'Rio aan de Maas' WEER 155 De Tweenies: opvolgers van de Teletubbies Honden voor orde op Britse kleuterscholen VRIJDAG 30 JULI 1999 MILLENNIUM nog dagen Nog 155 dagen en het nieuwe millennium bree aan. Reden voor deze kr« om in een dagelijkse sen terug te kijken op belanj rijke gebeurtenissen die plaatsgrepen op corres ponderende data in de gelopen 1000 jaar. Deze week: 26 juli 1926: Piet Moeskops viert vijfde yr reldtitel; 27 juli 1886: Au sterdam likt wonden na palingoproer: 28 juli 194 botsing bommenwerpei met Empire State Buüdi 29 juli 1910: Hilgers vlie als eerste Nederlander! ven Nederland: 30 juli 1650: aanval op stadhoi der Willem II; 31 juli 19( Engeland verbiedt tv-co de t mercials sigaretten. jj^ ninj St den Ja lull 30 JULI 1650 Alle eer komt de postbode u jüet Hamburg toe. Hij is het die, weg naar Amsterdam, in de vroege ochtend van 30 juli 1 >chi op de mistige heidevelden 1van Hilversum legerafdelingen 2 hen ronddwalen. De postiljon g< loppeert verder en waarschip de stad. Als het leger van sta houder Willem II, prins van Oranje, de machtigste stad Holland eindelijk bereikt, is verrassingselement comple k'! weg. De 'aanslag op Amster dam' is mislukt. De achter grond van de keiharde conff'1 tatie tussen de jeugdige prii l< en de Hollandse steden is e m31 conflict over de omvang vailv( het leger. De steden willen, de vrede van Munster (1646 een feit is, een hoop dure hfH soldaten afdanken. Willem daar mordicus tegen. Hij \\M§] zelfs opnieuw oorlog met S|ner je! 'Ik zou al die schurken, ien de vrede tot stand gebracht^- hebben, de nek wel kunner 'er2 reken'. Ondanks het militai ;chf asco krijgt Willem in Amste dam zijn zin; de burgemees 'en: Andries en Cornelis Bicker den af, het leger blijft op stt te. Maar wat later is het alle maal voorbij. In november sterft de stadhouder aan de ïéLL! pokken. Acht dagen later w 'en zijn zoon geboren, die later,an Willem III stadhouder en k< n.0f ning tegelijk zal worden. Al koesterde Johan de Witt das g€ heimelijk bewondering voo >ete zijn daadkracht; Willem II1 ,eg" slechts voort als sigarenme 001 HERMAN ROSENBERG Pc MENSELIJK De Britse popster MICK JAG (56) wil zijn zevende kind lei r J kennen. Dit gebeurt waarschvp<i lijk in de Newyorkse woning de moeder, Braziliaanse foto Jl' del Lucian Morad (29). Dat meldde het Britse blad The I press gisteren. Via een DNA- is aangetoond dat Jagger de ?st( der van Lucas is. De zanger 'e de Rolling Stones had erkem dat hij een relatie met Morad0V1 had, maar steeds tegengespilet ken dat hij het kind bij haarl verwekt. De escapade van de zanger met de Braziliaanse Jl bracht Jaggers echtgenote Jf Hall ertoe echtscheiding aan vragen. Zij heeft vier kindere van hem en zou 30 miljoen f den ontvangen. Jagger heeftij rad 10 miljoen gulden aangf den voor de opvoeding van L cas. Dat vinden de advocate! van de vrouw met voldoende] Prinses Irene wordt volgem week donderdag zestig jaar. zal die kroonverjaardag ,,erj in het buitenland" doorbrei samen met haar kinderen, buitenland Zuid-Afrika is, haar secretaresse niet zeg IRENE VAN LIPPE, zoals z< liefst genoemd wordt, heeft be gin dit jaar een flinke lap grond in Zuid-Afrika aangeschaft, maar Wijk bij Duurstede blijft de residentie van de prinses die de laatste ja ren de aandacht trok door h; intense relatie met de natuu schreef er al twee boeken o\ 'Dialoog met de natuur' en men; de natuur als familie' Vooral haar 'gesprekken' mejach men, dolfijnen en andere dii deden stof opwaaien. Mogel nee koningin Beatrix niet echt e irac thousiast over de discussies erk haar anderhalf jaar