eiden Regio 100 Nieuwe basisschool begint klein nel ophalen van rof vuil kost geld Die laatste brillen zijn we binnen twee uur kwijt1 If Over de heilzame werking van de calendula officinalis JAAR Cel geëist voor overval die nooit plaatsvond Zwaard burchtleeuw onthuld Leidsch ff'P, Dagblad NSDAG 4 AUGUSTUS 1999 (vim wegman, 071-5356414. plv -chef herman joustra, 071-5356430 braakpoging mislukt Twee mannen hebben gisteren zonder succes gepro- rd een woning aan de Anne Frankweg leeg te roven. De be ier lag te slapen maar werd wakker van gerommel aan zijn r. Toen hij een kijkje ging nemen, zag hij dat de deur was ngebroken. In het portaal stond een man die tegen hem zei: toch slapen". Vervolgens maakte de onbekende zich uit de ten. Daarna rende ook een tweede man het huis uit. chtgewonde bij verkeersongeval •n Bij een verkeersongeval op de kruising van de Churchill- i en het Boshuizerpad is gisteren een 43-jarige Leidse brom- ister lichtgewond geraakt. Ze moest voor behandeling naar academisch ziekenhuis (LUMC). De vrouw kwam op het spad in botsing met een 15-jarig meisje op de fiets. Vermoe- jk nam de fietsster de bocht te ruim. Het meisje bleef onge- rd, de vrouw scheurde een oogkas. ndertelefoon zoekt vrijwilligers De Leidse afdeling van de Kindertelefoon is op zoek nieuwe vrijwilligers. De afdeling krijgt per jaar meer dan telefoontjes van kinderen en jongeren tussen de acht en tien jaar. De vragen die ze stellen, zijn erg divers. Het ene I wil weten hoe hij met pesten om moet gaan, een ander wil oon een mop horen. Om alle telefoontjes te kunnen blijven itwoorden heeft de Kindertelefoon dringend nieuwe men- nodig. Belangstellenden kunnen zich opgeven voor een in- latiebijeenkomst, 's avonds op 2 september. Aanmelden via tel: 0800-0432. 'De Voltreffer is geen besloten club Een lerarentekort in het algemeen ten spijt, is Leiden in het nieuwe schooljaar een basisschool rijker. Een kleine, voorlopig. Met ingang van maandag 16 augustus opent in de Hoge Mors aan de Turkooislaan pinksterbasis school De Voltreffer haar deuren. De school begint met zo'n twintig leerlingen in een combinatieklas van groep 1 en 2. onno havermans ienst milieu en beheer van gemeente Leiden heeft ïdagmorgen tevergeefs een iswagen op pad gestuurd rof vuil op te halen bij een van de stichting huisves- werkende jongeren. Op de van de Hooglandsekerk- irsteeg en de Middelweg niets te vinden. Pas de vol le ochtend trof een toeval- asserende vuilnisman enig aan dat hij in zijn wagen de en afvoerde. Van een af- jl ak om het grof vuil binnen lur op te halen, blijkt in de inistratie van de dienst sprake. Die reactie van woordvoerder Anne Marie Wal- rave van milieu en beheer staat haaks op het relaas van koster A. Vroomans van de Hoogland se Kerk, die zich in deze krant beklaagde over de hoop vuil die vijf dagen lang voor zijn deur bleef liggen. Volgens Vroomans was afgesproken dat het vuilnis snel zou worden opgehaald, maar Walrave kan die afspraak nergens terugvinden. „In ons systeem staat een. gewone af spraak voor maandagmorgen. Die afspraak is vorige week woensdag al gemaakt, maar er is niets afgesproken over beta ling. En een afspraak om bin nen 24 uur op te treden is altijd tegen betaling." leiden eric-jan berendsen De kinderen krijgen les in het gebouw van de Rhema Christen Gemeente (RCG). Daarin zijn al een kinderdagverblijf en peu terspeelzaal Joepie gevestigd. „Maar de basisschool moet worden losgezien van de ge meente en het kinderdagver blijf', aldus Dennis Sieval (27) secretaris van de RCG. „Het wordt zeker geen besloten club. We willen niet in een hokje worden geplaatst. De school heeft een heel lage drempel en staat open voor iedereen. Mo menteel zijn er bijvoorbeeld in het kinderdagverblijf meer kin deren van niet-gelovige ouders dan andersom." Sieval spreekt samen met schooldirecteur Jeroen Tim- mers (28) van een goed door dachte en weloverwogen stap. „Een basisschool begin je niet zo maar. Heel belangrijk is de voorbereiding. Want als het fout gaat en de kinderen moe ten naar een andere school dan is dat heel ingrijpend op die leeftijd." Daarom werd al meer dan een jaar geleden contact opge nomen met de gemeente Lei den, het