Robots voetballen om Robo-Cup Chimpansees praten en schrijven In Natura Vreemde sekspraktijken MÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmmm WOENSDAG 28 JULI 1999 Travestie en transseksualiteit zijn tegenwoordig zeer in de mode. Het zijn veelbesproken fenomenen in onze samenle ving en hot items op de televi sie en in de pers. Ze vormen voor de één een bron van in spiratie en prikkeling, terwijl ze voor de ander een even zo rijkelijk vloeiende bron van er gernis en afschuw zijn. Veel stelt het overigens allemaal niet voor. Een man die zich als vrouw gedraagt - en omge keerd - is slechts toneelspel. Transseksualiteit is niet meer dan een kwestie van verbou wen, sleutelen, demonteren, hermonteren en weggooien wat niet langer nodig is. Nee, hermafroditisme, da's pas iets! Mannetjes die tegelijk vrouwtjes zijn, dat is voer voor echte smulpapen. Dan kun je van twee walletjes eten! Onge twijfeld komt het ooit zover. Na enig geknutsel moet het immers mogelijk zijn een mens te construeren die zowel man als vrouw is, die aan zichzelf dus voldoende heeft, die zowel kan bevruchten als baren en ook alle overige werkzaamheden geheel zelf standig kan verrichten. Resul taat is: het ultieme individu, dat ten slotte ook geestelijk niemand anders nodig heeft dan zichzelf. Mag dit voor sommige men sen de uiteindelijke wens droom zijn, voor slakken is het allang werkelijkheid. Zij zijn gelijktijdig mannelijk en vrou welijk. Toch doen zelfs zij het met z'n tweeën en wat ze doen, doen ze met volmaakt minnaarschap. De partners bevruchten elkaar wederzijds en verlaten beide zwanger het bruidsbed. Vóórdat het zover is, zijn ze maar liefst twaalf lange uren aan elkaar gekop peld. Om zich te verzekeren van een zo langdurig hecht sa menzijn hebben ze een kalk achtig speertje in eikaars glib berige lijf gedreven, dat weg glijden moet voorkomen. De werkelijke paringsdaad ge schiedt minstens zo opmerke lijk. Met het onderlijf gebeurt dit niet, aangezien dat zich grotendeels in het slakkenhuis bevindt. Nee, het hoofd wordt ervoor gebruikt. Daaraan zit ten bij slakken namelijk de ge slachtorganen. De liefde wordt bedreven door het ge ven van kopjes. Rar e jongens, slakken, maar ze houden er in elk geval het hoofd bij. Dit laatste kan beslist niet worden gezegd van sprinkha nen en spinnen. De manne tjes van sommige soorten ver liezen letterlijk het hoofd ge durende het vrijen. Hun vrouwtjes zetten zich al tij dens de paring aan de maal tijd, dat wil zeggen: aan het opeten van hun partner, wiens hoofd al in de vrouwen maag is beland, terwijl zijn achterlijf nog druk doende is met intimiteiten. Het eiwitrij ke mannenlichaam komt het eivolle vrouwtje immers heel goed van pas. Ook mannelijke knutjes - de lastige vliegjes die boven het water dansen - worden na hun eerste en tevens laatste liefdesdaad door de vrouwtjes doodgestoken en opgegeten. Wegwerpmannetjes zijn het, die na gebruik hebben afge daan. Het is me wat. Het zou stevige, maar niet te versma den kost zijn voor program ma's als 'Seks voor de Buch' of 'Lenferink'. Aan onderwerpen geen ge brek! De dierenwereld biedt meer dan ruime keuze uit in onze ogen uiterst bizarre ge dragingen. Daar wil ik homo seksualiteit beslist niet bij re kenen, maar ook dit verschijn sel is bij dieren heel gewoon. Vooral wanneer, om welke re den dan ook, gezelschap van de andere sekse ontbreekt. Met name mannetjes gaan dan uitkijken naar vervanging. Aangezien niets zoveel lijkt op een vrouwtje als een mannetje van dezelfde soort, wordt dit te grazen genomen. Dikwijls