Surinaamse bond negeert maatregelen van regering Frankrijk negeert onverholen racisme van eigen politie as Buitenland Meditatief protest Internationale Balkantop moet vooral stabiliteit garanderen Rechter daalt zelf af in Zwitserse ramprivier Kroatië verwerpt aanval op Tudjman Naam Eurocommissaris genoemd in fraudezaak Export Belgisch vlees opnieuw aan banden oor miljoenen aan illegale rokertjes havre Een Franse douanier toont enkele pakjes uit de groot- 19le partij illegale sigaretten die ooit in Frankrijk is onderschept, let gaat om 36 ton Marlboro's met een waarde van 12 miloen ilden. De lading werd gevonden op een Duits schip in Le Ha re. en was waarschijnlijk afkomstig uit China. FOTO AFP MEHDI FEDOUACH iinn Féin nodigt unionisten uit .fast Sinn Féin. de politieke vleugel van het Ierse Republi- ■inse Leger (IRA), heeft de unionisten in Noord-Ierland uitge- jdigd voor besprekingen om het vredesproces weer op gang te engen. Dat heeft Sinn Féin-leider Adams bekendgemaakt. Het edesproces liep vorige maand vast op de weigering van de IRA m wapens in te leveren. Adams beklemtoonde dat hij 'op alle Veaus' van gedachten wil wisselen met de unionisten. Zegslie- in uit die kringen hebben positief op de uitnodiging gerea- ■erd. De unionisten zijn de protestantse Noord-Ieren die de inden met het Verenigd Koninkrijk willen houden. De katho- >ke republikeinen willen bij de republiek Ierland horen. luharto verlaat ziekenhuis <arta De voormalige Indonesische president Suharto is van- lag na een behandeling van tien dagen in een ziekenhuis in arta teruggekeerd naar huis. De 78-jarige Suharto verliet het ekenhuis in een rolstoel. Hij werd begeleid door zijn oudste ichter Siti Hardiyanti Rukmana. De ex-president werd op 20 li opgenomen met een lichte beroerte. Suharto mag slechts 'perkt bezoek ontvangen, maar volgens de artsen in het Perta- ina-ziekenhuis gaat zijn algemene conditie vooruit. Suharto eft 32 jaar lang de macht uitgeoefend in Indonesië. Onder 1 ote druk van de publieke opinie stapte hij in mei vorig jaar op. weede veroordeling in zaak-Guerin ib un In Dublin is gisteren een tweede man tot levenslang roordeeld wegens de moord op de Ierse misdaadverslaggeef- r Veronica Guerin. Zij werd in 1996 doodgeschoten. De chtbank achtte de 34-jarige Brian Meehan medeplichtig aan moord. Hij werd vorig jaar door Nederland aan Ierland uit- everd. Meehan bestuurde de motorfiets waarop de schutter passagier zat. De moordenaar zelf is nog voortvluchtig. Wel ,'orig jaar een andere man, Paul Ward, tot levenslang veroor- eld wegens medeplichtigheid. Guerin had eerder een aanslag erleefd, nadat ze de activiteiten van de Ierse onderwereldfi- lur Martin Cahill aan het licht had gebracht. lyanmar laat peuter weer gaan igonHet militaire regime in Myanmar (voorheen Birma) eft gisteren een 3-jarig meisje vrijgelaten. Naast deze 'jongste litieke gevangene ter wereld' liet de junta ook een van de lei- s van de oppositie voortijdig gaan. De 3-jarige Thaint Wunna in werd afgelopen week opgepakt door het leger. De politie 9r4ekt haar vader Kyaw Wunna op verdenking van het organise- van een anti-regeringsmars. Amnesty International meldde lensdag dat het meisje achter de tralies was gezet om haar va- P'a r uit zijn schuilplaats te lokken. Wunna's vrouw en zeventien dere oppositieleden zitten nog wel in de gevangenis. eger op Ambon moet gericht schieten ibon» Het Indonesische leger heeft gisteren opdracht gekre- n bij ongeregeldheden op het eiland Ambon gericht te schie- 1. Dat heeft een hoge militair in Jakarta tegen de pers gezegd, i Ambon werd voor de derde opeenvolgende dag gevochten ;sen moslims en christenen. Tot dusver zijn daarbij volgens J. leger zeker tien doden en honderd gewonden