'Mensen willen gewoon lekker swingen' De Jong schuwt straatdeun niet en een jazzy tintje mag er ook in Ikoon rustpunt in jachtig bestaan Designtrein naar museum Cultuur Kunst UTRECHT* De Italiaanse architect en vormgever Mendini heeft voor de NS een speciale Groninger Museum 'design-trein' ontworpen. De NS en het museum hopen met de design-intercity reizigers voor kunst te interesseren. De trein gaat vanaf oktober rijden en bestaat uit drie rijtuigen die tot kleuri ge kuntwerken zijn omgebouwd. Mendini is ook de architect van het Groninger Museum dat vijfjaar bestaat. foto anp ZATERDAG 31 JULI 1999 <mi I6 IJK Films over scheepsrampen v Rotterdam In het Maritiem Museum Rotterdam zijn op 7 en 8 c augustus films en documentaires te zien over scheepsrampen. Het programma bestaat onder meer uit documentaires over de J berging van de Herald of Free Enterprise, de bouw en reis van de Titanic en over scheepsrampen op de Noordzee tijdens het t interbellum. Verder zal de film 'The Poseidon Adventure' wor- 1 den vertoond. Het programma duurt van half twaalf tot vier. r Rapper ODB kan borg niet betalen i los angeles De Amerikaanse rapper ODB, die in Los Angeles s voor meerdere vergrijpen terecht staat, kan zijn borg niet beta- f len. De leider van de befaamde rapgroep Wu-Tang Clan, die ei- 1 genlijk Tyrone Jones heet, moet daarom de cel weer in. De che que waarmee de dertigjarige ODB zijn borg (ruim 230.000 gul- den) wilde betalen, bleek ongedekt. ODB (Ol'Dirty Bastard) moet zich verantwoorden omdat hij de portiers van een nacht- club heeft bedreigd. In een tweede proces staat de Amerikaan terecht omdat hij een kogelvrij vest droeg. Eerder dit jaar ont dekten politieagenten tijdens een verkeerscontrole dat hij het beschermende vest om had. In de staat Californië mogen ver oordeelde criminelen een dergelijk kledingstuk niet dragen. Voor het laatste vergrijp kan ODB maximaal vijfjaar gevange nisstraf krijgen. Het is overigens onduidelijk waarom de voor man van de rijke Wu-Tang Clan te weinig geld heeft voor de borg. Bezoeksters Woodstock '99 verkracht rome» Vier bezoeksters van Woodstock '99 hebben aangifte ge daan van verkrachting. Hulpverleners zeggen echter veel meer slachtoffers van seksueel misbruik te hebben behandeld tijdens het popfestival, dat vorig weekeinde werd gehouden op het ter rein van een vroegere luchtmachtbasis bij het plaatsje Rome in de Amerikaanse staat New York. Een van de vrouwen die aan gifte deden, zegt vlak voor een podium te zijn verkracht in een pogoende menigte. Bezoekers van het festival kwamen ook al in opspraak door geluidsapparatuur te vernielen en kraampjes en vrachtwagens te plunderen en in brand te steken. Anita Carter overleden nashville Anita Carter, lid van de befaamde Amerikaanse countrygroep de Carter Sisters, is donderdag op 66-jarige leef tijd overleden. Anita Carter speelde contrabas en zong in de Carter Sisters, die ze vormde met haar zusters June en Helen en hun moeder Maybelle. Anita Carter nam ook een aantal solo-al bums op en scoorde in de VS hits met duetten die ze zong met Hank Snow en Waylon Jennings. De Carter Sisters vierden reeds in de jaren '50 triomfen. In 1961 gingen ze deel uitmaken van de Johnny Cash-revue. June Carter is getrouwd met Cash. Helen Carter overleed vorig jaar. Jubileumexpositie fotoclub in Lisse lisse Op 2 september is het precies 45 jaar geleden dat de foto club De Bloembollenstreek in Lisse werd opgericht. Ter gele genheid van dit jubileum houdt De Bloembollenstreek een foto tentoonstelling in 't Huys Dever in Lisse. De expositie omvat zo'n zestig werken en is van 15 augustus tot 5 september, met uitzondering van de maandag, dagelijks te bezichtigen van 14.00 tot 17.00 uur. 