Scénic Lybra moet Lancia meer een eigen plek geven I Skoda Felicia Blue Sky Fiat Ducato in het nieuw Opel Corsa vanaf 199 gulden Franse arts wil zwarte doos in personenauto' s IU1SMAN Weg en wiel voortaan zelfstandig De juiste fiets uitzoeken met hulp van de computer Astra verstevigt positi en Focus stoomt op l üi 77 VRIJDAG 30 JULI 1999 964 Eerbetoon aan 40-jarige 'boneshaker' Een klassieker die nog altijd te koop is: de Mini. Veertig jaar geleden kwam dit eigenwijze maar geniale autootje van ontwerper Alec Issigonis op de markt en zette de autowereld op zijn kop. Nu de vijfde generatie (Mark V) nog bij Rover in de showroom staat, kunnen we zeggen dat het Mi ni-concept als voorbeeld heeft gediend voor de meeste auto's. Een belangrijke verschijning dus, die historisch gezien thuishoort in de vitrine van monumenten als de Kever en de Eend. Daarom ook brengt uitgeverij Elmar nu een boekje uit over de Mini, als zevende deel in een serie over beroemde auto's. Hierin uiteraard het hele verhaal over het ontstaan van de Austin Seven en Morris Mini-Minor en latere varianten als de Cooper en de Mo ke. Ook lezen we dat de Mini van zijn debuutjaar 1959 tot in 1966 ook in Nederland is gebouwd. De onderdelen werden in grote kisten naar Den Bosch verscheept en daar in elkaar gezet. Tien jaar na stopzetting van deze assemblage beleefd >Si Mini-verkoop in Nederland drie topjaren, w an er meer dan 10.000 per jaar werden verkoch et De Mini van Jan de Lange is goed gedocumi D0 teerd en voorzien van vele zwartwit-foto's. 1 an ligt voor 29,50 gulden in de winkel. BLIK IN HET VERLEDEN Skoda introduceert op de Felicia het 'Blue Sky' actie pakket. Dat wil zeggen dat dit model kan worden voor zien van een elektrisch be- dienbaar schuifdak over de hele lengte van het autodak Verder omvat het Blue Sky actiepakket vier opvallende wielen. De prijs voor het pakket is vastgesteld op 1.750 gulden. De actie loopt tot en met 21 september. Naast dit pakket biedt Sko da de Felicia aan in een zo genaamde Funline-uitvoe ring. Deze met een 75 pk sterke 1.6 liter motor is er vanaf 25.995 gulden. De in metallic blauw gespoten au to is uitgevoerd met aircon ditioning, getint glas, in car- rosseriekleur gespoten spie gels, alarm met afstandsbe diening en centrale portier- vergrendeling, mistlampen en speciale wieldoppen. Fiat heeft haar bestelwagen reeks Ducato vernieuwd. De auto heeft volgens Fiat meer te bieden op het gebied van func tionaliteit, comfort en veilig heid. Een belangrijk onderdeel van de modelvernieuwing is een uitbreiding van het dien stenpakket. Zo is het mogelijk om via een financieringsrege ling van Fiat zelf voor een laag bedrag per maand iedere twee, drie of vier jaar in een nieuwe Fiat te rijden. Ook biedt de nieuwe Ducato meer keuze, dank zij de komst van twee nieuwe versies. De uitbreiding betreft allereerst de Bestel 18 GranVolume, die voortaan ook wordt aangebo den in een versie met een lange wielbasis (3700 mm) en een ex tra hoog dak Door de dakhoog te met 40 cm te laten toene men, is het laadvolume geste gen tot 14 kubieke meter. Daar naast zal tegen het einde van dit jaar nog een chassis/cabine model met een extra lange wiel basis van 4,05 meter op de markt komen, als aanvulling op drie reeds beschikbare wielba- ses. Opel stunt deze zomer met een speciale aanbieding voor de Corsa. Samen met de eigen financieringsmaatschappij is een aanbod van 199 gulden per maand opgezet voor een Corsa Strada 'Cool' die standaard is uitgerust