J H Zolang als het niet spettert, valt het heus nog wel mee bij nacht ontij Zomer 1999 i r in l U -I u in nn i j uu In gelijst Wanneer het water door de gang stroomt, de drollen hoog in het toilet drijven of de stank van het riool bijkans ondraaglijk wordt, dan mag je nög zo'n fervent aanhanger zijn van de zondagsrust, maar dan ben je toch zielsblij dat de mensen die dit euvel kunnen verhelpen op de Dag des Heren gewoon wél werken. En ook op zaterdagavond bereikbaar zijn. Of op vrijdagmiddag om zes uur komen als je belt Eigenlijk, dat ze gewoon 7 dagen per week, 24 uur per dag opdraven als er sprake is van een calamiteit in de waterhuishouding van woning, flat of bedrijf. De 24-uurs economie is pas iets van de laatste jaren. Maar bij een ontstoppingsbedrijf als Barthen hadden ze al 'eeuwen' geleden in de gaten dat het de moeite loont om daar waar nodig dag nacht paraat te staan. Ronald van Klaveren met de camera in aanslag. 'De mensen spoelen de gekste dingen door het toilet en de gootsteen' FOTO HIELCO KUIPERS Als hij met een geroutineerd gebaar de slijptol op de afvoer zet en een mooi, rond gaatje trekt, walmt van het ene op het andere moment een doordrin gende putlucht door de voor tuin van het nieuwbouwhuis in Haaswijk, Oegstgeest. De pene trante geur is voor even misse lijk makend, maar Ronald van Klaveren verblikt of verbloost niet. Na tien jaar in het vak, kent de Katwijker het klappen van de zweep. Hij trekt zijn neus niet op voor deze brute uitwaseming van het onder aardse. Het kokhalzen is hij al lang verleerd. Hij concentreert zich gewoon op zijn werk. Dat werk bestaat voor hem uit het ontstoppen, doorspuiten, repareren en vervangen van verstopte riolen door de hele regio heen. Van Haarlem tot Den Haag en van Leiden tot Gouda. Sinds kort zit zijn baas Barthen ook met een filiaal in Zwolle, maar zover komt Van Klaveren (31) niet. Hij werkt in zijn eigen woonomgeving, met dien verstande dat hij bij toer beurt ook 's nachts en in het weekeinde op afroep beschik baar is. Net als zijn andere 25 collega's bij het Leidse bedrijf. Niet iedereen heeft dat in zijn arbeidsovereenkomst staan. Zij wel. Dat is niet altijd even leuk, maar dat hoort er ook gewoon bij, weet hij uit ervaring. Dan zit je op zaterdagavond gezellig thuis en gaat de telefoon. De dame van de boodschappen dienst. Je krijgt het adres en de aard van de storing. Hijst je in je overall en gaat op weg. Naar wateroverlast door lekkage bij Heineken of naar een onwel riekende klus bij de mensen thuis. „Stappen", zegt hij, „is er in zo'n weekeinde niet bij. Verjaardagen schieten er ook wel eens bij in. Soms heb je ze ven, acht storingen. Soms ook heb je geluk. Dan gebeurt er op zaterdag of zondag of 's nachts helemaal niks." Maar die vrijdagmiddag is het raak. Net op het moment dat een ander zich naar huis rept om zich te gaan opmaken voor het weekeinde, moet hij aan de bak. Het is nog te vroeg voor de avondjongens en dus gaat hij maar, ook al zit zijn dag er fei telijk op. Nadat hij voor de deur van de woning de klinkers heeft verwijderd, stuit hij op een halve meter diepte op de afvoer. Na het openmaken, ziet hij in één oogopslag wat de oorzaak is van de malheur, van de verstopping in de keuken. „Hier", zegt hij en trekt met een soort van triomfantelijk ge baar een samengeklonterde massa ter grootte van een ten nisbal uit het pvc. „Vet- en zeepresten. Op gegeven mo ment gaat dat vastzitten in de buis en loopt het water niet meer weg. Mensen gaan dan vaak zelf prutsen met een veer of met van die chemische troep. Fout! Dikwijls richt die rommel meer schade aan dan dat het goed doet. Het lijm van de verbindingsstukken smelt weg en dan ben je verder van huis." Hij kan zich, na een decenni um in het vak, nog dikwijls ver bazen over wat mensen soms door het toilet of de gootsteen spoelen. En