Nieuw schandaal bij Europese Unie Italiaanse boswachters spelen met vuur Parlementaire democratie Suriname in gevaar Habibie maakt einde aan verkiezingsgeknoei Buitenland China staat nog tot september onder water Olieramp Rechter wil niet afzien van vervolging Pinochet VOENSDAG 4 AUGUSTUS 1999 ïeld voor filmpje Kennedy-moord 'ashingtonDe erfgenamen van de man die de moord op de ierikaanse president John F. Kennedy heeft gefilmd, krijgen :estien miljoen dollar. Een speciale arbitragecommissie heeft lat bepaald. Het filmpje met de moord in Dallas werd op 22 no vember 1963 gemaakt door Abraham Zapruder, die zelf in 1970 stierf. Een deel van de 26 seconden durende opnames is te zien F dein van Oliver Stone. Krachtens de Amerikaanse wet \verd het filmpje een jaar geleden eigendom van de Amerikaan- rda se overheid. De regering is verplicht daarvoor te betalen, maar wilde niet meer dan één miljoen dollar neertellen. Dat was veel hOïte weinig volgens de familie, die dertig miljoen eiste. ^Gouden tip zaak Dando 835.000 gulden londen De gouden tip over de moord op de Britse tv-ster Jill Dando wordt steeds meer waard. Degene die informatie ver schaft die leidt tot de aanhouding van de moordenaar(s) kan re kenen op 835.000 gulden. Gisteren, honderd dagen na de dood van de geliefde presentatrice, verhoogde het boulevardblad The Sun het tipgeld met ruim drie ton. Ondanks een uitgebreid poli tieonderzoek is nog steeds onduidelijk wie op 26 april Dando voor haar huis in Londen doodschoot. Het uitblijven van resul taat in het onderzoek voedt de geruchten. Zo zou volgens de jongste speculaties de Russische maffia achter de moord zitten. Dando zou een liefdesvoorstel van een maffiabaas hebben ge legeerd en dat met de dood hebben moeten bekopen. lActievoerders Aceh in tuin ambassade jakarta Negen betogers uit Aceh zijn vandaag door de hoofd poort binnengedrongen op het terrein van de Nederlandse am bassade in Jakarta. Het is hun belet het gebouw zelf binnen te komen, zei waarnemend ambassadeur Bernard Berendsen. Vol gens hem is de ambassade niet van plan de groep van het ter rein te verwijderen. Volgens het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag praat de staf van de ambassade met de bete ra vegers om ze te bewegen af te zien van verdere actie. De actie- voerders eisen onafhankelijkheid voor de Indonesische provin cie. Zij willen dat de Nederlandse regering hun zaak bepleit in de Verenigde Naties. Noord-Korea hekelt 'bemoeizucht' VS londen Noord-Korea heeft gisteren fel uitgehaald naar de Ver enigde Staten. Pyongyang vindt dat de VS zich op glad ijs bege ven door Noord-Korea te waarschuwen voor de gevolgen een nieuwe rakettest. Volgens Noord-Korea moeten de VS zich niet bemoeien met binnenlandse aangelegenheden. Een dergelijke houding leidt alleen maar tot extra militaire investeringen en nieuwe rakettesten. In een verklaring van het Noord-Koreaanse persbureau stelt het Noord-Koreaanse bewind dat Washington kennelijk een aanleiding zoekt om oorlog te voeren. De Ameri kaanse minister Cohen van buitenlandse zaken waarschuwde onlangs, samen met Japan en Zuid-Korea, voor de 'ernstige ge volgen' van een nieuwe rakettest. In augustus vorig jaar testte Noord-Korea een raket voor de lange afstand. Hongerdood dreigt in Sierra Leone geneve In het West-Afrikaanse Sierra Leone worden zo'n an- r1 derhalf miljoen mensen door een hongersnood bedreigd, zo hebben de Verenigde Naties gisteren gemeld. De VN deden een dringende oproep tot hulp. De VN-coördinator voor Sierra Leo ne, Kingsley Amaning, meldde dat dertig procent van de kinde ren onder de 10 jaar in het door de rebellen beheerste noorden van het land ondervoed is. Bij volwassenen is de situatie niet veel beter. Na acht jaar kwam op 7 juli formeel een einde aan de burgeroorlog, waar tienduizenden mensen het slachtoffer