met airconditioning en een 1.2 liter 16-kleps benzinemotor. Het aanbod geldt tot en met september en is geba seerd op een aanbetaling van 25 procent. In het geval van de Corsa Strada Cool is dat 6.522 gulden. De financiering loopt twee jaar en is gebaseerd op 20.000 kilometer per jaar. Na afloop van twee jaar kan de klant de auto voor de restwaarde overnemen of temggeven aan de dealer. Europa, met uitzondering van Portugal en Griekenland. Per hoofd van de bevolking vallen in Frankrijk twee keer zo veel verkeersdoden als in Groot- Brittannië en drie keer zo veel als in Zweden. Snelheid is in 48 procent van de gevallen de hoofdoorzaak van het ongeluk. Nadat het aantal doden op de weg de afgelopen jaren was ge daald, begon de curve vorig jaar weer op te lopen. Professor Got deed zijn oproep nadat in de eerste twee weekeinden van juli 500 mensen op het asfalt waren gesneuveld, de bevolking van een klein dorp. „Eigenlijk zou de snelheid bij de constructie van de auto moeten worden gelimiteerd", zei Got. „Maar als dat onhaal baar is, zou tenminste een zwarte doos moeten worden geïnstalleerd. We doen dat ook bij vrachtwagens. Zodra er een ongeluk heeft plaatsgevonden, kan de zwarte doos de politie vertellen of de automobilist te hard heeft gereden." Renault, wiens topman Schweitzer zich in een Ferrari verplaatst, was riiet het enige merk dat onlangs met super snelle, nieuwe modellen kwam. BMW lanceerde bijvoorbeeld zijn M5, die een top heeft van 302 km/uur, even hoog als die van de Porsche Carrera. „Deze wagens moeten buiten de wet worden geplaatst", sprak professor Got. „Door au to's te laten rondrijden die bij zonder gevaarlijk zijn, stellen de autoriteiten de bevolking bloot aan een risico dat te vermijden is." In een poging de ergste snelheidsduivels te breidelen, wil minister Gayssot van ver voer overschrijdingen van meer dan 50 km/uur met opsluiting bestraffen. Staatssecretaris Isa- belle Massin bepleitte de ver plichte installatie van een sys teem in de auto dat de bestuur der met een pieptoon waar schuwt dat hij de maximale snelheden heeft overschreden (50 km /uur in de bebouwde kom, 90 km/uur op de gewone weg en 130 km/uur op de auto weg). Een voormalig geneesheer-di recteur van een Parijs zieken huis heeft een lans gebroken voor het installeren een zwarte doos (registrerende boordcom puter) in personenauto's. Clau de Got, die jarenlang in Ambro- ise-Paré werkte, deed zijn op roep nadat Renault met een model op de markt was geko men dat een top heeft van 250 km/per uur. Dat is bijna twee maal zo hoog als de maximaal toegestane snelheid op de Franse autoweg. De Renault Clio Sport werd door journalisten van autobla den de hemel in geprezen. Een journalist van Automobiles Classiques schreef opgetogen dat hij met de Clio Sport op de Route Napoléon (een gevaarlij ke tweebaansweg in Zuid- Frankrijk). de ene na de andere Hollandse caravan had 'opge slokt'. Op de Franse wegen vloeit meer bloed dan waar ook in Batavus elektra Tomos 100% service «meerdan 100modellen topkwaliteit in tweewielers reevyielers b.v. i.'hbl '6 U;cion FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BOEKEN amsterdam Met de Mégane Scénic zette au tobouwer Renault een kleine drie jaar geleden een nieuwe trend in gang, die prompt de ti tel Auto van het Jaar 1997 ople verde. Maar nu pas komt die trend goed op gang. Interessan te compacte ruimtewagens als de Mitsubishi Space Star, Opel Zafira en Mazda Premacy pro beren een graantje mee te pik