Minister stelt strenge eisen aan fabriekswinkel Kokkelvissers boeren goed in Waddenzee anen weg bij Hoverspeed tart gaat werven voor koninklijke Landmacht Economie Arbo mag relatie ziekte met werk niet melden Veroudering Europa jaagt pensioenpremie omhoog Werkloosheid in Japan naar record o De werkloosheid is in Japan tot recordhoogte gestegen, juni was 4,9 procent van de Japanners zonder werk, een stij- ïg van 0,3 procent in vergelijking met mei. Volgens de rege- ig zijn 3.290.000 Japanners op zoek naar werk. Ondanks aller- tekenen van een herstel van de economie hebben veel be- rijven werknemers ontslagen. Winst DaimlerChrysler stuk hoger w york Het Duits-Amerikaanse autoconcern DaimlerChrys- r heeft in het eerste halfjaar de nettowinst zien stijgen met elf rocent tot 3,1 miljard euro (6,8 miljard gulden). De omzet eeg ook, met tien procent tot 72,3 miljard euro (159,4 miljard ulden). De goede resultaten waren vooral te danken aan goede iken in Europa en Noord-Amerika. Azië en Latijns-Amerika, •troffen door financiële turbulentie, bleven achter. Voor de st van het jaar wordt verdere groei verwacht. De omzet gaat 140 miljard dollar overschrijden, aldus een verklaring van het incern. Daimler-Benz en Chrysler fuseerden in mei vorig jaar. aarmee ontstond wat betreft omzet het op twee na grootste litoconcern, na General Motors en Ford. nilever halveert advertentiebudget itterdam Voedingsmiddelenconcern Unilever halveert dit ar het advertentiebudget voor dagbladen tot circa 5 miljoen üden. Het bedrijf twijfelt aan de prijs-prestatieverhouding van agbladen, doordat het teruglopen van oplages niet volgen oor tariefsverlagingen. Unilever gaf vorig jaar zo'n 10 tot 15 ïiljoen uit aan dagbladreclame. Dat is een beperkt deel van het udget, want de totale mediabestedingen in Nederland lagen orig jaar rond de 210 miljoen. Unilever noemt als nadeel van agbladen dat er alleen informatie komt over mediumbereik en iet over paginabereik. Bij een plaatsing in een tweede of derde itern heeft de adverteerder volgens het bedrijf een probleem. conomie VS groeit minder hard ashingtonDe forse groei is er bij de Amerikaanse economie :n beetje uit. Het bruto binnenlands product (BBP) als som n alle geproduceerde goederen en diensten nam in het twee kwartaal op jaarbasis met 2,3 procent toe. Het is het zwakste oeicijfer sinds het tweede kwartaal van 1998, toen het BBP et 1,8 procent toenam. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde fers van het Amerikaanse ministerie van handel. In de eerste ie maanden van dit jaar groeide de economie nog met 4,3 ocent. Analisten waren er vanuit gegaan dat in het afgelopen vartaai de groei 3,3 procent zou bedragen. lok Canada treft handelssancties tawa Canada heeft gisteren in navolging van de Verenigde aten handelssancties getroffen tegen de Europese Unie als rgelding voor het importverbod van de EU voor hormoon- ;es. Net als bij de Amerikaanse maatregelen zijn er nauwelijks volgen voor Nederland. Canada legt met ingang van 1 augus- strafheffingen van honderd procent op de invoer van rund- varkensvleesproducten, komkommers en augurken op. Het at om 11,3 miljoen Canadese dollar (15,4 miljoen gulden) per ïr. De wereldhandelsorganisatie WTO gaf Canada eerder deze aand toestemming tot dat bedrag sancties te nemen. Dit om- het bedrag overeenkomt met de schade die het land lijdt lor het Europese invoerverbod voor Noord-Amerikaans hor- oonvlees. eel hypotheken overgeslóten prburg In de eerste zes maanden van dit jaar zijn er 313.000 potheken afgesloten. Dat is een kwart meer dan in de eerste lft van 1998 en tevens een record. De stijging wordt niet ge- agen door de aankoop van een woning, maar door Nederlan- rs die een tweede hypotheek afsluiten of hun oude vervangen or een nieuwe met een lagere rente. Oversluiters namen zes procent van de groei voor hun rekening. Véider blijkt uit cij- s van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat het ge- ddelde bedrag per hypotheek met elf procent is gestegen. De staande hypothecaire schuld komt nu op 520 