van 3 werden. President Ahmed Tejan Kabbah en de leider van het Revolutionaire Verenigde Front (RUF), Foday Sankoh, tekenden toen een akkoord dat voorziet in een amnestie voor oorlogsmis dadigers en regeringsdeelname voor de rebellen. I Nieuwe pcb-vervuiling in België brussel In Belgisch-Limburg is een tweede vervuiling van afge werkte olie met een te hoge concentratie kankerverwekkende pcb's aan het licht gekomen. Eerder ontkende de Belgische pre mier Verhofstadt dat er in zijn land nog andere bronnen van vervuiling zouden zijn. Voor zover bekend is de vervuilde olie niet in de voedselketen terechtgekomen. De regionale overheid in Vlaanderen heeft inmiddels 368 tests uitgevoerd in de voe dingsindustrie, veevoederbedrijven en opslagplaatsen van afge werkte olie, en er zullen nog diverse tests volgen. De vervuilde olie blijkt vorige maand to zijn aangetroffen in een vat op een containerpark in de gemeente Heusden-Zolder. De verontreini ging kwam aan het licht na extra controles die op gang kwamen door het dioxineschandaal van begin juni. Registratie Oost-Timorezen verlengd Dili De kiezersregistratie voor het referendum over onafhanke lijkheid voor Oost-Timor is met twee dagen verlengd tot vrijdag. Om de registratie van zo veel mogelijk potentiële stemmers mo gelijk te maken, krijgen Oost-Timorezen in het buitenland tot zondag de tijd. Dit hebben de Verenigde Naties vandaag be kendgemaakt. De volkerenorganisatie maakt zich vooral zorgen over de registratie van de 40.000 tot 60.000 Oost-Timorezen die door het geweld naar andere plaatsen op het eiland zijn ge vlucht. Het hoofd van de VN-missie voor Oost-Timor Unamet, Ian Martin, verwacht dat het uitstel geen invloed zal hebben op de datum van het referendum. Het referendum werd al meer malen uitgesteld en staat nu voor 30 augustus gepland. Droogte treft landbouw VS Washington Van dit meer in de Amerikaanse staat Virginia is weinig meer over na de extreme droogte van de afgelopen pe riode. Hoewel het kwik intussen naar meer behagelijke tempe raturen is teruggelopen, klaagt de "landbouw steen en been. De grote droogte is een ramp voor agrarische staten als Ohio, West- Virginia en Pennsylvania. In enkele staten zijn de landbouw gronden officieel als noodgebied aangewezen. President Clin ton heeft het Congres al om ruim 20 miljard gulden gevraagd om de boeren tegemoet te komen. Het dodental als gevolg van de hittegolf in grote delen van de Verenigde Staten is inmiddels opgelopen tot zeker 225. Voor arme inwoners in negen staten is de eerste 110 miljoen gulden aan noodhulp al ter beschikking gesteld. Het geld kan worden gebruikt voor de aanschaf van air co's en ventilatoren. foto epa chris kleponis 'Herrezen' vrouw alsnog doodgeslagen Dhaka Een jonge Bengalese vrouw van wie werd aangenomen dat ze dood was, is vorige week alsnog door haar geschrokken echtgenoot en andere familieleden doodgeslagen nadat ze bij de traditionele hindoecrematie schreeuwend tot bewustzijn was gekomen. De 24-jarige Arati Rani, inwoonster van het afge legen dorp Baneswar, verloor donderdagavond haar bewustzijn nadat ze door haar echtgenoot Anil Chandra was geslagen. Chandra en zijn ouders dachten dat de vrouw dood was en leg den haar lichaam achter het huis op een brandstapel voor een traditionele crematie. Toen de vlammen haar lichaam raakten, kwam de vrouw schreeuwend bij. De vrouw werd met stukken brandhout alsnog doodgeslagen. rome hans geleunse «correspondent Door de langdurige zomerse droogte en aanhoudende temperaturen boven de der tig graden, is Italië opnieuw in de greep van bosbranden. Volgens de autoriteiten en het Wereld Natuur Fonds (WNF) is er opzet in het spel bij bijna de helft van alle bosbran den. Alleen al in de noordelijke provincie Ligurië waren dat er in het laatste weekein de van juli 26. Justitie verdenkt