Melasseprop trekt een dodelijk spoor Binnenland De naam en het blauw van KLM verdwijnen niet >n; lai IJshelling en korte broeken Pronk laat charterverbod regioluchthavens niet los Clingendael verliest 'diplomatenklasje' ZATERDAG 31 JULI 1999 Ouders Frédérique in hoger beroep Amsterdam De ouders van Frédérique de Rooy gaan in hoger beroep tegen een vonnis van de rechtbank in Amsterdam. Don derdag bepaalde de rechter dat De Gooilandschool in Bussum zelf mag bepalen of de vijfjarige kleuter een groep mag over slaan of niet. De ouders van het kind hadden in een kort geding geëist dat de school Frédérique van groep 1 zou laten doorstro men naar groep 3. De kleuter is volgens hen hoogbegaafd. De school bevestigt dat het meisje inderdaad goed kan leren, maar zegt dat zij op sociaal-emotioneel niveau niet bovengemiddeld is. Om een groep te kunnen overslaan moet iemand op alle ge bieden boven het kleuterniveau presteren. De ouders proberen in een spoed-appel bij het gerechtshof in Amsterdam in augus tus alsnog hun gelijk te halen. 'Gemeenschapshuis in Kosovo' den haag GroenLinks wil dat Nederlandse militairen die uitge zonden zijn naar Kosovo, samen met de burgers een gemeen schapshuis gaan bouwen. De fractie in de Tweede Kamer dringt hierop aan in een open brief aan de regering. Zo'n gemeen schapshuis kan de bevolking de ruimte en de middelen bieden voor activiteiten die bijdragen aan verzoening, democratie en maatschappelijke participatie, aldus GroenLinks-Kamerlid Har rewijn. Onderzoek naar reddingsactie umüidenHet kustwachtcentrum IJmuiden onderzoekt de red dingsactie op de Waddenzee van dinsdag. De actie kon niet ver hinderen dat een 51-jarige sportvisser en een 5-jarig jongetje, die met een open polyester boot op zee waren omgeslagen, om het leven kwamen. De landelijke waterpolitie werd pas zeven uur na de melding van de vermiste visserboot bij de meldkamer in Driebergen op de hoogte gebracht. Antiekhandelaar bestrijdt uitlevering den haag Een 45-jarige antiekhandelaar uit het Limburgse Echt vecht volgende week donderdag voor de president van de recht bank in Den Haag zijn uitlevering aan Frankrijk aan. De Fran sen willen de man aan de tand voelen omtrent kunst- en antiek- roven uit kastelen in Ecouen, Fontainebleau en Compiègne. De Franse justitie onderzoekt een affaire waarin voor elf miljoen gulden aan cultureel erfgoed zou zijn buitgemaakt, waaronder de haardijzers van Napoleon III. Volgens de advocaat, mr. F. Dronkers uit Roermond, zijn er in de antiekzaak van de Echte- naar alleen maar spullen aangetroffen die uit de kastelen zijn gestolen. De man heeft die volgens eigen zeggen gewoon ergens op de antiekmarkt opgekocht. Mogelijke daders schietpartij bekend Dordrecht De identiteit van drie mannelijke verdachten van de schietpartij van afgelopen zondagavond in de Dordtse wijk Kris pijn is vastgesteld. Bij de schietpartij viel een dode. Tot op he den zijn de verdachten zijn niet gevonden. De politie meldt dat zij ook internationaal worden gezocht en verwacht het trio bin nenkort te kunnen aanhouden. Bij de schietpartij kwam een 31- jarige inwoner uit Dordrecht om het leven. Zijn 29-jarige broer raakte daarbij gewond. Hij wordt ervan verdacht enkele uren voor de fatale schietpartij een 28-jarige plaatsgenoot met een vuurwapen te hebben bedreigd. Ook zou hij de man hebben mishandeld. De man werd deze week op vrije voeten gesteld, omdat er volgens de politie geen reden meer was hem langer te houden. lij. v| Merenbescherming tegen duivensport ,n' HijpEN haag De Dierenbescherming