Visser zelf oorzaak van dure garnaal Watermanie krijgt Nederlander in zijn greep Economie Impasse in HMG-top Rijverbod Frankrijk tijdens zonsverduistering consumentenbond'staat niette juichen' Plastic voorlopig taboe voor Nederlands bier Verlies verzekeraar Nuts veel groter dan gedacht Opluchting na schrappen Duitse voorheffing Aardigheidje WOENSDAG 28 JUL11999 Benzine weer één cent duurder rotterdam Na een daling van twee cent vorige week, gaat de benzineprijs morgen weer één cent in prijs omhoog. Euro lood vrij kost dan bij marktleider Shell 2,25, de superversie 2,31 en voor super met loodvervanger moet de automobilist 2,37 neer tellen. Diesel blijft even duur. Shell die deze adviesprijzen af geeft, verklaarde dat hier de gebruikelijke zomerstijging zicht baar wordt. Oekraïne betaalt gas met vliegtuigen kiev» In ruil voor kwijtschelding van de gasrekening, die ruim twee miljard gulden bedraagt, wil Oekraïne tien militaire vlieg tuigen aan Rusland leveren. Dit heeft het Russische persbureau Interfax bericht. De Tupolev-gevechtsvliegtuigen zijn per stuk meer dan 50 miljoen gulden waard, aldus de Oekraïense minis ter van defensie A. Koesmoek. Defensiespecialisten bestempe len de verouderde machines als niet luchtwaardig. Recordwinst voor Volkswagen wolfsburg Het Duitse autoconcern Volkswagen (VW) heeft in de eerste helft van dit jaar recordresultaten geboekt. De winst voor belasting steeg met 10,1 procent tot 2,2 miljard mark (2,5 miljard gulden) en het nettoresultaat ging omhoog met 1.7 pro cent tot 845 miljoen mark, zo heeft VW gisteren bekendge maakt. De omzet groeide met 12,7 procent tot 74 miljard mark (83,4 miljard). Het concern verkocht ongeveer 2,5 miljoen au to's (Volkswagen, Audi, Seat, Skoda, Rolls-Royce, Lamborghini en Bugatti. Verkoop pc's blijft fors groeien san francisco De wereldverkoop van personal computers is in het tweede kwartaal van dit jaar fors blijven groeien onder in vloed van de aanhoudende daling van de prijzen en de opmars van internet. Ten opzichte van dezelfde periode van 1998 nam het aantal verkochte exemplaren toe met 27 procent tot 25,6 miljoen. Volgens het onderzoeksbureau International Data Cor poration groeide de verkoop in de Verenigde Staten met 35,3 procent tot 10,8 miljoen stuks. Compaq bleef daar de grootste fabrikant met een marktaandeel van 16,6 procent. Miljoenen voor vijftien technocentra zoetermeer Minister Hermans van onderwijs heeft veertig mil joen gulden beschikbaar gesteld voor de opzet van vijftien zoge heten technocentra. Die moeten bestaande en nieuwe techno logische mogelijkheden in alle regio's beter toegankelijk maken. Dit staat in de regeling die de minister gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Deelnemende onderwijsinstellingen en bedrijven dienen een uitgebreid businessplan te maken. Van een technocentrum venvacht de minister initiatieven om het te kort aan technici op de arbeidsmarkt op te lossen. Tot 2010 komt er in totaal 200 miljoen beschikbaar. Het eerste centrum heeft zich trouwens in mei al gepresenteerd. Deze instelling in Ede moet fungeren als een 'loket' voor bij- en nascholing in de regio. Meer mobiele dan vaste telefoons Italië rome Italië heeft meer mobiele dan vaste telefoons. Gisteren is de magische grens van 25 miljoen mobieltjes overschreden. De Italiaanse socioloog Ferrarotti wijt de belmanie aan de voorlief de van zijn landgenoten voor het gesproken woord. Volgens de Italiaanse