't Huys Dever is gelegen aan de Heereweg 349a in Lisse. Zomerklappers van T-Spoon waaien, in kuisere versie, over naar Japan Cobra Museum beperkt zich tot Cobra Het Cobra Museum voor Mo derne Kunst in Amstelveen be perkt zich de komende jaren tot kunst van Cobra en tijdgeno ten. De afgelopen jaren hadden sommige tentoonstellingen in het museum daar te weinig mee te maken, zegt de nieuwe directeur, R.E. Ophorst (57). „We moeten terug naar de kernactiviteit. Liever twee goe de presentaties dan tien ten toonstellingen die alleen voor de 'inner circle' interessant zijn." Ophorst denkt aan een expositie rond de overleden kunstenaar/dichter Lucebert of aan een tentoonstelling naar aanleiding van de tachtigste verjaardag van Karei Appel in 2001. Voor volgend jaar staat 'Het kind in Cobra' in de stei gers. Ophorsts voorganger, inte rimdirecteur C. List, kreeg be gin dit jaar geen nieuw contract na wrijvingen met de belang rijkste bruikleengever van het museum, Karei van Stuijven- berg. Het museum heeft circa vijfhonderd werken van deze zakenman. De problemen ontstonden toen List de Nederlandse beeld houwster Lotti van der Gaag in een Cobratentoonstelling wilde opnemen. Van Stuijvenberg protesteerde daar heftig tegen en dreigde zijn bruiklenen van de tentoonstelling terug te trek ken. Ophorst verwacht geen aanvaringen met Van Stuijven berg. „Ons wederzijds belang is enorm; het onder de aandacht brengen van de collectie." Margreeth de Jong laat zich door de warmte niet van de wijs brengen. Kleurrijk en zelfverze kerd zet zij de eerste sonate in f van Mendelssohn Bartholdy op de rol. Het allegro moderato e serioso neemt ze bepaald niet al te serieus. Vooral kracht laat van zich horen. De rust valt, en terecht, pas in het adagio, maar om zo spoedig mogelijk weer in het allegro assai vivace is dan ook weer vol uitgemeten in gro te steeds aanzwellende akkoor den die allengs verbreden en verdiepen. De Jong is niet vies van enig pathos. Over korte felle repeterende tweeklanken plenst een vrolijke melodie uit, en ook de grappige repetities voeren een eigen bo ventoon, totdat een klaterende slot een evocatief einde maakt aan 'Tu es Petra', een Byzan tijnse schets van de franse com ponist Henry Mulet (1878-1984). De eerste variatie van 'Waer dat men zich al keerd of wend' (beter bekend als 'O Nederland let op uw zaak') van Willem Mudde (1909-1984) 'danst in een lichte registratie onder de handen van De Jong vandaan. Daar tegenaan wordt een ro buuste tweede gezet om vervol gens weer een uiterst lieflijke variatie er aan toe te voegen, waarin de linkerhand de melo die heeft. Deze sprekende con trasten houden spanning en vi taliteit in compositie en uitvoe ring. Wilhelmus blijkt een luid ruchtig, tegendraads heerschap te zijn die markant uit de verf komt. En enkele beschouwende trekjes ontvangt wanneer in de fantasie op 'Guillaume de Nas sau' van Margreeth de Jong zélf, in geraffineerde dan weer stoe re harmonieën de oude ver trouwde melodie op komt dui ken. Ook haar 'Variations sur un Cantique pour Orgue', een hommage aan Marcel Dupré, geven iets van De Jongs tempe rament prijs. Ze zijn heel direct, kort en evenwichtig gecompo neerd, helder van structuur en hier en daar flitsend ondeu gend. Ze schuwt de straatdeun niet en een jazzy tintje mag er ook wel in. De Jong durft zon der veel overdrijving. Verkooptentoonstelling in Huis ter Duin Tot in de puntjes uitge dacht, ingenieus geprodu ceerd en sprankelend uit gevoerd. Het resultaat van deze ingrediënten is het danceduo T-Spoon, dat vooral onder tropische weersomstandigheden ge staag de hitparades be klimt. Terwijl de nieuwste hit 'Summer Love' regel matig over de stranden en terrassen schalt, maken de vertolkers zich op voor een nieuwe trip naar het verre oosten, waarnaar de voor ganger 'Sex on the Beach' inmiddels is overgewaaid. amsterdam berrit de lange Het repertoire van T-Spoon is kort samen te vatten: 'dance with a message'. De componis ten/producers Remy de Groot en Axel Breitung bedachten de popact begin jaren '90. De aan stekelijke tonen van hits als 'Sex on the Beach', 'No Time 2 Was te', 'Mercedes Benz', 'Where R U Now' en 'Take me 2 the Li mit' blijven hardnekkig in het geheugen hangen, de vertolkers echter hebben door de jaren heen