betreft het dan een jong man netje, dat nog niet alle uiterlij ke kenmerken van de volwas senheid bezit. Nood blijkt wet te breken, maar het komt ook heel regel matig voor dat homoseksuali teit de functie heeft de rangor de te bepalen. Het overheer sende mannetje dwingt in dit geval een zwakkere soortge noot in een ondergeschikte positie. Meneer zal wel even laten zien dat hij de baas is. Dit gedrag komt trouwens eveneens voor bij vrouwelijke dieren. Zelfs bij mijn eigen honden heb ik waargenomen dat een teefje van nog geen half jaar oud paringsgedrag nabootste om een ander teef je, dat al ver in de middelbare leeftijd verkeert, lager in rang orde te dwingen. Het lesbische gedoe van koei en kennen we allemaal. Hoe vaak zien we niet de ene koe de andere bestijgen? Van pa ring is dan natuurlijk geen sprake, maar gewoonlijk is de onderste koe tochtig, hetgeen betekent dat ze vruchtbaar is. De schijnbaar seksuele hande ling heeft slechts tot doel de aandacht van de stier te trek ken. Nu staan tegenwoordig koeien en stieren niet meer bij elkaar, maar oorspronkelijk le ven runderen in grote kudden, die geleid worden door stie ren. Deze kunnen hun om vangrijke harems niet voort durend overzien en van elke individuele koe weten hoe zij eraan toe is. Het is de verto ning van de homo-meiden die hun aandacht moet trekken. De bovenste koe wordt door haar positie aangezien voor een stier, waarna de heer van de kudde zich spoorslags rich ting concurrent' zal spoeden om hem te verdrijven. Hij stuit echter slechts op de tochtige koe. Met alle gevolgen van dien. Volledigheidshalve merk ik hierbij op, dat deze uiüeg slechts één van de vele verkla ringen is van dit wonderlijke koeiengedrag. We weten er nog lang niet alles van, zoals we ook nog maar weinig we ten over de oorsprong van on ze eigen vreemde praktijken. THEO SCHILDKAMP .Alstublieft, mag ik een ijskof fie? Alstublieft, kunt U een hamburger voor me kopen?" Vragen die meerdere keren per dag worden gesteld. Maar het bijzondere van deze zinnen is dat ze ook uit de mond van een aap komen. Wetenschappers van de staats universiteit van Georgia, in het Amerikaanse Atlanta, hebben apen geleerd te praten. De die ren gebruiken een speciaal ont worpen gekleurd, elektronisch toetsenbord met ongeveer vier honderd toetsen. Elke toets stelt een symbool voor. Sommi ge symbolen stellen eenvoudige dingen voor als een appel; an dere vertegenwoordigen ab stractere concepten als goed, slecht, geef en help. De dieren kunnen de symbolen leren en zinnetjes vormen door de toet sen in de goede volgorde in te drukken. De computer spreekt de woorden vervolgens uit en laat ze op een scherm afdruk ken. The Britse krant Sunday Times noemt het voorbeeld van de 14- jarige chimpansee Panbanisha, die inmiddels een woorden schat heeft ontwikkeld van 3000 woorden. Zij praat constant, vormt eenvoudige zinnen en discussieert met de weten schappers van het taalonder zoekscentrum over videofilm pjes. Panbanisha schrijft sinds kort woorden met krijt op de vloer; een techniek die ze vermoede lijk heeft geleerd van het lezen van de symbolen van de com puterschermen. De zes jaar ou dere orang-oetang Chantek, die woont in de dierentuin van At lanta, kent al 2000 woorden. Zij leert de spraak met behulp van een stemsynthesizer Duane Rumbaugh, professor psychologie en biologie en te vens directeur van het t&alcen- trum, verklaart tegen de Britse krant dat de apen de taal- en cognitieve vaardigheden heb ben van kinderen van vier jaar. Panbanisha kan méér dan lezen en schrijven. Ze onderwijst