Leven in huize Van Hooidonk is een voortdurende estafette Zomer 1999 bij nacht en ontij n ~i in u i Du D D D n II III De Burcht REDACTIE AD VAN KAAM, 071-5356429, ROB ONDERWATER, 071-5356323 Naam: Jeroen van Duijn Woonplaats: Katwijk Leeftijd: 17 Beroep: In het zomerseizoen verhuurder van strandattributen bij strandtent Zon Zee in Kat wijk Daarnaast 2e jaars MBO'er richting commerci ële administratie. Wat zijn je werktijden? „Ik begin altijd rond een uur of acht 's ochtends. Ik open de hekken, hang vlaggen op, en veeg de loop plank aan. Verder maak ik de strandhuisjes schoon, vul drank- en etenswaren bij, en tussendoor doe ik de afwas. Dan is het wachten op de strandbezoekers. Die kunnen bij mij ligbedden, strandhuisjes, wind schermen en parasols huren. Ik ben pas vrij als het strandleven 's avonds ophoudt. Maar als na tien uur er nog mensen met mijn spullen op het strand lig gen, vraag ik of ik die mee mag nemen en of ze het anders zelf willen opruimen. Is het fysiek zwaar werk? „Nee, dat valt heel erg mee. Alleen als het echt heel erg warm is, wordt dat gesjouw met die stoelen zwaar. Dan is het ontzettend benauwd en is het zwe ten geblazen. Maar ik zou geen ander vakantiebaan tje willen. Ik zal nooit van mijn leven bollenpellen. Werken is natuurlijk nooit een feest, maar deze baan is misschien een klein feestje." Wat is het leuke aan dit werk? „De sfeer is altijd goed. Ik ontmoet steeds andere mensen. Bijna iedereen is vrolijk en goed gehu meurd, ze komen hier natuurlijk een dagje vakantie vieren. Behalve de Duitsers, die zijn nog wel eens chagrijnig. Afgezien daarvan, ik ben de hele dag bui ten bezig in de zon. Ik werk in mijn korte broek, ik word gewoon bruin onder werktijd. Wat wil ik nog meer's Avonds als het weer rustig is op het strand eten we soms met het personeel nog een hapje, of drinken nog een biertje als afsluiting. Kortom, het is altijd gezellig. Wat is je band met het strand? „Ik ben hier opgegroeid, als baby zat ik al iei aan het strand. Ik woon vlakbij de zee. Ook de strandtent van mijn oom ken ik van binnen en van buiten, ik help hier al vanaf mijn elfde mee." Hoeveel zonsondergangen- en opgangen heb jij Inmiddels gezien? „Haha, ontzettend veel. Dat heb ik niet bijgehouden. Het is,waarschijnlijk ook niet meer te tellen. En ach zo bijzonder vind ik het niet, je went er natuurlijk aan. Ik geniet alleen nog van de zonsondergang als ik er samen met mijn vriendin naar kijk op een avond dat ik niet hoef te werken. TESSA BÓCK Duijn: „Ik zou ebaantje willen Half acht 's ochtends is deze dag - het kan niet anders - het enige tijdstip dat de fotograaf de twee echtelieden samen zal aantreffen. Jazeker, ze willen zonder morren op de plaat, terwijl de ene het bed instapt en de ander net wakker wordt. Dochter Nina (bijna vijf) is verontwaardigd: waarom mag zij niet op de foto? Remco is even later de deur uit, de vakantie is voorbij. „De kinderen houden er rekening mee, als ik heb gewerkt", zegt Erica. „Onbewust denk ik. Laatst lag ik in bed en was Claire aan het huilen. Daar heb ik geen last van, hoor. Als ik maar weet dat er iemand voor ze is. Maar nu hoorde ik Nina tegen Claire zeggen dat ze niet zo hard moest huilen. Mama had gewerkt." Als je het doet, zoals wij het doen, heb je een netwerk nodig. Lieve ouders, goede vriendinnen... Deze week heb ik late dienst: om half twee 's middags de deur uit en dan werken tot laat in de avond. Dan breng ik de kinderen naar mijn moeder." „Eigenlijk vind ik het makkelijker zoals wij het doen, dan wanneer ik gewoon een baan van negen tot vijf zou hebben. Je moet een beetje kunnen organiseren, maar het is goed te doen: je weet je rooster vier, zes weken van te voren. Ik werk vooral vaak in het weekeinde en de paar dagen ervoor en erna. Zaterdag en zondag is Remco er voor de kinderen. Het leuke is, dat de kinderen een hele goede relatie hebben