ken in het veelbelovende seg ment van de zogeheten midi- MPV's, dat naar verwachting flink gaat groeien. Nu de concurrentie in snel tempo toeneemt, vindt trend setter Renault het hoog tijd voor een herwaardering van de Mégane Scénic. De Franse mi- di-MPV is een groot succes (meer dan 700.000 gebouwd) en heeft er inmiddels voor ge zorgd dat de Mégane nummer drie staat in Nederland (zie ver haal rechts). Maar dat zal ver anderen, want Renault weekt de Scénic los uit de Mégane-fa- milie, die inmiddels uit zes tel gen bestaat. Van de Mégane- verkoop komt in ons land 55 procent voor rekening van de Scénic. Het wordt dus een op zichzelf Na een periode waarin de auto's van de verschillende Fiat-merken nogal op elkaar leken, groeien Fiat, Alfa Ro meo en Lancia nu steeds ver der uit elkaar. Dat wil zeg gen, wat uiterlijk en karakter betreft, want technisch zijn ze sterk met elkaar verwant. Fiat Auto heeft de zogeheten platformtechniek, het bou wen van meerdere modellen op dezelfde bodemgroep, vergaand geperfectioneerd. VENETIË De platformtechniek van Fiat schept de nodige ruimte voor de verschillende merken om zich duidelijker te profileren. Fiat als het functionele en effi ciënte volumemerk, Alfa Ro meo als de sportieve tak en Lancia als het luxemerk met de meeste elegantie en comfort. Een duidelijk voorbeeld van die sterkere profilering is de Lancia Lybra, in feite de opvolger van de Dedra, maar Lancia ziet hem liever als een nieuwe midden klasser tussen de succesvolle kleine y(psilon) en de grote, luxueuze k(appa). Qua styling is de Lybra een op merkelijke auto, in technisch opzicht is hij minder bijzonder. Lancia's nieuwe middenklasser is bijvoorbeeld gebouwd op de bodemplaat en delen van het onderstel van de Alfa 156. Maar het is een auto met een ander rijkarakter en een heel andere uitstraling, die teruggrijpt op het verleden. Waar de 156 het vooral van zijn sportieve kwali teiten moet hebben en zijn De vraag naar nieuwe auto's blijft groot. In het eerste half jaar van 1999 gingen er maar liefst 376.405 de deur uit, bijna 21 procent meer dan in de eer ste zes maanden van het re cordjaar 1998. „De aanhouden de hoge verkoopcijfers weer spiegelen het vertrouwen in de economie", zegt de vereniging van autoproducenten RAI. De Duitse auto's (Opel, Volks wagen, Audi, Ford, Mercedes, BMW) bleven favoriet met een gezamenlijk aandeel in de ver koop van 41 procent. De Fran sen (Renault, Peugeot, Citroën) waren goed voor 20 procent en de Japanners (Daihatsu, Nis san, Mitsubishi, Toyota, Hon da, Subaru, Suzuki, Mazda) na men 19 procent voor hun reke ning. In het eerste kwartaal was Mazda nog de bestverkopende Japanner, na zes maanden heeft Toyota die eerste positie weer heroverd. In de top-10 van populairste modellen veranderde niet veel. De onbetwiste nummer een van Nederland, de Opel Astra, verstevigde zijn positie en de Volkswagen Golf en Renault Mégane staan nog op de plaat sen twee en drie. De enige op vallende verschuiving komt op naam van de Ford Focus. De Auto van het Jaar is bezig aan een enorme opmars en deze opsteker kan de fabrikant 8?' gebruiken. De Focus is inro 'ei dels de vierde auto van Ned land. Voor de top-3 geldt dat er ir eerste zes maanden van 19!