Leidsch Dagblad an Dijk ontkent fiat bankieren GELD |ngst bij VVD voor Effecten tunnel HSL NU of NOOIT 55 OCCASIONS met AIRCO in de AANBIEDING idië-veteraan doet kangifte tegen collega's Ongewild voorproefje Katwijkse vlootschouw Miljoenen maden op pad in Hamburg Boze Valkenburgers vangen fietsendief Smeltend ijs bedreigt walrus Moskovieten rijden 'legaal' in gestolen westerse auto's c TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X ijdag 6 AUGUSTUS 1999 hed OPGERICHT 1 MAART 1860 t Gesprek van de Dag Virtueel voetbal en het balgevoel van de robot Economie 'Fabriekswinkels zijn geen dumppaleizen' Cultuur en Kunst Korea centraal op expositie Sport Feyenoord wil niet weer afgaan tegen Ajax \id-minister gaf volgens de Volkskrant toetstemming aan Zuid-Holland moskou hans hoogenouk es van Dijk, die het onderzoek leidt naar de Ceteco-af- >9iép :e, ontkent dat hij als minister van binnenlandse za- )5cpi Zuid-Holland in 1988 toestemming heeft gegeven i te bankieren. Hij zei dat in reactie op een verhaal in Volkskrant, waaruit zou blijken dat Van Dijk een Ko- socp ïklijk Besluit heeft ondertekend dat de provincie toe- ind te bankieren. „Dat is absoluut onjuist. Ik heb al- :n toestemming gegeven om overtollig kasgèld te fï- touJncieren", aldus Van Dijk vanochtend. 6-9 omstreden geldhandel van id-Holland, gaat het om een reguliere kasgeldregeling. Het college van gedeputeerde sta ten werd in de regeling van '88 bevoegd verklaard om 'voor zo ver hun dit in verband met de stand van geldmarkt en de li- •mervragen over problemen Noorwegen haag «hansjacobs 1GS REDACTEUR WD vindt dat Nederland bij aanleg van de hogesnel- idslijn en de bouw van een inel onder het Groene Hart ng moet trekken uit de pro- 'imen die Noorwegen kent ;t de Romeriksporten. Twee- Kamerlid N. Verbugt is bang de overheid anders ook te keh krijgt met verstoring van waterbalans, verzakkingen ernstige kostenoverschrij- igen. )e speciaal voor de Noorse Lbij Oslo aanlegde 13,6 kilo- iter lange tunnel moet een ardevol natuurgebied be- lermen. Maar door de tunnel het ecologisch evenwicht de waterbalans juist ernstig stoord. Drie meren boven de inel lopen langzaam leeg. k zijn tegen de verwachting huizen in de buurt van de inel verzakt. De Noorse spoorwegen hebben al miljar den kronen extra moeten uitge ven om het evenwicht in de na tuur te herstellen. De hogesnel heidstrein, die Oslo verbindt met de nieuwe nationale lucht haven vijftig kilometer verder, kan de tunnel nog steeds niet gebruiken. Verbugt vraagt minister Nete lenbos (verkeer en waterstaat) naar aanleiding van een artikel in deze krant of bij de voorbe reiding van de bouw van de tunnel bij Hazerswoude wel voldoende rekening wordt ge houden met de natuurwaarden en de waterbalans. De onvoor spelbaarheid van de natuur zou ook in Nederland tot extra kos ten kunnen leiden, denkt Ver bugt. Ze wil daarom van de be windsvrouw weten hoe de groot de kans daarop is. De WD is juist vanwege de te ver wachten hoge kosten (9 mil jard) voorstander van verkor tingvan het traject. 