jongere heeft losgemaakt, maar naa est luidt zijn moeder Juliana en ore der Bernhard wel trots op de iet boeken van hun dochter. Alle ei COMMENTAAR Hilversum moet opschieten De Raad van State heeft een vernietigend advies uitgebracht aan de regering over de plannen van staatssecretaris Van der Ploeg met de omroep. Zijn nieuwe concessiewet zou de weg vr ij maken voor een oppermachtige en bureaucratische NOS, die de omroepen de wet voorschrijft en daarmee in feite overbodig maakt. Het hoogste adviesorgaan van de regering vreest dat er uiteindelijk één staats omroep overblijft en vindt dat een gevaar voor de vrijheid van me ningsuiting. Hoewel op de voornemens van staatssecretaris Van der Ploeg wel het een en ander valt af te dingen, doet de reactie van de Raad van State wat overtrokken aan. Aanstaande 2 oktober is het tien jaar geleden dat Hilversum een geduchte concurrent kreeg in de vorm van commerciële televisie. De schok die dat veroorzaakte, zowel bij de omroepen als bij de politiek, dreunt nog na. Het proces van aanpassing van de publie- ken aan de nieuwe omstandigheden verloopt tergend langzaam. Zowel organisatorisch als programmatisch valt er in Hilversum nog heel wat te winnen. Natuurlijk heeft de overheid als geldschieter en wetgever te waken over het reilen en zeilen van de publieke omroep en natuurlijk hoort zij dat op grote afstand van de programmamakers te doen. In de praktijk blijkt echter telkens weer dat de omroepvoorzitters zulke uiteenlopende belangen vertegenwoordigen dat ze alleen maar tot elkaar kunnen komen onder druk van politiek Den Haag. De staatssecretaris heeft te maken met omroepverenigingen die hun eigen voortbestaan uiteindelijk belangrijker vinden dan de programma's die ze uitzenden, terwijl het de kijkers alleen om die programma's gaat. De angst van de Raad van State dat we hier van doen krijgen met een staatsomroep en een beknotting van de vrijheid van menings uiting roept het schrikbeeld op van Oosteuropese toestanden. Dat is een te demagogische voorstelling van zaken. De BBC is tenslotte ook een staatsomroep en geen mens durft te beweren dat die om roep aan de leiband loopt van premier Blair. Het gaat het kabinet om een afgeslankte en rationeel opererende omroeporganisatie, met maar één doel: een voor de kijker over zichtelijke, gevarieerde en kwalitatief hoogstaande programme ring, waarin de publieken zich onderscheiden van de commercië- len. Als de omroepen menen daar zelf voor te kunnen zorgen, dan mogen ze zich wel eens wat meer inspannen om dat te bewijzen. Want zelfs op het best bekeken en gewaardeerde Nederland 1, valt in de organisaties nog veel geld te winnen en is nog veel samen werking louter 'cosmetisch'. Binnenkort zullen veel kinde ren vier nieuwe namen erbij le ren. Vrijwel iedere peuter kent de namen van Laa-Laa, Dipsy, Tinky Winky en Po, oftewel de Teletubbies, uit zijn hoofd. Als het aan de BBC ligt komen daar Bella, Milo, Fizz en Jake bij. De opvolgers van de dottige knuf felwezens in de groene weide, worden de vier Tweenies, zo meldt de Britse omroep. De Tweenies lijken volgens de producer wat meer op echte mensen dan de Teletubbies. Ze zijn dan ook bedoeld voor kin deren die de tubbieleeftijd zijn ontgroeid. De Tweenies zijn vier felge kleurde poppen van kinderen tussen de drie en de vijf, waar acteurs in zitten. Daarnaast zijn er een echte hond, Doodles, en twee menselijke helpers, Judy en Max. Hun conversatie gaat dus verder dan het uh-oh ge brabbel van hun jongere broer tjes en zusjes. In het Engels luidt de Tweenie-slogan overi gens 'Are you