ZATERDAGS BIJVOEGSEL r Leidsch Dagblad ZATERDAG 31 JULI 1999 Maarten Markus: keurig geboord, gedast en in colbert gestoken de weg op. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER'CYNTHIA VAN DUKE Automobilisten wijken uit naar de motor In het woonwerkverkeer zit nauwelijks nog beweging. Aan de dagelijks dichtgeslibde snelwegen valt vrijwel niet meer te ontsnappen, nu lokale overheden steeds meer sluiproutes blokkeren met verkeersontmoedigende maatregelen. In het openbaar vervoer ziet menige forens geen goed alternatief, omdat het meer regel dan uitzondering is dat trein en bus achter de dienstregeling aan boemelen. Het stress opwekkende kruip-door-sluip door spuugzat heeft menige pendelaar de auto in de parkeerstand gezet. Leve de motor als flle-omzeiler. Kicken hoor, om langs al die stilstaande auto's te scheuren. een mooier amusement dan fl leedvermaak. Althans, voor de 29-jarige secretaresse Diane Bulthuis die als motorrijdster op weg van Heerhugowaard naar haar werk in Sant poort-Zuid nog net geen lange neus maakt naar ingeblikte automobilisten op de A9. Maar ze is wel zo eerlijk op te biechten op haar Honda CBR 600 geregeld te worden overvallen door het lekker puh-gevoel, als ze langs de file sluipt. „Vooral bij hoge tempe raturen zie je ze dan hevig transpireren ach ter het stuur. En ik kan er niks aan doen, maar dan is het voor mij toch moeilijk de ge dachte van 'smelt maar lekker weg' te onder drukken. Kicken hoor, om langs al die stil staande auto's te scheuren." Motorrijden is cool, vindt Diane Bulthuis. En voelt koel aan tijdens warme zomerda gen. Wanneer ze met haar racemonster op snelheid is, ligt de gevoelstemperatuur altijd tien graden lager dan de thermometer op dat moment aangeeft. „Dat merk ik altijd als het verkeerslicht op rood staat. Dan is het alsof er enkele dekens over je heen worden ge- legd." Ze is niet als zo veel anderen een typische mooi weer-rijdster. Als het even kan. stapt deze stoere meid ook 's winters op haar tweewieler ter waarde van dik 25.000 gulden. Ze pakt zich dan zo dik mogelijk in om de kou niet te voelen. „Alleen als er pekel is ge strooid. laat ik 'm thuis. Die rotzooi sloopt namelijk een motor. Zonder vreugde stap ik dan in de auto. Of pak de trein. Maar eigen lijk is dat niks gedaan, want dan moet ik twee keer overstappen. Eerst in Alkmaar en vervolgens in Beverwijk. Dan ben ik meer dan een uur onderweg, terwijl ik op de mo tor het stuk tussen Heerhugowaard en Sant poort-Zuid in een minuut of twintig over- brug" Tijdwinst telt Tijdwinst telt op zomerse dagen ook Heem- stedenaar Maarten Markus, die doordeweeks keurig geboord, gedast en in colbert gesto ken de weg op gaat. Op de motor een heer in het verkeer. Los van de overweging dat het heerlijk toeven is op een scheurijzer als het kwik last krijgt van tropische koorts, heeft hij als general manager van het Golden Tulip Hotel in Zandvoort zijn Suzuki Intruder vooral ook aangeschaft om onderweg niet vast te lopen in het badgastenverkeer. „An ders zou ik aan dit ritje anderhalf uur kwijt zijn, terwijl ik er op de motor hooguit een kwartier over doe." Markus is geen motorrijder van het die hard-type. Regent het, dan pakt hij de auto. En 's winters komt zijn Suzuki al helemaal de garage niet uit. Ten eerste, omdat hij er niets voor voelt om blauw van de kou op z'n werk plek te arriveren. En tweede, omdat in de donkere maanden van het jaar de route naar de kust doorgaans filevrij is. Stijgende cijfers Als belangenbehartigende vereniging van onder meer motorimporteurs schermt de RAI met tamelijk juichende verkoopcijfers, vergeleken met vorig jaar. In het eerste half jaar van 1999 zette de handel 11,3 procent meer aan motorfietsen om dan in de eerste zes maanden van vorig jaar. Een zegsman van de RAI heeft de indruk dat die ontwikke ling mede kan worden toegeschreven aan het besluit van menige automobilist om voortaan als motormuis langs de file te ra zen. Dat is anders wel oppassen geblazen. Uit een rapportage