nu dezelfde vaardigheden aan haar eenjarig zoontje Nyota. Nyota heeft ongeveer dezelfde woor denschat als een kind van een jaar oud. Rumbaugh verwacht dat hij snel dingen oppikt en zijn moe der voorbij zal streven. De we tenschapper meent dat op kor te termijn apen met elkaar kun nen praten en dat de taalvaar digheden kunnen worden doorgegeven aan toekomstige generaties. Het centrum in At lanta heeft een subsidie van de Amerikaanse regering gekregen om het project uit te diepen. Wetenschappers zijn al tiental len jarig bezig met de vraag of apen kunnen communiceren. Twintig jaar geleden leerde een Amerikaanse wetenschapper een chimpansee het - beperkte - gebruik van gebarentaal van dove mensen. Enkele andere experimenten kwamen tot soortgelijke resultaten, maar tot nu werd altijd aangenomen dat apen niet bewust konden den ken. Ze zouden gewoon in stinctief reageren op de aanwij zingen van hun trainers. De wetenschap is nog steeds verdeeld over de centrale vraag of de hersenen van apen de symbolische logica van taal be grijpen. Rumbaugh, in een vraaggesprek met The Guardi an, heeft een duidelijke visie: „We behandelen de apen alsof ze mensen zijn. We denken dat ze dat zijn. Deze vaardigheden komen uit henzelf tevoorschijn; op dezelfde manier zoals dat met kinderen gebeurt." BEN APELDOORN Voetballen met robots in Stockholm. Niet zomaar voor de grap, maar bittere ernst voor de informatietechnologie. En er is ook nog een prijs te winnen: de met digitale on sterfelijkheid omgeven Robo-Cup. Vanaf vandaag wordt in Stockholm het wereld kampioenschap 'voetbal' gespeeld voor computer- en software-nerds. Die doen overigens zelf alleen indirect mee; ze zitten aan de rand van het 'veld' sturen de 'spe lers' aan. De 'voetballers' zijn robots, voor zien van en 'gevoed' door de modernste technologie en de meest uitgekiende soft ware die je je maar kunt bedenken. En het zijn er ook geen elf; meestal zijn het vier- of hoogstens zestallen die tegen elkaar in het veld uitkomen. Maar de opzet is detzelfde als bij een echte wedstrijd: de bal moet in het doel van de tegenpanij geschoten worden. De hoofd prijs, de Robo-Cup, geeft de bedenkers van de elektronische voetballers een grote kans op onsterfelijkheid in de wereld van de in formatietechnologie. De winnende coach of coaches wacht geen miljoenencontract bij een club in Spanje, Brazilië of Italië, maar geeft een goede kans op een financi eel aantrekkelijke job bij een software-be- drijf. Nederland doet ook mee aan de strijd om deze Robo-Cup. Het 'team', bestaande uit vier samenwerkende robots, luistert naar de naam Dutch Robosoccer Team (DRT) en hun 'coach' naar de aanduiding Auto nomous Interacting Robotics (AIR). AIR is een programma van de Nederlandse Orga nisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO). Daarin werken onderzoekers van de universiteit van Amsterdam, de Vrije Universiteit uit die plaats, de technische universiteit Delft en de universiteit van Utrecht samen. De spelers verplaatsen zich op wieltjes en zijn uitgerust met een videocamera met een groothoeklens, waarmee in één oogop slag een kwart van het te spelen veld, dat gemiddeld iets groter is dan een tafelten nistafel, overzien kan worden. Elke DRT- speler is bovendien voorzien van zestien ultrasone sensoren voor de positiebepaling van zowel de bal, het doel van de tegenpar tij als de medespelers. Aan de voorzijde zijn de spelers voorzien van pneumatisch bediende strips waarmee de bal kan worden weggeschoten. Ook de kracht daarvan is regelbaar. Een chimpansee die een