Werk aan de winkel na vakantie Mien Ruys borders weer te koop Rijp en Groen Wie wat bewaart Vraag en antwoord De Zomertuin: alles over milieuvriendelijk tuinierei VRIJDAG 30 JULI 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-51 Het is een oud spreekwoord. De praktijk ervan is in onze consumptie- en weggooimaat- schappij een beetje vergeten. Maar echte planten en tuinlief- hebbers willen "s winters ook nog plezier beleven van al hun tuinweelde en deze bladzijde in de krant is uiteindeüjk bestemd voor de echte liefhebbers en niet de gooi maar weg tuinbe- zitters. En wat willen we nu bewaren? Zaden en bloemen, maar dan in gedroogde vorm natuurlijk. Wat de zaden aangaat: voor ze helemaal rijp zijn en op eigen kracht hun weg zoeken in onze tuin moeten we ze temmen. Dat kan door de zadendra- gende planten tijdig te plukken, op een droge plaats uit de zon (liefst onderste boven) op te hangen. Daarbij moeten we oppassen dat de za den niet zomaar op de grond vallen en pc daarom bind ik steeds papieren zakjes rond de te drogen gehangen planten. Zaden die er voortijdig tussen uit proberen te glippen komen braaf in mijn zakje terecht en dat is de bedoeling. Als alles goed droog is, schudden we de planten goed uit, maken het zaad nog schoon, er zitten altijd wat pluisjes tussen, en bewaren het dan in lege medicijn- of vi taminepotjes. Kleine papieren zakjes kan ook. Maar dan wel met etiket want in het voorjaar weten we echt niet meer pre cies wat voor plant er nu uit dat piepkleine bruine, grijze of zwarte zaadje tevoorschijn zal komen. Wie deze goede raad opvolgt weet zich volgend jaar verze kerd van nakomelingen van ei gen teelt, waarbij wel opge merkt dient te worden dat lang niet alle eenjarigen elk jaar na komelingen in dezelfde kleur hebben. Tengevolge van kruis bestuiving of terugloop kan er best een ander kleurtje voor de dag komen GREET BUCHNER Overigens moeten alle zaden droog en koel en donker be waard worden. En nu het drogen van bloemen, heel erg in de mode momen teel. Vaak zie ik de allermooiste droogboeketten bij mensen thuis en ik moet zeggen dat ik ze heel wat fraaier vind dan de plastic en zijden namaak bloe men, die bovendien in lichte mate luchtverontreinigend zijn. Laten we met de meest gemakke lijke bloem be ginnen: de hor tensia. Er zijn twee uiterst een voudige metho den die beiden goed resultaat ge ven. Zet de bloe men, als ze hele maal open zijn, gewoon rechtop in een vaas met wat water. Als het water in de loop van de tijd ver dampt is zijn de bloemen droog en klaar om in een droogboeket haarlem verwerkt te wor den. Maar ook vullen van de vaas met willekeurig welk merk waspoeder en daarin de bloe men geeft eveneens een uit muntend resultaat. Kiezen dus tussen nat en zeep poeder. Bloemen van gras, duizendblad en van schermbloemigen wor den, net als hortensia's rechtop in een vaas met een bodempje water weggezet tot het water op en de bloem droog is. Verder kunnen de meeste bloemen hangende in een droge, luchti ge, zonvrije ruimte met succes gedroogd worden. Het behoud van de kleur is niet bij alle soor ten even goed. Beter resultaat krijgt men met het gebruik van zogenaamd droogpoeder, te verkrijgen bij speciaalzaken. Schaf een flinke hoeveelheid aan (het kan meer der malen gebruikt worden). Doe een laag in een lange doos, leg de te drogen bloemen er voorzichtig in, vul aan met droogpoeder en wacht ruim een week. Haal er dan de droge bloem voorzichtig uit. Laat de poeder drogen en ga zo door. Succes gewenst want drogen is span nend. De framboos van mevrouw Kloosterman uit Leiden doet het niet best. Het is dan ook geen struik maar eigenlijk een plant waarvan de takken opge bonden moeten worden. Ver der graag doorlatende grond en voldoende voeding, liefst orga nisch. Tot slot de takken die dit jaar gebloeid hebben worden tot de grond afgesneden en de jonge nieuwe takken worden behouden. Bij opbinden wel 5 6 per strekkende meter. Dat snoeien van oude takken geldt ook voor klimrozen waarvan men echter eventueel een enkel oude tak kan behouden mits men de zijtakken flink inkort. De vuurdoorn van mevrouw Donkers Wetselaar uit Kaag heeft elk jaar