|an bijna net zoveel auto's de showrooms verlieten als vo^er heen in een heel jaar. Opel voorbeeld verkocht in een ijtec jaar al meer Astra's dan in 1997. Volkswagen doet het i altijd heel goed met de Golf ondanks dat de vroegere ko ik bak-golf Jetta/Vento tegen- woordig een eigen leven lei onder de naam Bora. Van d oh wagen verkocht VW er 4.34; l'1 de eerste zes maanden. Ooi &e de nummer drie treedt in d oe tweede helft van dit jaar eei scheiding op, die de nodige vloed zal hebben op de pos van de Mégane. Meer hiero in het verhaal hiernaast. Auto top-10 model] i 1. Opel Astra 2. Volkswagen Golf 3. Renault Mégane 4. Ford Focus 5. VW Passat 6. Peugeot 206 7. Opel Corsa 8. Volkswagen Polo Opel Vectra 10. Peugeot 306 haast ongeëvenaarde wegge drag, wil de Lancia Lybra vooral de automobilist behagen die gesteld is op comfort en luxe. Dat is al zichtbaar aan het ui terlijk. De vele rondingen en de in de motorkap opgenomen grille, geflankeerd door ovale koplampen in de uiteinden van de geprononceerde spatbor den, geven de Lybra een heel herkenbaar gezicht. Chromen en aluminium accenten moe ten daarbij een chique toon zet ten. De sedan-achterkant doet door de aflopende kofferruimte een tikje Brits (Rover 75) aan. De Station Wagon (SW) is heel apart en zeer geslaagd vanwege de accentuering van de dakgo ten die tot aan de achterlichtu nits doorloopt. In het interieur wordt de chique lijn doorgetrokken met veel hout- en metaalaccenten. De uitrusting houdt gelijke tred met deze chique inrichting. Standaard heeft de Lybra alle moderne veiligheidsvoorzienin gen zoals ABS, airbags voor.de bestuurder en de passagier, zij- airbags, drie hoofdsteunen ach terin en een brandpreventi teem. Daarnaast heeft dè a in de basisversie al een au(1 i: systeem, een boordcompu met beeldscherm, centrale tiervergrendeling met afstaon bediening, elektrisch bedie re ramen vóór en elektrisch111 stelbare buitenspiegels. De aangename ambiance z at boord van de Lybra wordt de veroorzaakt door de roy afmetingen van het interiei vergelijking met zijn voorgi ger Dedra is de Lancia Lyb zo'n 12 centimeter langer meter) en 4 centimeter bre (1,74 meter). Dat merkt me vooral achterin, waar volw nen een prima plekje vindt met voldoende hoofd- en ruimte. De bagageruimte een inhoud van 420 liter er bij de Station Wagon door neerklappen van de achter worden vergroot tot 1.300 In motorisch opzicht is er nieuws onder de zon. De L wordt uitgerust met motor die binnen de Fiat-groep a gebruik zijn. Bij de benzini toren zijn dat een 1.6 liter i chine met 103 pk, een 1.8 met variabele kleptiming pk en een 2.0 liter 5-cilindt motor met 154 pk. De die; motoren zijn de bekende 5-cilinder turbodiesels me common rail-inspuiting ei inhoud van respectievelijk en 2.4 liter. De kleinste hei 105 pk, de 5-cilinder breng p tot 134 pk. De Lancia Lybra zal vanaf: tember in ons land verkoel worden voor prijzen die ve moedelijk rond de 45.000 den beginnen. Gianni Romme is enthousiast schaatser én fietser. Hier demon streert hij de nieuwe apparatuur voor fietsmeting. foto gazelle en fietstocht is niet j prettig als je niet lek- ker op de fiets zit. Al leen een goed zadel biedt geen garantie voor een geslaagde tocht. Het fietsframe moet pas sen en bovendien moet de stand van stuur en zadel juist zijn. Beide zijn in hoogte en ho rizontaal verstelbaar. De be ruchte zadelpijn, pijnlijke rug, stijve nek of tintelende handen zijn bijna altijd het gevolg van rijden op een niet goed passen de of onjuist afgestelde fiets. Veel fietswinkels beschikken over een pasfiame, waarmee aan de hand van de lichaams maten van de klant het juiste formaat frame en de afstelling van stuur en zadel is te bepa len. Gazelle introduceert dit jaar voor haar eigen dealers de