Wijkbijeenkomsten voor Oranjebuurt Het zachte geluid van champagneflessen Regio kortsluiting verlengsnoer >orzaak miljoenenschade )E dag VAN... 'Paardenmarkt leeft volop' Politie arresteert Haagse huurder hennepkwekerij Zwemmers Het Wedde naar Leiderdorp en Wassenaar Leidsch DagbladAUCIIIIÏVl'N /RIJDAG 30 JUL11999 chef erna straatsma, 071-5356437,plv.-chef judy nihof, 071-5356416 Kerk- en medische diensten morgen |Eiden De pagina met de kerkdiensten en de medische dien sten van komend weekeinde treft u bij wijze van uitzondering vandaag niet in de krant aan. De diensten worden morgen ge publiceerd. Vervanging bovenbouw bruggen warmond De bovenbouw van drie bruggen in de Warmondse woonwijk Endepoel 2 is dringend aan vervanging toe. De leu ningen en het wegdek van de bruggen voldoen niet meer aan de eisen. B en W trekken 25.000 gulden uit voor de reparaties. Inbreker Santhorst ingerekend leiderdorp Een 43-jarige Leidenaar is gisterochtend in alle vroegte aangehouden nadat hij drank had gestolen uit een zaak in het Leiderdorpse winkelcentrum Santhorst. De man had de etalageruit van de zaak ingeslagen. Getuigen zagen de man wegrijden op een snorfiets, in de richting van de Van Poelgeest laan. Korte tijd later kon de politie de man, die verwondingen had aan zijn handen, inrekenen. Zwemwater Buitenhof weer goed leiderdorp Zwemmen in de vijver van de Leiderdorpse wijk Buitenhof kan weer. Uit metingen van de provincie Zuid-Hol land blijkt dat de bacteriologische kwaliteit van het water weer goed is. Eerder deze maand was dat niet het geval. Wie toch ;ing zwemmen, liep kans op buikloop. De provincie Zuid-Hol- and controleert de kwaliteit van de Zuid-Hollandse wateren om de veertien dagen. In de Buitenhof-vijver zijn tussentijds extra metingen verricht. Kindervakantieweek Oegstgeest oegstgeest De Stichting Evenementen houdt van 8 tot en met 13 augustus een kindervakantieweek in Oegstgeest. Maandag 8 augustus bezoeken kinderen een atletiekbaan. Dinsdag kunnen zij sporten op het terrein van voetbalvereniging UDO en spelen zij een detectivespel in en rond de De Kempenaerstraat. Het Wilde Westen staat op woensdag 10 augustus centraal en don derdag kunnen kinderen met een luxe touringcar mee naar fa miliepark Drievliet. De avond wordt afgesloten met een disco in 't Groot Proffijt. De week wordt op vrijdag afgesloten met een mini-kermis, een brandweeroefening en waarschijnlijk kinder theater. Politie bezorgd over groot aantal inbraken Oegstgeest Het grote aantal inbraken in Oegstgeest is voor de politie aanleiding voor het organiseren van twee bijeenkomsten voor bewoners van de Nassaulaan, de Oranjelaan, W. Pyrmontlaan en het Van Griethuysenplein. Deze avon den vinden plaats in september. De politie wil de bewo ners van deze straten in de Oranjebuurt tijdens die bij eenkomsten informeren over maatregelen om inbrekers te weren. ten opzichte van voorgaande jaren: 142 tegenover 117 in 1996 en 108 in 1997. Ook binnen het politiedistrict dat Oegstgeest, Katwijk, Rijnsburg, Warmond Het aantal inbraken in Oegst geest is vorig jaar fors gestegen en Sassenheim omvat, vormt Oegstgeest een uitschieter. Vo rig jaar vond veertig procent van alle inbraken in het district in die gemeente plaats. De af gelopen jaren werd het vaakst ingebroken in de Oranjebuurt. In 1996 werd in die wijk 42 keer ingebroken, in de daarop vol gende jaren 29 en 44 keer. Jan Kleine, coördinator van het politieteam 'Oost' heeft nog geen cijfers