rupsen. Sproeien met water, zeep en spiritus helpt niet en dat klopt. Dat middel is te zwak. Maar eerst eens de oorzaak: alle kwalen vinden hun oorzaak in een ver zwakte plant. Teveel, te weinig vocht? Vaak staan vuurdoorns naast een muur op slechte grond en heel droog. Kortom even kijken of dat verbeterd kan worden. Eventuele rupsen (ide aal voedsel voor jonge vogels) bestrijd ik met het uit BD af komstige Spruzit, nu ook in kleinverpakking verkrijgbaar niet helemaal milieuvriendelijk want enkele uren giftig voor an dere dieren. Daarom spuit ik 's avonds laat. Milieuvriendelijker zijn Dipel, AA Biorups en Bac- tospeine. Gebruik nimmer lang werkende giftige stoffen, die doden onze natuurlijke helpers. Van mevrouw Herthoorn uit Haarlem een aardige compli- menteuse brief waarin ze me herinnert aan mijn medewer king aan het boek 'De 12 Maan den van het Jaar', maar dat is niet het doel van het schrijven. Zij vraagt mij om aandacht te besteden aan een uiterst mi lieuvriendelijke kwekerij en dat doe ik graag omdat er teveel be drijven zijn waar gif een grote plaats inneemt. De naam van deze kwekerij die men ook kan bezichtigen luidt: Smerpertuin: Eenjarigen tuin, Gemeeneland- seweg 58, Hippolytushoef, tel. 0227- 512291. Nogmaals ik ga af op informatie van mevrouw Herthoom want ik ben er zelf niet geweest. Een lezer of lezeres uit Hazers- woude waarvan ik de naam niet kan ontcijferen heeft oude knolbegonia's die rijk bloeien maar inmiddels zeer grote bol len hebben. Kunnen die ge deeld worden? Wis en waarach tig, ik doe het zelf elk jaar. Ge woon na de winter rust op een vorstvrije plaats met een scherp, brandschoon mes zo doorsnijden dat elk deel nog groeipunten heeft. De wonden afdekken met as en laten dro gen voor ze weer in de grond gestopt worden, een goede ma nier om deze bollen te verme nigvuldigen. -10/ Cryptogram Horizontaal: 1. Eerwaarde (4): 4. x.ijz (5); 7. Kerel met een vracht eten (7); 8. De aange wezen persoon (3): 9. De plaats van Engelse ouders (3); 10. Jaloezie is geen voorrecht meer (7); 12. Vreemd getrof fen door inbrekers (7). Verticaal: 2. Het begroten van glaswerk (4); 3. Het onthouden van tepels (6); 4. Het scheuren om in veiligheid te komen (8): 5. Golft permanent door het stadi on (4); 6. Dier om verward te zeilen (6); 9. Werkt niet meer op de planken (4): 11. Die kap is dwaas (3). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Irreëel: 8. eiber: 10. hint; 12. rasp: 14. cd: 15. mos; 16. ha; 17. olé; 19. toe; 21. blo; 22. olm: 23. alp; 25. bit; 26. ia; 27. roe; 28. eg; 30. etui; 32. Bari; 34. ivoor; 36. steppen. Verticaal: 2. Ren; 3. ritme; 4. eb; 5. eerst; 6. era; 7. abc; 9. opa; 11. idolaat; 13. shelter; 18. lol; 20. ooi; 25. privé; 25. bebop; 26. iel; 29. git; 31. uit; 33. are; 35. op. HEINZ WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ EE MOM&STE:£l_ COEEET UT £*AAr/.OZ£A/. EET LEUT S~7TU£TJ£- /EEAT. E&UTUE 'S EET S-OOTT/TéYAAA/, ALL£ WZG/ZOSV W EE&&E l/OléO&DE Z&S7T Dl Wieden, maaien en oogsten in de tuin in augustus Zelf gekweekte tomaten zijn de lekkerste. Terug van vakantie zult u mer ken dat het onkruid zijn kans heeft waargenomen zijn groei- talenten te ontplooien. Het eer ste werk is dus wieden. Aange zien veel van die kruiden ook al zaad hebben gevormd, gooit u het spul niet op uw compost- hoop, maar in de groene con tainer! Ook in het gazon dient gewied te worden: muur en paardebloemen moeten wor den verwijderd. Bij nat weer doet u er goed aan afgemaaid gras af te harken. Dat kan weer wèl goed op de composthoop. Het gras kan voor de laatste maal dit seizoen worden gemest. Wacht er niet langer mee, maar geef het groen de kans 'af te rijpen', zo dat vorst geen schade kan aan richten. Staat de pol - nu uitgebloeide - riddersporen zo'n vijfjaar op dezelfde plek, dan kunt u deze uitsteken en de jonge planten aan de buitenkant op een ande re, zonnige plek planten. Eerst goed spitten en veel mest door de aarde mengen. Vóór de win ter hebben de nieuwe planten zich gevestigd! U kunt ook in april volgend jaar een zakje zaad van het ras 'Pa cific Giant' zaaien van een klem- die u bevalt. Die bloeien in au gustus, maar het jaar