met hun vader. Ik heb niet het idee dat ze meer naar mij toe trekken. Of naar hem. Het gaat gelijk op. De oudste zit nu op de basisschool. Als ik doordeweeks 's ochtends thuiskom, breng ik haar eerst naar school. En ik ben weer uitgeslapen als de klas 's middags uit gaat. Het wordt allemaal nog eenvoudiger als de jongste, Claire, over een paar jaar ook naar school gaat." „Remco wist waar hij aan begon toen we elkaar leerden kennen. Ik werk nu twaalfenhalf jaar in de verpleging. Eerst vier jaar als leerling, dan moet je alle diensten meedraaien, maar toen ik'mijn diploma had, ben ik al snel 's nachts gaan werken. Ik kreeg rug- en gewrichtsklachten. Tijdens een nachtdienst hoef je niet zo veel te sjouwen, vandaar. Een nachtdienst is ook heel druk, maar lichamelijk minder zwaar. Remco heeft er nooit over geklaagd, nooit gezegd dat hij het zo ongezellig vond of zo. Maar hij is ook niet het type om zich te vervelen als hij alleen is. Hij gaat ook rustig in zijn eentje zitten kaasfonduen." ,,'s Avonds zijn we - als ik nachtdienst heb - tot een uur of tien, half elf samen. Als ik daarna de deur achter me dichttrek, gaat hij naar bed. Zo'n ritme houd het spannend. Maar het is wel belangrijk dat je een stabiele relatie hebt, anders gaat het mis. En als je man gaat zeuren dat zijn prak niet om zes uur op tafel staat..." „Ik kan bij voorbaat al genieten als ik aan het einde van een serie nachtdiensten kom. Dan denk ik 'bijna maandag, ha gezellig'. Als je het doet zoals wij het doen, moet je af en toe bewust tijd voor elkaar nemen. Soms geef ik de kinderen eerder te eten. Dan maak ik vervolgens iets Indisch voor Remco en mij en gaan we later gezellig met zijn tweeën in de serre zitten. Een keer per jaar gaan we met z'n tweeën, zonder de kinderen, een weekeindje weg." „Weet je waar je echt voor moet uitkijken? Maar dat zal ook wel gelden voor stellen die overdag werken: dat je je in je vrije tijd niet te druk maakt over futiliteiten. Ik weet nog wel hoe we het deden in het begin. Dan was Remco om tien uur 's avonds de ramen aan het lappen, omdat de katten er weer eens met hun modderpoten tegenaan hadden gestaan. En dan rende ik met een stofzuiger door het huis. Zaterdag, met mooi weer, moest de was worden gedaan, de strijk en de boodschappen en zat je op je vrije dag 's avonds puffend op de bank. Dat werkt niet. We hebben het met twee inkomens beslist niet arm. Dus staat er nu een vaatwasser in huis en een goede droger. En we hebben een schat van een hulp, die we niet zouden kunnen missen." Het is een manier van leven geworden in het huis van de Van Hooidonks, een soort regelmatige onregelmatigheid. Een baan van negen tot vijf, daar moet Erica zelf niet aan denken.Als ik uit de nachtdienst kom en op weg ben naar mijn bedje, zie ik om me heen de wereld op hol slaan. Iedereen tegelijkertijd naar zijn werk, een hoop drukte. Dan denk ik 'shit, je zult elke ochtend om acht uur de deur uit moeten, zaterdag in overvolle winkels je kleren moeten kopen'. Die nachtdiensten geven me veel vrijheid. Ik kan op dinsdagmiddag lekker in alle rust gaan shoppen." „Natuurlijk, het heeft ook wel nadelen. Als ik 's avonds om een uur of twaalf na een late dienst bij een verjaardagsfeestje kom binnenstappen, ben ik toch echt de vreemde eend in de bijt. En als er dan op het werk vervelende dingen zijn gebeurd, als er iemand is overleden, dan duurt het toch wel even voordat ik dat van me afheb gezet." Ze begint te lachen. „We maken wel eens grapjes... Ik heb er een hekel aan om in uniform over straat te gaan. Ik ga dus in mijn gewone kleren naar mijn werk. De buren zien me 's avonds laat vertrekken en 's ochtends vroeg weer binnenkomen. We hebben wel eens zoiets gehad van 'stel je voor dat ze denken dat ik in de prostitutie werk'." „Tja, ongemakkelijke situaties, dat is zoiets. Ik drink nooit als ik nog moet werken. Ik