waardoor de boel vervolgens vast komt te zitten. „Tampons, maandverband, de inhoud van de juspan, noem maar op. Dat spul blijft vastzit ten of gaat uitzetten en dan is het kwaad geschied." En tja, dat gebeurt niet op afspraak. Dat euvel kan zich ook in het weekeinde openbaren. Of 's nachts. Intussen is ook zijn baas Ernst Barthen gearriveerd. Hij komt even kijken hoe de zaken er voorstaan. „Valt mee", overziet hij het slagveld met de blik van een kenner. Want hij mag dan nu directeur zijn; hij heeft vroeger uiteraard wél jaren aan de straat gezeten. „Doorspui ten volstaat. Geen camera no dig hierbij. Ja, dat hulpmiddel gebruiken we steeds vaker. Voor het opsporen van breu ken, verzakkingen of eventueel zelfs om geld terug te vinden". Geld terugvinden? Het tweetal proest het uit. „Ja", hakkelt Barthen, zoon van de oprichter van het 30-jaar oude bedrijf, nu nog van het lachen, „dat over kwam mij. Ik was op vrijdag middag naar het toilet geweest. Had de lonen in een enveloppe in mijn achterzak. Die was ik op gegeven moment kwijt. Duizenden guldens. Ik zoeken. Mooi nergens te vinden. Nadat alles was afgestreept, kwam ik uiteindelijk terug bij dat be wuste toilet. Ik herinnerde me nog dat het water aanvankelijk even bleef staan. Enfin, wij die camera in de pot laten zakken. En ja, hoor, tien meter verder op zagen we de enveloppe lig gen. Was blijkbaar uit mijn zak geschoten, zö de wc in. Enfin, je ziet hoe belangrijk zo'n vin ding als een camera kan zijn. Tien jaar terug was ik dat geld gewoon kwijt geweest." Nog meer gekke dingen op toi- letgebied, meneer Barthen? „Een hakenkruis die voor een verstopping zorgde, is dat wat? Zo'n badge van een baret. Kwamen we toevallig ook hier in Oegstgeest tegen. Of die keer dat we na een ontstopping bij het AZL het water in een putje van een meterkast dweilden. Regende het een verdieping la ger plots pijpenstelen. Bleek dat dat putje nooit was aange sloten op de afvoer. Het was een loos gat. Nog een geluk dat het geen operatiekamer betrof. Ja, je komt soms rare dingen tegen." Dat geldt vooral ook voor oude huizen. Die staan er zat in lei den. „Ongelooflijk soms, hoe in vroeger tijden rioleringen zijn aangelegd. Dan ben je vaak, dagen bezig om door vloeren of muren te boren op zoek naar de verstopping. Je hebt zodoende klussen van een paar honderd, maar ook van dui zenden guldens. Afhankelijk natuurlijk van de uren die er in gaan zitten." Hier in Haaswijk valt het mee. Deze klus is in een paar uurtjes geklaard. De bewoner kan wat dat aangaat opgelucht adem halen. Water dat blijft staan, is water dat gaat stinken. En daar zit je tegen het weekeinde aan dus typisch niet op te wachten. Rest nog een vraag aan Ronald van Klaveren. Is het nu vies werk of niet? Hij lacht. „Je kan het net zo smerig maken als je zelf wilt. Ik heb handschoenen in verschillende maten. Onder een vloer kruipen is een kwes tie vein wennen. Of, zoals de uitdrukking bij ons luidt: zo lang als het niet spettert, valt het allemaal heus nog wel mee. Daarnaast zijn mensen altijd blij als je komt, op wat voor tijdstip dan ook. Uiteraard zijn ze nog blijer als ik weer ga. Dan is hun probleem de wereld AD VAN KAAM* REDACTIE AD VAN KAAM. 071-5356429. ROB ONDERWATER. 071-535632: 's Nachts brood bakken. Voor dag en dauw opstaan om bloemen te rijden, 's Avonds een patiënt behandelen. Voor sommige mensen Is dat onregelmatige leven de normaalste zaak van de wereld. Naam: Ted Hoeks Leeftijd: 49 jaar Woonplaats: Noordwijk Beroep: boswachter Waarom is Hoeks boswachter geworden? „Dat stond eigenlijk al van jongsafaan vast. Zowel mijn overgroowader, opa als vader waren jachtop ziener in het duin. Het zat gewoon in het bloed. Als kind zat ik al in de duinen. Ik ben heel wat keren achternagezeten door een jachtopziener,als ik weer eens was uitgehaald luid. Na mijn