daarop verschijnen de bloemen al - zo als het bij riddersporen behoort - in juni. Om grote bloemen in uw dahli a's te krijgen zult u de scheuten uit de bladoksels moeten weg nemen. Die ene bloem op lange steel zal formidabel groot zijn, rijp voor een tentoonstelling. Dat kan natuurlijk alleen bij de grootbloemige dahlia's. Vergeet niet om tijdig voor een steun te zorgen. Bij de kleinbloemige verwijdert u slechts stelselmatig de uitgebloeide bloemen. Die herkent u aan de wat spitse vorm. Bloemknoppen lijken er veel op, maar zijn wat ronder. Deze en volgende maand zijn geschikt om geraniums te stek ken. Die stekjes worden matig vochtig gehouden, verblijven in een koele kamer, liefst voor een venster op het noorden. Ko mend voorjaar worden ze in potten met verse aarde gezet. De moederplant, waar de stek jes van genomen zijn, blijft op dezelfde manier straks overwin teren. Wie herfsttijlozen in de tuin wil zien bloeien, moet ze nu plan ten, evenals de herfstkrokussen. Krokus sativus is geel, C. zona- tus lila-roze. De lila-bloemen van een herfsttijloos kunt u ook in de huiskamer zien. Leg een ferme knol van Colchicum spe- ciosus in de vensterbank en heel spoedig ontvouwen zich de lila bloembladen. Erg leuk voor kinderen. In de moes- en fruittuin is de oogst in volle gang. Toch kun nen enkele bladgroenten als sla, prei, boerenkool en andijvie worden uitgeplant. Spinazie wordt zelfs nog gezaaid. Dat uitplanten van sla en andijvie kan het best onder glas geschie den. Laat aardappelen, vooral de Eigenheimers, niet te lang in de grond zitten. Er is al weer gewaarschuwd voor de aardap pelziekte. Groene tomaten kunt u helpen met rood kleuren door veel bla deren weg te nemen. Kruiden als peterselie, tijm, la vendel, kruizemunt, maggi en kamille kunt u uit de zon en in de wind laten drogen. Zijn ze goed droog, dan wrijft u ze fijn en bewaart ze in blik. Contro leer de voorraad wel enkele ma len per week. In de fruittuin hebt u al de eer ste appels kunnen oogsten als u foto GPD 'Yellow Transparant' hebt staan. Wanneer zijn de appels en peren rijp? Vuistregel is: neem de vrucht in de hand en druk haar lichtjes omhoog. Bij rijpheid breekt het steeltje op het breukvlak af. Zo niet, dan wacht u enkele dagen. Als de ladder toch tegen de pe-: renbomen staat, snoei dan meteen drastisch in het bin nenste van de kroon. Nu is het daarvoor de beste tijd omdat de snoeiwondjes snel drogen. Snoeit u in de winter, dan loopt u de kans op de ziekte lood glans op de bladeren. Ga voor zichtig met de vruchten om. Een plukzak aan een lange stok is een goed hulpje. Wees voorzichtig met het pluk ken van pruimen. Velen zijn daarbij al gestoken door wes pen, die in de vrucht aan het knagen waren. Enkele keren per week worden dan de rijpste pruimen geplukt. Onrijpe wor den in de schaal niet rijp... Als u van plan bent nieuwe vruchtbomen aan te schaffen, denk dan eens aan de 'bijna uitgestorven' rassen die weer verkrijgbaar zijn. 02 Een stuk grond bedekken met bodembedekkers gaat goed mi 46 men, na bewerking van de grond, eerst keurige plantgaten ma en dan alles afdekt met een stuk zwart plastic. Op de plaats va 58 gaten worden dan insnijdingen in het plastic gemaakt en gaai plantjes erin. Als alle planten op hun plaats staan, gaan er hoi snippers, eventueel kiezels, op het plastic om teveel zon te we wegwaaien te voorkomen en het geheel er aardig uit te laten z Pas als alles volgroeid is en onkruid geen kans meer heeft gaa plastic eraf. Dat is te lezen en te zien op duidelijke tekeningen in de uitga\ i Zomertuin, een boek dat een aanwinst is voor allen die zich a f sluiten bij het steeds groter wordende leger van doe-het-zelf niers die zo milieuvriendelijk mogelijk willen werken. Er staai bekende werkwijzen in maar ook voorbeelden die minder bel zijn zoals hierboven beschreven manier om zonder te wieden stuk grond te laten bedekken met grondbedekkers. In hoofdsi ken die luisteren naar de namen als: nieuwkomers, vermeerd1 snoeien, gazononderhoud, dagelijkse verzorging en vijvers wiu de meest voorkomende werkzaamheden in de tuin op ülustra^™ wijze uit de doeken gedaan. De Zomertuin door Steven Bradley, Uitgave