Gazelle Fietsmeting, een com putergestuurd meetsysteem waarmee voor elke individuele klant de juiste framemaat en de optimale afstelling van elk type fiets kan worden bepaald. Met behulp van een meetbord wordt de lengte van het li chaam, binnenbeen, romp en armen vastgesteld. Vervolgens berekent de computer de juiste framemaat en de meest com fortabele afstelling van zadel en stuur, bestemd voor het type fiets dat de klant wil hebben. Alle gegevens komen op een computerprint te staan. Gazelle noemt het systeem ook handig om na te meten of de maten en afstelling van een fiets die de klant al heeft wel kloppen en zo eventuele klach ten de wereld uit te helpen. Veel van de 1.500 Gazelle-speci alisten in Nederland beschik ken inmiddels over de nieuwe apparatuur. Meer informatie geeft Gazelle via tel. 090 0707 0707. FietsRAI in 2000 Van vrijdag 10 tot en met dins dag 14 maart 2000 wordt in Amsterdam weer de FietsRAI georganiseerd. De tentoonstel ling wordt om de twee jaar ge houden. De organisatie pro beert alle typen fietsen, die op dat moment in Nederland te koop zijn, bij elkaar te krijgen, zodat het publiek de grootste en meest complete expositie te zien krijgt. De FietsRAI toont bovendien de laatste ontwikke lingen op het gebied van acces soires en onderdelen. Rond de tentoonstelling worden diverse activiteiten gehouden. Nieuw is dat op hetzelfde tijdstip in de RAI de Huishoudbeurs/Huis Interieur gehouden wordt. Bei de beurzen zijn met een ge combineerd entreebewijs te be zoeken. den die het interieur biedt. Dat zijn er in de nieuwe versie nog meer. Niet alleen is het aantal bergruimtes uitgebreid, men kan nu ook kiezen voor een apart te openen achterruit en een koelvak in de middencon sole, waar blikjes en flesjes koud staan. Voortaan standaard op de nieu we Scénic zijn ABS, airbags voor en aan de zijkant. Ook nieuw is een inrichting die au tomatisch de deuren op slot doet zodra de auto harder dan 7 kilometer per uur rijdt. Wat de aandrijving betreft biedt Renault keus uit de volgende motoren: 16-kleppers van 1.4, 1.6 en 2.0 liter en twee diesels, de 1.9D en de 1.9 TDi. De prij zen gaan wel iets omhoog, de goedkoopste Scénic zit nog net onder de 40 mille: 39.495 gul den. De duurste kost nog net geen 50 mille. staande modelserie en om dat te benadrukken geeft Renault de nieuwe generatie Scénic een uiterlijk dat behoorlijk afwijkt van de Mégane. De grootste verandering zit aan de voor kant. De neus is een stuk ge spierder geworden en gaat nu iets meer in de richting van de bestelwagen Kangoo. De Scénic moet het, net als de andere midi-MPV's, vooral hebben van de vele mogelijkhe- TEFLON® LAKPANTSER uw auto maximaal beschermd inwerkingen van zure regen, vuil en wasstraatsporen! Dichtsbijzijnde dealers bij u in de buurt: Autopoetscentrum Platina Zoetermeer 079 - 361 53 13 HOME SUPPORT CENTRE Zandloper 10, Winkel. 0224 - 54 19 23 De op de Kadett gebaseerde Opel GT begon als experiment, maar kwam in 1968 onverwacht op de markt. Toch bleef Opel daarna ook met de GT ex perimenteren. Onder meer om een nieuwe 'snelle' dieselmotor voor personenauto's uit te proberen. Ook was er een elektrische GT (foto), volgestouwd met accu's en daardoor vrij zwaar. Om dat beetje te compenseren had men het koetswerkf' aërodynamisch mogelijk gemaakt. Alle overb ballast, zoals spiegels, ruitenwissers, deurgr en lampen waren verwijderd en luchtvangen ten afgedekt met plaatwerk, foto peter

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18