Oude vuilniswagen terug in Zoeterwoude Een beetje ellende neem je voor lief Regio ijf kandidaten voor >p volging Kemme chipper onschuldig aan lood Katwijkse stuurman 'Verder terugbrengen afval nauwelijks mogelijk' 'Gerommel met bollen op grote schaal' sLeidsch Dagblad 1 ROIIllVlïiV fcTERDAG 7 AUGUSTUS 1999 chef erna straatsma, 071-5356437.plv.-chef judy nihof, 071 -5356416 iftware weegsysteem veroorzaakt problemen oude vuilniswagen is terug in Zoeterwoude. De ge- leente heeft daartoe besloten na problemen met het jeuwe Multi Service Transport System (MSTS). Het vuil brd niet goed gewogen, waardoor het afval van eender- van de 3.300 huishoudens niet exact kon worden Jstgesteld. Iserlohn eind deze maand ver holpen zijn. „Gelukkig hadden we de oude, ook met een weeg systeem uitgeruste wagen nog. Die werkt wèl goed", aldus wet houder H. van der Kooi van mi lieu en afvalstoffen. Hij gaat er 1 gemeente Leiden, die het af- 1 voor Zoeterwoude ophaalt, frwacht dat de storingen door j firma MSTS in het Duitse van uit dat de schade zo'n tien duizend gulden bedraagt. Dat bedrag wordt bij Leiden in re kening gebracht. „We moeten nu alles apart uitrekenen. An ders deed de computer dat." De inwoners merken er volgens hem niet veel van. „Voor de pe riode waarin het vuil niet goed is gewogen, houden we het ge middelde aan van de maanden ervoor. De mensen krijgen al leen de afrekening over het tweede kwartaal een maandje later." Zoeterwoude schakelde als enige gemeente in deze regio op 1 januari vorig jaar over op het DIFTAR-systeem, waarbij het afval wordt gewogen en ver schillende tarieven worden ge hanteerd. Afgezien van enkele aanloopproblemen werkte dat goed. Dat veranderde toen in mei dit jaar in Zoeterwoude net als in de buurgemeenten een MSTS-wagen ging rijden. Die manier van vuil ophalen houdt in dat een zwenkarm de contai ners aan een beugel optilt en boven de vuilniswagen leegt. Het werk voor vuilnismannen is daardoor veel lichter geworden, omdat zij niet meer met bakken en zakken hoeven te sjouwen. Voor Zoeterwoude leidde die verandering echter tot de nodi ge problemen. Van der Kooi: „De weegtechniek die in deze nieuwe wagen is gemonteerd, werkte niet goed. De registratie van het vuil klopte niet. Dat is ook de fout van Leiden. De wa gen rijdt maandag, dinsdag en woensdag in Zoeterwoude en de rest van de week in Leiden. Daar zijn met die wagen ook wijkcontainers geleegd. Dat mag helemaal niet, omdat het systeem er niet op is ingesteld." W. van der Vlugt, hoofd sec tor stedelijk beheer van de ge meente Leiden, geeft dat toe, maar wijst er tegelijk op dat de problemen vooral worden ver oorzaakt doordat de software van het nieuwe weegsysteem nog niet in orde is. eiderdoipse huisarts neemt afscheid eiderdorp judy nihof is nog geen opvolger be noemd voor de Leiderdorpse luisarts F. Kemme die per 1 leptember stopt. Tot dusver lebben zich vijf kandidaten lemeld. De opvolging wordt liet door Kemme zelf gere- fceld, maar door de overige in siderdorp zittende huisart sen. Volgende week voeren de tsen gesprekken met de vijf ididaten. Wanneer de nieuwe huis- ts kan beginnen is nog even le vraag. Dit is niet alleen af- ïankelijk van diens verplich tingen, maar ook van de vraag pf er snel een lokatie wordt tevonden. Volgens de Leider- f0i lorpse huisarts R. van Velzen ïoeft dit geen permanente lo- katie te zijn. „Als het maar een ruimte is waar de nieuwe huisarts kan starten. We