Leidsch Dagblad Machinale controle paspoort 17 19 Invalide Duitser eerste slachtoffer hittegolf Moeder doodt en verwondt kinderen GELD Rondetafelgesprekken over herindelingen Plezierjacht kopje onder Zeedruiven veranderen zee in een 'ballenbak' DE WERELD OM U HEEN. ilNSDAG 3 AUGUSTUS 1999 Gesprek van de Dag Duizenden op de been bij kaatsen in Franeker OPGERICHT 1 MAART 1860 Economie i Cultuur en Kunst Overname maakt managers NIPO tot multimiljonairs Maurice Wijnen maakt Diana-musical Sport Zeilster Carolijn Brouwer wil alsnog Sydney halen 'E'chiphol verkent mogelijkheden voor toekomst )e luchthaven Schiphol werkt aan een plan om de pas- oortcontrole gedeeltelijk te vervangen door machines, amen met de Koninklijke Marechaussee en de Immi- JJi^ratie- en Naturalisatiedienst (IND) wordt onderzocht of sizigers zich in de toekomst kunnen identificeren met injevbi ij voorbeeld vingerafdrukken. Ook het maken van een can van de iris van het oog is een optie. :hiphol richard mooyman toepassing is de luchthaven voorlopig nog niet toe. „We 'olgens woordvoerster M. de kunnen ook niet zeggen welke ie van Schiphol gaat het om systemen worden ingevoerd." verkennende studie. Aan Automatische grenspassage is 37,52 volgens haar een onderwerp waarop alle grote luchthavens studeren. In werkgroepen wordt getracht om tot een in ternationale standaard voor controle-apparatuur te komen, aldus De Bie. De luchthaven denkt dat vooral zakenreizigers die veel vliegen van de automatische grenscontrole gebruik zullen maken. Het zal volgens De Bie ook mogelijk blijven om een pas aan de marechaussee te to nen. „Het is een extra keuze voor frequente reizigers die er behoefte aan hebben." Ook wordt nagedacht over manie ren om de papierwinkel rond vliegtuigtickets te reduceren. Onlangs is op beperkte schaal voor zakenreizigers de moge lijkheid ingevoerd om zelf in te checken bij een automaat. De studie heeft volgens Schiphol niets te maken met het huidige tekort aan mare chaussees op de luchthaven, waardoor de wachttijden bij de grenscontrole kunnen oplopen. „Het doel is om in de toekomst een efficiënte, veilige en be trouwbare grenspassage moge lijk te maken." De nieuwe tech nieken kunnen wel helpen om lange rijen wachtende reizigers bij de grenscontrole te bekor ten. President-directeur G. Cer- fontaine van Schiphol stuurde onlangs een brandbrief aan mi nister De Grave (defensie) over het personeelstekort bij de ma rechaussee op de luchthaven. Volgens Cerfontaine is de orga nisatie niet meegegroeid met het snel gestegen aantal passa- KATWUK/NOORDWUK ANP Ze voelen aan als kleine zachte bolletjes, steken niet, maar sto ren wel menig zwemmer die een frisse duik in zee neemt: zeedruiven. Voor de kust van Katwijk en Noordwijk voelt de zee aan als een ballenbak. Vol gens onderzoeker L. Peperzak van het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) gedijen deze rib kwalletjes erg goed bij warm weer en de daarmee gepaard gaande hoge watertempera tuur. De zeedruiven veroorzaken geen allergische reactie en stin ken ook niet. De zee voelt al- Samenvoegen gemeenten staat niet voorop iiden/bollenstreek hans jacobs 10.9C 3, 5. ind oktober begint de door 9 2 pinister Peper (binnenlandse taja ivaken) ingestelde stuurgroep 5(rachtige gemeenten' met de 2.i(pndetafelgesprekken, die mo- elijk kunnen leiden tot ge- ïeentelijke herindeling in de >uin-en Bollenstreek en de eidse regio. Eerder moest de stuurgroep, ie onder leiding staat van de oormalige Noord-Hollandse edeputeerde De Zeeuw, de ge- prekkenreeks afzeggen omdat r bij de betrokken gemeenten veel weerstand was. De afge- )pen maanden zijn gebruikt de discussiebijeen- omsten een plan van aanpak de 'jf maken. De stuurgroep moet voor de linister een analyse maken an de knelpunten die er zijn in ebieden waar al lange tijd geen Kemeenten zijn heringedeeld, 'aartoe behoort zowel de Leid- e regio als de Duin-en Bollen- die Tentoonstelling Boerhaavomatic automaten en robots voor de jeugd: spellen, speurtochten en zomerpuzzel woensdag 4 aug. 14 uur: robots maken en video Mnseum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 071-5214224 streek. De Zeeuw en zijn groep kijken naar zaken als de kwali teit van het gemeentebestuur, naar het functioneren