ready to play?' (Heb je zin om te spelen?). De Britse omroep verwacht ook met de Tweenies miljoenen te verdienen. In eerste instantie investeerde de BBC 3 miljoen pond (bijna 10 miljoen gulden) in 260 afleveringen. De pro grammarechten en merchandi sing van de Teletubbies bracht de omroep in veertig landen 165 miljoen gulden op. Eén grote fout wil de BBC nu niet meer maken. Niet de Britse zender maar bedenkster Anne Wood mocht de tubbies in de Verenigde Staten uitbaten, zo dat haar vermogen tot ruim 181 miljoen gulden groeide. Overigens zijn de Tweenies, die vanaf september iedere dag op de Britse televisie te zien zijn, niet onomstreden. De tubbies raakten in opspraak omdat de paarsgekleurde Tinky Winky homoseksueel zou zijn. Nu al klagen Britse feministen dat de rolpatronen bij de Tweenies stereotiep zijn. De meisjes Fizz en Bella zijn dol op ballet en opmaken. Hun vriendjes Jake en Milo zijn luidruchtig en hou den van stoeien. ANP» Honden zouden de juf of de meester in Britse kleuter- en peuterscholen moeten gaan helpen de orde te handhaven. Deze aanbeveling van een juf uit de Shetland Eilanden is gis teren aangenomen op een ver gadering van de kleinste van de onderwijsbonden in Groot-Brit- tannië. Die wordt tevens als de meest exentrieke beschouwt. De bond telt 35.000 leden. Volgens juf Wendy Dyble, die kinderen tot zeven jaar onder haar hoede heeft, kunnen hon den kinderen bijeendrijven, ze in de rij houden, gemorste melk van de vloer oplikken en de „extra ogen" leveren die nodig zijn voor het bewaren van orde en rust in de klas. Een grote hond kan volgens haar ook die nen om een eind te maken aan vechtpartijtjes en om verloren dingen zoals gympjes en Bar biepoppen te vinden. Zomercarnaval in Rotterdam krijgt internationale allure Het Zomercarnaval is een 'grootse' multiculturele happening geworden. Wat ooit begon als een klein Caribisch feestje van de Antilliaanse gemeenschap in Rotterdam, is in vijftien jaar uitgegroeid tot een uitbundig festival met internationale ambities. Het 'Rio aan de Maas' mag zich met 800.000 bezoekers het grootste carnaval van het Europese vasteland noe men. Aan de uitbundige straatparade doen ruim 3000 mensen van 22 verschillende culturen mee en ook de Koninginne- verkiezing en de warming-up zijn volwaardige onderdelen van het Zomercarnaval geworden. Zuinigheid MAARTEN 'T HART Tropisch warm Het was gisteren opnieuw een stralend zonnige dag met maxima die ruim boven de zomerse grens van 25 graden uitkwamen. Het effect van de zee was dus zo goed als weggevallen. Toch kwam er later op de middag op de stranden enige afkoeling. Nog steeds ligt een hogedrukgebied met zijn voor Nederland belang rijkste kern ten oosten van Schotland. Langs de zuidelijke flank ervan wordt ook de volgende dagen droge en warme landlucht naar onze streken aangevoerd. Het hoog verandert nauwelijks van plaats maar verzwakt wel heel geleidelijk aan, zodat later in het weekeinde de kans op warmte-onweer toch stilaan toeneemt. Vannacht is daar maar weinig van te merken. Het blijft helder weer. Na de zomerse temperaturen van vandaag daalt het kwik naar waarden tussen 15 en 18 graden. Tegen de ochtend vormt zich wat nevel. De wind waait zwak uit oost tot zuid-oost. Morgen is de zon weer volop van de partij. In de loop van dag drijft er af en toe wat hoge of wat middelhoge bewolking voorbij en mis schien dat zich hier en daar ook een stapelwolkje vormt, maar de zon blijft de hoofdrol spelen. De wind waait meestal zwak uit oost tot zuid-oost. Het wordt nog een tikkeltje warmer met maxima die hier en daar