Laag opgeleide doet Fiasco met tunnel doet Noren pijn Politiek is zicht op praktijk kwijt Zuid-Holland probeerde met Ceteco tot regeling te komen PvdA zoekt geschikte portefeuille voor beoogd gedeputeerde Huizer Binnenland minder aan beweging L J In zeker 43 gemeenten een autoloze zondag ZATERDAG 31 JULI 1999 'Sportterreinen in achterstandswijken Twee jaar na oplevering rijden er nog steeds geen treinen door BILTHOVEN HANS LEBER Laag opgeleiden doen steeds minder aan lichaamsbeweging, hoog opgeleiden steeds meer. Mede hierdoor raakt de ge zondheid van 'arme' Nederlan ders verder achterop bij de 'rij ke'. Onderzoekers van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) pleiten voor de aanleg van sport- en speelterreinen in ach terstandswijken, veilige fietspa den, eventueel aparte school sport voor jongens en meisjes en betere voorlichting. Volgens RIVM-epidemioloog dr. Jaap Seidell zorgen maat schappelijke ontwikkelingen er voor dat de Nederlander te wei nig beweegt. „Mensen gaan met een lift naar een verdieping waar zij step-oefeningen doen. En ze gaan op de fiets naar een fitnesscentrum om daar op een hometrainer te oefenen. Dat is eigenlijk raar. Laag opgeleiden beseffen doorgaans niet dat be weging nodig is, dat heeft voor hen geen prioriteit. Bovendien wordt vandaag de dag de licha melijke activiteit 'gekocht' door ergens lid te worden. En daar hebben zij vaak geen geld voor." Het RIVM-onderzoek werd gehouden onder volwassenen van 20 tot 64 jaar in Maastricht, Amsterdam en Doetinchem en wees uit dat de helft van de be volking 'weinig actief is. Dit gaat gepaard met risico's voor hart- en vaatziekten en een minder fysiek welbehagen. Eer der onderzoek door het Cen traal Bureau voor de Staüstiek leverde een percentage van 60 procent 'inactieven' op. Seidells verklaring: „Het CBS meet al leen de lichamelijke inspanning in de vrije tijd. Maar er zijn ook mensen die op school of tijdens het werk sporten of inspannin gen plegen." Wie per week minder dan een half uur wandelt, fietst of voet balt, wordt door de onderzoe kers als 'inactief beoordeeld. Deze inactiviteit komt het meest voor onder laag opgelei den, ouderen, weduwen en we duwnaars, arbeidsongeschikten en werklozen. Wie meer dan een half uur per dag een matige (wandelen) of zware inspan ning (voetballen) pleegt, en ten minste twee uur per week een zware, geldt als 'zeer actief. Mensen met een hoge oplei ding bewegen het meest en zijn actiever dan mensen met een middelbare opleiding die op hun beurt actiever zijn dan laag opgeleiden. De onderzoekers maken zich zorgen over de allochtonen. Die bevinden zich vaak onder de laag opgeleiden. Seidell: .Al lochtonen bereik je bovendien alleen met tolken en daar had den we geen budget voor. We denken dat het goed is dat tij dens schoolsport jongens en meisjes gescheiden kunnen worden. Samen sporten kan om godsdienstige of culturele redenen een probleem zijn. En wie als kind niet sport, zal dat als oudere ook niet doen. Dat geldt voor iedereen." AMSTERDAM ANP Op 19 september zullen zeker 43 plaatsen meedoen aan de autoloze zondag. Plaatsen als Haarlem, Den Haag en Gronin gen, maar ook het al bijna auto vrije Schiermonnikoog zullen die dag één of meer straten af sluiten. Zo'n zeventig gemeen ten denken nog na over deelna me, blijkt uit een inventarisatie van het Landelijk Overleg Auto vrije Zondag (LOAZ). Het LOAZ is niet ontevreden. In Amsterdam wordt een