schooltijd ben ik hulpjachtopzichter geworden in het Zilker Duin en na de militaire dienst heb ik gewerkt als jachtopzie ner bij het Koninklijk Huis in de Scheveningse Dui nen. Ik herinner mij de voortdurende strijd met die Scheveningse stropersfamilies. Doordeweeks op zee en in in het weekeinde stropend het duin in. Na de troonswisseling heeft Beatrix afstand gedaan van het jachtrecht. Sinds die tijd werk ik in het Noordwijks duingebied. Is er veel veranderd in die jaren dat hij in de dui nen werkt? Enorm veel. De wildstand is gigantisch teruggelo pen. Bij de konijnen is dat als gevolg van ziekte en fazanten worden er niet meer uitgezet. Wel zijn er veel vossen. Toen ik hier begon was er geen enkele vos, nu schat ik dat er zo'n stuk of 45 rondlopen. Ook zijn er reeën. Daar wordt soms door criminelen opgejaagd. Daar gaan wij niet het duin voor in, want wij zijn nog niet bewapend. Degene die het jachtrecht heeft, moet daar zelf voor zorgen Wat is het aardige van zijn werk? „je bent altijd buiten, als je even het administratie ve werk niet mee telt. De natuur is altijd boeiend. Vooral als je weer nieuwe soorten planten ontdekt of vogels die je niet dagelijks tegenkomt. De omgang met mensen. Niet gelijk een verbaal, maar vertellen wat ze fout doen. Pas als je merkt dat ze een volgen de keer weer in overtreding zijn een bon uitschrijven, bijvoorbeeld als ze de hond weer los loopt. Is hij vaak in de weer op onregelmatige tijden? Normaal werk ik van half acht tot half vijf. Maar het komt ook voor dat we s avonds doorwerken. Bij voorbeeld om te controleren of er wild wordt gekam peerd. Vooral Engelsen en Spanjaarden zetten in de ze tijd hun tentje op. Dan krijgen ze een proces-ver baal en moeten verdwijnen. Daarnaast heb je nog een enkele stroper, die het niet kan laten, ondanks de stevige boetes die ze krijgen. In de nacht werk ik bij na nooit. Hoe brengt hij zijn dag door? Uiteraard de controlerende taak, maar ook het in ventariseren van dieren en planten. Zoals bij de vos sen. Vroeger schoot ik er op. Nu tel ik ze". KEES VAN KUILENBURG Nieuwe Wetering De draaibrug over de Ringvaart bij Nieuwe Wetering. Nog niet zo lang geleden werd de brug met de hand openge draaid door stoere brugwachters. Kreeg je spierballen van. Maar nu het op de Ringvaart bijna net zo druk is geworden als op de A4, is de brug geautomatiseerd. Aangedreven door electriciteit draait hij op vier wieltjes rond zijn as, zodat hij in de lengte van de Ringvaart komt te liggen en de doorvaart vrijmaakt voor plezierjachten. Plezierjachten waarop pa, lui achterover liggend, met zijn tenen het stuurrad bedient, met zijn linkerhand een blikje bier naar binnen kiept en zich met de kom van zijn rechterhand ontfermt over moeders bil. He's got the whole world, in his hands he's got the whole wide world... Vermakelijk is het om vanaf een bankje te kijken naar al die praaiboten van Hollands welvaren. Daar komt de stoet voor bij: Marjoke, Notre Domp, Black Money. Een optocht over het water. De meerpalen, waarvan de bovenkant even in wit is gedoopt, zal het een zorg zijn. Onverzettelijk blijven ze staan. Maar langzaamaan worden ze door het water aange vreten, uur na uur, dag na dag. Kijk, daar komt Dopey Jopie voorbij met een blauwe draak op zijn rug. Proost, daar gaat weer een blikje! Lekker hoor, mensen! Water doet de palen rotten, die het drinken dat zijn zotten. Het Leidsch Dagblad geeft elke dag vijf afdrukken van 'Ingelijst" weg aan lezers uit de gemeente waar de foto is gemaakt. Aanvragen - uitsluitend per briefkaart en uiterlijk een week na plaatsing - richten aan: Leidsch Dagblad, afdeling Promotie, postbus 54, 2300 AB Leiden. De vijf uitverkorenen krijgen 'Ingelijst' binnen drie weken thuisgestuurd. tekst: CEES VAN HOORE foto: WIM DIJKMAN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13