daarvan, hoe de dienstverlening is, hoe veel steun van andere gemeen ten nodig is en of er misschien nauwer kan worden samenge werkt. In het regeerakkoord is afgesproken dat er na een der gelijke analyse 'eventueel kan worden gekomen tot verster king van het lokaal bestuur door gemeentelijke herinde- ling'. Volgens zowel De Zeeuw als minister Peper staat het samen voegen van gemeenten dus niet voorop. „Het is echt niet zo dat we na afloop alleen maar mo gen roepen: herindelen", aldus De Zeeuw eerder dit jaar. Peper heeft overigens bij andere gele genheden wel laten weten dat mini-gemeenten als Warmond, Valkenburg en Zoeterwoude (die qua inwonertal alledrie tot de kleinste gemeenten van Ne derland behoren) wat hem be treft beter in een groter geheel kunnen opgaan. Of hij daarvoor dan instemming krijgt van de Eerste Kamer valt nog te be zien. Partijen als D66 en CDA steunen herindeling alleen wanneer de betrokken gemeen ten er zelf mee instemmen. Er komen in de Duin-en Bol lenstreek en de Leidse regio twee rondetafelgesprekken, waaraan ook vertegenwoordi gers tfan de provincie Zuid-Hol land zullen deelnemen. Minis ter Peper verwacht aan het ein de van het jaar het eindrapport. oude wetering Door een plotselinge uitwijkmanoeuvre voor de vertrekkende veerpont is een plezierboot bij Oude Wetering onder een duwbak terechtgekomen. Bij de aanva ring op de Oude Wetering raakten de beide opvarenden van het jachtje gistermiddag rond kwart voor drie te water. Omstanders trokken de 73-jarige vrouw en een 68-jarige man uit Delft op het droge. De vrouw ontkwam daardoor aan de verdrinkingsdood, want zij kan niet zwemmen. Beide slachtoffers zijn voor onderzoek naar het LUMC in Leiden gebracht. De boot zonk en is later uit het water getakeld. Door de takelwerk zaamheden was de Plantage enige tijd afgesloten voor het verkeer. Pagina 14: Politie was bang voor problemen met veerpont. FOTO HIELCO KUIPERS Botulisme steekt op meerdere plaatsen de kop op ruswuk* anp De hittegolf heeft voor zover bekend het eerste slachtoffer geëist. Een 56-jarige invalide man uit het Duitse Duisburg bezweek zondagnacht op een binnenvaartschip in Does burg aan de warmte. Gisteren was de 32e hittegolf van de eeuw om 12.11 uur een feit. De vorige hittegolf was in au gustus 1997. De langste be leefde Nederland in 1975. Op 29 juli van dat jaar begon een aaneengesloten reeks van achttien zomerse dagen, waarvan er zes tropisch (30 graden of hoger) waren. Op meerdere plaatsen in Nederland is botulisme uitge broken. De waterbacterie ver giftigt vissen en vogels, vooral eenden. Een deel van de aan getroffen kadavers is voor on derzoek naar het instituut ID- DLO in Lelystad gebracht. In de provincie Noord-Holland zijn door de aanhoudende hitte drie zwemvijvers veront reinigd met de blauwalg. De provincie raadt af daar te zwemmen. De brandweer moest er gis teravond in Woubrugge aan te pas komen om bewoners van het zorgcentrum Wouds oord wat koelte te bezorgen. Van 22.00 tot 24.00 uur zetten zij het platte dak blank. Vol gens directrice J. Korterink scheelde daalde de tempera tuur in het bejaardenhuis in elk geval twee graden Celsius. „Maar het is met 28 graden nog steeds veel te warm", al dus Korterink, die benadrukt dat de bewoners niet klagen over «de hoge temperaturen. „De ventilatie is weliswaar prima, maar airconditioning hebben we niet. Dat is een luxe die we ons niet kunnen veroorloven." De directrice schakelde de brandweer overigens pas in toen pogingen waren ge strand om met een particulie re pomp water uit de Woud wetering op het dak te krij gen. „Daarom kwam de brandweer ook pas 's avond in actie. De commandant kon zich helemaal vinden in mijn verzoek. De brandweer maakte de regenpijpen dicht, waardoor het water op het dak bleef staan." Dierenartsen worden over spoeld met vragen over het bestrijden van vlooien bij huisdieren. Door de aanhou dende warmte tieren de vlooien welig in de vachten van de beesten. De vraag naar ongediertebestrijding (vooral vlooien en wespen) is de ontsmettingsdienst van de Roteb in Rotterdam boven het hoofd gegroeid. De dienst heeft een wachtlijst voor twee weken opgelopen. Buiten drinken, buiten zitten, buiten eten... en sinds kort ook buiten geknipt worden. Vanwege het warme