deel van het centrum autovrij: het stuk dat omsloten wordt door het Singel (de binnenste gracht) en een deel van de Jordaan. „Toch nog een behoorlijk ge bied", aldus René Danen. De gemeente is bang voor schade claims bij een totale afsluiting van het centrum. LOAZ en Mi lieudefensie willen voor de par keergarage van de Bijenkorf het startschot geven voor hun actie. Daarmee willen zij de toene mende drukte in het autover keer aan de kaak stellen. In de autovrije plaatsen staan tal van activiteiten en evene menten op de agenda, uiteen lopend van buurtfeesten tot koffieconcerten. Houten sluit 's middags zijn rondweg af voor skeelerwedstrijden. Geleen huurt wellicht een zeppelin om personen te vervoeren. Plaatsen die besloten hebben mee te doen, zijn verder onder meer Den Helder, Delft, Henge lo, Purmerend, Tilburg en Zwolle. Rotterdam had op 3 juli al een autovrije zaterdag. De eerste spade voor de hogesnelheidslijn moet nog in de grond. De dis cussie over de geboorde treintunnel onder het Groene Hart is nog steeds niet afgerond. Ongetwij feld dat de plannenmakers de afgelopen jaren met enige bezorgdheid hebben gekeken naar Noorwegen. Omdat het vliegveld van de Noorse hoofdstad werd verplaatst, moest er een hogesnelheidslijn komen naar de nieuwe locatie bij Gardermoen. OSLO HANS JACOBS Even ten noorden van Oslo is een 13,6 kilometer lange spoor tunnel gebouwd, die echter al leen nog maar ellende heeft op geleverd. In plaats van dat de natuur, zoals de bedoeling was, er mee werd gespaard, is flinke schade aangericht terwijl twee jaar na oplevering de treinen de tunnel nog steeds niet mogen gebruiken. Misschien dat het vanaf 22 augustus lukt. Het leek allemaal zo mooi. Het vliegveld Fornebu, aan het randje van de stad, barstte al ja ren uit zijn voegen. Anders dan op Schiphol, waar in elk geval nog voldoende fysieke ruimte is voor groei, kon er in Oslo geen toestel meer bij. Zeker ook om dat de Noorse milieu-eisen bij zonder pittig zijn. Na jarenlang soebatten ook in dat opzicht lijkt Noorwegen veel op Neder land, waar Schiphol tenslotte ook al jaren onderwerp van dis cussie is viel in 1992 het be sluit om uit te wijken naar een plek vijftig kilometer ten noor den van de hoofdstad. Midden in de bossen zou de militaire basis Gardermoen worden uit gebouwd tot een splinternieuw vliegveld, waar ook KLM door de deelname in de Noorse luchtvaartmaatschappij Braat- hens belangen heeft. Om het autoverkeer terug te dringen en tevens het milieu te sparen moest Gardermoen via een hogesnelheidslijn met Oslo en omgeving worden verbon den. Daar is immers het groot ste deel van de Noorse bevol king geconcentreerd. De mi lieubeweging eiste echter dat kostbare natuurgebieden zou den worden gespaard. Net als het Nederlandse kabinet be sloot de Noorse regering dat een spoortunnel, in dit geval onder het waardevolle meren gebied even ten noorden van Oslo, de oplossing moest bie den. Die tunnel, Romerikspor- ten geheten, is inmiddels meer De hogesnelheidslijn (voorgrond) tussen Oslo en de nieuwe luchthaven Gardermoen (achtergrond) kan wel licht eind volgende maand eindelijk volledig worden benut. foto reuters dan twee jaar klaar, maar wordt nog steeds niet gebruikt. De meren erboven lopen namelijk leeg. Het natuurlijk evenwicht is dermate verstoord dat door de kieren en spleten van de rotsbodem het water wegsijpelt, de tunnel in. Het meer Norde Puttjern daalde in de zomer van 1997 met