Boulevard ontstijgt alledaagsheid 'Ga maar komkommers rechtslaan in het Westlam Cultuur Kunst Dance Parade Introdans met twee premières ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1999 DAI N RIJSDAM, 071-5356444, PLV. CHEF ANNET V Leidse bands op Crossing Border leiden Twee Leidse bands, Crackerman en Jimmy Hat, treden op tijdens het Haagse Crossing Border Festival. Na oproepen in diverse media hebben ruim zeventig bands zich aangemeld voor de competitieavonden van het multimedia festival. Daaruit zijn negen bands geselecteerd, waaronder Crackerman en Jim my Hat, die zich moeten bewijzen in Haagse horecagelegenhe den. Crackerman speelt op 17 augustus om 22.00 uur in café Roots aan de Grote Marktstraat en Jimmy Hat speelt op 31 au gustus in muziekcafé De Paap aan de Papestraat. BEWTH in Beelden Aan Zee scheveningen Het museum Beelden Aan Zee in Scheveningen vormt van 19 augustus tot en met 26 september het werkterrein van het bewegingstheater BEWTH. Op 26 augustus is de pre mière van BEWTH's nieuwste theaterproductie 'BEWTH in Beelden Aan Zee'. Een voorstelling waarin de groep gebruik maakt van de door henzelf geplaatste beelden en de ruimte, ontworpen door architect Wim Quist. Daarnaast heeft het ge zelschap een expositie samengesteld met stukken uit de collec tie van het Scheveningse museum. De expositie 'Museum in Beweging' is tot en met 3 oktober te zien. Voor reserveringen: ma. t/m za. van 10.00 en 14.00 uur, tel 020-6826650. Postume 'Kleine Prins' van Van Altena Rotterdam Uitgeverij Donker in Rotterdam brengt volgend jaar, een eeuw na de geboorte van auteur Antoine de Saint-Exu- péry, een nieuwe Nederlandse vertaling uit van diens wereldbe roemde boekje 'De Kleine Prins'. De vertaling is het laatste werk van de recent overleden Ernst van Altena. Eurythmics komen naar Nederland Rotterdam De Eurythmics komen naar Nederland. Op 19 sep tember geeft de onlangs herenigde formatie rond de charisma tische zangeres Annie Lennox en studiotijger Dave Stewart een eenmalig concert in Ahoy Rotterdam. The Eurythmics behoor den begin jaren tachtig tot de succesvolste popacts van Europa. Tijdens het optreden in Ahoy zullen ze hits uit hun glorietijd, zoals 'Sweet Dreams', 'Who's that girl', 'Love is a stranger', '1984', 'Sexcrimes' en 'Here comes the rain again', afwisselen met nieuw materiaal. Rotterdam is de tweede halteplaats in een wereldtournee die begint in Keulen (18 september) en eindigt in Londen (6 december). Half oktober komen de Eurythmics met een nieuwe cd. Brandy krijgt tienerprijs santa monica R&B zangeres en actrice Brandy kreeg deze week de 'Teen Choice Award' in Santa Monica, Califomië. Ze werd gekozen als de beste vrouwelijk teenager artiest van 1999 in een show die een grote hommage is aan de meest populaire tieneri- konen van de Amerikaanse film-, televisie-, muziek-, sport- en modewereld. Rotterdam Bier, beats en beesten. Een karavaan van 35 trucks en soundsystems bevolkt door 'partypeople' trekt volgende week zaterdag voor de derde maal door de Rotterdamse binnenstad. De 'FFWD Heineken Dance Parade' maakt dan de havenstad onveilig. Van de Eras- musbrug naar de Schiehaven/Lloydpier zal de moder ne stoet het industrieel rumoer overstemmen. Op de Lloydpier is vanaf 17.00 uur tot 23.00 uur een groot dansfeest dat zich afspeelt in vier 'dance arena's'. De dj's die de massa aan het dansen proberen te krijgen zijn onder anderen Michel de Hey, Wipneus en Pim, Ferry Corsten en Tiësto. De 'FFWD Heineken Dance Parade' is voor iedereen gratis toegankelijk. FOTO FRANS HANSWIJK Theo van E zingt tegen zinloos gevv leiden pablo cabenda „Met deze Boulevard wil ik vooral de artistieke blauw druk tonen die we de afgelopen vijftien jaar hebben ont wikkeld en waarmee we de nieuwe eeuw ingaan", luidt het credo van festivaldirecteur Wim Claessen bij de ko mende editie van Boulevard. Het jaarlijkse theaterfestijn in 's Hertogenbosch, dat gisteren werd geopend, duurt tot en met zondag 15 augustus. Het thema is ditmaal 'Ontstijgen aan de alledaagsheid'. 