zijn hierover momenteel in over leg met het Elisabeth Zieken huis." Van Velzen verwacht dat Kemmes opvolger in oktober of november kan beginnen. Tot die tijd kunnen de patiën ten van de vertrekkende huis arts bij de Leiderdorpse colle ga's terecht. „We hebben af gesproken dat de patiënten zorg er niet onder mag lij den", aldus Van Velzen. F.Kemme, die dertig jaar huisarts was, heeft zijn patiën ten eind vorige maand in een brief op de hoogte gesteld van zijn vertrek. Eind augustus houdt hij een afscheidsrecep tie. zoeterwoude Afgezien van de technische mankementen is wethouder H. van der Kooi zeer tevreden over het wegen en per gewicht aftekenen van het huisvuil in Zoeterwoude. Vorig jaar is bij de milieucor ners dertig procent meer glas. papier en textiel ingeza meld. De hoeveelheid restaf val is bijna gehalveerd en ook het aanbod van groente-, fruit- en tuinafval en het grofvuil is sterk gedaald. Van der Kooi: „We ver wachten voor dit jaar dezelf de gunstige cijfers. Verder te rugbrengen van het afval is nauwelijks mogelijk" Aanvankelijk waren er de nodige klachten over afval- toerisme: Zoeterwoudenaars die hun afval in andere ge meenten lozen. Volgens ambtenaar G. van der Wateren is daarvan nau welijks sprake: „We hebben een afspraak met Leiden en Leiderdorp. Als daar iets blijkt van dergelijke praktij ken stellen zij ons meteen op de hoogte, maar we hebben nog niets gehoord." Eerste bewoners Poelgeest klagen niet o 19 ikkezaagsma iet g tuse schipper van hektrawler Ca- nenlien SCH 18 van rederij Vro- k uit IJmuiden is onschuldig ithol10 de dood van zijn eerste orer uurman uit Katwijk. Dat is het air(j>rdeel van de Raad voor de uee| :heepvaart die het ongeluk, akei1* vorig jaar aan boord ge- ;urde, bestudeerde. De stuurman sloeg zelf de kan ïiligheidsmaatregelen in de rt h ind die gelden voor het :hoonmaken van de netten, n net dat buitenboord werd ;spoeld, was vastgelopen in de ijk t ommel. De stuurman was te- pn de regels in op het vistuig lan staan om het te ontwar en. Het net werd overboord itrokken toen een touw knap- dat het moest tegenhouden urJaardoor werd de stuurman ieegesleurd en kwam hij vast zitten tegen de nettenrol. Na- at hij was bevrijd, bleek de vijf laam: Jos Boere ■eeftijd: 43 jaar jk o urgerlijke staat: onge- er n|uwd leroep/functie: bloemist/ rganisator van evene- t zi^ienten o.a. Goud van lud Woonplaats: Zoeterwou- e-Rijndijk lide twik ton trekkracht van het over boord hangende net hem fataal te zijn geworden. Volgens de Raad kon de kapitein er niets aan doen dat de tros knapte waamee het net werd tegenge houden. De Raad voor de Scheepvaart vindt wel dat de schipper beter had moeten communiceren met zijn bemanning op het achterdek waar de netten wer den schoongemaakt. Omdat communicatiesystemen ont braken of kapot waren, ge bruikte de schipper handsigna len. Doordat die een keer niet werden opgemerkt, kon het net plots overboord vliegen en vastlopen. Bovendien had de kapitein een extra wacht op de brug moeten hebben. Tijdens het ongeluk was de schipper bezig met zowel het bedienen van de achterdek-lieren als de navigatie. Tegelijk had hij tele fonisch contact met kuststation Tenerife. oegstgeest erna straatsma Erg vriendelijk is het milieu in Poelgeest nog niet. Bergen zand, stof en vuilnis liggen naast pas opgeleverde woning blokken aan de Jac. P. Thijs- selaan en de Eli Heimanshof. Een stoffige woestenij, met her en der