in het binnenland de tropische grens van 30 graden kunnen bereiken. Ook op de weste lijke stranden komt het kwik eerst ruim boven 25 graden, later op de middag zorgt een meer naar noord-noord- -oost krimpende en iets toenemde wind op de stran den voor enige verfrissing. Ook zondag blijft het zonnig of licht bewolkt weer en de maxima kunnen dan opnieuw op veel plaatsen de tropische grens van 30C bereiken of overschrijden. De zwakke oostzuidoostelijke wind zorgt daarbij nauwelijks voor verfrissing. Alleen op de stranden zorgt een windje na de middag voor enige afkoeling. Tegen de avond is er een kleine kans op warmte-onweer. JOHAN JAQUES' Tropisch wordt het morgen in Rotterdam als het voornaamste onderdeel van het Zomercarna val, de straatparade, losbarst. Joana Cassiano Bes, Zomercar navalkoningin 1999, zal volgens traditie de bontgekleurde stoet aanvoeren. Ze is echter niet de enige 'royalty' in de straatpara de. De Cura^aose carnavalko ningin, in de belichaming van Sunaika Emanuel, zal ook mee dansen in de sfeervolle optocht. „De Nederlandse koningin heeft in het verleden al een aantal keren meegedaan in Cu rasao," zegt Anita Kappert van de organisatie. „Eerst was de uitwisseling van koninginnen vrijblijvend, maar het heeft nu een officieel tintje gekregen. Het is een eerste stap naar in ternationale erkenning." De veelvuldige aanmeldingen voor de straatparade zijn ook een bewijs voor de steeds groei ende populariteit van het Rot terdamse Zomercarnaval. Op zich een ontwikkeling die is toe te juichen, maar het heeft ook z'n nadelige kanten. „Het feest je moet niet over de kop vlie gen," aldus Anita Kappert. „We hebben voor het eerst een deel nemersstop móeten invoeren. Anders wordt de optocht te lang. Dat is voor het publiek niet leuk en de dansers houden het ook niet vol. Daarom heb ben we nee moeten zeggen te gen zo'n vijftien groepen. Dat is heel vervelend, want het zijn zulke enthousiaste mensen," verzucht ze. Voor veel mensen is het Zomer carnaval meer dan een feest al leen, het is een happening waar je bij móet zijn. „Ik ben ieder jaar weer zwaar onder de in druk van de emotionele betrok kenheid van de deelnemers," vertelt Anita. „Deze mensen le ven echt naar het Zomercarna val toe. Ze zijn het hele jaar be zig met de voorbereidingen." „Emotioneel gaat dat heel ver. De standhouders op de Merca- do (festivalmarkt) willen bij voorbeeld elk jaar op dezelfde plek staan. Dan kunnen kennis sen en familieleden hen blinde lings vinden. Ze staan daar niet alleen om geld te verdienen. Nee, het gaat ze er vooral om dat ze deel uitmaken van het carnaval." De festivalmarkt heeft niet al leen een sociale functie, maar verbindt ook de twee muziek- podia met elkaar. Het Q Radio Podium op het Churchillplein zal door verschillende dj's wor den omgetoverd tot dansge- bied. En het programma van het Solero Podium op de Cool- singel bestaat geheel uit live muziek. Anita Kappert: „We zijn vooral trots dat Kassav' bij ons komt optreden. Die groep is heel populair in het Caribisch gebied." In de toekomst wil de organisa tie op muziekgebied gaan uit breiden. Gehoopt wordt dat de gemeente vergunningen zal verstrekken aan bestaande po dia en horeca-voorzieningen. Deze kunnen dan hun eigen in vulling geven aan het Zomer carnaval, waardoor er nog meer aanbod ontstaat. Al blijft de straatparade het be langrijkste onderdeel van het Zomercarnaval, de warming-up heeft aan belang gewonnen. De avond voor de straatparade richt zich voornamelijk op jon geren en mag zich met 15.000 belangstellenden een volwaar dig onderdeel van het