ministerie van onder wijs en de schoolinspectie. Het gebouw aan de Turkooislaan voldoet aan alle wettelijke voor schriften zoals geschikte les- en speelruimtes voor bijvoorbeeld handvaardigheid of gym. En er zijn gediplomeerde leerkrach ten. Het leerplan is overgeno men van een evangelische ba sisschool in Arnhem. „Zonder hoogmoedig te willen lijken, denken wij ons door kleinere klassen te kunnen onderschei den", aldus Timmers. „Zie ons als een gewone school maar wel een school met een overtui ging." Volgens Timmers komt het idee om met De Voltreffer te beginnen 'uit het hart'. ,,Als je zelf kinderen hebt, word je je bewuster van de toekomst." De Voltreffer moet meteen op eigen benen staan want het is een privéschool en ontvangt dus geen subsidie. Daarom wordt er aan de ouders van leerlingen een inkomensafhan kelijke bijdrage gevraagd. Bij een netto maandinkomen van maximaal 1549 gulden moet er voor één kind 20 gulden per maand worden betaald. Bij een maandelijks netto inkomen van 5200 gulden of meer bedraagt de maandbijdrage voor het eer ste kind 240 gulden. Voor een tweede kind wordt 25 procent van de bijdrage van het eerste kind gerekend. Voor een even tueel derde kind vijf procent. Een onderwijzeres begint half augustus met de lessen voor de combinatiegroep. Schooldirec teur Timmers mag zelf 'in de toekomst kijken.' Want er is ca paciteit voor acht groepen op De Voltreffer dus er kan worden gegroeid. „We willen de kinde ren hier een fijne tijd geven waar ze later met plezier op te rugkijken. Maar we willen ze ook voldoende toegerust en met een goede houding naar de middelbare school zien gaan.#. Dat ze daar komen met het ge voel van 'ik ben iemand'." 2 "j n ruud §ep olg van voorpagina Haarlemmerstraat herbergt nog veel meer enverkopers. Hans Anders bijvoorbeeld. Hier gt weer een briefje. De toon is hier niet ver- ichuldigend, maar... anders. 'Wij verkopen f i zonsverduisteringsbrillen!!', klinkt het geïr- rd. Blijkbaar worden de verkopers hier in- dels bijna gestoord van de eclipsbrillengekte. niet naar binnen gaan om te vragen of er ïenkort misschien nog een nieuwe lading ïenkomt. I e verkoper van Iris Optiek heeft goed nieuws een jongedame die al even op zoek is naar eclipsbril. „We krijgen ze donderdag weer. I honderd stuks. Dat moet genoeg zijn." Op ij naag waar hij op dit moment nog een lading Mlen vandaan weet te toveren, antwoordt hij trots. „Goede contacten, hè." Is het mogelijk al vast te reserveren? De verkoper antwoordt beves tigend. De jongedame plaatst meteen een bestel ling van vijf brillen. Dat is dan 25 gulden. Dat had ze dus niet hoeven doen. Even verder op heeft Bril 58 nog een laatste stapeltje eclips- brillen liggen. Kunststof brillen zonder oren, maar met een handvat om het ding voor de ogen te houden. „Ik heb deze pas vanmorgen binnen gekregen. Dit zijn echt de laatsten", waarschuwt de verkoper die naar eigen zeggen de afgelopen weken duizenden brilletjes heeft verkocht. „En ik zou willen dat ik er nog 100.000 meer had. Je raakt ze zo kwijt." Niet alleen opticiens verkochten de afgelopen weken volop bnlletjes. Ook de ANWB en de Bru- na boekhandels verkochten brillen, maar dan wel samen met een boek over de zonsverduistering. Zelfs déze pakketten zijn bij de ANWB aan de Stationsstraat inmiddels uitverkocht. Een briefje moedigt kopers aan om te gaan shoppen bij opti ciens, de Etos in de Stationshal en - vanaf don derdag - de Bruna boekhandel. Verder vermeldt de ANWB het telefoonnummer van een stichting in Utrecht die eclipsbrillen op zou sturen. De Etos drogist heeft inderdaad nog een paar brilletjes. „Maar die laatste exemplaren zijn we binnen twee uur kwijt", verwacht de verkoopster. Haar collega gaat even bellen om te informeren of er daarna nog nieuwe exemplaren komen. Het antwoord is 'nee'. Probeer het eens bij de Shell, adviseren de dames. Helaas. „Ze zijn uitverkocht, maar morgen schijnt er weer een lading te komen", vertelt het meisje achter het glas van de benzinepomp aan de Rijndijk. Kom morgen eens terug, misschien helpt het. Bij de Bruna boekhandel aan het Vijf Meiplein is nog precies één boek met bril op voorraad. Prijs: 24,95 gulden. Van nieuwe brillen weet