Hitlergroet door Dutchbatters Rechter beslist over paraglider met motor De spanning is voelbaar op straat in Oud-Krispijn Binnenland Fries ballonfeest Bussums meisje mag geen klas overslaan 'NTLA niet verantwoordelijk voor Ceteco-lening' Voorverpakte groente zelden goed oen haag Slechts twee van de vijftig soorten voorverpakte groente zijn goed te noemen. Dat zegt de Consumentenbond. Bij een test bleek sommige kant-en-klaar groente al voor de houdbaarheidsdatum te zijn bedorven. De Consumentenbond raadt kopers aan om de groente uit voorverpakte zakjes zoveel mogelijk nog dezelfde dag te eten. De voorverpakte groente blijkt overigens minder vitaminen te bevatten dan ongesneden groente. Gesneden witte kool bevat hooguit tweederde van de vitamine C in een hele kool. De etiketten beloven bovendien soms meer dan erin zit. Politie vindt lijk in huis De politie in Enschede heeft in een woning een man dood aangetroffen, waarvan nog niet duidelijk is hoe hij is ge storven. Waarschijnlijk gaat het om de 68-jarige bewoner. Het lijk heeft vermoedelijk al enkele weken op de bank gelegen. Bu ren waarschuwden de politie vanwege de enorme stank en de grote hoeveelheid vliegen op de ruiten. Omdat er sporen van in braak in de woning zijn aangetroffen is een rechechebijstands- team samengesteld. Strafvermindering voor Nederlanders rabat Nederlanders in Marokkaanse gevangenissen krijgen strafvermindering. Een deel van hen zal binnenkort vrijkomen. De Nederlandse ambassadeur in Rabat heeft dat gistermiddag vernomen van de Marokkaanse regering. De strafvermindering is het gevolg van een amnestie, waartoe koning Mohammed VI heeft besloten ter gelegenheid van zijn troonbestijging. Voor een celstraf tot twee jaar geldt een vermindering van één maand, voor twee tot vijfjaar een vermindering van zes maan den en voor vijf tot tien jaar een vermindering van een jaar. Er [zitten 84 Nederlanders in Marokko gevangen. Jaar cel voor ambtenaar Sittard Maastricht Een 59-jarige ambtenaar uit Sittard is gistermiddag door de Maastrichtse rechtbank veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf. Ook mag hij zes jaar zijn beroep van ambtenaar van de burgerlijke stand niet uitoefenen. De man werd eind 1996 aangehouden op verdenking van het afsluiten van schijnhuwe lijken. Op deze wijze werden illegalen aan een verblijfsvergun ning geholpen. Volgens de rechtbank kan hij echter daarvoor niet worden gestraft omdat de wet die het weigeren van schijn huwelijken mogelijk maakte nog niet was ingevoerd. Wel achten de rechters bewezen dat de man schuldig is aan valsheid in ge- ili i schrifte en dat hij misbruik van zijn gezag heeft gemaakt. Een .n i van de buitenlandse vrouwen voelde zich verplicht tot seks met n; iem. n 8 Geen vervolging Angolagangers mjswijk Nederlandse militairen die zich in de periode 1992 tot 1997 tijdens een VN-missie in Angola hebben misdragen, wor- is den definitief niet vervolgd. Nieuw materiaal van het ministerie ple van defensie dat in oktober 1998 aan het openbaar ministerie in iter Vnhem beschikbaar werd gesteld, heeft geen nieuwe aankno- er. pingspunten opgeleverd, aldus het OM gisteren. Het wangedrag onj van de Nederlandse militairen kwam in 1997 aan het licht. Tien prü van de 230 uitgezonden militairen hadden zich schuldig ge- is e naakt aan seksuele relaties met mogelijk minderjarige vrou- vai ven, een poging tot het smokkelen van een kilo marihuana, ivermatig alcoholgebruik en zwarte handel In