miljard. taking truckers Brazilië voorbij de Janeiro* Stakende Braziliaanse vrachtwagenchauffeurs n gisteren begonnen hun blokkades op belangrijke wegen op heffen. Door de maandag begonnen'stakingsacties is in het le land schaarste aan brandstof en verse levensmiddelen ont- lan. De staking is de ernstigste crisis waar president F.H. Car- so sinds zijn aantreden in 1995 voor is komen te staan. Nadat lensdagavond meer dan vijf uur onderhandelen tussen de kingsleiders en de regering niets had opgeleverd, machtigde rdoso het leger om wegblokkades op te heffen. Zover is het iter niet gekomen. De regering heeft beloofd een geplande hoging van benzine en toltarieven uit te stellen, de achter- ind van de staking. iisie Duitse concerns Yeba en Viag' mburg De Duitse conglomeraten Veba en Viag (o.m. energie chemie) bekijken de mogelijkheden voor een fusie. Dat ildt de zakenkrant Handelsblatt in de editie van vandaag. De ee hebben samen een jaaromzet van 64 miljard euro (141 ljard gulden). Volgens de krant hebben de concerns het Duit- kartelbureau gepolst over de kansen op goedkeuring van een :ie. Als het bureau positief reageert, beginnen zo snel moge onderhandelingen. 16 66 Britse rederij Hoverspeed apt 175 van de 375 banen laar route Oostende-Dover. bedrijf loopt omzet mis de afschaffing van de be- ngvrije verkoop aan boord haai schepen per 1 juli en sterke concurrentie op de ialroute. De rederij zet taan tussen Oostende en er nog slechts een snelle boot in, in plaats van twee. overspeed nam begin 1998 oute Oostende-Dover over van de Australisch-Finse rede rij Holyman-Sally, die op de route met zware verliezen draaide. De overname van de schepen van Holyman-Sally leidde destijds al tot het schrappen van bijna honderd banen. Door de Europese verplich ting belastingvrije verkoop van alcohol en tabak aan boord per 1 juli te verbieden, derft Hover speed veel inkomsten. Veel Britten maakten de oversteek .om onderweg goedkope alco hol en tabak in te slaan. kort aan personeel voor geveclitsfuncties HAAG GPD r,70 Aankc endbureau Start gaat per- NM' jiel werven voor de Konink- Landmacht. Vandaag ipi<oei|dt een contract onderte- i waarna Start tijdens een ;f van vijf maanden zal pro- ;n vijfhonderd mensen voor :hts- en gevechtsonder- nende functies te werven, efensie hoopt dat de sa- ivverking met het commer- bedrijf een oplossing biedt het tekort aan personeel de gevechtsfuncties. Dit wordt al enkele jaren door eren minder interessant inden, mede door de uit- Onderzoekers schatten het kokkelbestand in de Waddenzee op ruim 145.000 ton. FOTO ANP RUUF HOFF rijswuk richard hoving Na een aantal magere jaren heeft de kokkelsector in 1998 een goede vangst gehad. In de Waddenzee werd 9.338 ton kokkelvlees opgevist. De visserij in de Westerschelde leverde 625 ton op. De oestersector bleef lijden onder gevolgen van de ziekte bonamia ostreae in de platte oester. Het goede kokkelseizoen is te danken aan de omvang van het bestand in de Waddenzee. Onderzoekers schatten het bestand op ruim 145.000 ton kokkel vlees. De grootste omvang in tien jaar. Volgens het Produktschap Vis onder vond de sector geen hinder van de juri dische procedures die vorig jaar tegen de kokkelvangst werden aangespannen. Handkokkelvissers kregen een onthef fing. Bezwaren van de Vereniging tot be houd van de Waddenzee en Vogelbe scherming Nederland tegen de mecha nische kokkelvisserij werden door de Raad van State afgewezen. Wel werd een limiet van 10.000 ton op te vissen kok kelvlees opgesteld. In het jaarverslag over 1998 omschrijft het Produktschap Vis de resultaten in de mosselsector als 'bevredigend'. Gedu rende het jaar was de aanvoer van mos selen op de veiling ongeveer gelijk aan die van 1997. Ruim 948.000 ton tegen ruim 930.000 ton vorig jaar. De export naar België en Frankrijk steeg mede dankzij de lagere veiling- prijs. Ook in eigen land werden meer mosselen afgezet. Het bestand Zeeuwse platte oesters bleef in 1998 nagenoeg gelijk. De infec tieziekte bonamia stak in het voorjaar onverwacht fel de kop op. In het najaar daalde het