Regio Binnenvest wil meer geld van gemeente Paviljoen Catwalk: design in een tochtgat ^eiden gaat met obbyist werken test Stijgende overlast op het Leidse water Boeken te laat voor het nieuwe schooljaar terrassen ERDAG 7 AUGUSTUS 1999 - 22 VVIM WEGMAN, 071-5356414, PIV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 2ï»oute Rijnsburgs Bloemencorso den Na een afwezigheid van een paar jaar trekt vandaag het )ur9 ii jnsburgs Bloemencorso weer door de Leidse binnenstad. De Ö43. iet komt om 11.00 uur de stad binnen en trekt in een uur tijd ngs de volgende straten: 11.00 uur - Spoorviaduct Rijnsbur- rweg, Stationsplein, Steenstraat, Blauwpoortsbrug, Prinsesse- n de, Kort Rapenburg, Breestraat, Korevaarstraat, Levendaal, nt Jorissteeg, Watersteeg, Hooigracht, Pelikaanstraat, Haar- nmerstraat, Turfmarkt en Beestenmarkt. Tussen 12.00 uur en .30 uur staan de praalwagens opgesteld op de Beestenmarkt .rui n vervo'gens te vertrekken richting Rijnsburg, Katwijk en aankoordwijk. De wagens zijn zaterdagavond en de gehele zondag ursussen Volkshuis den Vanaf maandag 16 augustus kan men zich voor het ko- ende cursusseizoen van het Leidse Volkshuis inschrijven. Alle tiviteiten staan vermeld in de programmafolder, die dit jaar tra feestelijk is in verband met het 100-jarig bestaan van het ilkshuis. Deze folder is gratis te verkrijgen op de tijdelijke lo- itie aan de Garenmarkt 1B. Dat kan elke ochtend van 9-12 uur. den onno havermans 36-jarige Marjolein Venc- >n is bij de gemeente Leiden Kla[ dienst getreden als public ^paii'sadviseur. Ze moet bur- imeester en wethouders en ambtelijke top ondersteu- ;n in contacten met andere rerheden en de Tweede Ka- er. ,,In de volksmond heet je in lobbyist, maar mijn vak is omvangrijker", zegt incken, die in 1991 afstu urde aan de rechtenfaculteit in de Katholieke Universiteit ijmegen. Public affairs is een jong ik. In het bedrijfsleven be rt aat de lobby-functie al lan- ;r, maar voor de overheid is regelwerk dat de adviseur lat verrichten hagelnieuw, et de benoeming van Venc- :n loopt Leiden landelijk iorop. „Zo uit het hoofd eet ik alleen dat Amersfoort iemand in dienst heeft. An- U\ :re gemeenten maken nog ibruik van bureaus. Voor 'n bureau heb ik ook ge- erkt", aldus de kersverse nbtenaar, die na haar studie :n jaar werkte voor een lob- i'kantoor in de Amerikaanse jofdstad Washington. „Daar eb ik het vak geleerd." De bedoeling is dat ze zich Leiden met concrete pro- cten gaat bezighouden, laar welke projecten dat zijn in ze nog niet zeggen. „Je loet denken aan het grote edenbeleid en de vinexloca; es (door de rijksoverheid rc"pngewezen plaatsen voor ootschalige woningbouw* id.), maar wat mijn rol pre- ng cies zal zijn moet nog blijken. Ik ben pas net in dienst. Het gaat erom dat er meer lijn komt in de contacten met an dere overheden. Ik kijk naar de omgeving, naar wat er rondom Leiden gebeurt. Wat betekent dat voor de gemeen te Leiden, hoe moeten we rea geren? Daarover zal ik advies geven aan het college van B en W." Vencken moet ook helpen om 'Leiden beter op de kaart te zetten' in politiek Den Haag. „In vergelijking met an dere grote steden en ten op zichte van de Tweede Kamer kunnen we een gerichter be leid ontwikkelen. Voor het binnenhalen van subsidie kan de gemeente niet meer hap snap te werk gaan. De tijd van vriendjes die het wel even voor je regelden is voorbij. Ik zal me actief opstellen door met Kamerleden te gaan pra ten en vervolgens wethouders te adviseren wat ze moeten doen. Maar ik ga niet voor wethouder spelen hoor. Ik ga ze meer mogelijkheden geven, tenminste, dat hoop ik." Binnen de stad zelf wil Vencken proberen de contac ten met de universiteit te ver beteren. Bestuursvoorzitter Vredevoogd en rector Wage naar lieten onlangs weten dat Leiden te weinig doet om de universiteit aan zich te bin den. „Ik vond dat een goed signaal, het spreekt me aan. Ik zou daar graag iets mee doen, al weet ik nu nog niet wat. Je ziet als