maar liefst zes meter. Door het wegzakken van het grondwater verzakten in de buurt van de spoorlijn ook veel huizen. De hogesnelheidstreinen die de reistijd tot Gardermoen tot 19 minuten hadden moeten be perken, moeten nu omrijden. Daardoor kan de geplande top snelheid van 210 kilometer per uur niet worden gehaald. Dat kost niet alleen meer tijd (ruim een half uur), maar beperkt ook de mogelijkheden. Rond Oslo zit het spoorwegnet vol en is er tijdens de spits slechts plaats voor twee treinen naar het vliegveld. In de concurrentie met het eigen vervoer verliest de dure trein belangrijk terrein. De 'Gardemobanen' moest vijf tig procent van het verkeer naar het vliegveld voor zijn rekening nemen. Veel mensen kiezen nu voor de auto. Het concept van het 'milieuvriendelijk alterna tief, waarmee de Noren de ver plaatsing van het vliegveld een jaar geleden nog aanprezen als voorbeeld voor andere landen, is ondermijnd. De Noorse spoorwegen heb ben twee jaar lang samen met de tunnelbouwers, het Noorse energiebedrijf en andere des kundigen naar oplossingen ge zocht. Vergeefs werd gepro beerd de wand van de tunnel, die 160 tot 200 meter onder de grond ligt, waterdicht te maken. Dat leverde weer andere pro blemen op omdat er bij het dichtplakken giftige stoffen werden gebruikt. Het water trok zich er ook niets van aan. De meren bleven lekken. „Het lijkt wel of iemand de stop eruit heeft gehaald", aldus een Noor se ingenieur. Simpel terugpom pen van het water kon ook niet. De ecologische balans van de meren zou er door worden ver stoord omdat het water 'onder weg' allerlei mineralen en zou ten oppikten, die in de meren zelf niet voorkomen. De nu gekozen oplossing is zeer kostbaar. Het project kost de Noorse spoorwegmaat schappij NSB al veel meer dan de aanvankelijk geraamde 3 miljard gulden. Vanuit het Kroktjernmeer wordt water naar het Norde Puttjernmeer gevoerd. Vanuit de tunnel wordt met meerdere pompen water geloosd in de rotsgrond. Op die manier moet het na tuurlijk evenwicht worden her steld. De Noorse overheid is er evenwel niet echt blij omdat de gevolgen op lange termijn niet duidelijk zijn en omdat het geen permanente oplossing biedt. Zo lang de Romerikspor- ten wordt gebruikt, zal er ge pompt moeten worden. De Ne derlandse tunnel is maar de helft van de lengte van die in Noorwegen, de bodemgesteld heid is in de Hollandse klei grond geheel anders, en ook hoeft er niet zo diep te worden geboord, maar dat de bouw nog verrassingen oplevert, ligt voor de hand. Het nieuwe vliegveld, dat met zijn uiterst strenge milieu-eisen als voorbeeld kan dienen voor een eventuele verplaatsing van Schiphol, is het grootste en duurste project dat de Noren op hun vasteland hebben on dernomen. De met veel staal, hout en glas uitgevoerde lucht- haventerminal is het grootste gebouw van het land. Ook hier stonden de autoriteiten de af gelopen winter voor proble men. Het vliegveld is gebouwd boven een ondergronds opslag- gebied voor water. Er mag dus absoluut geen olie of brandstof lekken. Toch kwamen er resten van het voor het ontdooien van de vliegtuigen gebruikte chemi sche product acetate onder de grond terecht, waardoor meer dan 60.000 liter water werd ver vuild. Inmiddels is dat water weggepompt. ANALYSE DEN HAAG HENK DE KAT De gedachte dat door de aanstelling van oud-minister Van Dijk tot hoofd van het onderzoek naar de Zuid-Hollandse Cete- co-zaak en het geheime bankieren een ra