van de eerste helft van 1999, maar heeft de indruk dat het aantal inbraken in Oegstgeest wat is afgenomen. „Maar waar dat aan ligt is een vraagteken.' De politie heeft tachtig bewo ners van de Oranjebuurt uitge nodigd voor de wijkavonden. Tot dusver hebben zich slechts vijftien belangstellenden aange meld. „Dat valt mij erg mee", zegt Kleine echter. Hij trekt de vergelijking met eerdere acties van de politie. „We hebben in de wijk Haaswijk wel eens een aanbod gedaan voor een indivi dueel bezoek van een politie agent. Daarbij gingen we de huizen langs met een koffer met spullen. Toen nam slechts tien procent van de bewoners het aanbod aan." Kleine heeft geen verklaring voor het feit dat niet veel meer bewoners van de Oranjebuurt hebben gerea geerd. Op de wijkavonden komt een aantal zaken ter sprake. „Het gaat niet alleen om het aan brengen van dat extra slotje. We bespreken ook hoe je de sociale controle in de wijk kunt verho gen zonder dat de privacy wordt aangetast." Ook wordt i bij bewoners thuis gekeken hoe het zit met de beveiliging. In middels hebben drie bewoners hiervoor toestemming gegeven. Na afloop van de wijkbijeen komsten wil de politie kijken of het zin heeft om meer van der gelijke bijeenkomsten te orga niseren. „Dan kijken we hoe de mensen hebben gereageerd. Wellicht pakken we dan de vol- gende straten voor wijkbijeen komsten." oordwukerhout e brand die afgelopen zater- ag de schuur van de Noord- ijkerhoutse bollenkweker ennings in de as legde, is ver- jeftorzaakt door kortsluiting in ,av( -n verlengsnoer. De kortslui- )ol( ng zette een caravan in brand, iaaiaar twee zomerhuipen in bi- ikkeerden. Mede-eigenaar S. innings kan nog altijd geen auwkeurige schatting maken vain het schadebedrag. „Maar e spreken over miljoenen", al ls de kweker. Inmiddels is Pennings hard ;zig om zijn onderneming eer in bedrijf te krijgen. „Een ein deel van de voorraad heb- we kunnen redden. Daar- lee gaan we nu aan de slag." )p let de verbrande bollen ging in 5n immige gevallen dertig tot ;n z lertig jaar kwekerswerk verlo- ;n. Pennings krijgt echter alle ledewerking van collega's en exporteur. „Die stelt ons in ake n bl pernay. Samen met Reims een bruisende plek in de anse wijnstreek Champagne, het beroemde wijnhuis Moët Chandon aan de Avenue de ,rpSl hampagne nummer 20 werkt opiT J 1 lapsl de gelegenheid een aantal reeds geleverde bollen weer terug te kopen, zodat we die kunnen ge bruiken voor volgend jaar." Hoewel het voor een enkele soort wel jaren kan duren voor de bollen weer van de gewénste kwaliteit zijn, verwacht Pen nings snel weer op volle sterkte te kunnen draaien. „Maar dit jaar is een verloren jaar." In de caravan woonden tijde lijk twee studenten die Pen nings hielpen met de bollen- oogst. Bollentelers nemen wel vaker hun toevlucht tot deze al ternatieve huisvesting, omdat het niet altijd makkelijk is om onderdak te vinden. In het ver leden heeft dat wel eens voor problemen - en brandgevaar - gezorgd, maar Pennings bena drukt dat dat op zijn terrein niet het geval was. „Dit zijn twee keurige, rustige jongens. 