in veel ge vallen een opvallende groep van de brand stichtingen: de boswachters. Volgens bestuurslid Alessandro Bardi van de Italiaanse afdeling van het WNF hande len de forestall uit economische motieven: herbebossing levert extra werk op. In de zuidelijke provincie Calabrië stellen de au toriteiten een onderzoek in naar criminele samenwerking tussen 'natuurbeheerders' en de beruchte N'drangheta, de Calabri- sche maffia. Het platbranden van natuur gebied is een geliefkoosde methode om grond rijp te maken voor (illegale) woning bouw. Op Sardinië zijn schaapherders no toire brandstichters: zo breiden zij hun weidegronden uit. Vorig jaar woedden er in heel Italië bijna 2,500 bosbranden, die 110.000 hectare na tuurgebied zwartblakerden. Dit jaar bleef de schade tot afgelopen weekeinde beperkt tot 30.000 hectare. Maar dat zegt nog wei nig, omdat augustus traditioneel een vurige maand is. De grootste risicogebieden zijn Ligurië, Sicilië en Sardinië. Het is opmerkelijk dat ook Calabrië hoog scoort, omdat er in deze provincie relatief weinig bos is. Niet minder opmerkelijk is het feit dat bij de Calabrische overheid liefst 16.000 forestali in dienst zijn. Van ruim honderd van hen is inmiddels vastge steld dat zij wel salaris opstreken, maar nooit op hun werk verschenen. Het WNF is de brandstichtingen zó zat dat het beloningen van meer dan honderddui zend gulden uitlooft voor informatie die leidt tot arrestatie van brandstichters. Het aantal aanhoudingen is minimaal. Van de meest verdachte groep, de boswachters, is volgens het dagblad Corriere della Sera nog nooit iemand opgepakt. Ook de Italiaanse regering lijkt het pro bleem nu serieus te nemen. In het parle ment wacht een nieuwe wet op goedkeu ring. Die stelt straffen van maximaal tien jaar op brandstichting. Deze wet moet ook een einde maken aan economische motie ven voor brandstichting. Zo wordt een ter mijn van tien jaar ingevoerd voordat ver brand bosgebied voor andere doeleinden kan worden gebruikt. Herbebossing, be taald door de overheid, vergt een 'afkoe lingsperiode' van drie jaar. Na Yangtze zal ook Gele Rivier overstromen PEKING DPA-Rtr-AFP Het Internationale Rode Kruis venvacht dat de overstromin gen in China tot september voortduren en dat behalve de Yangtze ook de Gele Rivier buiten haar oevers zal treden. Overstromingen van de Yangtze hebben vanaf juni al 420 Chinezen het leven ge kost. Bijna twee miljoen van hen zijn dakloos geworden. Het hoge water treft er ruim 66 miljoen mensen. Het Rode Kruis heeft van daag de internationale ge meenschap om hulp voor de slachtoffers gevraagd. De ont heemden hebben op dit mo ment het meest behoefte aan voedsel, kleding en sanitaire voorzieningen. Vorig jaar traden de Yangtze en andere grote rivieren even eens buiten hun oevers. In 1998 doodden de ernstigste overstromingen in veertig jaar in totaal meer dan vierdui zend mensen. De autoriteiten stuurden gisteren 140.000 mi litairen naar de kritieke plaat sen van de Yangtze, vooral in het midden van het land. •--> I. -41 ii 4 fJ- -'*~T brussel» anp Uit een hulpfonds van de Europese Unie blijkt ruim ne gentig miljoen gulden verdwenen. Dat onthult het Duit se weekblad Stern in de uitgave die morgen verschijnt. De Europese Commissie gaf de nieuwe financiële tegen slag toe in een vertrouwelijk bericht aan het Europees Parlement. Het CDA heeft inmiddels Kamervragen ge steld aan staatssecretaris Benschop van Europese zaken en minister Zalm van financiën. miljoen euro ontbrak, zette Brussel alle betalingen stop. Honderden ambtenaren van een speciale afdeling die toe zicht houdt op de externe hulp programma's van de Europese Unie, speuren al sinds maan den naar het verdwenen geld. Tot nu toe zonder veel succes. Volgens de verdragen hadden sommige firma's al lang bedra gen tussen de 200.000 gulden en twee miljoen