nogal wat gedaantewisse lingen ondergaan. Na ettelijke gastzangeressen is Linda Estelle (25) uit Arnhem nu al weer enige tijd de vaste zangeres en de in Nijmegen woonachtige Amerikaan Greg Dillard (29) volgde vorig jaar rapper Shamrock op. Kort gele den pepte het zeer atletisch ogende duo in het Gelderse Eist met 'Summer Love' de deelne mers aan de Nijmeegse wandel vierdaagse nog op, intussen verblijven zij alweer in Japan, waar tv-optredens en live-acts op het programma staan. „Nu we zoveel reizen, valt me op dat Nederland toch wel een T-Spoon: „Eigenlijk gaat 'Sex on th erg vrij land is," zegt Linda Estelle. „Hier gaat het publiek al swingend helemaal uit zijn dak bij onze optredens, in Ja pan krijgen we aan het eind een bescheiden applausje. We hou den er wel rekening mee dat Ja pan veel conservatiever is, we zijn er niet op uit om te provo ceren. Gelukkig blijkt onze mu ziek heel universeel, je hoeft geen gekke kunsten uit te halen om de mensen enthousiast te krijgen." Toch werd Japan niet zonder Beach' helemaal niet expliciet over slag of stoot overwonnen door T-Spoon, dat daar in het voor jaar al eerder optrad. Het num mer 'Sex on the Beach' werd vervangen door een kuisere versie: 'Fun on the Beach'. De naam van de groep werd zelfs geassocieerd met 'een lepel vol heroïne'. ,,'Sex' in de titel is ge woon een beetje verkeerd be grepen, Want eigenlijk gaat het nummer helemaal niet expliciet over seks," zegt Greg Dillard. „We moesten inderdaad veel vuldig de naam verklaren. Ge lukkig hebben we de critici er van kunnen overtuigen dat we helemaal niets met drugs van doen hebben. Dat probleem is nu uit wereld." „Misschien waren die insinu aties wel te wijten aan het feit dat we uit Nederland komen," vult Estelle aan. „Ons land heeft toch het imago van 'alles kan'." De naam T-Spoon heeft een veel originelere herkomst, ver telt Estelle. „Remy de Groot, de oprichter van de groep, was vroeger fan van een tekenfilm foto gpd/roland de bruin serie. Daar kwam een figuurtje in voor dat T-Spoon heette." Qua internationaal succes lijkt T-Spoon Two Unlimited bijna te gaan evenaren. Na hits in Azië, Australië, Europa en, voor een Nederlandse groep uniek, Engeland heeft het duo onlangs een platencontract ge tekend voor Amerika, wellicht gevolgd door een tournee. Als jochie in het van Motown-hits doordrenkte Detroit, heeft Dil lard daar altijd al van ge droomd. „Ik wilde altijd al pop ster worden, maar," zo vervolg hij lachend, „het loopt nu ee beetje uit de hand." Het ge spierde multi-talent was ee uitkomst voor T-Spoon na hi vertrek van Shamrock: hij ka niet alleen zingen, maar oo rappen en dansen. Estelle zingt al zolang zij zie kan herinneren. „Ik heb ge woon nooit anders gedaan. A meisje deed ik videoclips na imiteerde ik de dansers in 'F. me'. Ik heb zelf altijd mijn stei getraind, gewoon door heel ve te luisteren naar andere artie Maar niet alleen zangtalent nodig voor een act als T-Spoi een atletisch lichaam is ei must voor de intensieve shov die bol staan van opzwepen) dance-acts in weinig verhulle de uitdossingen. De onbekor merde typische T-Spoon deu tjes hebben tot nu toe vooral de zomermaanden hun uitwi king. „We zijn inderdaad hi sterk in zomerhits," zegt Esl le. „Misschien moeten we groeien in het schrijven van dere muziek. Het is wel fijn we elk jaar kunnen rekenen een goede zomerklapper, mi het is zeker niet de bedoelL Ons nieuwe album, dat later jaar uitkomt, bevat zelfs aantal ballads en wat seriei nummers, afgewisseld met ke uptempo songs en toch weer twee typische zomemi mers." Het publiek bekommert 2 er niet om, zo merkt het duo dens de ruim 150 keer datl jaarlijks alleen al in NederlaT op het podium staan. Estq „We zullen komend jaar onze nieuwe nummers dol maar als je in een disco stl mag een klapper als 'Sex on I Beach' natuurlijk niet onttf ken. Uiteindelijk willen mensen gewoon lekker svJ gen." „Een ikoon is nooit zomaar een plaatje", vertelt Drs. I. Zoetmul der. Ze staat in de verkoop-ex positie