Disney krijgt concurrentie Toerisme -ff* """TOT" van Holland Re I C H T E N Afwijking Y Notting Hill, de Londense wijk die het decor vormt voor de ;elijknamige romantische film met acteurs Julia Roberts en |ugh Grant, is hot. Trendy Londen ontdekte de wijk zo'n drie jaar geleden en nam in rap tempo de buurt over van de voormalige, armere bewoners. Nu is het de beurt aan de toeristen. HAROLD DE HAAN Het Lolitameisje met grote don kere ogen en een volle bos haar, drinkt haar San Miguel met een rietje. Naast haar staat haar vriend, een man van om en na bij de 25, strak in het pak en glurend naar alles wat vrouw lijkt. Dit is Notting Hills Arts Club, een van de disco's die stappers na het sluiten van de kroeg (elf uur!) met open armen verwelkomen. Dit is Notting HILLS 3 d e r i 3 r je niet geloven, maar )irk heet Duin van z'n naam. Kijk maar in z'n art. De jachtopziener van Dorlse Duinen brommend: imt, mijn vader heette I89J-' r, dertig jaar terug, je 'm overdag vaak tegen, iwelijks. Misschien is het te druk geworden. Aan zondheid kan het in elk fiiet liggen. Hij is dik ig Dirk, maar nog zo fit als tant. Nou ja, hij is doof n kant. Niet erg toch? Als ter zegt 'Da's dan vijftig i', betaalt hij wintig. •flint Hollands breedste en e duinenrij als zijn n ter pl a^- Wat m'nder en annfsprekend is dan het lijkt, tal dee ||S het Nederlandse lijn bij )ap ergens verandert, dan vertrek!. orwaari ier. Duinen kruipen als iet geroin over elkaar, meertjes zomaar leeg en pas nog - :iDE imber '97 - groef 923 losbeheer tussen 'aal 30 en 31 een jaap van e in het zand: De Kerf. die daardoor bij een torm tot diep in het duin ordringen, daar is toen el wat over te doen It. Of ze gek waren len. Verraad aan het an. De omgekeerde Brinker. Dat soort kreten, it™ 36 had je nog die mevrouw 'ijk, die tijdens een iterview in Schoorl voor mrnmm visiecamera zei, dat ze er over dacht te gaan en. 'Het wordt me hier te lijk. Het was geen grap. lö Dirk Duin laat zich er niet over uit, maar of hij blij is met De Kerf valt te bezien. Nee, gevaar levert die inkeping natuurlijk niet op. Bè-je gek. Maar het is nu nóg drukker geworden in zijn mooie territorium. Als je dertig jaar terug op een mooie zondag tien wandelaars tegenkwam, dan was dat veel. Nu is het een beetje, 'n eh... een speeltuin aan 't worden. Opeens wil iedereen naar die Kerf toe. Duizenden mensen in een weekeinde en - laten we eerlijk zijn - echt veel te zien, valt er vooralsnog niet. Ondanks dat magnifieke uitzichtspunt. Ja, over een jaar of wat. Als de zoute golven het Gat van Holland zodanig hebben gemasseerd dat er lamsoor gaat groeien. En duizendguldenkruid. En zeeaster. Dan wordt De Kerf ongetwijfeld de Nachtwacht van Schoorl en komen er misschien zoveel mensen op af, dat het van weeromstuit weer stil zal worden op de Mariavlakte, het Groote Ganzenveld en het Reigersbosch. En misschien, heel misschien keren dan de eekhoorntjes bij de Nielsblink ook terug. Rob van den Dobbelsteen De Kerf ligt niet ver van de dr. Van Steinweg in de Schoorlse Duinen en is uitsluitend wande lend dan wel fietsend te bereiken. Afstand vanuit Schoorl of Bergen: circa 7 kilometer. Informatie: Be zoekerscentrum Het Zandspoor in Schoorl, telefoon (072).509.33.52. Hill als de zon verdwijnt. Eerder die dag had het hemelse goud nog uitbundig geschenen. Was het druk op de beroemde Portobello Road en het iets minder befaamde Westbourne Grove. De yuppen, altijd met een mobiele telefoon aan het oor, en de moeders - ook met een gsm in de aanslag - liepen in rap tempo over de straten die ter weerszijden worden op gefleurd door bont getinte wo ningen. „Vroeger was dit de buurt van Caribische immi granten, daarom de felle kleu ren," vertelt gids Marguerite Ryder-Large. „Maar tegenwoor dig woont hier de nouveau ri- che, de jonge rijken. De prijzen van deze woningen zijn de laat ste jaren van enkeje tonnen naar miljoenen gestegen. De oorspronkelijke bewoners vind je hier dus niet meer." Achterklap Ryder-Large, altijd op de hoog te van de laatste roddels en achterklap, toont