's hertogenbosch gpd Theater, dans, muziek en beel dende kunst zijn de weerkeren de bestanddelen van dit festi val. Naast bestaande voorstel lingen en concerten voegt Bou levard ook altijd eigen produc ties aan het programma-aan bod toe. Zo heeft John Leddy in opdracht van Boulevard 'Eerste Liefde' van Samuel Beckett in gestudeerd. Een andere op voorhand nieuwsgierig makende Boule vard productie is "We could be heroes'. Al was het maar van wege Monic Hendrickx, die in de veelvuldig bekroonde Ne derlandse speelfilm 'De Poolse Bruid' een hoofdrol vervult. In "We could be heroes' speelt ze de rol van de even aantrekkelij ke als gepassioneerde Maria die huist in een uitgeleefde caravan aan de rand van de woestijn. 'Second Movement', even eens een Boulevard-productie, is het tweede deel uit het muzi kale drieluik 'Millennium Mo ves' van bomponist en toetse nist Bart van Dongen. In dit stuk neemt Van Dongen de toe schouwers mee naar de onder grondse bunkers van de in on bruik geraakte munitiefabriek De Kruithoorn voor een explo sief multi-mediaspektakel. Curieuze zaken spelen zich af op 'Archipel', eveneens een Boulevard-productie. Op dit kunstmatige eilandenrijk ont worpen door Vlaamse en Ne derlandse kunstenaars klinken zeemansliederen vanaf een vreemdsoortige Love-boat-ma- chine. Een concert op een fiets vormt de aanzet tot een aan zwellend gèluidsorkaan verhe vigd met beeld en licht, en ver sterkt door een oldtimer met een maximum aan lawaai. Vis Vis, ook altijd goed voor vermakelijk theaterspektakel, laat in zijn nieuwste buiten- voorstelling 'Picnic' het gezellig samenzijn van een braaf bur gerlijk echtpaar tijdens hun picknick volslagen uit de hand lopen. Zo erg dat ze elkaar als in een thriller van Alfred Hitch cock moordzuchtig naar het le ven staan. Onder de noemer 'Tien da gen concerten' biedt Boulevard een keur aan muziekoptredens, variërend van jazz tot meren gue, van afrobeat tot tango. Een willekeurige greep uit de muzi kale vertolkers: Rude Rich The High Notes, Jasper van 't Hof, Paul van Kemenade Quin tet en gasten, fado-ster Christi na Branco, Maarten van Roözendaal Egon Kracht, en Femi Anikulapo Kuti The Po sitive Force. In Café Kerkzicht is er 'Tien avonden gratis muziek' met op tredens van bijvoorbeeld Solex, Dollybirds, The Blues Factory en Venus. Boulevard vergeet de kinde ren niet. Voor hen zijn er voor stellingen van Theater Artemis, is er 'Dansen met Pien', kan er gezongen worden met Theater VandenBulck en kunnen jonge ren vanaf vijf jaar creatief knut selen in Het Groen-Doen Pavil joen. Theaterfestival Boulevard 's Hertogenbosch, t/m zo 15 aug. Informatie: 073-6137671. Tel reservering: 073-6125125 van af 13.00 uur. 'Als je vrolijk bent, maal ruzie.' Het staat als bes motto op het cd-hoesje, der het overbekende v lieveheersbeestje, de n van de Stichting 'Tegen Geweld'. Deze week h stichting samen met P Productions de cd-singl Zomer' uitgebracht. Eei toon aan het zomerge een statement tegen al loze agressie in Nederlai Bart Wisbrun van de s wilde graag een numn ken „waar iedereen ha\ wordt en dat een mom geluk en vrolijkheid Theo van Es, de 'Leii Cocker' en zanger Shoes, zingt onder begi van het swingende koj de ZGB band (de Zinlc weld Big Band) dat het z en dat iedereen erbij h( het achtergrondkoortje van 'doe sjapsjap doe Er zijn voorlopig zo' cd's geperst waarvan brengst 12,95 per c naar diverse projecten, der een videoproject vo( len waarin allerlei gewe ge situaties worden nag( van pesten op school t< balvandalisme. De vide nen als aanzet tot di Wisbrun weet nog niet ervan verkocht worden „als het behoorlijk aansl len we dit in de toekom: vaker doen. Ik heb al eei gekscherend gezegd