van het Noordwijkse Huis ter Duin temidden van haar, ruim honderd, Russische ikonen. „Elke ikoon heeft een verhaal. Je moet het alleen de tijd geven. Als je goed kijkt word je gevangen in het schouwspel, dan komt de ikoon tot leven. Dan voel je ineens waar het leven om draait." Volgens Zoetmulder zijn iko nen eigenlijk bedoeld als ge bruiksvoorwerpen. „Zoals wij de bijbel hebben, kon de Russi sche godsdienstplicht niet ver vuld worden zonder ikoon." In middels zijn ikonen heel popu lair onder westerlingen. „Het is onbedoelde kunst geworden. De makers, vaak monniken, hebben vast nooit verwacht dat de ikonen zo enthousiast verza meld zouden worden." Ikonen spelen in het oude Russische volksgeloof een grote rol. De ikonen verbeelden ver schillende heiligen. Voor elke gebeurtenis of menselijke nood werd een speciale profeet te hulp geroepen. De ikonen wer den wonderbaarlijke en mystie ke krachten toegedicht. „Als een wonder was verricht, kreeg het ikoon een speciaal 'jasje' van de goudsmit aangemeten." In de zaal hangt een aantal ikonen met een bewerkt zilve ren kapje eroverheen. Later werden de kapjes ook voor het gemak van de schilders ge maakt. „Als de moniken geen zin meer hadden, schilderden ze alleen de gezichten en plak ten er oneerbiedig zo'n deksel overheen. Als je zo'n deksel eraf haalt in de hoop een prachtige vondst te doen, sta je wel eens voor een onaangename verras sing." Zoetmulder wordt wel vaker verrast door haar ikonen. Zoals de bekende Zwarte Madonna's die eigenlijk helemaal niet zwart zijn maar gewoon vuil. „De monniken wisten niet hoe ze de ikonen schoon moesten maken. Soms schilderden ze er voor het gemak maar gewoon een nieuwe overheen. Zo ont dek je wel eens meerdere iko nen op een paneel. Als je ze schoonmaakt blijkt soms de oudere ikoon minder mooi dan de er overheen geschilderde profeet. Maar dat houdt mijn beroep verrassend en span nend." De interesse voor deze religi euze kunst zat er al vroeg in bij Zoetmulder. „Ik ben opge groeid tussen de ikonen. Mijn Moeder Gods Donskaja, een Russische ikoon uit de zeventiende eeuw. ouders verzamelden ze ook. Met name Griekse ikonen. Maar die zijn op. Wanneer een land rijker wordt, wil het toch zijn eigen kunst terug kopen. Ik heb nu ook een groeiend aantal Russische kopers." Europeanen zijn steeds meer geïnteresseerd in ikonen. „Ter wijl het helemaal niet onze christelijke religie verbeeldt", aldus Zoetmulder. Door tussen komst van het Romeinse Rijk is het Byzantijns geloof uiteenge vallen in verschillende religies, waaronder het Christendom. „De ikonen zijn eigenlijk een contact met onze oude cultuur, ze verbeelden onze bakermat." Met het schilderen van iko nen werd de wereld herscha pen. „De schilders gebruikten alleen natuurlijke matrialen. Het paneel is van hout en de verf is uit organische stoffen ge maakt. Door het gebruik van deze basisstoffen gaan ze terug naar de natuur. Daardoor ma ken de ikonen nog altijd het pu re, verborgene in ons wakker." Mystiek Zoetmulder kent de ikonen nog steeds mystieke krachten toe. Dat is volgens haar ook de ver klaring voor de toenemende in teresse voor ikonen. „In onze drukke samenleving moeten we onthaast worden. Een ikoon geeft een rustpunt in ons jachti ge bestaan." Een bijzonder element van ikonen is dat ze, in tegenstelling tot westerse kunst, nooit gesig neerd zijn. „De schilders be schouwden zich als een medi um tussen hemel en aard was slechts de hand diel derde. Wie schilderde w^ belangrijk, als het verhaal geschilderd werd." Die verhaallijn is soms I lijk te ontdekken. De volgJ niet logisch. Ook de geoj in de ikonen klopt vaak r wekt verwarring. „Denkl niet dat de schilder te dol om diepte of een duil volgorde in de ikonen brengen. Dat deden ze r zet niet. Geometrie en til ren niet belangrijk. Een I immers voor eeuwig." De ikonen verkoop-tel stelling is nog te zien I met 15 augustus in Hi| Duin aan de Koningin I Boulevard 5 in Noor Zee.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16