diamanten. Hoerenlopers moeten betalen' w imsterdam Ruim de helft (54,8 procent) van de Amsterdam- 't s ners vindt dat bezoekers van de tippelzone aan de Theemsweg :en vergoeding moeten betalen voor het onderhoud van de zo cht ie. Dat blijkt uit een onderzoek dat de gemeentelijke dienst On- ier lerzoek en Statistiek (O+S) deed in opdracht van de Socialisti- itai che Partij. Van de 400 ondervraagden was 52,1 procent van de ste nannen en 57,4 procent van de vrouwen het 'eens' of 'zeer ees :ens' met de stelling dat hoerenlopers een vergoeding moeten letalen voor hun bezoeken. Ol( iii< discotheek Tropicana blijft dicht de ien haag Discotheek Club Tropicana aan de Herengracht in )en Haag blijft voorlopig dicht. Dat heeft de bestuursrechter [ter an de Haagse rechtbank gisteren in kort geding besloten. Wel k< noet de gemeente Den Haag volgens de rechtbank een duide- ijke motivering geven waarop de duur van de eenjarige sluiting da s gebaseerd. De eigenaren van Tropicana hebben bezwaar aan- /o0 jetekend bij de gemeente. Zij beroepen zich op het gelijkheids- IIJ leginsel. De naastgelegen discotheek Bodrun werd in een [ne oortgelijke zaak drie maanden gesloten. Binnen veertien we ien moet burgemeester Deetman aan de hand van een onaf- iankelijke adviescommissie een definitieve beslissing nemen, .ondagnacht deed de politie een grote inval in het pand, rerse klachten van omwonenden en bedreigde klanten. Daarbij rond de politie bij één van de eigenaren een schietballpoint en rerden onder meer een vlindermes, drie gram cocaïne en een msje traangas in beslag genomen. Achttien mensen werden 'l" angehouden, onder wie elf portiers. Iedereen is inmiddels scl1 veer op vrije voeten. I Jit raam gevallen baby overleden imsterdam De baby van tien maanden die dinsdagavond van ivee hoog uit het raam van een Amsterdamse woning viel, is psteren overleden. Uit voorlopig onderzoek blijkt dat het jonge- je met zijn moeder op de bank lag. Toen de vrouw de afstand- tediening van de tv pakte, viel haar baby van de bank. Het vent- jjTg( e viel op de lager gelegen vensterbank, rolde vervolgens door ;Sp, iet open raam naar buiten en kwam op de straat terecht. Jtunnel klaar voor hergebruik isterdam De op 1 juni begonnen renovatie van de de Am- :erdamse IJ tunnel verloopt zo voorspoedig dat de tunnel vol- inde week alweer open kan. Wegwerkers leggen deze week de itste hand aan de werkzaamheden, zoals met het aanbrengen in de wegmarkering. )r hl FOTO PVW RONALD BAKKER ituu -ijk gevonden in Amsterdamse gracht Msterdam Buurtbewoners hebben gisteren in de Da Costag- icht in Amsterdam-West een lijk gevonden. Wie de overledene as en wat de doodsoorzaak is, is nog niet bekend. De gealar- leerde politie viste het stoffelijk overschot uit het water en racht het over naar het mortuarium van het ziekenhuis. Het ïrkeerde in zo'n slechte staat dat het volgens een politie woordvoerder niet mogelijk was zonder sectie het geslacht vast stellen. Het is niet duidelijk of de ontbinding zover was ge- orderd doordat het lijk lang in het water heeft gelegen, of door it mooie weer van de laatste weken. Sectie moet meer infor- latie opleveren. Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten dordrecht albrand leeuwe Stilte na de storm. De Jacob Marisstraat in de Dordtse wijk Oud-Krispijn ligt er na de onge regeldheden van deze week weer vredig bij. Drie kinderen spelen op straat, een vrouw laat haar hondje uit. Maar die vredi ge situatie lijkt slechts schijn. Passerende auto's worden door buurtbewoners met argusogen gadegeslagen. Op straat is de spanning voelbaar. „Ik ga 's avonds naar binnen en trek de gordijnen dicht", zegt een buurtbewoner. „Wij willen hier niks mee te maken hebben, de politie moet er wat aan doen", zeggen ze bij de snackbar. „In cidenten", meent de wijkcoör dinator. De politie: „Op zo kort mogelijke termijn gaan we met alle partijen rond de tafel." Oud-Krispijn beleefde afgelo pen dagen een reeks incidenten met een dodelijke schietpartij op zondag als triest hoogte punt. Bloemen en kaarsen mar keren de plek waar het slachtof fer werd geraakt door een aan tal kogels. Dinsdagavond esca leerde een poging tot aanhou ding van een bromfietser. Poli tieagenten voelden zich in het nauw gedreven door een groep jongeren, waarbij Antillianen waren betrokken. Een van hen trok zijn dienstpistool en loste een waarschuwingsschot. „De politie kon niet anders", vertelt J. van Paasschen, plaatsvervan gend districtschef. „Een aantal jongens was heel relaxed aan het voetballen. Dan past het niet dat iemand daar met zijn brommer doorheen gaat rijden. Dus werd de 19-jarige man op gepakt, waarna de vlam in de pan sloeg en andere jongeren zich tegen de politie keerden. „Toch is er geen koppeling met eerdere incidenten, zegt Van Paasschen. „De schietpartij moet los gezien worden van het opstootje dinsdag." Niettemin werd woensdag avond alweer op de gewone manier in de wijk gepatrouil leerd: twee agenten te voet, een aantal fietsend in de directe omgeving. Maar wel met de Mobiele Eenheid paraat op het bureau. „Ik ben 75 jaar, bijna 76. Ik wil er eigenlijk niks mee te ma ken hebben", zegt een buurtbe woner. Zich ergeren aan het ge weld in zijn buurt doet hij wel. ,fHet vuilnis wordt gewoon op straat gegooid. En moet je daar eens kijken." Hij wijst op de bandensporen op de straat. Bij de snackbar staan de gezichten op onweer. Aan lastige vragen- Probleem Antillianen niet aangepakt dordrecht anp De overheid is er de afgelopen jaren niet in ge slaagd criminele Antilliaanse jongeren te berei ken. Dat stelt directeur H. Fermina van het Lan delijk Bureau Bestrijding Rassendiscriminatie (LBR) in Rotterdam. Volgens het voormalig D66-Kamerlid en oud-wethouder in Dordrecht, zelf van Antilliaanse afkomst, is de overheid be zig met symptoombestrijding. „We willen niet erkennen dat de problemen van Antillianen die in deze samenleving niet aan de bak zijn geko men veel ingewikkelder liggen. We reageren op incidenten terwijl het al lang een structureel probleem is", stelt hij. De tot nu toe gevoerde aanpak van de overheid heeft volgens Fermina gefaald. „Het wordt tijd dat we inzien dat we de groep die problemen veroorzaakt niet hebben bereikt. En we moeten erkennen dat een alge mene aanpak niet werkt. Het zijn individuen." stellers hebben ze geen behoef te. „Ga maar naar de daders. En: „Ik weet wel wat ik zou doen als ik een mitrailleur had." Er staan plannen op stapel om Oud-Krispijn op te knap pen. Honderden huizen moe ten worden gerenoveerd, voor zieningen en groen in de wijk verbeterd. Volgens coördinator L. Karsdorp van het wijkbeheer zijn er 'stapels plannen'. „Het is natuurlijk niet te zeggen hoe dat allemaal uitpakt, ik kan geen tien jaar in de toekomst kijken. Het hoort allemaal ook wel een beetje bij de grote- stadsproblematiek." Burgemeester Noorland noch een van de wethouders wil commentaar geven op de re cente ontwikkelingen in Kris