boek leest; zover is het nog niet. Maar wetenschappers van de universiteit van Georgia zijn er wel in geslaag om apen te leren praten en schrijven. archieffoto Elke DRT-speler staat in verbinding met een eigen, snelle computer aan de rand van het veld. Draadloos natuurlijk, want niets is zo frustrerend om als voetballer over je ei gen draden te struikelen. Zowel de compu ters als de spelers kunnen onderling met elkaar communiceren, waarbij zowel de ei gen posities als die van de tegenpartij onaf gebroken beoordeeld worden. In het NWO-programma AIR werken infor matici en technici samen aan de proble men die bij het construeren van samen werkende robotsystemen en kunstmatige intelligentie een rol spelen. Het gaat erom dat zo'n systeem in staat moet zijn aan de hand van waarneming van de directe om geving zelf 'leert' beslissingen te nemen en deze uit te voeren. Het ontwikkelen van dergelijke kennissys temen zal heel bruikbaar zijn bij bijvoor beeld schoonmaakwerkzaamheden in gro te (kantoor)gebouwen, het regelen van ver keer, het opruimen van landmijnen of de openbare veiligheid. Of in de ruimtevaart en bij de exploratie van andere hemellicha men. Wie straks in euforie uit Stockholm terug keert, heeft dus misschien wel veel meer gewonnen dan alleen die Robo-Cup. Hale-Bopp blijft abnormaal groo BEN APELDOORN De komeet van Hale-Bopp, die in juli 1995 door de Ameri kanen Alan Hale en Thomas Bopp werd ontdekt, is door ESO opnieuw getraceerd. De komeet was ruim twee jaar ge leden, begin 1997, prachtig met het blote oog te zien. Maar kometen staan niet stil en ook Hale-Bopp verdween weer uit de aardse omgeving. En werd zijn 'kop', in vakjar gon de 'coma', destijds al als abnormaal groot ervaren, hij is dat nog steeds. Dat is heel opmerkelijk, want de afstand van de komeet tot de zon is inmiddels opgelopen tot 1,3 miljard kilometer; ongeveer even ver als Saturnus van de zon af staat. Als een komeet de zon nadert, ontstaat door temperatuurstij ging los stof en gas, dat anders door diepgevroren gassen aan elkaar gekit blijft. Door die op warming en de daarmee ge paard gaande stof- en gaspro ductie, groeit de coma in om vang. Ruim twee jaar geleden was Hale-Bopp's coma, tij dens diens dichtste nadering tot de zon, uitgegroeid tot on geveer 2,5 miljoen kilometer in doorsnede; dat is ruim zes en een half maal de afstand aarde-maan. Metingen aan de hand van bijgaande foto, gemaakt met de grote New Technology Te lescope (NTT) van de Europe se Zuidelijke Sterrenwacht (ESO) op de berg La Silla in Chili, laten zien dat de coma, zelfs op die afstand, nog altijd 1,1 miljoen kilometer groot is Dat zou eigenlijk niet mogea De coma zou eigenlijk tien maal kleiner moeten zijn. Alle kometen die men tot dus verre onderzocht heeft had den coma's niet groter dan enkele honderdduizenden 1 lometers. Hun steen-/ijsker- nen, dus de 'pitten' in de co ma, waren dan ook niet groter dan enkele kilometers. Alleen 22- die van Halley, een 'aardap pel' van maximaal zestien ki lometer groot, werd al abnor maal groot gevonden. De enorme grootte van Hale- Bopp's coma wordt algemeen toegeschreven aan een bui tensporig grote kern. Men denkt aan 50 en misschien we 100 kilometer in doorsnede. Maar dat is toch nog geen sluitende verklaring voor de nog steeds enorme coma op 1,3 miljard kilometer afstand23- van de zon. Op die afstand i zou de stof-en gasproductie- Of zo goed als tot stilstand moe ten zijn gekomen. Wat is daar dus aan de hand? Een antwoord daarop is op zijn vroegst misschien te ge ven bij de volgende terugkeer van