gulden moeten terugbetalen. Na de schandalen die tot het aftreden van de vori- Bij het fonds gaat het om een programma voor Europese in vesteerders in Zuid-Amerika, Azië en Afrika (ECIP). De be drijven krijgen financiële hulp als zij samen met een onderne ming in een ontwikkelingsland een joint-venture oprichten. Het geld (ruim 550 miljoen gul den sinds 1995) werd onder meer verstrekt als renteloze le ning of subsidie. Omdat uit de pot ruim 42 Cliili hoopt op 'vriendelijke arbitrage Sydney Zo'n 80.000 liter lichte ruwe olie uit een Italiaanse tanker is gisteren terechtgekomen in Bo tany Bay, de natuurlijke haven van de Australische stad Sydney. De stad is daardoor in oliedampen gehuld. Ook zijn de eerste met olie besmeurde vo gels al gevonden en is er veel dode vis aange spoeld. Met man en macht wordt geprobeerd de vervuiling op te ruimen. Geruchten willen dat de lekkage het gevolg is van sabotage door beman ningsleden van de tanker. De autoriteiten zijn daarom een diepgaand onderzoek begonnen naar de oorzaak. Zeker is dat de olie naar buiten is ge lekt uit twee leidingen die niet waren afgesloten. Dit gebeurde terwijl de tanker voor anker lag bij een terminal van Shell Australia. foto reuters londen-madrid afp-dpa-anp De Spaanse onderzoeksrechter Baltasar Garzon wil de zaak te gen de Chileense oud-dictator Pinochet gewoon voortzetten. Dat schrijft hij in een brief aan minister van buitenlandse za ken Matutes. Chili deed Spanje onlangs een officieel verzoek de hele kwestie rond Pinochet af te doen met een 'vriendelijke arbi trage' bij het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag. Garzon schrijft Matutes dat het principe van een onafhan kelijke rechtsgang mogelijk wordt geschonden als Chili en Spanje overeenstemming berei ken. Mensenrechtenorganisa ties en advocaten spraken zich gisteren ook uit tegen een even tuele 'deal'. Pinochet werd in oktober vo rig jaar op verzoek van Garzon in Engeland aangehouden. De Spanjaard wil hem vervolgen wegens misdrijven tegen de menselijkheid tijdens zijn be wind. Pinochet probeert sinds zijn aanhouding uitlevering aan Spanje te voorkomen. Groot-Brittannië heeft in middels laten weten dat het Pinochet naar huis laat terug keren als Spanje niet langer om zijn uiüevering vraagt. Behalve Spanje eisten ook Frankrijk, Zwitserland en Bel gië de uiüevering van Pino chet. Die uitleveringsverzoe ken heeft men echter laten val len, ten gunste van de Spaanse zaak. Pagina 2: Commentaar Minister geeft geen geld meer voor het houden van vergaderingen paramaribo anp Het parlementaire werk in Suriname verkeert in de gevarenzone. Minister Tjan Gobardhan van financiën stelt geen geld meer beschikbaar om de minimale kosten voor het houden van vergaderin gen te betalen. Parlementsvoorzitter Marijke Djwalapersad zegt dat hierdoor de parlementaire democratie in gevaar komt. Tijdens een vergadering toonden zowel parlementariërs van de coalitie als van de oppositie zich verontwaardigd en misnoegd over het uitblijven van finan ciële steun. Een coalitielid stelde zelfs voor het 'parlement dan maar te ontbin den.' Zijn collega's vonden echter dat de volksvertegenwoordiging intact moet blijven en met minimale middelen moet proberen te blijven functioneren. De 'kleine kas' waaruit de dagelijkse behoeften van het parlement moeten worden betaald, is sinds eind vorig jaar niet meer aangevuld. Dat was wel met het ministerie van financiën afgespro ken. ,,Er is geen geld voor kantoorbe hoeften, papier, defecte airco's en repa ratie van dienstvoertuigen", zegt parle mentslid Ruth Wijdenbosch. Djwalapersad vermoedt dat een con flict tussen haar en Gobardhan de reden is voor het uitblijven van financiële steun aan het parlement. Djwalapersad keerde de Basispartij voor Vernieuwing en Democratie (BVD), waarin zij en Go bardhan bestuursfuncties