je door de stad loopt hoe belangrijk de universitaire wereld is voor Leiden." Stichting moet anders bezuinigen De Stichting Binnenvest neemt geen genoegen met de extra bijdrage van de gemeente Leiden van bijna 24.000 gulden. Binnenvest, de organisatie die zorgt voor maat schappelijke opvang van dak- en thuislozen, psychiatri sche patiënten en drugsverslaafden, vindt dat ze recht heeft op een hoger bedrag. De stichting gaat in beroep tegen het besluit van burgemeester en wethouders, kon digt directeur L. Keppel aan. lingen in de gemeente. Het geld is een compensatie voor de nieuwe arbeidsovereenkomst voor welzijn. Instanties en or ganisaties worden door die cao leiden robbert minkhorst B en W van Leiden geven de ko mende jaren elk jaar 450.000 gulden extra aan welzijnsinstel- geconfronteerd met hogere personeelskosten. Sommige krijgen een volledige vergoe ding daarvoor, Binnenvest is een van de organisaties die voor tweederde wordt gecom penseerd. Directeur Keppel vindt dat onterecht. De stichting wil ook in aanmerking komen voor een compensatie van honderd pro cent. „Het is een willekeurige verdeelsleutel die is gemaakt", meent ze. „We snappen hem niet." Alleen voor de allerklein ste clubs en voor de instellin gen die de hogere kosten echt niet zelf kunnen opbrengen, maken B en W een uitzonde ring. Binnenvest valt in geen van beide categorieën, vinden zij. Keppel is het niet met de ge meente eens. De stichting kampt met een tekort van 150.000 gulden. Tweederde daarvan is ontstaan als gevolg van de nieuwe welzijnscao. Als de gemeente en het rijk dat gat niet dichten, moet Binnenvest noodgedwongen bezuinigen en dus voorzieningen schrappen. Saillant detail: Leiden wil juist dat de stichting haar voorzie ningenpakket uitbreidt. Nog onduidelijk is hoeveel geld Bin nenvest van het rijk krijgt. De directeur tekent om nog een reden bezwaar aan tegen de beslissing van B en W. „We moeten nog een robbertje vechten over de berekening die de gemeente heeft gemaakt." De rekensommen van de ge meente en die van Binnenvest verschillen. Keppel zegt dat de wijze waarop de gemeente de hoogte van de subsidie heeft uitgerekend, de verkeerde is. Leiden en de stichting ruziën daar al meer dan twee jaar over. Eind augustus moet de ge meenteraad een beslissing ne men over de cao-compensatie. De fractie van RPF/SGP/GPV kaartte de problemen bij Bin nenvest in juni aan en vroeg toen al om een hogere bijdrage voor de stichting. Politie heeft handen vol aan plezien'aart leiden eric-jan berendsen Zes kilometer per uur, dat is de maximumsnelheid voor de ple- ziervaart in de Leidse grachten en singels. Maar de talloze be zoekers van de terrassen aan de Nieuwe Rijn, Rembrandtstraat of Hoogstraat maken vrijwel dagelijks andere taferelen mee. Opgeschoten jeugd die met een speedboot door de grachten scheurt. Roeiers die met veel moeite een botsing met het hard va rende scheepje van een paar aangeschoten studenten kun nen voorkomen of de dikbuiki ge zakenman die de snelheids- regels aan zijn laars lapt terwijl hij op zijn vrije dag achteloos met een flesje bier in de hand achter het roer van zijn motor- vlet staat. De waterrecreatie in het stadscentrum heeft een enorme vlucht genomen. Door het aan houdend fraaie weer worden de singels en grachten steeds vol ler. Met alle excessen vandien. Dat noopt tot maatregelen, weet ook Robbert Blom, voor lichter van de Leidse politie. „Er wordt geregeld te hard gevaren maar we kunnen moeilijk over al bij zijn." De politie heeft één snelle motorboot beschikbaar voor controle van de pleziervaart. „En daarbij is gebleken dat de meeste roergangers in het bezit zijn van een vaarbewijs", weet Blom. „Meer dan 75 procent. Nou weet ik wel dat er dan bij na een kwart is zonder vaarbe wijs maar het is gelukkig niet zo dat iedereen denkt: we kruipen in een boot en varen maar." Volgens Blom komt de over last vooral door het alcoholge bruik op het water en de gevol gen