Suriname beperkt vrijheid van betoging Buitenland Barak geeft Arafat twee weken bedenktiji Gebed voor de zielen Moslims Ambon onder vuur België moet hard optreden in dioxinezaak Bush, Thatcher en Gorbatsjov op feest Vlaamse 'Boer' WOENSDAG 28 JULI 1999 cape Canaveral NASA-technici onderwerpen het gisteravond teruggekeerde ruimteveer Columbia aan een onderzoek. Eerder werd bekend dat een tel voor de lancering van vorige week vrij dag een scheur in het motorblok was ontstaan, waardoor moge lijk waterstof is weggelekt. De vlucht verliep probleemloos. foto ap peter coscrove Leger doodt 43 'rebellen' in Aceh jakarta In het westen van de roerige Indonesische provincie Aceh zijn 43 burgers gedood bij een 'slachting' door het Indo nesische leger. Elf andere mensen raakten gewond. Dat meldde een plaatselijke mensenrechtenorganisatie gisteren. De dorpe lingen zouden onder dwang een huis hebben verlaten waar zij zich hadden verschanst. Vervolgens schoten de militairen hen dood. De Indonesische autoriteiten in de provincie zeggen dat de doden rebellen waren. Zij zouden maandag zijn omgekomen tijdens gevechten met het leger. Een ooggetuige vertelde echter dat het in dat geval gaat om 31 vermeende leden van de separa tistische beweging 'Vrij Aceh'. Zij werden volgens hem stand rechtelijk door het leger geëxecuteerd. VN vrezen nieuwe hongersnood Sudan geneve De VN-voedselorganisatie WFP vreest een nieuwe hon gersnood in de Sudanese provincie Boven-Nijl. Door een twee weken geleden afgekondigd verbod op voedseldroppings staat het leven van 150.000 mensen op het spel, aldus de WFP. Het verbod werd twee weken terug ingesteld door de islamitische regering in Khartoem. Die voert al zestien jaar een bloedige bur geroorlog tegen de christelijke bevrijdingsbeweging SPLM/A in de zuidelijke provincies. Vorig jaar werd vooral de provincie Bhar-El-Ghazal door een ernstige hongersnood getroffen. De WFP vreest dat de situatie in Boven-Nijl nog erger kan worden. Toen het verbod op droppings werd afgekondigd, was er al sprake van ondervoeding. Smokkelaars gooien zigeuners in zee otrantoMensensmokkelaars hebben gisteren voor de Itali aanse kust 54 zigeuners in zee gegooid. De slachtoffers zaten op een boot uit Albanië. Alle zigeuners konden worden gered, maar een aantal van hen moest voor behandeling naar het zie kenhuis. Sommigen werden tegen de klippen gesmeten en lie pen botbreuken op. De kustwacht ondernam geen pogingen de smokkelaars te achtervolgen. Een politiechef sprak over 'een absurde actie' van de criminelen. De zigeuners kwamen uit Kosovo. Daar worden ze bedreigd door etnische Albanezen, omdat ze met de Serviërs zouden hebben gecollaboreerd. Zendamateur voorkomt schipbreuk esslingen-messina Een Duitse zendamateur heeft vanuit zijn huis in Esslingen voorkomen dat een schip bij Sicilië op de rot sen liep. De man ontving gisteren via de korte golf noodsigna len van het vaartuig, en wist via veel omwegen de Italiaanse kustwacht te waarschuwen. Het schip had door een storm zijn motorvermogen en zijn radio-antenne verloren. Een opvarende wist echter met een korte-golfzendertje noodsignalen te verstu ren, die door de Duitser werden opgevangen. Hij schakelde de lokale politie in, die op haar beurt Binnenlandse Zaken belde. Via de Duitse strijdkrachten werd contact gelegd met de Itali aanse kustwacht. Die wist de opvarenden binnen dertig minu ten na ontvangst van het SOS van boord te halen. Leider Falun Gong wil naar China PARüs-pekingDe leider van omstreden Chinese sekte Falun Gong, Li Hongzhi, is bereid in China te praten met de regering over het eventueel 'aanpassen of een beetje veranderen' van de activiteiten van zijn beweging. Dit zei Li, die in Amerika woont, gisteren voor de Franse radio. „Ik zal me verantwoorden tegen over de regering als we de problemen kunnen oplossen met dialoog", aldus Li. China verbood Falun