geparkeerde auto's en een zielig geel bordje dat in the middle of nowhere de halte van een lijntaxi markeert. Op de achtergrond passeert om de paar minuten met veel kabaal een trein. Toch klagen de eerste bewoners van de Oegstgeestse nieuwbouwwijk niet. Ze zijn dolblij met hun mooie, nieuwe huis. Een beetje ellende nemen ze graag voor lief. De gemeente komt elke och tend met een sproeiwagen langs om de onverharde straten nat te maken. Althans, als het warm en droog weer is en het stof je om de oren vliegt. Dat is wel prettig, vinden de eerste be woners van de Oegstgeestse milieuwijk. Dan blijven hun auto's er tenminste een beetje fatsoenlijk uitzien. Ze hopen wel dat er in de herfst klinkers voor hun deur liggen. Want als het flink gaat regenen, wordt het natuurlijk echt een puin hoop. De 25 kubistische, halfvrij- staande villa's aan de Jac. P. Thijsselaan en de Adriaan van Royenlaan waren het eerst klaar in de nieuwbouwwijk die over een paar jaar 1.100 woningen telt. Ze zijn inmiddels allemaal bewoond. Een aanzienlijk aan tal woningen blijkt in handen van een zekere Friedland, getui ge de naambordjes naast de voordeuren. Bij hem kun je een woning leasen, zoals de Ameri kaan Jordon Harveson doet voor een periode van drie jaar. Hij is manager van een helicop- termaatschappij en woonde eerst in Amsterdam. Maar hier in Oegstgeest is zijn tijdelijke verblijf in Nederland een stuk aangenamer. It's only five mi nutes from Schiphol, zegt zijn moeder, Laura Jageman ('from De meeste Poelgeestenaars zijn geen milieufreaks. Dallas, Texas'), die een paar weekjes bij haar zoon logeert. And a nice area. Dat Poelgeest een nog in aanbouw zijnde wijk is heeft wel zijn nadelen, onder vond Jageman. Toen ze vorige week een taxi bestelde om naar Leiden te gaan duurde het drie uur voor de chauffeur haar adres had gevonden. Ze had het de man, die haar diverse malen terugbelde om te vragen waar hij nou toch naartoe moest, ook niet kunnen uitleggen waar de Jac. P. Thijsselaan is. He went all over the area. Ze kon er wel om lachen. Net als om het ont breken van straten voor haar deur. Is dat een typisch Neder landse werkwijze? „In Amerika leggen ze altijd eerst de straten aan en beginnen ze daarna met de huizenbouw." Een paar deuren verderop is 17 Vat is uw grootste ergernis in 'oeterwoiide- Rijndijk? )e verpaupering van het indu- trieterrein hier, al die lege oodsen. Het mag van mij wor- len opgefleurd. De gemeente iaat er wat aan doen, maar ik loop dat het niet te lang op ich laat wachten. Die bedrij- erstrt ren zjjn mijn boterham. kw fet de bloemenzaak moet ik iet voor tachtig procent van de ledrijven hebben. Velke artiest of band zou u het iefst naar Zoeterivoude willen T7E» lalen? Iechl )ire Straits: dat is m'n lieve- envai Maar ze bestaan eid» liet meer, dus dat kan niet. Eric ikba; Clapton dan. Zie je het voor je? lapton in de Eendenkooi... Welk evenement was uw groot je flop? k heb nog nooit een flop ge- ïad. Met Goud van Oud heb ik iltijd een volle bak. Voor Swet- I )op op 21 augustus heb ik ook ;een kaarten meer. Wel is het een keer gebeurd dat de kaart- erkoop van een Nederpop- avond niet zo goed liep. Maar toen had ik het geluk dat een >chuurfeest in Hazerswoude op tiet laatste moment niet door- j. Had ik toch weer een paar honderd man extra binnen. Volgend jaar wil ik Goud van Oud nog wat groter opzetten, dan ga ik bandjes kijken in En geland, zoals The Sweet. Wat is