bekleedden, enkele maanden geleden de rug toe. Ze eiste toen zelfs het ontslag van Gobard han als minister. Djwalapersad vindt dat er een einde moet komen aan de situatie waarin het parlement enerzijds controle uitoefent op de regering en anderzijds financieel van haar afhankelijk is. jakarta theo haerkens correspondent De Indonesische president Habibie heeft gisteren in één keer een eind ge maakt aan het geknoei van de landelijke verkiezingscommissie door de resulta ten van de verkiezingen in Indonesië geldig te verklaren. Zo heeft hij het de mocratisch proces in zijn land over de zoveelste hobbel heen geleid om het niet te laten ontsporen. De leden van de commissie zaten na schier eindeloze stemmentellerij al bijna twee weken te soebatten over de uitslag. Opvallend was daarbij de verdeling van de kampen. De grote partijen, die 93 procent van het electoraat achter zich hadden gekregen, konden zich volledig vinden in de uitslag. De kleintjes, die let terlijk geen man de straat op konden krijgen, gingen zich toen zo formalis tisch mogelijk opstellen. Maar liefst honderdduizend 'missers' werden aan gemeld voor onderzoek naar onrecht matigheden. Dat onrechtmatigheden er - al dan niet met opzet - geweest zijn, lijdt geen twij fel. Er zijn fouten gemaakt, er is gepro beerd de resultaten op een oneerlijke manier te beïnvloeden, maar over het al gemeen overheerst het gevoel dat de verkiezingen 'zo eerlijk mogelijk zijn ver lopen'. Dat zeggen niet alleen de win nende partijen; ook PAN, de partij van Amien Rais die vijfde werd en met 7,2 procent van de stemmen relatief slecht scoorde, legde zich daar onmiddellijk bij neer. Minstens zo belangrijk is dat de binnen- en buitenlandse waarnemers zich posi tief hebben uitgelaten over het verloop van de verkiezingen. De grote vertraging bij het tellen van de stemmen was eer der een bewijs dat er deze keer werkelijk en met^rote inzet stemmen werden ge teld. Mensen die dat nog nooit eerder hadden gedaan, maakten alle mogelijke fouten die dan later weer moesten wor den hersteld. Maar de bureaucraten die vroeger zorgden voor klaterende over winningen van Golkar, het politieke voertuig van voormalig president Soe- harto, werd buiten het hele proces ge houden. Dat was op zich al een prestatie van formaat. Toch leek de hele operatie aan het eind nog schipbreuk te kunnen leiden. De landelijke verkiezingscommissie heeft daarin een wel zeer bedenkelijke rol ge speeld. De commissie bestond uit verte genwoordigers van de 48 deelnemende partijen en vijf onafhankelijke deskundi gen die namens de regering zitting had den genomen. Deze 53 mensen zochten gezamenlijk oplossingen voor alle mo gelijke problemen in de aanloop naar en tijdens de verkiezingen. Dat was nodig omdat veel democratische regels dom weg niet bestonden. Zo zagen ze zich ook voor de vraag gesteld: wanneer zijn de verkiezingen rechtsgeldig? Uiteinde lijk werd besloten dat daar sprake van was als tweederde van de partijen zijn handtekening zou zetten. En daar bleek uiteindelijk de zwakte van het hele bouwwerk te zitten. Toen was uiteraard nog niet bekend dat slechts een handvol partijen er met het leeuwendeel van.de stemmen vandoor zou gaan. En wie had in de golf van de mocratische broederschap ook maar durven vermoeden dat slechte verliezers en kleingeestigheid de meest vrije ver kiezingen in 44 jaar achteraf nog zouden kunnen bederven? Toch gebeurde dat bijna. Partijtjes die niets te verliezen hadden - een aantal was gelieerd aan Soeharto - gingen op alle mogelijke manieren dwarsliggen. Ze probeerden toch nog een zeteltje te ver sieren in het vijfhonderd man tellende parlement waarin 38 militairen worden benoemd. Ook al hadden ze de kies drempel van twee procent niet gehaald. Twee onafhankelijke deskundigen die het waagden om op te merken dat deze te klein gebleken