Dolen Straatsb IJ 132 ZATERDAG 31 JULI 1999 De immense vergaderzaal van het Euro pees Parlement, foto epa*cerard cerles Chaos en verwarring heersen in de gangen van het nieuwe gebouw van het Europees Parlement in Straatsburg. Nieuwkomers en oudgedienden proberen hun weg te vinden in het doolhof van het glazen paleis. Dat valt niet mee want de gangen zijn donker en smal, de liften weigeren dienst en de bewegwijzering is onvoldoende. In de perszaal muiten de Italiaanse journalisten omdat de deuren niet open mogen om voor verkoeling te zorgen. In die sfeer van wanorde en onvrede maken Marieke Sanders (Aerdenhout) en Bert Doorn (Wassenaar) hun Europees debuut. Jan-Kees Wiebenga: op een belangrijke post. foto'archief gebonden moeder. De Ierse senator, rock zanger en dj Brian Crowley klaagt er ook over. Hij kan in zijn rolstoel de zaal nauwe lijks bereiken, kan niet bij zijn fractiegenoten zitten en de veiligheidspoortjes in de gangen zijn niet breed genoeg om een rolstoel door te laten. Plooij (WD) weet zeker dat de architect geen vrouw bij zijn plannenmakerij heeft be trokken. „Anders kom je niet met een ge bouw met zo veel ramen. Het schoonhouden alleen al kost, zoals mijn vader zou zeggen, klauwen met geld. En kijk eens om je heen, het is nu al vies." Glazenwassers kunnen in derdaad tevreden zijn. De 15.000 vierkante meter glas aan de rivierkant van het gebouw houdt ze in ieder geval van de straat. De nog eens 16.000 vierkante meter glas in de 60 meter hoge kantoortoren garandeert een leuk inkomen. Plooij tekent inmiddels op het vette glazen tafeltje in de zwarte, sombere persbar een plattegrond van haar werkkamer. „Ook daar is niet over nagedacht", verwoordt ze een al gemeen gehoorde klacht. Een doucheruimte, een entree, maar geen ruimte voor een bu reau of stoel van een medewerker. „Meer dan een opklaptafeltje is er niet. Zonder die douche of dat stomme halletje is het veel be ter", klaagt Plooij haar nood. In het (ook al nieuwe) parlementsgebouw in Brussel heb ben de medewerkers hun eigen kamer. „Al leen het uitzicht op Straatsburg is fantas tisch." Overtrokken Marieke Sanders vindt het 'overtrokken' dat ze een wc in haar kamer heeft. „Volgens mij zou dat in Nederland helemaal niet mogen, dat de deur van het toilet in de werkkamer uitkomt. Dat je medewerker diezelfde kamer moet delen is gewoon heel inefficiënt. Ik ben hier niet om door de gangen te flaneren. Je moet mensen kunnen spreken en ontvan gen. Dat is lastig als de ander moet schrijven of telefoneren. Het lijkt wel of er over een he leboel zaken gewoon niet is nagedacht en dat valt me tegen van de Fransen. Ze hebben tenslotte toch hele goede architecten." Bert Doom laat een ander geluid horen. Vol trots toont hij zijn kamer op de negende verdieping van de 'toren van Babel'. Ook de Wassenaarse bedrijfsjurist heeft via een inge nieus bedacht doorkijkje uitzicht op de stad en op de in de toren verwerkte' terrassen en plantentuinen. „Dit is een prachtige ruimte", vindt Doorn. Inderdaad, voor een medewer ker is er weinig werkruimte, maar de compu Kritiek op nieuw gebouw van het Europees Parlement langs lopende Nederlandse tolken. Bij de eerste bijeenkomst van het zogeheten Bu reau (de parlementsvoorzitter en de onder voorzitters) heeft hij af en toe de vertaling uitgezet en 'naturel' geluisterd naar de woor den van Nicole Fontaine. „Die spreekt zo duidelijk schoolmeesters Frans dat ik haar goed kan volgen", verduidelijkt hij. De tol ken, die speciaal voor hem zijn opgetrom meld, vinden het niet erg. „Dan hebben we ook even rust." Marieke Sanders straalt op de eerste dag van haar werk in Straatsburg. Ze heeft met een al een plek gekregen in de kiescommis sie en moet er op toezien dat het er bij de stemmingen correct aan toegaat. De kwieke Aerdenhoutse grijpt ook