'Het geloof ligt mij op de lippen' Kerk Samenleving ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1999 REDACTIE AAD RIETVELD, 07i VANDAAG Volgens moslimvvetten is het verboden rente te innen over een lening. Christenen zijn ook niet dol op 'tollenaars', of belastinginners, maar kennen geen verbod. Toch hebben de katholieken wel een bank van lening die volgens dit islami tische principe geld uitleent zonder winstoogmerk: de 'Monte di Pietra'. Deze werd gesticht door de heilige van 7 augustus, Cajetanus, die leefde in de 15e en 16e eeuw. Aan vankelijk was hij wethouder van de Italiaanse stad Vicenza en later bureauchef aan het pauselijk hof te Rome. Op z'n 36e jaar werd hij priester omdat hij een sterke drang had de katholieke kerk te zuiveren. Het was de tijd van de reforma tie. De kritiek op het weinig spirituele luxeleven van veel ambtsdragers van de kerk was tamelijk algemeen. En Cajet anus antwoordde hierop door allereerst zichzelf belange loos in dienst te stellen van de zieken. Vooral zieken die ie dereen vermeed, zoals cholera-, syfilis- en pestlijders. Een en ander leidde tot de oprichting van een nieuwe priester orde: de Theatijnen. Zij leefden in kloosters, maar overdag trokken ze erop uit om hun werk te doen in de ziel- en zie kenzorg. Gisteren ordestichter Cajetanus, vandaag de veel meer bekende Dominicus (1170-1221), stichter van de orde der Dominicanen. Deze naam roept al snel associaties op met de ge vreesde en meedogenloze ketterjagers van de Inquisitie. Feit is dat Dominicus, geboren in Spanje als Domingo Guz man. zijn loopbaan met een geheel andere visie begon. Tij dens een reis door Zuid-Frankrijk kwam hij in aanraking met de toen al brute vervolging van de Katharen. Hij was het niet eens met de aanpak van deze ketters en wilde ze eerder 'overtuigen' terug te keren tot de moederkerk. Dat overtuigen deed hij door er zelf een arm en evangelisch le ven op na te houden en evenzo te prediken. Barrevoets pro beerde hij dat een tijd, maar dat had niet het succes waarop hij hoopte. In Rome werd vervolgens besloten de Katharen met een kruistocht van de aardbodem te vagen. Dominicus legde zich tegen wil en dank bij deze beslissing neer en volgde al predikend de soldaten. Intussen stichtte hij de Or de der Dominicanen in een poging de orthodoxie binnen de kerk te herstellen. Want ook hij kwam in het geweer te gen het verval van de clerus, en predikte eenvoud en ar moede in navolging van Christus. Net als de Katharen ei genlijk. Waarschuwing tegen eindtijdprofeten berlijn Met het oog op de zonsverduistering op 11 augustus waarschuwen kerkelijke sektendeskundigen voor zogenoemde eindtijdprofeten. Die verbreiden een klimaat van angst en ver heffen bovendien een vlucht uit de wereld tot een programma. Om psychologische redenen zijn mensen tijdens een ongewoon natuurverschijnsel ontvankelijk voor onheilvolle verwachtin gen, zegt de protestantse centrale voor levensbeschouwelijke vragen in Berlijn. In tijden van grote onzekerheden wordt duis ternis midden op de dag als bedreigend ervaren. Ook in de astrologie en esoterie worden magische verwachtin gen en duisterse prognoses met een zonsverduistering in ver band gebracht. De centrale adviseert de mensen zo nuchter als mogelijk met het natuurverschijnsel om te gaan. Uit christelijk perspectief kan de zonsverduistering aanleiding zijn voor 'ver bazing over de schepping Gods'. Strijd om zondagsopening verscherpt frankfurt am main» De strijd in Duitsland om de openstelling van winkels op zondag verscherpt zich. Kerken en vakbonden protesteerden donderdag scherp tegen de mogelijke verruiming van de openingstijden, terwijl het bedrijfsleven voor volledige afschaffing van de winkelsluitingswet pleitte. Een van de groot ste warenhuizen in Duitsland, Kaufhof, maakte bekend dat voortaan de 126 vestigingen op zondagmiddag open zijn, als daarmee de wet niet wordt overtreden. Intussen heeft een rechtbank de opening zondag in Berlijn, waar alle Kaufhof-arti- kelen het opschrift 'souvenir uit Berlijn' droegen, in strijd met de wet genoemd. Kaufhof kreeg 56.000 gulden boete. EKD- voorzitter Manfred Koek, de rooms-katholieke werknemersbe weging KAB en enkele regionale vakbonden kondigden fel ver zet aan. Het is de kerk niet te doen om haar eigenbelang, zei Koek, maar om de bescherming van de gemeenschappelijke vrije dag voor het gezin. Voor