gevallen. Een =st ggetuige sprak gisteren echter van zeker twintig doden. De ivelddadigheden en brandstichtingen gaan nog steeds door, t name in het centrum van de stad Ambon. Sinds het begin dit jaar zijn op de Molukken al bijna vierhonderd doden ge len door het geweld. ientallen doden bij Taliban-offensief wiabad Het jongste offensief van de Afghaanse Taliban te- i de oppositie heeft aan meer dan 23 burgers het leven ge- t, aldus het persbureau AIP. De VN-Veiligheidsraad verklaar- gisteren 'ernstig bezorgd' te zijn over het nieuwe offensief de fundamentalistische Taliban. De toch al dramatische le- ïsomstandigheden van de Afghaanse burgers zouden in snel ipo verslechteren. De Taliban zouden ten noordoosten van hoofdstad Kabul zo'n 20.000 oppositiestrijders hebben sa- ngedreven. Het verzet had eerder deze week raketten afge- loten op de luchthaven van de hoofdstad. De Taliban be- ;rsen het grootste deel van Afghanistan. Overleg over een be nd heeft tot dusverre nergens toe geleid. lerikanen bestoken Noord-Irak ;ul« Amerikaanse en Britse gevechtsvliegtuigen hebben gis- en voor de vierde opeenvolgende dag lasergestuurde bom- n afgestuurd op vermeende militaire doelen in Noord-Irak. 4i arbij zijn volgens Bagdad zeker acht Iraki's om het leven ge nen en raakten 26 mensen gewond. Volgens de Amerikanen rden de acties uitgelokt door de Iraakse luchtafweer. Dit jaar irden de geallieerde toestellen die de zogeheten no-flyzones 'en Irak controleren, al meer dan tweehonderd luchtaanval- uit. De zones werden na de Golfoorlog van 1991 door het sten ingesteld om de Koerdische minderheid in het noorden de sji'ieten in het zuiden te beschermen tegen luchtaanval van het regime van Saddam Hussein. ittegolf Amerika blijft levens eisen SHiNGTONDe aanhoudende hittegolf in de VS heeft al aan dan zestig mensen het leven gekost. In het midden en zui- van de VS melden steeds meer Amerikanen zich bij zieken- izen met klachten als gevolg van de warmte. Meteorologen )rspellen bovendien dat de extreme temperaturen van soms er dan 40 graden niet snel zullen zakken. In Chicago is in- ddels de noodtoestand afgekondigd. In Kansas moeten de fa- eken om de beurt de elektriciteit uitschakelen. De afname elektriciteit is door alle airconditioners enorm gestegen. In getroffen staten zijn de burgers opgeroepen zuinig met wa- om te springen. De hitte wordt hier en daar onderbroken hevig onweer, dat in veel regio's stroomuitval veroorzaakt. linton moet advocaten Jones betalen le rock Een federale rechter in de Amerikaanse staat Ar- ïsas heeft president Clinton gisteren veroordeeld tot het be- •n van 90.000 dollar aan de advocaten van Paula Jones. Vol- is de rechter moet dit worden gezien als een boete voor de je en valse verklaringen' die Clinton heeft gedaan over zijn itie met Monica Lewinsky. Clinton deed die verklaringen tij- is de zaak-Jones in Little Rock, de hoofdstad van Arkansas. Paula Jones beschuldigde Clinton van ongewenste intimi- en. De rechter heeft de zaak echter geseponeerd omdat Jo- haar beweringen niet hard kon maken. Clinton heeft Jones 000 dollar betaald om van het gezeur af te zijn. De rechter id evenwel dat Clinton de rechtbank heeft geminacht met vaagheden, en dat daar een sanctie voor staat. Ambtenaren gaan weer de straat op zonder vergunning De protestacties van de grootste vakorganisatie in Suri name, de ambtenarenvakcentrale CLO, worden onver kort voortgezet. De ambtenaren laten zich niet afschrik ken door maatregelen van de regering. De CLO is bij voorbeeld niet van plan een vergunning aan te vragen voor betogingen en openbare vergaderingen, zoals door de regering is voorgeschreven. PARAMARIBO ANP De ambtenaren gaan weer de straat op. Ze zullen dan opnieuw eisen dat