uw slechtste eigenschap? Ik ben een plakker. Als het in het weekeinde ergens gezellig is, dan blijf ik plakken, en dan kom ik wel eens te laat op de volgende afspraak. Verder zeg ik teveel 'ja'. Op een gegeven moment word je echt overal voor gebruikt. Ik moet meer 'nee' zeggen. Vind u het erg om oud te wor den? Ja! ik heb moeite met mijn leef tijd. Ik had eigenlijk bij 25 wil len blijven steken. Ik doe veel om jong te blijven. Ik heb Oil of Olaz thuis, ha, ha, ha. Ja, eerlijk! En ik doe aan fitness. Bier zal ik wel altijd blijven drinken. Ik ben een gezelligheidsdrinker. Aan welke blunder wordt u nog regelmatig herinnerd? Een tijdje geleden had ik een rubber bootje gekocht om mee naar Café Doesbrug in Leider dorp te varen, dat is net als Café Rijnegom een stamkroeg van mij. Ik neem die boot mee naar binnen. Bleek dat ik hem onder het dartboard had gezet. Toen ik weg wilde, was dat ding zo lek als een mandje. Er zaten ze ven pijlen in. Dat bootje was twee uur oud! Maar die gasten aan de bar hebben geld bij el kaar gelapt zodat ik een nieuwe kon kopen. Wat is uw droomwens? Ik wil heel graag naar Australië. Ik heb voor mezelf het gevoel dat ik daar een keer geweest moet zijn. Bovendien heb ik er veel familie. En verder wil ik graag songteksten gaan schrij ven. Alleen ontbreekt de tijd daarvoor momenteel. De bloe menzaak is gewoon het belang rijkst. Dat is mijn boterham. Wat is uw lievelingsplekje in Zoeterwoude-Rijndijk? Wat is nu het mooiste van Zoe terwoude? Dat is het dorp, daar moet ik eerlijk in zijn: de Geer, 't Watertje. Aan de Rijndijk heb je allemaal auto's, in het dorp is het lekker landelijk. Toch zal ik nooit naar het dorp verhuizen. M'n hart ligt aan de Rijndijk. W Meerburg is mijn voetbalclub. Ik ben een echte Rijndijker. Waar windt u zich over op? Over de verruwing van de maatschappij, de agressie. Mis schien moeten ze op school maar 'verdraagzaamheidsleer' gaan invoeren. Ik vind de straf fen in Nederland ook te licht. En ik wind me op over al die ontsnappingen uit gevangenis sen. Mijn idee is: maak kunst matige eilanden in zee en bouw daar gevangenissen, dan wordt het heel wat moeilijker 'om te ontsnappen. De grond die dan vrijkomt kun je gebruiken voor recreatie of voor het bouwen van goedkope woningen. Welk talent zou u willen heb ben? Ik zou wel de kwaliteiten willen hebben om een popartiest te zijn. Het publiek, het beroemd zijn: dat lijkt me een kick. tekst» judy nihof foto hielco kuipers Herman Wesselink aan zijn computer aan het sleutelen. Hij heeft zijn werkkamer op de eer ste verdieping net ingericht. Twee weken geleden heeft hij zijn oude vierkamerwoning aan de Salvialaan in Oegstgeest, waar hij 20 jaar woonde, verla ten. „Dit is natuurlijk toch gro ter, ruimer", zegt hij in de nog hol klinkende, L-vormige woonkamer. „We hadden in ons oude huis wel veel kamers, maar die waren een stuk klei ner. Hier hebben we van de oorspronkelijk vier kamers er drie van gemaakt." Net als de meeste Poelgeeste naars is Wesselink geen milieu freak. Afval scheiden, dat doen ze straks allemaal natuurlijk wel (nu nog niet, want de reini gingsdienst komt pas volgend jaar, als de wegen verhard zijn), den haag/noordwukerhout De Noordwijkerhoutse bloem- bollenhandel Lefeber is gisteren door de Haagse politierechter veroordeeld tot een boete van duizend gulden, omdat het be drijf in 1997 aan klanten in Duitsland, Oostenrijk en Luxemburg andere bollen heeft