krant II Messagero was de voormalige Italiaanse pre sident Cossiga in 1990 een van de eerste bezitters van een 'tele- fonino'. In dezelfde krant meldt de 71-jarige trots altijd drie van dergelijke apparaten op zak te hebben, waaronder een satelliet telefoon. Samen met de Scandinavische landen heeft Italië de hoogste 'mobieldichtheid' van Europa. Winstval Fiat door verlies autodivisie >n Het Italiaanse concern Fiat heeft de brutowinst in de e helft van dit jaar met 63 procent zien kelderen van 1,03 miljard euro tot 377 miljoen euro (830 miljoen gulden). Dat is ooral het gevolg van een fors verlies bij de personenwagendivi sie Fiat Auto, zo blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers. De au toverkoop verminderde met 11,3 procent tot 1.194.800 stuks. Fi at wijt dat deels aan het wegvallen van de aankoopsubsidies die de Italiaanse regering vorig jaar gaf om de nationale auto-indu strie te steunen. 'lastic blijft voorlopig taboe het Nederlandse bier. De intwikkelingen in het buiten and zetten de glazen fles echter vel onder druk. Heineken ex- Frankrijk. Ba- op streek met on- lerzoek. Carlsberg kondigde jsteren aan op de Deense narkt met verkoop in plastic lessen te beginnen. ,,Alle brou- zijn er mee bezig", zegt di- ecteur P. Swinkels van Bavaria. Waar voor de echte bierdrin- ?r plastic en bier eigenlijk het- lelfde is als water en vuur, roeit Ie industrie voorzichtig tegen .troom op. Daarbij balan- de bedrijftak tussen het lorgvulig opgebouwde kwali teitsimago en lonkende per spectieven van kostenbesparing vernieuwende marketing. Product- en ontwikkelings manager van Heineken P. Pel- Frankrijk weet alle ogen concern op zich gericht. Sinds mei dit jaar worden in het Marianne de halveliter flessen van het merk 33 in plas- Omzet concern stijgt li-cht naar 450 miljoen hilversum gpd-/s De top van de Holland Media Groep (RTL 4, RTL 5 en Veroni ca) verkeert in een impasse over de verdeling van functies binnen de onlangs uitgebreide directie. Volgens Veronica- roorzitter en aandeelhouder J. ran der Reijden is nog steeds niet duidelijk wie wat gaat doen. De vanwege zijn reorganisa tieplannen omstreden presi dent-directeur P. Porsius van HMG is al weken niet op kan toor verschenen. Volgens zijn woordvoerder moet hij als ge- volg van rugklachten het bed louden. Aanhoudende geruch ten spreken van een ernstige dekte die zijn terugkeer moge- bjk zelfs belemmert. De Holland Media Groep HMG) ziet ondanks de komst amsterdam sylvia marmelstein Langzaam maar zeker gaat de Nederlander om. Dronk hij vijf jaar geleden nog maar vijf liter mineraalwater per jaar, nu is dat al vijftien. „En de vraag naar flessenwater groeit", zegt be drijfsleidster I. Mesquita van de Spring Water Company. „Bin nen enkele jaren zullen we net als de Belgen, Duitsers, Italia nen en Spanjaarden meer dan honderd liter mineraalwater per persoon per jaar drinken", voorspelt ze. De Spring Water Company, ook bekend als de Waterwinkel, is het enige bedrijf in Neder land dat op grote schaal vanuit het distributiecentrum in Am stelveen verschillende soorten mineraalwater verspreidt. Het bedrijf koopt waters in uit hon derden verschillende Europese bronnen en verspreidt die over Nederland, Duitsland, Frank rijk, Italië, Zweden, Engeland en Luxemburg. Zowel particu lieren als grote supermarktke tens, snackbars, ziekenhuizen, groothandels en restaurants be stellen er met kratten tegelijk. De handel in water gaat steeds