infectieniveau weer naar een gemiddeld niveau. Het Produktschap Vis concludeert dat binnen de oester sector draagvlak bestaat voor de invoe ring van een beheersplan en het oprich ten van een producentenorganisatie. Het ministerie van LNV heeft te kennen gegeven dat in navolging van mossels en kokkels een beheersplan voor oesters moet worden opgesteld. De aanvoer van garnalen bleef achter bij de verwachting. Ten opzichte van 1997 nam de hoeveelheid garnalen met tien procent af tot 8848 ton. Verkoopcentra moeten goed bereikbaar zijn met trein en bus Fabriekswinkels mogen zich volgens minister Pronk (Ruimtelijke Ordening) pas ergens vestigen als zij aan een aantal strikte voorwaarden voldoen. De verkoopcen tra moeten goed bereikbaar zijn met het openbaar ver voer, aansluiten bij bestaande winkelcentra en aan ste delijke knooppunten zijn gekoppeld. De komst van een zogenaamd factory outlet centre naar Lelystad is daarom 'strijdig met het rijksbeleid'. den haag anp Pronk schrijft dat in een brief ernstig zorgen, aan het gemeentebestuur van Een woordvoerder licht toe Lelystad, één van de steden die dat Pronk de komst van het ver- de komst van een fabriekswin- koopcentrum naar Lelystad on kel mogelijk wil maken. Woens- gewenst vindt, maar die met den haag gpd werkgevers bellen om te vragen wat de zieke mankeert. Als de verzekeraar vervolgens via for mulieren hetzelfde doet is het niet denkbeeldig dat de werkge ver via via er toch achter komt, is de vrees van een aantal Arbo- artsen. Volgens de artsen bestaat het gevaar dat werkgevers druk gaan uitoefenen op de werknemer om hem zo snel mogelijk weer aan het werk te krijgen. Dit is voordelig, want minder zieken betekent een lagere premie voor de werkgever en minder uitke ringen voor de verzekeraars. De branche-organisatie van de Arbo-artsen en het Verbond van Verzekeraars voeren al drie jaar overleg over wat wel en wat niet mag. Zij proberen tot een gezamenlijke code te komen. zijn brief niet definitief blok keert. „Hij wil niet dat de fa briekswinkel er komt, maar het laatste woord is nog niet ge zegd." MKB-Nederland beschouwt de fabriekswinkels als een be dreiging voor de winkeliers in de binnensteden. De regels waarnaar Pronk verwijst, zijn in 1995 juist opgesteld om de win kels in binnensteden te be schermen. De Nationale Win- kelraad van MKB-Nederland beschouwt de brief van Pronk dan ook 'absoluut' als een steun in de rug, aldus woord voerder W. van der Maas. Fabriekswinkels zijn winkel centra op bedrijventerreinen waar fabrikanten hun produc ten rechtstreeks aan de consu ment verkopen. De centra zijn gemakkelijk bereikbaar per au to en de prijzen liggen door gaans aanzienlijk lager. De win kels in de centra, waar de merk fabrikanten hun eigen waar slij ten, zijn klein en eenvoudig. Concrete plannen voor der gelijke winkelcentra zijn er ook in Sas van Gent, Soest, Roer mond en Beverwijk. De fa briekswinkel in Lelystad zou mogelijk 25.000 vierkante meter gaan beslaan. De Arbo-diensten mogen niet aan de verzekeraars melden dat een werknemer ziek thuis zit door problemen op het werk. Doen ze dat wel dan schenden ze de privacy van de werkne mer en dat is strafbaar. Dit heeft de Registratiekamer als toezichthouder bepaald. De Ar bo-diensten mochten de aard van de ziekte sowieso al niet doorgeven aan de werkgevers. Daar is de relatie van de ziekte met het werk bijgekomen. Sinds de privatisering van de Ziektewet in 1996 betalen de werkgevers het loon van hun zieke werknemers door. Een aantal heeft zich daarvoor ver zekerd. De Arbo-diensten kla gen echter regelmatig dat de wilp» Stevig ingepakt tegen de vrieskou (-28 graden Celsius) inventa riseert een medewerker van de Ola-ijsfabrieken in het Gelderse Wilp de voorraden ijs. Door het fraaie weer wordt veel ijs verkocht. In Wilp worden momenteel 510.000 lliterpakken per week geproduceerd. FOTO ANP MARTIN HOLLERING 'VS steken stokje voor alliantie Amerikaans-Britse luchtvaart' londen anp Het Amerikaanse ministerie van transport is van plan de luchtvaartalliantie tussen American Airlines (AA) en British Airways (BA) te dwarsbomen. Volgens het ministe rie kunnen de twee niet verder omdat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië tot dusver er niet in geslaagd zijn een lucht vaartakkoord te sluiten. De Britse zakenkrant Financial Times heeft dit vernomen uit bronnen rond het ministerie. British Airways ontkent echter het bericht. Volgens de luchtvaartmaat schappij wordt nog steeds onderhandeld met de Britse regering, hetgeen moeten lei den tot een luchtvaartakkoord met de VS. Als de alliantie niet doorgaat komt vol gens Financial Times het samenwerkings verband Oneworld in gevaar. Daarin ne men naast AA en BA ook het Australische Quantas, Canadian Airlines, Het Hongkong- se Cathay Pacific, het Spaanse Iberia en Fin- nair deel. In 1996 maakten de Britse en Amerikaanse luchtvaartmaatschappij hun alliantie wereldkundig. Ze willen de op brengsten van transatlantische vluchten de len en prijzen en vluchten coördineren. Tot dusver wisten BA en AA geen toestemming te krijgen voor de gezamenlijke activiteiten. Philips steekt miljoenen in platte beeldbuis amsterdam anp Elektronicaconcern Philips steekt bijna 125 miljoen in een nieuwe productielijn voor plat te beeldbuizen in het Duitse Aken. Dat heeft het bedrijf gis teren bekendgemaakt. De pro ductielijn is inmiddels in ge bruik genomen. Het elektroni caconcern wil volgend jaar on geveer twee miljoen platte beeldbuizen te produceren. Eerder deze week werd bekend dat Philips samen met het Zuid-Koreaanse LG-Electronics een joint-venture is begonnen om platte beeldschermen te gaan maken. Deze schermen worden gebruikt in laptops, no tebooks en monitoren. Akkoord over sloop auto's brussel anp Voertuigen die na 1 januari 2001 binnen de Europese Unie (EU) op de markt verschijnen, dienen bij afdanken op kosten van de autofabriek te worden verwerkt door een speciaal be drijf. Voor oudere wagens geldt de verplichting pas vanaf 1 ja nuari 2006. De Europese lidstaten zijn het hier gisteren over eens ge worden. Duitsland stemde te gen. Nederland onthield zich van stemming. De Duitse rege ring stond onder sterke druk van de auto- industrie, die vree st dat de prijs van auto's te veel verhoogd moet worden om de recycling te bekostigen. Pierre Wind staat bekend om zijn excentrieke kijk op koken. Hij probeert altijd gerechten te maken die óf een vreemde vorm hebben óf combinaties zijn van ingrediënten waarvan andere kok's zeggen: „Dat kan niet." Sinds kort heeft hij ook een nieuwe hobby; schrijven over koken. Wind is daardoor een beetje druk. In elk geval te druk om zich veel met geld bezig te houden. „Ik doe weinig met mijn eigen financiën", zegt Wind. „Mijn manager en een accountantsbureau houden al les bij. Ik wil me alleen bezig houden met koken. Dat is maar goed ook, want het enige dat ik moet doen, het bewaren van mijn bonnetjes, loopt regelma tig in het honderd." Wind's laatste grote aankoop is een computer. Die heeft hij no dig voor zijn column in Nieuwe Revu en voor zijn boek. „Ik heb wel een goede gekocht. Een handzaam ding en ik was er net in de tuin op aan het werken. In oktober moet mijn boek 'Wind aan de kook' uitkomen met daarin prachtige gerechten als dropsoep en mosterd-ijs. Deze week ga ik alle gerechten een keer koken, want ze moeten na tuurlijk wel kloppen als het boekje klaar is. Maar, hé wacht effe..." Een minuutje later komt Wind weer aan de telefoon. „Heel mijn tuin staat onder water", roept Wind. „Nou dat Is mooi de slechtste aankoop die ik ooit heb gedaan. Een maand gele den heb ik een zwembad ge kocht voor de kinderen. Een grote vierkante van twee bij drie meter. Daar heb ik een glijbaan bij gekocht. Het geheel kostte me ongeveer 1.100 gulden. Maar nou is mijn dochter via de glijbaan met haar voet door een van de wanden heen gegaan. Loopt heel dat ding leeg. Ze kan nu zwemmen op het gazon. Ik denk niet dat ik dat bad met m'n banden-plakset kan repa reren." Later en enigszins van de schrik bekomen zegt dat hij niet zeker weet of het badje ook echt de slechtste aankoop ooit in zijn persoonlijke