diostilte zou intreden, is dé laatste dagen met de onthullingen over de gedragingen van topambtenaar Baarspul teniet ge daan. De stroom berichten en geruchten gaat onverminderd voort. Van Dijk, die met de commissie in beslotenheid politie ke en ambtelijke hoofdrolspelers wil (ver- )horen, krijgt het moeilijk. Maar bij de cal vinist Van Dijk hoeft niet te worden ge vreesd dat partijgenoten 'uit de wind' worden gehouden'. De onderste steen moet boven komen, hebben de politieke partijen in het Pro vinciehuis zelf gezegd. Terecht. Wil het bestuur van Zuid-Holland iets terugwin nen aan geloofwaardigheid en autoriteit, dan is dat de enige remedie. Het team van Van Dijk wordt inmiddels ook wel de 'Ceteco-commissie' genoemd. Dat is in feite te beperkt. Natuurlijk moet Van Dijk de zaak uitpluizen waarmee het tumult drie weken geleden begon: de twee leningen van 47,5 miljoen gulden aan handelshuis Ceteco. Het gaat echter veel verder dan die incidentele zaak. Met de val van Ceteco kwam ook een onder liggend systeem van lenen en uidenen aan het licht, het zogeheten bankieren. Vandaar dat de commissie-Van Dijk de opdracht heeft om twee hoofdstukken te schrijven. Het ene deel zal gaan over alles wat direct met Ceteco samenhangt het leningen stelsel, de risico's daarvan, de controle die de provincie zelf al dan niet uitoefende, de controle die er zou moeten zijn van het ministerie van binnenlandse zaken, de werkwijze van de provinciale bankier-af deling (de zogeheten treasury'), eventue le belangenverstrengeling daarbij en de fi nanciële resultaten. Maar minstens zo belangrijk is het tweede hoofdstuk. Dat moet handelen over de hele inbedding van de Ceteco-zaak: de politieke besluitvorming, het functione ren van bestuur en ambtenaren, de vraag of het bankieren tegen de wet was, de mandaat-regeling (ambtenaren hadden volmacht om zelfstandig 200 miljoen gul den uit te geven) en de activiteiten en ver antwoordelijkheden van politiek, ambte naren en de huis-accountant. Duidelijk is nu al dat dit het belangrijkste hoofdstuk wordt. Want welke ambtelijke fouten of misstappen wellicht zijn ge maakt: vast staat dat het allemaal is be gonnen vanuit politieke hoek. Gedepu teerde Staten besloten in 1995 zelf te gaan bankieren. En sterker: welbewust, zo heb ben insiders verklaard, werd dat besluit vertrouwelijk gehouden zodat discussie en controle uitbleef. Daar zit de kem van de affaire. In de nasleep van de Ceteco-zaak is ei genlijk nog een derde hoofdstuk zeer wenselijk, over de hele bestuurscultuur. 'Ceteco' en 'het bankieren' zijn namelijk de gevolgen van een trend die de afgelo pen tien jaar overal in overheidsland de kop heeft opgestoken: 'verzakelijking' in combinatie met 'besturen op hoofdlij nen'. Sinds begin jaren negentig zijn in het Pro vinciehuis allerlei diensttakken afgestoten (groenservice, technische verkeersdienst, vuilbedrijf Proav) terwijl andere diensten steeds meer werden verzakelijkt (waaruit het bankieren voortvloeide). Voor het res terende takenpakket werd steeds meer overgestapt op het 'poldermodel-sys teem': of je nu het aantal bedden in ver pleeg- en ziekenhuizen neemt, de jeugd zorg of de toekomst van het Westland, de duinen dan wel de Krimpenerwaard: alles is tegenwoordig 'op hoofdlijnen' vastge legd in convenanten. Voor bestuurders is dit poldermodel reu ze makkelijk: je gaat met andere partijen netjes om tafel zitten, en je sluit een com promis. Maar niet