wil dat het komende week- eclajeinde in verband met de warmte geen wedstrijden met duiven n bjvvorden gehouden. Ze heeft daarom een beroep gedaan op de n zertederlandse Postduivenhouders Organisatie. De Dierenbe- n wtpcherming vindt het onverantwoord om de dieren onder deze moiveersomstandigheden te laten vliegen. Volgens de duivenspor- zaïters vinden de wedstrijden op een verantwoorde manier plaats, olwij hebben alle vluchten voor zaterdag en zondag ingekort en idusfe vertrekken ook vroeger, waardoor ze weer thuis zijn voordat r niefiet echt warm wordt." ver bi ^'Stadsbus rijdt spontaan water in arpttDEN Bosch* Een stadsbus in Den Bosch is uit zichzelf gaan rij- schepen en in het water beland. Dat gebeurde donderdagmiddag bij ie inpen bushalte aan de Larenweg, zo heeft de politie gisteren be- zkendgemaakt. De bus kwam tot stilstand in een singel. Er zaten allesgeen passagiers in de bus en de chauffeur had het voertuig net erlaten. De bus heeft een blokkering, die moet voorkomen dat le bus wegrijdt als de deuren geopend zijn. De politie vermoedt lat de blokkering door een technisch defect niet heeft gewerkt. )e omvang van de schade is nog niet bekend. Vader wil niet zeggen waar zoontje is ;en« Een 28-jarige man uit het Franse Nanterre weigert de :xacte verblijfplaats te noemen van zijn zoontje Hamza. Hij leeft tijdens zijn verhoor door rechercheurs uit Assen wel be tend de anderhalf jaar oude peuter te hebben ontvoerd uit de voning van diens moeder in Assen. Omdat hij hierbij geweld ebruikte, kan hij hiervoor maximaal negen jaar cel krijgen. De nan werd met toestemming en medewerking van de Duitse au- oriteiten verhoord in het huis van bewaring in Darmstadt. Daar it hij in afWachting van zijn uitlevering aan Nederland vast. Of lij meewerkt aan een snelle uitlevering, laat hij volgende week reten als hij een Duitse advocaat heeft gesproken. Volgens de nan maakt zijn zoontje het goed. Justitie vermoedt dat het kind Algerije of Tunesië is. Llleen met eclipsbrilletjes kijken en haag» Het ministerie van volksgezondheid heeft gewaar - chuwd tijdens de zonsverduistering op 11 augustus niet recht reeks in de zon te kijken. Dat kan onherstelbare schade aan et netvlies veroorzaken. Daarom raadt het ministerie aan al en te kijken met een speciaal eclipsbrilletje van Mylar, van ictor 5 en hoger. De ultraviolette en infrarode straling van het - Dnlicht kunnen het netvlies beschadigen. Normaal is het zon- cht te fel om er rechtstreeks in te kijken. Met een zonsverduis- iring valt het felle licht gedeeltelijk weg, terwijl de ultraviolette infrarode straling er nog steeds is. Zonnebrillen en beroete lasjes bieden onvoldoende bescherming. De eclipsbrilletjes /en die bescherming wel, omdat ze zijn gemaakt van Mylar, ;n stof die ook de schadelijke straling tegenhoudt. GPD Geassocieerde Pers Dienste mttös pïMm mm maklik mtél wmïïü, Geniet van Mehari's sigaren. En geniet bovendien gratis van 4 unieke koffie- meianges, exclusief vervaardigd voor Mehari's. Maak een wereldreis langs exotische koffieplantages onder het genot van je Mehari's. Haal bij je tabaksspeciaalzoak de actiefolder en het bestelformulier of bei gratis de speciale Mehari's Wereld Koffielijn 0800-023 13 92. brachj^ ygur mrlfy fjn^ y0Ur taste, find your coffee toith Mehari's Brengt de gezondheid ernstige schade toe, k.b. 4J0.1994, Stb. 720. de ;nveren kt. Meel Man met dubbele i handicap traint l voor marathon r Project rond Veluwerangers enorm succes ede gpd Het project 'Veluwerangers' voor overtollige militairen is een