de tv liet hij in het midden of de EKD, de grootste protestantse kerk in Duitsland, bij het Consti tutionele Hof in Karlsruhe een klacht zal indienen indien de opening van winkels op zondag wordt toegestaan. De KAB he kelde de cynische houding van de warenhuisdirecties. Met voorbijgaan van de belangen van de werknemers en minachting voor de wet zetten zij hun plannen door. De gemeenschappelij ke vrije tijd op zon- en feestdagen wordt aan kortetermijnbelan- gen opgeofferd, aldus de vakbond. Bisschop Willem Eijk had zich ingesteld op heel ander leven Bisschop Wiliem Eijk: „Als je met mensen werkt, loop je onvermijdelijk tegen ieders tekortkomingen op.' Zijn benoeming was een grote verras sing, niet in het minst voor hemzelf. Zijn naam kwam immers op geen enkel lijstje voor. Nadat de nuntius hem van de kandidatuur voor het bisschopsambt van Groningen op de hoogte had gesteld - ongeveer twee weken voordat het nieuws wereldkundig werd gemaakt - vouwde Willem Eijk zijn handen, sloot zijn ogen en bad. Daarna stemde hij toe en wachtte af. Een interview met de nieuwe bisschop van Groningen. „Het geloof ligt mij op de lippen." door ROBERT VAN DE WOESTIJNE Het waren twee hectische weken voor Willem Ja cobus Eijk (46). Van het rustige Lugano, waar hij aan de plaatselijke theologische faculteit moraal theologie doceerde, naar de schijnwerpers van Groningen. De pers stortte zich twee weken gele den massaal op de net benoemde prelaat, terwijl het kader van het bisdom en de gelovigen hem vriendelijk maar wel met de nodige reserve be groette. ,,Ik had me op een heel ander leven ingesteld", zegt Eijk, terugkijkend op de weken die achter hem liggen. De bergen van het Zwitserse Lugano, de jonge theologische faculteit - nu nog gehuis vest in een provisorisch gebouw in de drukste winkelstraat van de stad maar straks in een ge heel nieuw complex, de wetenschap en de om gang met de uit allerlei landen afkomstige stu denten. Nu wacht het Groninger land met slechts één berg: de uitdaging van het nieuwe ambt. Het bisdom Groningen strekt zich uit van Bak huizen tot Musselkanaal en van Kloosterburen tot Marknesse: een relatief handjevol rooms-ka tholieke gelovigen, verspreid over het qua opper vlakte grootste bisdom van Nederland. Straks heeft Eijk nauwelijks tijd meer voor studie, maar wacht hem de dagelijkse problematiek van ge loofsafval, priestertekort en pastorale zorg. Hij heeft er niet om gevraagd, maar stemde toe uit geloofsovertuiging, omdat hij trouw wilde zijn aan zijn roeping net zoals hij jaren geleden ook gehoor gaf aan de 'goddelijke roepstem' toen de keuze voor het priesterschap in het geding was. Eijk is afkomstig uit Duivendrecht. Zijn vader was doopsgezind, zijn moeder een gelovige rooms- katholiek. Van haar heeft hij ook het geloof mee gekregen. De lagere school in Duivendrecht, het Sint-Nicolaas Lyceum in Amsterdam en het rooms-katholieke verenigingsleven 'deden de rest'. Dat hij na zijn middelbare schooltijd niet meteen voor de theologie koos, maar voor een studie geneeskunde, had te maken met onzeker heid over die keus en de ernstigè ziekte van zijn moeder. In het ziekenhuis maakte hij kennis met de behandelende artsen die hem inspireerden om medicijnen te gaan studeren aan de Univer siteit van Amsterdam. Het werd dus geen theolo gie, maar geneeskunde. Maar de twijfel bleef. „Van jongs af aan voelde ik mij aangetrokken door het geloof. Als klein kind al was ik gegrepen door wat er zich in de kerk af speelde. Alleen kun je het dan nog niet benoe men. Je weet het nog geen plaats in je leven te geven." De aantrekkingskracht van de kerk was groot, ook nadat hij zijn studie geneeskunde met succes had volbracht en in het Wilhelmina Gast huis te Amsterdam verder werd opgeleid voor in ternist. Anderhalf jaar later besloot Eijk zijn stethoscoop definitief aan de wilgen te hangen en - tot ver driet van zijn vader - weer terug te keren in de collegebanken. „Mijn vader was bang dat ik als priester mijn draai niet zou vinden. Inmiddels heeft hij wel begrepen dat ik de juiste keus ge maakt heb." Hij koos echter niet voor een theologiestudie in zijn eigen bisdom Haarlem, maar ging op advies van kardinaal Ad Simonis naar het Limburgse se minarie Rolduc van de conservatieve bisschop Ad Gijsen. Daardoor wordt hij nu met name door progressieve organisaties binnen de Rooms-Ka- thofieke Kerk met