Gong vorige week. De sekte is naar eigen zeggen niet politiek. Zij combineert ideeën van verschillende religies. Sekteleden worden sinds het verbod streng vervolgd. Gisteren werden opnieuw honderdduizenden boeken, video's en bandjes van Falun Gong vernietigd. Radio B92 na vier maanden terug belgrado Het belangrijkste onafhankelijke Servische radiosta tion, B92, is sinds vandaag na een onderbreking van vier maan den weer in de lucht, zij het onder een andere naam. Radio B292, zoals het station zich nu noemt, wordt doorgegeven via een etherfrequentie van Studio B, een station dat wordt geleid door het stadsbestuur van Belgrado. De Servische Vernieu wingsbeweging van oppositieleider Vuk Draskovic heeft de con trole over dit bestuur. De onafhankelijkheid van het station komt volgens B292-directeur Sasa Mirkovic echter niet in het gedrang. Het station gebruikte de naam B92 tot 2 april. De Ser vische autoriteiten namen toen de zeggenschap over de fre quentie en het radiostation over. Referendum over Oost-Timor later pinHet referendum over de toekomst van Oost-Timor is uitge steld tot 30 augustus. Dat zei de Indonesische minister van bui tenlandse zaken Alatas vanmorgen in Singapore. Volgens Alatas heeft VN-secretaris-generaal Kofi Annan de datum bepaald. Het is de tweede keer dat het referendum is uitgesteld. Aanvankelijk zou het op 8 augustus worden gehouden. I^ter werden de data 21 of 22 augustus genoemd. De nieuwe vertraging houdt ver band met de aanhoudende onrust in de voormalige Portugese kolonie. Indonesië annexeerde het gebied in 1976, maar de in ternationale gemeenschap heeft de inlijving nooit geaccepteerd. Ierse wapensmokkelaars gepakt dublin De politie in het Ierse Galway heeft gisteren drie wa pensmokkelaars aangehouden. De arrestaties kwamen een dag nadat de Amerikaanse autoriteiten een Amerikaans-Ierse smok kelbende hadden opgerold. Die probeerde wapens per post naar Ierland te sturen. Volgens een Amerikaanse bron hadden de smokkelaars banden met Noord-Ierse republikeinen. Het is onduidelijk of het gaat om de IRA, of om dissidente afsplitsin gen van die beweging. Het onderscheid is belangrijk, omdat het Noord-Ierse vredesproces onlangs juist is vastgelopen door de weigering van de IRA de wapens in te leveren. De smokkel kwam aan het licht toen in een postpakket uit Florida wapens werden gevonden. Deen moordde mee in Kosovo kopenhagen De Deense politie heeft gisteren een 26-jarige huursoldaat opgepakt, die aan de zijde van de Serviërs in Koso vo heeft gevochten. Hij wordt beschuldigd van oorlogsmisda den tegen de Albanese meerderheid in de Servische provincie. De Deen, die eerder als blauwhelm in Bosnië zat, zei eerder de ze maand in een interview dat hij zeker twintig mensen heeft vermoord. Bij zijn voorgeleiding voor de rechtbank zei hij giste ren dat het uitsluitend leden van het Kosovo Bevrijdingsleger UQK waren. De man toonde geen spijt. „Ik heb goed werk ge daan en ik ben ervoor betaald", merkte hij op. In het interview zei hij dat hij ook Albanese families 'uit de weg heeft geruimd'. Maatregel volgt op aangekondigde staking vakbonden Suriname gaat de vrijheid van betoging beperken. Ook het recht op vergadering wordt aan banden gelegd. Dat heeft waarnemend minister van justitie Kertoidjojo gis teren bekendgemaakt. Leiders van betogingen en open bare vergaderingen moeten vooraf een schriftelijk ver zoek voor een vergunning bij de commissaris van politie indienen. Deze kan daaraan voorwaarden stellen. paramaribo anp De maatregel volgt op de aan kondiging van de vakbonden, verenigd in de vakcentrale C'47, dat maandag het werk wordt neergelegd. De actie moet de regering dwingen de brandstof prijs te verlagen en de talrijke problemen in de gezondheids zorg op te lossen. Door de sta king komt het land grotendeels lam te liggen. Ook de vluchten van Amsterdam naar Paramari bo worden