Regio Nat 1998 levert veel klachten op Leidse bouwplannen Aalmarktgebied door uitspraak rechter niet in gevaar De Burcht is maar moeilijk te vinden Meeuwenplaag lijkt niet meer erger te worden -11 'M JZ52 'le. 'n Beetje vegen, 'n beetje luieren JOlUAG 3U JULI '1^9971 h hef wim wegman, 071-5356414, plv.-chef herman joustra, 071-5356430 Steekpartij in De Kooi ieiden Een 48-jarige Leidenaar is gisteren in De Kooi in zijn ge zicht gestoken door een Leiderdorper (62). Het tweetal leeft al enige tijd in onmin met elkaar. De Leidenaar was zijn hond aan het uitlaten toen hij de Leiderdorper tegenkwam. Volgens de 48-jarige werd hij zonder enige aanleiding aangevallen en ge stoken. Hij moest voor behandeling naar het Rijnland Zieken huis in Leiderdorp. De messentrekker is opgepakt. Twee gewonden bij knokpartij station ieiden Twee Leidenaars (27 en 32) zijn vannacht aangehouden bij Leiden Centraal. Het duo had kort daarvoor in het station zonder enige reden twee mannen van 22 en 25 uit Voorburg en Amsterdam met een knuppel in elkaar geslagen. Eerder die nacht was het Leidse tweetal al uit een horecagelegenheid aan de Stationsweg gezet nadat daar een vechtpartij was uitgebro ken. Omdat de aanleiding onduidelijk was, kwamen de twee er nog met een waarschuwing vanaf. Aanranding Schuttersveld leiden Een 44-jarige vrouw uit Oegstgeest is gisteravond rond ?ven op het Schuttersveld aangerand. Toen agenten de vermoedelijke dader, een 23-jarige man uit Katwijk, wilden op pakken, ging deze er vandoor richting station. De man rende over drie sporen alvorens hij door omstanders kon worden te gengehouden. Die droegen hem over aan de politie. De man wordt van meer aanrandingen verdacht. Man gooit met bloempotten ■idem Een opstootje in de Haarlemmerstraat in Leiden heeft gistermiddag voor flinke opschudding gezorgd. Twee mannen kregen ruzie met elkaar. De een bekogelde de ander met bloem potten. Vervolgens probeerde een derde tussenbeide te komen. Dat speelde zich af aan het begin van de straat, bij de Blauw- poortsbrug. Een van de twee ruziemakers liep snijwonden op. Hij was er al vandoor gegaan toen de poÜtie arriveerde. Die kwam volgens winkeliers overigens te laat. Sportdag ouderen :Iden Op 24 augustus vindt een groot sportevenement voor 55-plussers plaats in de Menken Bowlinghal, het Vijf Meibad en de Vijf Meihal, alle aan de Boshuizerlaan. Tijdens deze dag wordt er onder meer gebowld en gezwommen. De organisatie de sportdag is in handen bij het Sportbedrijf Leiden. Bij hoogheemraadschap Rijnland De overvloedige regenval in 1998 heeft bij het hoog heemraad van Rijnland tot een toename van het aantal klachten geleid. Het aantal mensen dat bij het schap aan de bel trok wegens extreem hoge grondwaterstand steeg i van 33 naar 82. Verder konden de rioolwaterzuiveringen regelmatig de grote hoeveelheden neerslag niet aan, waardoor rioolwater ongezuiverd de sloot in ging. Het aantal klachten hierover liep op van 40 naar 59. leiden» ruud SI Toeristen stranden op gebrek aan borden AMERICAN MAGIC TOP DOGS IN DUINRELL! )UINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP O eiden robbert minkhorst 3Sj )e gemeente Leiden maakt zich voorlopig geen ;en over de voortgang van de bouwplannen in het Imarkt-gebied, de Oostvlietpolder en in Roomburg een Utrechtse rechter heeft bepaald dat het voor keursrecht van gemeenten mag worden omzeild. Dat .'oorkeursrecht geldt in die drie gebieden en houdt it een gemeente het eerste recht op koop heeft. Deze week deed de rechtbank in Utrecht uitspraak een zaak die de gemeente Utrecht had aangespan- riEPFhen tegen een grondeigenaar in de nieuwe stadswijk 995 eidsche Rijn. Die had met een projectontwikkelaar 995 ;en contract afgesloten om gezamenlijk woningen te 995 jouwen op zijn grond. Utrecht wilde dat voorkomen '995 ;n stapte naar de rechter, met de Wet voorkeursrecht '995, Gemeenten (WvG) in de hand. Utrecht ving echter 995 '995, De