da net zo goed in de win passen. Hetzelfde maar dan met een bel zo. Waarom ook niet?' Of dit de meest effecti< nier is om zinloos gew< de kaak te stellen is voo run een uitgemaakte „Kijk, je kunt ook een ad tietje plaatsen, maar d; reik je veel minder mee. Eén op de vijf Ne ders kent nu het liev beestje, onze mascotte, terliggende gedachte is ji je mensen prikkelt, dat aanzet geeft tot discussii hoeft niet altijd op zo'n re toon over al dat get praten. Natuurlijk is het lijk maar je kan het ook positieve kant benader dat proberen we met zc gletje." Wis-brun heeft nog grootse plannen. Als hJ kan moet 29 september <f tegen het geweld' word samenwerking met hei form Tegen Geweld is da ting druk bezig bekende I landers achter hun pla krijgen. Wie? Dat kan dd ting nog niet zeggen. M| wil, kan zichzelf al bekenT derlander wanen en meel met de karaoke versie 'Het is zomer' cd-single. arnhem anp Introdans brengt in het nieu we balletseizoen het pro gramma 'Moving Vienna'. Het bestaat onder meer uit twee wereldpremières van de bekende choreografen Nils Christe en Renato Za- nella. Het balletgezelschap opent het seizoen op 1 okto ber met het successtuk 'De dood en het meisje'. Introdans vertoont de Ne derlandse klassieker van choreograaf Ed Wubbe en de Weense componist Franz Schubert voor de tweede keer. 'De dood en het meisje' was enkele jaren geleden een van de succesvolste voorstel lingen van Introdans. Christe en Zanella waren al eerder actief voor Intro dans. Zanella maakte bij voorbeeld al eerder 'Pieces of earth' (1994) en 'Love Bey ond' (1996) voor het Arn hemse gezelschap. Voor 'Moving Vienna' maakt Za nella een nieuwe choreogra fie op het derde strijkkwartet van Erich Urbanner. Introdans stelt dat mensen steeds meer open staan voor nieuwe invloeden en heeft dus samenwerking gezocht met choreografen en ont werpers uit heel Europa. Zo is behalve Christe en Zanella de Catalaan Ramon Oiler aangetrokken. Hij brengt de Nederlandse première van 'La fille mal gardeé' (Dochter op vrijersvoeten). Voor In trodans maakte hij een ei gentijdse versie van deze Franse balletvoorstelling. Komkommertijd staat voor verveling en absurditeit in het vijfde jaargetijde leiden cees van hoore 'Wanneer begint de komkommertijd? Ik heb maar niet te weten kunnen komen op welke datum dit vijfde jaargetijde in den almanak opgetekend staat', schreef Multatuli zo'n klei ne honderd jaar geleden. Ook toen was de term kennelijk al in zwang. Komkommertijd - de dikke Van Dale kenschetst deze periode als een tijd waarin de politiek met vakantie is en de media maar weinig interessants van zich laten horen. Dat kan allemaal wel zo zijn, maar intussen is deze rustige tijd wel een pri ma tijd voor de speelse, creatieve geest. Zou er nu niet een vijfde kolonne aan het werk zijn? Een stel romanschrijvers die met een glas bessensap naast zich aan de mooiste ro mans zitten te werken, terwijl het geboomte, preluderend op het grote succes, al slaafs voor hen buigt onder de zomerwind? Nee dus. De komkommertijd staat voor verveling en absurditeit. En voor wat schoonheid, af en toe. Wanneer je je vroeger in zo'n lege, door de zon geloogde straat zat te vervelen, kon het gebeuren dat je vader tegen je zei: „Heb je niks te doen? Ga dan maar komkommers rechtslaan in het Westiand.' Een absurd be vel, dat een echo lijkt van een passage uit 'Gulliver's Travels' van Jonathan Swift. Swift schrijft over een van de personages: 'Hij was acht jaar bezig geweest aan een project waar bij hij zonnestralen uit komkommers moest extraheren, zonnestralen die hermetisch in stalen dozen werden weggesloten en vrijgela ten moesten worden in slechte, regenachtige zomers.' Kennelijk brengt de komkommertijd zoveel verveling met zich mee dat mensen van gek kigheid niet meer weten wat ze moeten doen. In die hondsdagen zijn ze zo moe en uitge blust dat de