2e ko men hier elke zomer. Zij kun nen zeker niets aan de brand doen. Het was kortsluiting." voorschoten Voorzitter C. Prudhomme van Reine is in zijn mening gesterkt dat de paardenmarkt in Voorschoten niet alleen nooit zal verdwijnen, maar het ook nooit zonder de fi nanciële steun van de ge meente hoeft te stellen. „Dit evenement leeft volop." Hij verwijst naar de 265 pony's en paarden die woensdag in de Voorstraat werden aange voerd. „De laatste twintig jaar zijn dat er niet zo veel geweest. Bovendien waren er vele duizenden mensen. Hoeveel kan ik echt niet zeg gen. Niemand van de ge meente zal het dan ook in zijn hoofd halen om ons de doodsteek te geven." Vorige week zette secreta ris K. Verrips grote vraagte kens bij het voortbestaan van de paardenmarkt. Enerzijds omdat het evenement in de Voorjaarsnota van de ge meente als een van de moge lijkheden wordt genoemd om op te bezuinigen, ander zijds omdat het moeilijk is om nieuwe bestuursleden te vinden. Zelf denkt Verrips er al vele jaren over om op te stappen. Prudhomme van Reine: „Met z'n vijven en veel me dewerkers om ons heen, kunnen we het tot nu toe redden. En wat het privatise ren betreft, zover zal het niet komen. Er zijn ook voor de gemeente de nodige kosten aan de markt verbonden. De vraag is of kan worden bezui nigd. Wellicht gebeurt dat. Maar dat de gemeente hele maal de handen ervan af trekt, dat zit er niet in, is ons door het college van burge meester en wethouders ver zekerd." De grote waterpompen Wedde zijn gisteren afgevoerd voor reparatiewerkzaamheden. zoeterwoude FOTO MARK LAMERS voorschoten* jan preenen Gedupeerde zwemmers van Het Wedde in Voorschoten kunnen sinds gisteren terecht in De Does in Leiderdorp en het Sterrenbad in Wassenaar. Daarbij gaat het uitsluitend om abonnementhouders, die hun kaart moeten tonen bij binnen komst. Beide complexen zijn evenals de accommodatie in Voorschoten eigendom van Sportfondsen Nederland. „Zij kunnen daar terecht zo lang ons zwembad nog gesloten is. We gaan er op dit moment nog altijd vanuit dat we op maandag 16 augustus weer open kunnen, maar mocht het langer duren dan blijven we de ze service bieden", aldus G. van Hal, manager van zwembad Het Wedde. Ook voor de leden van duik school Tibia en onderwater sportvereniging Palmare is voor tijdelijke opvang gezorgd. Zij kunnen in Leiderdorp of Was senaar sporten, maar hebben hun keuze nog niet bepaald. Het Wedde is in elk geval tot half augustus gesloten. Vrijdag middag stroomde de kelder waar alle machines staan vol water, nadat een pvc-buis vein de sokkel was geschoven en was gaan lekken. Inmiddels is de kelder schoongemaakt en zijn alle onderdelen gedemon teerd. Alles wordt afgevoerd naar het bedrijf Relectronic- Renech in Zoetermeer, een on derdeel van Siemens. Daar wordt bekeken welke onderde len moeten worden hersteld of vervangen. Gisteren zijn de grote pom pen afgevoerd. Van Hal: „In eerste instantie gaf dat nogal wat problemen. Woensdag konden ze de trap niet op. Die is erg steil. Omdat de pompen erg zwaar zijn, moesten er twee extra kleerkasten naar Voor schoten komen om te tillen. Nu is het wel gelukt." De politie heeft gistermiddag een 69-jarige Hagenaar aange houden, die ervan wordt ver dacht in een pand aan de Pro- duktieweg op het industrieter rein Grote Polder in Zoeter- woude een hennepkwekerij te hebben gerund. De man huurt het pand. Hij wordt verhoord in het districtsbureau van de poli tie aan de Hoogmadeseweg in Leiderdorp. De kwekerij werd opgerold nadat bij de politie was gemeld dat de ramen waren afgeplakt. Binnen bleek zich een kwekerij in opbouw te bevinden. Aange nomen wordt dat het gezien de grootte van het pand een grote kwekerij zou worden, maar op het moment van de inval was pas een klein gedeelte in ge bruik. Er zijn 175 planten aan getroffen. Bovendien is appara tuur in