'egens oorlogsmisdaden SJOERD POST ig jaar na dato heeft een In- veteraan aangifte gedaan ;en drie Nederlandse militai- die volgens hem in het inmalige Nederlands-Indië jrlogsmisdaden hebben ge- De 71-jarige ex-politie- if H.M. Oude Egberink ba- :rt zich daarbij op fragmen- uit het onlangs verschenen :k 'Naai' eer en geweten' van itenant-kolonel b.d. Bert lüssler, nu 73 jaar oud. In het boek beschrijft Schüss- onder meer hoe hij met twee jdere militairen betrokken is het in koelen bloede dood- ieten van een gevangen ge- imen Koreaan en hoe gevan- ien systematisch werden ge- rteld. Ook geeft de auteur n dat zijn peloton geen tijd ad om krijgsgevangenen te aken en daarom tegenstan- irs liquideerde. Het boek is voorzien van een orwoord van prins Bernhard, i e de schrijver kenschetst als en eerlijk volbloed militair', ude Egberink, die zich als oud idië-ganger in zijn eer voelt tngetast, stuitte toevallig op st boek. ,,A1 lezende beving üj een enorme woede. Die ian beschrijft pure oorlogs- isdaden die hij met zijn iendjes heeft begaan." In de aangifte wordt verwe zen naar letterlijke citaten uit het boek van Schüssler. Deze vertrekt eind 1947 als vaandrig naar Nederlands-Indië. Het lukt hem daar in contact te komen met de commandant van het Korps Speciale Troepen, kapi tein Raymond Westerling. Hij treedt als reserve-tweede luite nant in dienst bij dit om zijn wreedheid beruchte onderdeel. Zijn commandant is ene ka pitein Faber, een militair naar Schüsslers hart. Iri het boek zegt deze Faber: ,,Op onze ac ties worden krijgsgevangenen gemaakt. Als ze in onze handen vallen, wacht ze een keiharde ondervraging. Wij bevelen hen bijvoorbeeld een plank met lan ge spijkers boven het hoofd te houden. Daar wordt een kei bo venop gelegd. Dat houdt geen mens lang vol, dus de man heeft de keuze tussen praten en praten. Althans, als hij liever geen spijker in zijn schedeldak wil voelen." In de aangifte aan de officiei van justitie belast met het op sporen en vervolgen van oor logsmisdaden, geeft Oude Eg berink aan dat Schüssler als pe lotonscommandant verant woordelijk was voor deze wan daden, ook al zou hij ze zelf niet gepleegd hebben. Schüssler was nog niet op de hoogte van de aangifte. „Ik zit er ook niet mee." quiditeitspositie van de provin cie wenselijk voorkomt, gelden kortlopend uit te zetten en aan te trekken welke transacties per keer en per saldo niet meer mo gen bedragen dan 200 miljoen gulden'. „Het is gewoon een kasgeld- besluit tot het aangaan van le ningen als een provincie op be paalde üjden te veel of te wei nig in kas heeft", aldus Van Dijk. „Bankieren doe je als je geld leent dat je als provincie niet nodig hebt en dat je dan gaat uitlenen om er winst mee te maken." De oud-minister gaat dan ook gewoon door met zijn on- derzoek naar de geldhandel van de provincie, dat in opspraak is gekomen toen bleek dat Zuid- Holland op grote schaal beleg de in bedrijven. Door een le ning aan het bijna failliete con cern Ceteco dreigt nu een strop voor de provincie van 47,5 mil joen gulden. Volgens het Zuid-Hollandse PvdA-statenlid Norder heeft de hoogste ambtenaar van de oud bewindsman destijds de rege ling ondertekend. „Dat is een activiteit die heel veel lagere en regionale overheden doen. Het gaat om geld dat binnenkomt aan subsidies en dergelijke. Met dat geld wordt, in afwachting van een definitieve bestem ming, iets gedaan. Je laat het niet op een rekening met nul procent staan, anders ben je een dief van je eigen portemon nee." Norder vindt dat Van Dijk ge woon door moet gaan met zijn onderzoek. Eerder zag oud-pre sident van de Rekenkamer Henk Koning ervan af het on derzoek te leiden, omdat hij el ke schijn van belangenverstren geling wilde voorkomen. Ko ning is evenals de bij de affaire betrokken Commissaris van de Koningin Leemhuis-Stout lid van de WD. Pagina 2: Commentaar correspondent Het wordt in de Russische hoofdstad