waarschijnlijk ge troffen, omdat het luchthaven personeel meestaakt. Kertoidjojo zegt over infor matie te beschikken dat de ac tieleiders zullen aansturen op het verstoren van de openbare orde, en dat zij 'de veiligheid van personen en goederen' in gevaar willen brengen. „Hier door is de regering genood zaakt het recht op vrijheid van vreedzame vereniging, vergade ring en betoging aan regels en procedures te onderwerpen", aldus de bewindsman. In een poging de druk iets van de ketel te halen, heeft de Surinaamse regering een deel van haar schuld aan de Medi sche Zending (MZ) afgelost. De MZ heeft bijna vijftig poliklinie ken, en verstrekt als enige in stelling medische zorg aan de ongeveer 50.000 indianen en boslandcreolen in het binnen land. Het gaat in Nederlandse gul dens om een bedrag van een half miljoen, dat eigenlijk al in het eerste kwartaal van dit jaar had moeten worden betaald. Volgens de gezondheidsinstel ling is dat echter een druppel op de gloeiende plaat. De MZ kan met het hedrag twee maan den salaris betalen en enkele acute zaken afhandelen. De miljoenenschuld voor opname kosten kan ze er niet mee vol doen. Minister Moestadja van volksgezondheid wil een nieuw betalingssysteem introduceren om de grote schulden te kun nen aflossen. Voorlopig zullen instellingen een deel van hun vorderingen krijgen terugbe taald, om ze op die manier ten minste in leven te houden. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Israël wil de uitvoering van het Wye-akkoord combineren met onderhandelingen over een de finitieve regeling van het Israë- lisch-Palestijnse conflict. De Palestijnen krijgen twee weken om zich te beraden op dat voorstel van de Israëlische pre mier Barak. Hij sprak gister avond met de Palestijnse presi dent Arafat, hun tweede ont moeting deze maand. Arafat zei na afloop dat hij niets voor het voorstel voelt, maar hij wil wachten met een definitief antwoord. Baraks voorstel kwam niet onverwacht, maar er was hoop dat hij ten minste de vrijlating van een groep gevangenen bekend zou maken. Net als in de afgelopen weken verzekerde Barak de Palestijnen dat het Wye-akkoord, dat onder meer voorziet in een Israëlische militaire terugtrekking van een deel van de Westelijke jordaan- bombay Hindoes in de Indiase stad Bombay bidden voor de zielen van de soldaten die de afgelopen weken zijn omgekomen in het conflict met buurland Pakistan over de grenspro vincie Kashmir. Als een teken van respect lieten de mannen hun hoofden kaalscheren. foto reuters savita kirloskar ambon ap In de Molukse hoofdstad Am- bon zijn vanmorgen drie men sen om het leven gekomen en 25 mensen gewond geraakt toen de politie een menigte moslims onder vuur nam. Dat hebben getuigen gezegd. De moslims rukten op naar een groep christenen die zich ophield in de buurt van de Al Fatah, de grootste moskee van Ambon. De politie schoot volgens ooggetuigen met scherp nadat de moslims bevelen om zich te verspreiden hadden genegeerd. Sinds zaterdag zijn er bij ge weld tussen christenen en mos lims op de Molukken, een pro vincie van Indonesië, al 21 do den gevallen. Tientallen win kels, huizen en auto's zijn in brand gestoken. Op Ambon zullen vandaag nog 600 extra soldaten aanko men. Leiders van zowel de christenen als de moslims heb ben het Indonesische leger er van beschuldigd de kant van de andere partij te hebben geko zen. Het katholieke bisdom in Ambom zegde vanmorgen zijn vertrouwen in de Indonesische legerleider Wiranto en presi dent Habibie op. Begin dit jaar kostte een uit barsting van sektarisch geweld in de Molukken aan meer dan 300 mensen het leven. brussel paul koopman correspondent De Europese Commissie eist dat de Belgische regering stren ge maatregelen neemt om te voorkomen dat met dioxine be smet varkensvlees alsnog in de voedselketen terecht komt. De regering-Verhofstadt heeft in overleg met de commissie al