beslag genomen, waar onder dertig assimilatielampen. Wijngids Susanna van der Weide Susanna van der Weide: „We hebben hier twaalf tot vijftien gidsen. Dat is wel nodig met drie- tot negen honderd bezoekers per dag. worden omgedraaid in de hou ten schuinstaande stellingen, echoënde stemmen; het wijn huis ademt de sfeer van lang vervlogen tijden. „Het leukste is om mensen te overtuigen van de kwaliteit van Moët et Chan don", zegt de Katwijkse in per fect Frans. Ze vertolkt als gids een beetje aparte rol. In die zin, dat ze vaak VIP's mag rondleiden. „We hebben hier twaalf tot vijf tien gidsen. Dat is wel nodig met drie- tot negenhonderd bezoekers per dag. Je kunt geen al te grote groepen meenemen naar de kelders, waar ook nog eens 280 mensen in werken. In ons gidsenteam zitten Chine zen, Japanners, Zweden, Polen, noem maar op. Omdat ik Ne derlandse ben, mocht ik vorig jaar koningin Beatrix rondlei den. Helaas is dat bezoek op het laatste moment niet door gegaan. Dat was een teleurstel ling." De dag begint voor Van der Weide met een gang door de kelders met leerlingen van een Nederlandse hotelschool uit Den Bosch. Daarna neemt ze ons mee voor een persoonlijke rondgang, waarbij een kijkje in de oude Engelse kamers, waar koninklijke gasten destijds wer den ontvangen, niet achterwe ge blijft. Voor ze later op de dag Zweed- FOTO WIM VAN WANROOY se journalisten en een Griekse directeur en diens echtgenote in de champagnegeheimen in wijdt, spuit ze haar kennis over de champagne. „Je hebt drie verschillende soorten druiven. De witte Chardonnay, de blau we Pinot Noir en ook de blauwe Pinot Meunier. Alle drie geven ze een wit sap. Op de krijtgrond en in het koude klimaat gedijen ze hier goed. In de kelders gaan oenologen (wijndeskundigen) daarmee aan het werk. Zij doen dat volgens overgeleverde tradi ties." „Elke druivensoort, elke cru, is een bouwsteen voor het eindre sultaat", vervolgt ze. „Het rij pingsproces van de druiven verschilt in tijdsduur. De zoge naamde non-millesime-wijnen (druiven uit verschillende jaren bijeengevoegd) gaan vijf tot zes jaar op de fles. De bijzondere millesime-wijnen een tot drie jaar. Door het vakkundig draai en, schudden en kantelen van de flessen zet het gistbezinksel zich af tegen de hals van de fles. In een ijskoud pekelbad wordt deze prop er uit gehaald degor- gemenf).waarna de wijn door het toevoegen van onder ande re suiker zijn smaak krijgt. Van zoet naar droog levert dat de kwalificaties extra brïit (heel droog), brut (droog) of demi- sec (half droog) op. En blanc de blanc bestaat dan weer uit puur Chardonnay-druiven en in blanc de noir zitten die weer niet." De rondleiding door Moët et Chandon wordt niet door iede re Fransman bijzonder gewaar deerd. Het is te simpel. Zelfs een volslagen leek kan het vol gen, luidt de kritiek. Van der Weide kan er niet mee zitten. „Het huis is met 800 hectaren wijngaard het grootste cham pagnehuis van Frankrijk. Daar mee bezit het ongeveer een kwart van de totale wijnopper vlakte van alle champagne-hui- zen samen. Omdat het huis niet voldoende heeft aan zijn eigen opbrengst, wordt er ook bij an dere wijnboeren gekocht. „Dat zet bij anderen nog wel eens kwaad bloed", denkt ze. Ze heeft geen moment spijt dat ze destijds voor het bestaan van gids koos. „Ik blijf hier nog wel een poosje. Toen ik hier met mijn man eens op bezoek yvas, heb ik gezegd: dit wil ik graag. Ik ben naar boven naar de di rectie gegaan en toen ik mijn talen