Movie map locaties, plaatsen waar in het verleden scènes van films zijn geschoten. De jongste film, Notting Hill, was niet de eerste. Het Britse toerismebureau (BTA) heeft een wandelkaart uitgebracht, met alle markante filmspots. „Maar dat valt niet bij iedereen in goede aarde," vertelt de gids. Haar woorden worden ingekleurd bij een van de vele binnentuinen. „We zijn bang dat de toeristen het voor beeld van Grant en Roberts vol gen en net als in de film over het hek klimmen en onze tui nen verstieren," vertelt Mary, een van de rijken in het noor delijke deel van Notting Hill. Of dat daadwerkelijk staat te ge beuren, valt echter te betwijfe- De Travel Book Shop op Blenheim Crescent, de winkel waar Hugh Grant in de film werkte, zag de omzet na de première van Notting Hill enorm stijgen. len. Mary heeft, evenals haar toegesnelde buurvrouw, die ty pisch Engelse decadentie over zich. Not in my backyard, is hun lijfspreuk en daardoor wordt alles wat ook maar een beetje tolerantie vereist snel veroordeeld. Nochtans was Notting Hill in het verleden juist een van de meest verge vingsgezinde buurten in Lon den. Het zuidelijk deel van de wijk is dat eigenlijk nog steeds. De spraakmakende boetiekjes The Cross is volgens Ryder-Lar ge het favoriete winkeltje van actrice Nicole Kidman en su permodel Kate Moss), de desig nzaakjes en de trendy restau rantjes rond Portobello Road ademen een sfeer van peperdu re exclusiviteit, maar wel met een korreltje zout. Hier vindt men de laatste trends en wor den artikelen verkocht, die men in Nederland nog niet eens in huis zou durven hebben. Carnaval Op de hoek van Blenheim Cres cent - met The Travel Book Shop waar Grant 'werkte' in de film en die nu kan bogen op een gigantische gestegen omzet - en Portobello Road krijgt men de beste indruk van de gesple ten wijk. Linksaf duikt men het leven in, rechtsaf staan de dure huizenblokken er weinig inspi rerend bij. Links komt eerst de Afrikaanse buurt; later het deel van de Portugese en Caribische bevolking. De daar gesitueerde kraampjes met fruit en groen ten staan in schril contrast met het antiek dat in het noordelijk deel wordt aangeboden. „Het Notting Hill Carnaval, op 29 en 30 augustus, is de grootste car navalsoptocht buiten Rio de Janeiro," verwoordt Ryder-Lar ge de levendigheid van het ar mere zuidelijk deel. Wanneer de avond valt, vullen de trendy restaurantjes in Not ting Hill zich met personen van diverse pluimage. Het hart van de wijk lijkt meer te gaan klop pen naarmate de duisternis valt. Op straat vindt men geen gehaaste moeders en yuppen meer, maar discussiërende En- Hugh Grant in de film Notting Hill flanerend op Portobello Road. FOTO'S GPD gelse jongeren. In overleg be slissen ze naar welke kroeg ze zullen gaan en welke club ze la ter op de avond zullen bezoe ken. Een van die clubs is het eerder genoemde Notting Hills Arts Club aan de Notting Hill Gate 21. Geheel in de stijl van het gebied vindt men hier veel Afrikaanse kunst aan de wan den. „Dit is de echte wijk," drukt de barkeeper iedereen die het maar wil horen op het hart. „Niet zoals in de film wordt voorgespiegeld. Dat is larie koek. We look stupid in that movie." Het gemêleerde gezelschap in de club is tekenend voor de wijk, meent de barkeeper. „Kijk, het echte Notting Hill is sinds de jaren zestig al in trek, heeft al veel belangstelling gekregen. Maar de laatste drie jaar kopen de yuppen hier de huizen op, waardoor de armere bewoners telkens verder worden wegge drukt. Dat is jammer, want daardoor verliest Notting Hill juist datgene wat het zo leven dig maakt: het leven op straat." De vriend van het Lolitameisje bestelt nog een aantal drankjes. „Wat het leukste is aan Notting Hill? De kroegen, zoals The Warwick Castle op Blenheim Crescent, en natuurlijk de clubs. Die laatste zijn kleiner dan de andere in Londen, maar dat maakt het ook zo gezellig. Die kleine, knusse sfeer. Dat vind je 's avonds en heel soms overdag in Notting Hill. Nog wel..." Voor meer informatie over Notting Hill en het Movie