pijn. jqureTientallen ballonnen zijn klaar voor vertrek tijdens het gisteren in het Friese Joure gehouden bal- lonnenfeest. Niet alle gevaarten konden de lucht in. De wind was te sterk. FOTO GPD CATRINUS VAN DER VEEN Openlijke discriminatie soldaten in Srebrenica arnhem anp Rechts-extremistische Dutchbat-soldaten hebben in Sre brenica niet alleen moslims, maar ook allochtone mede soldaten openlijk gediscrimineerd. De Nederlanders brachten geregeld de Hitlergroet en gebruikten over de radio Duitse legertermen uit de Tweede Wereldoorlog. Dat blijkt uit de rapporten van de Militaire Inlichtingen^ dienst (MID) die minister De Grave (defensie) aan het openbaar ministerie in Arnhem heeft overhandigd. De len van het MID-onderzoek lekten vandaag uit. de keuken werkten gebruik maakten van hun douches, zo blijkt uit de MID-verslagen. Maar ook niet-blanke Dutch batters moesten het ontgelden. De rechts-extremistische mili- tEiiren maakten bij radioge sprekken met allochtone kom panen oerwoudgeluiden. Tegenover de MID hebben verschillende Dutchbat-militai- ren ook kritiek op de leiding ge uit. Zo worden Dutchbat-com- mandant luitenant-kolonel Kar- remans en zijn tweede man, majoor Franken, ervan be schuldigd zelf anti-moslim te Volgens het onderzoek maak ten de militairen met extreem rechtse ideeën deel uit van de in Srebrenica gelegerde Bravo- compagnie onder leiding van kapitein Groen. Het groepje rechts-extremisten stond on der leiding van een onderoffi cier. Tot het groepje behoor den verder een korporaal, en kele manschappen en wat meelopers. De rechts-extremisten maak ten er onder meer bezwaar te gen dat moslimvrouwen die in amsterdam/bussum anp De Gooilandschool in Bussum mag zelf bepalen of een hoogbe gaafd, 5-jarig meisje van die school een groep mag overslaan of niet. De ouders van het kind hadden in een kort geding voor de rechtbank in Amsterdam ge- eist dat de school hun Frédéri- que van groep 1 zou laten door stromen naar groep 3. De school weigerde dit en kreeg gisteren van de rechtbank gelijk. Frédérique de Rooy is volgens haar ouders hoogbegaafd. Ze zou haar klasgenootjes uit groep 1 ver vooruit zijn. Om haar ont wikkeling optimaal te laten ver lopen, menen de ouders dat hun dochter na de zomervakan tie in groep 3 zou moeten star ten. Zij stellen dat Frédérique toe is aan lezen, schrijven en re kenen. Bovendien heeft zij nau welijks contact met haar leeftijd genootjes, ze gaat alleen met oudere kinderen om. De Gooilandschool vindt echter dat Frédérique nog niet toe is aan groep 3. Volgens de school kan het meisje wel goed leren, maar functioneert zij op sociaal-emotioneel niveau niet bovengemiddeld. Om een groep te kunnen overslaan moet iemand op alle gebieden boven het kleuterniveau pres teren. De rechtbank meent dat de school in redelijkheid tot deze beslissing heeft kunnen komen. Volgens ontwikkelingspsy choloog G. Kohnstamm is be gaafdheid moeilijk te meten. Zeker als het om kinderen gaat. Wie een jong kind hoog- of zeer begaafd noemt, begeeft zich op glibberig terrein. Het testen van kleuters op voor sprong of achterstand is vol gens hem niet zinvol. Blijkens verklaring is alleen bemiddeld heemstede vervolg voorpagina De twee besloten vennoot schappen van NTLA waarbij topambtenaar Baarspul zowel privé als voor de provincie Zuid-Holland geldzaken regel de, behoren tot de Dimacasi Holding. De aandelen van deze BV, zijn in bezit van de direc teur, een inwoner van Aerden- hout. Diens echtgenote