rechtbank vindt dat gemeenten pas van de WvG 1995, ;ebruik mogen maken als vast staat dat bouwplannen >995 1995 '995 >995 0; 1 7995 5 v< - i'tf Ingespannen bestudeert de Japanse toerist zijn plattegrond van Leiden. Om vervolgens vertwijfeld in de Burgsteeg om zich heen te kijken. Hij is duidelijk de weg kwijt. Uitein delijk wendt hij zich in gebrekkig Engels maar tot een voorbijganger. So near and yet so far. Zo dichtbij maar toch nog zo ver weg. De man is op zoek naar de Burcht, maar kan het monument niet vinden, ter wijl hij er eigenlijk vlak voor staat. Het is geen ongewoon tafereel dezer da gen in de Burgsteeg en de Nieuwstraat. Toeristen die met de haven in zicht stran den. Leiden bevindt zich midden in het va kantieseizoen en talloze bezoekers, dagjes mensen en argeloze toeristen, slenteren door de binnenstad vol bewondering kij kend naar de vele monumenten. Om bin nen- en buitenlandse gasten van dienst te zijn, heeft de gemeente vijf jaar geleden speciale, door vormgevers ontworpen weg wijzers voor voetgangers in het centrum neergezet. De witte borden met daarop de naam van de bezienswaardigheden en bijbeho rend pijltje in de goede richting zijn inmid dels niet meer weg te denken. Maar in de buurt van de Burcht gaat het wel eens fout. Dat komt omdat de entree naar de Burcht aan het Van der Sterrepad een beetje is weggestopt in de hoek tussen Wereldwin kel en bibliotheek. Maar het komt ook om dat op de bewegwijzeringspaal in de Nieuwstraat het bordje dat de toeristen richting Burcht moet sturen ontbreekt. Ook op de Aalmarkt op de hoek van de Maars- mansteeg doet zich datzelfde probleem voor. Het paneel met daarop de naam van de Burcht is weg. Gesloopt? Gestolen? „Vandalisme", weet R. van Gulick van de afdeling ruimtelijke ordening. Hij is ge meentelijk woordvoerder omdat toeristisch ambtenaar Cees Mooy en Tjeerd Scheffer, directeur van Leiden Promotie VW, op va kantie zijn. „Het bewegwijzeringssysteem vertoont op dit moment inderdaad de no dige mankementen en dat komt door slecht onderhoud van de gemeente. Maar we gaan ons leven beteren en de zaak her zien. Er zijn gesprekken gaande met Leiden Promotie, dat een aantal ideeën heeft over een goed gemarkeerde, makkelijk te volgen route voor toeristen in de stad." Volgens Van Gulick was het sowieso tijd om het sys teem te herzien, omdat bijvoorbeeld het VW ook op de borden staat aangegeven. En die organisatie is onlangs verhuisd van Stationsplein naar Stationsweg. Blijft de vraag waarom dat niet voor de zomer is ge beurd. „Logischerwijze had het werk aan de borden natuurlijk voor het toeristensei zoen moeten gebeuren, maar dat is er door allerlei redenen niet van gekomen. Vandaar dat we het in het najaar gaan oppikken." Op een hoger niveau leverde de regen overigens geen echte pro blemen op voor Rijnland. De vier boezemgemalen van het hoogheemraadschap kunnen per etmaal 13,25 miljoen kubie ke meter water wegpompen. Al leen op 15 september moest er meer water worden afgevoerd, te weten 14 miljoen kubieke meter. Het extra water kon zon der problemen tijdelijk in het boezemwater worden vastge houden. Ook vanuit zee kwam het ge bied van Rijnland geen mo ment in gevaar. Sterker nog: voor het derde opeenvolgende jaar kwam de zeewering het stormseizoen door zonder dat er noemenswaardige schade werd aangericht. In de meren op boezemni veau nam de waterkwaliteit in 1998 verder toe. Ruim eenderde van het water valt hier als 'uit stekend' aan te merken, meer dan de helft is 'zeer goed' en ongeveer tien procent is nog al tijd 'goed'. Het water in kanalen scoort aanzienlijk slechter. Hier j is meer dan de helft van het wa- ter redelijk tot slecht. Ondanks alle maatregelen die in het verleden al zijn genomen om de hoeveelheid meststoffen in het oppervlaktewater terug te dringen, levert met name het fosfaat nog problemen op. Vooral in boezemmeren en in veenplassen binnen de polders leidt een te hoge