beter. „Toen we negen jaar geleden begonnen ver kochten we voor krap vijftig gulden per dag. Momenteel draaien we dagelijks 500.000 gulden omzet", zegt Mesquita. „Dat is heel wat, want we leve ren alleen de exclusievere soor ten water. Spa, het meest be kende merk, daar doen we niet Vooral door de hang naar ge zondheid geven steeds meer mensen zich over aan mine raalwater. „Veel van onze klan ten zijn bang dat het leidingwa ter ongezond is. Ze horen enge verhalen over zure regen en vragen zich af wat voor troep ze daardoor naar binnen gieten. Op het etiket van mineraalwa ter staat heel gedetailleerd wel ke stoffen erin zitten. Sommige krijgen huidaandoe- Zuid-Europa die hun leven lang mineraalwater hebben gedronken krijgen last als ze langere tijd in Nederland verblijven. Ze kunnen de toe voegingen zoals fluor en chlori de niet verdragen." Door de 'gezondheidsmanie' vindt mineraalwater met een genezende werking (heilwasser) gretig aftrek. De genezende werking ontstaat door de hoe veelheid en de soorten minera len in het water. En bij elke bron is de samenstelling weer totaal anders. „Mensen met een kater komen zwaar geminerali seerd zcJutig water halen en wie wil afslanken, gebruikt vochtaf- drijvend water met kalium en sulfaten." Mensen met kwalen waren vroeger de belangrijkste klanten van de Waterwinkel. Maar lang zamerhand ontdekt de Neder lander dat water heel lekker kan zijn en dat alle soorten mine raalwater een andere smaak hebben. Water uit een bron dichtbij zee smaakt zoutig, wa ter uit de buurt van een vulkaan kan licht naar ijzer smaken. Water uit Nederlandse bronnen (Sourcy en Bar-le-Duc) bevat ten maar heel weinig mineralen en hebben daardoor weinig smaak. Ook de verpakking bepaalt de smaak; water uit een plastic fles neemt stoffen uit de fles over en smaakt 'vies'. Bovendien smaakt bronwater anders dan mineraalwater. Mineraalwater is altijd afkomstig uit één bron en moet bij de bron zelf in de fles worden gepompt. In een fles bronwater zitten daarente gen mixen uit allerlei bronnen. De prijzen van water variëren van 1,95 tot 7,95 per fles. De echte verkooptoppers van het afgelopen jaar zijn volgens Mesquita de waters met smaak jes, vooral afkomstig uit Enge land. „De bekendste is Amé, bronwater met oosterse krui den als schizandra, jasmijn en limeflower. Veel vegetarische restaurants en restaurants zon der alcoholvergunning bieden de drank aan als alternatief voor wijn omdat het dezelfde kleuren heeft: wit, rood en ro sé." Explosieve stijging boetes op uitkeringen den haag gpd Het aantal opgelegde boetes door uitkeringsinstellingen (UVI's) is vorig jaar enorm ge stegen. In totaal gaat het om een bedrag van 5,3 miljoen gul den bij de arbeidsongeschikt heidsregelingen en de WW. Dat is 1,8 miljoen gulden meer dan in 1997. Dit blijkt uit cijfers van het Landelijk Instituut Sociale Verzekeringen (LISV), de orga nisatie die de UVI's aanstuurt. De grootste UVI, het GAK, legde het grootste deel van de boetes op. Dat is niet zo ver wonderlijk omdat deze instel ling ongeveer driekwart van de markt in handen heeft. In totaal kregen ruim 16.000 mensen een boete. Het GUO voor de agrari sche sector deed 380 boetes de deur uit. Door de Wet Boeten uit 1996 krijgen uitkeringsgerechtigden een boete als ze niet alle rele vante informatie aan de UVI doorgeven. Daarvoor gaven alle UVI's zoals GAK, Cadans, SFB en GUO verschillende straffen aan de uitkeringsgerechtigden. In totaal