Map-traject kan men bellen naar het Brits toeristenbureau (020-6890002). Overnachten in Polynesische paalwoningen, een Egyp tische piramide of een iglo op de Noordpool. Een cap puccino drinken op een Venetiaans terras of een kopje thee bij de Chinese Muur. De koude van de Zuidpool ervaren of de hitte van de woestijn. Het moet allemaal mogelijk worden wanneer de ideeën van reclamebu reau La Compagnie (Groningen) en ingenieursbureau Oranjewoud (Heerenveen) werkelijkheid worden. Bei de bedrijven hebben kort geleden de eerste stap gezet op weg naar de bouw van wat het op een na grootste themapark van Europa moet worden. ProWelt gaat het bij Bad Sobemheim in het Duitse Moezelgebied gele gen park heten en met een geschat aantal van zes mil joen bezoekers per jaar zal het alleen Disneyland in Pa rijs voor moeten laten gaan. Hoogtepunt in het park lijkt de Climate Zone te wor den. Bezoekers kunnen daar met behulp van virtual reality ondervinden wat het is om over de ijskap van Antartica te trekken. Ook kunnen ze in een wervel storm terecht komen of een aardbeving meemaken. Het park zal deels een proeftuin worden voor nieuwe technieken. Auto's komen ProWelt niet in. Met futuris tische karretjes die deels over monorails rijden, wor den bezoekers van de ene plek naar de ander gebracht. Ook bestaat er een plan bezoekers vanaf de parkeer plaats met zeppelins het park in te vliegen. Het plan van La Compagnie en Oranjewoud moet nog door de gemeenteraad van Bad Sobemheim wor den goedgekeurd, maar vanuit die richting verwachten directeur Geerth Boschma en account-director Perry ten Hoor van La Compagnie geen problemen. Hun idee is al omarmd door burgemeester Hans-Georg Jan- neck en de regering van de deelstaat Rheinland-Pfalz. Ook de bevolking heeft in lokale kranten en radiostati ons enthousiast gereageerd op het weinige dat tot nu toe is uitgelekt over de plannen. De lokale politici lijken een beetje beduusd over wat hen te wachten staat. 'Dit is geen Duitsland-of Europa project, maar een wereldproject', heeft de lokale SPD- voorman Wemer Bohm al verklaard. Bouw en inrich ting van het op een voormalige NAVO-basis komende park, gaat tussen de 1,5 en 2 miljard D-mark kosten. ProWelt zal - zo is de verwachting - jaarlijks 550 mil joen D-mark omzetten, vier miljoen overnachtingen tellen en meer dan 2000 mensen werk bieden. Als alles doorgaat, wordt ProWelt het grootste toeristische pro ject waarbij Oranjewoud ooit betrokken is geweest. KPMG Corporate Finance is intussen op zoek naar investeerders voor in eerste instantie een haalbaar heidsonderzoek dat enkele miljoenen guldens moet kosten. Silicon Graphics Inc. (SGI), een van de grootste producten van hard- en software op het gebied van driedimensionale projecties en software die de werke lijkheid nabootsten, is al geïnteresseerd. De onderne ming voorzag onder meer Disneyworld in Orlando van de nieuwste virtual reality attracties. REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Hans Brinker Hollandser is bijna niet mogelijk, maar in Madurodam schitterde Hans Brinker tot u toe door afwezigheid. Aan die omissie is op 30 ju ni een einde gekomen. Een beeldje van het ventje dat volgens een Amerikaans boek Nederland voor een watersnoodramp behoedde door zijn vinger in een gat van de dijk te steken, kan nu ook in het in Den Haag gevestigde miniatuurstadje worden bewonderd. Het werd onthuld door de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Cynthia P. Schneider. i Deense gids Bij de WV-kantoren in Denemarken is sinds kort een brochure ver krijgbaar waarin informatie wordt verstrekt over de ecologische va kantie- en recreatiemogelijkheden in het land. Het boekje is uitgege ven in het Engels, Duits en Deens en de teksten zijn ook te vinden op Internet: www.greenguidedenmark.dk. Zomerbus Rondom het Veluwemeer verblijvende vakantiegasten kunnen de ko mende maanden weer gebruik maken van de Zomerbus. De vorig jaar in leven geroepen dienst onderhoudt elk half uur een pendeldienst tussen verblijfsaccommodaties in de