meteen in wanneer haar collega's vijf ongeldige stembiljetten toch willen doorlaten. „Openheid en door zichtigheid beginnen hier", zegt ze tegen de commissieleden, die uiteindelijk inbinden. De eerste winst is binnen. Dat smaakt naar Gedrang Dat collegialiteit grenzen kent, ervaart ze een dag later wanneer alle vrouwelijke parle mentsleden in de nieuwe vergaderzaal op de foto moeten. Handtasjes worden voor zover vanaf de tribune gezien kan worden nog net niet ingezet, maar Sanders meldt na afloop dat haar collega's hun ellebogen wél in de strijd hebben geworpen. „Het is grappig te zien hoe sommigen vechten voor een plaats je op de eerste rij. Ze moeten gezien worden. Dan is het even niet meer zo leuk samen". Niet iedereen mengt zich in het gedrang. CDA-boegbeeld Hanja Maij-Weggen loopt ostentatief de andere kant op wanneer de vrouwen zich opmaken voor het plaatje. Sanders, gewezen directeur van de stich ting Lezen, gaat zich bezighouden met de omvangrijke portefeuille cultuur, jeugdza ken, onderwijs, media en sport. Daarnaast is ze lid van de commissie voor vrouwenrech ten en plaatsvervangend lid van de commis sie voor regionale politiek, vervoer en toeris me. Stil zitten is er niet bij. Ze spreekt Frank rijk meteen aan op het in haar ogen idiote verbod voor vrachtwagens om op 11 augus tus - de dag van de zonsverduistering - enige uren te rijden. In de transportcommissie meldt ze zich aan als rapporteur voor de be handeling van de consumentenrechten in de luchtvaart. „Passagiers moeten meer te zeg gen krijgen", vindt Sanders, die in het verle den als Statenlid in Noord-Holland al veel met luchtvaart en Schiphol had te maken. „Het is de eerste dagen vervreemdend om hier rond te lopen. Maar als de vergaderin gen eenmaal op gang komen en je merkt dat er onderwerpen zijn die je aanspreken, dan is het ook erg leuk," concludeert ze. HANS JACOBS et nieuwe parlementsgebouw ziet er vooral 's avonds uit als X een adembenemend ruimte chip, waarvan de lichten worden weerspie- Bid in de rivier 111. Ook de riante vergader aal doet denken aan het decor van een uit en science fictionfilm weggehaalde contro- ikamer, maar verder is het binnen nog lang een 'all systems go'. De talrijke haperingen i tekortkomingen overschaduwen tijdens eden. 'Jammer dat het er van binnen niet net zo ïooi uitziet als van buiten'. Die woorden in Nicole Fontaine komen als een schok, at uitgerekend de nieuwe voorzitter van het uropees Parlement, nota bene een conser- atieve Fran^aise, na de eerste werkdag in traatsburg al zo'n hard oordeel velt, doet ijn. Van buitenlanders, met de Belgen voor- p, komt zo'n aanval op het nieuwe parle- ïentsgebouw (kosten 1 miljard gulden) niet s een verrassing. Tenslotte zijn die in grote leerderheid tegen het maandelijkse gepen- el tussen Brussel en de Elzas. Maar van nadame Fontaine' wordt solidariteit ver- [acht. Fontaine heeft echter net de brandtrappen loeten gebruiken om bij haar bureau op de vaalfde verdieping van de kantoortoren te f imen. Ze weet dat de liften niet zijn te ver bouwen. Het zwaarlijvige Belgische parle- entslid Freddy Thielemans zit zelfs een f uur vast. Het is een verhaal dat een ei- n leven gaat ieiden. Aan het einde van de ttingsweek zou hij er al de nacht in hebben joorgebracht. Overdrijven en klagen is ook jolitici niet vreemd. Fontaine belooft het jarlement dat het bij de volgende bijeen- omst eind augustus soepeler zal verlopen. Indertussen krijgt iedereen een klachtenfor- ïulier mee. Niet functioneel lieuwkomer Marieke Sanders-ten Holte vat laar kritiek in één zin samen. „De werkom- [eving is niet functioneel." Iedereen moet leze eerste dagen op de tast een weg zoeken n de wirwar van gangen, bruggetjes en lif- en. De stijfkoppige Noord-Ierse dominee an Paisley staat vertwijfeld, paspoort in de