weer heeft de Leidse vestiging van Kinki Kappers aan de Oude Rijn de stoelen buitengezet. Onder be langstellende blikken van voorbijgangers krijgen de bezoekers een zomers kapsel aangemeten. FOTO MARK LAMERS Familiedrama in Arnhem arnhem» gpd-anp Een 38-jarige Arnhemse vrouw heeft gistermiddag haar vijfjari ge zoontje zodanig gestoken met een mes dat het kind korte tijd later aan zijn verwondingen is overleden. Zijn tweeling broertje is levensgevaarlijk ge wond in een ziekenhuis opge- nonjen. De vrouw probeerde daarna de hand aan zichzelf te slaan en is eveneens in een ziekenhuis opgenomen. Het drama speel de zich af in de woning van het gezin in de Arnhemse wijk Gei tenkamp. In het huis werd een afscheidsbrief van de vrouw ge vonden. Een kennis van de vrouw nam gisteren rond drie uur een kijkje in de woning en trof op de bovenverdieping de zwaar gewonde kinderen en hun moeder aan. Hij alarmeerde een buurman, die de politie en de ambulance belde. Het is niet duidelijk is hoe lang de gescheiden vrouw en haar twee kinderen gewond in huis hebben gelegen. Later op de middag overleed een van de zoontjes. De toestand van het andere kind en de moeder is volgens de politie zeer zorgelijk. Een derde zoon van twaalf jaar was op het moment van het drama niet thuis. Dat de vrouw in overspannen toestand verkeerde, was sommige buurt bewoners al eerder op de dag duidelijk. Zo verbood ze haar twaalf zoon kort na het mid daguur op hoge toon de hond van een van de buren uit te la ten, terwijl de jongen dat graag en regelmatig deed. „Donder maar op naar je oma", zou zijn moeder hebben geroepen. LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 FIETSEND VERDIENEN leen minder schoon en fris aan. Volgens Peperzak zijn er dit jaar meer zeedruiven, omdat de snelheid waarmee de water temperatuur stijgt, hoger is dan in slechtere zomers. Zo lag die temperatuur eind juli al rond de 20 graden. Zeedruiven hebben dezelfde afmeting als gewone druiven (tot 3 centimeter) en beschik ken over een ingewikkeld darmkanaal. De diertjes be staan voor 99,9 procent aan wa ter en hechten zich na een zwembeurt niet aan het mense lijk lichaam. Ze vangen plank ton met behulp van twee tenta kels. HET WOORD IS AAN Lea Couzin Liefde Is als een melodie; waar het op aan komt is het vinden van de juiste arran gementen. 30% 30% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 2 VANDAAG 20 PAGINA'S Clark verloor na Kosovo-oorlog krediet Clinton new york ap NAVO-commandant generaal Wesley Clark verspeelde tijdens een incident kort na de Kosovo- oorlog zijn vertrouwen bij pre sident Bill Clinton. Mede daar om moet hij enkele maanden eerder bij het bondgenoot schap vertrekken. Dat schrijft het Amerikaanse weekblad Newsweek. Toen Russische parachutis ten met vrachtwagens vanuit Bosnië onderweg gingen naar het vliegveld van de Kosovaarse hoofdstad Pristina, gaf Clark aan de commandant van de KFOR-eenheden, de Britse lui tenant-generaal Michael Jack son, de opdracht militairen in helikopters te sturen om het vliegveld in te nemen. „Ik ga voor jou niet de Derde Wereldoorlog beginnen", zou Jackson hebben geantwoord. De Britse militair deed dan ook niets. De Russen namen het vliegveld in, en verzekerden daarmee voor zichzelf een plaats in de KFOR-missie. Beide generaals zochten het hogerop. Jackson kreeg steun van de Britse premier Tony Blair, maar Clark kreeg Clinton niet achter zich. Newsweek zei niets over andere conflicten, maar eerder was gemeld dat Clark eerder en meer wilde bombarderen dan de politieke leiding van de NAVO. Clark kreeg vorige week te horen dat hij volgend jaar april plaats moet maken voor lucht- machtgeneraal Joseph Ralston. Tot de Kosovo-oorlog had Clark juist de naam een 'politieke mi litair' te zijn. Er wacht hem nu waarschijnlijk een diplomatieke post. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I Adres: Postcode: - Tel: - Plaats: - i(I v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik inijn abonnement: ld Per maand Per kwartaal Oautoniaflsch (f 96.90) I i automatisch (f. 33,70) pacceptgiro (f. 97.90) V i Nr. bank/giro:Handtekening:i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128 030 8 "712141 "4001 1 4"

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1