weet nog goed dat we in het weekeinde eters hadden. Zij gezellig aan de wijn, ik aan een frisje en later naar mijn werk. Ik kwam 's ochtends vroeg thuis en het was echt een rotnacht geweest. Er waren allemaal nare dingen gebeurd. In de keuken zag ik nog een fles wijn staan met een bodempje erin. Ik dacht, ik neem een glas anders kom ik nooit in slaap. Net op het moment van de eerste slok gaat de bel: de meteropnemer. Ik voelde me vreselijk, die man dacht natuurlijk dat hij een onverbeterlijke alcoholiste voor zich had staan. Ik heb, toen hij de deur weer uit was, direct het glas leeggegoten in de gootsteen. En ik heb zoiets nooit meer gedaan." Geen drankje na het werk voor Erica. En ook geen drankje om 22.30 uur als de werkdag begint. ANNET VAN AARSEN (Dit was de laatste aflevering van de zomerserie Dag Nacht) De Burcht in het hartje van Leiden. Een lange trap leidt naar dit oude verdedigingswerk. Jongens en meisjes stui ven naar boven en kijken al snel met rode koontjes over de kantelen. De middelbare roker staat te hoesten bo venaan de trap. Zijn gierende hoest doet denken aan het geluid van een slecht startend Deux Chevaux-tje in de winter. Maar na wat rust kijkt ook hij vanaf de Burcht uit over Leiden. Naar de rode daken met hun duiventillen, naar de mensen die bij het Koetshuis op het terras ge nieten van een drankje. Zat hij daar maar lekker! Kante len zijn mooi. Maar het kantelen van een vaasje is toch ook niet te versmaden. De Burcht, bezienswaardigheid die op kinderen een gro te indruk maakt, maar bij moeders vooral onrust wekt. Want het blijft allemaal griezelig hoog. Ook voor vader, die al hoogtevrees krijgt als-ie op een krant staat. De Burcht, in tal van camera's moet hij over de wereld zijn gegaan. Vroeger werd hij met musketten bestookt. Nu schieten alleen de fotografen nog maar. Als hij 's ochtends zijn bed uitstapt, legt zij net haar moede hoofd te ruste. En als zij 's avonds monter de deur achter zich dichttrekt en naar haar werk fietst, zoekt hij de echtelijke sponde op. Het waak- en slaapritme van Erica en Remco van Hooidonk verschilt dag en nacht. Letterlijk. Hij heeft gewoon een baan van negen tot vijf - al komt hij juist nu vanwege drukte in de textielbranche vaak ver na het avondeten binnen zetten - en zij draait voornamelijk nacht- en late diensten als verpleegkundige in het ziekenhuis. Het leven in huize Van Hooidonk is als een voortdurende estafette. Erica; „Vaak hebben we - zo noem ik het - nog snel een overdracht in de gang. Zo van 'Claire heeft een onrustige nacht gehad' of 'Nina moet nog haar boterhammetjes'." Remco van Hooidonk stapt uit bed, Erica maakt zich op voor een aantal slaapuurtjes na de nachtdienst „Vaak hebben we nog snel een overdracht in de gang. Zo van 'Claire heeft een onrustige nacht gehad of 'Nina moet nog haar boterhammetjes." foto hielco kuipers Het Leidsch Dagblad geeft elke dag vijf afdrukken van 'Ingelijst' weg aan lezers uit de gemeente waar de foto is gemaakt. Aanvragen - uitsluitend per briefkaart en uiterlijk een week na plaatsing - richten aan: Leidsch Dagblad, afdeling Promotie, postbus 54, 2300 AB Leiden. De vijf uitverkorenen krijgen 'Ingelijst' binnen drie weken thuisgestuurd. Winnaars van de rubriek Ingelijst die de aangevraagde foto's toegestuurd krijgen: J.L. van Rij, C van Grieken - v.d. Meer, R. van Stijn, H.J.M. Schavemaker, P H. Freeh, A G. van tekst: Cees van Hoore foto: Wim Dijkman de Slot, L. Pronk, C. v.d. Tang, C.Th M van Schaik, H.J.F. v.d. Blom, A. Roozen, AJ. Krol. H.T.M. Dijkshoorn, M. de Boer - de Koning, C. Brussee - van Rijn, J.W v.d. Meer, I. Wouters, A. de Wit, Th. Zwaan - Wouters. P. v.d. Zalm, G. de Kier - Ouwehand, N. Binnendijk, M. Levarht, L. Oostermeijer - Fluitman, Vera Peeters, G. Gravekamp, B.N. van Stijn, J.W. Pen, B. Plug, P. v.d. Burg.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17