van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) kwam begin deze week naar voren dat vier van de vijf bij ongevallen betrokken motorrijders zijn geschept, omdat ze door Bas Labrujère: Ik overweeg nu toch maar weer het openbaar vervoer te pakken." FOTO'MARK LAMERS Diane Bulthuis: „Ik rij altijd wat harder dan is toegestaan. Want als ik me aan de verkeers borden hou, word ik niet opgemerkt door au tomobilisten." FOTO UNITED PHOTOS DE BOER'CYNTHIA VAN DUKE automobilisten eenvoudig over het hoofd waren gezien. Niet voor niets zijn Veilig Ver keer Nederland en de Koninklijke Motorrij ders Vereniging begonnen met de affiche campagne 'Oog voor Motorrijders' met het oogmerk automobilisten ertoe aan te zetten meer op kwetsbare medeweggebruikers te letten. In 1998 lieten 76 motorrijders het le ven. Diane Bulthuis is wel zo gis zo veel moge lijk haar eigen hachie te redden. Ze probeert 'slapende' automobilisten voor te zijn door op het traject bewust twintig kilometer per uur harder te rijden dan is toegestaan. „On derweg staan vier camera's, waar ik het gas even loslaat. Vele motorrijders gaan harder dan eigenlijk mag. Uit zelfbescherming. Ze ker weten dat automobilisten me helemaal niet opmerken, als ik me aan de verkeersbor den hou. Daarnaast ben ik altijd heel gecon centreerd, zit op mijn motor constant te an ticiperen op de stunts die automobilisten eventueel zouden kunnen uithalen. Door er varing wijs geworden, zie ik aan hun hou ding al of ze overwegen naar links te sturen. En dikwijls klopt dat dan ook." Zonder verkoopcijfers te noemen, beaamt de Haarlemse motorhandelaar Jos Smit de laatste maanden meer motoren aan de man c.q. vrouw te hebben gebracht. En inderdaad beluistert ook hij geluiden over filemoeheid onder automobilisten die daarom voor een tweewieler kiezen. Wat hem betreft: hoe meer mensen de auto uit stappen, hoe beter. Hij zegt daarbij niet eens zozeer aan zijn ei gen toko te denken, maar vooral in het alge meen belang. Vandaar dat Smit geheel vrij blijvend zijn bijdrage aan de oplossing van het structurele fileprobleem aanreikt. „Ik ben ervan overtuigd dat er nog meer auto mobilisten zouden overstappen naar de mo tor, als de vluchtstroken voor motorrijders werden opengesteld. Hulpdiensten hoeven daar geen hinder van te ondervinden, want motoren zijn mobiel genoeg om bijtijds uit te wijken." Te gevaarlijk Bij het Korps Landelijke Politiediensten in Driebergen wordt Smits voorstel afgedaan als te 'gevaarlijk' om er zelfs maar mee te ex perimenteren. Chef verkeersdienst Te Lintei Hekkert bij politiekorps Hollands Midden zegt al evenzeer zijn bedenkingen te hebben. „Op basis van een afspraak die de ANWB, de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Ver eniging en de Openbare Ministeries ooit hebben gemaakt, wordt het gedoogd dat motorrijders bij een file op een nette manier tussen twee rijen auto's doorgaan. Bij een driebaansw.eg tussen de tweede en derde baan, bij een vierbaansweg tussen de derde en vierde baan. En dan niet met honderd ki lometer per uur, maar kalmpjes aan. En ver der moet het absoluut niet gaan." Te Lintei Hekkert voert de volgende be zwaren aan tegen het vrijgeven van vlucht stroken aan motorrijders. „Automobilisten zijn niet gewoon dat er rechts van hen wordt ingehaald, dat is een. Daarnaast gebeurt het maar al te vaak dat mensen die pech krijgen, zonder te kijken naar de vluchtstrook sturen. Ik moet er niet aan denken dat er dan net een motorrijder met een gang van negentig per uur aan komt karren. Ten slotte, dat weet ik als politiemotorrijder uit ervaring, zijn de vluchtstroken nooit schoon. Er ligt altijd wel staalafval uit vrachtwagenbanden. Het risico van lekke banden is dus levensgroot." Bij het ambulancebedrijf Gebroeders De Jong in Leiden vindt medewerker R. van Leeuwen dat de vluchtstroken langs snelwe gen het exclusieve territorium zijn voor ge strande voertuigen en voor hulpdiensten. „En dat moet vooral zo blijven. Veel meer dan vroeger het geval was, wijken vooral in de file staande vrachtwagenchauffeurs keu rig naar rechts uit, als wij er met zwaailich ten, toeters en bellen aankomen. Gesteld nu dat de vluchtstrook wordt opengesteld voor snelverkeer op twee wielen, dan zie ik het al voor me dat een motorrijder bovenop de vrachtwagen knalt, die voor ons vrij baan maakt door naar rechts uit te wijken. Dan heb je dus niet één ongeval, maar liggen er ineens twee aan puin." 