enorm succes geworden: terwijl de inschrijvingstermijn nog niet helemaal voorbij is hebben zich al meer dan vijf honderd mensen aangemeld voor een baan als gastheer of - vrouw op de Veluwe. Velu- weranger is een nieuw beroep, in het leven geroepen door de provincie, om het natuurtoeris- me te bevorderen. De Velu werangers leiden toeristen rond, wijzen ze de interessant ste plekjes en kunnen veel ver tellen over de natuur. Er zijn ongeveer dertig banen te vergeven onder Defensieper soneel. De provincie Gelder land en het ministerie van de fensie werken samen in het project. ,,Ik had niet verwacht dat er zoveel mensen op af zouden komen", zegt projec tofficier M. Arnouts. „We had den niet meer dan honderd mensen verwacht." Of alle vijf honderd mensen voldoen aan de voorwaarde dat ze overtollig zijn of binnenkort worden, be twijfelt hij. „Er zullen ook men sen bij zijn die ontevreden zijn met hoe het er in de organisatie aan toe gaat. Sinds 1992 heb ben we de ene na de andere re organisatie gehad en sommige mensen wachten dat niet af maar komen naar ons. En na tuurlijk trekt het project erg aan." Vissen tussen Delft en Rotterdam niet te redden De visstand tussen Delft en Rotterdam lijkt ten dode op geschreven. De massale vissterfte in combinatie met het warme weer vergroot de kans op botulisme aanzienlijk. Het wegpompen van het vervuilde water uit de Delftse grachten blijkt gisteren een desastreuze werking te heb ben gehad op de wateren in Delft, Delfgauw en Over- schie. Het water werd vervuild door melasse, een dikke stroperige vloeistof, die dinsdagmiddag vrijkwam na een ontploffing van een tank met duizenden liters bij Gist- Brocades. delft gpd Anders dan het Hoogheem raadschap van Delfland had ge hoopt, verdunde de zuurstoflo ze 'waterprop' nauwelijks. Hier door werden alle vissen op de route tussen Delft-Noord en het gemaal Parksluizen in Over- schie getrakteerd op een voor hun dodelijke waterstroom van drie kilometer lengte. Volgens metingen van het Hoogheemraadschap duurde het drie tot vier uur voordat de zuurstofloze waterstroom voor bij was getrokken. De kans is groot dat overal waar de prop is langsgegaan geen dierenleven in het water meer bestaat. Gisteravond hebben de ge meenten Rotterdam en Schie dam eveneens een negatief zwemadvies afgegeven voor on der meer de Delfshavense Schie, Coolhaven en Parkha ven. Bovendien zijn ook daar teams bezig met het opschep pen van dode vissen. De stroperige massa gaat langs de Delfshavense Schie en Coolhaven om in de Nieuwe Maas te stromen, waarna de melasse sterk verdunt. De ge meente Rotterdam verwacht dat de vervuiling vervolgens snel oplost en geen gevaar meer oplevert. Ook de gemeente Schiedam waarschuwde bewoners die aan de Schie wonen voor het ver vuilde water, dat gisteravond de stad passeerde. De waterinlaten voor het Schiedamse binnen water zijn gisteren gesloten. Om de dode vis op te vangen, is aan de rolbrug een metersgroot net opgehangen. Speciale problemen heeft het Hoogheemraadschap gehad bij het einde van de Pijnackerse Vaart aan de Rijskade in Pijnac- ker. Een kleinere waterprop dreigde door de polder van Pijnacker en Berkel in te stro men en ook daar dood en ver derf in het waterleven te zaaien. Door het instellen van een noodpomp heeft de Hoog heemraadschap de water stroom in de vaart kunnen om draaien, zodat de waterprop te rug naar Delft zou drijven. Doordat de prop uit Pijnacker ook via de Schie naar de Nieu we Maas moet worden afge voerd, zal er dit weekende op nieuw een prop van Delft naar Schiedam