schijnlolligheid toeslaat. Hoe kom je anders aan een spreekwoord als: 'Komkommers zijn van maagdenaard: zij die nen niet te lang bewaard'? Hetgeen zoveel be tekent als: komkommers en jonge meisjes moet men niet te lang ongerept laten, omdat zij er anders niet beter op worden. Je denkt dat zo'n woord als 'komkommer tijd' een puur Nederlandse aangelegenheid is. Maar dan sla je het Engelse woordenboek open en zie je daar ineens het woord 'cucum ber time' staan, een woord dat vooral werd gebezigd door kleermakers die in augustus niets te doen hadden omdat hun klanten dan, Komkommertijd: een periode waarin maar weinig interessants te melden valt. rustig limoenthee drinkend, in de schaduw van hun landhuizen bleven zitten en zich in de stad niet lieten zien. De dames zouden eens kunnen verbranden in de zon! Hoe onsjiek! Ze namen voor het slapen gaan juist een compres met koude komkommermelk. Dit om de couperose tegen te gaan. Alleen boerinnen hadden van die gezonde, rode wangen. Ook in het Duits is het woord 'komkom mertijd' geboekstaafd. Men noemt die perio de daar 'Sauregurkenzeit'. Onze eigen Rudi Carell heeft daar nog een liedje over gemaakt. Het aardige is dat de Engelsen nog een ande re term hebben voor deze periode. Ze noe men de komkommertijd ook wel het 'silly season'. De dwaasheid waarop dit vijfde sei zoen het patent lijkt te hebben, moet de Fran FOTO HIELCO KUIPERS se schrijver Octave Mirbeau hebben geïnspi reerd tot het schrijven van het verhaal over de 'voortvluchtige komkommer'. Mirbeau was een groot liefhebber van plan ten en bloemen. Op een dag gaat hij op zoek naar een speciaal soort bloem. Hij komt te recht bij een tuinman met een rood gelaat en spierwit haar. Een man die alles maar laat bloeien en woekeren in zijn tuin, maar des ondanks van elk bloempje en elke pl j naam weet. De door Mirbeau gezochte kent hij niet. Maar hij heeft wel iets I voor hem: de voortvluchtige komkomnj tuinman krijgt de komkommer niet te en Octave Mirbeau kan nog net zien Groene Pierlala verdwijnt achter een ha Het zijn niet de minste schrijvers hebben beziggehouden met het 'silly si James Joyce heeft in Ulysses een aardij sage gewijd aan de 'komkommertijd', sage speelt zich af op de wc, een leesf uitstek voor sommige mensen. 'Hij las de eerste alinea, zijn aandrang onde kend, en begon, al wat toegevend nood maar zich nog een beetje inhoi aan de tweede. In het midden van het aangekomen, gaf hij zijn laatste weersti en voelde hij hoe zijn darmen zich beg te ledigen. De verstopping van gistere dween. Hopelijk is hij niet te groot, da( Nee, dat gaat goed. Ah! Bij hardlijvighe tablet Cascara Sagrada. O, ging het in ven met alles maar zo! Ze drukken woordig toch ook maar alles af. Koi mertijd. Hij las verder, gelaten boven gen stank zittend.' Een wat verfijnder stukje literatuur van de jiddische dichter Moyshe Ley pern, naar wiens gedicht 'Onions and c bers and plums' een bloemlezing is gen In dit gedicht beschrijft hij dat er mens die het niet beleefd vinden om san drommen rond een kar waarop uien, kommers en pruimen liggen. Maar, zo s hij, als het niet onbeleefd is om op he den van de dag, gekleed in het zwart, h achter een lijkwagen aan te lopen, dan ook rustig zo'n kar omsingelen. Het zcl doodzonde zijn om te zeggen dat datl leefd was. Halpem schetst hier de situatie in hel to van Warschau, waar de dood elke d<| zijn zeis om zich heen maaide. Zijn g gaat over de verbetenheid van mensen I leven te blijven. Hij begrijpt de arm! menigte die de kar met voedsel bestorm keurig achter de lijkwagen aan maar niJ ter het leven! Ben je nu gek! Halpems g is nog uitermate actueel en doet je eveil ken aan al die vluchtelingen en hongen die elkaar bijna vertrappen bij het zien trucks met levensmiddelen. Dat is da: nog mooi meegenomen in deze kon| mertijd.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16