Terra, Wamsvelcf J 39,90 gld. »pt Weekend van bloeiende moestuin De tuinen en het park van Huis Bingerden zijn in het weekeinde van 7 en 8 augus tus nog één keer geopend dit jaar. Naast het prachtige, al meer dan 200 jaar oude land schapspark, trekt in deze pe riode vooral de moestuin de aandacht. Een moestuin zoals er geen tweede bestaat; een gebruikstuin van groenten en bloemen op een zeer persoon lijke manier geplant. Mooi om te zien, maar vooral ook ge zond om producten uit te eten. Ook zijn er gemengde plantenborders met tal van .05 bijzondere plantencombina 8.05 ties en is het mogelijk een 3.32 wandeling te maken doorl 1.00 park, met mooi uitzicht ov< ).30 het IJssellandschap. Tijdens het weekeinde van 5.00 bloeiende moestuin is op B 1.31 gerden een verkoop van b gische producten uit de A .02 terhoek, zoals groente, fru akkerbouwproducten, vle zuivel, brood, zaad en goed. Bingerden ligt aan de Bin denseweg 21 even buiten gerlo. Het park is geopeni van 10.00 tot 18.00 uur. Kleine Aarde op haar mooist De Tuinen van Mien Ruys in Dedemsvaart. Op 25.000 De Tuinen van Mien Ruys bestaan 75 jaar. Ter gelegenheid daarvan zijn vanaf vandaag twaalf borders, ontworpen door het Tuinarchitectenbu reau, te koop. Een goed bloemenborder maken vraagt nogal wat deskundigheid. Mien Ruys ont wierp tijdens haar leven duizenden borders. Die ervaring en de beste keuze uit het enorme assor timent planten dat vandaag de dag verkrijgbaar is, zijn in de twaalf ontwerpen verwerkt. Eind juli is bewust gekozen om de nieuwe borders te in- zoals een standaardborder, een verwilderingstuin en een vakkentuin. vinden hoe de border het best kan worden aan geplant en onderhouden. Een bezoek aan de Tuinen van Mien Ruys is so wieso de moeite waard. Op 25.000 vierkante me ter terrein zijn 25 schitterend aangelegde tuinen te vinden, zoals een dertig meter lange vaste plantenborder, een verwilderingstuin met vijver, een verdiepte bielstuin, een moerastuin, een wa- tertuin met terras en planten op vier niveaus en een omsloten kruidentuin. Een bron van inspira tie voor de tuinliefhebber, maar ook aan te len voor de wandelaar die zoekt naar rust te. Ook is in de boerenschuur een permanei^ expositie met diavoorstelling over het hoe e waarom van de proeftuinen. De Tuinen zijn te vinden aan de Moerheii straat 78 in Dedemsvaart. Geopend van 1 tot en met 31 oktober: maandag tot en me terdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag v0, 13.00 tot 17.00 uur. 14 Ne n Dl De Kleine Aarde, het centrum in Boxtel dat mensen probeert te interesseren voor een duur zame leefstijl, is een bezoekje meer dan waard. In de zomer zijn de tuinen op hun mooist: veel gewassen staan in volle bloei en hommels, bijen, vlin ders en libellen vliegen af en aan. Alle zondagen in augus tus biedt de Kleine Aarde indi viduele bezoekers een rondlei ding aan. Een medewerker van het centrum leidt bezoe kers door de ecologische moes- en siertuinen, langs de vijver, naar het ecologisch bol huis en het uit glas en hout geconstrueerde bezoekerscen trum. Op de twee hectare g te tuin is mooi te zien hoee waarom de natuur zich zon der ingrijpen van de mens prachtig ontwikkelt. Na aflc krijgt de bezoeker een ecol< sche versnapering; de con sumptie is bij de prijs van rondleiding (10 gulden) inb grepen. Belangstellenden voor de rondleiding wordt verzocl te reserveren, tel. 0411 - 684921. Het centrum ligt a Het Klaverblad 1 in Boxtel is goed bereikbaar per ojx baar vervoer, met de auto te voet vierkante meter zijn 25 verschillende tuinen te vinden, troduceren. In deze periode zijn ze op hun mooist en is in de tuinen van Mien Ruys te zien hoe kleurrijk een vaste plantenborder kan zijn. Het geeft tuinliefhebbers bovendien de gelegen heid zich voor te bereiden op nieuwe plannen, die meestal in voor- of najaar worden uitgevoerd. Wie dat wil kan meteen kiezen en de planten in bloei meenemen. Bij een Mien Ruys border be horen de benodigde planten, een waterdicht be plantingsplan en een handleiding waarin is te ET 7W£E ATP&3E Zfcasv AUES YOISETSEE &E5&S. JE LACHT A? Dl r 2Sp 2NI\ 1 Tu

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 8