trekken. Het Hoog heemraadschap verwacht dat pas aan het einde van het weekeinde de situatie terug keert naar normaal. De gemeente Delft gaat er vanuit dat er nog talloze dode dieren worden gevonden. Die zijn op de bodem gestorven en komen langzaam bovendrijven. Het gevaar voor botulisme is daarom groter dan ooit. Het is onbekend hoe lang het water nog gevaarlijk blijft. Minister Pronk (milieu) laat zijn idee om het aantal charters op regionale luchthavens te beper ken, niet los. Dit blijkt uit ant woorden op vragen van het Ka merlid Verbugt (WD). Eerder dit jaar lekte uit dat Pronk char tervluchten zoveel mogelijk op Schiphol wil concentreren. Pronk wil in ieder geval niet dat door capaciteitsbeperkingen op Schiphol extra charterverkeer op regionale luchthavens ont staat. Het gaat daarbij onder meer om de vliegvelden Maas tricht, Rotterdam, Eelde en Twente. Volgens Verbugt is echter afgesproken dat regiona le vliegvelden binnen bepaalde grenzen zelfstandig mogen groeien. „Pronk geeft de strijd nog niet op, hij probeert draagvlak te creëren binnen het kabinet", i concludeert Verbugt uit de ant woorden. Het WD-Kamerlid if]! niet tegen vakantiecharten vanuit bijvoorbeeld Eindhover en Maastricht. „Dan hoeven dc- mensen niet helemaal naa^, Schiphol. Bovendien gaat hej, bij charters meestal om moder-, ne, dus schone vliegtuigen." 'j Het kabinet werkt op dit mo-a ment aan nieuwe plannen voo^ j de luchtvaart, waarin een char terverbod een plaats kan krij- L gen. „Als er zou worden beslo- ten tot een beperking van het charterverkeer op de regionalec velden, zal dit uiteraard worden( opgenomen in de hoofdlijnen-( notitie over het nieuwe Struc-a tuurschema Burgerluchtvaart-j terreinen", schrijft Pronk. De^ minister vindt in dit verband| ook overleg met België en 1 Duitsland over luchthavenont wikkelingen in de grensstreek, gewenst. Leidse studenten niet naar Groningen leiden onno ha vermans De Rijksuniversiteit Groningen en het Rijks Opleidings Insti tuut (ROI) gaan samen de op leiding voor Nederlandse diplo maten verzorgen. Met die be slissing van het ministerie van buitenlandse zaken verliest het Haagse instituut Clingendael zijn ruim vijftien jaar oude 'di- plomatenklasje'. Voor Leidse studenten maakt de keuze van het ministerie weinig uit, meent voorzitter Jaap Coen- raad van de Leidse Studenten vereniging voor Internationale Betrekkingen (SIB). „Ze hoeven niet naar Groningen om later diplomaat te worden." Onder de vorige minister (D66-coryfee Van Mierlo) is buitenlandse zaken een nieuwe koers gaan varen. Een onder zoek van KPMG bevestigde een jaar geleden dat Buitenlandse Zaken toe is aan een cultuur omslag: de wereld is veranderd en de politieke top kan zich eenvoudiger dan vroeger op de hoogte stellen van de situatie in het buitenland. Dat vraagt om een andere diplomatie. „De tijden van blauw bloed en dubbele namen liggen ver achter ons", aldus Coenraad. „Buitenlandse Zaken streeft meer naar specialisten en die mensen vinden hun weg toch wel, daar heb je zo'n klasje niet voor nodig. Clingendael had sinds de opheffing van het klas je nog enkele goede cursussen, maar die kun je blijkbaar ook in Groningen volgen. De oplei ding wordt teruggebracht tot negen weken, dat is wel heel kort." Het ministerie heeft de nieu we opleiding volgens de Euro pese regels aanbesteed. Uit vijf offertes kwam de combinatie van Groningen en ROI als beste uit de bus, verklaart een woord voerder. Hij bezweert dat dit niet alleen met de prijs te ma ken heeft. „In de nieuwe oplei ding ligt minder nadruk op