alleen levert dat een kleurloze politiek op, ook krijg je het ef fect dat bestuurders het zicht op hun handelen verliezen. Een bejaardenhuis dicht in Wateringen, recreatiebootjes weg in Nieuwkoop, leningen aan Ceteco? Bo venin het Provinciehuis weten ze vrijwel niets meer van die dagelijkse gevolgen. Er wordt immers 'op hoofdlijnen' bestuurd. Het is daarom helemaal niet uitgesloten dat bij de provincie nog meer affaires slui meren, bijvoorbeeld op milieugebied. Want ook daar is het zicht op de praktijk voor een heel groot deel weg. Weer nieuwe onthullingen over 'bankierenprovincie DEN HAAG'HANS JACOBS HAAGS REDACTEUR Het blijft beschuldigingen rege nen aan het adres van Zuid- Holland. Volgens het Financiee ls Dagblad heeft de provincie geprobeerd buiten de andere schuldeisers om een regeling te treffen met handelshuis Ceteco. De poging om de leningen van 47,5 miljoen van het noodlij dende bedrijf terug te vorderen en buiten de publiciteit te blij ven mislukte echter. Ceteco heeft begin deze maand uitstel van betaling gevraagd. Het dagblad baseert zich bij deze aantijging op bronnen die zijn betrokken bij de onderhan delingen tussen Ceteco en de schuldeisers. Zuid-Holland heeft vanaf de eerste bijeen komst op 28 januari alle verga deringen van schuldeisers ge meden. De provincie wilde geen ruchtbaarheid geven aan haar betrokkenheid met Cete co. Pas op het beraad op 29 april bij ING Bank, toen op nieuw over de verlenging van de schulden van Ceteco moest worden beslist, verscheen de tot dan toe anonieme schuldei ser, in de persoon van de in middels zeer omstreden 'treas urer' K. Baarspul. De andere partijen trekken daaruit de conclusie dat het bankierende Zuid-Holland, dat Ceteco op het laatste moment nog steun gaf, al langer wist dat de lening aan het handelshuis een probleem vormde. Een an dere lezing van het verhaal is dat Baarspul in januari niet aanwezig was vanwege een ski vakantie. Den Haag wil hangen de het onderzoek, dat oud-mi nister Van Dijk deze week naar de zaak is begonnen, niet rea geren. Baarspul zei donderdag avond nog steeds volledig ach ter de lening aan Ceteco te staan. „Het was toen we de le ning verstrekten geen verliesge vend bedrijf. Integendeel, het had een winstpotentie van hier tot gunder. Er was geen twijfel aan de kredietwaardigheid", al dus de ambtenaar. Het weekblad Vrij Nederland stelt deze week dat de provinci ale kasbeheerder al in 1987, toen Zuid-Holland met bankie ren zou zijn begonnen, grote ri sico's heeft genomen. De eerste lening ging naar Ceteco. Het bedrijf, dat vooral zaken doet in Zuid-Amerika, gold toen als een van de minst betrouwbare de biteuren in Nederland. Het had niet veel gescheeld of het han delshuis was toen al failliet ge gaan. In het weekblad plaatst directeur Hendrik van Buuren van het Nederlands Centrum van Handelsbevordering vraag tekens bij het rentepercentage dat de provincie doorbereken de aan Ceteco. Den Haag vroeg voor de leningen in 1997 en 1998 een rente van 4,5 procent, ruim onder de destijd geldende marktrente van 5,31 en 4,71 procent. Volgens een anonieme moneybroker had Zuid-Hol land in beide gevallen veel meer kunnen vragen. Dat Baarspul dat niet heeft gedaan roept ook in bancaire kringen de vraag op waarom Zuid-Hol land veel te goedkoop geld uit leende en wie daar behalve Ce teco eventueel wijzer van is ge worden. In dat licht vraagt de onthul ling dat Baarspul een privéreke- ning heeft bij de Heemsteedse geldbemiddelaar NTLA Asset, dat via een dochterbedrijf pro vinciaal geld leende aan Ceteco, om nauwgezet onderzoek. Baarspul had overigens toe stemming van de provincie om in Heemstede een eigen reke ning aan te houden. „Juist om elke belangenverstrengeling te vermijden heb ik het aan mijn bazen gemeld", aldus de top ambtenaar. ?