de brand stofprijzen worden verlaagd en dat de gezondheidszorg geld krijgt. CLO-voorzitter Ronald Hooghart, die woensdag enkele uren op het politiebureau werd vastgehouden, heeft de rege ring beschuldigd van 'verduis tering, zelfs diefstal' van gelden die bestemd zijn voor het Staatsziekenfonds (SZF). Het totaal van ruim een mil joen gulden aan premiegelden dat maandelijks wordt inge houden op de salarissen van de ambtenaren, wordt volgens Hooghart blijkbaar voor andere doeleinden gebruikt, omdat het geld niet bij de zorgsector te recht komt. Het SZF verkeert door de houding van de rege ring in ernstige problemen bij de betaling aan dienstverleners. Overheidsziekenhuizen heb ben aangekondigd dat minder draagkrachtige burgers, voor wie de overheid de medische zorg betaalt, en SZF-verzeker- den met een 'eigen bijdrage' over de brug moeten komen. De ziekenhuisdirecties hebben het ministerie van volksgezond heid een week de tijd gegeven om de financiële problemen op te lossen. De CLO vergaderde gisteren, en werd toegesproken door An- dré Telting, presidentskandi daat van het oppositionele Ge- Washington Op het grasveld voor het Capitool in Washington mediteerden gisteren tientallen aanhangers van de verboden Chinese sekte Falun Gong. Ze kregen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken de garantie dat de VS hun leider Li Hongzhi niet aan Peking zullen uitle veren. Li woont sinds 1990 in Amerika. China verbood Falun Gong vorige week, omdat de immens populaire sekte 'staatsgevaarlijk' zou zijn. FOTO EP A JOYCE NALTCHAYAN SARAJEVO ANP-AFP-DPA-Rtr De internationale topconferen tie over de toekomst van de Balkan is gistermiddag in Sara jevo begonnen. Op de eerste dag kwamen leiders uit de regio bij elkaar. Gastland Bosnië- Hercegovina had daarvoor Al banië, Bulgarije, Hongarije, Kroatië, Macedonië, Roemenië, Slovenië en Turkije uitgeno digd. Het hoogtepunt van de conferentie volgt vanmiddag en vanavond, wanneer regerings leiders uit circa dertig landen in vergadering bijeenkomen. Naast de EU-lidstaten, de Ver enigde Staten, Canada, Rusland en Japan zijn ook tal ,van inter nationale hulporganisaties uit- Grote afwezige is Joegoslavië. De internationale gemeenschap wil het land pas toelaten tot enig overleg als president Milo sevic is verdwenen. Westerse leiders hebben beslotéh Servië niet te helpen bij de wederop bouw zolang hij op zijn plaats zit. De Joegoslavische deelrepu bliek Montenegro en de Servi sche oppositie zijn daarentegen wel van de partij. In Sarajevo is een vredige en stabiele Balkan het gesprekson derwerp. Vandaag moeten de leiders van de internationale gemeenschap laten zien dat het hun ernst is met het Stabiliteits pact dat men voor de Balkan heeft opgesteld. Dit EU-initia- tief is nog niet veel verder geko men dan mooie woorden. Het pact moet de Balkanlanden aanzetten tot meer samenwer king en verbetering van de poli tieke situatie. Daaronder vallen ook democratisering, mensen rechten, het economisch beleid en de veiligheidssituatie. Joegoslavië noemde de top gisteren 'een voortzetting van de agressie van de NAVO-lan den'. „Het is een destabilisatie- conferentie die de aanvallers houden met hun helpers in de regio, die graag zien dat Joego slavië in verschillende republie ken wordt opgedeeld", aldus De Joegoslavische ambassa deur in Nederland, Milan Gru- bic, presenteerde gisteren een witboek over de 'misdaden die de NAVO onder het voorwend sel van humanitaire interventie' in Kosovo zou hebben begaan. Het boek beslaat alleen de eer ste maand van NAVO-acties. Belgrado wil later nog andere witboeken uitbrengen. structureerd Samenwerkings verband (GS). Telting heeft de ambtenaren het advies gegeven hun rechtvaardige strijd voort te