kennis en meer op vaardighe den, processen en instrumen ten." Zo moet de diplomaat- nieuwe-stijl in staat zijn de be groting te lezen en de besluit vorming over het buitenlands beleid in de Tweede en Eerste Kamer te doorzien. Een permante loopbaan in de buitendienst zit er ook al niet meer in. De diplomaat heet tegenwoordig 'overplaats- baar medewerker'en het is na drukkelijk de bedoeling dat een paar jaar op een ambassade in het buitenland worden gevolgd door enkele jaren bureaudienst op het ministerie in Den Haag. Voor een dergelijke functie is naast een academische oplei ding een brede algemene ont wikkeling vereist. „De diploma tie is niet meer alleen een zaak van Leidse juristen", zegt de woordvoerder. Van oudsher kwamen veel ambassademedewerkers uit Leiden, maar dat is bezig te veranderen. „Leiden ligt lekker dichtbij Den Haag, dat is heel makkelijk", aldus Coenraad. „Er bestond een bepaalde cul tuur, die op nieuwe studenten werd overgredragen. Maar de eeuwige student, zoals je die vroeger juist in Leiden vaak te genkwam, bestaat niet meer. En naast je studie kun je je niet veel meer permitteren. De stu dentenverenigingen hebben te kampen met een gebrek aan engagement." Toch hoeft Leiden niet te wanhopen. „Op het gebied van internationaal recht heeft Lei den een hoog niveau. Niet voor niks is het aantal buitenlandse studenten dat hier een law- graad komt halen erg groot. Voor de diplomatie hebben we nu kennelijk concurrentie van Groningen, maar ik ken nie mand die op zijn 18de naar Leiden is gekomen om diplo maat te worden en daar in vier, vijf jaar naar toe heeft gewerkt. Natuurlijk bestaat er bij som migen nog een Peter Stuyve- santachtig beeld, maar het is natuurlijk keihard werken en dat leren we hier ook. Clingen dael is dan wel afgetroefd, maar voor de Leidse studenten zal dat geen gevolgen hebben." Topman Van Wijk voorziet na samengaan met Alitalia wel veel andere veranderingen De naam blijft bestaan en ook het ken merkende KLM-blauw zal niet verdwij nen. Maar verder verandert er volgens president-directeur L. van Wijk van de KLM heel veel door de nauwe samen werking met de Italiaanse luchtvaart maatschappij Alitalia. Nederlands per soneel kan een Italiaanse baas krijgen en andersom. Alle vliegtuigen komen in een gezamenlijke vennootschap en vrij wel alle winsten zullen worden gedeeld. „We gaan opereren als één luchtvaart maatschappij. En die zal de grootste in Europa zijn." Van Wijk spreekt inmiddels een aardig mondje Italiaans, zo bleek gisteren in het Zwitserse Genève. De Nederlandse en Italiaanse luchtvaartmaatschappij hadden een deel van het luxe Hotel du RJiöne afgehuurd om de nadere invul ling van de joint venture wereldkundig te maken. Een groot aantal onderdelen wordt vanaf november in elkaar gescho ven en er komt een gezamenlijk mana gement. De kostenbesparingen en extra opbrengsten moeten jaarlijks 880 mil joen gulden gaan bedragen. In september zullen over de benoe ming van de nieuwe gezamenlijke top knopen worden doorgehakt, aldus Alita- lia-topman D. Cempella, die het verschil in cultuur tussen Italianen en Nederlan ders 'een winstpunt' noemt. Cempella en Van Wijk spreken elkaar amicaal aan bij de voornaam en maken tijdens de persconferentie onder elkaar grapjes. Niettemin zullen er pijnlijke besluiten moeten vallen. Van Wijk verwacht dat er op bepaalde afdelingen banen verloren zullen gaan, maar de totale werkgele genheid zal volgens hem toenemen van wege de verwachte groei. De innige samenwerking is een stap op weg naar een volledige fusie, maar