geleverd dan het soort dat op de verpakking stond vermeld. In plaats van de chionodoxa stopte hij de krokus 'blue pearl' in de houten kistjes. „Pure op lichting", vond officier van jus titie J. de Waardt, die tegen de bloembollenhandel tweedui zend gulden boete eiste. „Uw bedrijf heeft knollen voor ci troenen verkocht. En u bent ze ker niet de enige, want op grote schaal wordt met bollen gerom meld." Volgens bloembollenhande laar J. Lefeber is van boze opzet nooit sprake geweest. Wel van overmacht. „Vlak voordat deze partij bollen, die een jaar eerder al was besteld, geëxporteerd moest worden bleek dat mijn leverancier de chionodoxa niet kon leveren. Dan moet je als ondernemer snel een andere, zo bevredigend mogelijke op lossing bedenken. Wij hebben toen vergelijkbare bollen in de kistjes gedaan", aldus de Noordwijkerhouter. De ophef bij justitie over zijn handelwijze begreep Lefeber niet. „Het ver schil tussen beide bloemsoor ten is vrijwel nihil. Bovendien hebben wij van onze klanten geen enkele klacht binnenge kregen. Als wij niet op deze wij ze zouden hebben gehandeld, dan waren we ruim 85.000 gul den misgelopen." maar hun auto weg doen: geen denken aan. En gedoe met eco- dingen ziet Wesselink ook totaal niet zitten. „Toestanden, waar je alleen maar meer voor be taalt", zegt WesselinkNee hoor, dat hele milieu-idee inte resseert me geen moer. Als je wilt investeren in het milieu moet je dat doen in het Oost blok, niet hier. Hier kwaken de kikkers allang weer volop en zwemt de zalm allang weer vro lijk rond. Dan is het wat over dreven om je toilet met regen water te gaan spoelen." Voor Mike Kranenburg hoeft al die milieuvriendelijkheid ook niet zo nodig. Al is het mooi meegenomen dat zijn nieuwe huis aan de Adriaan van Royen laan uitstekend geïsoleerd is. En er tijdens de bouw alleen duurzaam, degelijk materiaal is foto mark lamers gebruikt. „Wij woonden in Voorburg en werkten in Am sterdam", zegt hij met zijn op 20 juli geboren dochter Yara op de arm. „We hebben in een straal rondom Amsterdam ge zocht naar een andere woning. Dat is al snel het Gooi, Almere of Hoofddorp. Tot we dit tegen kwamen: een mooi, vrijstaand huis voor nog geen zes ton. He lemaal niet duur, als je ziet hoe de prijzen zijn gestegen nadat we dit hebben gekocht." Dat het de eerste maanden 'een beetje kamperen' is in Poel geest vindt hij niet zo erg. „Je hebt heel veel stof in huis, maar dat is tijdelijk. We wonen nu tenminste in een gemeente die wat dorps heeft, zelfs een beetje op Voorburg lijkt." Jammer is het wel dat er toch geen trein station in Poelgeest komt, want nou moet hij straks alsnog met zijn auto in de file staan. „Ik kan in Leiden wel de trein ne men, maar het duurt me een half uur om op het station te komen. Ja, dan is toch het ge volg dat je de auto pakt." Tegenover de Jac. P. Thijsselaan ligt een groot complex koopwo ningen die iets kleiner (en goedkoper: 465.000 gulden) zijn en allemaal hetzelfde adres hebben: Eli Heimanshof. Wie dat adres in het nieuwste post- codeboek zoekt komt overigens bedrogen uit, want daarin staat alleen Eduard Heimanshof. Foutje van de gemeente, die bij het kiezen van de straatnamen (veel biologen en natuurvorsers worden vernoemd) de verkeer de encyclopedie raadpleegde. Ook in dit complex louter tevre denheid over de pas verworven nieuwe stek. Bij de rompslomp rond een verhuizing doorloop je toch 'alle stadia van wan hoop', dus wat zou het