land, bij de beveiligingsbeambte. „Hoe kom aan de overkant? Hoe kom ik in het nieu- 'e gebouw?", vraagt hij. Jacques Santer, de uxemburger die na zijn echec als voorzitter an de Europese Commissie een nieuw leven egint als parlementslid, wil weten waar het istaurant is. De Italiaanse mediamagnaat Silvio Berlus- oni heeft zijn eigen verkenningstroepen. Hij oeft niet te verdwalen. „Het is normaal bij ö'n eerste keer dat nieuwelingen hier ver- waasd rondlopen, maar in dit nieuwe ge- iouw loopt iederéén te dolen", zegt WD- oorman Jan Kees Wiebenga. „Er is nu al fi- ■vorming in het gebouw. De logistiek zit ewoon heel slecht in elkaar," meent San- ers. Nieuwkomer Bert Doorn beveelt de werk- t aan, of de nog door niemand-ontdekte uitenlift een paar gangen verder. Hier geen achttijden en irritatie omdat op elke etage ordt gestopt, of omdat de lift met acht lensen al overbelast is. „Je kunt hier zelfs Inieten van het uitzicht op het Zwarte (oud. Wat wil je nog meer?". De Wasse- aarder is echter een uitzondering met zijn innige kijk. Elly Plooij-van Gorsel laat zich niet onbe- ligd. Het zeer uitgesproken parlementslid it Oude Wetering heeft geen goed woord fer voor het nieuwe gebouw. „Het is klote, chrijf dat maar op". Vervolgens geeft ze een vendige beschrijving van de martelgang °or het labyrint met haar aan een rolstoel Marieke Sanders-Ten Holte: blij met voorstel- Fontaine over stemmingen op vrijdag. foto'archief rijden voor een spreekbeurt, maar een Griek kan dat natuurlijk niet doen." De debutant staat te trappelen om te be ginnen. „Het wordt tijd dat we aan het werk gaan", zegt hij na de zoveelste stemming over de verdeling van de leukste baantjes in het parlement en de plekken in de commis sies. De eerste week bestaat inderdaad uit veel rondlopen, oefenen met stemmen, touwtrekken om posities en de eigen plaats vinden in de immense vergaderzaal. Voor Doorns CDA-collega Ria Oomen be tekent dat schrikken. Door een ongelukkige speling van het lot komt zij terecht naast de Franse rechts-extremisten Charles de Gaulle jr en Jean-Marie Le Pen. Aan het einde van de week is ze zelfs ziek, maar er lijkt geen di rect verband. „Het was een hele toer om de ziekenzaal te vinden. Die zit weggestopt in de kelder. Te gek gewoon", zegt Doorn. „Tja, dat zoeken hoort er bij in zo'n eerste week. Maar leuk is het niet." De bedrijfsjurist bij de werkgeversvereni ging VNO-NCW kampt nog met gezond heidsproblemen die hem ook uit de verkie zingscampagne hebben gehouden. „Als alles goed gaat kan ik in het najaar volop aan de slag", zegt hij hoopvol. De CDA'er wordt lid van de commissie juridische zaken en inter ne markt en plaatsvervangend lid van de be grotingscommissie. „Daar valt genoeg te doen", meent hij. Opvallend is dat Doom meeklapt met zijn fractie van de Europese Volkspartij na een zeer nationalistische en alom veroordeelde aanval van zijn Duitse fractievoorzitter Hans-Gert Pottering op Commissie-voorzit ter Romano Prodi. De CDU'er is boos dat er in de nieuwe Commissie geen lid van zijn partij is opgeno men. In plaats daarvan heeft bondskanselier Schroder een lid vaji de Groenen voorgedra gen, en Prodi is daarmee akkoord gegaan. Schande, zo vindt de Duitser die een staaltje van binnenlandse politiek te zien geeft, dat niet in Straatsburg maar in Berlijn thuis hoort. „Inderdaad, dat is waar, maar hij heeft ook een paar goede dingen gezegd", verontschuldigt Doorn zich voor zijn geklap. Gespannen Joost Lagendijk dribbelt inmiddels nerveus door het gebouw. De voormalige Haarlem mer en voorman van de met drie man uitge breide Groen Links-afvaardiging is gespan nen voor de ontmoeting van Frits Bolkestein met de fractie van de Groenen. Tijdens de treinreis naar Straatsburg heeft Lagendijk nog naarstig gespeurd naar uitlatingen die de liberaal