Zomer- De voorbereidingen zijn bijna af gerond; het Zomercarnaval in Rotterdam kan losbarsten. FOTO'S CPD/ANP carnaval noemen. Dit jaar zal de traditionele 'battle of drums' van de warming-up plaatsvin den op het Churchillplein. Als verrassing zal Franklin, een veelgevraagde salsadanser op skates, een demonstratie geven. Daarna kan er gedanst worden op Caribische flanken, om de heupen alvast los te maken voor het echte werk. De warming-up moet uiteinde lijk een geheel eigen identiteit krijgen. Er wordt gedacht aan een 'mega-openlucht-kos- tuumparly' binnen het thema carnaval. Daaraan zal een pu blieksprijs voor de beste uitdos sing worden verbonden. Het evenement zal de komende drie jaar nog meer veranderin gen ondergaan. Dit jaar viert het Zomercarnaval z'n derde lustrum. Een goed moment om de puntjes op de 'i' te gaan zet ten, vindt de organisatie. Het festival wil ook op een andere manier 'grootser' worden. In 2001, wanneer Rotterdam Cul turele Hoofdstad van Europa is, moet het festijn tot een zoge naamd 'Carnaval du Monde' zijn uitgegroeid. Dat betekent uitbreiding naar een meerdaags festival, inhou delijke verdieping en het ver werven van meer internationale bekendheid. Hulptroepen in de vorm van staatssecretaris Rick van der Ploeg en de Rotterdam se wethouders Simons en Kom brink zijn al ingeschakeld. De noodzakelijke landelijke subsi dies en sponsorgelden laten echter nog even op zich wach ten. Toch zijn er al voorzichtige stapjes richting einddoel geno men. De nieuwe hoofdsponsor Sole- do (Unilever) helpt een aardig handje mee om meer bekend heid te verwerven. Voor dat doel werd het hoofdkantoor van het bedrijf aan het Weena begin deze week omgetoverd tot een echte 'eye-catcher'. Een enorme 'poster' (negen bij twintig meter) van het Solero Zomercarnaval schittert nog tot na de straatparade aan de ge vel. Om het jongere publiek te be reiken brengt de hoofdsponsor in samenwerking met Universal de Solero Zomercarnaval dub- bel-cd uit. Het verzamelwerkje bevat Latino getinte hits van onder meer The Venga Boys, The Sunclub en The Specials en staat inmiddels hoog in de hit lijsten. De cd zal waarschijnlijk veel gebruikt worden door de dj's in de straatparade. In de stoet lopen nu al verte genwoordigers van zo'n 22 cul turen mee, vrijwel allemaal af komstig uit Nederland. Het plan is daar in 2001 verande ring in te brengen. Dan wordt een heus 'Carnaval du Monde' georganiseerd. Daarbij zullen vertegenwoordigers uit onder meer Rio, Trinidad, Curagao, Aruba, Nottinghill en Tenerife aanwezig zijn. „De presentatie en kostuums zijn schitterend. Zij hebben natuurlijk wel veel meer geld te besteden dan onze deelnemers, maar je moet ook niet onderschatten hoeveel werk en geld er in de kleding van onze parade zit," aldus Kappert. „Tientallen vrijwilli gers zijn al maanden van tevo ren bezig de honderden kraal tjes erop te naaien. Per stuk kosten ze vaak al een paar gul den." Een van de geldprijzen in de wacht slepen is daarom voor vele deelnemers cruciaal. Dat is de garantie voor een goedkope re deelname het jaar daarop. De winnaars van de straatpara de zullen echter nog even op hun prijs moeten wachten. „De meeste deelnemers zijn veel te moe na de parade! Daarom or ganiseren we medio september een apart feest voor de prijsuit reiking," aldus Anita Kappert. De locatie en precieze datum zijn echter nog niet bekend. „We gaan nu eerst van het car naval genieten. Daarna is er nog genoeg tijd om iets leuks te verzinnen." De winnaars van de Straatpara de worden zondag bekend ge maakt en op Internet gezet (www.soledozomercarna- val.com). EVA CROUWELL ik ermee langs alle files. Al gauw echter kreeg ik de pest in als ik weer dure benzine moest aanschaffen. Behalve die akelig dure benzine moest je namelijk ook nog een peperduur flesje speciale Spartamet- smeerolie erbij nemen, want zo'n Met loopt op mengsmering. Dus wat deed ik? Elke keer als ik een flinke tocht moest maken, gaf ik de Spartamel een vriendschappelijk klopje op zijn zadel en zei ik: 'Bes te Met, ik neem de flets, clan spaar ik een boel geld uit.En zo heb ik mij twee jaar lang nagenoeg zonder Met vervoerd. Laatst dacht ik: het is toch te gek dat ik zo'n dure Met heb staan, kom, ik verkoop hem. Nog had ik dat niet bedacht of ik hoorde over een goede kennis van wie de Spartamet gestolen was. Wil jij de mijne niet ko pen, vroeg ik haar, ik heb er drie keer op gereden, hij is in feil e nog splinternieuw. Ze vroeg een dag be denktijd en belde na een uur op dat ze hem wilde hebben. Toen ik hem afleverde, vroeg ze: Maar waarom reed je er zelf dan niet op?' 'Daar ben ik te zuinig voor', zei ik, 'elke keer als ik hem wou gebruiken, dacht ik, fiet sen is goedkoper. 'Fietsen goedkoper', zei ze verbaasd, 'maar heb je laatst dat artikel dan niet gelezen?' 'Welk artikel?'. vroeg ik achterdochtig. 'Over energieverbruik bij fiet sen, cds je een klein tochtje maakt, verbruik je al twee boterhammen. En bij een grote tocht een hele maal tijd. Ze hadden uitgerekend dat je, als je op een Spar tamet rijdt veel goedkoper uit bent dan als je fietst. Wat je op zo'n ding die één op honderd rijdt aan benzine verbruikt, is een fractie van het verbruik aan dure koolhydraten en suikers en vetten als je fietst. Op een clure boterham met kaas en boter rijd je, zeg maar, één op tien, terwijl je op zo'n Spartamet één op honderd rijdt. 'Geef mij die Spartamet maar weer mee terug', zei ik. 'Nee, nee', zei ze, 'ik heb hem zoeven netjes aan je be taald. de koop is gesloten, die kan nier meer onge daan gemaakt worden. Sindsdien fiets ik dagelijks enigszins terneergeslagen mijn gebruikelijke tochtjes en knaagt de twijfel. Af en toe scheurt een Spartamet voorbij. Dan denk ik: zou 't waar zijn? Zou je op zo'n Spartamet goedkoper uit zijn dan op een fiets? Zal ik mijn slogan herzien: op de fiets rijd je voor niets? Misschien moet ik, als fiet sen inderdaad zo prijzig is, voortaan de benen wagen maar nemen. Zou je in therapie kunnen voor zuinigheid? Of zou er niets aan te doen zijn?Zelfs nu het niet meer nodig is, val ik nog letterlijk dood op een cent. Ik geef een voorbeeld. Vrij vaak moet ik fotokopieën maken. In Leiden heb je twee zaken waar je daarvoor terecht kunt. Nu heb ik ontdekt dat je in één van die twee zaken, mits je voor elf uur kom i, al voor negen cent een kopie kunt maken. Sinds ik dat ontdekt heb, maak ik daar 's morgens vroeg mijn fotoko pieën. Laatst heb ik er nog drieëntwintig gemaakt. Zat ik op de fiets naar huis. Dacht ik: hoeveel heb ik nu eigenlijk uitgespaard? Normaal kost een fotokopie tien centDus na een poosje re kenen wist ik liet: ik had drieëntwintig cent verdiend. Daar berï ik dan de rest van de dag innig tevreden over. Nou ben ik maar zo bang dat ze, als je in therapie gaat voor gierigheid, die innige tevredenheid van je afpakken. Toch kun je als zuinigheid het hoofddoel in je leven is. soms knap bedrogen uitkomen. Twee jaar geleden heb ik, omdat ik mij niet langer wil de inlaten met de CBR-gangsters van het rij schoolwezen en toch naar snel vervoer snakte, een Spartamet gekocht. Toen ik hem net had. scheurde

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2