daarvan. „Door het mooie weer zijn er steeds meer men sen op het water die tot in de kleine uurtjes doorgaan. Want er worden nogal wat feestjes gebouwd. Daardoor ontstaat geluidsoverlast en vandalisme. Bovendien neemt het verzet te genover de politie hand over hand toe als agenten bijvoor beeld een einde willen maken aan zo'n feestje. Het is al voor gekomen dat er vanaf de wal stoelen naar de politieboot zijn gegooid. De mensen denken dan blijkbaar 'die zitten op het water en pakken ons toch niet'." Blom wijst er op dat overma tig alcoholgebruik op het water ten strengste is verboden. „De mensen schijnen te denken dat wat achter het stuur van een auto geldt op het water niet meer van toepassing is. Niets is minder waar. De gevolgen van alcoholgebruik op het water zijn voor mensen, als ze wor den gepakt, precies hetzelfde als op de wal." Extra werk heeft de politie ook aan het natrekken van klachten van woonbootbewo- De waterrecreatie in het stadscentrum heeft een enorme vlucht genomen. ners, eigenaars van terrasboten wat voor schade ze aan walkan- en drijvende koffieshops. „Veel ten of andermans eigendom mensen op het water realiseren men aanrichten. Die kan al zich niet dat ze golven veroor- gauw oplopen tot honderden zaken. Ze kijken niet over hun zo niet duizenden gulden." schouder en zien dus ook niet Tot slot, meldt Blom komen er veel klachten van de boten- bezitters zelf. „De nonchalance op het water is enorm. Mensen die hun bootje niet goed vast leggen, die hun spullen in de boot niet goed opbergen of hun FOTO HIELCO KUIPERS buitenboordmotor niet goed hebben bevestigd. En als er dan dingen worden gestolen staan ze bij ons op de stoep. Of wij de dieven maar even willen van gen." errassen bepalen 's zomers, als de zon tenminste een eetje wil schijnen, voor een groot deel de sfeer in de ad. Vanwege de mensen die er komen, de entourage, e bediening en de kwaliteit van de consumpties. Die geven het terras een vrolijk gezicht en doen lorbijgangers besluiten aan te schuiven. Of juist niet. Het Leidsch Dagblad testte de afgelopen weken een antal terrassen in Leiden. Om een goede vergelijking te kunnen maken, bestelden de verslaggevers - een cappuccino en een glas bier - en letten verder op de ambiance en de bediening. Vandaag het terras van Paviljoen Catwalk. stapt de trein uit en je loopt met een grappig modern on- 'anaf het station richting stad derstel. De geplastificeerde stil te houden aan de verre kaart hangt met een kettinkje nt van het rste echte ïin dat je ;enkomt. or wie als irist in n vreemde id aan- mt, is dat n heel ge- uikelijke ute. In iden komt vreemde- ig op die anier te- cht op het Tas van viljoen itwalk. ier komt stadsplat- grond uit rugzak of >rdt even wacht tot rond- artboot invval eekt. •t terras in Naam: Paviljoen Catwalk, Bees tenmarkt Ambiance: Verzorgd Bediening: Snel Kwaliteit consumpties: Rede lijk Verhouding prijs/kwaliteit: Re delijk it puntje van de Beestenmarkt een vriendelijke en verzorgde itree van de stad. Aan ieder itail is aandacht besteed, assieke stoeljes van gevloch- n imitatie-pitriet en tafeltjes graden loopt, is een beetje wind absoluut geen probleem. Inte gendeel. Hierdoor is het prima vol te houden, zelfs in de volle dan een minuut nadat we zijn gaan zitten, staat zij aan onze tafel. De bestelling: één bier, één cappuccino. Vijf minuten later komt een andere serveer ster het bestelde brengen. „Dat is dan zeven gulden", meldt ze. Catwalk heeft de gewoonte om de klanten direct af te laten re kenen. Op het moment dat de con sumpties arriveren, waait er een lucht van wentelteefjes langs. Is er hier ergens een poffertjes bakker in de weer? Het blijkt de cappuccino te zijn, die hier niet zoals gebruikelijk is opgekleurd met cacao-poeder, maar met kaneel en suiker. Het ruikt in ie der geval heerlijk, en het ziet er allemaal heel leuk uit in een de sign kopje met kleurige streep jes en puntjes. De cappuccino is voorzien van een stevige