geschiedenis zal zijn. ,Ach, zo'n badje is mis schien nog wel te repareren." De ware supermiskoop in zijn leven kostte Wind maar drie gulden. „Het was een potje Aardappel Anders. Wat een gru wel. Ze maakten zoveel reclame voor dat product. Maar alleen al van de geur werd ik onpasse lijk. Terwijl het eigenlijk niet zo moeilijk te maken is. Een beetje room of melk, een paar eieren, roeren, klaar. Het is nog goed koper ook." Het geld dat de kokers bespa ren door zelf iets anders met aardappelen te verzinnen, kun nen ze volgens Wind uitgeven aan een goed mes. „Koop niet zo'n mes van 25 gulden waar van het lemmet beweegt als je ermee zwaait. Koop gewoon een stevig mes van 150 gulden. Die gaan ook veel langer mee. Zeker als je het iedere keer slijpt voor gebruik. Zelfs bij het snij den van een komkommer. alex bogers zendingen naar crisisgebieden die eraan vastzitten. De landmacht heeft jaarlijks 3.000 tot 4.000 nieuwe mensen nodig. Daarvan bestaat een groot deel uit mensen voor ge- vechts- en gevechtsondersteu nende functies. Vorig jaar werd 86 procent van de totale oplei dingsplaatsen bezet, maar voor de gevechtsfuncties lag dit cijfer beduidend lager. In de proefopzet blijft Defen sie verantwoordelijk voor de keuring en selectie van de aspi ranten. Start maakt bij het wer ven gebruik van tv-reclame en de eigen bestanden met werk zoekenden. De landen van de Europese Unie moeten de komende vijftig jaar reke nen op een sterke stijging van de pensioenpremies en de kosten voor de gezondheidszorg omdat het aantal gepensioneerden zal stijgen naar meer dan eenderde van de bevolking. Dat staat in een rapport van de Euro pese dienst voor de statistiek, Euro- stat. dat gisteren openbaar werd ge maakt. In het rapport staat dat het aantal mensen van boven de 80 tegen 2050 zal zijn verdubbeld tot 37 miljoen, zo'n tien procent van de totale bevol king. In dat jaar zal eenderde van de Europeanen boven de 60 jaar oud zijn. Tegeiiwoordig valt ongeveer twintig procent van de mensen in die categorie. „Deze grote toename van ouderen zal grote consequenties hebben voor de sociale verzorgingssystemen, vooral voor pensioenen, en voor de gezondheidsuitgaven", aldus Euro- stat De voornaamste reden voor de toeneming van het relatieve aantal ouderen is de daling van de geboor ten in de laatste twintig tot dertig jaar, aldus de dienst. Een tweede be langrijke reden is dat mensen steeds langer leven. Voor mannen is de gemiddelde le vensverwachting momenteel bij ge boorte 74,5 jaar, terwijl vrouwen naar verwachting 80,8 jaar oud zullen wor den. In de komende drie jaar zal de levensverwachting voor jongens met vijf en voor meisjes met vier jaar toe nemen. Het geboortecijfer zal steeds verder dalen. Vrouwen geboren na 1970 zul len naar verwachting gemiddeld 1,65 baby's hebben in vergelijking met 1,95 baby's voor vrouwen die na 1950 zijn geboren, zo staat in het rapport. Tegelijkertijd zal de bevolkingstoe name door immigratie afnemen naar zo'n 600.000 personen per jaar in 2010. In 1995 waren dat er nog 750.000. Volgens de voorspellingen van Eurostat zal de Italiaanse regio Li- gurie met 38,6 procent van de mensen boven de 60 in 2025 de oudste popu latie van Europa hebben. De Europese eilanden en de grote steden hebben de jongste bewoners. Op de Portugese Azoren zal naar ver wachting slechts achttien procent van de mensen boven de 60 zijn in 2025, gevolgd door Madeira met 19,3 pro cent. In Londen en Parijs zal dan 21 procent van de bevolking ouder dan 60 zijn. Het ouder worden van de bevolking betekent ook dat steeds meer mensen hun hele leven lang bij moeten zullen leren. Eurostat zei dat nieuwe manie ren moeten worden ontwikkeld om het uitblijven van een stroom van jon ge mensen met nieuwe kennis op de arbeidsmarkt op te vangen. Naam: Pierre Wind Leeftijd: 34 Beroep: Kok, schrijver kookru- briek in Nieuwe Revu en pre sentator van 'De Eetfabriek' op Nederland 3 Burgerlijke staat: gehuwd Kinderen: twee Auto: Ford Escort Cabrio Hobby: Koken en schrijven over koken

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7