steeg het aantal boe tes vorig jaar ten opzichte van 1997 met 46 procent. Er werd 16.556 keer een boete opgelegd. In 1997 lag dit aantal op 11.306. In 12.591 keer van de gevallen ging het om iemand met een WW-uitkering. De gemiddelde hoogte van de teruggevorderde uitkering steeg van ruim 1.500 naar ruim 2.000 gulden. Volgens de cijfers van het LISV ligt de gemiddelde boete op 322 gulden (312 in 1997). Het Nederlandse wegvervoer is boos over het Franse besluit om op 11 augustus een rijverbod voor het hele land af te kondigen. Parijs besloot vorige week het vrachtver keer tijdens de zonsverduistering die dag geheel stil te leggen. Als reden gaven de Fransen de verwachte drukte van kijkers op. De turende zonnekijkers zorgen boven dien voor extra gevaar op de Franse wegen. Het rijverbod geldt van tien uur 's ochtends tot drie uur in de middag. Onzinnig, oor deelt de werkgeversorganisatie Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV). Het i schijnsel is alleen maar te z kilometer brede strook in het noorden van Frankrijk. De totale verduistering duurt bo vendien slechts twee minuten en trekt rond het middaguur in een kwartier van het wes ten naar oosten van het land. Op verzoek van de vervoerders heeft minister Netelen bos van verkeer inmiddels opheldering ge vraagd aan haar Franse collega. Garnalen zijn dit jaar duurder. Niet omdat er te weinig in zee rondzwemmen, integendeel. De vissers beperken de vangst om de prijs op te drijven. De gemiddelde prijs die handelaren voor een kilo garnalen moeten betalen is ge stegen van 4,22 gulden in 1997 naar 5,95 vorig jaar. Dit jaar is een minimumprijs van zes gulden ingesteld. Dit voorjaar kregen de vissers zelfs tijdelijk een tientje tot vijftien gulden per kilo. emmeloord tic verkocht. „Een jaar geleden werd dit voor onmogelijk ge houden, maar tot nu toe is het echt een succes", jubelt hij. Swinkels van Bavaria is iets voorzichtiger. „Wij onderzoe ken het wel en zijn er zeer ver mee. Maar de kwaliteit van het bier moet absoluut gelijkblij- ven. Wij voorzien nog kwali teitsproblemen. In Nederland zie ik voorlopig weinig moge lijkheden." Hij is ook nog niet overtuigd van de milieuvoordelen. „Een glazen fles is dertig tot veertig keer te gebruiken en daarna te hergebruiken. Voor de plastic fles moeten we kijken of het mi lieu-effect gelijkwaardig is." Grootschalige introductie is nog niet aan de orde. Bavaria denkt nog twee jaar nodig te hebben voor het zover is en een Heineken-woordvoerder zegt. „Onze merken Heineken, Mur phy's en Amstel zijn aan strakke regels gebonden als het gaat om kwaliteit en uitstraling. Plastic is hier niet aan de orde", zegt de concernwoordvoerder vastberaden. azelo De beroerde prijzen voor de varkens nopen menige boer tot het zoeken naar een alternatieve inkomstenbron. Dat is lang niet altijd even makkelijk, maar soms helpt het toeval een handje. Zoals bij boerin A. Oude Hesselink in het Twentse Azelo. Haar man kwam vorig jaar van zijn werk thuis met zeshonderd zonnebloempitten, gratis gekregen van een klant. Wat toen begon als een aardigheidje - de opbrengst was voor een skelter voor de kinderen - is dit jaar plotseling een serieuze bedrijfstak geworden. De varkensboerin biedt momenteel 15.000 stuks zonnebloemen te koop aan. „Het is nu meer dan een aardigheidje. Ik wil er uit halen wat er in zit", zegt ze. foto cpd frans nikkels De prijsstijging is volgens secre taris G. Hiemstra van de Neder landse