Moskou vanaf 31 au gustus legaal om in een in het Westen gestolen auto rond te rijden. Tenminste als de koper te goeder trouw is. Dit staat in een opzienbarend decreet van de politie in de Russische hoofdstad. Sinds de Russische afdeling van Interpol een jaar geleden efficiënter is gaan werken, staan er op de lijst 'opsporing ver zocht' maar liefst dan 480.000 westerse auto's. Vóór de verbe terde wijze van registratie wa ren dat er slechts 18.000. Sinds de nieuwe registratie houdt de katwuk Nee, de vlootschouw was nog niet begonnen, verzekerde schipper Kees Haas noot van de KW 35 gistermiddag. Zijn kotter, de 'Leendert Junior', was alleen op een onverwacht zandbankje voor de kust van Katwijk gelopen. Het schip zat daardoor enke le uren muurvast, tegenover de vuurtoren, op geringe afstand van het strand. Na een aantal mislukte pogingen van de Katwijkse en Noordwijkse reddingsboten van dê KN- RM, moest er toch een echte sleepboot aan te pas komen op het schip van rederij Haas noot weer vlot te trekken. Op de kotter vatten schipper en bemanning het oponthoud luchtig op. „Het was niet de bedoeling, we stuitten plotseling op een zandbank. Maar het wordt vanzelf weer hoogwater. Het is een kwestie van een paar uur wachten", al dus Haasnoot. En dat klopte, rond acht uur gisteravond vervolgde de KW 35 - onder belangstelling van het inmiddels massaal toegestroomde publiek - zijn weg naar de ha ven van U muiden weer. Vanavond zijn er vanaf zeven uur weer vissersschepen voor Katwijk te bewonderen. Dan maken ze echter deel uit van de vlootschouw op de eerste dag van de visserijdagen, die vanmiddag met een demonstratie van het Korps Mariniers op het strand en op de Boulevard zijn begonnen. FOTO FRANS ROOMER hamburg dpa De politie, brandweer en stadsreiniging van de Duitse stad Hamburg moesten in het holst van de nacht voor een ongewone klus uit de veren komen. Ze moesten een kolkende, krioelende stroom van miljoenen maden opruimen. Het on gedierte, afkomstig uit een vuilcontainer achter een supermarkt in Hamburg-Jenfeld, was aan het glibberen gegaan en vormde een 35 meter lange en twee meter brede heen en weer deinende ri vier. De oorzaak van de madenplaag was snel ge vonden. De container lag vol met rottend vlees. De buurtbewoners had al geklaagd over stank. Rijnsburger verkocht rijwielen in Leiden chukchi Een walrus zit op een ijsschots die langzaam onder hem wegsmelt, terwijl op de achtergrond een schip van Greenpeace langsvaart. De milieuorganisatie was drie weken op expeditie in het gebied tussen Rusland en Alaska. Greenpeace zegt daar nieuwe bewijzen gevonden te hebben voor de schadelijke gevol gen die het steeds warmer wordende klimaat op de dieren van de Noordpool heeft. FOTO AP valkenburg-katwuk eric de jager De golf van fietsendiefstallen die de afgelopen maanden de Duin- en Bollenstreek en vooral de Katwijkse wijk Rijnsoever teisterde, is ten einde. Een Val- kenburgse 'burgerwacht' van Achterwegbewoners heeft de Rijnsburger ingerekend die ver antwoordelijk was voor de ver dwijning van meer dan hon derd rijwielen. De man is over gedragen aan de politie en heeft op het bureau alle diefstallen bekend. Een 28-jarige bewoonster van de Achterweg in Valkenburg zorgde voor de aanhouding van de Rijnsburger, voor wie geen fiets veilig was. Zij zag dat de man er met haar fiets vandoor ging. Samen met een buur vrouw zette de Valkenburgse de achtervolging in. De man liet de fiets vallen en ging er te voet