is ge volmachtigde. Het pakket aan delen is maximaal tweehon derdduizend gulden waard. In totaal zijn een handvol BV's on dergebracht in de holding. Bij Dimacasi werken zo'n twintig man die vermogens beheren of 'bemiddelen van transacties tussen professionele marktpar tijen'. Dat blijkt uit gegevens uit het handelsregister van de Ka mer van Koophandel. De woordvoerder van NTLA wilde vanochtend geen verdere mededelingen doen over de re latie met ambtenaar Baarspul. „In deze sector is het gebruike lijk dat we geen mededelingen doen over cliënten waar we mee in zaken zijn." Wel hebben de betrokken bedrijven vanoch tend een persverklaring uitge bracht. Daar valt uit af te leiden dat er gisteren grove fouten zijn gemaakt. De vermogensreke ning die Baarspul aanhield was bij NTLA Asset Management ondergebracht, terwijl NTLA Fi nancial Services de geldbemid- delaar in de Ceteco-kwestie was. Op verzoek van de eerste van de twee heeft Baarspul aan de pro vincie Zuid-Holland ook toe stemming gevraagd en gekregen om het vermogen in Heemstede te mogen onderbrengen. „Met verbazing is dan ook kennis genomen van dit zoge naamde nieuwsfeit, zoals ge zegd een feit van uitdrukkelijke bekendheid binnen de provin cie", staat in de verklaring. In de radiouitzending op Business Nieuws Radio is volgens de fir ma's verder de fout gemaakt dat NTLA Financial Services verantwoordelijk was voor de tweede lening van 35 miljoen gulden van de provincie aan Ceteco. Er is blijkens de verkla ring alleen 'bemiddeld' en 'uit drukkelijk niet geadviseerd' bij het aangaan van dé lening. middelburg arjan van westen Is een paraglider met een motor een vliegtuig? Die vraag stond gisteren cen traal op een zitting van de rechtbank in Middelburg. De officier van justitie meent dat een 33-jarige man uit Dor drecht de wet overtrad, toen hij vorig jaar zonder luchtbrevet met een parag lider met motor het luchtruim van Schouwen-Duiveland in ging. De verdachte steeg in januari 1998 op. met een op de rug bevestigde motor, aangedreven door een propeller. Het toestel wordt een paromoteur ge noemd. Eenmaal op de juiste hoogte zette de Dordtenaar de motor af en zweefde verder. Na geland te zijn in een weiland bij Scharendijke werd hij door de politie bekeurd en zijn toestel, met een waarde van 25.000 gulden, werd in beslag genomen. Hij had immers geen vliegbrevet en hij had moeten landen op een vliegveld. De zaak werd vorig jaar bij,het kantongerecht behandeld. De officier van justitie nam met de uit slag geen genoegen en ging in hoger beroep. Volgens officier van justitie D. van der Bel is het zo duidelijk als wat. Een val schermzweeftoestel waarbij gebruik wordt gemaakt van een motor valt on der de luchtwet. De bestuurder is een gezagvoerder. Het is al druk genoeg in de lucht, vindt Van der Bel. In Neder land is het zonder diploma's niet toe gestaan te vliegen met een paromo teur. In België en Frankrijk daarente gen wel. Ook de Rijksluchtvaartdienst (RLD) vindt dat gemotoriseerde glijschermen vliegtuigen zijn. Van der Bel: „Het toe stel was niet aangelijnd en met motor is het dan een luchtvaartuig." Zweef toestellen mogen alleen gemotoriseerd de lucht in als ze door een auto of vliegtuig of door middel van een lier omhoog worden getrokken. Volgens de verdachte en zijn raadsman is het vliegen met een paromoteur niet in de wet opgenomen. De motor wordt alleen gebruikt om te stijgen. Onder de honderd meter zou je wel een motor mogen