd. De Bruin Transport werd ver oordeeld wegens verantwoor delijkheid voor het ongeval en wegens de gebrekkige veilig heidsvoorlichting aan mede werkers. Er verscheen gisteren geen vertegenwoordiger van het bedrijf op de zitting. Het Belgische bedrijf 'De Bruin Transport' had het vervoer van een partij witgoed naar Alphen zo slecht voorbereid dat de hele lading naar buiten kwam den deren bij het lossen. Omdat een nietsvermoedende werknemer daarbij onder een vallende was machine terechtkwam en licht gewond was geraakt, kreeg De Bruin Transport gisteren bij de economische politierechter in Den Haag een boete van 3600 gulden opgelegd. Het was de maximale boete, maar wegens het „zeer onverantwoordelijk gedrag" waarbij het bedrijf zijn werknemer in „ernstig gevaar" had gebracht, toonde politie rechter mr. A. Van den Berg geen enkele terughoudendheid bij het uitdelen van die maxi male straf. Op 28 juli stuurde De Bruin een chauffeur met de vrachtwa gen vol witgoed naar Electrolux Aad van Mil keert Hoogmade voor één keer de rug toe. FOTO HIELCO KUIPERS Hoogmadenaar verpandt hart aan katholieke kerk kant. Zijn broer Piet woont er immers in tegenstelling tot broer Nico, die in Hoogmade woont. Als Aad van Mil beide dorpen vergelijkt, noemt hij de Hoogmadenaren wat luchtiger. „Niets ten nadele van Wou- bruggenaren, die zijn ook heel aardig. Maar rooms-katholie ken zijn vaak wat vrolijker en misschien ook volgzamer." Als goed katholiek raakte Van Mil automatisch georiënteerd op Hoogmade, want Ofwegen valt onder die kerkelijke paro chie. Als opgroeiende boeren zoon keek hij huizenhoog op tegen pastoor Van Schaik. „Hij was een goede, lieve en statige man. Helaas stierf hij al in 1950." De liefde voor de kerk Als je de kerk weghaalt, haal je het dorp weg") raakte Van Mil nooit meer kwijt, net zo min als de liefde voor Hoogma de. Hij keerde het dorp alleen de rug toe, toen hij onder de wapenen werd geroepen. „Ik was nooit eerder van huis ge weest. Hoewel we thuis geen elektriciteit hadden en in de ka zerne wel, had ik last van heim wee. Ik zat mijn tijd wel uit. Maar ik was niet zo krijgshaftig. Achteraf vind ik dat ik ook als kind te weinig kattekwaad heb uitgehaald." Vernielingen stuiten Van Mil nog steeds tegen de borst. „Wat er in het gesloten hotel Rijnland aan vernielingen is uitgehaald, noem ik geen kwajongensstre ken meer. Dat is pure verniel zucht. Ze moeten met hun han den van andermans spullen af blijven, ook al staat dat pand ja renlang leeg en is het dichtge spijkerd. Maar het vreet aan me dat nu ook de hele inboedel een man die zo veel van het verleden tracht te behouden. Van Mil wil het oude inpassen in het nieuwe. Tegenwoordig maakt hij ook schilderijen. „Het liefst schilder ik dingen na. Daarvan kun je ook veel leren." Van Mil hoeft niet zo nodig iets nieuws té bedenken. „Zelfs als huisschilder werkte ik liever in oude dan in nieuwe huizen." woubrugge tim brouwer de koning roelofarendsveen marun kramp De winkeliers van het Noord plein in Roelofarendsveen zijn de jongeren die 's avonds op het plein rondhangen zat. De groep laat volgens de winkeliers veel rotzooi slingeren, veroor zaakt overlast en vernielt straat- meubilair. De ondernemers hebben de problemen bij wet houder D. Nagtegaal (welzijn) aangekaart en zoeken naar een oplossing om de overlast terug te dringen. De winkeliersver eniging RAAK denkt daarbij aan plaatsing van videocamera's of afsluiting van het Noordplein na sluitingstijd van de winkels. Het zijn slechts ideeën, bena drukt R. Koek, bestuurslid van RAAK. „We moeten onderzoe ken wat haalbaar is. Zo weet ik bijvoorbeeld niet of je zomaar beveilingingscamera's mag plaatsen." Afsluiting van het Noordplein is in principe mo gelijk omdat het terrein particu lier eigendom is maar onder de winkeliers is verdeeldheid over deze optie. „Afsluiten is niet klantvriendelijk. Het zou bete kenen dat mensen 's avonds niet meer naar de etalages kun nen kijken verklaart Koek. Een andere mogelijkheid die in het overleg met de wethou der naar voren werd gebracht is meer politie inschakelen voor controle op het winkelplein. Dit is echter een kostbare oplos sing, meldt wethouder Nagte gaal. „En het is de vraag of de overlast daarmee helemaal ver dwijnt. Het zou mij niet verba zen als de problemen zich ver volgens verplaatsen naar een andere plek in de gemeente. Ik zou graag van de jongeren wil len weten wat ze precies willen zonder dat ze de boel gaan slo pen." De jongerenwerker van de gemeente Alkemade zal hierover in gesprek gaan met de jongeren. Vorig jaar kregen de hangjongeren in Roelofarends veen een eigen plek in de vorm van een container op het par keerterrein van voetbbalverein- ging DOSR. Deze werd echter voor de vakantie verwijderd omdat de klachten over overlast en vernielingen bij de hangcon- tainer niet verminderden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19