zetten. „De aanhouder wint", aldus Telting. Het GS noemt de arrestatie woensdag van twee vakbonds leiders een 'flagrante schending van verworven rechten'. Het sa menwerkingsverband, waarbij politici van de oppositie, be drijfsleven en vakbeweging zijn aangesloten, keurt het af dat de regering de zogenoemde muil- korfwet uit de koloniale tijd uit de kast heeft gehaald met het doel betogingen en openbare vergaderingen aan banden te INTERLAKEN AFP-Rtr De rechtér die het fatale wild- waterongeval in Zwitserland onderzoekt, heeft gisteren zelf deelgenomen aan een canyoningtocht om het onge luk te reconstrueren. Bij de tocht dinsdag vielen waar schijnlijk 21 doden en zes ge wonden. Twee mensen wor den nog vermist. Onderzoeksrechter Martin Trapp daalde samen met een Zwitserse televisieploeg af in de rivier. Trapp liet zich in het water zakken, gekleed in een uitrusting van de organi sator van de tocht, Adventure World. Hij wilde zo inzicht krijgen hoe de slachtoffers door het water werden meegesleurd. Bij canyoning is het de be doeling zwemmend en met touwen een berg door een beekbedding af te dalen. Twee van de negentien ge borgen lichamen zijn inmid dels geïdentificeerd. Het gaat om een Britse man en een Zwitserse vrouw. Zij waren allebei gids op de canyoning- excursie. Tot nu toe zijn tien lichamen onderzocht, maar de identificatie van de slacht offers is moeilijk. Intussen groeit de kritiek op de organisator. Zowel de plaatselijke brandweer als een boer zouden de gidsen hebben gewaarschuwd voor de zware onweersbui die het ongeluk veroorzaakte. De be geleiders zouden echter heb ben geantwoord dat ze de kloof goed genoeg kenden. ZAGREB-DEN HAAG AFP-ANP De Kroatische regering heeft gisteren de beschuldigingen van het Joegoslavië-tribunaal aan het adres van president Tudjman officieel verworpen. Een aanklager van het VN-hof stelde eerder deze week dat de Kroatische leider Bosnië-Her- cegovina als staat wilde vernie tigen. De uitval van aanklager Kehoe kwam tijdens het proces tegen de Bosnische Kroaat ge neraal Blaskic. Het tribunaal heeft meer appeltjes te schillen met Kroatië. Het land verleent niet genoeg medewerking aan het hof. Zagreb houdt bijvoor beeld documenten achter en weigert verdachten uit te leve ren. Hoofdaanklaagster Louise Arbour is deze week de proce dure begonnen om Kroatië aan te geven bij de VN-Veiligheids raad wegens gebrekkige mede werking aan het tribunaal. Dit is het zwaarste middel dat Ar bour heeft tegen landen die dwarsliggen. BRUSSEL ANP Het Europees Parlement begint met spoed een onderzoek naar een fraudezaak waarbij ook de nieuwe Franse eurocommissa ris Lamy betrokken is. Bronnen in het Europarlement hebben dat vandaag bevestigd. Het gaat om een affaire die vijf jaar gele den speelde rond een Frans be drijf. Lamy was toen kabinets chef van de toenmalige voorzit ter van de Europese Commis sie, zijn landgenoot Delors. Het Franse bedrijf, Fléchard, ontving in 1991 van de Europe se Commissie een premie van ruim 35 miljoen gulden voor de leverantie van boter aan de toenmalige Sovjet-Unie. Later bleek dat het bedrijf de boter niet aan de Russen had ver kocht, maar in Polen, met be hulp van vervalste certificaten. In 1994 werd tijdens een ge heime vergadering van de staf van Delors besloten dat het be drijf slechts een fractie van de ontvangen premie hoefde terug te betalen. Dat gebeurde onder verantwoordelijkheid van de tweede man in het kabinet van Delors, Jouyet. Het is onduide lijk in hoeverre Lamy van de zaak geweten heeft. Woeste Serviërs belagen klooster GRACANICA Rtr-AFP Honderden boze Serviërs heb ben gisteren een klooster in het Kosovaarse Gracanica be stormd. De belagers waren ver bolgen over het feit dat de Ser- visch-orthodoxe kloosterlingen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Madeleine Albright hadden ontvangen. De minister reed net weg bij het klooster toen de Serviërs hun gram kwamen halen. Al bright bezocht de Servische geestelijken omdat ze geen Ser vische politieke kopstukken wilde ontmoeten. Ze heeft de Serviërs wel opge roepen terug te keren naar Kos ovo en de Kosovo-Albanezen gewaarschuwd geen vervolgin gen te plegen. Sinds de terug trekking van de Joegoslavische troepen uit Kosovo zijn al tien tallen Serviërs door wraakzuch tige Albanezen gedood. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT De Europese Commissie heeft gisteren de export van Belgisch vlees weer aan banden gelegd, om te voorkomen dat opnieuw met dioxine besmet voedsel op het bord van de Europese con sument kan komen. Alleen var kens- en kippenvlees van be drijven die via tests absoluut veilig zijn verklaard mag de grens over. Het betreft een voorlopige maatregel, in af wachting van opheldering over de voedselsituatie in België. Een comité van veterinaire experts concludeerde gisteren dat het huidige Belgische con trolesysteem te weinig garanties biedt. België hanteert een lijst met 'verdachte' bedrijven die geen producten in de handel mogen brengen, ervan uitgaan de dat alle overige bedrijven 'safe' zijn. Vorige week werden echter nog eens 233 bedrijven aan de lijst toegevoegd, ruim een maand na het uitbreken VEin de dioxinecrisis. De Belgische premier Guy Verhofstadt was nog niet op de hoogte van de strenge maatre gel, toen hij gistermiddag met nauwelijks verholen trots meld de dat België de EU tegenwoor dig uitermate snel informeert over de dioxinebesmetting. Hij liet weten de nieuwste feiten hoogstpersoonlijk via elektro nisch dataverkeer aan de com missie te hebben doorgegeven. Maandag luidde de kritiek nog dat het Belgische kabinet te laat met verwarrende of tegenstrij dige informatie komt. Volgens Verhofstadt is inmid dels vast komen te staan dat niet alleen in januari veevoer met dioxine is vervuild, maar ook in februari en maart, zij het in lichte mate. De bron zou in beide gevallen wel dezelfde zijn: de vetsmelters Verkest en Fogra. De regering kondigde gisteren verder aan dat er voor het eind van dit jaar een agent schap komt, dat de veiligheid van de Belgische voedselketen moet gaan controleren. PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Het gebeurt niet elke dag dat een West-Europese democratie schuldig wordt bevonden aan marte ling. Maar de veroordeling van Frankrijk door het Europees Hof voor de Mensenrechten, woens dag, werd in Parijs met een schouderophalen af gedaan. De media meldden het nieuws slechts terloops of helemaal niet. Voor minister Chéve- nement van binnenlandse zaken stond 'het Eu ropees Hof niet boven het Franse recht'. En mi nister Guigou van justitie zei het dossier niet kennen. Die laatste verklaring was opmerkelijk, omdat 'het dossier' er niet om loog. Ahmed Selmouni, een Nederlander van Marokkaanse afkomst was in november 1991'naar eigen zeggen op een Frans politiebureau vreselijk mishandeld. Hij was geslagen, geschopt, met een honkbalknup pel bewerkt en met een gewone knuppel ver kracht. Daarna hadden agenten hem op de knie- en gedwongen en op hem geürineerd. Nadat vijf agenten in 1998 eindelijk voor de mis handeling waren veroordeeld, opende de rechter van beroep de celdeuren echter weer. Dat laatste was voor de rechters in Straatsburg aanleiding Frankrijk te veroordelen wegens marteling. In een hoofdredactioneel commentaar wees Libéra- tion, de enige krant die het nieuws groot bracht, er op dat de uitspraak niet betekent dat Frankrijk nu 'is afgedaald tot het niveau van een barbaarse dictatuur'. Probleem is echter wel, aldus de