gebruiken. Daarboven begint het luchtruim en pas daar zou de paro moteur onder de iuchtwet vallen. Be langrijker is volgens de raadsman dat de motor niet aan het toestel vast zit, maar aan de bestuurder. Van een lucht vaartuig kan dan ook geen sprake zijn. Kortom: het is volgens de advocaat ge woon niet duidelijk of de paromoteur in Nederland de lucht in mag. Dat een specialist van de politie eerst navraag moest doen bij de RLD voordat hij zijn cliënt bekeurde, sprak volgens hem boekdelen. De verdachte heeft sinds vorig jaar zo mer zijn paromoteur weer terug. Om te vliegen gaat hij nu naar België en Frankrijk. Uitspraak 11 augustus. zijn. Karremans, die zelf in Po- tocari was gelegerd, kwam vol gens hen zelden in Srebrenica. Doordat ook kapitein Groen van de Bravo-compagnie nau welijks tegen de rechts-extre misten optrad, werd de relatie met de moslims steeds meer gespannen. Tegenover de MID hebben verschillende Dutch batters zich afgevraagd of de dood van R. van Renssen, die bij het begin van de Servische aanval door een moslimgranaat om het leven kwam, hiervan het gevolg is geweest. Officier van justitie mr. P. Frielink bevestigt de inhoud van het MID-rapport. „Ik ga niet op details in maar in grote lijnen klopt het", aldus Frielink. Volgens de magistraat worden meer dan vier Dutchbatters verdacht van extreemrechtse gedragingen. De militaire bond AFMP wil weten of de MID maatregelen heeft genomen tegen de rechts- extremistische militairen. Nederland gul voor Kosovaren DEN HAAG GPDj Kosovaarse vluchtelingen die weer naar hun land willen te rugkeren, krijgen extra financië le hulp. Het ministerie van ont wikkelingssamenwerking heeft dit jaar ongeveer 3,5 miljoen gulden beschikbaar om de te rugkeer te bevorderen van de vierduizend Albanese Kosova ren in ons land. Volwassenen kunnen reke nen op duizend D-mark per persoon en 500 D-mark per kind. Gezinnen hebben maxi maal recht op vierduizend D- mark. Reeds teruggekeerde Kosovaren krijgen deze bedra gen met terugwerkende kracht. Naast deze tegemoetkoming krijgen Kosovaren al geld uit een fonds. Bij elkaar opgeteld heeft een Kosovaars gezin dan recht op 6.780 gulden. Gewelddadige autodiefstallen iets gestegen RUSWUK ANP Het aantal gewelddadige auto diefstallen in Nederland is vorig jaar iets toegenomen. De Cen trale Recherche Informatie dienst (CRI) noteerde negen ge vallen van carjacking, tegen vier in 1997 en twee het jaar daar voor. Toch is de situatie in Ne derland stukken minder erg dan in België, waar jaarlijks honderden gevallen van carjac king zijn. Bij carjacking stelen autodie ven een wagen dnnr de inzit tenden te bedreigen met ge weld of zelfs te mishandelen. Tot 1994 werd in België op deze wijze nog maar enkele keer een auto gestolen. Daarna is het aantal carjackings gestaag toe genomen. Vanaf 1997 is er zelfs sprake van een ware plaag. Vo rig jaar werden in België meer dan 700 carjackings gepleegd. De autodieven hebben het vooral gemunt op dure auto merken, zoals Mercedessen en BMW's. Het totale aantal diefstallen van motorvoertuigen is volgens de Stichting Aanpak Voertuig- criminaliteit in de eerste helft van 1999 met 4,6 procent terug gelopen in vergelijking met de zelfde periode een jaar eerder. In de eerste zes maanden wer den 14.626 motorvoertuigen ontvreemd. De dalende lijn sinds 1995 lijkt daarmee door te zetten. In Hollands Midden daalde het aantal diefstallen zelfs met 22 procent.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3