regio, attractieparken (Dolfinari um, Walibi) en diverse stads- en dorpscentra. Het passepartout waarop maximaal 5 personen een week lang mogen reizen, kost 25 gulden en is verkrijgbaar bij de plaatselijke WV-kantoren. Tussen Holten en Nijverdal, op de Sallandse Heuvelrug, rijdt tot en met 12 september eveneens om het half uur een shuttlebus. Gezinnen beta len 5 gulden per rit, volwassenen een rijksdaalder en kinderen niets. De bus stopt op plekken waar auto's niet mogen stoppen en op het vervoersbewijs staat een aantal wandelroutes aangegeven. Boekenmarkt In Deventer woedt morgen, zondag 1 augustus voor het elfde achter eenvolgende jaar de 'Grootste Boekenmarkt' van Europa. Naar ver wachting 120.000 bezoekers zullen zich snuffelend, onderhande lend en wellicht kopend een weg proberen te banen langs de ruim 6 kilometer boekenkramen. Om belangstellenden enigszins wegwijs te maken in het langs de IJsselkade en in de oude binnenstad opge bouwde doolhof is een boekje (prijs 2,50 gulden) uitgegeven, dat kan worden afgehaald bij het VW-kantoor aan de Keizerstraat 22 in De venter. Meccano In de Burgerzaal aan de Lange Hofstraat 4 in Zutphen is nog tot en met zondag 8 augustus een expositie te zien over meccano, het favo riete speelgoed van zo'n beetje elke jongen die vóór, tijdens of vlak na de Tweede Wereldoorlog werd geboren. De expositie is ingericht met medewerking van het Meccano Gilde Nederland en toont onder meer een groot aantal uit meccano-onderdelen opgetrokken bouw werken waaronder de Eiffeltoren. Informatie: VW Zutphen, telefoon (0900).269.28.88. Miljoenenlijntje Tuffend met de stoomtrein over het Miljoenenlijntje en daarna puf fend met een gids de benen strekken. Dat is deze zomer mogelijk nu een ritje met de Zuid-Limburgse Stoomtrein Maatschappij kan wor den gecombineerd met een wandeling met IVN-gids. Het uitstapje begint om 9.30 uur in de nostalgische stationsrestauratie van de ZLSM in Simpelveld. Als de trein op temperatuur is, begint - om streeks 9.45 uur - de rit naar Wijlre. Daar stappen de reizigers uit om samen met een gids een wandeling in de omgeving te maken. Onder weg krijgen ze uitleg over de natuur en de invloeden van een stoom- spoorlijn daarop. Rond 13.00 uur keert de trein weer terug in Sim pelveld. Het 'spoorzoeken' is gepland op 4, 11, 18 en 25 augustus en op 20 en 27 oktober. Vooraf inschrijven bij de WV in Epen (Juli- anastraat 15) of Simpelveld Dorpstraat 12). Prijs 16,95 gulden per persoon, inclusief koffie en vlaai. COLUMN Het is een afwijking waartegen ik al jaren vecht. En die ik waarschijnlijk nooit zal overwinnen Niet zodra stap ik een hotelkamer binnen of ik keer 'm binnenstebuiten. In spectie van nooduitgang, bedvering en televisiekanalen kan wachten. Eerst dient elke lade te worden opengerukt en iedere kast van onder tot boven te worden geïnspec teerd. Is die missie eenmaal volbracht, dan volgt de badka mer. De gevolgen zijn rampzalig. Thuis, verspreid over douche, toilet, keuken en schuur, liggen - ik maak slechts een ruwe schatting - honderd stukjes zeep, zeventig flacons sham poo, dertig kartonnen naaigarnituurtjes alsmede ontelba re luciferdoosjes, ballpoints en shoe-cleaners. Alle meege nomen uit hotelkamers waarin ik ooit de nacht door bracht. Tevens beschikken we over ettelijke uit den vreemde meege voerde klerenhangers, maar dat aantal neemt nauwelijks toe sinds één of andere Willy Wortel knaapjes heeft uitge vonden, die dankzij een gat/bol constructie thuis van nul of generlei waarde zijn. Hetzelfde geldt voor 'don't disturb- -kaarten'. Ze zijn allemaal zo op elkaar gaan lijken, dat het niet meer de moeite loont ze mee te nemen. Wat voor lol ik aan die gestolen waar beleef? Daar vraagt u me wat. Laatst vond ik op het fonteintje van ons toilet een 'zeepje' van het Treasure Island Hotel in Las Vegas. Ik was to taal ontzet. 'Daar heb ik het niet voor meegenomen', riep ik vanaf de WC te gen m'n vrouw. 'Waarvoor dan wel?' antwoordde ze snibbig. Tsja. Wist ik het maar.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27