een tijdelijk slachtverbod ge suggereerd en terugname van het varkensvlees waarvan de herkomst niet is te achterhalen. Veel varkensvlees is echter niet meer te traceren. Uit voorzorg zou België daarom al het moge lijk verdachte vlees moeten op kopen en vernietigen. Als Brus sel in gebreke blijft, overweegt de commissie een uitvoerver bod. België staat opnieuw aan hevige kritiek bloot, sinds be kend werd dat twee weken gele den 233 nieuwe varkensmees- ters zijn toegevoegd aan een lijst met verdachte veebedrij ven. Encyclopaedia Britannica alleen nog maar digitaal LONDEN ANP De digitale revolutie heeft een eerbiedwaardig insti tuut uit het papieren tijd perk geveld. De wereldbe roemde Encyclopaedia Britannica verschijnt niet meer in boekvorm. De uit gever van het naslagwerk, dat in 1771 in het Schotse Edinburgh het levenslicht zag, heeft deze stap geno men omdat de versie op cd-rom veel beter ver koopt. Jaarlijks worden er al leen al in Europa 150.000 cd-roms verkocht, terwijl de verkoop van een volle dige serie boeken achter blijft, aldus de BBC. Oor zaak hiervan is onder meer het grote prijsverschil. Voor het schijfje betaalt men een kleine 300 gul den, terwijl men voor de serie van 32 boekdelen bij na 3.000 gulden moet be talen. De Encyclopaedia Bri tannica is ondanks haar naam overigens al lang niet meer in Britse han den. De rechten gingen tientallen jaren geleden al naar de Amerikaanse Wil liam Benton Foundation, die de Brittanica in 1995 aan de Zwitserse belegger Jacob Safra verkocht. Tot de wetenschappers die hun bijdrage aan het stati ge naslagwerk hebben ge leverd, behoren onder an deren Sigmund Freud, Al- bert Einstein en Marie Cu rie. brussel-wielsbeke anp Het Witte Huis staat in het West-Vlaamse Wielsbeke. Althans, de grote witte villa van de puissant rijke tex tielbaron Roger De Clerck. Gisteren leek zijn Dallas achtige pand echter wel even het echte Witte Huis van tien jaar geleden, toen George Bush nog president van de Verenigde Staten was. Bush luisterde er samen met voormalig Sovjetleider Gorbatsjov en de Britse ex-premier Thatcher de 75ste verjaardag van De Clerck op. Normaal lenen deze drie ex-groten der aarde zich alleen tegen betaling tot der gelijke bezoeken. Volgens een woordvoerster van de fa milie kwamen zij gisteren echter 'uit vriendschap met en sympathie voor meneer Roger'. De Clerck, klein begonnen in het vlas, bouwde in zo'n dertig jaar tijd het textiel- en tapijtconcern Beaulieu op. De laatste jaren hing echter de geur van belasting fraude rond het conglomeraat, dat mede daarom werd opgesplitst. Een van die nieuwe ondernemingen ging naar neef Jan, die vorig jaar met zijn vrouw zelfs kort in de cel zat voor het bedenken van illegale fiscale con structies. Om de naam De Clerck en die van meneer Roger, bij genaamd Boer, in het bijzonder te zuiveren van alle smetten, was er gisteren de grootse viering van het ver jaardagsfeest. Omgeven door zware veiligheidsmaatre gelen en met hun eigen bewakers arriveerden Bush, Gorbatsjov en Thatcher maandagavond al in de nabij gelegen plaatsen Brugge en Kortrijk. Het toch al overbelaste plaatselijke korps van Wieslbe- ke - zes politieagenten - kon gisteren rekenen op de steun van de rijkswacht. De familie De Clerck verde digde deze extra uitgaven voor de overheid bij monde van haar woordvoerster met de opmerking dat 'Beau lieu ook een grote belastingbetaler is'. Ook de medegrondleggers van zijn Beaulieu-concern zijn door De Clerck niet vergeten. Waar gisteren de he likopters voor de prominenten aanvlogen, zijn vandaag de bescheidener vervoersmiddelen van de vroegere thuiswevers welkom. De Clerck houdt voor hen een aparte receptie. Het Witte Huis of Southfork van Wiels beke wordt dan wel weer gewoon 'de villa van Boer'. De hoge gasten tekenden gistermiddag het 'Gulden Boek' van de gemeente Wielsbeke. In de tussentijd ver zamelden zich