partijtjes na de verkie zingen ook niet meer hoefden mee te praten over de verdere uitwerking van de democratische spelregels, werden bijna uit de commissie gegooid. De rol van voorzitter Rudini, een voormalig mi nister, was daarin wel het opvallendst. Hij kon het niet opbrengen het grote al gemeen belang voor ogen te houden en puur te kijken of zijn eigen werk, dat van de 52 anderen en het verloop van de verkiezingen door de beugel kon. Hij legde niet zijn functie neer maar weiger de wel als lid van een van de teleurge stelde partijtjes zijn handtekening te zet ten onder de moeizaam bevochten uit slag. Habibie heeft onder dit alles nu een streep gezet. Er moet werk gemaakt wor den van de presidentsverkiezingen dit najaar. Daarna komt er een nieuwe re gering en kan de economische crisis in Indonesië pas echt worden aangepakt. ge EU-commissarissen leiddeg, rapporteerde de demissionaiije Commissie vrijwillig het tekort aan de parlementaire commissi die toezicht houdt op de begrq- ting. ECIP-ambtenaren gaan er ni'qt vanuit dat zij al het geld terug krijgen. De ondersteunde on dernemingen blijken gedeelte lijk failliet, naar onbekende be stemming vertrokken of noojt opgericht. Het CDA-Tweede Kamerlid Van den Akker wil van staatsse cretaris Benschop en ministqr Zalm weten welke maatregelen volgens hen noodzakelijk zijn om een dergelijke fraude in de toekomst te voorkomen. Ook wil hij weten of de beide bewinds personen de kwestie aan de or de willen stellen in de Raad van Ministers en bij de Commissije zelf. Öcalan roept PKK op strijd te staken istanbul «jessica lutz correspondent De leider van de Koerdische; Arbeiderspartij, PKK, Abdullah öcalan heeft zijn organisatie' gevraagd om 'vanaf 1 septem ber de gewapende strijd te be ëindigen' en alle confrontaties met het Turkse leger te mij den. dooi zich van Turks grondgebied terug te trekken. In een korte door zijn advoca ten uitgegeven, verklaring ver zoekt hij 'alle betrokken in stellingen en autoriteiten van de staat en de maatschappij om redelijk te zijn en dit pro ces van vrede en broeder schap te steunen.' Tijdens zijn proces op het eiland Imrali, bood de rebel lenleider herhaalde malen aan om in ruil voor zijn leven zijn gezag te doen gelden in dienst van de vrede. Toch werd hij ter dood veroordeeld. De uit voering van dat vonnis moet echter nog door het parlement goedgekeurd worden. Koerdi sche waarnemers zien in deze oproep een keerpunt. Nooit eerder heeft öcalan de PKK zulke 'duidelijk instructies ge geven. Treinramp door reeks fouten van personeelsleden NEW DELHI ANP-AFP Een reeks menselijke fouten heeft de treinramp van maan dag in India veroorzaakt. Dat zei directeur Indra Gosh van de Indiase spoorwegen vanmor gen. ,,Het ongeluk is het gevolg van een reeks fouten die is ge maakt door het personeel van stations en de conducteur op één van de treinen en zijn assis tent", aldus Gosh. De sneltrein die maandag frontaal op de Brahmaputra Mail botste, reed waarschijnlijk al zeven tot veertien kilometer op het verkeerde spoor, meldde CNN gisteren. De spoorweg maatschappij heeft inmiddels toegegeven dat de trein per abuis op een verkeerd spoor is gekomen. Het personeel van twee stations heeft niets ge merkt en hetzelfde geldt voor de conducteur en zijn assistent. De Indiaase autoriteiten wil len vier seinwachters verhoren die ten tijde van de ramp dienst hadden. Het viertal was aan vankelijk gevlucht, maar drie van hen meldden zich gisteren. De vierde wordt nog vermist. Twee dagen na de treinramp, in Gaisal, waarbij officieel meer dan 275 mensen het leven ver loren, hebben de reddingswer kers weinig tot geen hoop dat er nog overlevenden zijn in de, enorme berg wrakstukken. Ze ker tweehonderd lijken zouden nog uit de wrakstukken moeten'' worden gehaald.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5