kunnen diskwalificeren als toe komstig Eurocommissaris. „Ik heb niks te gen Bolkestein, maar ik vind niet dat hij met zijn opvattingen over Europa de juiste man op de juiste plaats is", legt Lagendijk uit. Bolkestein zoekt de fractie van de Europe se Groenen op. Dankzij de breedsprakigheid van kersverse parlementsleden als de in Lei den geboren Alexander de Roo krijgt hij het niet moeilijk. „Dit ging prima", stelt WD- voorlichter Ed Slinger tevreden vast. „Ieder een hoort natuurlijk graag zichzelf spreken, vooral als er camera's bij zijn", verzucht La gendijk. Hij laat onderzoeken of de provincie Zuid-Holland mogelijk niet alleen de Neder landse wet overtreedt met haar bankiers praktijken, maar wellicht ook de Europese regels heeft geschonden. Dan kan Den Haag nog een fikse Europese tik op de vingers ver wachten. „Het is nog een klus dat uit te zoe ken, maar ik denk dat de provincie helemaal fout zit", zegt Lagendijk. Ook Doorn en San ders oordelen hard. „Dit is wel het laatste wat een provincie moet doen." Het gevecht om de sleutelposities in de parlementaire pikorde bezorgt Wiersma het voorzitterschap van de parlementaire dele gatie die zich bezighoudt met Wit-Rusland, Oekraïne en Moldova. In het licht van de Eu ropese verhoudingen niet de minst onbe langrijke landen, en voor de voormalige in- ternationaal-secretaris van de PvdA een leu ke klus. Veel belangrijker echter is dat Neder land voor het eerst in tien jaar in Jan-Kees Wiebenga weer een vertegenwoordiger heeft in de top van het Parlement. De Aerdenhou- ter, voormalig Tweede-Kamerlid en gewezen gemeenteraadslid van Leiden, is één van de veertien ondervoorzitters. „Een belangrijke post", vindt Wiebenga zelf. „Je hebt een stem in het reilen en zeilen van het parlement. Je zit aan de frontlinie en kunt direct invloed uitoefenen op de zo noodzakelijke hervormingen." Vanaf sep tember zit Wiebenga een paar keer per week in de voorzittersstoel. „Het is goed dat er vanaf die plek weer Nederlands klinkt in de zaal. Dat is lang niet meer gebeurd." Onder tussen verontschuldigt de liberaal zich bij de ter kan toch ook op zijn eigen bureau staan. En ja, het bank/bed is veel te klein voor ie mand van zijn postuur, maar ach, het gaat toch maar om een paar dagen per maand. „Je kunt de kritiek ook overdrijven", meent hij nuchter. Plooij denkt daar anders over. „Er is vast gelegd dat we twaalf keer per jaar in Straats burg moeten vergaderen, maar er staat niet bij hoe lang. Gemiddeld komt het neer op zestig dagen. Dat kan minder en, let op mijn woorden, dat zal ook gebeuren", briest ze. Doorn is om andere redenen nu al voorstan der van minder vergaderdagen. „We zijn hier zo druk met elkaar bezig dat je moet oppas sen dat je niet gaat denken dat de wereld om Straatsburg draait. Je moet oppassen voor die beeldvorming. Ik vind dat we minder vaak moeten vergaderen, dan blijft er meer tijd over om het land in te gaan, zoals ook Tweede-Kamerleden doen." Sanders is blij dat voorzitter Fontaine heeft voorgesteld om de omstreden stemmingen op vrijdag voortaan achterwege te laten. „Dan hebben we ook meer tijd voor werkbe zoeken. Het contact met de kiezers is heel belangrijk." Leidenaar Jan Marinus Wiersma (PvdA) liet zich in de vorige zittingsperiode al nooit op vrijdag zien. „Ik kan in Nederland meer nuttig werk verrichten dan hier." Voordeel Doom ziet ook louter voordelen in het voor stel van Fontaine. „Nu zijn we het hele jaar aan Bmssel en Straatsburg gebonden. An ders dan de Tweede Kamer hebben we nau welijks tijd voor iets anders. Het Europees parlement blijft daardoor op afstand van de mensen. Als Nederlander heb je dan nog de mogelijkheid om een avondje op en neer te Bert Doorn: Tijd om aan het werk te gaan'. foto'archief

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 39