Vissersbond te danken aan vrijwillige vangstbeperking. De Nederlandse, Deense, Duit se en Belgische vissers bespre ken sinds enkele jaren de aan voer. Doel is de prijs te beïn vloeden. Dat systeem werkt goed, meent Hiemstra. De vis sers op de ongeveer 230 Neder landse garnalenkotters krijgen er 'een redelijk inkomen' door. De vissers hebben onderlinge vangstafspraken gemaakt, om dat ze enkele jaren geleden slechte tijden doormaakten. Handelaren hadden zeer grote voorraden garnalen. Door de afspraak worden nu steeds minder garnalen gevangen. In 1997 nog 9,9 miljoen kilo, in 1998 8,8 miljoen kilo. In het eerste halfjaar van 1999 is een half miljoen kilo minder bij de Nederlandse visafslagen ge bracht dan in de eerste helft van 1998. In de Noordzee en Wadden zee is bepaald geen gebrek aan concurrent, NET5, haar omzet licht stijgen. De eerste acht maanden van dit jaar wordt naar verwachting 450 miljoen gulden omgezet. Volgens directeur radio en tele visie U. Glorie ligt HMG op koers met het vorig jaar inge zette reorganisatieplan HMG 2000, dat de winst moet optrek ken tot 75 miljoen gulden in 2000. Glorie deed gisteren tijdens de presentatie van de winter- programmering van RTL 4 geen uitspraken over de winstprog nose voor dit jaar, maar volgens bronnen binnen het bedrijf ligt die rond de 50 miljoen. Hoewel HMG marktaandeel verloor, doen de drie zenders het goed bij de voor adverteerders be langrijke doelgroep van jonge ren en kijkers tussen 20 en 49 jaar. Winst andere poot concern niet voldoende de sterke man van NOB (inmid dels ook opgestapt) hield hen verantwoordelijk voor de slech te gang van zaken. Ohra zelf, de andere poot van het concern, boekte vorig jaar een winst van 62 miljoen gul den. Onvoldoende om het hele concern uit de rode cijfers te houden. Als geheel leed NOB een verlies van 57 miljoen gul den, tegen een winst van 52 miljoen in 1997. De omzet steeg wel: van 2,5 naar 2,9 miljard gulden. Nuts Ohra heeft ondertussen maatregelen genorrien voor het wegwerken van de verliezen. De polisvoorwaarden bij Nuts, maai' ook bij Ohra, zijn gewij zigd. Het aantal contracten liep daardoor wel terug, 'maar de kwaliteit van de portefeuille verbeterde aanzienlijk'. Dit jaar verwacht Nuts Ohra zwarte cij fers voor het gehele t De Haagse verzekeraar Nuts heeft vorig jaar een verlies ge boekt van 110 miljoen gulden. Dat is veel meer dan werd aan genomen. In werkelijkheid is het tekort zelfs nog groter, om dat Nuts zijn verliesgevende ziekenfonds buiten de boeken heeft gehouden. Vorig jaar december lekte al uit dat Nuts over 1998 aan stuurde op een verlies van ze ventig miljoen gulden. Half mei werd in interne stukken gerept van minimaal 79 miljoen gul den. Gisteren maakte moeder maatschappij Nuts Ohra Be heer (NOB) het officiële cijfer bekend: 109,8 miljoen gulden. Nuts kampt al jaren met grote organisatorische en administra tieve problemen. Vorig jaar be reikten de perikelen een diepte punt met het ontslag van de drie directeuren. D. Huesmann, Transportbedrijven springen gat in de lucht Transportbedrijven in de regio die veelvuldig zaken met Duitsland doen, sprongen gis teren een gat in de lucht toen bekend werd dat het buurland zijn omstreden belasting maatregel voor buitenlandse ondernemingen heeft ge schrapt. „Ik voel me opge lucht, zeer opgelucht. Ik kan niets anders zeggen", reageert bedrijfsleider W. Kaan van transportbedrijf Van Wezel West in Leiden. Toen duidelijk werd dat