tien leden van de extreem-linkse Belgi sche Partij van de Arbeid voor de villa van De Clerck. Zij protesteerden tegen de dure feestelijkheden. Uit protest tegen de groeiende kloof tussen arm en rijk aten de manifestanten alleen brood en water. oever, hoe dan ook zal word uitgevoerd. Hij zei ook dat In de partijen zich bewust moet zijn van de consequenties v Wye. Met andere woorden: n alleen Israël, maar ook het F lestijnse bestuur moet het koord nakomen. De Palestijnen hebben zi< onder meer verplicht tot het krimpen van hun politiemac het effectief bestrijden van ra cale groepen en het innemt van illegale wapens. Israël mn ook zorgen voor een vrije con dor tussen de Westelijke Jo daanoever en de Gazastroo toestemming geven voor zeehaven bij Gaza en een aant Palestijnse gevangenen in vr heid stellen. Barak heeft het uitstel voo gesteld om te voorkomen d een aantal Israëlische nederze tingen op de Westoever gen leerd raakt. Dat kan volgei hem tot grote spanningen Ie den tussen kolonisten en Pale tijnen, maai ook in zijn coaliti< Kroatië boos over uitlatingen van tribunaal ZAGREB-DEN HAAG EFE-ANP Het Joegoslavië-tribunaal Den Haag mengt zich in de bit nenlandse aangelegenhedi van Kroatië, en is daarmee onaanvaardbare manier polili ke rekeningen aan het vereffi nen. Dat zei de Kroatische m nister van justitie Separovic gi teren in reactie op beschuld gingen van de aanklagers. Die stelden maandag en gi: teren in het proces tegen Bosnisch-Kroatische genera Blaskic dat de Kroatische leid* Tudjman Bosnië-Hercegovir als staat zou hebben willen ve nietigen. „De aanklagers zijn v instrument geworden van mei sen die zich met onze zake willen bemoeien", zo klaagt Separovic. Aanklager Kehoe zei maai dag in zijn slotpleidooi dat c van oorlogsmisdaden verdaclu Blaskic 'een instrument va Tudjman' was. De presidei leidde in 1993 persoonlijk c Bosnisch-Kroatische strijc krachten, en was uit op de ai nexatie van delen van Bosnii Hercegovina, aldus Kehoe. Kehoe's collega Cayley dei er gisteren nog een schepje b< venop. Hij stelde dat Kroal Bosnië in april 1992 weliswaï heeft erkend, maar dat Tud man meteen daarna een gi heim plan begon uit te voere om het buurland te verdele met Servië. Er zou voor de Ba nische moslims geen sta. overblijven. Blaskic moest nu 'etnische zuiveringen' in Cei traal-Bosnië het plan helpe uitvoeren. De aanklagers zei gen 'overtuigende bewijzen' hebben. De verbale aanvallen op c regering in Zagreb zijn volgei waarnemers mogelijk de inle ding tot een aanklacht tege Tudjman zelf. Een woordvoe der van de president zei gisti ren dat het tribunaal nu 'voll« dig in beslag wordt genome door politiek' in plaats van zie bezig te houden met rech spraak. Nog geen bewijs voor milieuramp in Joegoslavië BELGRADO Rtr-ANP Er is nog geen bewijs dat c NAVO-bombardementen i Joegoslavië een milieuram hebben veroorzaakt. Dit hee de Fin Pekka Haavisto, hi hoofd van een VN-onderzoeki missie, gisteren in Belgrado gi zegd. Volgens Haavisto moet i wel snel worden gehandeld oi te voorkomen dat giftige sloffe de rivier de Donau insijpelei „Maar van een milieucatastrol spreek ik niet", aldus Haavisto De VN-delegatie bracht de a gelopen tien dagen bezoekt aan acht gebieden waar bi voorbeeld chemische fabriek! zijn gebombardeerd. Haavisl wijdde niet uit over de plaatse waar wel snel moet worden ii gegrepen. Zijn rapport won pas begin september aan W chef Kofi Annan overhandig! Voor die tijd moet de staat va het water van de Donau no worden gepeild door nieuw onderzoeksteams. Die bekijken ook de ecolog sche verscheidenheid in het g< bied en de gezondheid van d bevolking in het algemeen. Hi avisto is niet bezorgd over d mogelijke vervuiling door vei armd urianum, onderdeel va veel van de bommen die op hi land zijn uitgestort. Er is gee ongewoon hoge straling gemt

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5