'Afbraakpolitiek' Rond anderhalf miljoen Nederlanders, onder GERARD VAN PUTTEN wie een kleine 200.000 wouwen, zijn in het bezit van een motorrijbewijs. Om en nabij 400.000 mensen zitten geregeld op de motor. Volgens motorhandelaar Stan van Noort uit Lisse zouden het er veel meer zijn, als de overheid snelverkeer op twee wielen niet zo onheus zou bejegenen. Neem kennis van zijn uitgesproken mening: „In België en Duitsland kunnen mensen met een autorij bewijs rustig op scooters met een cylinderin- houd tot 125cc gaan zitten. Hier mag dat niet. Er wordt pure afbraakpolitiek gevoerd. Wanneer een bezitter van een lichte motor fiets op een zwaardere wil kruipen, moet-ie wel opnieuw een theoretisch examen afleg gen. Dat vind ik dus je reinste geldklopperij." In reactie op Van Noorts voorstelling van zaken geeft employé Hammink van het Cen traal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen aan dat de regelgeving van de Europese Unie aangaande motorrijexamens, die sinds 1 juni 1996 hier wordt aangehouden, anders inel- kaar zit. „Iemand die op z'n achttiende het motorrijbewijs A heeft gehaald hoeft voor het rijden op een zwaardere motorfiets niet opnieuw examen te doen, als-ie twee jaar lang er een heeft bereden met een vermogen van maximaal 25 kilowatt. Bezitters van een autorijbewijs die op willen gaan voor het motorbrevet moeten wel andermaal theorie examen afleggen. Nee, verkeersborden zijn voor een automobilist niet anders dan voor een motorrijder. Het gaat erom dat iemand op een motor anders aan het verkeer deel neemt dan de persoon achter het stuur van een auto. Vandaar dat een kandidaat voor het autorijbewijs andere vragen krijgt voor gelegd dan degene die het motorrijbewijs wil halen." Obstakels De 22-jarige Leidenaar Bas Labrujère was de invoering van de regelgeving die jongeren onder de 21 jaar uitsluit van besturing van zwaardere motoren net voor. Na het behalen van zijn rijbewijs zag hij er drie jaar geleden van af zich nog langer over te geven aan de grillen van het openbaar vervoer. De student small business' aan de Hogeschool Haarlem legde tot voor kort fluitend de pakweg veertig kilometer in een half uur af op zijn Harley Davidson. Een keer is hij met de schrik vrij gekomen na een frontale botsing met een auto. „Toen ben ik wel tot het inzicht geko men dat een auto een kreukelzone heeft en een motorrijder een kreukelzone is. Gelukkig had ik geen schrammetje, vandaar dat ik binnen mijn Harley Davidson-Club word ge zien als de man met het engeltje op de schouder." De lol om met de motor naar Haarlem te gaan is er voor Labrujère enigszins af, nu hij begin deze week tot de ontdekking is geko men dat op de provinciale weg ter hoogte van Vogelenzang allerlei obstakels zijn neer gezet als snelheidsremmers. „Heb je de pech achter een vrachtwagen te zitten, dan kun je er door al die hinderpalen niet meer langs. Dat betekent dus kilometers met een gange tje van zestig in het uur in de stank van zo'n bak zitten. Inhalen is daar niet alleen verbo den, het is zelfs onmogelijk dat verbod nog te overtreden. Het alternatief om over de snelweg te gaan, lokt me niet. Kost me al gauw driekwartier. Vandaar dat ik nu toch maar weer overweeg het openbaar vervoer te pakken, hoewel ik er in het verleden wel eens anderhalf uur over heb gedaan, terwijl er werd geschermd met een ideale rijtijd van vijfendertig minuten. Gelukkig zit ik in het laatste jaar van mijn studie. Dus over die paar maanden ergernis kom ik wel heen na de drie jaar plezier die ik in het woonwerk verkeer op de motor heb gehad."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 33