bleek te spreken, was ik aangenomen. Ik vind het een heerlijk vak." wim van wanrooy ANNO 1899 Zaterdag 29 Juli NOORDWIJK - Gelijk indertijd reeds werd medege deeld, heeft het bestuur der Vereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer pogingen in het werk gesteld om een rechtstreeksche verbinding te verkrijgen met het station Piet-Gijzenbrug. Die ontwerpen schijnen een vasteren vorm te hebben aangenomen, althans bovengenoemd bestuur nood- igt alle belangstellenden uit a.s. Vrijdag, 's avonds halfnegen, in het 'Hof van Holland' een vergadering bij te wonen, waarop die plannen beproken zullen worden. De bedoeling is een tramomnibus in 't ver keer te brengen tusschen Noordwijk-aan-Zee, N.- Binnen en P.-Gijzenbrug. (Een voertuig als het Be stuur zich voorstelt, kon men reeds gisteravond een proefrit door het dorp zien maken). Mogen, door een groote opkomst van belangstellen den en eendrachtige samenwerking, de pogingen van V.V.V. werkelijkheid worden, dan zal de vereeni ging een nuttige zaak te meer in onze gemeente heb ben aangebracht. ANNO 1974 Maandag 29 juli VOORSCHOTEN - De paardenmarkt trok ook dit jaar v VOORSCHOTEN - De enig overgebleven kruismarkt van Nederland is vanmorgen geopend door burge meester J. van der Haar door het plaatsen van een houten kruis aan het begin van de markt op de Voor straat, waardoor iedere bezoeker aan de ongeveer 400 paarden en pony's volgens een oud recht vrij is van bemoeienis door de politionele macht. Omdat deze wet moeilijk te handhaven is, wordt het kruis maar aan een kant van de markt geplaatst en kan de politie vrij opereren vanuit de andere kant. Dat was ook ditmaal nodig hoewel hoofdzakelijk om de door stroming te bevorderen van de vele bezoekers, onder wie dit jaar ook de commissaris der koningin mr. M. Vrolijk en echtgenote, die officieus een bezoek brachten aan deze unieke paardenmarkt. LEICESTER - Reg Harris won zaterdag in Leicester het profsprintkampioenschap van Engeland. Hij ver sloeg in twee ritten Trevor Bull en noteerde over de r veel belangstellenden. FOTO ARCHIEF LfIDSCH DAGBLAD laatste 200 meter in beide ritten 13 seconden rond. Harris, die 54 jaar oud is, verrichtte deze prestatie op 'n fiets waarop hij 17 jaar geleden ook al reed. Harris, die viermaal de wereldtitel bij de profsprin ters veroverde - 1949, 1950, 1951 en 1954-en eenmaal bij de amateurs - 1947 - trok zich in 1957 terug uit de wielersport. Drie jaar geleden deed Har- ris eveneens een poging een comeback te maken, maar slaagde daarin niet ten volle. KOPENHAGEN - De meisjes dubbeltwee van de roeivereniging Die Leythe heeft het afgelopen week einde op het Bagsvaerdmeer bij Kopenhagen twee mooie successen geboekt. Zaterdag werden Hannie Korthof en Michele Parmentier tweede in een sterk Scandinavisch-Duits veld. Gisteren werd zelfs de eerste prijs behaald. Hiermee behaalde de Leythe- ploeg de beste prestatie van de Nederlandse equipe, die voornamelijk bestond uit de nationale meisjes kampioenen. Foto's in deze rubriek kunnen worden*naliesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen oversehri jvingskaart)tcl waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 Ln zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v, Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, Z300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch - - - J foto binnen drie weken. n de Rooseveltstraat 82. U o

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15