_EN HAAG HANS JACOBS 1AAGS REDACTEUR lenie Huizer moet deze week gemengde gevoelens heb ben gehad dat uitgerekend zij door de PvdA in Zuid-Hol land is voorgedragen als opvolger van de vorige week vrij dag opgestapte gedeputeerde Arie de Jong. Enkele dagen eerder immers had ze haar partijgenoot nog ruimhartig le hand boven het hoofd gehouden. Het was, zo vond de oormalige wethouder van Zoetermeer, geen tijd om nu il de rekening op te maken in het bankiersschandaal van jle provincie. Eerst onderzoek, dan pas conclusies trek en, vond Huizer. de wandelgangen van het Provinciehuis viel uit haar JWl, mond echter een ander geluid te horen. „Dit kan echt niet. Arie had hier moeten zijn", zei Huizer tegen haar collega Kuijper. Ook voor de sociaal-democraten was de veelbesproken vakantie van De Jong onaanvaardbaar. De voor de provinciale financiën verantwoordelijke bestuur der ging tot tweemaal toe op reis terwijl 'bij wijze van spreken het Provinciehuis in de fik staat', zo vatte een Sta tenlid de algemeen gevoelde kritiek samen. De Jong deed zichzelf uiteindelijk de das om door aan zijn onverklaar bare gedrag ook nog domme verwijten te richten aan zijn ambtenaren en aan de pers. Op dat moment was zijn toch al wankele positie onhoudbaar. Huizer kwam daardoor alsnog in het college, waarvoor zij in april nog te licht was bevonden. De PvdA, die voor Huizer nu naarstig op zoek is naar een geschikte portefeuille, verweet begin deze week de coalitiepartijen GroenLinks en CDA gebrek aan solidari teit. Het was echter vanaf het begin van de affaire, toen bleek dat de provincie voor meer dan 1,7 miljard aan le ningen heeft uitstaan, duidelijk dat met name GroenLinks in gewetensnood kwam. Juist GroenLinks heeft de afgelopen jaren fel oppositie gevoerd tegen het wel erg liberale beleid van het door de WD gedomineerde provinciebestuur. GroenLinks staat altijd voorop als het om openheid, zuiverheid en duide lijkheid in de politiek gaat. Het geschipper rond De Jong was daarom pijnlijk. De partij had zich een ander debuut in het college van gedeputeerden gewenst. „Er bestaat nu eenmaal zoiets als collectieve verantwoordelijkheid, maar het is wel erg moeilijk", aldus fractievoorzitter Alex Ouwe hand. Hij voorspelde twee weken geleden nog dat het debat in september over de Ceteco-zaak de 'lalonoesproef zou worden voor zijn partij. De Jongs uitglijders en gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef maakten dat die test al veel eerder kwam. Vorige week knapte ook bij GroenLinks, en tegelijkertijd ook bij klein-rechts en het CDA, die samen met de PvdA, de Zuid-Hollandse stoplichtcoalitie vormen, het lijntje. GroenLinks heeft het eerste serieuze examen goed doorstaan. Traxx beloof! beterschap aa gehandicapte] UTRECHT ANPi De nieuwe gehandicaptenv voerder Traxx belooft zijn kl< ten beterschap. Verkeerde, v; te hoge tarieven zijn uit I computersysteem geschra Ook andere kinderziektes z eruit gehaald. In een brief z de inmiddels 10.000 klanten de hoogte gebracht van de v I zigingen. Traxx is een project van Cc nexxion, waarin onder andt NZH en