veel argwaan bekeken. Ook het kader van het bisdom Groningen schrok toen het cv van de nieuwe bisschop bekend werd ge maakt. Eijk vindt dat hem niets te verwijten valt. „Jk ging naar Rolduc omdat de studie daar aan merkelijk korter duurde dan in mijn eigen bis dom. Daarnaast vond ik op het seminarie een spirituele sfeer die mij heel goed lag. En van het verwijt dat het een gesloten seminarie is, heb ik persoonlijk nooit iets gemerkt. Dat de vooruitstrevende Acht Mei Beweging hem bij monde van voorzitter Henk Baars neersabelde als zijnde opnieuw een 'product' van de conser vatieve Gijsen-school deed pijn, maar Eijk wei gert Baars te veroordelen. „Ik vond wel de ma nier waarop hier in het bisdom op mijn benoe ming is gereageerd van veel meer wijsheid getui gen. De mensen geven mij hier het voordeel van de twijfel. En daar ben ik blij mee. Ik ben voor hen een grote onbekende die zich eerst nog maar eens bewijzen moet. Ze geven me wel de tijd en de gelegenheid om me te laten zien wie ik ben. En dat telt." Het doet hem denken aan zijn eerste parochie, die van het Limburgse Blerick, waar hij na zijn priesterwijding in 1985 twee jaar kapelaan was. „Blerick ligt in Noord-Limburg en daar woont heel ander volk dan in de rest van de provincie. Het zijn gesloten, afwachtende mensen, ze willen eerst weten wat voor vlees ze in de kuip hebben. Maar als ze je kennen en je geaccepteerd heb ben, dan kun je niet snel meer kapot. Slaag je er echter niet in de harten van de mensen te berei ken, dan kom je nooit meer binnen." Kapelaan Eijk werd meteen in het diepe gegooid. Zes weken na zijn intrede in Blerick, vertrok zijn collega en stond Eijk er helemaal alleen voor. „Toen was ik verantwoordelijk voor een levendi ge parochie met maar liefst zesduizend gelovi gen." Dat betekende elke dag keihard werken. Maar het ging. „Sterker nog, het pastorale hand werk beviel mij uitstekend." Omdat de kapelaan duidelijk meer in zijn mars had, verhuisde Eijk op initiatief van bisschop Jo Gijsen na zijn promotie in de medische weten schap aan de Rijksuniversiteit van Leiden in 1987 naar Rome. Daar behaalde hij eerst een licentiaat in de moraaltheologie aan de Pauselijke Univer siteit van St. Thomas, om later nog eens te pro moveren. De nieuwe bisschop is evenals zijn voorganger Bernard Möller een echte wete schapper. Veel bestuurservaring heeft Eijk entegen niet. Weliswaar leidde hij twee jaa Pauselijk instituut voor huwelijk en gezin (1 van het bisdom Roermond en was hij enigf studieprefect - dat is nauwelijks te vergelijl met het bestieren van een bisdom. Een zekere nuchterheid kan Eijk niet ontzt worden. Hij is ervan overtuigd dat anno 19IKKE pastoraal werkers hard nodig zijn om het g te verkondigen. Van enige concurrentie tuse sc' priesters en pastoraal werkers mag geen er sprake zijn, vindt Eijk. Beiden hebben hun en functie in het veelkleurige rooms-kathol landschap. En niemand zal hem ooit hore^^1, gen dat het eenvoudig is om als celibatair d )rde het leven te gaan. „Wij hebben op seksueel ;<lo s iv :hee bied allemaal een worsteling door te makeilt v geldt natuurlijk ook voor mij." :ur<^ Je kunt je wel op een celibatair leven instell de ervaring van Eijk. „Voor wie dat niet kar staan andere wegen open." Ook verkeert h in de illusie dat alle problemen op te lossei „We leven in een technisch tijdperk waarin ieder probleem wel een oplossing bestaat.:sPc met mensen werkt, loop je onvermijdelijk tomi ieders tekortkomingen op. Daar moet je rel:n mee houden." Tussen de bedrijven door hoopt de nieuwe schop zich als wetenschapper te kunnen bl manifesteren, al zal dat net zoals destijd in riek beperkt blijven tot de schaarse vrije urt aar< Maar de vragen die zich op het terrein van i ie?g medische ethiek aandienen zijn te interessa om te laten liggen, vindt Eijk. „Wat er zich iat h speelt binnen de genetische diagnostiek, za straks voor grote vragen stellen. Wie kan er met het gegeven dat hij over enkele jaren z< ven aan een ongeneeslijke erfelijk bepaalde te? Durf je dan nog wel over een huwelijk o urj kinderen na te denken? En wat gebeurt er n uw die kennis? Wie krijgt daar behalve de perso kwestie de beschikking over? Kun je je dam wel laten verzekeren? Een dergelijke ontwil r8a brengt een scala aan nieuwe wagen met zit nen mee. En daar heeft de medische ethiek nog enkel antwoord op gevonden." WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Finland: Zonnige perioden met heel mis schien in het zuiden nog een bui. Maxima tussen 15 en 20 graden. Noorwegen: Perioden met zon, maar in het noordwesten en zuiden ook kans op een bui. Maxima van 12 gra den langs de noordwestkust tot 25 in het zuidenoosten. Zweden: In het zuiden een enkele bui. Ver der overal zonnige perioden. Mid- dagtemperatuur van 14 graden in het noorden tot 25 in het zuiden. Denemarken: Zaterdag zonnige perioden en kleine kans op een bui. Zondag meer buien, soms met onweer. Middagtemperatuur rond 25 gra den. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Zonnige perioden, maar ook en kele buien. Maxima in het noor den rond 16 graden, in het zui den 23. België en Luxemburg: Perioden met zon, maar op beide dagen ook buien, soms met on weer. Maxima tussen 23 en 26 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon, maar ook en kele stevige regen- en onweers buien. Maxima tussen 22 en 27 graden. Portugal: Perioden met zon, maar ook van tijd tot tijd regen. In het zuiden de meeste zon. Langs de west kust zaterdag veel wind. Middag- temperatuur van 20 graden in het noorden tot 27 in het zuiden. Madeira: Flinke zonnige perioden en kleine kans op een bui. Maxima onge veer 28 graden. Spanje: Perioden met zon en enkele bui en, soms met. onweer. Langs de oost- en zuidkust droog. Maxima rond 30 graden, in het noordwes ten 23. Canarische Eilanden: Zonnig maar aan de noordkant van de eilanden ook wolkenvel den. Maxima tussen 26 en 32 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden, met vooral in het kans op een bui. Maxima tussen 22 en 26 graden. Tunesië: Veel zon bij maxima van 33 gra den langs de oostkust tot circa 47 in het westen en zuiden. Zuid-Frankrijk: Stevige regen- en onweersbuien, maar ook zonnige perioden. Maxi ma 25 tot 33 graden. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig, droog en warm. Mid dagtemperatuur ongeveer 33 gra den. Italië: In het noorden mogelijk een re gen- of onweersbui. Verder droog en veel zon bij maxima van 32 tot 37 graden. Corsica en Sardinië: Veel zon bij maxima van 30 tot 35 graden. Malta: Zonnig bij maxima van ongeveer 35 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, droog en warm. Maxima 30 tot 35 graden. Op de Egei- sche Zee waait een stevige noor denwind. Turkije en Cyprus: Zonnig en warm. Maxima langs de kust tussen 30 en 36 graden. Duitsland: Zaterdag vanuit het zuidwesten ZONDAG 8 AUGUSTUS 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06.13 Zon onder 21.18 Maan op 02.43 Maan onderl9.03 Cyprus onbewolkt Dublin half bew. Frankfurt half bew Genève licht bew Helsinki regen 30 24 0.0 21 12 0 5 30 19 0.0 31 19 0.0 15 12 8.0 30 17 0.3 30 21 0.0 29 19 0.1 28 20 00 o 10 30 25 0.0 27 20 1.0 29 20 04 27 15 0.0 28 15 0.0 30 18 0.0 36 22 0.0 32 19 0.0 34 23 0.0 24 16 0.1 30 20 0.7 28 23 0.0 19 16 00 30 17 0.0 29 13 00 31 22 0.0 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden da £ef TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023-5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17lyQf 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17p' 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstn ren het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- kolf et betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binni worden verzonden geldt een toeslag v; aan portokosten per verschijndag. iedi 1VW, iefs leidsch dagblad op cassettebl?fl/e n die moeilijk lezen, slecht hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvat". i het regionale nieuws uit het Leid» Dagblad op geluidscassette beschikba informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grc Wel stej Ikh K N H U I stevige regen- en onweersbuien, maar ook zonnige perioden. Zon- Ook zondag buiig, vooral in het dag lokaal veel neerslag. Maxima zuiden. Maxima tussen 25 en 30 25 tot 30 graden, graden. Oostenrijk: Zwitserland: Kans op een regen- of onweers- Enkele regen- en onweersbuien, bui, maar ook zonnige perioden. Maxima rond 30 graden. Polen: Zonnige perioden, maar ook re gen- of onweersbuien. Maxima omstreeks 28 graden. Tsjechië en Slowakije: Zonnige perioden, maar ook en kele regen- of onweersbuien. Maxima dicht bij de 30 graden. Hongarije: Zonnig met kans op een regen- of onweersbui. Maxima 31 graden. ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14