vandoor. Thuisgekomen organiseerde de echtgenoot van de vrouw met enkele buurtbewoners een zoektocht naar de fietsendief. Op een stuk land aan de Ach terweg wist de groep de Rijns burger te overmeesteren. De Valkenburgers droegen hun vangst over aan de gealarmeer de politie. De 22-jarige Rijnsburger be kende tijdens het verhoor ver antwoordelijk zijn voor de vele fietsendiefstallen van de afgelo pen tijd. Hij verkocht ze op straat in Leiden. Een aantal rij wielen is inmiddels weer terug bij de eigenaars. De politie zet het onderzoek voort en ver wacht binnenkort meer ver dachten, voornamelijk helers, aan te houden. LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 politie per dag gemiddeld 100 auto's. In veruit de meeste gevallen kunnen de bestuurders echter aantonen dat zij niets fout heb ben gedaan. Veel Moskovieten hebben de auto immers te goe der trouw gekocht bij een dea ler. In de meeste gevallen zijn er ook echte papieren bij. De argeloze automobilist die nu van de verkeerspolitie te horen krijgt dat hij in een gestolen au to rijdt, krijgt vanaf 31 augustus een speciaal document, waarop staat 'Gezocht door Interpol- ontvreemd'. Interpol wordt in gelicht, maar de bezitter mag gewoon verder rijden. Verko pen mag hij zijn aanwinst ech ter niet. RELAXED VERDIENEN HET WOORD IS AAN F.M.E. Hoekstra Golf is een sport voor wan delaars die moeite hebben met het kiezen van een rou te. 1 - L geleüdefijkr .sis1 koeler a 14722° «721° 12720° n» 50% 30% 30% ËSS3$ 30% 30% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 2 VANDAAG 20 PAGINA'S Buitenland Cultuur Economie Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving12 Regio11,13,14,15 RTV/programma's9 Rijp en Groen/Strips8 Sport19 Weg en wiel Meer militairen krijgen verlof in millenniumnacht den haag anp Veel meer militairen dan voor zien mogen vrijnemen tijdens de millenniumwisseling. Het is niet langer nodig dat spaar zaam verloven worden uitgege ven. Slechts vierhonderd mili tairen hoeven in de Nederland se kazernes paraat te zijn voor civiele hulp en bijstand bij eventuele calamiteiten door uitvallende computers. Dat heeft een woordvoerder van het departement bevestigd. Als de situatie alsnog uit de hand loopt, kan meer Defensie personeel worden opgeroepen. Het kan overigens enige tijd du ren voordat de extra militairen kunnen worden ingezet. Enkele duizenden manschappen zijn nu actief in Joegoslavië. Het ministerie van Binnen landse Zaken had Defensie aanvankelijk gevraagd om reke ning te houden met grote inzet van militairen. Daarop vroeg de staatssecretaris van Defensie aan de bevelvoerders om erg te rughoudend te zijn met verlo ven. Inmiddels verwacht Bin nenlandse Zaken geen grote maatschappelijke problemen meer in de millenniumnacht. Naast de vierhonderd militai ren die op 31 december vanaf 22 uur in de kazernes aanwezig moeten zijn, is er ook personeel van de marechaussee paraat en oproepbaar. Bovendien zet het ministerie duizenden personeelsleden ex tra in voor de eigen bedrijfsvoe ring rondom de millennium wisseling. Onder meer worden de crisisbeheersingscentra en het calamiteitenhospitaal zwaarder bezet. ]a, ik wi! een abonnement op het Leidsch Dagblad. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand DPerkwartaal Oautoinaiisch (f. 96.90) Oacceptgiro (f. 97.90) automatisch (f. 33,70) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-5128 030 '712141 "4001 14" maandag i/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1