als het buiten een puinhoop is, vindt Paul Wessels, die komt van een apartement op het Vrouwen kerkplein in Leiden. Nee, over tijdelijke overlast maakt hij zich niet dnik. Wel een beetje over het geplande, geringe aantal parkeerplaatsen. Oegstgeest is te idealistisch bezig, meent Wessels, als ze op die manier het autogebruik wil beperken. „Dat wordt straks een puin hoop", zegt vriendin I* die hoogzwanger door de woonkamer loopt. Letty Tuinman woont in een van de hoekhuizen en heeft waarschijnlijk de eerste beval ling in Poelgeest op haar naam staan. Resultaat: Thomas, gebo ren op 17 juli. Familieleden hadden de afgelopen dagen veel moeite om op kraamvisite te komen. Maar na één keer weten ze de weg: de bouwbrug over bij de Haarlemmertrek vaart, rechtsaf het onverharde hobbelpad op en dan meteen weer linksaf. Niet letten op alle bouwketen, waarschuwings borden en troep. Gewoon door rijden tot je ineens een plukje woningen ziet. Daar is het. ANNO 1899 Maandag 7 Augustus ENGELAND - Van de Engelsche vereeniging 'De kus der Koningin' is nu ook het laatste lid, in het graaf schap Essex, overleden. Men zal zich herinneren hoe, toen de latere konin gin Victoria als zuigeling in een der Londensche par ken werd rondgereden, een veertigtal schoolmeisjes haar tegenkwamen, die de min voor een shilling om kochten om haar toe te laten het Prinsesje te kus sen. De min werd ontslagen, maar voor de meisjes was het geval levenslang een band. De Koningin heeft een krans gezonden om op de kist van de laat ste harer eerste bewonderaarsters gelegd te worden. LEIDEN - Opgaaf van het aantal bezoekers der mu sea en monumenten, gedurende het tweede kwar taal van 1899: Rijks-Museum van Oudheden 1920; Rijks-Ethnographisch Museum 352; Rijks-Museum van Natuurlijke Historie 2790; Rijks-Kabinet van Prenten 42. ANNO 1974 Woensdag 7 augustus LEIDEN - De buurtactiviteiten in de Kooi tijdens de laatste vakantieweek zijn in volle gang. „Zelf prikstok meebrengen, dan gaan we de wijk schoonmaken", heette het gisteren. foto archief leidsch dagblad DEN HAAG - Na drieëneenhalve maand van de vrij heid te hebben geproefd is gistermiddag de bekende Haagse meesterkraker Aage M. gearresteerd. Dat ge beurde in een woning, die sinds tien dagen door de Haagse recherche in de gaten werd gehouden. Het afluisteren van telefoongesprekken gaf uiteindelijk de zekerheid dat Aage daar moest zitten. Met maar liefst 28 politiemensen werd de woning omsingeld, de deur geforceerd en kon de voortvluchtige superin breker worden ingerekend. In Aage's schuilplaats stond diverse afluisterapparatuur, alsmede een mo bilofoon. Gelijktijdig werden in Voorburg een direc teur van een Haags schilderbedrijf en zijn vriendin gearresteerd. Zij zouden de meesterkraker voor de justitie verborgen hebben gehouden. Aage M. ont snapte 18 april uit het Leeuwardens huis van bewa ring, nadat hij 4,5 jaar gevangenisstraf had gekre gen voor zijn aandeel in meer dan 40 inbraken. Hij verwierf zijn faam door met een zogenaamde thermi sche lans (brandt zelfs door de dikste kluiswanden) te werken. Populair werd hij bovendien, doordat hij nooit gewelddadig of gewapend optrad. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen oversclirijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in /.wart wit) op te sturen naar het Leidsel) Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. IJ ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15