daarvan is volgens Van Wijk nu nog geen sprake. Op termijn sluit hij een vol ledige integratie echter niet uit. De KLM-topman kan zich niet voorstellen dat een fusie zal leiden tot het verdwij nen van de naam en het blauw van de KLM. „Dat staat niet ter discussie. Er zijn veel waarden verbonden aan de in dividuele namen van de KLM en Alita lia." De KLM is volgens Van Wijk niet van plan om activiteiten over te hevelen van Schiphol naar het nieuwe Italiaanse vliegveld Malpensa bij Milaan. De KLM betaalt een bijdrage van 220 miljoen gul den aan Alitalia voor de ontwikkeling van Malpensa tot een grote oversta- pluchthaven voor de hele alliantie. „Er wordt wel eens gesuggereerd dat de KLM het handeltje op Schiphol oppakt en vertrekt, maar dat is onzin", aldus Van Wijk. „We krijgen op Malpensa toe gang tot enorme groeimogelijkheden. Onze investering zal vele honderden miljoenen opleveren." Van Wijk is overigens ook niet onte vreden over de groeimogelijkheden op Schiphol. „Binnen nieuwe milieugren- zen mogen we op Schiphol doorgroeien van 400.000 naar 500.000 vluchten per jaar. Dat is een gigantische groei." Daar naast biedt volgens hem een latere be slissing om een vliegveld in de Noordzee te bouwen of een ander banenstelsel op Schiphol aan te leggen perspectief voor verdere groei in Nederland. De KLM blijft ondertussen doorzoe ken naar nieuwe partners om wereld wijd een sterke alliantie te vormen. De bestaande nauwe samenwerking met het Amerikaanse Northwest Airlines moet worden uitgebreid met een sterke partij in Azië en ook in Oost-Europa. Volgens Van Wijk wordt daarbij onder meer gekeken naar het Poolse LOT, dat zal worden geprivatiseerd. De halve marathon van IJs- selstein en de trimvierdaagse in en om Ermelo heeft hij al op zijn naam staan. Nu traint Hans Donk (55) uit Er melo samen met zijn trainer Bert Poelman uit Putten voor de van Dam tot Damloop en i de marathon van Amster dam. Geen geringe prestatie voor iemand die niets kan t zien of horen. Zelf vindt Donk het vooral bijzonder f dat hij door de hulp van an dere mensen kan sporten. „Weinig mensen met zo'n dubbele handicap kunnen sporten. Het is echt heel bij zonder dat ik dat wel kan doordat mensen zich voor mij willen inzetten." Donk is geboren met het zeldzame syndroom van Marchesani, waardoor hij klein is geble ven en zijn oog- en oorze nuw niet zijn volgroeid. Eerst liep hij met zijn vrouw, die hem vanaf de fiets met een band vasthield. Voorbijgan gers maakten echter vaak flauwe opmerkingen over de combinatie. Tot zijn blijd schap heeft Donk nu triatleet Bert Poelman gevonden, die samen met hem lange af standen kan lopen. Op 19 september lopen beiden de Amsterdamse Van Dam tot Damloop, een maand later de marathon. biddinghuizen/valkenburg Ne derland is in de ban van de zo merhitte. ledereen probeert daar op zijn eigen manier mee te le ven. Op camping Riviera in Bid dinghuizen werd met twintig ton ijs een winterse sneeuwhel- ling gebouwd. Dolle pret bij de campinggasten, die er in een rubberbootslee en in badpak vanaf konden roetsjen. Minder plezier hebben de postbodes en andere geüniformeerde functio narissen, die van hun baas geen korte broek aan mogen. Maar de creatievelingen onder hen von den er wat op. Postbesteller Willem van den Brink uit Ermelo trok een rok van zijn vrouw aan. En een collega van hem in het Limburgse Valkenburg knipte domweg een stuk van de pijpen af, zodat een keurige korte broek ontstond. FOTOS ANP CAPITAL PHOTOS MARCEL VAN HOORN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3