Hale-Bopp. Maar dat duurt nog bijna 2500 jaar... Menselijke genen in tabaksplanten Het Health Sciences Centre in London, Ontario (Canada) gaat tabaksplanten kweken waarin genen zitten die het ei- witInterleukine-10 gaan pro duceren. Deze stof werkt als een soort aspirine en zit van nature al in het menselijk li chaam. Aanvulling zou helpen tegen ontregelde darmen, darmontstekingen en aandoe ningen als de ziekte van Chrohn. Volgens centrum-directeur dr. Anthony Jevkinar gaat het om een uniek experiment met een veldtest van planten die men selijke genen bevatten. Weten schappers hopen op een doorbraak in het produceren van beter betaalbare medicij nen. Van Interleukine wordt gezegd dat het een effectieve behandeling biedt, maar dat het veel te duur is om uitge breid te kunnen toepassen. Door planten met de juiste ge nen het werk te laten doen. kan het veel goedkoper. Laboratorium-proeven met genetisch aangepaste tabaks- planten zijn veelbelovend ver lopen. Veldtesten moeten nu uitwijzen of commerciële pro- ^el ductie in een natuurlijke om- geving mogelijk is. Tabaksplanten worden bruikt omdat die niet als mejfjl* selijk voedsel gebruikt wor den, de winters niet overlever en in Canada geën 'naaste plantenfamilies' hebben. Hel risico op verspreiding van de veranderde genen wordt daare mee voorkomen. Canada heeft zeer strikte re gels opgesteld voor de teelt. Zo moeten de planten mini maal tien meter van andere tabaksplanten afstaan, moe ten ze voor het bloeien ge oogst worden en moeten het! oogsten en opslaan op een veiligde manier gebeuren. Bacterie tegen schimmel in mais Boeren kunnen binnenkort maïs zaaien die is voorzien van een bacterie die de plant beschermt tegen infectie met een giftige schimmel. Charles Bacon van de universiteit in Athens, Georgia, ontdekte dat de natuurlijke bacteriestam Bacillus subtilis in een maïs- plant kan werken als heilzame kraker. De bacteriën gaan zit ten op de plek waar anders schimmels zouden gaan zitten die gifstoffen maken. Deze zogenoemde fumonisine toxines worden gemaakt door de schimmel Fusarium moni- liforme. Als deze gifstof in ho ge hoeveelheden wordt genut tigd door paarden kan dat fa^ taal zijn. Bij mensen wordt consumptie van beschimmd If/ de maïs verdacht als oorzaak van slokdarmkanker. |ad De benadering, door Bacon )ad 'competitieve uitsluiting' ge- !ioe noemd, wordt door de onder 3.( zoeker uitgetest in kassen en op proefvelden in Georgia en He Iowa. Aanvullend zoekt hij lacl naar natuurlijke vijanden die ot 1 de giftige schimmel kunnen j bestrijden tijdens opslag. Meeste perspectief geven Tri- l6-C choderma-schimmels. De aantasting door de gifprodu- cerende schimmel wordt mei tachtig procent teruggebracli 6.C u z Z E L ■——iiii iin ii TRIP Cryptogram Horizontaal: 1Materie om af te nemen (4): 4. Op de hand of op de maag(5); 7. Adviesprijs (7); 8. Toontafel (3); 9. Heilige herkau- wer(3); 10. De balans opmaken van zij straten (7); 12. Mooi hoedje? (7). Verticaal: 2. Vreemde boom voor de sport (4); 3. Die auto is in een vestingwerk te horen (6); 4. Infanterist met lange oren (8); In de praktijk weet hij het beter (4); 6. Wordt volwassen door een reeks geld (6); 9. Sluiting van de beurs (4); 11. Gevoelige letter (3). Oplossing van dinsdag: 1. zege-zegen-Zeggen 2. peen-opeen- -Opener 3. mier-priem-Umpire 4. neet-rente-Tieren 5. koet-knoet-Ka- toen 6. pens-snoep-Opeens 7. eens-seine-Eosine 8. oder-roede-Poe- der 9. bres-beurs-Erebus 10. vier—vlier—Livrei Gevraagd woord: ZOUTKOEPEL ALM

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 8