ZWN zijn opgenomt Het ging begin juli dankzij e rijksbedrage van 57 miljo gulden per jaar van start. R< zen via Traxx gaat hoofdzakel via de bestaande spoor- en bt lijnen. De extra's zitten in dienstverlening van deur I deur, waarbij een beroep wor gedaan op de taxi. Een van de opvallendste fo ten in het nieuwe systeem w de prijs voor een oversteek ov de Westerschelde. Uit de Trax computer rolde een tarief v. 670 gulden. Voor de overtoc van Texel naar Den Held werd 600 gulden in rekenii gebracht. Andere reizige klaagden over belachelijke on wegen die door het compute systeem werden voorgestel Van Nijmegen naar Eindhovc via Sittard bijvoorbeeld, of va Geldermalsen via Arnhem na; Utrecht. „Systeemfouten 1 geeft een woordvoerder to „Het systeem is in drie maai den uit de grond gestampt. Oi danks alle testen is het logisc dat er schoonheidsfoutjes i zitten." De Gehandicaptenraa is blij met de aanpassingei Volgende week praat de raa met Traxx over eventuele andt re wijzigingen. „Het idee i j prachtig. Het systeem is ingt wikkeld waardoor er dinge niet goed kunnen lopen", aldu een woordvoerster. Zuid-Holland krijgt minder waterschappen DEN HAAG ANP De provincie Zuid-Holland kaï toe met beduidend minder wa terschappen. Het Bureau Wa terschappen stelt voor het aan tal waterschappen binnen vie jaar terug te brengen van twaal naar drie. De ingrijpende reor ganisatie, die nog in de huidigi zittingstermijn moet plaatsheb I ben, moet leiden tot een effici entere werkwijze, een drasti sche kostennivellering en eer beter overzicht. „Maar ook dt maatschappelijke ontwikkelin gen in de nabije toekomst ma ken een verdere schaalvergro ting noodzakelijk", zo zegt eer woordvoerder van de afdeling Waterstaatszaken in Den Haag. i Het is de bedoeling om Zuid Holland in te delen in zuid, midden en noord en elk deelge bied een waterschap toe te ken nen. De drie gebieden vormen nu al vanwege hun ligging drie eenheden op zich. Met de for mele samenvoeging verwach ten de Waterschappen ook de tarieven voor de bewoners ge lijk te stellen. De twaalf water schappen die nu in Zuid-Hol land actief zijn, berekenen nu hun eigen tarieven aan de in woners. De verschillen daarin zijn vólgens de Waterschappen enorm. „Het wordt tijd dat we daar eens naar kijken en voor een kostennivellering zorgen." Weerinstituten moeten melding KNMI doorgeven RUSWUK ANP Alle weerinstituten moeten worden verplicht om waar schuwingen van het KNMI door te geven. In het najaar komt een wet die dat moet regelen. Stations bepalen nu nog zelf of ze waarschuwingen melden. Het KNMI vindt de verplichting noodzakelijk. Dat zou ongeluk ken kunnen voorkomen zoals dinsdag op de Waddenzee, waarbij een man en een jonge tje van vijf jaar om het leven kwamen. Het KNMI had maandag ge waarschuwd voor een aflandige oostenwind, maar niet alle sta tions hebben die waarschuwing doorgegeven. Meteo Consult, dat verantwoordelijk is voor een groot deel van de radio- en televisie-uitzendingen, heeft het bericht niet meegenomen, zegt het KNMI. Commercieel directeur M. van Noord van Meteo Consult ontkent dat. Van Noord is tegen een ver plichting om KNMI-informatie te melden. „Het is meer dan eens voorgekomen dat het KNMI levensbedreigende situa ties voorspelde, waar achteraf niets van bleek. Ik vraag me af of de overheid ons kan ver plichten onjuiste informatie te verspreiden", aldus Van Noord.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5