de verkoper niks. „Misschien kunt u beter het hoofdkantoor bellen." En inderdaad. Daar weten ze te melden dat er vanaf donderdag weer brillen liggen bij de winkels van Bruna én bij De Boeke- lier. „Enkele tienduizenden brillen'meldt de woordvoerder enthousiast. Maar'die worden dan wel verdeeld over niet minder dan 500 winkels. Dat wordt dus in de rij staan. Nog maar even met de stichting gebeld die brillen opstuurt. Na lang in gesprek te zijn ge weest, neemt uiteindelijk een antwoordapparaat de honneurs waar. De machine meldt dat oude bestellingen netjes worden afgehandeld, maar dat nieuwe bestellingen helaas niet meer in be handeling kunnen worden genomen. Wie nog een bril wil hebben moet maar langs komen. Op de Utrechtse sterrenwacht. Terug van Zomerstop met o.a. Menu Du Chef 5 gangen 89,75 Keuze menu 3 gangen 59,75 Voorstraat 133a, 2201 HS Noordwijk Binnen tel. 071-3648932 fax 071-3647149 geopend vanaf 17.00 uur. Ma./di. gesloten den haag/leiden persbureau cerberus Twee Rotterdammers hoor den gisteren bij de Haagse rechtbank celstraffen van twee jaar eisen in verband met een overval die in Lei den moest plaatsvinden maar dat nooit deed; er is zelfs niet bekend wie het slachtoffer had moeten wor den. Op 23 april greep de politie de Rotterdammers in de kraag nadat een getuige hen eerst op verdachte wijze in een auto en later in de bosjes zag verschansen. Dat was in de Opaalstraat in Lei den. Toen agenten de bos jes daar doorzochten von den ze twee vuurwapens en een met cassis gevulde in jectiespuit. Een derde Rot terdammer ontkwam en is tot op heden nog niet aan gehouden. De jongste verdachte (24) bekende bij de politie dat ze een dealer uit de Opaal straat wilden beroven van diens hasj. De injectiespuit met frisdrank moest het be oogde slachtoffer bang ma ken; er zou hem verteld gaan worden dat er met AIDS besmet bloed in zat. Zijn medeverdachte (52) ontkende deze gang van za ken. Hij vertelde ae recht bank gisteren dat hij slechts als chauffeur had gediend voor de mannen in de auto die 'hasj wilden kopen'. Voor de vuurwapens en bi vakmutsen die ze bij zich hadden, had hij geen verkla ring. Volgens de raadslieden van de verdachten - mr. Putto en mr. R van der Vel den - kan er geen veroorde ling volgen omdat er geen slachtoffer is, en dus ook geen aangifte. Het bewijs bestaat uit de bekentenis van de jongste verdachte en de gevonden vuurwapens. Maar volgens aanklager Visser is dat bewijs voldoen de. Hij eiste wegens poging tot afpersing twee jaar cel tegen de 52-jarige man en twee jaar cel, waarvan acht maanden voorwaardelijk te gen de 24-jarige Rotterdam mer. De laatste had nog geen strafblad. De ander is al eens eerder veroordeeld wegens zijn betrokkenheid bij een poging tot doodslag met vuurwapens. De rechtbank doet op 17 augustus uitspraak. leiden eric-jan berendsen Tentoonstelling Cruydt en Quaal in de Hortus Botanicus en onno havermans :m nou de calendula offici- is, met z'n gele of oranje >jes. Staat misschien gewoon u in de tuin. Kan geen lad, deze goudsbloem. Vroe- peurden de Leidse lakenfa- canten er gele tinten uit om stoffen te kleuren. Op het "fete moment geoogd en ver- rkt met olie, maakt u er ook heilzaam zalfje tegen laaf- en snijwondjes mee. ar pas op. De goudsbloem is i van de weinige planten arvan de werking geen scha- ijke effecten heeft. Zelf expe- ïenteren met geneeskrachti- planten kan dodelijke gevol- i hebben. )p de tentoonstelling Cruydt Quaal in de Hortus Botani- maakt de bezoeker een ndeling langs 21 eeuwen dicinaal gebruik van plan- i. „Veel planten hebben een ze, bittere smaak omdat ze ït willen worden opgegeten", rtelt Stans van der Veen, die rondgang door de tuin vorm f. „Dat schrikt de grote gra- fs af. Maar de mens heeft ge- brd om van die afweerstoffen Ibruikte maken." De hortus van de Leidse uni- psiteit is van oudsher bedoeld p geïnteresseerden uitleg te [ven over aard en werking van jverse planten. Al aan het ein- e van de zestiende eeuw werd C tuin aangelegd om studen- jn wegwijs te maken. Leiden 'rbergt daarmee de oudste irtus in Europa. Iedereen weet wel een huis- iddel tegen een kwaaltje, zo blijkt in de Orangerie waar be zoekers uitleg krijgen over ho