concentratie fosfaat nog geregeld tot over matige algengroei. In het water in Rijnland blij ken in toenemende mate rela tief zeldzame diertjes voor te komen. In het Rijn-Schiekanaal werd bij een bemonstering een garnaalachtige aangetroffen die oorspronkelijk niet in Neder land voorkomt, maar die recen telijk via de Rijn het land is bin nengekomen. Verder werden drie zeldzame soorten wa- termijten gevonden. In de Meerburgerwatering bij Zoeter- woude werd een rivierkreeft aangetroffen. van anderen de gemeente letterlijk in de weg zitten. Ter illustratie: de naar Voorschoten uitgeweken arts Loncq de Jong mag geen nieuwe praktijk in de Oost vlietpolder bouwen omdat hij dan de plannen van de gemeente dwarsboomt. Overigens heeft Loncq de Jong nog de mogelijkheid om zijn zaak aan de rechter voor te leggen. De WvG is pas van toepassing als de prijzen van de grond zo hard stijgen als gevolg van speculatie dat al leen maar dure woningen kunnen worden gebouwd, aldus de Utrechtse rechter. De rechtbank vindt ook dat de inrichting van het gebied niet in gevaar mag komen door plannen van anderen. Ambtenaar- L. Bergijk van Bouwen en Wonen, be trokken bij de bestemmingsplannen Oostvlietpolder, Roomburg en Aalmarkt-gebied, zegt dat nog niet hoeft worden gevreesd voor de gevolgen van de uit spraak voor Leiden. „Rechtbanken lijken hier altijd ver in te willen gaan. Het is maar de vraag wat de Raad van State, het hoogste rechtsorgaan, zal doen. Zij doet meestal weer een stapje terug. Een uitspraak van één rechter is nog niet richtinggevend." De WvG is een wet uit 1981 die sindsdien verschil lende keren is uitgebreid en aangepast. „Deze wet is daardoor erg gecompliceerd", aldus Bergijk. „Het ligt meestal genuanceerd. De discussie waarin de WvG wordt ondergraven, speelt al langer. De jurisprudentie moet zich nog ontwikkelen." Sommigen interpreteren onderdelen van de wet verschillend, denkt de ambte- Onbekend is hoeveel grond de gemeente inmiddels in Roomburg en in de Oostvlietpolder in handen heeft. Duidelijk is wel dat Leiden lang niet alle panden rond de Aalmarkt bezit die ze nodig heeft. Een van de partijen in het Aalmarkt-gebied die zich verzet tegen verplichte verkoop, VastNedRetail, zou nu dus vol gens de Utrechtse jurisprudentie zaken kunnen doen met een projectontwikkelaar. Want als de plannen van dit beleggingsfonds in het straatje passen van de gemeente, kan die geen beroep meer doen op haar voorkeursrecht. eiden robbert minkhorst .Ik heb het idee dat er geen an de overlast van leeuwen in Leiden", zegt Frits m der Sluis, chef communi- :atie bij Milieu en Beheer. Om toe te voegen: ,Maar daarmee wil ik het pro- jleem niet bagatelliseren." Van 'er weet d°n(lers g°ed oor 10e 8evoe^g de meeuwenplaag delen van de )995 '995.r "snel' De meeuwen bezorgen Lei- ienaren slapeloze nachten. Woedende en wanhopige in- m de binnenstad vendden zich de afgelopen ja- dikwijls tot de gemeente, lationeel denken wordt voor rjiEpi iommigen onmogelijk als zelfs 7500 Mappillen het gekrijs van de 2995,08els met kunnen verstom- 7500 nen- Daarom ook zal Van der iluis niet zo gauw zeggen dat le overlast vermindert. Dat is vel het doel van de maatrege- en die de gemeente sinds eni- tijd treft. Brandweerlieden visselen echte eieren om voor :enen exemplaren en de val- :enier 'loopt z'n rondjes'. Het nog te vroeg om vast te stel en dat de meeuwenpopulatie n de stad kleiner wordt. De :ontroles van de broedgebie- len lopen door tot en met juli: le inventarisatie laat dan uiter- Meeuwen in Leiden. Het zijn er nog steeds evenveel, i plekken getrokken. aard nog enige tijd op zich wachten. Het lijkt er zelfs op dat het probleem zich verplaatst. Veel meeuwen broeden in de omge ving van het Rapenburg, in de len van Zuid-West en bij de Wassenaarseweg. Maar sinds enige tijd klagen i het Houtkwartier over meeu wengekrijs. Vermoedelijk is de meeuwenkolonie die zich altijd nestelde op het dak van het