krant, dat in Frankrijk 'praktijken heersen die haaks staan op de mensenrechten'. Voorbeelden van die praktij ken duiken elk jaar op in de verslagen van Am nesty International, dat Frankrijk stelselmatig veroordeelt. Ook journalisten van de linkse pers, vooral Libération en Le Canard Enchainé, lenen geregeld hun oor aan slachtoffers van de politie. Een willekeurig geval was dat van een elektricien uit La Réunion, een voormalige kolonie. Hij ver telde Libération wat hem overkwam toen hij we gens een schuld werd gearresteerd. „Een inspec teur begon me te slaan en te beledigen. Dat moet er voor anderen aantrekkelijk hebben uitgezien, want de kamer was weldra gevuld met agenten. Een van hen begon steeds harder te slaan. Ik was doodsbang en begon te huilen. Een agent stopte een vinger in mijn oog, een tweede deed zijn vin ger in mijn neus en een derde gaf me een trap in mijn ballen." Het lijdt weinig twijfel dat immigranten beter uit de buurt van de politie kunnen blijven. De aan wezigheid van televisiecamera's bij betogingen weerhoudt de politie er tegenwoordig van beto gingen in bloed te smoren, zoals 1961 nog ge beurde met een demonstratie van Algerijnse im migranten in Parijs, waarbij ruim 200 doden vie len. Maar bij afwezigheid van de camera's is alles mogelijk, inclusief de dood. Dat ondervond bijvoorbeeld Arumum Fiva, een Tamil die in 1991 zijn uitwijzing niet overleefde. De man werd geboeid het vliegtuig ingeduwd, en aldaar 'getaped' opdat hij zich niet meer zou kunnen verroeren. De tape liep van zijn nek naar zijn hals en vandaar over de stoel. Om hem aan die stoel te kunnen 'tapen', werd de man gedu rende een half uur tegen door twee agenten te gen de rugleuning geduwd, waarbij een deken als riem werd gebruikt. Daarna verzette de Tamil zich niet langer: hij was dood. Toen eind vorig jaar een 20-jarige Nigeriaanse op soortgelijke wijze de dood vond in België, be toogden 5.000 Belgen tegen de politie en trad de minister van binnenlandse zaken af. De Franse dagbladen berichtten er uitgebreid over. Maar de dood van de Tamil in eigen land, waarvan de re constructie in dezelfde maand plaatsvond, werd de lezers onthouden. Wie wil begrijpen waarom de politie in Frankrijk racistischer is dan elders in Europa, moet terug naar de oorlog om Algerije van '58-'62. Bijna 40 jaar later dragen zeven miljoen Fransen - een op acht - nog de littekens van die oorlog. Die zeven miljoen zijn de immigranten (van wie velen niet konden blijven omdat ze Frankrijk hadden ge steund), de Franse oud-strijders en de Franse ko lonisten. Van deze laatsten, in Frankrijk pieds noirs geheten, kwamen velen bij de politie te recht. Daar zetten ze hun 'oorlog' tegen de Alge rijnen in de getto's van de grote steden gewoon voort. Onverholen racisme heeft van de politie ook een ineffectief apparaat gemaakt. In de getto's is de politie zó gehaat dat ze geen enkele medewer king krijgt. In sommige van deze wijken kan ze zelfs niet meer binnen, anders dan met honderd man tegelijk. Enkele jaren geleden legde een commissaris uit welke consignes hij zijn mannen gaf. „Er zijn drie regels: laat nooit een onbeheer de auto achter, want hij wordt gestolen of be schadigd. Loop nooit zo maar langs een flat, want je krijgt van alles op je hoofd: flessen, vuil nisbakken, jeu de boules-ballen. En blijf nooit er gens te lang hangen, want je loopt het risico dat de vijand zich verzamelt." En zo voedt het racisme van de politie de haat van de immigranten, die op haar beurt het racis me in stand houdt. De beste manier om die vi cieuze cirkel te doorbreken, zo zei een commen tator gisteren, is de uitspraak van het Europees Hof voor de Mensenrechten te accepteren.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5