schuimlaag waar de suiker kalmpjes doorheen zakt. Alle maal heel verleidelijk. Maar bij het eerste voorzichtige slokje gaat het toch even mis: blaartrekkend heet. Even ge duld alstublieft. Het bier komt in een vaasje met twee nette vingers schuim. Ziet er allemaal goed uit. Maar ook hier is de temperatuur een beetje spelbreker. Zeker op zo'n hete middag mag het gerstenat wel wat kouder. We pakken de kaart erbij om FOTO WIM DIJKMAN tussen de bagels en de muffins op te zoeken waarvoor we onze zeven guldens hebben neerge teld. De twee drankjes blijken allebei drieëneenhalve giüden te kosten. Achter ons bestelt een Belg een Duveltje. Vóór ons stapt een groep dames met zil vergrijs haar in de rondvaart boot. We gaan maar weer eens even verder kijken. Als maandag over twee weken het middelbaar onderwijs in Leiden en omstreken weer be gint, missen de leerlingen in de hoogste klassen naar alle waar schijnlijkheid een flink aantal lesboeken. „Met name de werk boeken, die we uitgeven, zijn niet op tijd klaar", zegt F. Reijg- wart van de Leidse educatieve uitgeverij SMD. „We vallen met de vertraging niet uit de toon. Het probleem speelt bij alle educatieve uitgeverijen." Vertraging De Groep Educatieve Uitgevers (GEU) waarschuwde deze week dat de vertraging in de levering van boeken kan oplopen van twee tot vijf weken. Vanwege de invoering van het 'studiehuis' in het nieuwe schooljaar zijn al le boeken en methodes ver nieuwd. Secretaris F. Bosscha van de GEU: „Scholen-hebben vaak op het laatste moment be slist welke boeken ze in huis gaan halen, waardoor boekhan dels en uitgeverijen voor verras singen kwamen te staan." Vooral scholen in het midden van het land, waaronder die in de Leidse regio, lopen volgens haar het risico dat ze niet op tijd over de nieuwe boeken kunnen beschikken. Voor de leerlingen in 'midden' begint het schooljaar immers al over twee weken. Volgens Reijgwart van de Leidse uitgever SMD is er elk jaar wel sprake van vertraging bij de levering van een aantal boeken. „Maar dit jaar zijn er extra vertragingen omdat de scholen vanwege de invoering van de veranderingen in het onderwijssysteem moeten overstappen naar een ander di dactisch systeem. Het pro bleem speelt met name in de klassen 4, 5 en 6 van het vwo en 4 en 5 van de havo. Er moesten compleet nieuwe leermiddelen worden ontwikkeld. Voor de scholen is dat lastig, voor de boekhandels en ook voor de uitgeverijen." Het is - zegt hij - overigens beslist niet zo dat de leerlingen uit deze klassen de eerste we ken van het nieuwe schooljaar niets te doen zullen hebben. De SMD lost de problemen vanwe ge de late leveringen op door drukproeven te kopiëren. „De scholen krijgen pakketten sylla bi toegestuurd tot de proble men zijn opgelost. Iedereen kan gewoon aan de slag." De studieboeken-afdeling van Kooyker Ginsberg in Leiden bevestigt dat er problemen zijn met op tijd leveren van school boeken. „Het blijkt dat de uit gevers nog een heleboel boeken in productie hebben", zegt Marcel Aulscher van de boek handel. „Voor ons is het nog af wachten of we alles op tijd bin nen hebben." Het Tweede-Kamerlid Lam- brechts (D66) maakt zich kwaad over de vertraging. Zij is vooral boos op staatssecretaris Adelmund van Onderwijs. D66 heeft de bewindsvrouw tot drie keer toe voor te late boeken ge waarschuwd. Ook heeft Lam- brechts Adelmund gevraagd maatregejen te nemen dan wel een brede invoering van de Tweede Fase nogmaals uit te stellen. Ontoelaatbaar „Leraren en leerlingen die niet tijdig over de boeken en metho den voor de Tweede Fase kun nen beschikken, worden ontoe laatbaar benadeeldstelt Lam- brechts in een toelichting op vragen aan de staatssecretaris. Lambrechts wil van Adelmund weten welke maatregelen zijn genomen om het probleem te voorkomen. Bij SMD geloven ze niet dat uitstel van de Tweede Fase een oplossing is. Het beste is om een paar weken door te bijten.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13