Duitsland de belastingmaatre gel ging invoeren, was Kaans eerste gedachte om zijn klan ten rente te berekenen. „Maar mijn Duitse relaties zaten zelf ook met die maatregel in hun maag. En als ik rente was gaan berekenen, was ik misschien wel klanten kwijtgeraakt. En dat is natuurlijk het laatste wat ik wil." De maatregel, die op 1 april van kracht werd, hield in dat Duitse opdrachtgevers bij werkzaamheden van buiten landse bedrijven een voorhef fing van minimaal 25 procent moesten inhouden op de re kening. De regeling was het gevolg van belastingontdui king in de bouwsector, omdat meerdere buitenlandse be drijfjes na een klus met de noorderzon vertrokken zon der de vereiste winstbelasting te betalen. De Duitse belastingmaatre gel ontmoette in Europees verband grote tegenstand. De Europese Commissie liep zelfs met plannen rond om Duits land voor het Europese Hof te dagen. Verladersorganisatie EVO sprak de vrees uit dat transporteurs in liquiditeits problemen zouden komen als ze lang op hun geld zouden moeten wachten. Directeur J. de Roode van het gelijknamige transportbe drijf in Velserbroek (gem. Vel- sen) heeft het gevoel dat de gerechtigheid uiteindelijk heeft gezegevierd. .Anders nog, ik vind het eigenlijk doodnormaal dat deze maat regel is ingetrokken. Vooral omdat hij eenzijdig is geno men. Er was volgens mij ook geen andere oplossing moge lijk." „Wij zijn na het intrekken van de maatregel veelvuldig gebeld door zeer opgeluchte klanten", aldus directeur F. Dijkstra van Alfa Transport Service in Alphen aan de Rijn. ATS vordert voor aangesloten transportbedrijven de buiten landse BTW terug. „Vijftig procent van de omzet halen onze klanten in Duitsland", zegt Dijkstra. „Wij hebben na mens onze cliënten veelvuldig op het ministerie in Duitsland overlegd, onder meer over het verkrijgen van vrijstellingen. De laatste drie weken ben ik full-time bezig geweest met alle gevolgen van deze belas tingmaatregel. Het intrekken kwam als een grote verras sing." Ook J. Senneker, van Senne- ker Transport in Vijfhuizen, noemt het intrekken van de maatregel een goede zaak. „Het is mooi dat naar de kri tiek is geluisterd. In het kader van Europa-één paste het ook niet. En laat ik maar zwijgen over de administratieve romp slomp die de wet teweeg bracht. Maar, ik probeerde me ook te verplaatsen in de ande re kant. En ja, uitgangspunt van die wet was om het ge sjoemel met belastingen tegen te gaan. En daar is ook iets voor te zeggen. Alleen de ma nier waarop ze dat in Duits land wilden aanpakken was niet juist." garnalen. De dieren planten zich massaal voort. Er zijn er zoveel dat de Europese Com missie geen quotum heeft vast gesteld. De Consumentenbond 'staat niet te juichen' bij de hogere prijs die consumenten voor de garnalen moeten betalen. De prijsafspraak is volgens het Pro ductschap Vis echter niet in strijd met Europese kartelre- gels. Het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij meent dat hier geen concurren tievervalsing is omdat alle gar- nalenvissende landen aan de afspraak meedoen. De Neder landse Mededingingsautoriteit (NMa) onthoudt zich van com- De Hollandse garnalen wor den het hele jaar door gevan gen, vooral in het voor- en na jaar. Ze trekken in het voorjaar vanuit de Noordzee naar de on diepere Waddenzee, Eems-Dol- lard en Oosterschelde en Wes- terschelde. De visserij heeft een beperkte invloed op het be stand.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7