Gorlaeus-laboratorium daar heen uitgeweken. Vorig jaar werd het dak van het lab ver nieuwd. De dakbedekkers heb ben de vogels verjaagd. Een andere kolonie is van het vroe gere NEM-terrein verdwenen. De nieuwe broedplaats is on bekend. Sinds dit jaar zet de gemeen te een nieuw wapen in: nep- roofvogels. De vogels aan een touw moeten de meeuwen zo aan het schrikken maken, dat ze de benen nemen. Het mid del lijkt in eerste instantie vooral een averechts effect te hebben en juist meer overlast te veroorzaken. Want als er ge vaar dreigt, slaan de meeuwen alarm en beginnen ze te krij sen. Het gekrijs dat de mensen uit hun slaap houdt. Van der Sluis: „We kunnen bijvoorbeeld de roofvogels een korte tijd buiten hangen, en dan weer wat langer. Dan zal de verstoring groter zijn. Een echte roofvogel gaat ook weg en keert dan terug. De kans op gewenning is nu groter. Wat we ook nog moeilijk kunnen bepalen is hoe groot het gebied is waarin de roofvogels effect hebben." Anders gezegd: de gemeente weet niet hoever de kolonie zich zal verplaatsen om zich veilig te voelen. Inwoners die deze zomer voor het eerst klagen, moeten nog een jaar wachten voor de gemeente tegen de meeuwen kan optreden. Jonge vogels af schieten of nesten in het broedseizoen weghalen mag niet. „Het is frustrerend", zegt Van der Sluis begripvol, „want we moeten zeggen: u moet het dit jaar nog even uitzingen. We kunnen alleen de locatie note ren. Pas volgend jaar kunnen we ingrijpen." Vegen, het vakantiebaantje v me geen moer aan." Danny Schram slentert over straat, een bezem achter zich aan slepend. Een weinig effectieve manier om de stoep te ontdoen van bladeren. Zijn collega Marco Honsbeek daarentegen veegt heel wat fanatieker. Als Danny zich omdraait, blijkt hij een blikje cola in zijn handen te hebben. „Ik moet even m'n cola drinken hoor, dan kan ik niet vegen", lacht hij. Danny en zijn werkmaat Stefan Stouten heb ben niets te klagen over hun vakantiebaantje: van echt hard werken is geen sprake. Samen met en kele tientallen andere jongeren werken ze deze zomer bij de gemeente Leiden. Voor het vierde achtereenvolgende jaar neemt de gemeente 's zomers jongeren in dienst voor allerlei klussen bij de sector Wijkbeheer. Daar horen onder meer schoffel- en veegwerkzaamheden bij. Danny en Stefan vinden hun werk als straatve ger 'best wel relaxed'. „Dit leek me wel geinig werk", zegt Danny. „Ik ben er gewoon via het uitzendbureau aan gekomen. Ik vind het wel leuk om een beetje te vegen op straat. Beter dan in een fabriek, daar lijkt me geen moer aan. Dat is zo eentonig." Het enige wat hen minder aan staat, is het weer. „De kleding is zo heet", vindt Stefan en hij wijst op zijn lange broek. Die is van waterafstotend materiaal, iets waar hij ongetwij feld blij mee zal zijn. Maar luchtig is anders. „Als het regent blijf ik gewoon in de auto", vervolgt hij. „Dan wacht ik gewoon tot het weer op houdt." Marco Honsbeek, die geholpen wordt door de scholieren, is desondanks erg tevreden over hun werklust. „Ze werken hard, het gaat prima. Ze hebben er zin in en je hoeft ze weinig uit te leg gen. Het is natuurlijk ook niet erg moeilijk werk." De twee jongens zijn blij dat ze bij de straatve gers zijn ingedeeld. „Bij de tuinmannen werk je je eigen kapot", vindt Danny. Pieter Platteel klaagt echter niet over zijn schoffelbaantje. Hij doet het zelfs zes weken lang. „Het is wel hard werken, maar het is leuk om met die ouwe te werken." Hij doelt op een oudere collega, die hij van te voren al kende. „Eigenlijk wilde ik liever bij de dierenambulance werken, maar daar heb ik niks meer van gehoord." Danny en Stefan weten bijna zeker dat ze zich volgend jaar weer aanmelden. Nu zit hun werk er bijna op. Danny hield het bijna twee weken vol, Stefan wel vijf. Danny: „Misschien ga ik dan wel met wat vrienden, want hen lijkt het ook wel wat, zo in de buitenlucht."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11