meopathie. Er hangen over zichten, er is een video van dr. Vogel en er staan potten en planten aan de hand waarvan de bezoekers zichzelf kunnen testen. „De meeste mensen reageren enthousiast, maar er worden ook veel vragen gesteld. Dit is een bestaande tentoon stelling, dus heb ik voor enkele relativeringen", al dus Van der Veen. „In deze om geving moet je natuurlijk voor zichtig zijn met een postief ver haal over homeopathie." Buiten blijkt trouwens al snel dat natuurgeneeskunde veel meer is dan homeopathie al leen. De tuin is uiteindelijk het leukste onderdeel van de ten toonstelling, want hier groeien en bloeien de planten zelf. Zo als lievevrouwebedstro, dat heerlijk geurt in het matras en ongedierte als vlooien en mij ten weghoudt, en lavandel, dat in een zakje onder het hoofd kussen nog altijd een prima slaapmiddel is. De Grinkgo, een forse boom uit Azië, neemt een prominente plaats in, sinds hij in 1785 in de tuin achter het Rapenburg werd geplant. De blaadjes zijn zo mooi dat de Duitse dichter Goethe er ooit een gedicht aan wijdde. Een extract van die blaadjes stimuleert de bloeds omloop en is effectief tegen aderverkalking. In China wor den de pitten van de vruchten geroosterd en gegeten als bor relnootjes. Vrouwen smeken bij de boom de goden om vrucht baarheid. De antropa bella-donna of wel wolfkers behoort net als de monnikskap, alruin en doorn appel tot de zogeheten heksen planten. Ze hebben een hoge hallucinerende werking, zeker als ze op plaatsen op het li chaam worden aangebracht waar de werkzame stoffen snel in de bloedbaan worden opge nomen. „Dan krijg je het vliegeffect", zegt Van der Veen. „Heksen konden niet echt vlie gen, maar ze wisten precies hoe ze met dit soort planten moes ten omgaan, wat hun werking was en daar maakten ze ge bruik van. De bella-donna heet zo omdat vrouwen aan het Spaanse hof deze plant ge bruikten om mooie grote ogen te krijgen. Oogartsen gebruiken die stof nu nog om pupillen wijder te maken tijdens oogon derzoek. Maar je moet er mee uitkijken, want je kunt er blind van worden." De waarschu wing prijkt op elk uitlegbordje in de hortus: Experimenteer nooit met planten. Raadpleeg bij klachten altijd een arts, apo theker of erkend therapeut. Deskundige Frits Tillemans verzorgt zaterdagmiddag in sa menwerking met de Volksuni versiteit K&O een inleidende workshop over natuurgenees kunde. Zondag leidt hij belang stellenden rond door de hortus. Die wandeling begint om 12.00 uur en kost 7,50 gulden inclu sief entree en een kop koffie of thee. De tentoonstelling duurt nog tot 22 augustus. Gekleed in korte broek maar met ambtsketen om de nek heeft D66-wethouder Alexander Pechtold (toerisme en monumenten zorg) gistermiddag in de Burgsteeg het zwaard van de burchtleeuw onthuld. Hij deed dat in de frinctie van loco-burgemeester omdat burgervader Jan Postma herstellende is van een hartinfarct. Pecht old trok de Leidse vlag van het zwaard en werd daarbij geassis teerd door een lid van het Da Vinei-dispuut van de Leidse studen tenvereniging Quintus. Da Vinei heeft naast de burchtpoort een plaquette laten bevestigen met daarop een korte tekst over de ge schiedenis van de Burcht. Pechtold toonde zich verheugd dat de leeuw boven de toegangspoort weer een zwaard in zijn klauwen heeft. „En dat daarbij de poort en de daarop geschilderde tekst meteen is opgeknapt. Het is nu een mooie en duidelijk herkenbare entree naar de Burcht." Het oude uit 1662 daterende zwaard werd vermoedelijk in april vorig jaar gestolen. De Noordwijkerhoutse wapenverzamelaar S. Schermer Voest heeft het origineel kunnen reconstrueren aan de hand van een op het gestolen zwaard lijkend wapen uit zijn collec tie. Het probleem was namelijk dat er geen tekeningen van het oo- spronkelijke wapen bewaard waren gebleven. Die fout is dit keer niet gemaakt. Om eventuele toekomstige dieven .een slag voor te zijn, ziin de afmetingen plus bijbehorende versieringen van het zwaard nauwkeurig vastgelegd. DE WERELD OM JE HEEN Leidsch Dagblad brengt in zes specials de belangrijke voorpagina's van de afgelopen eeuw uit. De volgende special verschijnt op dinsdag 10 augustus. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13